Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Kοριτσια, όσες κάνατε λέιζερ είναι αμαρτία να το γυρίσετε στην εγκυμοσύνη σε ξυραφάκι! Και θα δυναμώσουν οι τρίχες (λόγω ορμονών) και δεν θα έχετε αποτέλεσμα σαν αυτό από το κερί. 

Εγώ είχα πάρει το κερί αυτό που στεγνώνει μόνο του και το τραβάς το ίδιο. Δεν χρειάζεται καν ταινία. Φεύγει οανευκολα και δεν κολλάς καθόλου όπως με το κλασσικό κερί με τις ταινίες. Οπότε τώρα στην εγκυμοσύνη μόνο στο μπικίνι και στην κοιλιά (στο σημείο της γραμμής προς τα κάτω) κάνω κερί όταν χρειαστεί.  Δεν πονάει καθόλου. Εγώ τουλάχιστον που αντέχω τους πόνους είμαι μια χαρά και διαρκεί το αποτέλεσμα. Ξυράφι δεν πρόκειται να ξανά βάλω στην ζωή μου ποτέ γιατί κάνω 5-6 χρόνια λέιζερ και έχω σωθεί. Δεν θέλω να γυρίσω ξανά πίσω και να μου φουντώσει η τρίχα. 

 

Όσον αφορά την τουαλέτα το βράδυ σηκώνομαι 1-2 φορές πλέον. Αλλά μέσα στην μέρα επειδή πίνω και αρκετό νερό πάω συνέχεια. 

 

Τέλος , βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης!!!!!!!!!!!!

Νηστείας έχω 76 ( 65-92 όρια)

Μετά από 1 ώρα έχω 107 (110-170 όρια)

Μετά από 2 ώρες 71 (70-120 όρια). 

Μαντεψτε ποια θα φάει βάφλα αυτό το Σ.Κ. αχαχαχαχαχ. 

Τέλεια, μια χαρά ειναι οι τιμες σου φάε μπουκιές και για εμάς 😄!! Δίκιο έχεις για το ξυραφάκι και γω το μισώ αλλά  δε μπορώ τώρα με το κερί καλά καλά δεν βλέπω τα πόδια μου ενώ το ξυραφάκι το βάζω κι όπου πάει, πρέπει κάποιος να μου τα κάνει!! Και γω το βράδυ 2 φορές σηκώνομαι αλλά πολλές φορές την ημέρα λόγω νερου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Τέλεια, μια χαρά ειναι οι τιμες σου φάε μπουκιές και για εμάς 😄!! Δίκιο έχεις για το ξυραφάκι και γω το μισώ αλλά  δε μπορώ τώρα με το κερί καλά καλά δεν βλέπω τα πόδια μου ενώ το ξυραφάκι το βάζω κι όπου πάει, πρέπει κάποιος να μου τα κάνει!! Και γω το βράδυ 2 φορές σηκώνομαι αλλά πολλές φορές την ημέρα λόγω καιρου

Μην νομίζεις. Και εγώ ενστικτωδώς τοποθετώ το κερί στο μπικίνι. Πολλές φορές βάζω και καθρέπτη για να σιγουρευτώ που το βάζω :P

Αξίζει ο κόπος!!! ;)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Kοριτσια, όσες κάνατε λέιζερ είναι αμαρτία να το γυρίσετε στην εγκυμοσύνη σε ξυραφάκι! Και θα δυναμώσουν οι τρίχες (λόγω ορμονών) και δεν θα έχετε αποτέλεσμα σαν αυτό από το κερί. 

Εγώ είχα πάρει το κερί αυτό που στεγνώνει μόνο του και το τραβάς το ίδιο. Δεν χρειάζεται καν ταινία. Φεύγει οανευκολα και δεν κολλάς καθόλου όπως με το κλασσικό κερί με τις ταινίες. Οπότε τώρα στην εγκυμοσύνη μόνο στο μπικίνι και στην κοιλιά (στο σημείο της γραμμής προς τα κάτω) κάνω κερί όταν χρειαστεί.  Δεν πονάει καθόλου. Εγώ τουλάχιστον που αντέχω τους πόνους είμαι μια χαρά και διαρκεί το αποτέλεσμα. Ξυράφι δεν πρόκειται να ξανά βάλω στην ζωή μου ποτέ γιατί κάνω 5-6 χρόνια λέιζερ και έχω σωθεί. Δεν θέλω να γυρίσω ξανά πίσω και να μου φουντώσει η τρίχα. 

 

Όσον αφορά την τουαλέτα το βράδυ σηκώνομαι 1-2 φορές πλέον. Αλλά μέσα στην μέρα επειδή πίνω και αρκετό νερό πάω συνέχεια. 

