Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις On 20/5/2023 at 8:09 ΜΜ, ο/η Argi3 είπε:

Εγω είμαι μεσα στην ανυπομονησία ♥️

Με βοηθάει πολύ να ξεκουράζομαι ενώ γενικά δεν είχα θέματα της τελευταίες βδομάδες νιώθω σαν φούσκα!😳 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου άλλαξε την ημερομηνία ο γιατρός για την μπέμπα μεγάλωσε αρκετά όλο το κοντεύει τώρα μου έχει πει πιθανή 7 Ιουνίου και τώρα την Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε πόσο πήρε η μπέμπα εγώ πιστεύω κορίτσια είναι οι δύο τελευταίες βδομάδες έτσι νιώθω! Και φυσικά ανυπομονώ να γνωρίσω την πριγκίπισσα♥️

Τώρα διάβασα και το άλλο σου μήνυμα 😅 Είσαι νέο μέλος και εμφανίζονται αργότερα ή εγώ το έχασα; 😛 

Τι καλά που κοντεύεις! Πάντως αυτό που λες με τις ζαλάδες κι εγώ νιώθω κάθε τόσο μια αδυναμία και κάπως ψιλοζαλιζομαι αλλά προς το παρόν όχι σε μεγάλο βαθμό. Γενικά νιώθω ότι οι αντοχές μου έχουν μειωθεί και σε συνδυασμό με τη ζέστη χειροτερεύουν.

Από πράγματα είσαι έτοιμη; Ψυχολογικά πώς νιώθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vou.95 μια χαρά πάτε από βάρος! Αυτό που δεν πριζεσαι καλό! Εγώ νιώθω τα πόδια μου μόνιμα πρισμενα πλέον ή ανέβηκα νούμερο, γιατί τα παπούτσια με ζοριζουν κάπως 😅

Λοιπόν αυτό για τα μακρυμάνικα και το μαιευτήριο δεν το ήξερα! Δεν είπαν κάτι στο σεμινάριο του Ιασώ. Θέλει αυτά που έχουν απλά μακρύ μανίκι και μπουτακια έξω ή αυτά που έχουν και ποδαράκια κλειστά όλα; (Αν είναι να πάρω ένα για αν χρειαστεί)

Πάντως βρε κορίτσια εγώ ρώτησα τη γιατρό πόσα εκατοστά βγαίνει το μωρό γιατί βλέπω ότι σας λένε εσάς και μου είπε ότι δεν γίνεται να το μετρήσει σωστά γιατί είναι διπλωμένο το κορμάκι του. Εσάς πώς τα μετράνε;! Θα ρωτήσω και στο Doppler που έχουν καλύτερο μηχάνημα, μπας και μου πουν. Να ξέρω κι εγώ τι μέγεθος να αγοράζω 😅

Πάντως αυτό που παρατήρησα και το λέω μήπως δεν το έχει παρατήσει κάποια κοπέλα είναι ότι ανάλογα την εταιρεία μπορεί να σου λέει πχ 1-3 μηνών αλλά σε εκατοστά αυτό να είναι 1-2 μηνών άλλης εταιρείας. Δλδ να προσέχουμε λίγο τα εκατοστά και όχι τόσο το πόσο μηνών γράφουν τα ταμπελακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Ε ναι αν είναι τοξικοί καλά κάνεις! Παρόλα αυτά μπορεί κάποιοι να σου κάνουν κανένα δώρο όταν μάθουν τα ευχάριστα. Αλλά ναι μην βασιζεσαι σε αυτά. 

Λοιπόν εγώ είδα την μπέμπα την Κυριακή, ήμουν 30+6 και την έβγαλε 1670 γραμμάρια, με μια επιφύλαξη γιατί δεν μπορούσε να μετρήσει καλά την κοιλίτσα έτσι όπως καθόταν. Γενικά όλα καλά και τα αμνιακα μου ήταν οκ, οπότε δεν θα κάνουμε άλλη καμπύλη ζαχάρου 🤞😊. Τώρα την άλλη Δευτέρα έχω την Doppler που θα την δούμε και θα την μετρήσουμε καλύτερα. 

