Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Όχι δεν είχα ποτέ ζαλάδες εκτός εγκυμοσύνης, πάντα έτρωγα τα γλυκάκια μου όμως ποτέ δεν έμεινα νηστική....

Αγάπη κι εγώ μια ζωή ήμουν 70 με τα χίλια ζόρια, δίαιτα, γυμναστήριο κάθε μέρα περπάτημα.... 1.67. Δεν έχανα με τίποτα, θα έπρεπε να μην τρώω καθόλου για να φτάσω 60 πχ. Είναι και στον σωματότυπο κάθε ανθρώπου θεωρώ. 

Ε μόλις ξεκίνησα με τις εγκυμοσύνες έχω φτάσει εκατό άστο. Ενώ δεν έπαιρνα στην εγκυμοσύνη με θέριζε ο θηλασμός, πεινούσα ανεξέλεγκτα και έτρωγα έβαζα μετά από κάθε εγκυμοσύνη και δέκα. Τώρα με το που γεννήσω θα πάω διατροφολόγο και γυμναστήριο δεν θα το αφήσω γτ με βλέπω χάλια δεν έχω διάθεση να περιποιηθώ τον εαυτό μου γιατί σκέφτομαι, τι νόημα έχει αφού είμαι χοντρή. Και έρωτα ακόμα με τον σύζυγό με το ζόρι κάνω δεν έχω διάθεση δεν νοιωθω όμορφα με τον εαυτό μου .. 

Το μυστικό είναι με το που γεννήσεις να ξεκινήσεις διατροφή, έτσι κάνει η αδερφή μου και τα χάνει. Έτσι και τα αφήσεις κανένα μήνα δύο θα διπλασιαστούν ....

 

Όσο για το κείμενο γκρίνιας εγώ θα σου πω ότι ο δικος μου δεν μου γράφει d και άλλες βιταμίνες πέραν από αυτές που είναι απαραίτητες για την εγκυμοσύνη ποτέ. Την προηγούμενη φορά που ήμουν έγκυος και έκανα διατροφή με διατροφολόγο μου είχε ζητήσει ένα σωρό αιματολογικές με βιταμίνες μέσα από ολα και ο γυναικολόγος με έστειλε σε παθολόγο να μου τις γράψει αυτός δεν μπορούσε λέει βάση συστήματος. Οπότε και τυχερή είσαι που σου έγραφε την D και την B. Κι εμένα μου φαίνεται κουλό 

 

Αχ βρε Ειρηνάκι, τι έχεις τραβήξει κι εσυ με τα κιλά... 

Λοιπόν, τέρμα, φέτος θα εχουμε η μία την άλλη για στήριξη! Εγώ έχω και τη μητέρα... Ετσι κι αυτη, κράτησε τα κιλα της εγκυμοσυνης μου και δεν εφυγαν ποτέ. Δεν θα με αφησει να πεσω στην παγιδα αυτη. Δεν με πιεσε ποτε να χασω βάρος, αλλά βλέπω πως ταλαιπωρείται με το ντυσιμο, με τα γονατα της, δεν ειναι ευκολο να εχεις κιλά. Στα 50 της εμφάνισε δειλά δειλά σάκχαρο...

Δεν ειναι θεμα αισθητικής, δεν ειναι θεμα αριθμου στην ζυγαριά, προς Θεου. Ειναι καθαρά θέμα υγείας. 

Μετα τη γέννα, εγω είπα, θα σαραντήσει το μωράκι και διαιτολόγος απαραίτητα, είτε εχω γάλα είτε όχι η διατροφή μου θα ειναι η σωστή. Και μολις επανελθει το σωμα, γυμναστική.

Γιατι ειναι αυτο που λες, μετά σε πιάνει το έλα μωρέ, η ενυδατική με μάρανε, δεν κοιτάω τα μπουτια μου... Τα ξερω, τα ξερω... Γιατι αν δεν εχεις ωραια εικονα εσυ στο μυαλό σου, ειτε εχεις 4 περιττά είτε 14, ειτε 24 ειναι το ιδιο. Αυτοπεποιηθηση στα τάρταρα... Ένα μυστικό πάντως δικό μου για να μην επαναπαυομαι ειναι τα μικρά νούμερα. Εγω ρουχα απο την εποχη που ημουν στα πιο παχια μου δεν εχω. Τα εχω χαρισει ολα. Ετσι, μόλις δω οτι στενευουν, δίαιτα. ;) 

Εγω παρακαλώ να εχει παρει η μπέμπα το σωματοτυπο του αντρα μου. Ειναι 1.89 και δεν ανεβαινει τα 85 κιλα ο ατιμος. Και τι τρωει....?? Μην σας πω. Αλλα ειναι το σωμα του τετοιο. Δεν παιρνει επανω του γραμμαριο. Την μονη εποχη που ηταν πιο παχύς ήταν φαντάρος που ετρωγε κρουασαν και γενικά ετοιματζίδικα στην καντίνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα που ειπες και για στίγμα, είχα κανει αλλη μια εξέταση 120 ευρω στην αρχη της κυησης για να δουμε αν εχω στιγμα και κατι σε μια αλυσιδα :P Αναθεμα κι αν θυμαμαι! Χαχαχα! 

Εεεεε κατσε ρε μαστορα, δεν ειναι κατασταση αυτη ομως.... 

Σου στοιχιζουν πολλα αυτες οι εξετάσεις? Εγω μια φορα που ξεχασε να μου γραψει το σάκχαρο ειχα πληρωσει λιγοτερο απο 10 ευρω. 10 ευρω, 10.50 νομιζω ήταν μαζι με την συμμετοχή των υπολοιπων εξετάσεων...