 

Τέλος , βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης!!!!!!!!!!!!

Νηστείας έχω 76 ( 65-92 όρια)

Μετά από 1 ώρα έχω 107 (110-170 όρια)

Μετά από 2 ώρες 71 (70-120 όρια). 

Μαντεψτε ποια θα φάει βάφλα αυτό το Σ.Κ. αχαχαχαχαχ. 

Μπραβο βρε κοριτσαρα! Μια χαρα τα αποτελεσματα σου!!!

Enjoy your waffle ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Kοριτσια, όσες κάνατε λέιζερ είναι αμαρτία να το γυρίσετε στην εγκυμοσύνη σε ξυραφάκι! Και θα δυναμώσουν οι τρίχες (λόγω ορμονών) και δεν θα έχετε αποτέλεσμα σαν αυτό από το κερί. 

Εγώ είχα πάρει το κερί αυτό που στεγνώνει μόνο του και το τραβάς το ίδιο. Δεν χρειάζεται καν ταινία. Φεύγει οανευκολα και δεν κολλάς καθόλου όπως με το κλασσικό κερί με τις ταινίες. Οπότε τώρα στην εγκυμοσύνη μόνο στο μπικίνι και στην κοιλιά (στο σημείο της γραμμής προς τα κάτω) κάνω κερί όταν χρειαστεί.  Δεν πονάει καθόλου. Εγώ τουλάχιστον που αντέχω τους πόνους είμαι μια χαρά και διαρκεί το αποτέλεσμα. Ξυράφι δεν πρόκειται να ξανά βάλω στην ζωή μου ποτέ γιατί κάνω 5-6 χρόνια λέιζερ και έχω σωθεί. Δεν θέλω να γυρίσω ξανά πίσω και να μου φουντώσει η τρίχα. 

 

Όσον αφορά την τουαλέτα το βράδυ σηκώνομαι 1-2 φορές πλέον. Αλλά μέσα στην μέρα επειδή πίνω και αρκετό νερό πάω συνέχεια. 

 

Τέλος , βγήκαν τα αποτελέσματα της καμπύλης!!!!!!!!!!!!

Νηστείας έχω 76 ( 65-92 όρια)

Μετά από 1 ώρα έχω 107 (110-170 όρια)

Μετά από 2 ώρες 71 (70-120 όρια). 

Μαντεψτε ποια θα φάει βάφλα αυτό το Σ.Κ. αχαχαχαχαχ. 

Τέλεια! Φάε και για εμάς!! 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έρχομαι κι εγώ με απορίες οποία γνωρίζει ας μου πει!!!

1. Διάβασα για το λέιζερ και εγώ είχα ξεκινήσει πριν μείνω έγκυος αλλά δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τις συνεδρίες με αποτέλεσμα να έχει ξαναγίνει θαμνος. Μιλάμε για απίστευτη τριχοφυΐα, δεν έχω το χρόνο να ξυρίζομαι συνέχεια προσπαθώ να το κάνω ανά δύο εβδομάδες αλλά χάλια κάνω μία ώρα αλλάζω δύο ξυραφάκια, είναι σα να ξυριζω μαλλιά (συγγνώμη για την περιγραφή). Θέλω να φωνάζω μια φορά το μήνα μια αισθητικό να μου κάνει αποτρίχωση με κερί. Τυπικά επιτρέπεται αλλά έχετε κάνει καμία από εσάς;αντέχεται ο πόνος;η θα γεννήσω πριν της ώρας μου;(μιλάω για την περιοχή του μπικίνι)

2. Θέμα ούρηση! Κατουριεστε κι εσείς ξανά μόλις σηκωθείτε από την τουαλέτα;;;όλο το βράδυ δεν κοιμάμαι γιατί πάω κάθε μιση ώρα τουαλέτα.

Για τον καφέ που λέγατε εμένα μου είχε πει δυο την ημέρα(η έναν διπλό εσπρέσσο), οπότε πίνω έναν εσπρέσσο κάθε πρωί γιατί δεν θα μπορούσα να κρατηθώ ξύπνια πραγματικά. 

