Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυούλες άνω των 35 🌺🤰🏻🐣


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Μπα οχι δυστυχως σπίτι και μόνοι μας εγώ ο σύζυγος και οι μικρές. Δεν υπάρχει οικογενειακό ενδιαφέρον για να είμαστε όλοι μαζί κι εγώ έχω παραιτηθεί. Αν και κάτι τέτοιες μέρες ζηλεύω τις αγαπημένες οικογένειες με μπαμπά και μαμά. Εμείς είμαστε από τους τυχερούς δεν έχουμε κανέναν,ζούνε μόνο ο πεθερός μου έχει πεθάνει αλλά αδιαφορία πλήρης ο καθένας τη ζωή του. Είπα και τον πόνο μου μαζί...

Εσείς πως θα περάσετε;;;Πως πήγε η καμπύλη;;;

Καλημερουδια🌺🌺🌺

Κορίτσι μου Το καταλαβαίνω ότι αυτές οι ημέρες αποτελούν αφορμή για οικογενειακές συναθροίσεις-συναντήσεις και σκεψεις,όμως το πιο σημαντικό είναι ότι είστε όλοι καλά στην υγεια σας και θα γιορτάσετε όλοι μαζί με τα παιδάκια σας.Σε κάθε οικογένεια όταν κλείνει η πόρτα δεν ξέρουμε τι συμβαίνει ακόμη και στις φαινομενικά αγαπημένες.Από το να ειχατε μια «οικογενειακή» Συνάθροιση που μπορεί να σας δημιουργούσε αρνητικά συναισθήματα η να σας αναστάτωνε καλύτερα να είστε εσείς μόνοι σας να και να χαρείτε τις ημερες αυτές με τα παιδάκια σας περιμένοντας το νέο μωράκι.🐣Ευχομαι να περάσετε υπέροχα και να το χαρείτε.❤️Εμείς εδώ ειμαστε όλες τις ημερες να ξέρεις να ακούμε η μια την άλλη💕💕💕

Όσον αφορά τα δικά μου χαθηκα λίγο χθες ήταν περίεργη μέρα όπως ανέφερα ,έκανα την καμπύλη (δεν ζαλίστηκα!!!και το υγρό παλευόταν σαν γεύση) και μετά όλη μέρα είχα μια ζαλάδα ένα πονοκέφαλο και τώρα νομίζω με πονοκέφαλο σηκώθηκα.Ελπιζω να συνέλθω.Η καμπύλη Δόξα Τω Θεω βγήκε καλη μεν και το σάκχαρο νηστείας αλλά ο γιατρός μου είπε λόγω ιστορικού στην οικογένεια να αποφεύγω γλυκά!🥹παει το τσουρέκι με τη μερεντα που ονειρευόμουν!Αυτες τις ημερες θα ειμαστε και εμείς εδώ οικογενειακα,ήρεμα με τους δικούς μου.Προτιμήσαμε και εμείς να αποφύγουμε μεγάλες συναθροίσεις για να ειμαστε ήρεμοι και χωρίς πολλες αδιακρισίες γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν το έχουμε πει ακόμη το γλυκό μας μυστικό.
Καλη Μεγάλη Πέμπτη και καλά αυγουλάκια αν βάψετε!💕💕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 11/4/2023 at 11:25 ΠΜ, ο/η Marylo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ για την υποδοχή!! Πως είστε γενικά; Εγώ το Σάββατο είχα τα χάλια μου... Από εμετό και ζαλάδες δεν μπορούσα να σταθώ και ο γιατρός μου πρότεινε primperan. Άργησα να το βρω αλλά τελικά τα κατάφερα! Καλημέρα @Streidaki @Sonia12

Καλημερουδια κορίτσι!🌺Πηρες primperan?ευχομαι να συνηλθες λίγο και να μπορεσεις να απολαυσεις αυτές τις ημέρες με την οικογένεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2023 at 10:25 ΠΜ, ο/η Marylo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ για την υποδοχή!! Πως είστε γενικά; Εγώ το Σάββατο είχα τα χάλια μου... Από εμετό και ζαλάδες δεν μπορούσα να σταθώ και ο γιατρός μου πρότεινε primperan. Άργησα να το βρω αλλά τελικά τα κατάφερα! Καλημέρα @Streidaki @Sonia12