Κορίτσι μου έχουμε διαφορά μερικές μέρες στα doppler μας, οπότε μετά θα διασταυρώσουμε κιλά-ύψος κλπ αν θες. 

Ειναι πολυ ευχαριστο που δε θα κανεις αλλη καμπυλη σακχαρου! Τέλος!!!

Δε κρατιεμαι να παω για το doppler , διοτι η γιατρος μου μας βγαζει με αποκλιση το βαρος και δεν ειναι αξιοπιστο..

Εμενα οι μετρησεις σακχαρου συνεχιζονται κανονικα για την ωρα κ βλεπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2023 at 11:34 ΠΜ, ο/η Lilaki87 είπε:

Ναι θα αφήσω τα 0-1 για το τέλος να δω τι μετρήσεις θα μας πουν και για το μωρό...γιατί το 50εκ πχ μου φαίνεται ότι δε θα της κάνει καν αν γεννηθεί στην αναμενόμενη ημερομηνία...πολύ χρήσιμο αυτό που είπε και η @vou.95 ότι θέλουν αναγκαστικά μακρυμάνικο για την έξοδο!!

Εγώ πετσετούλες έχω πολλές πολύ μικρε΄ς του προσώπου οπότε θα τις εκμεταλλευ΄τω.σελτεδάκια και πάνες αγκαλιάς έχω 2-3 στο καθένα αλλά θα συμπληρώσω και άλλα.Και ναιιιιι έχω ξεπαραδιαστεί και εγω!!!🤣

Για σελτεδάκια θα σου έλεγα και εγώ mothebaby,βλέπω ότι έχει σετ 3τμχ με 13€ το οποίο μου ακούγεται μια χαρά!!Μάλλον από εκεί θα πάρω και εγώ.Επίσης αν πάτε πρώτη φορά να ψωνίσετε από εκεί σας κάνουν δώρο και ένα μαξιλάρι θηλασμού,εγώ το έχω κατα ευχαριστηθεί!!😉

Τα μηνυματάκια θα τα φτιάξω εγώ με αυτοκόλλητο βινυλίου που φτιάχνουν τις στάμπες,γιατί έχω ειδικό μηχάνημα! 😊

Κοίταξα στο motherbaby και όντως έχει πραγματικά καλές τιμές και φαντάζομαι με καλύτερη ποιότητα υφασμάτων από Jumbo ❤️ Σε ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες την πληροφορία να ψάξω εκεί.

Κορίτσια είδα πως έχει πάλι 20% στο Mothercare σε κάποια βρεφικά κορμάκια και φορμάκια, και σε καλοκαιρινά, οπότε για μπείτε να δείτε αν σας λείπει κάτι! Από όσα καταστήματα έχω κάνεις αγορές για το μωρό, την καλύτερη ποιότητα βαμβακιού την βρήκα Mothercare και Marks and Spencer και ο,τι έχω πάρει ήταν σε προσφορές. Έβγαλα και κάρτα μέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μαξιλάρι θηλασμού έχετε πάρει; 

Βλέπω διάφορα στο ίντερνετ αλλά ψάχνω ένα "σκληρό" σταθερό, όχι αυτό με τα μπαλάκια μέσα που είναι και εγκυμοσύνης γιατί πιστεύω δεν θα βολεψει. Από κοντά έχω δει μόνο στο Prenatal ένα τέτοιο, αλλά θα ήθελα να δω και άλλα. Έχει πάρει καμία;

Σε άλλα νέα χθες παραλάβαμε το σετ με το καρότσι 😁 Να δω που θα το βάζουμε μετά στο σπίτι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vou.95 είπε:

Θα φύγει το πρηξιματακι μετά την γεννα, ίσως είναι λόγω υγρών η αλατιού ; (Δεν έχω ιδεα απλά μια σκέψη κάνω ) τέλεια που δεν θα κάνετε άλλη καμπύλη, θα δειτε και  το βάρος κτλ στην ντομπλερ ❤️

εγώ ζητησα την λίστα και από το μαιευτήριο που θα γεννήσω και μου το είπαν και εκει και ας είναι καλοκαίρι
Αν είναι χωρις την πατουσα μου είπαν να έχω καλτσουλες μαζί! 
για τις μετρήσεις μόνο η εμβρυολογος μας λέει τα εκατοστά του μωρού, ο γυναικολόγος μόνο στην αρχή μου το ελεγε έως και την αυχενική, οπότε τώρα δεν ξέρω, το βάρος πάντως μου έχει πει το μετράνε από τον μηρό το ύψος μας είχε εξηγησει η εμβρυολογος αλλά δεν θυμάμαι 😂

Τέλος έχεις δίκιο για τα νούμερα και τις εταιρίες να κοιταμε τα εκατοστά , πχ prenatal και orchestra διαφέρουν τα νούμερα τους ! 
 