1. Εμένα το λειζερ δεν μου το ειχε απαγορευσει, κανω στο προσωπο, απλως μου ειχε πει να μην πάω στο 1ο τρίμηνο, οχι επειδη ειναι επικινδυνο αλλα επειδη καλο ειναι να αποφεύγουμε καθε πόνο η δυσφορία που ίσως μου προκαλουσε

2. Θέμα ούρηση. Επειδή γενικώς ουρώ συχνά, περίμενα στην εγκυμοσύνη να γίνει ο χαμός. Μέχρι τώρα 28η εβδομαδα, είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από ότι περίμενα. Τη νύχτα σίγουρα θα πάω 3 φορές , αλλά επειδή ξυπνάω. Μπορεί να με πάρει ο ύπνος εύκολα, θα κοιμηθώ ένα 2ωρο 3ωρο,  αλλά μετά σίγουρα θα ξυπνήσω κάποιες φορές θα ξαγρυπνήσω και μετά θα κοιμηθώ ανεμπόδιστα πάλι τις πρώτες πρωινές ώρες.

 

3. Για τον καφέ μου είπε έναν μέρα παρα μέρα ή μισή δόση κάθε μέρα κι εγώ πίνω έναν κουπάτο ελληνικό κάθε μέρα με 2 φουλ κουταλιές καφέ. Κάθε σχολή (πχ αγγλική, ευρωπαική κλπ) δίνει άλλη οδηγία από το καθόλου έως 2 την ημέρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια ❤️

Καλό κουράγιο σε όσες προσέχουν και καλά αποτελέσματα στην @Mummy2be νομίζω όλες αύριο θα έχουμε τελειώσει με την καμπύλη έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelon Παντως, επειδή το αναφέρεις εχω να παρατηρησω κατι. Εγω έκανα αποτρίχωση στα πόδια με αποτριχωτική, χρόνια τώρα. Καθε καλοκαιρι δλδ, το χειμώνα έκανα και κανα ξυραφι. Με είχε βολέψει δλδ μια χαρά. 

Τωρα λοιπόν, ξύρισα τις γάμπες μου την προηγουμενη Παρασκευή. Σήμερα Πέμπτη κι ακομα τα πόδια μου δεν θελουν ξύρισμα. Και μου κανει εντυπωση γτ νυχια μαλλια εχουν παρει πολυ. Κι ο κομμωτής μου που με χτενισε το Πάσχα, μου είπε πως έχω φύτρες ένα σωρο. Κυριως τα νυχια μου δεν προλαβαινω να τα κοβω. Δεν ειναι περιεργο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια ❤️

Καλό κουράγιο σε όσες προσέχουν και καλά αποτελέσματα στην @Mummy2be νομίζω όλες αύριο θα έχουμε τελειώσει με την καμπύλη έτσι?

Ναι εγω αυριο!! 7:30 θα ειμαι εκει, για να εχω τελειωσει 10 που πιανω δουλεια, να ειμαι σπιτι ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

@Watermelon Παντως, επειδή το αναφέρεις εχω να παρατηρησω κατι. Εγω έκανα αποτρίχωση στα πόδια με αποτριχωτική, χρόνια τώρα. Καθε καλοκαιρι δλδ, το χειμώνα έκανα και κανα ξυραφι. Με είχε βολέψει δλδ μια χαρά. 

Τωρα λοιπόν, ξύρισα τις γάμπες μου την προηγουμενη Παρασκευή. Σήμερα Πέμπτη κι ακομα τα πόδια μου δεν θελουν ξύρισμα. Και μου κανει εντυπωση γτ νυχια μαλλια εχουν παρει πολυ. Κι ο κομμωτής μου που με χτενισε το Πάσχα, μου είπε πως έχω φύτρες ένα σωρο. Κυριως τα νυχια μου δεν προλαβαινω να τα κοβω. Δεν ειναι περιεργο? 

Δεν ξέρω αν είναι περίεργο γιατί και εγώ είμαι μια χαρά από θέμα τριχοφυΐας σε σχέση με αυτά που άκουγα. Πίστευα ότι θα γίνω χιμπατζής αλλά εν αντιθέσει όλα βαίνουν μια χαρά. Ίσως να έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό. Τυχερές είμαστε. Ελπίζω να μην κάνει κάνα μπαμ το καλοκαίρι το θέμα. Χαχα. :P

Αχ. Ωραία να μακρύνει και λίγο το μαλλί μου γιατί τα έκοψα και εγώ μετά από καιρό λίγο πριν το Πάσχα και τώρα θέλω να μακρύνουν :P

(Προβλήματα και αυτά χαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Δεν ξέρω αν είναι περίεργο γιατί και εγώ είμαι μια χαρά από θέμα τριχοφυΐας σε σχέση με αυτά που άκουγα. Πίστευα ότι θα γίνω χιμπατζής αλλά εν αντιθέσει όλα βαίνουν μια χαρά. Ίσως να έχει να κάνει και με τον κάθε οργανισμό. Τυχερές είμαστε. Ελπίζω να μην κάνει κάνα μπαμ το καλοκαίρι το θέμα. Χαχα. :P

Αχ. Ωραία να μακρύνει και λίγο το μαλλί μου γιατί τα έκοψα και εγώ μετά από καιρό λίγο πριν το Πάσχα και τώρα θέλω να μακρύνουν :P

(Προβλήματα και αυτά χαχα)

Μακαρι να ειναι ετσι ολες οι εννοιες μας! 