Καλησπερα Marylo μου! Βοήθησε καθόλου το primperan? Μεγάλη πρόκληση αυτοί οι εμετοι, ελπίζω να είσαι καλύτερα! Εγώ εμετούς δεν είχα ποτέ, ειχα όμως τρομερές ανακατωσουρες και κούραση, πάντα στο πρώτο τρίμηνο. Μια μόνιμη αηδία στο στόμα, πολύ δύσκολο. Ευτυχώς τα περισσότερα έχουν περάσει. Συνήθως στο δεύτερο τρίμηνο πάει πολύ καλύτερα. Εσύ έχεις μπει ατο δεύτερο τρίμηνο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Streidaki είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!🌺

Χάθηκα λίγο χθες  ήταν περίεργη ημέρα,έκανα και την καμπύλη σακχάρου και μετά όλη μέρα είχα κάπως μια ζαλάδα μια ναυτία…Ελπιζω σήμερα να είμαι καλύτερα.🥰

Εχώ να πω ότι σας θαυμάζω που τα καταφέρνετε όλα,εργασία και μητρότητα με αλλά δυο ζουζούνια και ταυτόχρονα εγκυμοσύνη είστε ήρωες!💕👏🏻👏🏻Θέλει δύναμη και υπομονή γιατί όπως τα λες το πρώτο τρίμηνο με τα συμπτώματα ζαλάδες,ναυτίες κλπ να γυρίζεις σπίτι και να μην μπορείς να ηρεμήσεις είναι πρόκληση!
Κατά τα άλλα εγώ περιμένω 🐣αρχές Νοεμβρίου.Ευχομαι να πάνε όλα υπέροχα σε όλες μας!!🧿❤️❤️❤️

 

Καλησπέρα streidaki! Πώς πήγε η καμπύλη??? Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :-) respect και στις μανούλες που δεν εργάζονται γιατί εγώ τις μέρες που είμαι σπίτι με τα παιδιά με βγάζουν νοκ άουτ! Στη δουλειά μπορώ να πιω τον καφέ μου ζεστο, στο σπίτι όχι χιχιχι. Respect κι αγάπη σ ολες μας! Φιλιά πολλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Παίρνω primperan μία φορά την ημέρα και με έχει βοηθήσει πολύ. Άλλες μέρες είμαι καλύτερα, άλλες σηκώνομαι με ζαλάδα, πολύ ανάλογα. Είμαι πολλή αρχή ακόμα, ούτε καρδούλα δεν έχουμε ακούσει, όταν πήγα στο γιατρό ήμουν 5 εβδομάδων και είδαμε ένα δαχτυλιδακι! Τώρα είμαι 7 κι έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα. Πάντως ήταν πολύ ευχαριστημένος και πιστεύει ότι όλα είναι οκ μέχρι στιγμής. Κορίτσια μου εύχομαι καλή Ανάσταση να έχουμε και χαρά στο σπιτικό μας! Καλό Πάσχα  @Streidaki @Sonia12

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα streidaki! Πώς πήγε η καμπύλη??? Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :-) respect και στις μανούλες που δεν εργάζονται γιατί εγώ τις μέρες που είμαι σπίτι με τα παιδιά με βγάζουν νοκ άουτ! Στη δουλειά μπορώ να πιω τον καφέ μου ζεστο, στο σπίτι όχι χιχιχι. Respect κι αγάπη σ ολες μας! Φιλιά πολλά! 

