Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια ανήκω σε άλλη ομαδούλα, του Ιουλίου, αλλά μιας κ σας διάβασα να σας πω τη γνώμη μου. Βρίσκομαι στην 33 εβδ και 6 ημ και παίρνω σαλοσπίρ των 160 mg από την 12η εβδομάδα μου, όταν στην Α αυχενική ανακαλύψαμε πως ήμουν υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία, με πιθανότητα 1/97.

Στην Β αυχενική (22η εβδομάδα), η πιθανότητα για προεκλαμψία άλλαξε ριζικά πρός το καλύτερο, και πλέον ήταν 1/950 ! Παρ'ολα αυτά, τόσο ο εμβρυομητρικός μου, όσο και η μαιευτήρας μου, μου είπαν πως δε μπορώ να κόψω το σαλοσπίρ, διότι ως "κανονική πιθανότητα" παίρνουν εκείνη της Α αυχενικής και όχι της Β, δηλαδή ότι παραμένω υψηλού κινδύνου.

Έτσι το συνεχίζω κανονικά, και μάλιστα η οδηγία που έλαβα μετά την Γ αυχενική που έκανα στην 32η εβδομάδα, είναι πως θα πρέπει να κόψω το σαλοσπίρ στην έναρξη της 36ης εβδομάδας μου, δηλαδή 2 εβδομάδες πριν τη πιθανότητα για τοκετό.

Ελπίζω να βοήθησα με τη δική μου εμπειρία ❤️

υ.γ. Ως τώρα, με προστατεύει θεωρώ το σαλοσπίρ, διότι η αρτηριακή μου πίεση είναι κανονική προς χαμηλή. Φυσικά έχω ενημερωθεί για τα συμπτώματα της προεκλαψίας (όπως είναι ο πονοκέφαλος, το πρήξιμο στο πρόσωπο ή/και στα χέρια, η υψηλή πίεση κ.λ.π.) ώστε να μπορώ να ειδοποιήσω την γιατρό μου. Τέλος, προσπαθώ να μετράω την πίεσή μου 2-3 φορές την εβδομάδα στο σπίτι, για να ξέρω που βαδίζω.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας μέχρι τέλους..!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ λαμβάνω το σαλοσπιρ από την εξωσωματική μέχρι και σήμερα 24εβ κ 1 ημ. 

Στην αυχενική για προεκλαμψία είχα 1 σε 379. Πίεση γενικά έχω χαμηλή. 

Δε ξέρω ειλικρινά τι να κάνω, ίσως να πάω και σε άλλο αιματολογο για 2η γνώμη.. 

Εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Δεν έχουμε πάρει κάτι εμείς μέχρι στιγμής 😂 εχτές μόνο πήραμε ένα καλάθι οργάνωσης που βάζεις πάνες κτλ. Πρέπει να αρχίσουμε!!

Και εμεις μόνο το καρότσι παραγγείλαμε. Προσπαθώ να κρατηθώ και για τα υπόλοιπα αν και χαζεύω όλη την ώρα 🫣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια βγήκε η νιπτ και σε όλα τα σύνδρομα βγήκε πολύ χαμηλός κίνδυνος..

Αχ μπράβο κορίτσι μου!!! Πολύ χάρηκα!! Όλα πήγαν μια χαρά! Τέρμα οι στεναχώριες 🙂🙂🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια βγήκε η νιπτ και σε όλα τα σύνδρομα βγήκε πολύ χαμηλός κίνδυνος..

Μπράβο!!! Με το καλο να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και με πολύ όρεξη να ξεκινήσεις τις αγορές σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια βγήκε η νιπτ και σε όλα τα σύνδρομα βγήκε πολύ χαμηλός κίνδυνος..

Μπραβοο!! Πολύ χάρηκα !!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια βγήκε η νιπτ και σε όλα τα σύνδρομα βγήκε πολύ χαμηλός κίνδυνος..

Μπράβο!!! Να χαλαρώσεις τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια βγήκε η νιπτ και σε όλα τα σύνδρομα βγήκε πολύ χαμηλός κίνδυνος..

Τέλεια! Δόξα τον καλό Θεούλη!! Μπράβο μπράβο!! Άντε λοιπόν, καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης με περισσότερη ηρεμία και καλά ψώνια!!!! 😉❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό. 

Είπα ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου και νιώθω γενικά ενοχλήσεις χαμηλά.. και μου είπε τέρμα όλα μόνο ξεκούραση.. και αν ξανά νιώσω να σκληραίνει πάω κατευθείαν στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα.. πφφφφ με τρόμαξε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό. 

