Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Ναι ίσως να μην βολεύει σε αυτή την περίπτωση.

Καλά είμαι,έχω  ένα κρυολόγημα εδώ και  μιάμιση βδομάδα δεν με έχει  αφήσει σε ησυχία.Με αποτέλεσμα  να έχω καθυστερήσει κάτι  εξετάσεις και την επίσκεψη στον  γιατρό.Έχω κάνει όμως ντόπλερ και βγήκε  άριστο!!!Τώρα θα ήθελα  να μάθω  πληροφορίες για την κλινική μάλλον θα τους πάρω  αύριο!

Σίγουρα είναι κρυολόγημα, έτσι? Το λέω επειδή η αδερφή μου είχε λίγο το λαιμό της 1-2 μέρες και έκανε σήμερα τεστ covid και της βγήκε θετικό! Εγώ δυστυχώς ήρθα σε επαφή με τη μητέρα μου, η οποία ήταν οοοολη μέρα με την αδερφή μου (χθες) και εύχομαι να μην με κόλλησε!

Πραγματικά νευρίασα με την ανευθυνότητά τους. Ήξεραν και οι δύο ότι η αδερφή μου είχε "κρυολογήσει" και επέμεναν ωστόσο να βρεθούμε χθες, χωρίς να σκέφτονται να με προστατέψουν που τυγχάνει να είμαι έγκυος. Το αισιόδοξο είναι ότι η αδερφή μου είχε μια άλλη δουλειά τελευταία στιγμή και δε την είδα καθόλου. Ωστόσο όσες φορές και αν πω στη μητέρα μου να φοράει μάσκα όταν είναι μαζί μου, δε με ακούει ΠΟΤΕ και πάντα έρχεται κατά πάνω μου όταν μου μιλάει!

Εσάς οι μαμάδες σας σας προστατεύουν τώρα που είσαστε εγκυούλες? Γιατί εμένα καθόλου.

Και θα πάρω το αίμα μου πίσω στο μαιευτήριο κορίτσια.. Από το μαιευτήριο ζητούν από τους επισκέπτες καθημερινά τεστ κοβιντ στο ιδιο το μαιευτηριο και δε δέχονται ραπιντ απο φαρμακειο. Το δικό τους τεστ κοστιζει 20-25 ευρώ και ειναι υποχρεωτικο για να εισελθεις στο χωρο! Συνεπώς είναι ενας τρόπος να προστατέψω το μωράκι μου μόλις γεννηθεί, ακριβώς επειδή δε θα μπορούν να έρχονται κάθε μέρα να μας δουν. 

Επιπλέον θα έχω πάρει μάσκες και θα έχω και οινόπνευμα 70% στην πόρτα και όποιος θέλει να δει το μωρό θα πρέπει να φοράει τη μάσκα του και να απολυμάνει τα χέρια του.. βαρέθηκα να μη σέβονται οι άλλοι τους κανόνες υγιεινής των ευπαθών ομάδων! Και ας με θεωρούν κάποιοι ίσως υπερβολική~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ο ναι είσαι κοντά! 

Εγώ έχω στήσει την κούνια για να την δω κυρίως γιατί την πήραμε από μια φίλη και ελπίζω αυτό ή το άλλο σκ να βάλουμε κι εμείς κάτι σιτες που έχουμε πάρει (μεγάλος τρόμος τα κουνούπια φέτος!).

24/6 μπαίνω στον μήνα μου, οπότε μέχρι τότε ελπίζω να έχω πλύνει και σιδερωσει τα πάντα του παιδιού 😅 

Για το δωμάτιο δεν θα κάνω κάτι τρελό. Θα βάλω κι εγώ κάτι κουρτίνες και έχω δει κάτι τέλεια αυτοκόλλητα που λέω να κολλήσω στους τοίχους 😁 Κατά τα άλλα θα το κρατήσω απλό. Το κακό είναι ότι αυτό το δωμάτιο ήταν γραφείο/δωμάτιο φιλοξενούμενων οπότε έχει ήδη μέσα ένα κρεβάτι και ένα γραφείο και βιβλιοθήκη τα οποία όταν μεγαλώσει λίγο το παιδί κάπου πρέπει να πάνε και δεν ξέρω που 😅 Ελπίζω να μετακομίσουμε σε κάποιο πιο βολικό σπίτι 😛

Κι εγώ το δωμάτιο του μωρού το είχα γραφείο - ατελιέ, ήταν ο χώρος που πήγαινα και ζωγράφιζα και ηρεμούσα... Αναγκαστικά το γραφείο το έδωσα και τους πίνακες μου τους φύλαξα καθώς και τα είδη ζωγραφικής. Το κακό είναι οτι δε ξέρω πως θα ζωγραφίζω από δω και πέρα... Ίσως στο σαλόνι..? Πραγματικά δε ξέρω... 