Γεια σου Sonia 12!🌺

Συμφωνώ απόλυτα εννοείται respect και θαυμασμός και στις μανούλες που δεν εργάζονται και είναι 24/7 σπίτι με παιδιά-δουλειές-τρέξιμο!❤️❤️Ειμαστε όλες δύναμη αυτό έχω να πω!💪🏻

Η καμπύλη καλη μεν αλλά παρολα αυτά μέχρι να ξανά κάνω καμπύλη αργότερα στην εγκυμοσύνη μου είπε να αποφεύγω τα γλυκά λόγω ιστορικού στην οικογένεια.Αχ ποσό θα μου λείψει λίγο τσουρεκακι η παγωτό🥲

Κατά τα αλλά έχω από χθες μια ναυτία,μία ζάλη αυτό το αίσθημα αηδίας στο στόμα που έγραψες και εσυ παραπάνω κάνω υπομονή.

Φιλια πολλά και από εμένα!😘😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/4/2023 at 8:43 ΠΜ, ο/η Streidaki είπε:

Καλημερουδια🌺🌺🌺

Κορίτσι μου Το καταλαβαίνω ότι αυτές οι ημέρες αποτελούν αφορμή για οικογενειακές συναθροίσεις-συναντήσεις και σκεψεις,όμως το πιο σημαντικό είναι ότι είστε όλοι καλά στην υγεια σας και θα γιορτάσετε όλοι μαζί με τα παιδάκια σας.Σε κάθε οικογένεια όταν κλείνει η πόρτα δεν ξέρουμε τι συμβαίνει ακόμη και στις φαινομενικά αγαπημένες.Από το να ειχατε μια «οικογενειακή» Συνάθροιση που μπορεί να σας δημιουργούσε αρνητικά συναισθήματα η να σας αναστάτωνε καλύτερα να είστε εσείς μόνοι σας να και να χαρείτε τις ημερες αυτές με τα παιδάκια σας περιμένοντας το νέο μωράκι.🐣Ευχομαι να περάσετε υπέροχα και να το χαρείτε.❤️Εμείς εδώ ειμαστε όλες τις ημερες να ξέρεις να ακούμε η μια την άλλη💕💕💕

Όσον αφορά τα δικά μου χαθηκα λίγο χθες ήταν περίεργη μέρα όπως ανέφερα ,έκανα την καμπύλη (δεν ζαλίστηκα!!!και το υγρό παλευόταν σαν γεύση) και μετά όλη μέρα είχα μια ζαλάδα ένα πονοκέφαλο και τώρα νομίζω με πονοκέφαλο σηκώθηκα.Ελπιζω να συνέλθω.Η καμπύλη Δόξα Τω Θεω βγήκε καλη μεν και το σάκχαρο νηστείας αλλά ο γιατρός μου είπε λόγω ιστορικού στην οικογένεια να αποφεύγω γλυκά!🥹παει το τσουρέκι με τη μερεντα που ονειρευόμουν!Αυτες τις ημερες θα ειμαστε και εμείς εδώ οικογενειακα,ήρεμα με τους δικούς μου.Προτιμήσαμε και εμείς να αποφύγουμε μεγάλες συναθροίσεις για να ειμαστε ήρεμοι και χωρίς πολλες αδιακρισίες γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν το έχουμε πει ακόμη το γλυκό μας μυστικό.
Καλη Μεγάλη Πέμπτη και καλά αυγουλάκια αν βάψετε!💕💕

 

Καλημέρα καλή Ανάσταση να έχουμε!!;έχεις απόλυτο δίκιο όπως τα λες ακριβώς!!! Άλλωστε εμείς τώρα φτιάχνουμε την δική μας οικογένεια..

Είδες με την καμπύλη τελικά;;;;;Κάθε κοπέλα διαχειρίζεται διαφορετικά αυτό το υγρό. Εγώ παρόλο που τρώω 3 σοκολάτες μαζί και δεν παθαίνω τίποτα δεν το αντέχω, άλλες δεν τους φαίνεται χάλια.

Τα αποτελέσματα μετράνε και εφόσον πήγαν όλα καλά χαιρόμαστε ❤️❤️ Μπορείς να φας μια φετουλα τσουρέκι μωρέ δεν πειράζει για μια μέρα!!! 

Να περνάς τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα χρόνια πολλά,καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλες!❤️❤️🐣🌸🌸Να τα περάσετε όμορφα!!

Φιλιά πολλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2023 at 8:07 ΠΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κ από εμένα κορίτσια μου!