Είπα ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου και νιώθω γενικά ενοχλήσεις χαμηλά.. και μου είπε τέρμα όλα μόνο ξεκούραση.. και αν ξανά νιώσω να σκληραίνει πάω κατευθείαν στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα.. πφφφφ με τρόμαξε... 

Κάνατε και υπέρηχο, είναι εντάξει το μικρουλι? Μην αγχώνεσαι, υποθέτω πως είναι προληπτικά αυτά, για να αποφευχθούν τυχόν χειρότερα. Κάνε ακριβώς ο,τι σου είπε, ξεκουρασου όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά! Και μένα η γιατρός μου, όπως έχω αναφέρει ξανά, όταν νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά, να παρατάω ο,τι κάνω κ να ξαπλώνω μ είπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό. 

Είπα ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου και νιώθω γενικά ενοχλήσεις χαμηλά.. και μου είπε τέρμα όλα μόνο ξεκούραση.. και αν ξανά νιώσω να σκληραίνει πάω κατευθείαν στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα.. πφφφφ με τρόμαξε... 

Τι είδους ενοχλήσεις έχεις χαμηλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια γύρισα πριν λίγο από τον γιατρό. 

Είπα ότι νιώθω να σκληραίνει η κοιλιά μου και νιώθω γενικά ενοχλήσεις χαμηλά.. και μου είπε τέρμα όλα μόνο ξεκούραση.. και αν ξανά νιώσω να σκληραίνει πάω κατευθείαν στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα.. πφφφφ με τρόμαξε... 

Ο τράχηλος σου ποσο είναι?

Επίσης μου θυμίζεις λίγο, ποσο συχνά νιώθεις να σκληραίνει η κοιλιά μέσα στην μέρα?

Πάντως χθες που πήγα στον γιατρό επειδή είχα κάτι πονακια στα πλαϊνά, εκεί στο κόκκαλο της λεκάνης (το οποίο μου είπε είναι πόνοι στρογγυλών συνδέσμων) κάποια στιγμή χθες του λέω "Νά τώρα η κοιλιά είναι σκληρή" και μου την έπιασε και μου λέει " μια χαρά είναι η μήτρα σου, μαλακιά σαν βαμβάκι, έχει περιεχόμενο μέσα, μην το ξεχνάς, ολόκληρο μωρό" με ψηλαφησε και χαμηλά στη μήτρα και είδε ότι εκεί είναι μαλακή άρα ήταν το μωρό παραπάνω, όπου εγώ νόμιζα ότι ήταν σύσπαση. Ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι και ο τράχηλος ήταν 3,3 . Το όριο μου είπε είναι το 2,3 cm. 

Άρα θέλω να πω πολλές φορές ενώ εμείς νομίζουμε ότι είναι σύσπαση, τελικά να είναι το μωρό. Βέβαια εγώ είμαι σίγουρη ότι κάποιες φορές νιώθω σύσπαση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nassiναι κάναμε υπέρηχο όλα είναι καλά. Και αμνιακό υγρό και όλα. 

@Watermelon η αλήθεια είναι πως και εγώ μπερδεύομαι ώρες ώρες αν είναι το μωρό ή αν όντως σκληραίνει λόγω σύσπασης. Το έχω νιώσει 4-5 φορες τις τελευταίες 2 βδομάδες.. αλλά 1 φορά μέσα στη μέρα όχι παραπάνω. Όταν της είπα ότι είναι μια φορά λέει αυτό είναι φυσιολογικό δε το αξιολογούμε αλλά όταν ξανά νιώσω κάτι να πάω απευθείας για να είμαστε σίγουροι. Επίσης μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού και ούρων μήπως έχω κάποιο μικρόβιο και προκαλείται από εκεί. Και από χθες εγώ πριν την γιατρό είχα μια ενόχληση στον κόλπο σαν κάτι να με ενοχλεί, λίγο να με ξύνει. Δε της το ανέφερα το ξέχασα μετά από αυτά με τις συσπάσεις αλλά ευτυχώς Μ έδωσε έτσι κι αλλιώς καλλιέργεια. Πήγα τα έκανα σήμερα αλλά βγαίνουν σε 2 μέρες... Είμαι να σκάσω.. 

