Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος για την υγεία του παιδιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Είναι άλλο ένα βράδυ που δεν μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος. Στο παρελθόν έχω περάσει αγχώδη διαταραχή κι έχω πάρει αγωγή ένα χρόνο ladose. Έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε. 

Όταν αποφασίσαμε πριν δύο μήνες να προσπαθήσουμε με τον άντρα μου για παιδάκι, πρόσεχα πάρα πολύ τα πάντα. Δεν έπινα αλκοόλ, πρόσεχα τη διατροφή μου. Ωστόσο, το άγχος επανήλθε. Πίστευα πως δε θα μπορέσω να μείνω έγκυος με τόσο αγχος. 

Όντως, τον πρώτο μήνα προσπαθειας δεν έμεινα έγκυος. Τον δεύτερο μήνα μια μέρα πριν μου έρθει περίοδος, με πιάνει κρίση άγχους. Παίρνω 1/4 solidon που μου έχει πει η ψυχίατρος πως επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Δε μου κάνει τίποτα. Σίγουρη εγώ πως δεν είμαι έγκυος, πήρα κι 1/4 tranxene και τελικά..είμαι έγκυος!!

Ωστόσο,αντί να χαρώ φοβάμαι μήπως έχω δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί με τα χάπια που πήρα. Η γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι πολύ μικρή η ποσότητα και πολύ πρώιμο το στάδιο της εγκυμοσύνης. 

Εγώ σκέφτομαι πως αν είχα κάνει ένα τεστ, θα είχα δει πως είμαι έγκυος,απ' τη χαρά μου θα είχε περάσει η κρίση άγχους και δε θα βίωνα την κατάσταση που βιώνω τώρα. 

Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά το άγχος μήπως έχω κάνει κακό στο παιδί δε φεύγει. Φυσικά κι αν δεν του έχω κάνει κακό με τα χάπια,πιθανόν να του κάνω με το άγχος που βιώνω τώρα. 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία που εξελίχθηκε καλά;

Το μεγάλο μου άγχος είναι οι διαταραχές που δεν μπορούν να εντοπιστούν με εξετάσεις..πχ. αυτισμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2023 at 7:22 ΠΜ, ο/η dob είπε:

Καλησπέρα σας, 

Είναι άλλο ένα βράδυ που δεν μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος. Στο παρελθόν έχω περάσει αγχώδη διαταραχή κι έχω πάρει αγωγή ένα χρόνο ladose. Έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε. 

Όταν αποφασίσαμε πριν δύο μήνες να προσπαθήσουμε με τον άντρα μου για παιδάκι, πρόσεχα πάρα πολύ τα πάντα. Δεν έπινα αλκοόλ, πρόσεχα τη διατροφή μου. Ωστόσο, το άγχος επανήλθε. Πίστευα πως δε θα μπορέσω να μείνω έγκυος με τόσο αγχος. 

Όντως, τον πρώτο μήνα προσπαθειας δεν έμεινα έγκυος. Τον δεύτερο μήνα μια μέρα πριν μου έρθει περίοδος, με πιάνει κρίση άγχους. Παίρνω 1/4 solidon που μου έχει πει η ψυχίατρος πως επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Δε μου κάνει τίποτα. Σίγουρη εγώ πως δεν είμαι έγκυος, πήρα κι 1/4 tranxene και τελικά..είμαι έγκυος!!

Ωστόσο,αντί να χαρώ φοβάμαι μήπως έχω δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί με τα χάπια που πήρα. Η γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι πολύ μικρή η ποσότητα και πολύ πρώιμο το στάδιο της εγκυμοσύνης. 

Εγώ σκέφτομαι πως αν είχα κάνει ένα τεστ, θα είχα δει πως είμαι έγκυος,απ' τη χαρά μου θα είχε περάσει η κρίση άγχους και δε θα βίωνα την κατάσταση που βιώνω τώρα. 

Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά το άγχος μήπως έχω κάνει κακό στο παιδί δε φεύγει. Φυσικά κι αν δεν του έχω κάνει κακό με τα χάπια,πιθανόν να του κάνω με το άγχος που βιώνω τώρα. 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία που εξελίχθηκε καλά;

Το μεγάλο μου άγχος είναι οι διαταραχές που δεν μπορούν να εντοπιστούν με εξετάσεις..πχ. αυτισμός.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις δημιουργήσει πρόβλημα με τις ποσότητες που λες και τόσο νωρίς. Αλλιώς τόσα μωρά που έρχονται απροειδοποιητα και οι γονείς τους δεν έχουν προετοιμαστει καθόλου, αργούν να αντιληφθούν την εγκυμοσύνη, πίνουν, καπνίζουν, παίρνουν φαρμακευτικες αγωγές κλπ κανονικά θα έπρεπε να έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα. Επίσης είμαστε πολλοί άνθρωποι που έχουμε θέματα άγχους (αν όχι οι περισσότεροι πια) και τα παιδάκια μας είναι μια χαρά. Προσπάθησε να ηρεμήσεις για να ευχαριστηθείς κι εσύ την εγκυμοσύνη σου και όλα θα πάνε καλά! 

Να ξέρεις ότι τα ιατρικά που είναι απαγορευτικά για σύλληψη ή εγκυμοσύνη δίνονται μαζί με συστάσεις αντισύλληψης ή με τεστ εγκυμοσύνης πριν. Θα σου το έλεγε και η γιατρος σου αν υπήρχε θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας.