Αν είστε σε ενοίκιο τότε στο εύχομαι να μετακομίσετε κάποια στιγμή σε πιο βολικό σπιτάκι! ☺️

Είναι ζόρι να τα κάνεις όλα τα πλυσίματα και τα σιδερώματα μόνη... Μήπως να ζητήσεις βοήθεια; Εγώ τα έκανα μόνη και πραγματικά ξεπατωθηκα 🤣 χαλάλι όμως! Κοιτούσα τα ρουχαλακια και προσπαθούσα να φανταστώ τον γιο μου μέσα τους... Αχ.. 😍💙😍💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ευτυχώς δε θα είναι για μεγάλο διάστημα η ινσουλίνη. Αυτό είναι το παρήγορο. Επειδή έχω πολλές απορίες, μου εξηγείς λίγο τα βασικά?

1. Κάνεις καθημερινά μία ένεση ινσουλίνης με σύριγγα, πχ. στον μηρό?

2. Την κάνεις η ίδια στον εαυτό σου ή πας πχ. σε φαρμακείο και στην κάνουν εκεί?

3. Συνεχίζεις να παίρνεις καθημερινές μετρήσεις σακχάρου με το μηχάνημα, 4 φορές τη μέρα?

4. Συνεχίζεις κανονικά την ειδική διατροφή για διαβήτη κύησης ή τρως κανονικά?

Και 5. πότε θα σταματήσεις την ινσουλίνη? Μετά τον τοκετό ή λίγες ημέρες πριν?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά αν απαντήσεις. Μέχρι να βρεθώ με τον ενδοκρινολόγο, θα με ενδιέφερε να ακούσω τη δική σου εμπειρία. 

❤️

υ.γ. Σίτες βάλαμε και εμείς! Και τώρα θα βάλουμε και ρολοκουρτίνες συσκότισης (βρήκα κάτι πολύ οικονομικές στο Jysk) διότι οι κουρτίνες μας αφήνουν το φως να περνάει και αυτό δεν βοηθάει στον ύπνο βρέφους.

Λοιπόν ξεκινάω να απαντάω στις απορίες σου: 

1) είναι η ινσουλίνη σε πένα προγεμισμενη και απλά αλλάζεις κάθε φορά βελόνα μπροστά. Την κάνω στη κοιλιά αλλά γίνεται και στον μηρό. 

2) την κάνω η ίδια στον εαυτό μου κάθε μέρα ίδια ωρα! Εντάξει εγώ ήμουν και τόσα χρόνια σε εξωσωματικες οπότε δε μου είναι κάτι καινούργιο αλλά ειλικρινά είναι πανευκολο, έχει πολύ ψιλή μύτη η βελόνα. 

3) καθημερινές μετρήσεις κανονικά 4 φορές τη μέρα. 

4) εννοείται συνεχίζω διατροφή γιατί οι μονάδες της ινσουλίνης που κάνω είναι προσαρμοσμένες στο πρόγραμμα διατροφής μου. Αν πχ φάω κάτι που με πειράζει θα ανεβάσω και πάλι ζάχαρο κι ας κάνω ινσουλίνη... Αλλιώς θα πρέπει να ανεβάσω μονάδες αλλά ο στόχος είναι να μη κάνει η γυναίκα πολλές μονάδες ινσουλίνης. 

5) Δεν έχω ρωτήσει πότε θα τη σταματήσω για να σου απαντήσω με σιγουριά αλλά νομίζω ότι τη σταματάμε μετά το τοκετό. Θα ρωτήσω τη διαβητολογο μου την επόμενη εβδομάδα που έχω ραντεβού. 

Πότε έχεις ραντεβού με ενδοκρινολογο;

Μεγειά οι νέες σιτες 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Σίγουρα είναι κρυολόγημα, έτσι? Το λέω επειδή η αδερφή μου είχε λίγο το λαιμό της 1-2 μέρες και έκανε σήμερα τεστ covid και της βγήκε θετικό! Εγώ δυστυχώς ήρθα σε επαφή με τη μητέρα μου, η οποία ήταν οοοολη μέρα με την αδερφή μου (χθες) και εύχομαι να μην με κόλλησε!

Πραγματικά νευρίασα με την ανευθυνότητά τους. Ήξεραν και οι δύο ότι η αδερφή μου είχε "κρυολογήσει" και επέμεναν ωστόσο να βρεθούμε χθες, χωρίς να σκέφτονται να με προστατέψουν που τυγχάνει να είμαι έγκυος. Το αισιόδοξο είναι ότι η αδερφή μου είχε μια άλλη δουλειά τελευταία στιγμή και δε την είδα καθόλου. Ωστόσο όσες φορές και αν πω στη μητέρα μου να φοράει μάσκα όταν είναι μαζί μου, δε με ακούει ΠΟΤΕ και πάντα έρχεται κατά πάνω μου όταν μου μιλάει!

Εσάς οι μαμάδες σας σας προστατεύουν τώρα που είσαστε εγκυούλες? Γιατί εμένα καθόλου.