Και για τρίχες ακούς και για σπυριά, για πολλά.. Δεν ξερω, ελπιζω κι εγω οπως το λες μην σκασουν μέσα στο καλοκαίρι όλα αυτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια μου, μετα τη doppler τι εχει σειρα? 

Πάμε μετα στο καρδιοτοκογράφημα ? Ή έχει κι άλλη μεγάλη εξέταση μεταξύ αυτων?

Κορίτσι πως τα πήγες με την καμπύλη?? Μετά την doppler είναι μόνο ο καρδιοτοκογραφος ναι! μπαίνει από την 36η εβδομάδα και  κάθε εβδομαδα μέχρι τον τοκετό στο ιατρείο του γιατρού μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι πως τα πήγες με την καμπύλη?? Μετά την doppler είναι μόνο ο καρδιοτοκογραφος ναι! μπαίνει από την 36η εβδομάδα και  κάθε εβδομαδα μέχρι τον τοκετό στο ιατρείο του γιατρού μας 

Καλημεραααα!

Νομιζα οτι θα γινεται παλι σε κανα κέντρο εξειδικευμενο, δεν ηξερα οτι γίνεται στο ιατρείο! Καλύτερα!! :D

Πριν λιγο γύρισα, την πρωτη ωρα ήμουν καλα. Μου εδωσαν γλυκόζη με λεμόνι και πράγματι ήταν σαν λεμονίτα. Η μπέμπα την ακουσε με την ξυνηλα, δεν ξερω γτ το παιδί μου αντιδρά τόσο πολύ με τα ξυνά απο τόσο μικρό.. Τεσπα! Πήραμε 2η φορά αίμα, στο μισάωρο, νιώθω σκοτεινιά, νιώθω το στομάχι μου χάλια, λέω στη μάνα μου θα λιποθυμίσω! Με παιρνει, με παει μέσα (γιατι περιμέναμε σε ένα παγκάκι έξω) και με ξαπλωσε ο ανθρωπος μου σήκωσε πόδια ψηλά, ήταν για αλλη μια φορά απότομη πτώση του σακχάρου γιατι ίδρωσα παλι. Οποτε μου λεει αναμένεις εδω μεχρι να παρουμε παλι αιμα σε 25 λεπτα περιπου κι επειτα θα φας ενα σοκολατάκι και θα εισαι ενταξει. 

Τελικά στο 10λεπτο στάνιαρα και σηκώθηκα. Πήραμε αίμα και τρίτη φορά, έφαγα τελικά ενα ζελεδάκι κεράσι :P και με διώξανε! Πήρα την κασερόπιτα μου και τώρα έπιασα δουλειάαααα...

Δεν ξερω τι σημαινει για τα αποτελέσματα μου το γεγονός οτι μου έπεσε τόσο πολύ το σα΄κχαρο στη μιαμιση ωρα. Πάντως ο μικροβιολόγος το αντιμετώπισε πολύ φυσικά, λες και όλες οι έγκυες ταβλιάζονται! χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημεραααα!

Νομιζα οτι θα γινεται παλι σε κανα κέντρο εξειδικευμενο, δεν ηξερα οτι γίνεται στο ιατρείο! Καλύτερα!! :D

Πριν λιγο γύρισα, την πρωτη ωρα ήμουν καλα. Μου εδωσαν γλυκόζη με λεμόνι και πράγματι ήταν σαν λεμονίτα. Η μπέμπα την ακουσε με την ξυνηλα, δεν ξερω γτ το παιδί μου αντιδρά τόσο πολύ με τα ξυνά απο τόσο μικρό.. Τεσπα! Πήραμε 2η φορά αίμα, στο μισάωρο, νιώθω σκοτεινιά, νιώθω το στομάχι μου χάλια, λέω στη μάνα μου θα λιποθυμίσω! Με παιρνει, με παει μέσα (γιατι περιμέναμε σε ένα παγκάκι έξω) και με ξαπλωσε ο ανθρωπος μου σήκωσε πόδια ψηλά, ήταν για αλλη μια φορά απότομη πτώση του σακχάρου γιατι ίδρωσα παλι. Οποτε μου λεει αναμένεις εδω μεχρι να παρουμε παλι αιμα σε 25 λεπτα περιπου κι επειτα θα φας ενα σοκολατάκι και θα εισαι ενταξει. 