Ετών 37 (σε 2 μήνες θα γίνω 38) και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι. Βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα κύησης. @Eir_maμου δεν ήξερα ότι είμαστε συνομίληκες! Ιούνιο του 85 είμαι :) 

Πολλές οι δυσκολίες και οι προκλήσεις ως τώρα στην δική μου εγκυμοσύνη κορίτσια. Περνάω από την μία περιπέτεια υγείας στην άλλη, μα ελπίζω να έχουν όοοοολες καλή κατάληξη μέχρι να γεννήσω. Ανυπομονώ να γνωρίσω το παιδάκι που έχω στην κοιλίτσα μου. Αυτή είναι η κύρια ευχή μου.

Και το ίδιο εύχομαι για όλες μας.. ❤️❤️

 

 

Ιανουάριος του '85 εδώ, σε 2 μέρες μπαίνω στον 6ο (21+ 5η σήμερα). Σου εύχομαι οι προκλήσεις να ανήκουν στο παρελθόν και από εδώ και πέρα να είναι όλα ρόδινα και ήρεμα. Είσαι μετά τα μισά και ο στόχος είναι πολύ κοντά!!

Εγώ μέχρι στιγμής έχω σταθεί τυχερή από άποψη συμπτωμάτων, σε γενικές γραμμές οι ενοχλήσεις είναι πολύ σποραδικές και χωρίς διάρκεια.  Το μόνο αγκάθι, αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι, είναι ότι ακόμα με προβληματίζει το αν πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι.

Είχα κάνει αρχικά nipt όπου το ποσοστό για τρισωμία 21 άγγιζε το τέλειο κατ' εμέ,ήταν μικρότερο του 1 στα 10000.

Στην αυχενική και papp a ήταν 1 στα 328.

Στη β' επιπέδου βρέθηκε παρών ένας δείκτης, η ενδοκαρδιακή ηχογενής εστία, παρολαυτά η πιθανότητα για τρισωμία 21 αναδιαμορφώθηκε στο 1 στα 397, χωρίς να συνυπολογίζεται σε αυτήν το αποτέλεσμα nipt.

O γιατρός δίνει πιθανότητα απώλειας κύησης 3% με αμνιοπαρακέντηση, λέει ότι δεν υπάρχουν αρκετές ιατρικές ενδείξεις για αυτήν αλλά επειδή όλα τα παραπάνω είναι πιθανότητες και όχι διάγνωση , η απόφαση είναι των γονέων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Χριστός Ανέστη! Πως περάσατε; Εγώ είχα μια δυσάρεστη εμπειρία διακοπών θα έλεγα, πήγα στο εξοχικό μου στο Πόρτο Χέλι, αλλά δυστυχώς η μικρή μου εμφάνισε γαστρεντερίτιδα και μας κόλλησε... Οπότε καταλαβαίνετε τι πέρασα ενώ ήδη είχα ναυτία και ζαλάδες. Μια εβδομάδα με συνεχείς εμετούς... Και αφού μου πέρασε συνεχίζω βέβαια με λιγότερη ένταση λόγω εγκυμοσύνης. Τεσπα, το θετικό είναι ότι σήμερα πήγα στο γιατρό μου και μεγαλώνει πολύ καλά!! Άκουσα και καρδούλα και προχωράμε. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και primperan... 

Εσείς κορίτσια τι κάνετε; @Aria1985τι έκανες τελικά; Τι συνέστησε ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,ελπίζω να είστε όλες καλά,έχει κάνει κάποια την εξέταση nipt ή αμνιοπαρακεντηση;

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω κάνει nipt αλλα στο εξωτερικό. Εδώ απλά σου λένε αν είναι καλά τα αποτελέσματα ή όχι. Δεν ξέρω αν σε βοηθησα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sonia12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω κάνει nipt αλλα στο εξωτερικό. Εδώ απλά σου λένε αν είναι καλά τα αποτελέσματα ή όχι. Δεν ξέρω αν σε βοηθησα... 

