Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μαγνήσιο και Σίδηρος σε σκόνη αναβραζον


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια στην 17η εβδομάδα είμαι και  έχω τρομερό πρόβλημα με αυτά τα συγκεκριμένα από την αρχή με το μαγνήσιο μετά που ξεκίνησαν οι εμετοί δεν μπορώ  ούτε να το μυρισω και μετά το σίδηρο που αναγούλιαζω μόνο στην ιδέα με αποτέλεσμα να μην τα πίνω .. ο γιατρός δεν μου τα αλλάζει γιατί τα αλλα λέει δεν απορροφούνται κατάλληλα ..έχω κάνει προσπάθειες και η καταλήγει σε εμετό η σε αναγούλα .. δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να παίρνω 3 φακελάκια την μέρα σίδηρο .. και 2 μαγνήσιο .. αγχώνομαι για το μωρό  μου μην του στερώ κάτι σημαντικό.. δεν έχω έλλειψη κάπου ούτε αναιμία απλά παρατήρησα ότι έχει πέσει απο τον Φλεβάρη-Μάιο απο 75μγ σε 51 μγ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Καλησπερα κορίτσια στην 17η εβδομάδα είμαι και  έχω τρομερό πρόβλημα με αυτά τα συγκεκριμένα από την αρχή με το μαγνήσιο μετά που ξεκίνησαν οι εμετοί δεν μπορώ  ούτε να το μυρισω και μετά το σίδηρο που αναγούλιαζω μόνο στην ιδέα με αποτέλεσμα να μην τα πίνω .. ο γιατρός δεν μου τα αλλάζει γιατί τα αλλα λέει δεν απορροφούνται κατάλληλα ..έχω κάνει προσπάθειες και η καταλήγει σε εμετό η σε αναγούλα .. δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να παίρνω 3 φακελάκια την μέρα σίδηρο .. και 2 μαγνήσιο .. αγχώνομαι για το μωρό  μου μην του στερώ κάτι σημαντικό.. δεν έχω έλλειψη κάπου ούτε αναιμία απλά παρατήρησα ότι έχει πέσει απο τον Φλεβάρη-Μάιο απο 75μγ σε 51 

Η μόνη λύση είναι να τα πάρεις σε χαπια,είχα το ίδιο πρόβλημα με το σίδηρο και η γιατρός μου το άλλαξε σε χαπια αλλιως δεν υπήρχε περίπτωση να το πιω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Η μόνη λύση είναι να τα πάρεις σε χαπια,είχα το ίδιο πρόβλημα με το σίδηρο και η γιατρός μου το άλλαξε σε χαπια αλλιως δεν υπήρχε περίπτωση να το πιω.

Δεν μου τα αλλάζει τι άλλο να κάνω ; 😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Δεν μου τα αλλάζει τι άλλο να κάνω ; 😓

Πες του οτι απο το να καταληγουν στην τουαλετα απο τον εμετο καλυτερα να μην απορροφηθουν οπως πρεπει... Κι εγω προσωπικα τα αναβραζοντα δεν τα αντεχω και παντα ζηταω εναλλακτικα απο πριν ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα σε αναβράζοντα και ειδικά το σίδηρο γιατί λέει έχει καλύτερη απορρόφηση από τα άλλα. Μπορείς να το διαλύεις σε λιγο χυμό,πίνεται πιο εύκολα!Επίσης διάλυε τα σε λίγη ποσότητα να κατεβαίνει πιο εύκολα με 2-3 γουλιές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Και μένα σε αναβράζοντα και ειδικά το σίδηρο γιατί λέει έχει καλύτερη απορρόφηση από τα άλλα. Μπορείς να το διαλύεις σε λιγο χυμό,πίνεται πιο εύκολα!Επίσης διάλυε τα σε λίγη ποσότητα να κατεβαίνει πιο εύκολα με 2-3 γουλιές!