Τελικά στο 10λεπτο στάνιαρα και σηκώθηκα. Πήραμε αίμα και τρίτη φορά, έφαγα τελικά ενα ζελεδάκι κεράσι :P και με διώξανε! Πήρα την κασερόπιτα μου και τώρα έπιασα δουλειάαααα...

Δεν ξερω τι σημαινει για τα αποτελέσματα μου το γεγονός οτι μου έπεσε τόσο πολύ το σα΄κχαρο στη μιαμιση ωρα. Πάντως ο μικροβιολόγος το αντιμετώπισε πολύ φυσικά, λες και όλες οι έγκυες ταβλιάζονται! χαχαχα!! 

Μπορεί και να μην σημαίνει κάτι. Μην αγχώνεσαι. Ας μην ξεχνάμε ότι ήμασταν και νηστικιες.  Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!! :) Τ4 πήρες τελικά?

Αχ αυτή την κασεροπιτα πολύ την λιγουρευοσουν. Τελικά άξιζε? :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημεραααα!

Νομιζα οτι θα γινεται παλι σε κανα κέντρο εξειδικευμενο, δεν ηξερα οτι γίνεται στο ιατρείο! Καλύτερα!! :D

Πριν λιγο γύρισα, την πρωτη ωρα ήμουν καλα. Μου εδωσαν γλυκόζη με λεμόνι και πράγματι ήταν σαν λεμονίτα. Η μπέμπα την ακουσε με την ξυνηλα, δεν ξερω γτ το παιδί μου αντιδρά τόσο πολύ με τα ξυνά απο τόσο μικρό.. Τεσπα! Πήραμε 2η φορά αίμα, στο μισάωρο, νιώθω σκοτεινιά, νιώθω το στομάχι μου χάλια, λέω στη μάνα μου θα λιποθυμίσω! Με παιρνει, με παει μέσα (γιατι περιμέναμε σε ένα παγκάκι έξω) και με ξαπλωσε ο ανθρωπος μου σήκωσε πόδια ψηλά, ήταν για αλλη μια φορά απότομη πτώση του σακχάρου γιατι ίδρωσα παλι. Οποτε μου λεει αναμένεις εδω μεχρι να παρουμε παλι αιμα σε 25 λεπτα περιπου κι επειτα θα φας ενα σοκολατάκι και θα εισαι ενταξει. 

Τελικά στο 10λεπτο στάνιαρα και σηκώθηκα. Πήραμε αίμα και τρίτη φορά, έφαγα τελικά ενα ζελεδάκι κεράσι :P και με διώξανε! Πήρα την κασερόπιτα μου και τώρα έπιασα δουλειάαααα...

Δεν ξερω τι σημαινει για τα αποτελέσματα μου το γεγονός οτι μου έπεσε τόσο πολύ το σα΄κχαρο στη μιαμιση ωρα. Πάντως ο μικροβιολόγος το αντιμετώπισε πολύ φυσικά, λες και όλες οι έγκυες ταβλιάζονται! χαχαχα!! 

Καλέ εγώ δεν σου είπα ταβλιαζομαι κάθε φορά;;; Αλλά όλα καλά δεν είχα ποτέ διαβήτη, τυχαίο γεγονός. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μάλιστα είχα λιποθυμισει κανονικοτατα ρεζίλι δηλαδή ένα πράγμα....

Με το καλό και τα αποτελέσματα κορίτσι εύχομαι να είναι όλα καλά❤️❤️❤️❤️❤️Περιμένουμε νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μπορεί και να μην σημαίνει κάτι. Μην αγχώνεσαι. Ας μην ξεχνάμε ότι ήμασταν και νηστικιες.  Καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!!! :) Τ4 πήρες τελικά?

Αχ αυτή την κασεροπιτα πολύ την λιγουρευοσουν. Τελικά άξιζε? :P

 

Ελπίζω τουλάχιστον να μην μου βρουν σάκχαρο :D Μα επειδη ημουν νηστική έγινε, το έχω ξαναπάθει.

Νομιζω το ειχα γραψει κι εδω, πριν κανα 2 μήνες, έτσι ενα πρωί καταπιάστηκα με το φαγητό, έκανα δουλειές και δεν ειχα φάει πρωινο για πανω απο ώρα. Και οπως ημουν στην κουζίνα ένιωσα το ίδιο και νομιζα οτι ήταν υπόταση αλλά η γυναικολόγος μου είπε πως ήταν απο το ζάχαρο εφόσον είχα και εφίδρωση. Οπότε τότε εγώ είχα καθισει κατω, άρπαξα το πρωινο μου γιατί σκέφτηκα οτι ήμουν νηστική, ήπια λιγο γαλα και συνηλθα. 