Λογικά εννοείς την ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα, την έιχε κάνει και ο άντρας μου στην αρχη!για σάκχαρο, φεριτινη και σίδηρο που δεν μου τα βάζει πάντα πρέπει να πληρώνω γύρω στα 20 ευρώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αγαπη μου δεν ξερω πόσο έκανε συγκεκριμένα. Στο παραπεμπτικο που είχα δει ομως οταν την ειχε γραψει κανονικα την D, νομιζω έκανε 15 ευρω. Αλλά γενικά ο καθένας χρεώνει όσο θέλει. Ειναι αδικαιολόγητο, πληρης εκμετάλλευση. 

Εγω αν πληρωσα γλυκόζη δεν ξερω. Ειχα 2 παραπεμπτικά. Το ενα με τις γενικές ουρων και αιματος και το 2ο με τοξοπλασμα, TSH, καμπυλη. 

Για τους πονους που λες, αν ερχεται και φευγει να μην σε ανησυχει. Εμενα η δικια μου μου ειχε πει πως μας τρομαζουν πόνοι διαρκείας. Πχ να πονάς 1-2 ω΄ρες. Πονάκια του 5λεπτου, του 10λεπτου, ή πόνοι που αν μετακινηθείς λίγο μαλακώνουν δεν ειναι κατι που μας τρομάζει. Πόνοι σαν περιοδου ας πουμε, ειναι φυσιολογικοι γιατι η μήτρα παίρνει και θα παίρνει μέχρι τον 9ο μηνα. 

Αυτό για το στίγμα το είχαμε κάνει και εμείς με τον άντρα μου.. Αλλά ευτυχώς με προιδέασε ο γιατρός μου και μου είπε πρόσεχε γιατί πολλοί χρεώνουν έξτρα. Και πριν πάω στο μικροβιολογικό, πήρα από 2-3 προσφορές (μαζί με ένα μεγάλο γενικό πακέτο που είχαμε κάνει π Χ γενικές αίματος, ομάδα αίματος, σάκχαρο, αντισώματα, tsh , κυστική ίνωση κλπ). Ο ένας μου είχε πει 100 ευρώ έξτρα των παραπεμπτικων, ο άλλος 40 γιατί τα έστελνε Αθήνα και ο άλλος που εν τέλη πήγα πήρε μόνο 35 ευρώ όσο έλεγε το παραπεμπτικό. Τραγική κατάσταση. 

 

Ευτυχώς γύρισα σπίτι και έχει φύγει η ενόχληση. Είναι και αυτό το άτιμο μυαλό που εστιάζει και δεν ξεχνιέται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Λογικά εννοείς την ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης για το στίγμα, την έιχε κάνει και ο άντρας μου στην αρχη!για σάκχαρο, φεριτινη και σίδηρο που δεν μου τα βάζει πάντα πρέπει να πληρώνω γύρω στα 20 ευρώ! 

Αυτό αυτο!!!

Εγω την έκανα για αρχη κι εφοσον βγηκα οτι ημουν οκ, ο αντρας μου δεν χρειαζοταν να την κανει. Εφοσον εγω ημουν εντάξει και στίγμα να εχει δεν μας νοιαζει. Που δεν εχει... αλλά ετσι ειπε η γιατρός. 

Αν ειναι να δινεις 20 ευρω καλυτερα να πας σε ενα παθολογο να στις γραφει. Παιρνουν 5 ευρω για τη συνταγή και θα πληρωσεις μονο τη συμμετοχη. Τωρα θα μου πεις, ειναι κι αυτο μια φασαρια... Δινεις 20 ευρω και κανεις τη δουλεια σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, άλλη μια ερώτηση. 

Σας έχει τύχει το μωράκι σας να κάθεται σε τέτοιο σημείο που να σφίγγει κάποιο σημείο της κοιλιά σας? 

Επειδή εγώ έχω και πετρώματα στην κοιλιά, θεωρώ πως αυτό που βιώνω κάποιες φορές είναι το μωρό διότι δεν σφίγγει όλη η μήτρα αλλά κάποιο σημείο. 

Εσας  σας συμβαίνει? Επίσης κάποιες φορές νιώθω ένα σημείο πιο σκληρό και από μέσα βαράει ο μπέμπης. Αλλά με ενοχλεί κάπως (όχι πόνος αλλά σίγουρα κάπως σαν ενόχληση). Και αναρωτιέμαι αυτό μήπως ήταν σύσπαση επειδή κλωτσαει ο μπέμπης? 'η μήπως είναι σφιχτό επειδή από μέσα κάθεται εκείνος ? 

Αύριο μπαίνω και εγώ στην 26η εβδομάδα..και εγώ είχα συσπάσεις από τη 15η εβδομάδα..και πολλές φορές νιώθω αυτό που λες..μπερδεύομαι λέω τώρα αυτό είναι σύσπαση ή το μωρό; ειδικά χθες ένιωθα παρά πολλές συσπάσεις αλλά ένιωθα και αυτό που λες…νομίζω ότι ήταν και εμένα η Μπέμπα όταν ένιωθα έτσι..είναι λίγο δύσκολο να το διαχωρίσεις μερικές φορές.. παρεπιπτόντως πέρα από το μαγνήσιο σου έχει δώσει κάτι άλλο για τις συσπάσεις; Εμένα μου είπε αν νιώθω πολύ έντονα τις συσπάσεις να πάω να κάνω nst..χθες ήμουν έτοιμη να πάω γιατί είχα πολλές αλλά σήμερα κάπως έχω ηρεμήσει..και επειδή έχω πολύ κακή εμπειρία από την πρώτη μου εγκυμοσύνη με το nst το αποφεύγω να σου πω την αλήθεια..προτιμώ να μου μετράει ο γιατρός τον τράχηλο πιο συχνά παρά να πηγαίνω για nst..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αυτό για το στίγμα το είχαμε κάνει και εμείς με τον άντρα μου. Σου κοιτάνε μια συγκεκριμένη μετάλλαξη αν θυμάμαι καλά, την πιο συνηθισμένη. Αλλά ευτυχώς με προιδέασε ο γιατρός μου και μου είπε πρόσεχε γιατί πολλοί χρεώνουν έξτρα. Και πριν πάω στο μικροβιολογικό, πήρα από 2-3 προσφορές (μαζί με ένα μεγάλο γενικό πακέτο που είχαμε κάνει π Χ γενικές αίματος, ομάδα αίματος, σάκχαρο, αντισώματα, tsh κλπ). Ο ένας μου είχε πει 100 ευρώ έξτρα των παραπεμπτικων, ο άλλος 40 γιατί τα έστελνε Αθήνα και ο άλλος που εν τέλη πήγα πήρε μόνο 35 ευρώ όσο έλεγε το παραπεμπτικό. Τραγική κατάσταση. 

