Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Χαχαχ και εγώ έτσι είμαι αλλά με τόσα που ψάχνω κάποια τα έχω χάσει όπως φαίνεται 😂😂 τώρα που είμαστε 0+ υπάρχει κάποιο θέμα ; Τι δεν πρέπει να είναι ο άντρας μου; 😂

Επίσης άσχετο, θυμάστε που σας έλεγα για το σαλοσπιρ ; Σκέφτομαι να πω στην αιματολογο αν γίνεται να το κρατήσουμε μέχρι την 32η που μετά και για το μωρό δεν είναι τόσο επικίνδυνα τα πράγματα. Λέτε να με βρίσει ;;; @Watermelon άμα θες να συγκρίνουμε τις περιέργιές μας 😂😂😂

Μην σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν ξέρω. :P

Ξέρω σίγουρα για τις γυναίκες που είναι με ρέζους αρνητικό και για την περίπτωσή μου που είμαστε και οι δύο με ρέζους θετικό. 

 

Να την ρωτήσεις και να επιμείνεις. Και εγώ έτσι κάνω αν θέλω κάτι. Αν διάβασα σωστά κάποια στιγμή, είδα ότι το σαλοσπιρ πάντως δεν δίνεται για θρομβοφιλια. Αλλά για προεκλαμψία. Τέτοιο θέμα έχεις? Γιατί αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι μετά θα ξεκινήσεις αντιπηκτικες? Σόρρυ αν θυμάμαι λάθος...

και εγώ στην αιμστολογο από τον Μάιο που είχα πάει την ρωταγα οδηγίες για τον τοκετό λόγω των ενέσεων. Καλά μου λέει τι βιάζεσαι? Θέλω να ξέρω της είπα :P

Τελικά δεν μου είπε πολλά. Λίγο απ'εξω απ'εξω. Οδηγίες θα μου δώσει τέλη Ιουλίου μου είπε. 

κοιλίτσα έχω και εγώ. Και να μην τους έχω πει σε κάποιους ότι είμαι έγκυος πλέον με ρωτάνε αυτοί. Είναι ολοφάνερο. 

από κιλά πώς είστε? Εγώ νομίζω έχω πάρει 7-8 και είμαι στον 7ο. (27+2)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Τι καλά 😍 Μ αρέσουν οι κοιλίτσεςςςς 😀😀😀

Ναι την έχω ακούσει κι εγώ. Αλλά ειλικρινά έχω κουραστεί με τους γιατρούς γιατί κάθε μήνα μιλάω με γυναικολογο, αιματολογο και ενδοκρινολόγο. Και προέρχομαι και από εξωσωματική οπότε ακόμα περισσότεροι γιατροί. Και είπα γενικά να χαλαρώσω και να μην ασχολούμαι. αλλά όλο κάτι βγαίνει..  σ αυτή θα παραμείνω δε μπορώ πάλι να ξεκινάω από το μηδέν .. κουραστηκαααα

Το καταλαβαίνω απλά επειδή είδα ότι αγχώνεσαι πολύ αυτή ξέρω ότι είναι τοπ στη Θεσσαλονίκη. Αλλά καλύτερα να μείνεις στη δικιά σου γιατί θα μπερδευτείς ακόμη περισσότερο.. ωστόσο ζήτησε της να σου εξηγήσει για το σαλοσπιρ ποτέ να το σταματήσεις και για ποιον λόγο..για να είσαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μην σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν ξέρω. :P

Ξέρω σίγουρα για τις γυναίκες που είναι με ρέζους αρνητικό και για την περίπτωσή μου που είμαστε και οι δύο με ρέζους θετικό. 

 

Να την ρωτήσεις και να επιμείνεις. Και εγώ έτσι κάνω αν θέλω κάτι. Αν διάβασα σωστά κάποια στιγμή, είδα ότι το σαλοσπιρ πάντως δεν δίνεται για θρομβοφιλια. Αλλά για προεκλαμψία. Τέτοιο θέμα έχεις? Γιατί αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι μετά θα ξεκινήσεις αντιπηκτικες? Σόρρυ αν θυμάμαι λάθος...

και εγώ στην αιμστολογο από τον Μάιο που είχα πάει την ρωταγα οδηγίες για τον τοκετό λόγω των ενέσεων. Καλά μου λέει τι βιάζεσαι? Θέλω να ξέρω της είπα :P

Τελικά δεν μου είπε πολλά. Λίγο απ'εξω απ'εξω. Οδηγίες θα μου δώσει τέλη Ιουλίου μου είπε. 