Επίσης ο τράχηλος είναι 3,36

Από εκεί που όλα πήγαιναν σούπερ ελπίζω να μην έχουμε θέματα... Τι να πω βρε κορίτσια εκεί που λίγο ηρέμησα και εγώ και ξεκίνησα να κοιτάω πράγματα και να είμαι γενικά πιο χαλαρή, έγινε αυτό. Αλλά από ότι φαίνεται κάθε μέρα είναι διαφορετική... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ο τράχηλος σου ποσο είναι?

Επίσης μου θυμίζεις λίγο, ποσο συχνά νιώθεις να σκληραίνει η κοιλιά μέσα στην μέρα?

Πάντως χθες που πήγα στον γιατρό επειδή είχα κάτι πονακια στα πλαϊνά, εκεί στο κόκκαλο της λεκάνης (το οποίο μου είπε είναι πόνοι στρογγυλών συνδέσμων) κάποια στιγμή χθες του λέω "Νά τώρα η κοιλιά είναι σκληρή" και μου την έπιασε και μου λέει " μια χαρά είναι η μήτρα σου, μαλακιά σαν βαμβάκι, έχει περιεχόμενο μέσα, μην το ξεχνάς, ολόκληρο μωρό" με ψηλαφησε και χαμηλά στη μήτρα και είδε ότι εκεί είναι μαλακή άρα ήταν το μωρό παραπάνω, όπου εγώ νόμιζα ότι ήταν σύσπαση. Ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι και ο τράχηλος ήταν 3,3 . Το όριο μου είπε είναι το 2,3 cm. 

Άρα θέλω να πω πολλές φορές ενώ εμείς νομίζουμε ότι είναι σύσπαση, τελικά να είναι το μωρό. Βέβαια εγώ είμαι σίγουρη ότι κάποιες φορές νιώθω σύσπαση. 

Κορίτσια εγώ έχω κατά διάστηματα πιο σκληρή κοιλιά,όμως σύσπαση δεν ξέρω αν είχα ποτε. Πως την αντιλαμβάνεσαι τη σύσπαση; Αισθάνεσαι να πάλλεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Τι είδους ενοχλήσεις έχεις χαμηλά;

Η κοιλιά μου γίνεται σκληρή καμιά φορα .δεξιά κ αριστερά νιώθω λίγο περίεργα σα να έχω πέτρες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

@Nassiναι κάναμε υπέρηχο όλα είναι καλά. Και αμνιακό υγρό και όλα. 

@Watermelon η αλήθεια είναι πως και εγώ μπερδεύομαι ώρες ώρες αν είναι το μωρό ή αν όντως σκληραίνει λόγω σύσπασης. Το έχω νιώσει 4-5 φορες τις τελευταίες 2 βδομάδες.. αλλά 1 φορά μέσα στη μέρα όχι παραπάνω. Όταν της είπα ότι είναι μια φορά λέει αυτό είναι φυσιολογικό δε το αξιολογούμε αλλά όταν ξανά νιώσω κάτι να πάω απευθείας για να είμαστε σίγουροι. Επίσης μου έκανε καλλιέργεια κολπικού υγρού και ούρων μήπως έχω κάποιο μικρόβιο και προκαλείται από εκεί. Και από χθες εγώ πριν την γιατρό είχα μια ενόχληση στον κόλπο σαν κάτι να με ενοχλεί, λίγο να με ξύνει. Δε της το ανέφερα το ξέχασα μετά από αυτά με τις συσπάσεις αλλά ευτυχώς Μ έδωσε έτσι κι αλλιώς καλλιέργεια. Πήγα τα έκανα σήμερα αλλά βγαίνουν σε 2 μέρες... Είμαι να σκάσω.. 

Επίσης ο τράχηλος είναι 3,36

Από εκεί που όλα πήγαιναν σούπερ ελπίζω να μην έχουμε θέματα... Τι να πω βρε κορίτσια εκεί που λίγο ηρέμησα και εγώ και ξεκίνησα να κοιτάω πράγματα και να είμαι γενικά πιο χαλαρή, έγινε αυτό. Αλλά από ότι φαίνεται κάθε μέρα είναι διαφορετική... 

