Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη ή όχι?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την γνώμη σας και άν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια από έσας.Είμαι 37 χρονών προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου 1,5 χρόνο(όχι εντατικά πάντα).Εχουμε κάνει εξετάσεις και οι δύο και βγαίνουν καλές(σαλπιγγογραφια,αναλυση σπερματος,σπερμοδιαγραμμα κτλ).Ε΄χω κύκλο 30-31 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα 26 Μαρτίου.Αναμενόμενη περίοδος 24-25 Απριλίου η οποία δεν ήρθε όμως.Εχω καθυστερηση λοιπόν.Εκανα τεστ εγκυμοσύνης χθες βγήκε όμως αρνητικό.Τις μέρες που θα έπρεπε να έχω περίοδο είχα βλέννες λευκες και άχρωμες κυρίως.Αφού πίστευα από την υγρασία οτι αδιαθέτησα..Αλλά δεν!Εχω πόνους στην μέση κάποιες κράμπες όταν ξαπλώνω κυρίως.Το στήθος μου δεν με πονάει καθόλου ενώ όταν περιμένω περίοδο με πεθαίνει.Δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοια καθυστέρηση...το πολύ 3-4 μέρες αλλά σπάνια.Επίσης στις γόνιμες μέρες μου όταν είχα ωορρηξία(εχω ταινιούλες και το παρακολουθώ)είδα αίμα.Δεν ξέρω σκέφτομαι για καθυστερημένη σύλληψη...ή οτι δεν είμαι απλά και υπάρχει κάποιου είδους ανωμαλία.Σας έχει συμβει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 1:37 ΜΜ, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την γνώμη σας και άν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια από έσας.Είμαι 37 χρονών προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου 1,5 χρόνο(όχι εντατικά πάντα).Εχουμε κάνει εξετάσεις και οι δύο και βγαίνουν καλές(σαλπιγγογραφια,αναλυση σπερματος,σπερμοδιαγραμμα κτλ).Ε΄χω κύκλο 30-31 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα 26 Μαρτίου.Αναμενόμενη περίοδος 24-25 Απριλίου η οποία δεν ήρθε όμως.Εχω καθυστερηση λοιπόν.Εκανα τεστ εγκυμοσύνης χθες βγήκε όμως αρνητικό.Τις μέρες που θα έπρεπε να έχω περίοδο είχα βλέννες λευκες και άχρωμες κυρίως.Αφού πίστευα από την υγρασία οτι αδιαθέτησα..Αλλά δεν!Εχω πόνους στην μέση κάποιες κράμπες όταν ξαπλώνω κυρίως.Το στήθος μου δεν με πονάει καθόλου ενώ όταν περιμένω περίοδο με πεθαίνει.Δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοια καθυστέρηση...το πολύ 3-4 μέρες αλλά σπάνια.Επίσης στις γόνιμες μέρες μου όταν είχα ωορρηξία(εχω ταινιούλες και το παρακολουθώ)είδα αίμα.Δεν ξέρω σκέφτομαι για καθυστερημένη σύλληψη...ή οτι δεν είμαι απλά και υπάρχει κάποιου είδους ανωμαλία.Σας έχει συμβει?

Μπορεί απλά να μην έδειξε το τεστ για πάρα πολλούς λόγους ακόμα και την καθυστερημένη σύλληψη όπως λες. Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στον γιατρό σου να σου γράψει μία χοριακή να βεβαιωθείς. Τα συμπτώματα πολλές φορές είναι παραπλανητικά αλλά κι εγώ στην πρώτη σύλληψη δεν είχα καθόλου πόνο στο στήθος δεν λέει τίποτα αυτό. Πότε είχες ωορρηξία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 1:37 ΜΜ, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την γνώμη σας και άν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια από έσας.Είμαι 37 χρονών προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου 1,5 χρόνο(όχι εντατικά πάντα).Εχουμε κάνει εξετάσεις και οι δύο και βγαίνουν καλές(σαλπιγγογραφια,αναλυση σπερματος,σπερμοδιαγραμμα κτλ).Ε΄χω κύκλο 30-31 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα 26 Μαρτίου.Αναμενόμενη περίοδος 24-25 Απριλίου η οποία δεν ήρθε όμως.Εχω καθυστερηση λοιπόν.Εκανα τεστ εγκυμοσύνης χθες βγήκε όμως αρνητικό.Τις μέρες που θα έπρεπε να έχω περίοδο είχα βλέννες λευκες και άχρωμες κυρίως.Αφού πίστευα από την υγρασία οτι αδιαθέτησα..Αλλά δεν!Εχω πόνους στην μέση κάποιες κράμπες όταν ξαπλώνω κυρίως.Το στήθος μου δεν με πονάει καθόλου ενώ όταν περιμένω περίοδο με πεθαίνει.Δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοια καθυστέρηση...το πολύ 3-4 μέρες αλλά σπάνια.Επίσης στις γόνιμες μέρες μου όταν είχα ωορρηξία(εχω ταινιούλες και το παρακολουθώ)είδα αίμα.Δεν ξέρω σκέφτομαι για καθυστερημένη σύλληψη...ή οτι δεν είμαι απλά και υπάρχει κάποιου είδους ανωμαλία.Σας έχει συμβει?