 

Ευτυχώς γύρισα σπίτι και έχει φύγει η ενόχληση. Είναι και αυτό το άτιμο μυαλό που εστιάζει και δεν ξεχνιέται. 

Τίποτα δεν έδωσες. 

Εμενα ήθελε συγκεκριμένο κέντρο, που ειναι ο τάδε αιματολόγος και μου πηραν 120 ευρω μαζι με γενικές οπως λες... Γενικά δεν μου τα κάνει αυτά. Δεν μου ζητάει συγκεκριμένα. ΠΧ για τον προγενετικό μας ειπε, ρωτήστε γτ εδω στα Μέγαρα πιάνουν πισινούς. Και πήγαμε στο Χαϊδάρι ένα Σαββατο πρωι και πληρώσαμε ελάχιστα. Αλλά για το στίγμα ήθελε συγκεκριμένο κέντρο στην Ελευσίνα...

Ας ειναι, εγω των εξετάσεων δεν τα λυπάμαι, το λεω με καθε ειλικρινεια. Καλύτερα να εχω το κεφάλι μου ήρεμο. Αλλά οτι ειναι πολλά και το ταμείο, το χρυσοπληρώνουμε χωρίς να μας καλύπτει τίποτα με ξεπερνά.

Βεβαια, να λέμε και δοξα το θεο, γιατι μου ελεγε οτι στην Αγγλια δεν κανουν τιποτα. Ουτε καν υπέρηχο δεν εχουν στα ιατρεια, απλά πιάνει η μαία και κάνει εκτιμήσεις. Για εξετάσεις? Ουτε λόγος, doppler λέει ας πουμε δεν ξερουν τι ειναι. Πρωτο υπερηχο μετα την 12η εβδομάδα και τεστ ΠΑΠ ανά τρία χρόνια. Εκει δεν εχει πάει στον Χ και δινω 50 ευρω και κάνω τεστ. Εκεί σου ερχεται χαρτί ανα τριετία και σε καλουν σε συγκεκριμενο κέντρο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μπορει να μην εχει ο ιδιος αλλα να σε στειλει σε καποιον αλλον ιδιώτη. Μην σκεφτεσαι αμεσως το σενάριο του νοσοκομειου ;) 

Εγω ραντεβου εχω στις 14/6. Ειναι αρκετες μερες... Αλλα πιστευω αν της πω για καρδιοτοκογράφο θα μου πει πάλι "Βιαζεσαι, βιαζεσαι" Χαχαχα! 

Για το μήκος του τραχηλου κι εγω εχω παιξει απο 4 εως 3.5 αλλα δεν εχει κανει καποιο σχολιο. 

 

Ακριβώς, δεν έχουν όλοι οι μαιευτήρες καρδιοτοκογράφο στο ιατρείο τους. 

Για παράδειγμα, ο πρώτος γιατρός που με παρακολουθούσε τους πρώτους 2 μήνες (μετά άλλαξα γιατρό λόγω μετακόμισης), αν και είχε υπερσύγχρονο ιατρείο, δεν είχε καρδιοτοκογράφο κ μου είχε πει ότι συνεργάζεται με 2 μαιευτήρια.

Πάντως στην Πάτρα, το ένα ιδιωτικό μαιευτήριο χρεώνει το καρδιοτοκογράφημα γυρω στα 10 με 15 ευρώ + το rapid test (νομίζω 5 ευρώ στα φαρμακεία) που πρέπει να κάνεις για να σε αφήσουν να μπεις στον χώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Βέβαια εσύ θα το έχεις συνήθησει όλο αυτό!! Αχ τι καλά που σου  έκοψε την προγεστερονη, εμένα ακομη🙄 κάτι είπε για 35η εβδομάδα αλλά δεν το πιστεύω!! Το θετικό είναι ότι θα υποστείς για  λίγο καιρο την κατάσταση της ινσουλινης, μια χαρά τα πήγες μέχρι εδώ!! Θα το κάνεις κι αυτό και θα είσαι οkay 🙂❤️

Μακάρι! Φυσικά και με αγχώνει η ιδέα της ινσουλίνης, αλλά ας όψεται.... Εσύ κορίτσι μου γνωρίζεις τον αγώνα που έδωσα 3 μήνες τώρα, από τις 6 Απριλίου έως σήμερα που κάνω διατροφή και μετρήσεις! Δυστυχώς δε λειτούργησε σε εμένα ή μάλλον δεν ήμουν τελικά όσο πειθαρχημένη έπρεπε.

Ναι, μου έκοψε σήμερα την προγεστερόνη, ΑΛΛΑ θα με παρακολουθεί με το καρδιοτοκογράφημα στενά από εδώ και πέρα είπε. Το μαγνήσιο συνεχίζω να το παίρνω κανονικά (3 φορές την ημέρα). Άρα υποθέτω πως αν δει συσπάσεις, θα με ξαναξεκινήσει utrogestan.