κοιλίτσα έχω και εγώ. Και να μην τους έχω πει σε κάποιους ότι είμαι έγκυος πλέον με ρωτάνε αυτοί. Είναι ολοφάνερο. 

από κιλά πώς είστε? Εγώ νομίζω έχω πάρει 7-8 και είμαι στον 7ο. (27+2)

Ενέσεις ινοχεπ κάνω ήδη και θα συνεχίσω μέχρι και 40 μέρες μετά τον τοκετό. Το σαλοσπιρ ειλικρινά πλέον δε ξέρω γιατί το παίρνω. Το ξεκίνησα λόγω εξωσωματικής και από τότε μου το κρατάει. Δεν έχω θρομβοφιλια, έχω τη μετάλλαξη της ομοκυστεΐνης και ένδεια πρωτεινης S. Και ιστορικό θρομβωσης αλλά πριν 7 χρόνια και αυτό μάλλον από μπόμπα ποτό.  Η γυναικολόγος είπε ότι μπορούμε να το κρατήσουμε κι άλλο μέχρι 32η-36η αλλά δε θα γίνει κάτι αν το σταματήσω αφού θα συνεχίσω και τις ινοχεπ. Εγώ γιατί επιμένω , δεν ξέρω 😂😂 θέλω 32η ρε παιδί μου 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μην σε πάρω στο λαιμό μου. Δεν ξέρω. :P

Ξέρω σίγουρα για τις γυναίκες που είναι με ρέζους αρνητικό και για την περίπτωσή μου που είμαστε και οι δύο με ρέζους θετικό. 

 

Να την ρωτήσεις και να επιμείνεις. Και εγώ έτσι κάνω αν θέλω κάτι. Αν διάβασα σωστά κάποια στιγμή, είδα ότι το σαλοσπιρ πάντως δεν δίνεται για θρομβοφιλια. Αλλά για προεκλαμψία. Τέτοιο θέμα έχεις? Γιατί αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι μετά θα ξεκινήσεις αντιπηκτικες? Σόρρυ αν θυμάμαι λάθος...

και εγώ στην αιμστολογο από τον Μάιο που είχα πάει την ρωταγα οδηγίες για τον τοκετό λόγω των ενέσεων. Καλά μου λέει τι βιάζεσαι? Θέλω να ξέρω της είπα :P

Τελικά δεν μου είπε πολλά. Λίγο απ'εξω απ'εξω. Οδηγίες θα μου δώσει τέλη Ιουλίου μου είπε. 

κοιλίτσα έχω και εγώ. Και να μην τους έχω πει σε κάποιους ότι είμαι έγκυος πλέον με ρωτάνε αυτοί. Είναι ολοφάνερο. 

από κιλά πώς είστε? Εγώ νομίζω έχω πάρει 7-8 και είμαι στον 7ο. (27+2)

Εγώ έχω πάρει 3,5 κιλά 24+4..και άκουσα κράξιμο από την γιατρό, οπότε θα συμμαζευτω κι άλλο όσο μπορώ..😭😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ενέσεις ινοχεπ κάνω ήδη και θα συνεχίσω μέχρι και 40 μέρες μετά τον τοκετό. Το σαλοσπιρ ειλικρινά πλέον δε ξέρω γιατί το παίρνω. Το ξεκίνησα λόγω εξωσωματικής και από τότε μου το κρατάει. Δεν έχω θρομβοφιλια, έχω τη μετάλλαξη της ομοκυστεΐνης και ένδεια πρωτεινης S. Και ιστορικό θρομβωσης αλλά πριν 7 χρόνια και αυτό μάλλον από μπόμπα ποτό.  Η γυναικολόγος είπε ότι μπορούμε να το κρατήσουμε κι άλλο μέχρι 32η-36η αλλά δε θα γίνει κάτι αν το σταματήσω αφού θα συνεχίσω και τις ινοχεπ. Εγώ γιατί επιμένω , δεν ξέρω 😂😂 θέλω 32η ρε παιδί μου 😂😂

,Μην επηρεαζεσαι από το ίντερνετ και από τι διαβάζεις. Το πότε το έκοψε η κάθε μία κλπ. Συνήθως το δίνουν για την καλύτερη λειτουργία του πλακούντα (δηλαδή αν έχεις χαμηλή papp-a στην αυχενική σου δίνουν μετά σαλοσπιρ.) Τώρα λόγω εξωσωματικής δεν ξέρω αν στο δίνουν και για κάποιον άλλον λόγο.