Καλησπέρα γιατί δεν κανείς μια χοριακη να είσαι σίγουρη; Και αν είναι αρνητική που εύχομαι να μην είναι τότε μίλησε με τον γιατρό σου μήπως σου πει να πας να σε δει..

Εγω δεν είχα σταθερο κύκλο και έτσι πολλες φορές ειχα καθυστέρηση αλλά έχω Πολυκυστηκες και ένα ορμονικό θέμα που το έλυσα με χάπι

θα περιμένουμε νέα σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Ίσως είχες καθυστερημένη ωορρηξία για να έχεις βλέννες, γι' αυτό ήρθε πίσω η περίοδος. Στη θέση σου θα έκανα ένα ακόμη τεστ εγκυμοσύνης ή και χοριακή για να έχω καλύτερη εικόνα.

Πάντως οι ανωμαλίες στον κύκλο είναι κάτι που συμβαίνει κάποια στιγμή σε όλες και είναι φυσιολογικό. Εγώ σε όλη μου τη ζωή είχα σταθερό κύκλο 27-28 ημερών και αργότερα 25-26. Μέχρι που τον προηγούμενο Δεκέμβρη, απ' το πουθενά έκανε 32 ημέρες να έρθει και τον Ιανουάριο 37!! Ο γιατρός δεν ανησύχησε καθόλου. Μου είπε απλώς, θα επανέλθει, συμβαίνουν αυτά. Και πράγματι όταν με εξέτασε μου βρήκε διπλή ωορρηξία και αρκετά ωοθηλάκια και μου είπε ότι ο οργανισμός κουράστηκε εκείνο τον μήνα και του πήρε χρόνο να ξαναρχίσει κύκλο απ' την αρχή. Ίσως σου συμβαίνει κάτι αντίστοιχο. 