Ίσως καλύτερα που μέχρι την 35η θα σε κρατήσει με την προγεστερόνη. Τουλάχιστον δε θα έχεις το "άγχος" μη κοντύνει ο τράχηλος και μη γεννήσεις πρόωρα κλπ. Πλάκα στην πλάκα, μου την έδινε αυτή την ασφάλεια η προγεστερόνη μέχρι τώρα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Αύριο μπαίνω και εγώ στην 26η εβδομάδα..και εγώ είχα συσπάσεις από τη 15η εβδομάδα..και πολλές φορές νιώθω αυτό που λες..μπερδεύομαι λέω τώρα αυτό είναι σύσπαση ή το μωρό; ειδικά χθες ένιωθα παρά πολλές συσπάσεις αλλά ένιωθα και αυτό που λες…νομίζω ότι ήταν και εμένα η Μπέμπα όταν ένιωθα έτσι..είναι λίγο δύσκολο να το διαχωρίσεις μερικές φορές.. παρεπιπτόντως πέρα από το μαγνήσιο σου έχει δώσει κάτι άλλο για τις συσπάσεις; Εμένα μου είπε αν νιώθω πολύ έντονα τις συσπάσεις να πάω να κάνω nst..χθες ήμουν έτοιμη να πάω γιατί είχα πολλές αλλά σήμερα κάπως έχω ηρεμήσει..και επειδή έχω πολύ κακή εμπειρία από την πρώτη μου εγκυμοσύνη με το nst το αποφεύγω να σου πω την αλήθεια..προτιμώ να μου μετράει ο γιατρός τον τράχηλο πιο συχνά παρά να πηγαίνω για nst..

Το nst τι είναι?

Μόνο μαγνήσιο παίρνω και εγώ. Δεν θέλει να μου δώσει τίποτα άλλο αφού μετράμε τον τράχηλο , μέχρι πρότινος κάθε εβδομάδα και μετά την β επιπέδου κάθε 2 εβδομάδες. 

Σκέψου εγώ του είπα ότι διάβασα για τις συσπάσεις που δίνουν φάρμακα κλπ. Και μου λέει ότι δεν θέλει να μου δώσει φάρμακα (ορμόνες κλπ) αφού δεν τα χρειάζομαι και να εκθέσει το έμβρυο σε αυτές χωρίς λόγο. Σκέψου και σεξ με αφήνει κανονικά να κάνω και να περπατάω μου είπε επίσης. Γενικά καμια απαγόρευση. Κάποιες φορές και εγώ νιώθω πιο έντονη δραστηριότητα στην μήτρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν φοράω 2 παντελόνια εγκυμοσύνης όπου είναι τζίν, επειδή το λάστιχο αυτό στην κοιλιά ξεκινά από χαμηλά, το σημείο αυτό της Ένωσης του υφάσματος (τζιν-λαστιχο) νομίζω πως μου πιέζει κάπως την μήτρα και το προκαλεί. Το έχω παρατηρήσει 3-4 φορές οπότε τώρα το έριξα στα φορέματα.και το κολάν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ακριβώς, δεν έχουν όλοι οι μαιευτήρες καρδιοτοκογράφο στο ιατρείο τους. 

Για παράδειγμα, ο πρώτος γιατρός που με παρακολουθούσε τους πρώτους 2 μήνες (μετά άλλαξα γιατρό λόγω μετακόμισης), αν και είχε υπερσύγχρονο ιατρείο, δεν είχε καρδιοτοκογράφο κ μου είχε πει ότι συνεργάζεται με 2 μαιευτήρια.

Πάντως στην Πάτρα, το ένα ιδιωτικό μαιευτήριο χρεώνει το καρδιοτοκογράφημα γυρω στα 10 με 15 ευρώ + το rapid test (νομίζω 5 ευρώ στα φαρμακεία) που πρέπει να κάνεις για να σε αφήσουν να μπεις στον χώρο.

Καταλαβα... Θα ρωτησω να μαθω τι παιζει με τη δικια μου. 

Δεν ειναι κοστος τα 15 ευρω όταν γινεται τον τελευταιο μήνα. Οταν υπαρχει η αναγκη για νωριτερα, ναι ειναι μεγαλο το κοστος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μακάρι! Φυσικά και με αγχώνει η ιδέα της ινσουλίνης, αλλά ας όψεται.... Εσύ κορίτσι μου γνωρίζεις τον αγώνα που έδωσα 3 μήνες τώρα, από τις 6 Απριλίου έως σήμερα που κάνω διατροφή και μετρήσεις! Δυστυχώς δε λειτούργησε σε εμένα ή μάλλον δεν ήμουν τελικά όσο πειθαρχημένη έπρεπε.

Ναι, μου έκοψε σήμερα την προγεστερόνη, ΑΛΛΑ θα με παρακολουθεί με το καρδιοτοκογράφημα στενά από εδώ και πέρα είπε. Το μαγνήσιο συνεχίζω να το παίρνω κανονικά (3 φορές την ημέρα). Άρα υποθέτω πως αν δει συσπάσεις, θα με ξαναξεκινήσει utrogestan.

Ίσως καλύτερα που μέχρι την 35η θα σε κρατήσει με την προγεστερόνη. Τουλάχιστον δε θα έχεις το "άγχος" μη κοντύνει ο τράχηλος και μη γεννήσεις πρόωρα κλπ. Πλάκα στην πλάκα, μου την έδινε αυτή την ασφάλεια η προγεστερόνη μέχρι τώρα..