@Ersi85 μην αγχώνεσαι, πιστεύω δεν μας νοιάζει τόσο η ποιότητα στο σελτεδακι θάναι μόνο κ μόνο για να μη μας λερώνουν τα σεντονακια παπλωματακια αλλά είναι πετσετε το ύφασμα και κάτω αδιάβροχο. 

Σκέφτομαι να βάζω και στην καλαθουνα σαν τύπου επίστρωμα για να μη μου λερώσει … τα mother baby γενικά έχουν πολύ καλές τιμές και ποιότητα  έχουμε παρει και εμείς πολλά από εκεί αλλά δυστυχώς @Lilaki87δεν είμαστε Αθήνα για το μαξιλάρι (είχα στείλει και μια φιλη μου που δεν ήταν έγκυος ,  ήθελε εμφανή κοιλιτσα έγραφε απέξω 😂 οποτε δεν …….Αγοράσαμε όμως ένα μεγάλο από prenatal στον 4ο και το έχω καταευχαριστηθεί  ειδικά τώρα που μου έχουν ξεκινήσει και πονακια 

 

παντως κορίτσια όλες οργανωμένες μας βλέπω και πολύ μας χαίρομαι ❤️🫠

 

Κορίτσι μου θύμισέ μου! Στο Ολύμπιον δε θα γεννήσεις? Αν σου ΄έστειλαν τη λίστα μαιευτηρίου, σε παρακαλώ μπορείς να μου την στείλεις κ εμένα σε προσωπικό μήνυμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια μαξιλάρι θηλασμού έχετε πάρει; 

Βλέπω διάφορα στο ίντερνετ αλλά ψάχνω ένα "σκληρό" σταθερό, όχι αυτό με τα μπαλάκια μέσα που είναι και εγκυμοσύνης γιατί πιστεύω δεν θα βολεψει. Από κοντά έχω δει μόνο στο Prenatal ένα τέτοιο, αλλά θα ήθελα να δω και άλλα. Έχει πάρει καμία;

Σε άλλα νέα χθες παραλάβαμε το σετ με το καρότσι 😁 Να δω που θα το βάζουμε μετά στο σπίτι 😅

Με γεια σας κοπέλα μου ❤️❤️ Να είναι καλοτάξιδο και να το χαρείτε με υπέροχες βολτίτσες με το μωράκι σας σύντομαααααα!!!!!

Από μαξιλάρι, είχα πάρει ένα από το ιντερνετ (σε σχήμα U), αλλα΄ είναι τεράστιο, με αποτέλεσμα να μη χωράει ο άντρας μου στο κρεβάτι! Δεν είναι με γέμιση από μπιλάκια. Είναι "κανονικό", σαν ένα απλό μαξιλάρι. Το χρησιμοποίησα λίγες φορές και το παράτησα.. Τώρα απλά βάζω ένα απλό μικρό μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατά μου, τπτ άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Με γεια σας κοπέλα μου ❤️❤️ Να είναι καλοτάξιδο και να το χαρείτε με υπέροχες βολτίτσες με το μωράκι σας σύντομαααααα!!!!!

Από μαξιλάρι, είχα πάρει ένα από το ιντερνετ (σε σχήμα U), αλλα΄ είναι τεράστιο, με αποτέλεσμα να μη χωράει ο άντρας μου στο κρεβάτι! Δεν είναι με γέμιση από μπιλάκια. Είναι "κανονικό", σαν ένα απλό μαξιλάρι. Το χρησιμοποίησα λίγες φορές και το παράτησα.. Τώρα απλά βάζω ένα απλό μικρό μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατά μου, τπτ άλλο.

