Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και κολύμβηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ποιες μανουλες από δω ξεκίνησαν κατά τη διάρκεια της κύησης κολυμβητήριο;

Ποια η άποψη τους;

Είναι ασφαλές;

Έχω ακούσει διάφορα... Ότι μπορεί δλδ να κολλήσουν κάποιο μικρόβιο κτλ.

Στον γυναικολόγο μου που το είπα, δεν μου είπε όχι.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα,

Ποιες μανουλες από δω ξεκίνησαν κατά τη διάρκεια της κύησης κολυμβητήριο;

Ποια η άποψη τους;

Είναι ασφαλές;

Έχω ακούσει διάφορα... Ότι μπορεί δλδ να κολλήσουν κάποιο μικρόβιο κτλ.

Στον γυναικολόγο μου που το είπα, δεν μου είπε όχι.

Ευχαριστώ.

Καλημέρα! Εγώ έκανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου (όταν δλδ δεν ήμουν σε περιορισμό λόγω συσπάσεων που είχα...). Είναι ό,τι καλύτερο έκανα για τον εαυτό μου εκείνη την περίοδο! Και φυσικά είναι η καλύτερη μορφή άσκησης για μία εγκυμονούσα.

Οσον αφορά το θέμα της ασφάλειας για την καθαρότητα του νερού, θα σου πρότεινα να πας σε κολυμβητηριο όπου κάνουν και τμήματα baby swimming. Και αυτό γιατί η πισίνα έχει το λιγότερο δυνατό χλώριο (όσο έχει και το πόσιμο νερό της βρύσης μας) και καθαρίζεται με όζον που δεν είναι επιβλαβές για τον οργανισμό. Επίσης έχω την εντύπωση ότι αυτά τα κολυμβητήρια λόγω baby swimming έχουν πιο αυστηρούς ελέγχους στο νερό.

Αφου πήρες το οκ από τον γυναικολόγο σου μη το σκέφτεσαι καν! Καλές βουτιές!!! Και με το καλό το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Για τη θάλασσα τι ισχυει?? Έχετε ιδεα αν επιτρεπεται το κολύμπι?? 

Και στη θάλασσα επιτρέπεται. Αλλά καλό είναι όταν πιάσουν οι καλές ζεστες που θα έχει ζεσταθεί και το νερό...φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου πάντα. Ειδικά αν είστε τότε και στους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης, ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Και στη θάλασσα επιτρέπεται. Αλλά καλό είναι όταν πιάσουν οι καλές ζεστες που θα έχει ζεσταθεί και το νερό...φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του γυναικολόγου πάντα. Ειδικά αν είστε τότε και στους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης, ό,τι καλύτερο!

Σαφως με το οκ του γιατρού, πάντα τον τελευταιο λογο τον εχει εκείνος. Πρωτα ο Θεός, στις μεγάλες ζέστες θα εχω ξεπερασει την 30η εβδομαδα, οπότε το χρειαζομαι απίστευτα το δροσερό μπανάκι! 

Ευχαριστω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Σαφως με το οκ του γιατρού, πάντα τον τελευταιο λογο τον εχει εκείνος. Πρωτα ο Θεός, στις μεγάλες ζέστες θα εχω ξεπερασει την 30η εβδομαδα, οπότε το χρειαζομαι απίστευτα το δροσερό μπανάκι! 

Ευχαριστω ❤️ 

Εεε σούπερ τότε! Θα το καταευχαριστηθείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...