Και θα πάρω το αίμα μου πίσω στο μαιευτήριο κορίτσια.. Από το μαιευτήριο ζητούν από τους επισκέπτες καθημερινά τεστ κοβιντ στο ιδιο το μαιευτηριο και δε δέχονται ραπιντ απο φαρμακειο. Το δικό τους τεστ κοστιζει 20-25 ευρώ και ειναι υποχρεωτικο για να εισελθεις στο χωρο! Συνεπώς είναι ενας τρόπος να προστατέψω το μωράκι μου μόλις γεννηθεί, ακριβώς επειδή δε θα μπορούν να έρχονται κάθε μέρα να μας δουν. 

Επιπλέον θα έχω πάρει μάσκες και θα έχω και οινόπνευμα 70% στην πόρτα και όποιος θέλει να δει το μωρό θα πρέπει να φοράει τη μάσκα του και να απολυμάνει τα χέρια του.. βαρέθηκα να μη σέβονται οι άλλοι τους κανόνες υγιεινής των ευπαθών ομάδων! Και ας με θεωρούν κάποιοι ίσως υπερβολική~

Ναι,είναι  εκνευριστικό!

Σίγουρα είναι  κρυολόγημα,με πήρε ο ύπνος με ανοιχτά παράθυρα βράδυ  με αρκετό  αέρα και ξύπνησα ΧΆΛΙΑ. Επίσης πότε  δεν έχω κολλήσει κοβιντ, λες τώρα  να ήταν  η τύχη μου?Θα κάνω  ένα τεστ καλού  κακού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Λοιπόν ξεκινάω να απαντάω στις απορίες σου: 

1) είναι η ινσουλίνη σε πένα προγεμισμενη και απλά αλλάζεις κάθε φορά βελόνα μπροστά. Την κάνω στη κοιλιά αλλά γίνεται και στον μηρό. 

2) την κάνω η ίδια στον εαυτό μου κάθε μέρα ίδια ωρα! Εντάξει εγώ ήμουν και τόσα χρόνια σε εξωσωματικες οπότε δε μου είναι κάτι καινούργιο αλλά ειλικρινά είναι πανευκολο, έχει πολύ ψιλή μύτη η βελόνα. 

3) καθημερινές μετρήσεις κανονικά 4 φορές τη μέρα. 

4) εννοείται συνεχίζω διατροφή γιατί οι μονάδες της ινσουλίνης που κάνω είναι προσαρμοσμένες στο πρόγραμμα διατροφής μου. Αν πχ φάω κάτι που με πειράζει θα ανεβάσω και πάλι ζάχαρο κι ας κάνω ινσουλίνη... Αλλιώς θα πρέπει να ανεβάσω μονάδες αλλά ο στόχος είναι να μη κάνει η γυναίκα πολλές μονάδες ινσουλίνης. 

5) Δεν έχω ρωτήσει πότε θα τη σταματήσω για να σου απαντήσω με σιγουριά αλλά νομίζω ότι τη σταματάμε μετά το τοκετό. Θα ρωτήσω τη διαβητολογο μου την επόμενη εβδομάδα που έχω ραντεβού. 

Πότε έχεις ραντεβού με ενδοκρινολογο;

Μεγειά οι νέες σιτες 😉

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ που με κατατόπισες τόσο καλά.

Είναι κυριολεκτικά αχαρτογράφητα νερά για μένα όλα τα παραπάνω, αλλά μου έδωσες με σαφήνεια μια αρκετά καλή γενική εικόνα ❤️ στα αληθεια, σε ευχαριστώ.. και εύχομαι να σου πάνε όλα πολύ όμορφα στη διαδρομή σου και σύντομα να κρατήσεις τον γιο σου, όπως κ εγώ τον δικό μου ❤️❤️ Όλες τις ταλαιπωρίες μας αξίζουν τα παιδάκια μας, αυτό είναι βέβαιο. Αλλά και εμείς οι με΄΄λλουσες μανούλες δοκιμαζόμαστε καθημερινά στη δεξιότητα της πειθαρχίας, ειδικά στον διαβήτη κύησης! Και δεν ΄ήμουν ποτέ αρκετά πειθαρχημένο άτομο, τώρα σφυρηλατούμαι εκ των συνθηκών.

Ραντεβού ε΄χω την Τρίτη με τον ένδο. Επομένως θα του κάνω και εγώ την ερώτηση σχετικά με το πότε κόβουμε με το καλό την ινσουλίνη. Η μαιευτήρας μου είπε πως χρειάζομαι σίγουρα ινσουλίνη. Θα σας γράψω τα νέα μου μόλις θα έχω και τα ξανασυζητάμε!

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι εσύ κορίτσι μου?

Σε ευχαριστώ κ για τις σίτες και με το καλό οι δικές σου!

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Ναι,είναι  εκνευριστικό!

Σίγουρα είναι  κρυολόγημα,με πήρε ο ύπνος με ανοιχτά παράθυρα βράδυ  με αρκετό  αέρα και ξύπνησα ΧΆΛΙΑ. Επίσης πότε  δεν έχω κολλήσει κοβιντ, λες τώρα  να ήταν  η τύχη μου?Θα κάνω  ένα τεστ καλού  κακού!!

Κάνε, ναι, και πες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ που με κατατόπισες τόσο καλά.