Α αυτό που πήρες είναι και εγκυμοσύνης και θηλασμού;

Εγώ εγκυμοσύνης λέω να μην πάρω. Κάπως βολευομαι με κάποια μαξιλάρια. Βασικά δεν ξέρω πως γίνεται αλλά το βράδυ όταν ξαπλώνω δεν μπορώ να βολευτω ιδιαίτερα και βάζω ένα μαξιλάρι για στήριξη στην κοιλιά και ένα ανάμεσα στα πόδια αλλά μετά με ενοχλούν και σταδιακά τα βγάζω και στο τέλος είμαι με ένα μαξιλάρι στο κεφάλι κανονικά 😅  Για αυτό σκέφτομαι κι όλας να μην πάρω τελικά εγκυμοσύνης γιατί μετά άχρηστο θα είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Α αυτό που πήρες είναι και εγκυμοσύνης και θηλασμού;

Εγώ εγκυμοσύνης λέω να μην πάρω. Κάπως βολευομαι με κάποια μαξιλάρια. Βασικά δεν ξέρω πως γίνεται αλλά το βράδυ όταν ξαπλώνω δεν μπορώ να βολευτω ιδιαίτερα και βάζω ένα μαξιλάρι για στήριξη στην κοιλιά και ένα ανάμεσα στα πόδια αλλά μετά με ενοχλούν και σταδιακά τα βγάζω και στο τέλος είμαι με ένα μαξιλάρι στο κεφάλι κανονικά 😅  Για αυτό σκέφτομαι κι όλας να μην πάρω τελικά εγκυμοσύνης γιατί μετά άχρηστο θα είναι. 

Μια απο τα ιδια! Στο τελος βγαζω ολα τα μαξιλαρια κ κοιμαμαι απλα με αυτο του κεφαλιου. Ειναι κυριως εγκυμοσυνης κ λιγοτερο θηλασμου αυτο που εχω. Δε το εμπιστευομαι για θηλασμο βασικα. Η δικη μου συμβουλη ειναι να παρεις ενα διαχειρισιμο απο αποψη μεγεθους για να χωρατε στο κρεβατι κανονικα. Και να ειναι και αρκετα καταλληλο για θηλασμο! Μπροστα σου θα το βρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως πάει κορίτσια του Ιουλίου? 🌞

Είστε καλά όλες? 

Κάναμε επιτέλους doppler (Γ αυχενική διαφάνεια). Όλα εντάξει δείχνουν, εκτός μόνο από το βάρος μας.

Είμαστε 2170 γραμμάρια στην 32η εβδομάδα και βρισκόμαστε στη θέση 81, με ανώτατο όριο τη θέση 100. (προς το 0 είναι τα πολύ αδύνατα μωράκια και προς το 100 τα πολύ πιο παχουλά)

Κλείσαμε λοιπόν να μας δει και πάλι κ ο ενδοκρινολόγος, γιατί μάλλον μας επηρέασε ο διαβήτης κύησης στα κιλά μας..

Αυτά τα νέα μας για την ώρα.

υ.γ. Ύψος μωρού δε μπόρεσε να υπολογίσει γιατί καθόμασταν με τα γόνατα λυγισμένα στο στήθος μας και φώτο προσώπου δε καταφέραμε να βγάλουμε, διότι ήμασταν γυρισμένοι προς την πλάτη της μαμάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πως πάει κορίτσια του Ιουλίου? 🌞

Είστε καλά όλες? 

Κάναμε επιτέλους doppler (Γ αυχενική διαφάνεια). Όλα εντάξει δείχνουν, εκτός μόνο από το βάρος μας.

Είμαστε 2170 γραμμάρια στην 32η εβδομάδα και βρισκόμαστε στη θέση 81, με ανώτατο όριο τη θέση 100. (προς το 0 είναι τα πολύ αδύνατα μωράκια και προς το 100 τα πολύ πιο παχουλά)

Κλείσαμε λοιπόν να μας δει και πάλι κ ο ενδοκρινολόγος, γιατί μάλλον μας επηρέασε ο διαβήτης κύησης στα κιλά μας..

Αυτά τα νέα μας για την ώρα.