Πήρα τα αποτελέσματα της αυχενικής και γράφει πως λογο του ποσοστού για down προτείνεται nipt,ήθελα κάποιες πληροφορίες που γίνεται ποτέ βγαίνουνε τα αποτελέσματα κτλ. Δυστυχώς η γιατρός μου λείπει στο εξωτερικό γυρίσει την Παρασκευή Μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Marylo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Χριστός Ανέστη! Πως περάσατε; Εγώ είχα μια δυσάρεστη εμπειρία διακοπών θα έλεγα, πήγα στο εξοχικό μου στο Πόρτο Χέλι, αλλά δυστυχώς η μικρή μου εμφάνισε γαστρεντερίτιδα και μας κόλλησε... Οπότε καταλαβαίνετε τι πέρασα ενώ ήδη είχα ναυτία και ζαλάδες. Μια εβδομάδα με συνεχείς εμετούς... Και αφού μου πέρασε συνεχίζω βέβαια με λιγότερη ένταση λόγω εγκυμοσύνης. Τεσπα, το θετικό είναι ότι σήμερα πήγα στο γιατρό μου και μεγαλώνει πολύ καλά!! Άκουσα και καρδούλα και προχωράμε. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και primperan... 

Εσείς κορίτσια τι κάνετε; @Aria1985τι έκανες τελικά; Τι συνέστησε ο γιατρός;

Καλημέρα Marylo μου!

Χρόνια πολλά!Ευχομαι να είναι καλύτερα η μικρή σου και να έχετε συνέλθει οικογενειακώς!Περαστικα!❤️Στην κατάσταση σου και με γαστρεντερίτιδα επιπρόσθετα δεν μπορώ να φανταστώ τι πέρασες!Οπως και να έχει το μωρουλι σου μεγαλώνει όμορφα,ακούσατε καρδούλα πάρε δύναμη και προχώρα!💕💕

Εμείς μείναμε εδώ στην Αθήνα πρώτη φορά,ήταν καλά,ήρεμα.Τις τελευταιεσ Δέκα ημέρες περίπου το στομάχι μου είναι στα χάλια του,καούρες,δυσπεψία,εμετοί αν αηδιάσω με κάτι,άστα κάνω υπομονή!Και σαν να μην εφθανε αυτό έχω θέμα και με το άλλο μέρος του εντέρου (δεν ξέρω πως να το θέσω κομψά) παίρνω και σίδηρο με βασανίζει και αυτό αυτές τις ήμερες!😂 Αυτή την εβδομάδα έχουμε ραντεβού στον γυναικολόγο και θα κάνουμε και την αυχενική και μια αγωνία την έχω…

Αυτά από εμένα!Ευχομαι ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!Τα Φιλια μου!😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Πήρα τα αποτελέσματα της αυχενικής και γράφει πως λογο του ποσοστού για down προτείνεται nipt,ήθελα κάποιες πληροφορίες που γίνεται ποτέ βγαίνουνε τα αποτελέσματα κτλ. Δυστυχώς η γιατρός μου λείπει στο εξωτερικό γυρίσει την Παρασκευή Μέχρι τότε θα με φάει η αγωνία.

Κορίτσι μου καλημέρα!

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες Για το θέμα ακόμη δεν έχω κάνει αυχενική και δεν έχω συζητήσει με τον γυναιλογο μου.Αν μάθεις κάτι ενημέρωσε και εμάς.Ευχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά!και θα πάνε θα δεις!!Αν στείλεις μνμ η mail στη γιατρό σου;κάνε μια προσπάθεια για επικοινωνία μαζί της.Ποσών εβδομάδων εισαι τώρα;γιατί νομίζω το nipt γίνεται σε συγκεκριμένες εβδομάδες κάνω λάθος;πιστεύω θα σου απαντήσει αφού σε παρακολουθεί!