Αφού κανείς αντιπηκτικες και με την προϋπόθεση ότι σε απασχολεί η θρομβοφιλια είσαι καλυμμένη. 

Επίσης η μετάλλαξη της ομοκυστεινης είναι και αυτή μια μετάλλαξη. Οπότε για να σου έδωσε την αντιπηκτική σε συνδιασμό με το ιστορικό σου λογικά έχεις και εσύ την τάση για θρομβοφιλια. 

Εμπιστευσου την γιατρό και όχι το κάθε φόρουμ/ ίντερνετ. Κάθε ιστορικό είναι διαφορετικό!!! Επίσης εσύ μπορεί να το έπαιρνες προληπτικά και για αυτό να στο σταματήσει νωρίτερα. Ενώ κάποια άλλη γυναίκα που μπορεί να έχει πρόβλημα να το συνεχίσει μέχρι την 32η εβδομάδα. 

Όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου κάποια στιγμή ' μην κάνεις τον γιατρό :P

 

Ξεκινήσατε σε νορμάλ κιλά? Γιατί εγώ το βλέπω τέλειο το + των κιλών σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

,Μην επηρεαζεσαι από το ίντερνετ και από τι διαβάζεις. Το πότε το έκοψε η κάθε μία κλπ. Συνήθως το δίνουν για την καλύτερη λειτουργία του πλακούντα (δηλαδή αν έχεις χαμηλή papp-a στην αυχενική σου δίνουν μετά σαλοσπιρ.) Τώρα λόγω εξωσωματικής δεν ξέρω αν στο δίνουν και για κάποιον άλλον λόγο.

Αφού κανείς αντιπηκτικες και με την προϋπόθεση ότι σε απασχολεί η θρομβοφιλια είσαι καλυμμένη. 

Επίσης η μετάλλαξη της ομοκυστεινης είναι και αυτή μια μετάλλαξη. Οπότε για να σου έδωσε την αντιπηκτική σε συνδιασμό με το ιστορικό σου λογικά έχεις και εσύ την τάση για θρομβοφιλια. 

Εμπιστευσου την γιατρό και όχι το κάθε φόρουμ/ ίντερνετ. Κάθε ιστορικό είναι διαφορετικό!!! Επίσης εσύ μπορεί να το έπαιρνες προληπτικά και για αυτό να στο σταματήσει νωρίτερα. Ενώ κάποια άλλη γυναίκα που μπορεί να έχει πρόβλημα να το συνεχίσει μέχρι την 32η εβδομάδα. 

Όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου κάποια στιγμή ' μην κάνεις τον γιατρό :P

 

Ξεκινήσατε σε νορμάλ κιλά? Γιατί εγώ το βλέπω τέλειο το + των κιλών σας. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ακριβώς έτσι είναι. Πρέπει κι εγώ να σταματήσω κάποια στιγμή γιατί στο τέλος εγώ θα τρελαθώ. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ έχω πάρει 3,5 κιλά 24+4..και άκουσα κράξιμο από την γιατρό, οπότε θα συμμαζευτω κι άλλο όσο μπορώ..😭😭

3.5 στο  6ο και σε εκραξε; Γιατί ;;;

Εγώ γενικά είμαι αδύνατη. Το μωρό είναι ήδη 800 γρ οπότε πιστεύω ότι είμαι οκ. Δεν είπε κάτι κ η γιατρός.. αλλά γιατί στα 3.5 σου είπε να μαζευτεις ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

3.5 στο  6ο και σε εκραξε; Γιατί ;;;

Εγώ γενικά είμαι αδύνατη. Το μωρό είναι ήδη 800 γρ οπότε πιστεύω ότι είμαι οκ. Δεν είπε κάτι κ η γιατρός.. αλλά γιατί στα 3.5 σου είπε να μαζευτεις ;

Τι να πω δεν ξέρω από ότι κατάλαβα ο κάθε γιατρός έχει και λίγο διαφορετική φιλοσοφία! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμείς μαζί πάμε…όλα καλά εύχομαι με την καμπύλη..εγώ την κάνω αύριο για δεύτερη φορά…Είμαι σίγουρη ότι θα βγει προβληματική αλλά τι να κάνουμε…στείλε μας πώς σου φάνηκε….