Κι ο ψυχίατρος κι ο γυναικολόγος μου είπαν τα ίδια μ' εσάς.

Η αλήθεια είναι πως στενοχωρήθηκα γιατί φόρτωσα στον εαυτό μου ένα επιπλέον άγχος,που κι από μόνο του βλάπτει το μωράκι μου!

Σκέφτηκα πως θα με βοηθούσε να επικοινωνήσω με κοπέλες που είχαν κάποια παρόμοια εμπειρία κι όλα πήγαν καλά με τα μωράκια τους.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντησή σας και τα καθησυχαστικά σας λόγια. Να είστε καλά και να έχετε μόνο χαρές 🙂🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2023 at 7:22 ΠΜ, ο/η dob είπε:

Καλησπέρα σας, 

Είναι άλλο ένα βράδυ που δεν μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος. Στο παρελθόν έχω περάσει αγχώδη διαταραχή κι έχω πάρει αγωγή ένα χρόνο ladose. Έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε. 

Όταν αποφασίσαμε πριν δύο μήνες να προσπαθήσουμε με τον άντρα μου για παιδάκι, πρόσεχα πάρα πολύ τα πάντα. Δεν έπινα αλκοόλ, πρόσεχα τη διατροφή μου. Ωστόσο, το άγχος επανήλθε. Πίστευα πως δε θα μπορέσω να μείνω έγκυος με τόσο αγχος. 

Όντως, τον πρώτο μήνα προσπαθειας δεν έμεινα έγκυος. Τον δεύτερο μήνα μια μέρα πριν μου έρθει περίοδος, με πιάνει κρίση άγχους. Παίρνω 1/4 solidon που μου έχει πει η ψυχίατρος πως επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Δε μου κάνει τίποτα. Σίγουρη εγώ πως δεν είμαι έγκυος, πήρα κι 1/4 tranxene και τελικά..είμαι έγκυος!!

Ωστόσο,αντί να χαρώ φοβάμαι μήπως έχω δημιουργήσει πρόβλημα στο παιδί με τα χάπια που πήρα. Η γιατρός μου λέει πως δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι πολύ μικρή η ποσότητα και πολύ πρώιμο το στάδιο της εγκυμοσύνης. 

Εγώ σκέφτομαι πως αν είχα κάνει ένα τεστ, θα είχα δει πως είμαι έγκυος,απ' τη χαρά μου θα είχε περάσει η κρίση άγχους και δε θα βίωνα την κατάσταση που βιώνω τώρα. 

Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά το άγχος μήπως έχω κάνει κακό στο παιδί δε φεύγει. Φυσικά κι αν δεν του έχω κάνει κακό με τα χάπια,πιθανόν να του κάνω με το άγχος που βιώνω τώρα. 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία που εξελίχθηκε καλά;

Το μεγάλο μου άγχος είναι οι διαταραχές που δεν μπορούν να εντοπιστούν με εξετάσεις..πχ. αυτισμός.

Κορίτσι μου μην αγχωνεσαι αφού η γιατρός σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.  Μην αυτομαστιγωνεσαι που δεν έκανες τεστ κ πήρες το χάπι πολλές φορές υπάρχουν εγκυμοσύνες που δεν είναι προγραμματισμένες κ οι κοπέλες κ τα χάπια τους παίρνουν κ κάνουν πράγματα που αν γνώριζαν την κατάσταση τους δεν θα τα έκαναν. Είναι πολύ νωρίς, να εμπιστεύεσαι τη γιατρο σου κ όλα θα πάνε καλά. Να μη δημιουργείς προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Μια ανέμελη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Εγω επειδη εχω περάσει απο κρίσεις πανικού, χωρίς αγωγή βέβαια, αλλά ξέρω για τι πράγμα μιλάς, θα σου έλεγα αυτη την περίοδο να μην αφήσεις τις επισκέψεις σου στον ειδικό ψυχικής υγείας που σε βλέπει. Αν είχες σταματήσει δλδ να πας ξανά. Αν τον εβλεπες μια φορά το μήνα ας πούμε, γύρνα στις εβδομαδιαίες. Δεν ξερω σε τι στάδιο είσαι...

Προσωπικά, επειδή ειμαι control freak ή επίσημα νευρωτική, η επαφή με τον ψυχολόγο αυτό το διάστημα με έχει κάνει να κάνω άλματα, όχι απλά βήματα. 

Τέλος, θα μοιραστώ μαζί σου μια ιστορια ασθενούς που μου είπε η ψυχολόγος μου χθες. Γυναικα με ασχημες κρίσεις, κρίσεις που την ακινητοποιούσαν και την καθηλωναν, με αγωγή κτλ κτλ, μετά τη γέννηση του παιδιού της, τα άφησε όλα πίσω λες και δεν έγιναν ποτέ. Όταν αναλαμβάνουμε θέση και ρόλο εξουσίας/ηγεσίας (οχι με την αρνητική έννοια, απλά για τη βιβλιογραφία αυτό κάνει ο γονέας) η αυτοπεποιθηση μας και ο δυναμισμός μας φτάνουν τοσο ψηλά, που καμία κρίση άγχους και κανενας πανικός δεν υπάρχει. 

Εγώ ένιωσα υπέροχα που μου το είπε και φαντάζομαι θα ένιωσες το ίδιο κι εσυ, εύχομαι να χαμογέλασες και λίγη χαρά και αισιοδοξία να έφτασαν στην ψυχή σου! ❤️ 

Εύχομαι μια ομαλή εγκυμοσύνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...