@Emily2 μέχρι να καταλάβω ότι έχω ουρολοίμωξη και εγώ ενοιωθα πολύ διαφορετικά από ότι προηγουμένως. Και πρήξιμο χαμηλά και γενικά ενοιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί απλά να έχεις και εσύ κάτι τέτοιο που λύνεται κατευθείαν! Μην πάει αμέσως το μυαλό σου στο κακό! Εξάλλου μην ξεχνάς πως από την 22η μέχρι την 26η εβδομάδα κάπου διάβασα πως η κοιλίτσα μεγαλώνει με τον πιο γρήγορο Ρυθμό, λογικό δεν είναι να έχουμε λίγο περίεργα συμπτώματα; Το σώμα μας αλλάζει μέρα με τη μέρα. Παρόλα αυτά, προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

@Emily2 μέχρι να καταλάβω ότι έχω ουρολοίμωξη και εγώ ενοιωθα πολύ διαφορετικά από ότι προηγουμένως. Και πρήξιμο χαμηλά και γενικά ενοιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί απλά να έχεις και εσύ κάτι τέτοιο που λύνεται κατευθείαν! Μην πάει αμέσως το μυαλό σου στο κακό! Εξάλλου μην ξεχνάς πως από την 22η μέχρι την 26η εβδομάδα κάπου διάβασα πως η κοιλίτσα μεγαλώνει με τον πιο γρήγορο Ρυθμό, λογικό δεν είναι να έχουμε λίγο περίεργα συμπτώματα; Το σώμα μας αλλάζει μέρα με τη μέρα. Παρόλα αυτά, προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς! 🙂

Δίκιο έχεις. Φοβάμαι απλά μην αργήσαμε να το βρούμε ώστε να ξεκινήσω θεραπεία και γίνει τίποτα χειρότερο 😟άλλες 2 μέρες δηλαδή θα μείνω ετσι... όπως βλέπεις πολύ θετική είμαι.. 

Επίσης όντως μεγαλώνει πιο γρήγορα.πριν 2 βδομάδες στη β επιπέδου ήταν 540γρ και χθες 807😮

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Emily2 είπε:

Δίκιο έχεις. Φοβάμαι απλά μην αργήσαμε να το βρούμε ώστε να ξεκινήσω θεραπεία και γίνει τίποτα χειρότερο 😟άλλες 2 μέρες δηλαδή θα μείνω ετσι... όπως βλέπεις πολύ θετική είμαι.. 

Επίσης όντως μεγαλώνει πιο γρήγορα.πριν 2 βδομάδες στη β επιπέδου ήταν 540γρ και χθες 807😮

Μην στεναχωριέσαι θα βγει η καλλιέργεια και θα δεις, πως θα είναι κάτι απλό.

Ναι μεγαλώνει πολύ γρήγορα! Χθες μάλιστα το διάβαζα πως από την 22η μέχρι την 26η εβδομάδα η κοιλίτσα έχει τον μεγαλύτερο Ρυθμό ανάπτυξης σε σχέση με όλη τη διάρκεια την εγκυμοσύνης. Είναι φυσιολογικό να έχουμε τραβήγματα και ίσως μερικά πονακια. Είναι τεράστια αλλαγή μέσα σε έναν μήνα.. Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά και την άλλη εβδομάδα θα ψάχνουμε φορμακια για τα μπεμπακια μας 🙂❤️🙏

 

Εγώ είμαι στο μικροβιολογικό για την καμπύλη σακχάρου, ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η anna1122 είπε:

Μην στεναχωριέσαι θα βγει η καλλιέργεια και θα δεις, πως θα είναι κάτι απλό.

Ναι μεγαλώνει πολύ γρήγορα! Χθες μάλιστα το διάβαζα πως από την 22η μέχρι την 26η εβδομάδα η κοιλίτσα έχει τον μεγαλύτερο Ρυθμό ανάπτυξης σε σχέση με όλη τη διάρκεια την εγκυμοσύνης. Είναι φυσιολογικό να έχουμε τραβήγματα και ίσως μερικά πονακια. Είναι τεράστια αλλαγή μέσα σε έναν μήνα.. Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά και την άλλη εβδομάδα θα ψάχνουμε φορμακια για τα μπεμπακια μας 🙂❤️🙏

 

Εγώ είμαι στο μικροβιολογικό για την καμπύλη σακχάρου, ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏🤞

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!! 

Ήπιες τη γλυκόζη;;; Πως σου φάνηκε ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μην στεναχωριέσαι θα βγει η καλλιέργεια και θα δεις, πως θα είναι κάτι απλό.