Προσπάθησε να είσαι θετική!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γελάω με τα κιλά σας πραγματικά..έχω πάρει 6-7 κιλά και είμαι 24+1..ο γυναικολόγος μου δεν μ φωνάζει απλά μου λέει να προσέχω..μου λέει εμένα με βλέπεις πώς είμαι;γιατί είναι τροφαντούλης..απλά στο λέω για σενα…έχω πάρει απόφαση ότι τα 15 θα τα πάρω σίγουρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εσείς που λέτε για 3.5 και 4 κιλά εννοείται συνολικά στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα???? Γτ μπερδεύτηκα! Εγώ έχω μεν δίδυμα, αλλά έχω πάρει 15 κιλά. Κ το αστείο είναι πως δεν παχυνα, μόνο η κοιλιά έχει πεταχτεί πολύ μπροστά.. 

 

Επίσης μόλις γύρισα και εγώ από γιατρό. Ίσως θυμάστε κάποιες πως είχα αναφέρει κάποια στιγμή ένα θεματακι που είχαμε με τον πλακούντα του μικρού, τελικά μ είπε πως είναι μια χαρά και μεγαλώνει καλά - έχουν φτάσει και τα δύο το ένα κιλο- αλλα ενδεχομένως να πάμε τελικά με καισαρική, διότι ο πλακουντας έχει ένα μικρό εξογκωμα, το οποίο μπορεί να μας προκαλέσει μεγάλη αιμορραγία και να επηρεάσει και τον μικρούλι. Τέλος του μήνα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο και θα το μιλήσουμε ξανά εκεί να δούμε τι και πως. 

Επίσης, μ είπε πως ο τράχηλος μ είναι 3,3 κ αυτο δεν είναι ότι καλύτερο. @Watermelon κάπου διάβασα πως είπες ότι 3,3 είναι νορμάλ?? Γτ εγω είδα την γιατρό μ λίγο ανήσυχη, με ρώταγε αν νιώθω πίεση χαμηλά σα να με πιέζουν τα μωρά.. Κ με είπε απαραίτητη ξεκούραση το επόμενο διάστημα κ όσο μπορώ ξάπλα. Επίσης μ πήρε υγρά, γτ λεει πως ίσως έχω κάποια λοίμωξη.. Κ σε μια βδομάδα θα ξαναπάω να δούμε τι και πως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου, όλα καλά ευτυχως!

@Tinasardin8689καλή επιτυχία αύριο! Να έχεις και εσύ καλά αποτελέσματα εύχομαι! Και σε όλα τα κορίτσια που έχουν καμπύλη το επόμενο διάστημα φυσικά! 🙂🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Βρε κορίτσια εσείς που λέτε για 3.5 και 4 κιλά εννοείται συνολικά στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα???? Γτ μπερδεύτηκα! Εγώ έχω μεν δίδυμα, αλλά έχω πάρει 15 κιλά. Κ το αστείο είναι πως δεν παχυνα, μόνο η κοιλιά έχει πεταχτεί πολύ μπροστά.. 

 

Επίσης μόλις γύρισα και εγώ από γιατρό. Ίσως θυμάστε κάποιες πως είχα αναφέρει κάποια στιγμή ένα θεματακι που είχαμε με τον πλακούντα του μικρού, τελικά μ είπε πως είναι μια χαρά και μεγαλώνει καλά - έχουν φτάσει και τα δύο το ένα κιλο- αλλα ενδεχομένως να πάμε τελικά με καισαρική, διότι ο πλακουντας έχει ένα μικρό εξογκωμα, το οποίο μπορεί να μας προκαλέσει μεγάλη αιμορραγία και να επηρεάσει και τον μικρούλι. Τέλος του μήνα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο και θα το μιλήσουμε ξανά εκεί να δούμε τι και πως. 

Επίσης, μ είπε πως ο τράχηλος μ είναι 3,3 κ αυτο δεν είναι ότι καλύτερο. @Watermelon κάπου διάβασα πως είπες ότι 3,3 είναι νορμάλ?? Γτ εγω είδα την γιατρό μ λίγο ανήσυχη, με ρώταγε αν νιώθω πίεση χαμηλά σα να με πιέζουν τα μωρά.. Κ με είπε απαραίτητη ξεκούραση το επόμενο διάστημα κ όσο μπορώ ξάπλα. Επίσης μ πήρε υγρά, γτ λεει πως ίσως έχω κάποια λοίμωξη.. Κ σε μια βδομάδα θα ξαναπάω να δούμε τι και πως..