Και σε χυμό προσπάθησα σε 5 ρουφιες με το καλαμάκι σιγά σιγα και αμέσως μετα επι μια ώρα πονούσε η κοιλιά μου και το έκανα εμετό ..😔 θα προσπαθήσω πάλι τι να πω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η maraki20 είπε:

Και σε χυμό προσπάθησα σε 5 ρουφιες με το καλαμάκι σιγά σιγα και αμέσως μετα επι μια ώρα πονούσε η κοιλιά μου και το έκανα εμετό ..😔 θα προσπαθήσω πάλι τι να πω ..

εγω το πίνω μια και κάτω και μετά νιώθω για λίγο ότι έχω καταπιεί κοτρόνα...αλλά κάνω υπομονή!βεβαια αν είναι να το κάνεις εμετο μηπως θα ήταν πιο αποτελεσματικό ένα χάπι βρε παιδί μου;;🤒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Εγω πίνω το legofer για σίδηρο, ειναι σαν σιρόπι φράουλα και ο γιατρός και ο διατροφολογος και ο ενδοκρινολογος και ο φαρμακοποιός μου είπαν ότι εχει πολύ καλή απορρόφηση και το βλέπω και η ιδια στις εξετάσεις μου δλδ. Ο αιματοκρίτης μου ήταν 35 πριν τα ξεκινησω και επεσε μιση μοναδα μονο. Αρα δουλίτσα γίνεται. 

Θα σου πρότεινα κι εγω να εισαι αυστηρή. Εφόσον τα κανεις εμετό, γινεται μηδενικη απορρόφηση. Γιατι προτιμά το 0 απο κάποιο άλλο προϊόν που μπορει - κατά τη γνώμη του - να απορροφάται λιγότερο? Πιες πχ το legofer κι ας απορροφηθεί το 50%. 

Για το μαγνήσιο, πίνω το magnebest που δεν θελω να στο προτείνω γτ δεν εχει και την τελειότερη γεύση, μην σου κάνει εμετό κι αυτό. Εμενα δεν με ενοχλεί ομως για αυτο συνεχιζω και το πίνω. Οποτε το αφηνω στις αλλες κοπελες να σου προτείνουν ποιο πίνουν αυτες. 

Εννοείται πως δεν σου λεμε εμεις να αλλαξεις συμπληρώματα. Ο γιατρός εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λόγο ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλησπερα!

Εγω πίνω το legofer για σίδηρο, ειναι σαν σιρόπι φράουλα και ο γιατρός και ο διατροφολογος και ο ενδοκρινολογος και ο φαρμακοποιός μου είπαν ότι εχει πολύ καλή απορρόφηση και το βλέπω και η ιδια στις εξετάσεις μου δλδ. Ο αιματοκρίτης μου ήταν 35 πριν τα ξεκινησω και επεσε μιση μοναδα μονο. Αρα δουλίτσα γίνεται. 

Θα σου πρότεινα κι εγω να εισαι αυστηρή. Εφόσον τα κανεις εμετό, γινεται μηδενικη απορρόφηση. Γιατι προτιμά το 0 απο κάποιο άλλο προϊόν που μπορει - κατά τη γνώμη του - να απορροφάται λιγότερο? Πιες πχ το legofer κι ας απορροφηθεί το 50%. 

Για το μαγνήσιο, πίνω το magnebest που δεν θελω να στο προτείνω γτ δεν εχει και την τελειότερη γεύση, μην σου κάνει εμετό κι αυτό. Εμενα δεν με ενοχλεί ομως για αυτο συνεχιζω και το πίνω. Οποτε το αφηνω στις αλλες κοπελες να σου προτείνουν ποιο πίνουν αυτες. 

Εννοείται πως δεν σου λεμε εμεις να αλλαξεις συμπληρώματα. Ο γιατρός εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λόγο ❤️ 

Καταλαβαίνω απόλυτα και μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι να τα αλλάξω αλλά το παλεύω μέχρι το επόμενο ραντεβού.. σε ευχαριστώ πάντως παρά πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...