Ναι μεγαλώνει πολύ γρήγορα! Χθες μάλιστα το διάβαζα πως από την 22η μέχρι την 26η εβδομάδα η κοιλίτσα έχει τον μεγαλύτερο Ρυθμό ανάπτυξης σε σχέση με όλη τη διάρκεια την εγκυμοσύνης. Είναι φυσιολογικό να έχουμε τραβήγματα και ίσως μερικά πονακια. Είναι τεράστια αλλαγή μέσα σε έναν μήνα.. Κάνε λίγο υπομονή και θα δεις πως όλα θα είναι μια χαρά και την άλλη εβδομάδα θα ψάχνουμε φορμακια για τα μπεμπακια μας 🙂❤️🙏

 

Εγώ είμαι στο μικροβιολογικό για την καμπύλη σακχάρου, ελπίζω να πάνε όλα καλά 🙏🤞

Εμείς μαζί πάμε…όλα καλά εύχομαι με την καμπύλη..εγώ την κάνω αύριο για δεύτερη φορά…Είμαι σίγουρη ότι θα βγει προβληματική αλλά τι να κάνουμε…στείλε μας πώς σου φάνηκε….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όλα να πάνε καλά εύχομαι!! 

Ήπιες τη γλυκόζη;;; Πως σου φάνηκε ;;;

Τώρα περιμένω να κάνω την τελευταία αιμοληψια! Την ήπια! Από αυτά που είχα διαβάσει και μου είχαν πει, την περίμενα πολύ χειρότερη! Βέβαια, δεν ήταν ευχάριστο αλλά την ήπια σχετικά εύκολα..! Δεν είναι τίποτα, η αναμονή των 2 ωρών είναι χειρότερη. 😓

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμείς μαζί πάμε…όλα καλά εύχομαι με την καμπύλη..εγώ την κάνω αύριο για δεύτερη φορά…Είμαι σίγουρη ότι θα βγει προβληματική αλλά τι να κάνουμε…στείλε μας πώς σου φάνηκε….

Λογικά τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο το πρωί γιατί το μικροβιολογικό κλείνει το απόγευμα! Εννοείται θα σας στείλω! Θύμισε μου σε ποια εβδομάδα είσαι; Εγώ 24+4. Και αναρωτιομουν μήπως μου την έβαλε νωρίς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμείς μαζί πάμε…όλα καλά εύχομαι με την καμπύλη..εγώ την κάνω αύριο για δεύτερη φορά…Είμαι σίγουρη ότι θα βγει προβληματική αλλά τι να κάνουμε…στείλε μας πώς σου φάνηκε….

Γιατί είσαι σίγουρη ότι θα βγει προβληματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Λογικά τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο το πρωί γιατί το μικροβιολογικό κλείνει το απόγευμα! Εννοείται θα σας στείλω! Θύμισε μου σε ποια εβδομάδα είσαι; Εγώ 24+4. Και αναρωτιομουν μήπως μου την έβαλε νωρίς..

Εγώ θα πάω τη Δευτέρα που θα είμαι 25η ακριβώς. 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ για την αναμονή, να πάρω το τάμπλετ να βλέπω καμιά σειρά γιατί 2 ώρες τι θα κάνω. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις 😍 σε ποιο μικροβιολογικό την κάνεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η σύσπαση είναι όταν σκληραίνει όλη η κοιλιά. Από κάτω χαμηλά μέχρι ψηλά. Ουσιαστικά μπορείς να οριοθετήσεις την μήτρα. Νιώθεις ένα ελαφρύ σφίξιμο στην περιοχή. Επανέρχεται η μήτρα μετά από μερικά δευτερόλεπτα. 

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι γιατροί φοβούνται και δεν το θεωρούν φυσιολογικό? Έχω διαβάσει όλη την ξένη βιβλιογραφία (επιστημονικά άρθρα) και το αναφέρουν ΟΛΟΙ. είναι φυσιολογικό μέρος της εγκυμοσύνης οι συσπάσεις διότι προετοιμάζεται η μήτρα για το μεγάλο γεγονός του τοκετού. Εγώ τις νιώθω από την 15η εβδομάδα. Ο γιατρός μόνο μαγνήσιο μου έδωσε. Μου είπε κιολας να περπατάω κανονικά . Αλλά εννοείται να μην υπερβαινω τις δυνάμεις μου σε δουλειές κλπ. Μετράμε τον τράχηλο κάθε φορά και βλέπουμε πως πάει. Έχω μιλήσει με φίλη μου που έχει ήδη 2 παιδιά και μου είπε ότι και εκείνη τις ένιωθε από πολύ νωρίς. 

Σημασία έχει να μην επηρεάζουν τον τράχηλο. Να μην πονάνε (ωδίνες) , να μην είναι επαναλαμβανόμενες -με περιοδικότητα δηλαδή κάθε ξέρω γω 10 λεπτά. 