Είναι κυριολεκτικά αχαρτογράφητα νερά για μένα όλα τα παραπάνω, αλλά μου έδωσες με σαφήνεια μια αρκετά καλή γενική εικόνα ❤️ στα αληθεια, σε ευχαριστώ.. και εύχομαι να σου πάνε όλα πολύ όμορφα στη διαδρομή σου και σύντομα να κρατήσεις τον γιο σου, όπως κ εγώ τον δικό μου ❤️❤️ Όλες τις ταλαιπωρίες μας αξίζουν τα παιδάκια μας, αυτό είναι βέβαιο. Αλλά και εμείς οι με΄΄λλουσες μανούλες δοκιμαζόμαστε καθημερινά στη δεξιότητα της πειθαρχίας, ειδικά στον διαβήτη κύησης! Και δεν ΄ήμουν ποτέ αρκετά πειθαρχημένο άτομο, τώρα σφυρηλατούμαι εκ των συνθηκών.

Ραντεβού ε΄χω την Τρίτη με τον ένδο. Επομένως θα του κάνω και εγώ την ερώτηση σχετικά με το πότε κόβουμε με το καλό την ινσουλίνη. Η μαιευτήρας μου είπε πως χρειάζομαι σίγουρα ινσουλίνη. Θα σας γράψω τα νέα μου μόλις θα έχω και τα ξανασυζητάμε!

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι εσύ κορίτσι μου?

Σε ευχαριστώ κ για τις σίτες και με το καλό οι δικές σου!

Ισχύει, θέλει αρκετή πειθαρχία ο διαβήτης κύησης αλλά όπως είπαμε χαλάλι! Με το καλό κι εσύ κορίτσι μου να τον πάρεις αγκαλιά και να είναι υγιές μωράκι! 

Πραγματικά μην αγχώνεσαι πάντως! Και ινσουλίνη να σου πει ο ενδοκρινολόγος θα δεις ότι στη πραγματικότητα δεν είναι τίποτα... Άλλωστε τον γάιδαρο τον φάγαμε...η ουρά έμεινε 😉

Και να θυμάσαι ότι κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου! 

Σήμερα είμαι 33+4! Η κοιλιά κουνιέται σα τρελή πλέον 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Δεν μπορώ για κάποιο λόγο να επισυνάπτω φωτογραφία στο μήνυμα 

Την ανεβάζω εδώ ❤️

IMG_3857.png

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίσι μου! 

Απορία: Τι είναι οι βαμβακερές πάνες που ζητάνε? Και μήπως σου είπαν αν τα φορμάκια χρειάζεται να είναι κοντομάνικα ή μακρυμάνικα? 

❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ισχύει, θέλει αρκετή πειθαρχία ο διαβήτης κύησης αλλά όπως είπαμε χαλάλι! Με το καλό κι εσύ κορίτσι μου να τον πάρεις αγκαλιά και να είναι υγιές μωράκι! 

Πραγματικά μην αγχώνεσαι πάντως! Και ινσουλίνη να σου πει ο ενδοκρινολόγος θα δεις ότι στη πραγματικότητα δεν είναι τίποτα... Άλλωστε τον γάιδαρο τον φάγαμε...η ουρά έμεινε 😉

Και να θυμάσαι ότι κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου! 

Σήμερα είμαι 33+4! Η κοιλιά κουνιέται σα τρελή πλέον 🤣

Είναι απόλαυση τα κουνήματα αυτά όμως ❤️ Το ότι είναι ζωηρό είναι δείγμα του πόσο υγιές είναι!

Εμένα που είναι γυρισμένο πρός την πλάτη μου, απορροφάει ο πλακούντας τις κινήσεις του και νιώθω λίγα πράγματα! Αλλα όταν βλέπω το ποδαράκι να σέρνεται στην κοιλιά μου από τη μια μεριά στην άλλη, είναι όλη η χαρά μου αυτό :)

32+5 εγώ σήμερα! Την Τετάρτη γίνομαι 33! Τι χαρά, ας προχωράμε καλά και τπτ άλλο ~

@vou.95 Σήμερα θα κάνω ράπιντ να δούμε τι έχει γίνει... έμαθα πως αν έχω, θα χρειαστούν αντιπηκτικές ενέσεις στην κοιλιά!!!🤐😔😔😔😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό  που με αγχώνει ότι κάτι έχω κάνει λάθος,είναι που όλες  οι κοπέλες  λέτε  έχετε  πολλά για πλύσιμο κλπ. Εμενα το πολύ να είναι  δύο πλυντήρια.Τι έχετε πάρει ή τι χρειαζεται για  να  μην μας λείψει  τίποτα? 🤔

Απο βίντεο που εχω δει  θεωρούσα ότι είμαι οκ. Αλλά  με ενδιαφέρει η γνώμη  σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Αυτό  που με αγχώνει ότι κάτι έχω κάνει λάθος,είναι που όλες  οι κοπέλες  λέτε  έχετε  πολλά για πλύσιμο κλπ. Εμενα το πολύ να είναι  δύο πλυντήρια.Τι έχετε πάρει ή τι χρειαζεται για  να  μην μας λείψει  τίποτα? 🤔

Απο βίντεο που εχω δει  θεωρούσα ότι είμαι οκ. Αλλά  με ενδιαφέρει η γνώμη  σας!