 

Φυσικα, και το γνωρίζω και σε καταλαβαίνω γιατί την ίδια φάση περνάω! Ίσως είναι θέμα οργανισμού και ορμονών τελικά και δεν πιάνει πάντα η διατροφη, λογικό να σε αγχώνει γιατί είναι μια καινούργια και άγνωστη κατάσταση, όμως όταν θα κάνεις την αρχή θα τα καταφέρεις μια χαρα!!! Λες για την προγεστερονη?? Πολύ ορμόνη ομως βρε παιδί μου... Εγώ 2 την ημέρα μαγνήσιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Το nst τι είναι?

Μόνο μαγνήσιο παίρνω και εγώ. Δεν θέλει να μου δώσει τίποτα άλλο αφού μετράμε τον τράχηλο , μέχρι πρότινος κάθε εβδομάδα και μετά την β επιπέδου κάθε 2 εβδομάδες. 

Σκέψου εγώ του είπα ότι διάβασα για τις συσπάσεις που δίνουν φάρμακα κλπ. Και μου λέει ότι δεν θέλει να μου δώσει φάρμακα (ορμόνες κλπ) αφού δεν τα χρειάζομαι και να εκθέσει το έμβρυο σε αυτές χωρίς λόγο. Σκέψου και σεξ με αφήνει κανονικά να κάνω και να περπατάω μου είπε επίσης. Γενικά καμια απαγόρευση. Κάποιες φορές και εγώ νιώθω πιο έντονη δραστηριότητα στην μήτρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν φοράω 2 παντελόνια εγκυμοσύνης όπου είναι τζίν, επειδή το λάστιχο αυτό στην κοιλιά ξεκινά από χαμηλά, το σημείο αυτό της Ένωσης του υφάσματος (τζιν-λαστιχο) νομίζω πως μου πιέζει κάπως την μήτρα και το προκαλεί. Το έχω παρατηρήσει 3-4 φορές οπότε τώρα το έριξα στα φορέματα.και το κολάν. 

 

Ας μιλήσουμε για το σεξ! 

Εγώ το σκέφτομαι, μου λείπει, αλλα το σώμα μου δεν... Απο την άλλη ο αντρας μου θέλει. Οκ του λεω οτι μας πει η γιατρός. 

Η γιατρος μου λοιπον μου ειπε το εξης. Δεν ξερουμε τι ακριβως προκαλει τον τοκετό. Έχουμε μεν την προκληση τοκετου αλλά αυτό ειναι ένας τρόπος.

Στον μήνα που είμαστε, χτύπα ξύλο 100 φορές, τα νερά μπορουν να σπασουν. Μας εξήγησε λοιπόν πως μπορει με τις συσπάσεις να δημιουργηθει μια φλεγμονή, να περασει στον τραχηλο και να προκαλέσει τοκετό. Φυσικά μιλάμε για επαφές με προφυλακτικό, καθως το σπέρμα μπορει να προκαλεσει συσπασεις που προκαλουν τοκετό και με απολυτη προσοχη΄. Επισης, επαφη χωρις προφυλακτικό μπορει να προκαλέσει καποια μόλυνση που τωρα δεν την θελουμε. 

Κι αν τύχει κάποια προωρότητα που δεν εχουμε ανιχνεύσει στις εξετάσεις και εχουμε επαφη την προηγουμενη μερα ας πούμε, μετά πως ζεις με αυτό? 

Γενικά λοιπόν μας είπε πως δεν απαγορευεται, αλλά καλό θα ηταν να μην... Το γεγονός ότι το σώμα μου κιόλας δεν βοηθά, μου είπε να μην μπω στη διαδικασία ουτε να πιέσω ουτε να βάλω κάποιο λιπαντικό καθως οτιδηποτε ξένο στον κόλπο δεν το θέλουμε αυτο το διαστημα. 

Μου ειπε μαλιστα να κρατηθουμε γτ οταν πλησιαζει η γεννα θα μας αναγκάζει να κανουμε! Χαχαχαχα!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Ας μιλήσουμε για το σεξ! 

Εγώ το σκέφτομαι, μου λείπει, αλλα το σώμα μου δεν... Απο την άλλη ο αντρας μου θέλει. Οκ του λεω οτι μας πει η γιατρός. 

Η γιατρος μου λοιπον μου ειπε το εξης. Δεν ξερουμε τι ακριβως προκαλει τον τοκετό. Έχουμε μεν την προκληση τοκετου αλλά αυτό ειναι ένας τρόπος.

Στον μήνα που είμαστε, χτύπα ξύλο 100 φορές, τα νερά μπορουν να σπασουν. Μας εξήγησε λοιπόν πως μπορει με τις συσπάσεις να δημιουργηθει μια φλεγμονή, να περασει στον τραχηλο και να προκαλέσει τοκετό. Φυσικά μιλάμε για επαφές με προφυλακτικό, καθως το σπέρμα μπορει να προκαλεσει συσπασεις που προκαλουν τοκετό και με απολυτη προσοχη΄. Επισης, επαφη χωρις προφυλακτικό μπορει να προκαλέσει καποια μόλυνση που τωρα δεν την θελουμε. 

Κι αν τύχει κάποια προωρότητα που δεν εχουμε ανιχνεύσει στις εξετάσεις και εχουμε επαφη την προηγουμενη μερα ας πούμε, μετά πως ζεις με αυτό? 

Γενικά λοιπόν μας είπε πως δεν απαγορευεται, αλλά καλό θα ηταν να μην... Το γεγονός ότι το σώμα μου κιόλας δεν βοηθά, μου είπε να μην μπω στη διαδικασία ουτε να πιέσω ουτε να βάλω κάποιο λιπαντικό καθως οτιδηποτε ξένο στον κόλπο δεν το θέλουμε αυτο το διαστημα. 