Ναι συνολικά από τα κιλά που ήμουν πριν την εγκυμοσύνη μέχρι και σήμερα. 

Ρε συ 3.3 είναι κ εμένα κάπου εκεί και μου είπε είναι τέλεια...μήπως στα δίδυμα πάει αλλιώς ;;;

Μπράβο που όλα είναι καλά!! Όσο για την καισαρική, ότι σου πει ο γιατρός σου ότι είναι καλύτερο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Βρε κορίτσια εσείς που λέτε για 3.5 και 4 κιλά εννοείται συνολικά στην εγκυμοσύνη μέχρι τώρα???? Γτ μπερδεύτηκα! Εγώ έχω μεν δίδυμα, αλλά έχω πάρει 15 κιλά. Κ το αστείο είναι πως δεν παχυνα, μόνο η κοιλιά έχει πεταχτεί πολύ μπροστά.. 

 

Επίσης μόλις γύρισα και εγώ από γιατρό. Ίσως θυμάστε κάποιες πως είχα αναφέρει κάποια στιγμή ένα θεματακι που είχαμε με τον πλακούντα του μικρού, τελικά μ είπε πως είναι μια χαρά και μεγαλώνει καλά - έχουν φτάσει και τα δύο το ένα κιλο- αλλα ενδεχομένως να πάμε τελικά με καισαρική, διότι ο πλακουντας έχει ένα μικρό εξογκωμα, το οποίο μπορεί να μας προκαλέσει μεγάλη αιμορραγία και να επηρεάσει και τον μικρούλι. Τέλος του μήνα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο και θα το μιλήσουμε ξανά εκεί να δούμε τι και πως. 

Επίσης, μ είπε πως ο τράχηλος μ είναι 3,3 κ αυτο δεν είναι ότι καλύτερο. @Watermelon κάπου διάβασα πως είπες ότι 3,3 είναι νορμάλ?? Γτ εγω είδα την γιατρό μ λίγο ανήσυχη, με ρώταγε αν νιώθω πίεση χαμηλά σα να με πιέζουν τα μωρά.. Κ με είπε απαραίτητη ξεκούραση το επόμενο διάστημα κ όσο μπορώ ξάπλα. Επίσης μ πήρε υγρά, γτ λεει πως ίσως έχω κάποια λοίμωξη.. Κ σε μια βδομάδα θα ξαναπάω να δούμε τι και πως..

Ρε συ τι να σου πω. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει επειδή το είχαμε συζητήσει ελαφρώς είναι οτι ο τράχηλος μεταβάλλεται και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες το μήκος του τραχήλου (ακόμα και στιγμιαίους-εκεινη τη στιγμή της μέτρησης δηλαδή). Από εκεί και πέρα εμένα είναι πολύ καθησυχαστικος. Μετράγαμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα επειδή ένιωθα συσπάσεις και πλέον κάθε 2 εβδομάδες. Στην αυχενική εμένα ήταν 3,1 . Στο μεσοδιάστημα το μετραγαμε πάντα 3,5-4 Στην β επιπέδου το μετρήσαμε 3,8 . 

Μετά την β επιπέδου δηλαδή την 24 εβδομάδα ήταν περίπου 3,2 και την 27 που είμαι τώρα 3,3 cm. 

Εσύ τι μεταβολές έχεις? Δεν ξέρω αν στο είπε λόγω διδύμων 'η γενικά. Δεν ξέρω τι να πιστέψω βρε κορίτσια. Ο κάθε ένας λέει τα δικά του και μας μπερδεύουν. Την άλλη εβδομάδα έχω και εγώ πάλι ραντεβού. Θα τον ξανά μετρήσουμε. Θα ρωτήσω μήπως να κάνω καλλιέργεια και βλέπουμε. Βέβαια επειδή είχα πάρει ph μέτρα για να τσεκαρω αν έχω κατά καιρούς αμνιακό υγρό, είχα διαβάσει παλιά ότι οι φλεγμονές προκαλούν βασικό περιβάλλον. Εγώ είχα σύμφωνα με τα ph μέτρα όξινο (όπως πρέπει δηλαδή). Έχω πάρει και τεστ ούρων ταινιουλες να παρακολουθώ και τα ούρα. Δεν ξέρω τι άλλο να πω . Μόνο άγχος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ναι συνολικά από τα κιλά που ήμουν πριν την εγκυμοσύνη μέχρι και σήμερα. 