Επίσης η  μαμά  μου θεωρεί  ότι έχω πολλά . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Αρνητικό,τα βρωμοπαραθυρα  κάνανε την δουλειά!!

Τέλεια κορίτσι μ! Άρα ήταν μόνο κρύωμα.

Μόλις γύρισα από το φαρμακείο. Αρνητικό και εμένα. Δόξα τω Θεό! Ωστόσο θα επαναλάβω αύριο απόγευμα στο σπίτι με self test, για να είμαι σίγουρη :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η vou.95 είπε:

Αν έχεις κορονοιο εννοείς ; 
Για ποιο λόγο οι αντιπηκτικές ; Λόγω του ότι είμαστε τελευταίο τρίμηνο; 

Ναι, θεωρητικά ο κορονοιός έχει την τάση να δημιουργεί θρομβώσεις ή γενικά να "πήζει" το αίμα, οπότε αρκετοί γυναικολόγοι συνιστούν αντιπηκτικές ενέσεις σε περίπτωση κορονοιού στο τελευταίο τρίμηνο.

Ωστόσο δεν έχω μιλήσει ακόμη με τη γιατρό μου, διότι το πρώτο ραπιντ τεστ που έκανα πριν λίγο, βγηκε αρνητικό.

Εύχομαι τα ίδια και το αυριανο..!

Και γενικα ευχομαι να μη κολλησουμε τπτ μεχρι να γεννησουμε, εμειναν μονο μερικες εβδομαδες για να δουμε τα μωρακια μας και για σενα ισως μερικες μερες!! ❤️

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Επίσης η  μαμά  μου θεωρεί  ότι έχω πολλά . 

Χθες καθάρισα με μαντηλάκια ντετόλ τη βαλίτσα του άντρα μου, την οποία θα πάρω στο μαιευτήριο.

Αν μπορω να βοηθησω, θα σου πω τι θα παρω μαζι μου για το μωρό (μετά από αρκετό ψάξιμο):

1. 6 φορμακια (κοντομανικα και μακρυμανικα)

2. 6 κορμάκια (κοντομάνικα, που φοριούνται από μέσα από τα φορμάκια)

3. 2 σκουφάκια λεπτά βαμβακερά και 4 ζευγάρια καλτσάκια

4. 2 πετσέτες-κάπες

5. 2 σετ σεντονάκια λίκνου, γιατί δε μας τα παρέχει το μαιευτήριο + 1 κουβέρτα εποχής

6. Πανες αγκαλιάς (δεν έχω παραγγείλει ακόμα) + πανάκια για γουλιές

7. 2-3 σελτεδάκια αδιάβροχα

8. Πάνες (pampers Harmony)

9. Κρέμα για συγκάματα και αλλαγής πάνας (θα μας δώσουν λογικά και δείγματα εκεί)

Και για μένα:

2 σουτιέν θηλασμού

2 νυχτικά + 1 ρόμπα + 1 ζευγάρι άνετες παντόφλες

Σερβιέτες τύπου πάνα-βρακάκι για μεγάλη ροή (της Always, χρωματος μπλε), επειδή παίζει να μη με βολέψουν οι σερβιέτες λοχείας

Προσωπικά καλλυντικά για πρόσωπο+σώμα ( + φακοί επαφής, υγρό φακών κ.α.)

Κρέμα για θηλές (της Mustela)

1 ρούχο εξόδου για μένα (ίσως φόρεμα, ίσως σορτσάκι+μπλούζα)

1 μπλούζα, βερμούδα + αποσμητικό για τον άντρα μου (ίσως διανυκτερεύσει κ θα θέλει άλλη μπλούζα)

Τέλος, τα απαραίτητα έγγραφα + φορτιστής κινητού + ισως λάπτοπ

 

Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Χθες καθάρισα με μαντηλάκια ντετόλ τη βαλίτσα του άντρα μου, την οποία θα πάρω στο μαιευτήριο.

Αν μπορω να βοηθησω, θα σου πω τι θα παρω μαζι μου για το μωρό (μετά από αρκετό ψάξιμο):

1. 6 φορμακια (κοντομανικα και μακρυμανικα)

2. 6 κορμάκια (κοντομάνικα, που φοριούνται από μέσα από τα φορμάκια)

3. 2 σκουφάκια λεπτά βαμβακερά και 4 ζευγάρια καλτσάκια

4. 2 πετσέτες-κάπες

5. 2 σετ σεντονάκια λίκνου, γιατί δε μας τα παρέχει το μαιευτήριο + 1 κουβέρτα εποχής

6. Πανες αγκαλιάς (δεν έχω παραγγείλει ακόμα) + πανάκια για γουλιές

7. 2-3 σελτεδάκια αδιάβροχα

8. Πάνες (pampers Harmony)

9. Κρέμα για συγκάματα και αλλαγής πάνας (θα μας δώσουν λογικά και δείγματα εκεί)

Και για μένα:

2 σουτιέν θηλασμού

2 νυχτικά + 1 ρόμπα + 1 ζευγάρι άνετες παντόφλες

Σερβιέτες τύπου πάνα-βρακάκι για μεγάλη ροή (της Always, χρωματος μπλε), επειδή παίζει να μη με βολέψουν οι σερβιέτες λοχείας

Προσωπικά καλλυντικά για πρόσωπο+σώμα ( + φακοί επαφής, υγρό φακών κ.α.)