Σε κάθε πε΄ριπτωση μην πανικοβάλλεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimitrapth Καλημέρα και σ'ευχαριστω για το σχόλιο σου.Ωορρηξία είχα 10/4 δηλάδη την 16η μέρα του κύκλου μου.Παρακολουθώ την ωορρηξία μου με ταινίες και πάνω απο 1 χρόνο είναι σταθερή την 16η μέρα.Απλά αυτό το μήνα είχα και λίγο αίμα 2-3 μέρες.Μια μέρα πριν,την ημέρα εκείνη και μια μέρα μετά.Δεν έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο αλλά ο γυναικολόγος μ ειπε οτι μπορεί να συμβεί και δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elk Καλημέρα 😃.Αυριο σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα τέστ και να απευθυνθώ στο γυναικολόγο μου να μου γράψει χοριακή για να είμαι σίγουρη.Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.Συνεχίζεται η καθυστέρηση..Για να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RAM21 Καλημέρα,ευχαριστώ για το σχόλιο.Δεν είναι τόσο οτι εχω πανικοβληθεί.Περισσότερο αναρωτιέμαι γιατι συμβαινει αυτό σε περιπτωση που δεν υπάρχει εγκυμοσύνη.Και σε συνδυασμό με τις γόνιμες μέρες που είδα λίγο αίμα..κάπως,κάτι με βάζει σε σκέψεις.Οπως ανέφερα και πριν λίγο σκέφτομαι αύριο να ξανακάνω ένα τέστ και να ζητήσω από τον γυναικολόγο μου να μου γράψει την χοριακή και αναλόγως να πορευτούμε...Μακάρι να είναι το επιθυμητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Dimitrapth Καλημέρα και σ'ευχαριστω για το σχόλιο σου.Ωορρηξία είχα 10/4 δηλάδη την 16η μέρα του κύκλου μου.Παρακολουθώ την ωορρηξία μου με ταινίες και πάνω απο 1 χρόνο είναι σταθερή την 16η μέρα.Απλά αυτό το μήνα είχα και λίγο αίμα 2-3 μέρες.Μια μέρα πριν,την ημέρα εκείνη και μια μέρα μετά.Δεν έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο αλλά ο γυναικολόγος μ ειπε οτι μπορεί να συμβεί και δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Σου εύχομαι η καθυστέρηση να είναι μία τελειώμηνη εγκυμοσύνη! Κάνε σίγουρα τεστ αν κι εγώ στην θέση σου θα έκανα χοριακή κατευθείαν. Το αίμα γύρω από τις γόνιμες ημέρες σαν σύμπτωμα εγκυμοσύνης δεν το έχω ξανακούσει αλλά κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Περιμένουμε ευχάριστα νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/5/2023 at 1:37 ΜΜ, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την γνώμη σας και άν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια από έσας.Είμαι 37 χρονών προσπαθούμε με τον άντρα μου περίπου 1,5 χρόνο(όχι εντατικά πάντα).Εχουμε κάνει εξετάσεις και οι δύο και βγαίνουν καλές(σαλπιγγογραφια,αναλυση σπερματος,σπερμοδιαγραμμα κτλ).Ε΄χω κύκλο 30-31 μέρες.Τελευταία περίοδο είχα 26 Μαρτίου.Αναμενόμενη περίοδος 24-25 Απριλίου η οποία δεν ήρθε όμως.Εχω καθυστερηση λοιπόν.Εκανα τεστ εγκυμοσύνης χθες βγήκε όμως αρνητικό.Τις μέρες που θα έπρεπε να έχω περίοδο είχα βλέννες λευκες και άχρωμες κυρίως.Αφού πίστευα από την υγρασία οτι αδιαθέτησα..Αλλά δεν!Εχω πόνους στην μέση κάποιες κράμπες όταν ξαπλώνω κυρίως.Το στήθος μου δεν με πονάει καθόλου ενώ όταν περιμένω περίοδο με πεθαίνει.Δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοια καθυστέρηση...το πολύ 3-4 μέρες αλλά σπάνια.Επίσης στις γόνιμες μέρες μου όταν είχα ωορρηξία(εχω ταινιούλες και το παρακολουθώ)είδα αίμα.Δεν ξέρω σκέφτομαι για καθυστερημένη σύλληψη...ή οτι δεν είμαι απλά και υπάρχει κάποιου είδους ανωμαλία.Σας έχει συμβει?

Γειά σου κορίτσι. Μου εχει ξανασυμβεί να έχω λίγο αίμα κατά την ωορρηξία και αυτό συνήθως όταν κάνω ωορρηξία από την "κακή ωοθήκη"( η δεξιά είναι λίγο ταλαιπωρημένη από χειρουργείο και ενδομητριωση) και όταν συμβαίνει αυτό πάντα έχω καθυστέρηση και όταν κανω ωορρηξία από την αριστερή έρχεται η περίοδος στην ώρα της. Αν δεν έχεις κάποιο θεματακι μην αγχώνεσαι, συμβαίνει καμιά φορά να τα παθαίνει αυτό ο κύκλος μας, σου εύχομαι όμως εσένα να είναι απο εγκυμοσύνη. Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου από χοριακη 🤗🤗✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Σου εύχομαι η καθυστέρηση να είναι μία τελειώμηνη εγκυμοσύνη! Κάνε σίγουρα τεστ αν κι εγώ στην θέση σου θα έκανα χοριακή κατευθείαν. Το αίμα γύρω από τις γόνιμες ημέρες σαν σύμπτωμα εγκυμοσύνης δεν το έχω ξανακούσει αλλά κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Περιμένουμε ευχάριστα νέα! 

Καλησπέρα,έκανα τέστ το πρωί...αλλά τζίφος!Μετά την δουλειά θα πάω για χοριακή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Γειά σου κορίτσι. Μου εχει ξανασυμβεί να έχω λίγο αίμα κατά την ωορρηξία και αυτό συνήθως όταν κάνω ωορρηξία από την "κακή ωοθήκη"( η δεξιά είναι λίγο ταλαιπωρημένη από χειρουργείο και ενδομητριωση) και όταν συμβαίνει αυτό πάντα έχω καθυστέρηση και όταν κανω ωορρηξία από την αριστερή έρχεται η περίοδος στην ώρα της. Αν δεν έχεις κάποιο θεματακι μην αγχώνεσαι, συμβαίνει καμιά φορά να τα παθαίνει αυτό ο κύκλος μας, σου εύχομαι όμως εσένα να είναι απο εγκυμοσύνη. Περιμένουμε τα αποτελέσματα σου από χοριακη 🤗🤗✌️