Στελνω όλη μου τη θετική ενέργεια να πάνε όλα καλά!💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marylo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Χριστός Ανέστη! Πως περάσατε; Εγώ είχα μια δυσάρεστη εμπειρία διακοπών θα έλεγα, πήγα στο εξοχικό μου στο Πόρτο Χέλι, αλλά δυστυχώς η μικρή μου εμφάνισε γαστρεντερίτιδα και μας κόλλησε... Οπότε καταλαβαίνετε τι πέρασα ενώ ήδη είχα ναυτία και ζαλάδες. Μια εβδομάδα με συνεχείς εμετούς... Και αφού μου πέρασε συνεχίζω βέβαια με λιγότερη ένταση λόγω εγκυμοσύνης. Τεσπα, το θετικό είναι ότι σήμερα πήγα στο γιατρό μου και μεγαλώνει πολύ καλά!! Άκουσα και καρδούλα και προχωράμε. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και primperan... 

Εσείς κορίτσια τι κάνετε; @Aria1985τι έκανες τελικά; Τι συνέστησε ο γιατρός;

Ο γιατρός δεν συστήνει, είναι καθαρά απόφαση των γονέων, μου είπε αυτά που ήδη έγραψα στο αρχικό μήνυμα. Τείνω προς το όχι, γιατί νιώθω ότι έχω ήδη αργήσει και επειδή το 1 στα 33 που είναι ή απώλεια κύησης είναι μακράν πιθανότερο από το 1 στα 10000 και το 1 στα 397.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,ελπίζω να είστε όλες καλά,έχει κάνει κάποια την εξέταση nipt ή αμνιοπαρακεντηση;

Καλημέρα, εγώ είχα κάνει νιπτ, πολύ πριν την αυχενική, νομίζω τη 10η εβδομάδα, είναι αιμοληψία εγώ την έκανα στο ιατρείο του γιατρού και επέλεξα όλο το πακέτο . Τα αποτελέσματα στέλνονται Αμερική συνήθως και μου ήρθαν στο mail μου σε κάτι λιγότερο από 2 εβδομάδες.

Προτείνεται γενικώς εάν τα αποτελέσματα της αυχενικής είναι στην κίτρινη ή κόκκινη ζώνη, καθώς δεν είναι επεμβατική. Όμως δίνει πάλι πιθανότητες και ΟΧΙ διάγνωση. Διάγνωση δίνει μόνο η άμνιο.

Κάποιοι λένε ότι είναι πιο αξιόπιστη από την αυχενική, κάποιοι λένε ότι είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος μέτρησης .

Αν ΄έχεις απορίες ρώτησε με ότι θέλεις! Καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Καλημέρα, εγώ είχα κάνει νιπτ, πολύ πριν την αυχενική, νομίζω τη 10η εβδομάδα, είναι αιμοληψία εγώ την έκανα στο ιατρείο του γιατρού και επέλεξα όλο το πακέτο . Τα αποτελέσματα στέλνονται Αμερική συνήθως και μου ήρθαν στο mail μου σε κάτι λιγότερο από 2 εβδομάδες.

Προτείνεται γενικώς εάν τα αποτελέσματα της αυχενικής είναι στην κίτρινη ή κόκκινη ζώνη, καθώς δεν είναι επεμβατική. Όμως δίνει πάλι πιθανότητες και ΟΧΙ διάγνωση. Διάγνωση δίνει μόνο η άμνιο.

Κάποιοι λένε ότι είναι πιο αξιόπιστη από την αυχενική, κάποιοι λένε ότι είναι απλώς ένας διαφορετικός τρόπος μέτρησης .

Αν ΄έχεις απορίες ρώτησε με ότι θέλεις! Καλά αποτελέσματα.

Δεν έχω ιδέα ποια είναι η κίτρινη και η κόκκινη ζώνη στην Αυχενική,προφανώς σε κάποια ανήκω για να προτείνετε nipt.Η πιθανότητα για down μετά την Papp-a είναι 1 στα 700.Γγωριζεις μέχρι ποια εβδομάδα μπορώ να κάνω την nipt και πόσο περίπου κοστίζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Marylo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε; Χριστός Ανέστη! Πως περάσατε; Εγώ είχα μια δυσάρεστη εμπειρία διακοπών θα έλεγα, πήγα στο εξοχικό μου στο Πόρτο Χέλι, αλλά δυστυχώς η μικρή μου εμφάνισε γαστρεντερίτιδα και μας κόλλησε... Οπότε καταλαβαίνετε τι πέρασα ενώ ήδη είχα ναυτία και ζαλάδες. Μια εβδομάδα με συνεχείς εμετούς... Και αφού μου πέρασε συνεχίζω βέβαια με λιγότερη ένταση λόγω εγκυμοσύνης. Τεσπα, το θετικό είναι ότι σήμερα πήγα στο γιατρό μου και μεγαλώνει πολύ καλά!! Άκουσα και καρδούλα και προχωράμε. Ο γιατρός μου είπε υπομονή και primperan... 