Μου ειπε μαλιστα να κρατηθουμε γτ οταν πλησιαζει η γεννα θα μας αναγκάζει να κανουμε! Χαχαχαχα!! 

 

εμάς πάντως από τη στιγμή που βρήκαμε στην β επιπέδου ότι ο τράχηλος είναι πιο κάτω από 2.5 μας το έκοψε καλού κακού.... Κι έτσι πορευόμαστε δυστυχως 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Ας μιλήσουμε για το σεξ! 

Εγώ το σκέφτομαι, μου λείπει, αλλα το σώμα μου δεν... Απο την άλλη ο αντρας μου θέλει. Οκ του λεω οτι μας πει η γιατρός. 

Η γιατρος μου λοιπον μου ειπε το εξης. Δεν ξερουμε τι ακριβως προκαλει τον τοκετό. Έχουμε μεν την προκληση τοκετου αλλά αυτό ειναι ένας τρόπος.

Στον μήνα που είμαστε, χτύπα ξύλο 100 φορές, τα νερά μπορουν να σπασουν. Μας εξήγησε λοιπόν πως μπορει με τις συσπάσεις να δημιουργηθει μια φλεγμονή, να περασει στον τραχηλο και να προκαλέσει τοκετό. Φυσικά μιλάμε για επαφές με προφυλακτικό, καθως το σπέρμα μπορει να προκαλεσει συσπασεις που προκαλουν τοκετό και με απολυτη προσοχη΄. Επισης, επαφη χωρις προφυλακτικό μπορει να προκαλέσει καποια μόλυνση που τωρα δεν την θελουμε. 

Κι αν τύχει κάποια προωρότητα που δεν εχουμε ανιχνεύσει στις εξετάσεις και εχουμε επαφη την προηγουμενη μερα ας πούμε, μετά πως ζεις με αυτό? 

Γενικά λοιπόν μας είπε πως δεν απαγορευεται, αλλά καλό θα ηταν να μην... Το γεγονός ότι το σώμα μου κιόλας δεν βοηθά, μου είπε να μην μπω στη διαδικασία ουτε να πιέσω ουτε να βάλω κάποιο λιπαντικό καθως οτιδηποτε ξένο στον κόλπο δεν το θέλουμε αυτο το διαστημα. 

Μου ειπε μαλιστα να κρατηθουμε γτ οταν πλησιαζει η γεννα θα μας αναγκάζει να κανουμε! Χαχαχαχα!! 

 

Οι συσπάσεις προκαλούν φλεγμονή? Πρώτη φορά το ακούω. 

Ωστόσο ούτε εμείς κάνουμε σεξ γιατί φοβόμαστε και οι δύο για όλα αυτά που σου είπε η γιατρός σου. Δεν θα πάθουμε κάτι με μερικούς μήνες χωρίς.. σε λίγο καιρό θα ξανά μπούμε στο παιχνίδι όπως είπες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Το nst τι είναι?

Μόνο μαγνήσιο παίρνω και εγώ. Δεν θέλει να μου δώσει τίποτα άλλο αφού μετράμε τον τράχηλο , μέχρι πρότινος κάθε εβδομάδα και μετά την β επιπέδου κάθε 2 εβδομάδες. 

Σκέψου εγώ του είπα ότι διάβασα για τις συσπάσεις που δίνουν φάρμακα κλπ. Και μου λέει ότι δεν θέλει να μου δώσει φάρμακα (ορμόνες κλπ) αφού δεν τα χρειάζομαι και να εκθέσει το έμβρυο σε αυτές χωρίς λόγο. Σκέψου και σεξ με αφήνει κανονικά να κάνω και να περπατάω μου είπε επίσης. Γενικά καμια απαγόρευση. Κάποιες φορές και εγώ νιώθω πιο έντονη δραστηριότητα στην μήτρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν φοράω 2 παντελόνια εγκυμοσύνης όπου είναι τζίν, επειδή το λάστιχο αυτό στην κοιλιά ξεκινά από χαμηλά, το σημείο αυτό της Ένωσης του υφάσματος (τζιν-λαστιχο) νομίζω πως μου πιέζει κάπως την μήτρα και το προκαλεί. Το έχω παρατηρήσει 3-4 φορές οπότε τώρα το έριξα στα φορέματα.και το κολάν. 

 

Το nst είναι το καρδιοτοκογραφημα..πάντως πολύ άγχος ρε παιδί μου..εμένα προχθές την είδε και παρά πολύ χαμηλά με το κεφάλι προς τα κάτω και με έχει αγχώσει κι άλλο…πιέζει με το κεφάλι, κάνω και συσπάσεις έχω και έναν τράχηλο από 2,5-3 και έχω αγχωθεί..εγώ είμαι ξαπλωμένη ως επι το πλείστον..σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και για φαγητό και περπατάω λίγο μέσα στη μέρα..εμενα προγεστερονη μου έχει ξεκινήσει λόγω κοντού τραχήλου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το σεξ κι εμείς όταν είμαι έγκυος δεν.... Ο δικός μου φοβάται και κάθε τρεις και λίγο με ρωτάει εντάξει είσαι πονεσες, τώρα; Τώρα;ένα αχ να κάνω συγχιζεται. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είναι και το πιο σέξυ πράγμα στον κόσμο. Αφήστε που δεν νοιωθω και ωραία με το σώμα μου και ντρέπομαι δεν μπορώ να το χαρώ ούτε εγώ. Οπότε το έχουμε κόψει. Μετά βέβαια με τρία παιδιά δεν ξέρω αν θα ξανακάνουμε ποτέ 🤣🤣🤣 

Τουλάχιστον βλέπω και άλλες κοπέλες που έχουν θέμα με το σεξ και την εγκυμοσύνη και μου φεύγουν οι τύψεις(όλο σκέφτομαι ότι πάει ο γάμος μας και δεν έχουμε επαφές κτλ κτλ, χαζές ανασφάλειες που όταν τις λέω στον άντρα μου μου λέει ότι λέω βλακείες)

@Mummy2be κι εγώ μια από τα ίδια δεν το σκέφτομαι καν πάντως. ...