Καλησπέρα και πάλι,πρώτη φορά βλέπω αίμα στην ωορρηξία μου και κάπως παραξενεύτηκα.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω αποτέλεσμα από χοριακή.Αν και το πρωι το τέστ ήταν αρνητικό.Δεν έχω και πολύ καλό προαίσθημα.🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2023 at 8:56 ΠΜ, ο/η marilouu είπε:

Elk Καλημέρα 😃.Αυριο σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα τέστ και να απευθυνθώ στο γυναικολόγο μου να μου γράψει χοριακή για να είμαι σίγουρη.Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.Συνεχίζεται η καθυστέρηση..Για να δουμε

Θα περιμένουμε νέα σου από την χοριακη εύχομαι να είναι θετικη 😊🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 8/5/2023 at 12:49 ΜΜ, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα σ'όλες.Αρνητική χοριακή...Συνεχίζω να έχω καθυστέρηση.Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου.😔

Τελικά κορίτσι μου τι έγινε? Όλα καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 6:31 ΜΜ, ο/η Dimitrapth είπε:

Τελικά κορίτσι μου τι έγινε? Όλα καλά?

Καλημέρα😊Πήγα στον γιατρό μου.Μου βρήκε μια μικρή κύστη στην δεξιά ωοθήκη.Θεωρεί οτι δημιουργήθηκε από την καθυστέρηση και θα την αποβάλλει ο οργανισμός μου μέσω περιόδου.Σε 3 μήνες θα κάνω επανέλεγχο.Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 4/5/2023 at 8:56 ΠΜ, ο/η marilouu είπε:

Elk Καλημέρα 😃

Καλησπέρα σας ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που νου συμβαίνει για πρώτη φορά ....έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών είχα επαφές στις γόνιμες μέρες και ενώ κανόνια ήταν να αδιαθετησω 21 του μήνα σήμερα είδα αίμα αλλά καμία σχέση με το αίμα περιόδου και την αίσθηση γενικά στην περίοδο πολύ λίγο αίμα και όσο περνάνε οι ώρες έχω μόνο λίγο στο σκούπισμα ....αυτό που θέλω είναι να ρωτήσω πότε μπορώ να κάνω την αιματολογική εξέταση για να δω αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης γιατι αγχώθηκα λίγο μήπως είμαι και κάτι δεν πάει καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Brigitte είπε:

Καλησπέρα σας ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που νου συμβαίνει για πρώτη φορά ....έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών είχα επαφές στις γόνιμες μέρες και ενώ κανόνια ήταν να αδιαθετησω 21 του μήνα σήμερα είδα αίμα αλλά καμία σχέση με το αίμα περιόδου και την αίσθηση γενικά στην περίοδο πολύ λίγο αίμα και όσο περνάνε οι ώρες έχω μόνο λίγο στο σκούπισμα ....αυτό που θέλω είναι να ρωτήσω πότε μπορώ να κάνω την αιματολογική εξέταση για να δω αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης γιατι αγχώθηκα λίγο μήπως είμαι και κάτι δεν πάει καλά? 

Τηλέφωνο στο γιατρό σου άμεσα να σου γράψει χοριακή! Με το καλό!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Τηλέφωνο στο γιατρό σου άμεσα να σου γράψει χοριακή! Με το καλό!!! ❤️ 

Καλημέρα.. μια ερώτηση θέλω να κάνω.. γράφεται η χοριακη ? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Εγώ πηγαινω έτσι στο μικροβιολογικο και κοστίζει 10 ευρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Καλημέρα.. μια ερώτηση θέλω να κάνω.. γράφεται η χοριακη ? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Εγώ πηγαινω έτσι στο μικροβιολογικο και κοστίζει 10 ευρώ 

Ναι καλέ γράφεται και μπορεί να στην γράψει μέχρι και ο παθολόγος. Εδώ στην περιοχή μου κοστίζει 20-25€ οπότε δεν συμφέρει να μην την γράψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Καλημέρα.. μια ερώτηση θέλω να κάνω.. γράφεται η χοριακη ? Και αν ναι πόσο κοστίζει? Εγώ πηγαινω έτσι στο μικροβιολογικο και κοστίζει 10 ευρώ 

Γράφετε και πληρώνεις νομίζω γύρω στο 1€. Οπότε συμφέρει 😊 

Και ναι πολύ πιθανό να είσαι έγκυος και αυτό που είδες να είναι το αίμα εμφύτευσης. Μερικές φορές δεν βγαίνει την ώρα που γίνεται μου είχε πει ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...