Εσείς κορίτσια τι κάνετε; @Aria1985τι έκανες τελικά; Τι συνέστησε ο γιατρός;

Marylo, μεγάλο ζόρι αυτό που πέρασες, ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο μέχρι να γεννήσεις. Περαστικά σε όλους σας. Πολύ όμορφα τα νέα για το μπεμπάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Δεν έχω ιδέα ποια είναι η κίτρινη και η κόκκινη ζώνη στην Αυχενική,προφανώς σε κάποια ανήκω για να προτείνετε nipt.Η πιθανότητα για down μετά την Papp-a είναι 1 στα 700.Γγωριζεις μέχρι ποια εβδομάδα μπορώ να κάνω την nipt και πόσο περίπου κοστίζει;

Καλησπέρα! Εγώ είχα κάνει νιπτ προληπτικά χωρίς να απαιτείται λόγω δικής μας επιθυμίας (ήμουν τότε 37 κλεισμένα). Βασικά έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από αυχενική καθώς ανεβάζει το ποσοστό διάγνωσης στο 99% ενώ η αυχενική έχει λιγότερο. Αν δείξει κάτι αρνητικό ζητάνε κ αμνιο που είναι 100% σίγουρο το αποτέλεσμα αλλιώς είσαι οκ με το νιπτ. Ειδικά στο down  είναι πολύ υψηλής ακρίβειας. Εμείς είχαμε κάνει ένα πακέτο που έπιανε 3 σύνδρομα συν τα σύνδρομα φύλου κ έκανε κάπου 350 ευρώ. Πήραμε αποτελέσματα κάπου 4 εβδομάδες μετά! Είχε αργήσει. Βέβαια σε φίλη που το αποτέλεσμα ήταν δυστυχώς κακό ήρθε σε μια βδομάδα. Όντως για πιθανότητα χειρότερη του 1/1000 ζητάνε νιπτ ενώ για 1/100 ζητάνε απευθείας αμνιο. Να το κάνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Σίγουρα θα έχεις καλά αποτελέσματα, σπάνια όντως υπάρχει εύρημα. όσο αφορά το χρονικό περιθώριο δεν υπάρχει περιορισμός για το νιπτ καθεαυτό. Το θέμα είναι αν έχεις κακό αποτέλεσμα πόσο χρόνο θα πάρει να κάνεις κ αμνιο κλπ κλπ. Κάνε το άμεσα να ηρεμισεις κιόλας γιατί αλήθεια όσες φορές έχω ακούσει ευρήματα πάντα στο τέλος πάνε καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Δεν έχω ιδέα ποια είναι η κίτρινη και η κόκκινη ζώνη στην Αυχενική,προφανώς σε κάποια ανήκω για να προτείνετε nipt.Η πιθανότητα για down μετά την Papp-a είναι 1 στα 700.Γγωριζεις μέχρι ποια εβδομάδα μπορώ να κάνω την nipt και πόσο περίπου κοστίζει;

Εμένα η νιπτ μου είχε βγάλει πιθανότητα για down μικρότερη του 1 στα 10000.

Μετά η αυχενική έβγαλε 1 στα 328, κάτι που ας πούμε θεωρείται ελαφρά πάνω από το όριο. Δηλαδή, εάν βγάλεις οτιδήποτε κάτω από 1 στα 300, συστήνεται περαιτέρω έλεγχος, παλιά αμνιο, τώρα πρώτα νιπτ. Το pappa a δεν το έχω καθόλου καταλάβει, ούτε ασχοληθεί, ήταν νομιζω 6,5 u/l, δεν ξέρω αν θεωρείται καλό η μέτριο.