Επίσης ο γιατρός δεν μας αφήνει 7ο και 8ο να έχουμε επαφές καθόλου και γενικα μου έχει πει μεγάλη προσοχή με βάρη, δουλειές και τα λοιπά . Και όταν μπαίνεις στον 9ο σου λέει βουρ, ο,τι είπαμε μέχρι τώρα το ξεχνας. Περπάτημα κάθε μέρα σεξ με εκσπερμάτωση μέσα για να ξεκινήσει ο τοκετός φυσικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Το nst είναι το καρδιοτοκογραφημα..πάντως πολύ άγχος ρε παιδί μου..εμένα προχθές την είδε και παρά πολύ χαμηλά με το κεφάλι προς τα κάτω και με έχει αγχώσει κι άλλο…πιέζει με το κεφάλι, κάνω και συσπάσεις έχω και έναν τράχηλο από 2,5-3 και έχω αγχωθεί..εγώ είμαι ξαπλωμένη ως επι το πλείστον..σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και για φαγητό και περπατάω λίγο μέσα στη μέρα..εμενα προγεστερονη μου έχει ξεκινήσει λόγω κοντού τραχήλου..

Έχεις μετρήσει πόσες συσπάσεις κάνεις? Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Οπότε καλά κάνει και σου δίνει ο,τι πρέπει να σου δώσει!! 

Περνάμε το ενα στάδιο, ηρεμουμε και μετα αγχωνόμαστε για κάτι άλλο. Που θα πάει όλο αυτό άραγε? :P

Όχι όχι δεν έχω κάνει καθόλου καρδιοτοκογραφημα. Λογικά δεν έχει στο ιατρείο του αλλιώς θα είχα κάνει. Θα ρωτήσω την Δευτέρα. Μακάρι να είναι μια χαρά και ο τράχηλος και ας συνεχίσει έτσι. Σημασία έχει να μην μειώνεται το μήκος του. Έτσι κι άλλος οι braxton hicks είναι φυσιολογικό μέρος της εγκυμοσύνης από νωρίς. Συνήθως οι πιο πολλές  γυναίκες ιδίως αν είναι πρώτη τους εγκυμοσύνη, το καταλαβαίνουν στο 2ο τρίμηνο με αρχές του 3ου. 

τώρα για την θέση τι να σου πω. Και εγώ να ξέρεις νιώθω κλωτσιές χαμηλά. Λογικό δεν είναι? Τα μωράκια μεγαλώνουν και δεν έχουν πολύ χώρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Οι συσπάσεις προκαλούν φλεγμονή? Πρώτη φορά το ακούω. 

Ωστόσο ούτε εμείς κάνουμε σεξ γιατί φοβόμαστε και οι δύο για όλα αυτά που σου είπε η γιατρός σου. Δεν θα πάθουμε κάτι με μερικούς μήνες χωρίς.. σε λίγο καιρό θα ξανά μπούμε στο παιχνίδι όπως είπες. 

Οχι οχι οι συσπάσεις. Δεν το εγραψα κατανοητα ε? 

Το σεξ γενικότερα μπορει να προκαλεσει καποια φλεγμονή. Η διείσδυση γενικότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βγηκαν τα αποτελεσματα μου!

74 - 112 - 87. Μια χαρα ειμαστε. Στα 60 λεπτα το οριο του ειναι 110-170. Ουτε εντος ορίων δεν μπήκα καλά με την γλυκόζη! Χαχαχα!

Κατα τα αλλα ο αιματοκρίτης στο 32... Πέσαμε. Αλλα επεσε πολυ και η TSH μου, εφτασα στο 1.42. Βιταμινη D ακόμα έλλειψη... Ανεπάρκεια λέει... Χμμ για να δουμε τι θα πει η γιατρός μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις μετρήσει πόσες συσπάσεις κάνεις? Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Οπότε καλά κάνει και σου δίνει ο,τι πρέπει να σου δώσει!! 

Περνάμε το ενα στάδιο, ηρεμουμε και μετα αγχωνόμαστε για κάτι άλλο. Που θα πάει όλο αυτό άραγε? :P

Όχι όχι δεν έχω κάνει καθόλου καρδιοτοκογραφημα. Λογικά δεν έχει στο ιατρείο του αλλιώς θα είχα κάνει. Θα ρωτήσω την Δευτέρα. Μακάρι να είναι μια χαρά και ο τράχηλος και ας συνεχίσει έτσι. Σημασία έχει να μην μειώνεται το μήκος του. Έτσι κι άλλος οι braxton hicks είναι φυσιολογικό μέρος της εγκυμοσύνης από νωρίς. Συνήθως οι πιο πολλές  γυναίκες ιδίως αν είναι πρώτη τους εγκυμοσύνη, το καταλαβαίνουν στο 2ο τρίμηνο με αρχές του 3ου. 

τώρα για την θέση τι να σου πω. Και εγώ να ξέρεις νιώθω κλωτσιές χαμηλά. Λογικό δεν είναι? Τα μωράκια μεγαλώνουν και δεν έχουν πολύ χώρο..