Ρε συ 3.3 είναι κ εμένα κάπου εκεί και μου είπε είναι τέλεια...μήπως στα δίδυμα πάει αλλιώς ;;;

Μπράβο που όλα είναι καλά!! Όσο για την καισαρική, ότι σου πει ο γιατρός σου ότι είναι καλύτερο! 

 

Αχ χαίρομαι που και ο γιατρός σου , σου είπε ότι είναι μια χαρά! Εμένα σαν κατώτατο όριο μου είπε το 2,3-2,5 . 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια από συμπληρώματα τι παίρνετε ;και πως τα βολεύετε μέσα στη μέρα ;;; 

Εγώ παίρνω innohep, T4 , filicine, μαγνήσιο (2) , D3 , ασβέστιο και σίδηρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ναι συνολικά από τα κιλά που ήμουν πριν την εγκυμοσύνη μέχρι και σήμερα. 

Ρε συ 3.3 είναι κ εμένα κάπου εκεί και μου είπε είναι τέλεια...μήπως στα δίδυμα πάει αλλιώς ;;;

Μπράβο που όλα είναι καλά!! Όσο για την καισαρική, ότι σου πει ο γιατρός σου ότι είναι καλύτερο! 

 

Ε μάλλον πάει αλλιώς. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Βέβαια δυσκολεύομαι αρκετά πλέον με την κοιλιά και οι γιατροί μου λένε πως το βάρος μου είναι πολύ καλά κ ολας.. οποτε τι να πω. Αλλα 2,3 και 3 κιλά εμένα μου φαίνονται λίγα, αν σκεφτείς πως τα μωράκια ζυγίζουν σχεδόν 1 κιλακι.. τι να πω..

Ως προς τα συμπληρώματα, εγώ παίρνω μαγνήσιο (5 την μέρα) και D3. Σίδηρο δεν μου επιτρέπουν γτ έχω το στίγμα της αναιμίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ παίρνω innohep, T4 , filicine, μαγνήσιο (2) , D3 , ασβέστιο και σίδηρο. 

Α τέλεια ! Κι εγώ τα ίδια! + Β12. Πως τα έχεις βολεψει με ώρες και φαγητά ;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nassi είπε:

Ε μάλλον πάει αλλιώς. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Βέβαια δυσκολεύομαι αρκετά πλέον με την κοιλιά και οι γιατροί μου λένε πως το βάρος μου είναι πολύ καλά κ ολας.. οποτε τι να πω. Αλλα 2,3 και 3 κιλά εμένα μου φαίνονται λίγα, αν σκεφτείς πως τα μωράκια ζυγίζουν σχεδόν 1 κιλακι.. τι να πω..

Ως προς τα συμπληρώματα, εγώ παίρνω μαγνήσιο (5 την μέρα) και D3. Σίδηρο δεν μου επιτρέπουν γτ έχω το στίγμα της αναιμίας. 

Κ εγώ έχω στιγμα και παίρνω σίδηρο 😯γιατί ο αιματοκρίτης σήμερα που έκανα εξέταση βγήκε 28 και κάτι! Και αιμοσφαιρίνη 9.3..χαλια πέσαμε αρκετά τώρα. Εσύ πως είσαι με τον αιματοκρίτη ; Δεν παίρνεις κάτι για αυτό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ρε συ τι να σου πω. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει επειδή το είχαμε συζητήσει ελαφρώς είναι οτι ο τράχηλος μεταβάλλεται και έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες το μήκος του τραχήλου (ακόμα και στιγμιαίους-εκεινη τη στιγμή της μέτρησης δηλαδή). Από εκεί και πέρα εμένα είναι πολύ καθησυχαστικος. Μετράγαμε τον τράχηλο κάθε βδομάδα επειδή ένιωθα συσπάσεις και πλέον κάθε 2 εβδομάδες. Στην αυχενική εμένα ήταν 3,1 . Στο μεσοδιάστημα το μετραγαμε πάντα 3,5-4 Στην β επιπέδου το μετρήσαμε 3,8 . 

Μετά την β επιπέδου δηλαδή την 24 εβδομάδα ήταν περίπου 3,2 και την 27 που είμαι τώρα 3,3 cm. 

