Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική ή φυσική σύλληψη στα 45;


Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Έχω κάνει δύο αποτυχημένες εξωσωματικές (η δεύτερη κατέληξε σε αποβολή). Είμαι 44 ετών και οδεύω προς 45. Είμαι πτωχή αποκρίτρια, ο γιατρός (με το δίκιο του προφανώς) επικαλείται την ηλικία και την ποιότητα των ωαρίων. Έχω τρομερό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να πάω με δανεικό ή να εξαντλήσω τις δυνατότητες να πάω με δικά μου ωάρια. Ωστόσο, οι γιατροί υποστηρίζουν ότι τα 44 και ίσως και νωρίτερα είναι το ηλικιακό όριο για να προχωρήσει μια γυναίκα με δικά της. Φυσικά, οι τιμές μου είναι ανάλογες της ηλικίας μου και σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικές. Θα ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε κάποια γυναίκα από τον κύκλο σας ή έχετε ακούσει για περίπτωση που να έχει τύχει φυσική σύλληψη ή να έχει επιτύχει εξωσωματική (με δικό της ωάριο) σε ηλικίες 44,45; Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2023 at 11:22 ΠΜ, ο/η kalli3 είπε:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Έχω κάνει δύο αποτυχημένες εξωσωματικές (η δεύτερη κατέληξε σε αποβολή). Είμαι 44 ετών και οδεύω προς 45. Είμαι πτωχή αποκρίτρια, ο γιατρός (με το δίκιο του προφανώς) επικαλείται την ηλικία και την ποιότητα των ωαρίων. Έχω τρομερό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να πάω με δανεικό ή να εξαντλήσω τις δυνατότητες να πάω με δικά μου ωάρια. Ωστόσο, οι γιατροί υποστηρίζουν ότι τα 44 και ίσως και νωρίτερα είναι το ηλικιακό όριο για να προχωρήσει μια γυναίκα με δικά της. Φυσικά, οι τιμές μου είναι ανάλογες της ηλικίας μου και σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικές. Θα ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε κάποια γυναίκα από τον κύκλο σας ή έχετε ακούσει για περίπτωση που να έχει τύχει φυσική σύλληψη ή να έχει επιτύχει εξωσωματική (με δικό της ωάριο) σε ηλικίες 44,45; Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα κορίτσι μου η αδελφή μου περίπου 6 μήνες πριν κλείσει τα 44 έμεινε φυσιολογικά έγκυος στο τέταρτο παιδί βέβαια πιστεύω ότι παίζει ρόλο το ότι είχε 3 προηγούμενες εγκυμοσύνες πάντως τα κατάφερε κι εγώ που μίλησα με τον γιατρό για εξωσωματική στα 44 (είμαστε δίδυμες) δεν μου πρότεινε δανεικά αλλά αναζωογόνηση ωοθηκών γιατί τον Ιούνιο που είχα πάει η fsh ήταν στο 14 τώρα βέβαια σε αυτον τον κύκλο που ξανά έκανα ορμονολογικες η fsh ήταν 8.78 οπότε υποψιάζομαι ότι είχαν επειρεαζει η ορμονες μου από τη νοσηση του κοβιντ γιαυτό είχε βγει τόσο υψηλή η fsh τώρα έχω πάλι ραντεβού την πεμπτη να δούμε πως θα προχωρήσουμε γιατί έχει πάει πολύ πίσω η διαδικασία του prp και δεν έχω τα χρονικά περιθώρια να περιμένω κι αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2023 at 11:22 ΠΜ, ο/η kalli3 είπε:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Έχω κάνει δύο αποτυχημένες εξωσωματικές (η δεύτερη κατέληξε σε αποβολή). Είμαι 44 ετών και οδεύω προς 45. Είμαι πτωχή αποκρίτρια, ο γιατρός (με το δίκιο του προφανώς) επικαλείται την ηλικία και την ποιότητα των ωαρίων. Έχω τρομερό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να πάω με δανεικό ή να εξαντλήσω τις δυνατότητες να πάω με δικά μου ωάρια. Ωστόσο, οι γιατροί υποστηρίζουν ότι τα 44 και ίσως και νωρίτερα είναι το ηλικιακό όριο για να προχωρήσει μια γυναίκα με δικά της. Φυσικά, οι τιμές μου είναι ανάλογες της ηλικίας μου και σίγουρα δεν είναι ενθαρρυντικές. Θα ήθελα να ρωτήσω, ξέρετε κάποια γυναίκα από τον κύκλο σας ή έχετε ακούσει για περίπτωση που να έχει τύχει φυσική σύλληψη ή να έχει επιτύχει εξωσωματική (με δικό της ωάριο) σε ηλικίες 44,45; Ευχαριστώ πολύ.

Εγω 43 ημουν κ ειχα fsh 18 k αμη 0,3 κ μαζευα με φυσικους καθε μηνα κ κατεψυχα εμβρυα κ πηγαν ολα καλα στο τελος .με τη 3η ετ τα καταφερα.. μεταφεραμε 3 εμβρυα κ επιασα τα διδυμα μου.για μενα ολα ειναι θεμα τυχης τελικα κ εννοείται φυσικα αν δεν εχεις καποιο θεμα σοβαρο..στη θεση σου θα μαζευα λιγους μηνες αν ειχα ξανα κουραγιο κ μετα βλεπεις..αν πας 4 μηνες κ δεν παρεις ωαριο Ε τοτε δυσκολα τα πραγματα ,αλλα αν παιρνεις καθε μηνα οπως εγω τοτε κανεις αλλη μια ετ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...