Τ4 δεν πήρα, γιατι έπρεπε να πιω follidex και δεν με επαιρνε χρονικα, αλλα για μια φορα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα... 

Η κασερόπιτα, εντάξει, ήθελα κάτι πιο εντυπωσιακό! Είχα ξεχάσει γτ δεν έτρωγα σφολιάτες τα τελευταια χρόνια! χαχαχαχα!! 

Χθες το βραδυ η μπεμπα μου εσερνε ποδι λογικα κοντα στον αφαλό μου. Είχα ξαπλώσει κι εβλεπα τηλεόραση κι εβλεπα ενα εξόγκωμα να σέρνεται δεξια αριστερά! ❤️ Ενταξει,δεν εχω λόγια, ειλικρινά! Βεβαια κάποια στιγμή έβαλα το χέρι και την σταμάτησα γτ πονούσα! Αλλά ηταν τοσο χαριτωμένοοοοοοο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι πως τα πήγες με την καμπύλη?? Μετά την doppler είναι μόνο ο καρδιοτοκογραφος ναι! μπαίνει από την 36η εβδομάδα και  κάθε εβδομαδα μέχρι τον τοκετό στο ιατρείο του γιατρού μας 

Κάνω καρδιοτοκογράφημα από τη 15η εβδομάδα μου, λόγω των πρόωρων συσπάσεων. Αισίως τώρα μπήκα στη 32η εβδ. και πλέον κάνω 2 φορές την εβδομάδα μηχάνημα. Για όσα κορίτσια δεν έχουν ξανακάνει, δεν είναι τίποτα.

Ξαπλώνεις απλά και σου τοποθετούν κάτι σα ζώνες στην κοιλιά και ταυτόχρονα καταγράφεται ο καρδιακός παλμός του μωρού και τυχόν συσπάσεις της μήτρας/κοιλιάς της μαμάς. Εμένα συνήθως κρατάει γύρω στα 20 λεπτά στο ιδιωτικό ιατρείο, αν και στο νοσοκομείο που χρειάστηκε να κάνω μία φορά, διήρκησε 60 λεπτά. Είναι λίγο της υπομονής το καρδιοτοκογράφημα, αλλά νιώθεις καλά επειδή ακούς και την καρδούλα του μωρού και ηρεμείς όσο να' ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλέ εγώ δεν σου είπα ταβλιαζομαι κάθε φορά;;; Αλλά όλα καλά δεν είχα ποτέ διαβήτη, τυχαίο γεγονός. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μάλιστα είχα λιποθυμισει κανονικοτατα ρεζίλι δηλαδή ένα πράγμα....

Με το καλό και τα αποτελέσματα κορίτσι εύχομαι να είναι όλα καλά❤️❤️❤️❤️❤️Περιμένουμε νέα!!!!

Αχ ναι, εσενα σκέφτηκα και παρηγοριόμουν! Ελεγα στη μαμά μου "ειναι κι άλλη κοπέλα στο forum που δεν αντεχει την καμπύλη" Χαχαχα!!

Θελω να πιστευω κι εγω πως δεν θα μου βρουν διαβήτη. Γιατι λέω με το φτωχό μου το μυαλό, αν εφτασε με τη γλυκόζη στο 200, δεν θα επεφτε τοσο πολυ ώστε να νιώσω λιποθυμία ;) Πονηρό μυαλό! 😂 Άρα με τη γλυκόζη θα εφτασε σε νορμαλ επίπεδο... Φαντάζομαι! Θα μάθουμε το απόγευμα! 

Ευχαριστω πολύ κοριτσάκι μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω αγαπήσει τα πράγματα μιας εταιρείας που λέγεται little dutch. Έχετε ψωνίσει εσείς από αυτη την εταιρεία να μας πείτε αν είναι καλά προϊότνα? 

Χθες πήρα για το μπουμπούκι μου αυτα

Πανάκι παρηγοριας https://www.marandmar.gr/ntountou-panakia-parigorias/1317-little-dutch-flowers-butterflies.html

Κουδουνίστρα https://www.marandmar.gr/-/1160-little-dutch-flowers-butterflies.html

Βραχιόλι κουδουνίστρα https://www.marandmar.gr/-/2192-little-dutch-flowers-butterflies.html

Για να είμαι ειλικρινής ήθελα ολη τη σειρα, αλλά λέω ας έρθουν αυτα να δω τι ποιότητα ειναι κι επίσης όσο μεγαλώνουν οι αναγκες μας θα της αγοράζω. Δεν χρειάζεται βιβλίο ή μπάλα δραστηριοτήτων απο τόσο μωρό. Αλλά είναι τοσο όμορφα ❤️ ο άντρας μου λεει οτι τα παίρνω για εμε΄να κι οχι για το παιδί :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κάνω καρδιοτοκογράφημα από τη 15η εβδομάδα μου, λόγω των πρόωρων συσπάσεων. Αισίως τώρα μπήκα στη 32η εβδ. και πλέον κάνω 2 φορές την εβδομάδα μηχάνημα. Για όσα κορίτσια δεν έχουν ξανακάνει, δεν είναι τίποτα.