Κρέμα για θηλές (της Mustela)

1 ρούχο εξόδου για μένα (ίσως φόρεμα, ίσως σορτσάκι+μπλούζα)

1 μπλούζα, βερμούδα + αποσμητικό για τον άντρα μου (ίσως διανυκτερεύσει κ θα θέλει άλλη μπλούζα)

Τέλος, τα απαραίτητα έγγραφα + φορτιστής κινητού + ισως λάπτοπ

 

Ελπίζω να μη ξεχνάω κάτι.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ το δωμάτιο του μωρού το είχα γραφείο - ατελιέ, ήταν ο χώρος που πήγαινα και ζωγράφιζα και ηρεμούσα... Αναγκαστικά το γραφείο το έδωσα και τους πίνακες μου τους φύλαξα καθώς και τα είδη ζωγραφικής. Το κακό είναι οτι δε ξέρω πως θα ζωγραφίζω από δω και πέρα... Ίσως στο σαλόνι..? Πραγματικά δε ξέρω... 

Αν είστε σε ενοίκιο τότε στο εύχομαι να μετακομίσετε κάποια στιγμή σε πιο βολικό σπιτάκι! ☺️

Είναι ζόρι να τα κάνεις όλα τα πλυσίματα και τα σιδερώματα μόνη... Μήπως να ζητήσεις βοήθεια; Εγώ τα έκανα μόνη και πραγματικά ξεπατωθηκα 🤣 χαλάλι όμως! Κοιτούσα τα ρουχαλακια και προσπαθούσα να φανταστώ τον γιο μου μέσα τους... Αχ.. 😍💙😍💙

Ναι σε ενοίκιο είμαστε και εύχομαι να καταφέρουμε κάποια στιγμή σύντομα να αγοράσουμε ένα σπίτι που να μας ταιριάζει γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι καλό σε ενοίκιο.

Δύσκολα λες τα πλυσίματα ε; Ε αν δω ότι δεν τα καταφέρνω θα βάλω τον άντρα να τα κάνει 😅 Τις τελευταίες μέρες έχει αναλάβει περισσότερο τις δουλειές του σπιτιού γιατί εγώ έχω αρχίσει και δυσκολεύομαι 😅 Κάνω ότι μπορώ όμως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Δεν μπορώ για κάποιο λόγο να επισυνάπτω φωτογραφία στο μήνυμα 

Την ανεβάζω εδώ ❤️

IMG_3857.png

Καλέ τίποτα δεν σας δίνουν στο Ολύμπιον;! Κρίμα τα τόσα λεφτά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Λογικά από τα prenatal εννοείς το μεγάλο το that’s love ? Εμείς αυτό έχουμε αλλά το έχω από τον 4ο περίπου με έχει καταβολεψει  

 

με ‘γεια σας το καροτσιιιι ❤️❤️❤️καλές βόλτες και ύπνους 🥰

 

 

 

Μμμ δεν θυμάμαι να λέγεται έτσι , πάντως ήταν από την εταιρεία "ο κόσμος του μωρού" (ελπίζω να το λέω καλά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλέ τίποτα δεν σας δίνουν στο Ολύμπιον;! Κρίμα τα τόσα λεφτά... 

Τίποτα κυριολεκτικά!

Κούκος και αηδόνι μου στοίχισε ως τώρα η βαλίτσα μαιευτηρίου για να την συνθέσω με τα απαραίτητα!

Το λες και μια μικρή περιουσία..και το άδικο της υπόθεσης είναι ότι σε 1-2 μήνες δε θα χρειάζεται σχεδόν τπτ το μωρό από όλα αυτα!

Θα μπορούσαν να του παρέχουν κορμάκια ή φορμάκια ή έστω σεντόνια λίκνου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Τίποτα κυριολεκτικά!

Κούκος και αηδόνι μου στοίχισε ως τώρα η βαλίτσα μαιευτηρίου για να την συνθέσω με τα απαραίτητα!

Το λες και μια μικρή περιουσία..και το άδικο της υπόθεσης είναι ότι σε 1-2 μήνες δε θα χρειάζεται σχεδόν τπτ το μωρό από όλα αυτα!

Θα μπορούσαν να του παρέχουν κορμάκια ή φορμάκια ή έστω σεντόνια λίκνου!!!