Δεν νομίζω να υπάρχει όριο για να την κάνεις, σίγουρα μπορείς μετά την αυχενική διότι οι περισσότερες τότε την κάνουν. Εγώ απλώς την είχα κάνει νωρίς σαν πρόληψη από προσωπική επιλογή και ευτυχω΄ς γιατί μετά θα αναγκαζόμουν ούτως η άλλως και θα ζούσα με την αγωνία.

Αν επιλέξεις έλεγχο για όλες τις τρισωμίες κλπ που ειναι καπου 10 με 13 δεν θυμάμαι ακριβώς κάνει 700 ευρώ. Εμείς πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 500 γιατί όπως είπα την έκανα στο ιατρείο του γιατρού, είχε έκπτωση υποτίθεται ειδικά για αυτόν και την έστειλε σε αυτούς που συνεργάζεται, ΗΠΑ. Τα στέλνουν και Κύπρο κάποιοι για λίγο πιο οικονομικά.

Υπάρχει και πακέτο πιο οικονομικό που ελέγχει λιγότερους δείκτες.

Αν η αυχενική σου έβγαλε 1 στα 700 μια χαρά το βρίσκω, ίσως σου την πρότειναν για έξτρα ασφάλεια ή λόγω ηλικίας ή ΄αλλου δείκτη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Εγώ είχα κάνει νιπτ προληπτικά χωρίς να απαιτείται λόγω δικής μας επιθυμίας (ήμουν τότε 37 κλεισμένα). Βασικά έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από αυχενική καθώς ανεβάζει το ποσοστό διάγνωσης στο 99% ενώ η αυχενική έχει λιγότερο. Αν δείξει κάτι αρνητικό ζητάνε κ αμνιο που είναι 100% σίγουρο το αποτέλεσμα αλλιώς είσαι οκ με το νιπτ. Ειδικά στο down  είναι πολύ υψηλής ακρίβειας. Εμείς είχαμε κάνει ένα πακέτο που έπιανε 3 σύνδρομα συν τα σύνδρομα φύλου κ έκανε κάπου 350 ευρώ. Πήραμε αποτελέσματα κάπου 4 εβδομάδες μετά! Είχε αργήσει. Βέβαια σε φίλη που το αποτέλεσμα ήταν δυστυχώς κακό ήρθε σε μια βδομάδα. Όντως για πιθανότητα χειρότερη του 1/1000 ζητάνε νιπτ ενώ για 1/100 ζητάνε απευθείας αμνιο. Να το κάνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Σίγουρα θα έχεις καλά αποτελέσματα, σπάνια όντως υπάρχει εύρημα. όσο αφορά το χρονικό περιθώριο δεν υπάρχει περιορισμός για το νιπτ καθεαυτό. Το θέμα είναι αν έχεις κακό αποτέλεσμα πόσο χρόνο θα πάρει να κάνεις κ αμνιο κλπ κλπ. Κάνε το άμεσα να ηρεμισεις κιόλας γιατί αλήθεια όσες φορές έχω ακούσει ευρήματα πάντα στο τέλος πάνε καλά...

Τόκιο τα λες πολύ σωστά και καθησυχαστικά.

Εγώ βέβαια που είχα τέλειο αποτέλεσμα νιπτ σε σχέση με της αυχενικής και της β επιπέδου ακόμα δεν το έχω ξεχάσει εντελώς και φλερτάρω ανά διαστήματα με την άμνιο.

Θα ήταν εύκολο να μοιραστείς ποιο ήταν το κακό αποτέλεσμα της φίλης? Δηλαδή από τι πιθανότητα και κάτω στη νιπτ , συστήνουν και αμνιοπαρακέντηση?

Αν έχω καταλάβει σωστά πάντως για το χρόνο που λες, αν συντρέχει λόγος την αμνιο σου την κάνουν και την ίδια μέρα που λέει ο λόγος, δεν σε καθυστερούν. Ιδιωτικά εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...