Εσύ τι μεταβολές έχεις? Δεν ξέρω αν στο είπε λόγω διδύμων 'η γενικά. Δεν ξέρω τι να πιστέψω βρε κορίτσια. Ο κάθε ένας λέει τα δικά του και μας μπερδεύουν. Την άλλη εβδομάδα έχω και εγώ πάλι ραντεβού. Θα τον ξανά μετρήσουμε. Θα ρωτήσω μήπως να κάνω καλλιέργεια και βλέπουμε. Βέβαια επειδή είχα πάρει ph μέτρα για να τσεκαρω αν έχω κατά καιρούς αμνιακό υγρό, είχα διαβάσει παλιά ότι οι φλεγμονές προκαλούν βασικό περιβάλλον. Εγώ είχα σύμφωνα με τα ph μέτρα όξινο (όπως πρέπει δηλαδή). Έχω πάρει και τεστ ούρων ταινιουλες να παρακολουθώ και τα ούρα. Δεν ξέρω τι άλλο να πω . Μόνο άγχος :(

Κ εμείς μετράμε κάθε 2η εβδομάδα που πάω τον τράχηλο και την τελευταία φορά πχ ήταν 3,8 κ μου είπε πως είναι τέλεια. 3,8 ηταν κ στην β επιπέδου.  Σήμερα μέτρησε  3,3 κ με ανησύχησε κ ολας να σ πω την αλήθεια, γτ μ έκανε ερωτήσεις κ λέω πάει κάτι έγινε.. 😅 Αλλα εν τέλει μου είπε να μην αγχώνομαι κ πως όλα είναι καλά.. δεν ξέρω ούτε κ εγω τι να πω. Θα περιμένω μέχρι την άλλη Τετάρτη να δω τι θα μου πει.. μόνο άγχος δε λες τπτ. Κ όσο πλησιάζει ο καιρός νομίζω χειροτερεύει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κ εγώ έχω στιγμα και παίρνω σίδηρο 😯γιατί ο αιματοκρίτης σήμερα που έκανα εξέταση βγήκε 28 και κάτι! Και αιμοσφαιρίνη 9.3..χαλια πέσαμε αρκετά τώρα. Εσύ πως είσαι με τον αιματοκρίτη ; Δεν παίρνεις κάτι για αυτό ;

🙄 Έχεις στίγμα και παίρνεις χάπια??? Εμένα δεν μου δίνουν, γτ λεει λόγω του στίγματος δεν κάνει. Πίνω μόνο έναν χυμό από το φαρμακείο που μου είπε η γιατρός μου ( τον οποίο ακριβοπληρωνω κ ολας) ,ο οποίος υποτίθεται βοήθεια κάπως να είναι ο αιματοκρίτης σταθερός. Εγώ βέβαια δεν πιστεύω πως κάνει κ ιδιαίτερη δουλειά, αλλά μου είπε σήμερα να τον συνεχίσω.. Αιμοσφαιρινη είχα 11,2. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

🙄 Έχεις στίγμα και παίρνεις χάπια??? Εμένα δεν μου δίνουν, γτ λεει λόγω του στίγματος δεν κάνει. Πίνω μόνο έναν χυμό από το φαρμακείο που μου είπε η γιατρός μου ( τον οποίο ακριβοπληρωνω κ ολας) ,ο οποίος υποτίθεται βοήθεια κάπως να είναι ο αιματοκρίτης σταθερός. Εγώ βέβαια δεν πιστεύω πως κάνει κ ιδιαίτερη δουλειά, αλλά μου είπε σήμερα να τον συνεχίσω.. Αιμοσφαιρινη είχα 11,2. 

Και ο αιματοκρίτης σου ποσο είναι ; 

Μα ναι ξέρω κι άλλες έγκυες με στίγμα που παίρνουν σίδηρο. Όπως και η μητέρα μου έπαιρνε 3 την ημέρα. Πρώτη φορά το ακούω ότι δε κάνει σίδηρο 

Εμένα πριν λίγο μου ήρθα οι εξετάσεις κ έπαθα ένα σοκ, να δω πως θα τον ανεβάσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Να σας ρωτήσω... Εξέταση για τοξόπλασμα και μεγαλοκτταροιο κάθε πότε κάνετε ;; 

Εγώ είχα κάνει στην αρχή της εγκυμοσύνης κ πριν κανένα 20μερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...