Το θεωρώ λίγο τραγικό για ιδιωτικό μαιευτήριο. Με τα ίδια πας στο δημόσιο και γλιτώνεις και τα λεφτά. Εννοώ ότι θα τα σκάσεις που θα τα σκάσεις να σου παρέχουν και 3 πράγματα να νιώθεις λίγο καλύτερα 😅

Ευτυχώς στο Ιασώ στα δίνουν όλα! Μόνο ρούχο εξόδου και μια πάνα αγκαλιάς για να το πάρεις έξω θες.

@ΕλπίδαΚρ ούτε εγώ έχω ψωνίσει πολλά, γιατί μας έλεγε και η μαία από τη Φαιναρέτη, ότι λόγω ζέστης αν θηλάζουμε θα τα έχουμε μόνο με την πάνα για να κάνουμε και επαφή δέρμα με δέρμα (ή και με το μπιμπερο αυτό, απλά με τον θηλασμό θα το έχουμε συνέχεια πάνω μας το μωρό). Οπότε λέω πότε θα τα φορέσει;! Μετά δεν ξέρω και πόσο γρήγορα θα αλλάξει νούμερο. Οπότε πήρα λίγα και βλέπουμε. Ευτυχώς εμείς γεννάμε και καλοκαίρι οπότε τα ρουχαλακια του θα στεγνώνουν αμέσως!

Τώρα σίγουρα θα χρειαστεί πλύσιμο όλη η προίκα του μωρού, συν τα υφάσματα από το καρότσι, το αυγό και το portbebe όσες έχουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Το θεωρώ λίγο τραγικό για ιδιωτικό μαιευτήριο. Με τα ίδια πας στο δημόσιο και γλιτώνεις και τα λεφτά. Εννοώ ότι θα τα σκάσεις που θα τα σκάσεις να σου παρέχουν και 3 πράγματα να νιώθεις λίγο καλύτερα 😅

Ευτυχώς στο Ιασώ στα δίνουν όλα! Μόνο ρούχο εξόδου και μια πάνα αγκαλιάς για να το πάρεις έξω θες.

@ΕλπίδαΚρ ούτε εγώ έχω ψωνίσει πολλά, γιατί μας έλεγε και η μαία από τη Φαιναρέτη, ότι λόγω ζέστης αν θηλάζουμε θα τα έχουμε μόνο με την πάνα για να κάνουμε και επαφή δέρμα με δέρμα (ή και με το μπιμπερο αυτό, απλά με τον θηλασμό θα το έχουμε συνέχεια πάνω μας το μωρό). Οπότε λέω πότε θα τα φορέσει;! Μετά δεν ξέρω και πόσο γρήγορα θα αλλάξει νούμερο. Οπότε πήρα λίγα και βλέπουμε. Ευτυχώς εμείς γεννάμε και καλοκαίρι οπότε τα ρουχαλακια του θα στεγνώνουν αμέσως!

Τώρα σίγουρα θα χρειαστεί πλύσιμο όλη η προίκα του μωρού, συν τα υφάσματα από το καρότσι, το αυγό και το portbebe όσες έχουν. 

Συμφωνώ απόλυτα ❤️

Μας πιάσανε κότσους, αλλά έτσι δουλεύει φαίνεται το σύστημα εδώ... Και το Ιδιωτικό Μαιευτήριο της Πάτρας δε παρέχει απολύτως τίποτα.. τι να πει κανείς!

Είναι πολύ πολύ σημαντικό που το Ιασώ φρόντισε για εσάς όλα αυτά! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα είδατε μπήκα και σας πήρα σβαρνα 😛 

32+0 εγώ σήμερα και πήγα για την Doppler. Θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που το είχε γράψει πριν καιρό ότι δεν τρελάθηκα με την εξέταση. Περίμενα κάτι παραπάνω 😅 Ούτε καν προσπάθησε να μας βγάλει το προσωπάκι της σε 3D και περίμενα πως και πως 😕

Τεσπά... Όλα καλά ευτυχώς! 1800 το βάρος της μικρής. Όλα φυσιολογικά, και το κεφάλι κάτω όπως κάθε φορά (ελπίζω να μην γυρίσει στο τέλος 😅). Ο γιατρός μας είπε ότι δεν τον ανησυχεί το βάρος γιατί κι εγώ κοντουλα είμαι (1,60 με το ζόρι) και γεννήθηκα και 3 κιλά, οπότε περιμένουμε και η μπέμπα να βγει στα ίδια.

Να παραθέσω εδώ, ότι είμαι εδώ και 3-4 μέρες που νιώθω τεράστια δυσφορία στην κοιλιά, νιώθω ότι η μήτρα έχει τερματίσει 😅 Και από χθες ειδικά έχω ακόμα περισσότερες καούρες, δεν μπορώ φάω ποσότητες που έτρωγα πριν λίγο καιρό, και νιώθω και μια πίεση στα πλευρά ότι ανοίγουν προς τα έξω. Με άλλα λόγια το μωρό δεν χωράει 🤣🤣🤣 Δεν ξέρω πως θα περάσουν αυτές οι εβδομάδες... Ευτυχώς λένε ότι την 36 κατεβαίνει κάτω το μωρό και είσαι λίγο καλύτερα. Θα μετράω μαρτυρικά τις μέρες....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα είδατε μπήκα και σας πήρα σβαρνα 😛 