Ξαπλώνεις απλά και σου τοποθετούν κάτι σα ζώνες στην κοιλιά και ταυτόχρονα καταγράφεται ο καρδιακός παλμός του μωρού και τυχόν συσπάσεις της μήτρας/κοιλιάς της μαμάς. Εμένα συνήθως κρατάει γύρω στα 20 λεπτά στο ιδιωτικό ιατρείο, αν και στο νοσοκομείο που χρειάστηκε να κάνω μία φορά, διήρκησε 60 λεπτά. Είναι λίγο της υπομονής το καρδιοτοκογράφημα, αλλά νιώθεις καλά επειδή ακούς και την καρδούλα του μωρού και ηρεμείς όσο να' ναι.

Έρση νομιζω εσύ είσαι πιο μπροστά από όλες μας ε?? Εγώ σε 3 μέρες θα διανυω την 31η 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κάνω καρδιοτοκογράφημα από τη 15η εβδομάδα μου, λόγω των πρόωρων συσπάσεων. Αισίως τώρα μπήκα στη 32η εβδ. και πλέον κάνω 2 φορές την εβδομάδα μηχάνημα. Για όσα κορίτσια δεν έχουν ξανακάνει, δεν είναι τίποτα.

Ξαπλώνεις απλά και σου τοποθετούν κάτι σα ζώνες στην κοιλιά και ταυτόχρονα καταγράφεται ο καρδιακός παλμός του μωρού και τυχόν συσπάσεις της μήτρας/κοιλιάς της μαμάς. Εμένα συνήθως κρατάει γύρω στα 20 λεπτά στο ιδιωτικό ιατρείο, αν και στο νοσοκομείο που χρειάστηκε να κάνω μία φορά, διήρκησε 60 λεπτά. Είναι λίγο της υπομονής το καρδιοτοκογράφημα, αλλά νιώθεις καλά επειδή ακούς και την καρδούλα του μωρού και ηρεμείς όσο να' ναι.

Μου έκανε εντύπωση που γίνεται στο ιατρείου του γυναικολόγου. Δεν εχει τύχει ποτέ να πετύχω κάποια κοπέλα να κάνει, υπάρχει κρεβάτι στο ιατρείο τώρα που το σκέφτομαι αλλά δεν ειχα σκεφτεί για τι χρήση μπορεί να υπήρχε. 

Φαντάζομαι εσυ κοριτσάκι μου με τοσες φορες που το έχεις κάνει, θα ειναι ρουτίνα για σενα. Αλλά ναι, εφόσον ακους το μωράκι ειναι ακομα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ελπίζω τουλάχιστον να μην μου βρουν σάκχαρο :D Μα επειδη ημουν νηστική έγινε, το έχω ξαναπάθει.

Νομιζω το ειχα γραψει κι εδω, πριν κανα 2 μήνες, έτσι ενα πρωί καταπιάστηκα με το φαγητό, έκανα δουλειές και δεν ειχα φάει πρωινο για πανω απο ώρα. Και οπως ημουν στην κουζίνα ένιωσα το ίδιο και νομιζα οτι ήταν υπόταση αλλά η γυναικολόγος μου είπε πως ήταν απο το ζάχαρο εφόσον είχα και εφίδρωση. Οπότε τότε εγώ είχα καθισει κατω, άρπαξα το πρωινο μου γιατί σκέφτηκα οτι ήμουν νηστική, ήπια λιγο γαλα και συνηλθα. 

Τ4 δεν πήρα, γιατι έπρεπε να πιω follidex και δεν με επαιρνε χρονικα, αλλα για μια φορα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα... 

Η κασερόπιτα, εντάξει, ήθελα κάτι πιο εντυπωσιακό! Είχα ξεχάσει γτ δεν έτρωγα σφολιάτες τα τελευταια χρόνια! χαχαχαχα!! 