Είναι μέρες ειδικά όταν είμαι αγχωμένη που είναι πολλές..άλλες που δεν έχω καθόλου..γενικά είναι ακανόνιστες χωρίς περιοδικότητα..είχα και στη πρώτη μου εγκυμοσύνη από πολύ νωρίς..ναι να έχει πάρει θέση από νωρίς δεν είναι πρόβλημα…απλά εμένα είναι παρά πολύ χαμηλά..αλλά θα δούμε..όσο παρακολουθούμε τον τράχηλο και παραμένει σταθερος…είμαστε οκ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Είναι μέρες ειδικά όταν είμαι αγχωμένη που είναι πολλές..άλλες που δεν έχω καθόλου..γενικά είναι ακανόνιστες χωρίς περιοδικότητα..είχα και στη πρώτη μου εγκυμοσύνη από πολύ νωρίς..ναι να έχει πάρει θέση από νωρίς δεν είναι πρόβλημα…απλά εμένα είναι παρά πολύ χαμηλά..αλλά θα δούμε..όσο παρακολουθούμε τον τράχηλο και παραμένει σταθερος…είμαστε οκ…

Αφού είναι ακανόνιστες μην φοβάσαι!!! Όσο παραμένει ο τράχηλος σταθερός είμαστε καλά. Κάθε πότε τον μετράς? Εντωμεταξυ εγώ νιώθω ότι και ο μπέμπης μου προκαλεί συσπάσεις με τις κλωτσιές 😕

Δευτέρα πρωί θα πάω γιατρό και θα τον ξανά ρωτήσω. 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Βγηκαν τα αποτελεσματα μου!

74 - 112 - 87. Μια χαρα ειμαστε. Στα 60 λεπτα το οριο του ειναι 110-170. Ουτε εντος ορίων δεν μπήκα καλά με την γλυκόζη! Χαχαχα!

Κατα τα αλλα ο αιματοκρίτης στο 32... Πέσαμε. Αλλα επεσε πολυ και η TSH μου, εφτασα στο 1.42. Βιταμινη D ακόμα έλλειψη... Ανεπάρκεια λέει... Χμμ για να δουμε τι θα πει η γιατρός μας! 

Τέλεια και τα δικά σου αποτελέσματα. Μπράβο!!! Φάε με ευχαρίστηση το παγωτακι σου :)

βιταμίνη D πόσες μονάδες παίρνεις και πόσο περίπου σου ανέβηκε σε σχέση με την τελευταία φορά?

αιματοκρίτη και εγώ αρχές Μαίου είχα 33. Μου αύξησε τη δόση του σιδήρου αλλά κάποιες φορές την ξεχνάω την δεύτερη δόση 😕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αφού είναι ακανόνιστες μην φοβάσαι!!! Όσο παραμένει ο τράχηλος σταθερός είμαστε καλά. Κάθε πότε τον μετράς? Εντωμεταξυ εγώ νιώθω ότι και ο μπέμπης μου προκαλεί συσπάσεις με τις κλωτσιές 😕

Δευτέρα πρωί θα πάω γιατρό και θα τον ξανά ρωτήσω. 

Τέλεια και τα δικά σου αποτελέσματα. Μπράβο!!! Φάε με ευχαρίστηση το παγωτακι σου :)

βιταμίνη D πόσες μονάδες παίρνεις και πόσο περίπου σου ανέβηκε σε σχέση με την τελευταία φορά?

αιματοκρίτη και εγώ αρχές Μαίου είχα 33. Μου αύξησε τη δόση του σιδήρου αλλά κάποιες φορές την ξεχνάω την δεύτερη δόση 😕

 

Κάθε δυο εβδομάδες απλά τώρα μου είπε στο μήνα γιατί είναι πολύ χαλαρός και δεν φοβάται! Δε νομίζω ότι θα αντέξω φυσικά να περάσει ένας μήνας..ίσως του πω από μόνη μου σε δυο εβδομάδες αλλα η αλήθεια είναι ότι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη καλό είναι να αποφεύγουμε τον κολπικό υπέρηχο..ίσως γι’ αυτό δεν θέλει τόσο σύντομα από εδώ και πέρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Κάθε δυο εβδομάδες απλά τώρα μου είπε στο μήνα γιατί είναι πολύ χαλαρός και δεν φοβάται! Δε νομίζω ότι θα αντέξω φυσικά να περάσει ένας μήνας..ίσως του πω από μόνη μου σε δυο εβδομάδες αλλα η αλήθεια είναι ότι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη καλό είναι να αποφεύγουμε τον κολπικό υπέρηχο..ίσως γι’ αυτό δεν θέλει τόσο σύντομα από εδώ και πέρα..

Δεν χρειάζεται να στο κάνει κολπικά. Εμένα πάντα από την κοιλιά μου το μετράει. 1-2 φορές το έχουμε κάνει και από τον κόλπο. Αλλά ναί, αν νιώθεις καλύτερα να τον μετράς κάθε δύο εβδομάδες και εσύ. Και εγώ έτσι ηρεμώ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Δεν χρειάζεται να στο κάνει κολπικά. Εμένα πάντα από την κοιλιά μου το μετράει. 1-2 φορές το έχουμε κάνει και από τον κόλπο. Αλλά ναί, αν νιώθεις καλύτερα να τον μετράς κάθε δύο εβδομάδες και εσύ. Και εγώ έτσι ηρεμώ!!

 

Ναι απλά από την κοιλιά δεν είναι και τόσο εγκυρη η μέτρηση γι’ αυτό για περισσότερη ακρίβεια τον μετράμε κολπικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Ναι απλά από την κοιλιά δεν είναι και τόσο εγκυρη η μέτρηση γι’ αυτό για περισσότερη ακρίβεια τον μετράμε κολπικά..

Σε γενικές γραμμές ισχύει αλλά επειδή έχει τύχει να κάνουμε και κολπική και διακοιλιακή μέτρηση η διαφορά ήταν αμελητέα. Σημασία έχει να βλέπεις που κυμαινεσαι. Αλλά εσείς ξέρετε πως θα κινηθείτε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...