32+0 εγώ σήμερα και πήγα για την Doppler. Θα συμφωνήσω με μια κοπέλα που το είχε γράψει πριν καιρό ότι δεν τρελάθηκα με την εξέταση. Περίμενα κάτι παραπάνω 😅 Ούτε καν προσπάθησε να μας βγάλει το προσωπάκι της σε 3D και περίμενα πως και πως 😕

Τεσπά... Όλα καλά ευτυχώς! 1800 το βάρος της μικρής. Όλα φυσιολογικά, και το κεφάλι κάτω όπως κάθε φορά (ελπίζω να μην γυρίσει στο τέλος 😅). Ο γιατρός μας είπε ότι δεν τον ανησυχεί το βάρος γιατί κι εγώ κοντουλα είμαι (1,60 με το ζόρι) και γεννήθηκα και 3 κιλά, οπότε περιμένουμε και η μπέμπα να βγει στα ίδια.

Να παραθέσω εδώ, ότι είμαι εδώ και 3-4 μέρες που νιώθω τεράστια δυσφορία στην κοιλιά, νιώθω ότι η μήτρα έχει τερματίσει 😅 Και από χθες ειδικά έχω ακόμα περισσότερες καούρες, δεν μπορώ φάω ποσότητες που έτρωγα πριν λίγο καιρό, και νιώθω και μια πίεση στα πλευρά ότι ανοίγουν προς τα έξω. Με άλλα λόγια το μωρό δεν χωράει 🤣🤣🤣 Δεν ξέρω πως θα περάσουν αυτές οι εβδομάδες... Ευτυχώς λένε ότι την 36 κατεβαίνει κάτω το μωρό και είσαι λίγο καλύτερα. Θα μετράω μαρτυρικά τις μέρες....

 

Συγχαρητήρια για τα όμορφα νέα της μπεμπούλας σου !!

Τέλειο το βάρος :) Εφόσον κ εσύ γεννήθηκες πιο μικρόσωμη, ίσως όπως σας είπε  γιατρός σου μοιάσει κ το παιδάκι σου :) 2170 γραμμάρια εγώ στην 32+0 που την έκανα. Αλλά και έχω διαβήτη κύησης, και είμαι ψηλή και εγώ και ο άντρας μου και γεννηθήκαμε και οι δύο 4100 και 4500 αντίστοιχα. Είναι τσιμπημένο προς τα πάνω, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό για την ώρα.

Όντως το doppler όπως και εσένα, με ξενέρωσε και εμένα.. Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά επιβεβαίωσε όσα είδαμε στη Β επιπέδου και το μόνο έξτρα μας έδωσε ήταν μια πρόβλεψη βάρους για το μωρό, ανάλογα με την εβδομάδα γέννησής του.

Επίσης επέμενα να μου βγάλει μια φώτο 3D ο γιατρός μας, αλλά ο μπεμπούλης όπως πάντα είναι με γυρισμένη την πλάτη του και μόνο από το πλάι κατάφερε ο γιατρός να μας βγάλει μια φώτο κουνημένη κ παραμορφωμένη, όπου φαίνεται μόνο λίγο μύτη, λίγο μάτι και λίγο μάγουλο. Σε όδους την έδειξα, δε καταλαβαίνουν καν τι βλέπουν..

Κορίτσια υπομονή, μέχρι να τα δούμε από κοντά ❤️ 

Η αδερφή μου από τον 7ο μήνα ένιωθε σα να κουβαλάει καρπούζι.. ένιωθε βαριά και δυσκίνητη και με τεράστιο βάρος στην κοιλιά της.

Αντίθετα εγώ για την ώρα (32+5), δε νιώθω βάρος μπροστά. Βασικά δε νιώθω τίποτα. Απλά επειδή γενικά έχω πάρει 9 κιλά ως τώρα, νιώθω λίγο πιο βαρύ τον σκελετό μου. 

Το μόνο που έχει αρχίσει να με ενοχλεί ανησυχητικά είναι η ζέστη.. αυτή η κουφόβραση, που ενώ έχει συνεννεφιά, έχει και 27-28 βαθμούς, όπου μπαινοντας στο αμάξι είναι σα να μπαίνεις σε θερμοκήπιο. 

Στην 36η εβδ έχω ακουσει κ γω οτι κατεβαινει το μωρο προς τα κατω και απελευθερωνεται το διαφραγμα της μητερας. Παίζει ρολο και η ανατομια της μητερας, αν δλδ εχει μικρό ή ψηλό κορμό και πως διαχεεται η μητρα πανω της.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats τι ωραία νέα ☺️ πάει κι αυτό!  Και μένα 32 ακριβώς 1805γρ τον είχε βγάλει ο εμβρυομητρικος, υποθέτω όμως ότι ο υπέρηχος έχει απόκλιση στο πραγματικό βάρος. 

@Ersi85 συμφωνω για τη κουφοβραση... Ζεσταίνομαι παρά πολύ ήδη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...