Χθες το βραδυ η μπεμπα μου εσερνε ποδι λογικα κοντα στον αφαλό μου. Είχα ξαπλώσει κι εβλεπα τηλεόραση κι εβλεπα ενα εξόγκωμα να σέρνεται δεξια αριστερά! ❤️ Ενταξει,δεν εχω λόγια, ειλικρινά! Βεβαια κάποια στιγμή έβαλα το χέρι και την σταμάτησα γτ πονούσα! Αλλά ηταν τοσο χαριτωμένοοοοοοο!!!

Χαχαχα, είναι της λιγουρας. Μόλις το τρως λες χμμ. Αυτό ήταν? Εγώ δεν είμαι φαν της σφολιατας. Μου κάθεται βαριά στο στομάχι -ανεκαθεν. Προχθές πήρα μια φλογέρα με τυρί αλλά με ζύμη. Σε δευτερόλεπτα την είχα εξαφανίσει. Αχαχαχαχ. 

Αχαχαχ βρε το σκατουλι. Τι να έκανε άραγε ? Αχαχαχαχ. 

Εγώ αυτό που έπαθα και ήταν λίγο σοκ ήταν πριν μερικές μέρες ήμουν στον καναπέ ξαπλωμένη και χαιδευα την κοιλιά. Κάποια στιγμή ένιωσα σε ένα σημείο κλωτσιά. Το ακουμπάω και ταυτόχρονα ξανά δίνει κλωτσιά αλλά σαν κάτι να ξεπρόβαλε. Ένιωσα σαν να έπιασα έναν αγκώνα, ένα πόδι. Κάτι λεπτό και μακρύ. Φοβήθηκα τόσο πολύ μην έκανα κάτι αλλά μετά ξανά σκέφτηκα λογικά και είπα ότι όχι δεν έκανα κάτι κακό, αφού ήταν χαιδεμα ❤️

Ρε κορίτσια έχει τύχει σε καμία στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού να έχει κάθετες γραμμές? (Διαφανες , χωρίς χρώμα απλά το νύχι έχει περίεργη όψη - αίσθηση). Να του βάλω λίγο λαδακι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Έρση νομιζω εσύ είσαι πιο μπροστά από όλες μας ε?? Εγώ σε 3 μέρες θα διανυω την 31η 

Μαζί πάμε εμείς, με διαφορά 1 εβδομάδας!!! ❤️ ΠΗΤ έχω 19 Ιουλίου, αλλά με βλέπω για νωρίτερα~ μία οι πρόωρες συσπάσεις και μία η καισαρική που έχω κατα νου.. θα δούμε~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μου έκανε εντύπωση που γίνεται στο ιατρείου του γυναικολόγου. Δεν εχει τύχει ποτέ να πετύχω κάποια κοπέλα να κάνει, υπάρχει κρεβάτι στο ιατρείο τώρα που το σκέφτομαι αλλά δεν ειχα σκεφτεί για τι χρήση μπορεί να υπήρχε. 

Φαντάζομαι εσυ κοριτσάκι μου με τοσες φορες που το έχεις κάνει, θα ειναι ρουτίνα για σενα. Αλλά ναι, εφόσον ακους το μωράκι ειναι ακομα καλύτερα! 

Ναι κορίτσι μου, έχω αποκτήσει προϋπηρεσία στο καρδιοτοκογράφημα πλέον!

Μέσα στο ιατρείο της η γιατρός έχει κρεβάτι για το συγκεκριμένο μηχάνημα, μόνο κ μόνο για να μη μας στέλνει στα μαιευτήρια κ πληρώνουμε rapid test και εξτρα χρήματα που ζητάνε εκεί.

Απλά θέλει υπομονή. Σε άλλους κρατάει λίγο, σε άλλους περισσότερο. Αλλά γίνεται για καλό! Προλαμβάνει πρόωρους τοκετούς, καταγράφοντας τη συμπεριφορά της μήτρας μας κ έτσι νιώθουμε περισσότερη ασφάλεια ότι θα φτάσουμε στον 9ο αισίως.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Μαζί πάμε εμείς, με διαφορά 1 εβδομάδας!!! ❤️ ΠΗΤ έχω 19 Ιουλίου, αλλά με βλέπω για νωρίτερα~ μία οι πρόωρες συσπάσεις και μία η καισαρική που έχω κατα νου.. θα δούμε~

Αα τότε εσύ διανύεις την 33η εβδομάδα θεωρητικά? Είσαι 32 και κάτι δηλαδή.Εγώ είμαι 29+4 οπότε διανυω την 30η γιαυτό είπα σε 3 μέρες που θα γίνω ακριβώς 30η θα διανυω την 31η.εχω ΠΗΤ 8 Αυγούστου οπότε έχουμε 20 μέρες διαφορα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...