Μια μαία μου έλεγε ότι μέχρι 3/ώρα είναι οκ. Δηλαδή έγκυες είμαστε. Δεν θα νιώσουμε και κάτι? 

Καλά κάνει βέβαια και σε ελέγχει για μικρόβια. Προς Θεού. Αλλά αναρωτιέμαι μόνο ο δικός μου είναι τόσο χαλαρός και δεν θέλει υπερβολές με φάρμακα ? Σκεφτείτε εγώ του είπα να πάρω προγεστερόνη και μου είπε όχι. Ότι δεν την χρειάζομαι με τον τράχηλο που έχω. 

Αν βλέπαμε μείωση εννοείται κάτι θα μου έδινε. Αλλά με ψυχραιμία πρέπει να προχωράμε. Όχι με άγχη. 

Εγω καλλιέργεια κολπικού έκανα το πρώτο τρίμηνο. Μου είπε ότι θα ξανά κάνουμε το τρίτο τρίμηνο κοντά στην γέννα. Την άλλη βδομάδα θα πάω πάλι για ραντεβού οπότε σίγουρα θα κάνω γενική ούρων και καλλιέργεια. 

Καμπύλη ζαχάρου εμένα ο γιατρός ήθελε να την κάνω την 25 εβδομάδα. Στην έκανα 25+2. Εμένα μου είχαν βάλει ήδη από το εργαστήριο μέσα στο διάλυμα και χυμό λεμονιού και ήταν σαν μια ωραία λεμονιτα. Το ήπια με ευχαρίστηση. Καμία σχέση με ο,τι διάβαζα. Μόνο νυστα με έπιασε. Μου είπαν ότι είναι από την απότομη αύξηση του σακχάρου (ώντας κιολας νηστική) . 

Όλα καλά όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μονο υγρά είχα κ έχω...αλλά επειδή το παρακολουθήσαμε αρχικά με υπέρηχο μέχρι κ 22 ημέρα είδαμε ότι δεν έχει γίνει κάτι ακόμα...και έτσι συνέχισα εγώ με τεστακια να δουμε πως θα πάει!! Η αλήθεια δεν είχα ξανά ψάξει μέρες ωορρηξία είναι η πρώτη φορά!! Επομένως δεν ξέρω αν κάνω η όχι!!! 
    • 😊 Εγώ βάζω μόνο την κρέμα σώματος μετά το μπάνιο! Μέχρι στιγμής ευτυχώς δε φαίνεται κάποια ραγάδα.. Στις θηλές μόνο ξεκίνησα να βάζω μία κρέμα γιατί άρχισαν σαν να ξεφλουδίζουν..
    • Ούτε εγώ έχω γραμμή! Εμένα η μικροβιολόγος μου είπε να μην αφήνω εκτεθειμένα φαγητά τώρα που έχουμε πολλές μύγες εδώ στην εξοχή και ότι αυτές είναι που συνήθως μεταφέρουν τα μικρόβια και μετά πλύσιμο καλά τα λαχανικά.. Εννοείται αν προσέχεις με τη γατούλα, την καθαριότητα της άμμου δεν υπάρχει κανένα θέμα! Εμείς έχουμε σκύλο 😊   
    • Κορίτσι μου δεν χρειάζεται να προσεχείς τοοοσο πολύ τα πράσινα να προσεχείς λίγο εγω τα βάζω σε ξύδι όταν είναι να φάω πχ μαρούλι από φρούτα τα πλένω και καθαρίζω την φλούδα μην σε πιάνει άγχος με αυτά 😊 Εχω την μαύρη γραμμή άρχισε αχνοφαίνεται 😊  Στην πρώτη εγκυμοσύνη άργησε πολύ να φανεί αλλά τώρα φάνηκε πιο γρήγορα  Από κρεμες για ραγάδες βάζετε τίποτα κορίτσια; 
    • Δεν έχω αυτοκίνητο σήμερα κ είναι μιά ώρα μακριά χωρίς κίνηση τα νοσοκομεία που εφημερεύουν... Δυστυχώς δεν μένω κάπου κεντρικά να μπορώ να πάω χωρίς αυτοκίνητο... Οπότε αύριο λογικά θα μπορέσω να πάω... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου🙏 ελπίζω να μην είναι κάτι... Αύριο θα πάω κ ελπίζω να μου τι μπορεί να είναι...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...