υ.γ. Ύψος μωρού δε μπόρεσε να υπολογίσει γιατί καθόμασταν με τα γόνατα λυγισμένα στο στήθος μας και φώτο προσώπου δε καταφέραμε να βγάλουμε, διότι ήμασταν γυρισμένοι προς την πλάτη της μαμάς. 

Τέλεια κορίτσι! Εσύ είχες βγει βαρύ μωρό; Γιατί άκουσα ότι αυτό πάει κληρονομικά. Πάντως δεν πειράζει, καλύτερα λίγο πιο πάνω παρά πιο κάτω πιστεύω 😛 Είστε και ψηλοί με τον άντρα σου αν θυμάμαι καλά.

Πες μας πως θα πάει και με τον ενδοκρινολόγο αλλά μην αγχώνεσαι για το βάρος. Το πολύ πολύ να το βγάλετε λίγο νωρίτερα 😛 Έμαθα σήμερα από μία συνάδελφο η οποία είναι κλαράκι σε κιλά και πολύ της υγιεινής διατροφής, ότι γέννησε τον γιο της 4800! Ούτε διαβήτη είχε ούτε τίποτα. Μου είπε ότι κι αυτή είχε βγει βαρύ μωρό. Οπότε μάλλον είναι και στον οργανισμό αυτά. Γερά να είναι τα μωράκια μας και όσο βγουνε 😊

Πάλι δεν είχε γυρίσει προσωπάκι το άτιμο;! Σας κρύβεται 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια σήμερα ήταν τελευταία μέρα δουλειάς! Επιτέλους βγαίνω σε άδεια! Και μου έφεραν και κάποιοι συνάδελφοι δωράκια και πολύ χάρηκα 😁 

Άντε να ξεκινήσω κι εγώ να κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι και να οργανώσω λίγο τα πράγματα και το δωμάτιο του μωρού, γιατί δεν έχω κάνει τίποτα 😅

Εσείς πώς πάτε από ετοιμασίες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια κορίτσι! Εσύ είχες βγει βαρύ μωρό; Γιατί άκουσα ότι αυτό πάει κληρονομικά. Πάντως δεν πειράζει, καλύτερα λίγο πιο πάνω παρά πιο κάτω πιστεύω 😛 Είστε και ψηλοί με τον άντρα σου αν θυμάμαι καλά.

Πες μας πως θα πάει και με τον ενδοκρινολόγο αλλά μην αγχώνεσαι για το βάρος. Το πολύ πολύ να το βγάλετε λίγο νωρίτερα 😛 Έμαθα σήμερα από μία συνάδελφο η οποία είναι κλαράκι σε κιλά και πολύ της υγιεινής διατροφής, ότι γέννησε τον γιο της 4800! Ούτε διαβήτη είχε ούτε τίποτα. Μου είπε ότι κι αυτή είχε βγει βαρύ μωρό. Οπότε μάλλον είναι και στον οργανισμό αυτά. Γερά να είναι τα μωράκια μας και όσο βγουνε 😊

Πάλι δεν είχε γυρίσει προσωπάκι το άτιμο;! Σας κρύβεται 😅

Ευχαριστώ κοπέλα μου ❤️

Ναι, είχα βγει 4100 αλλά στις 42 εβδομάδες, δλδ μωρό τελειόμηνο. Και ο άντρας μου 4100 βγήκε, στις 36 εβδομάδες. Σίγουρα παίζει ένα βασικό ρόλο το γονιδιακό, απλά περιπλέκεται λόγω παρουσίας διαβήτη.

Αισιόδοξο αυτό με τη συνάδελφό σου πάντως!!

Εμάς σήμερα η γιατρός μας είπε ότι θα πάρουμε τελικά ινσουλίνη :( , όμως περιμένουμε απάντηση και απο τον ενδοκρινολόγο την ερχόμενη εβδομάδα για το αν θα τη ξεκινήσουμε.

Και ναι, πάλι με γυρισμένη την πλατούλα είναι~ Μου είπε η μαία πως εκεί βολεύτηκε, εκεί αράζει, τέλος. χαχα

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εμένα κορίτσια σήμερα ήταν τελευταία μέρα δουλειάς! Επιτέλους βγαίνω σε άδεια! Και μου έφεραν και κάποιοι συνάδελφοι δωράκια και πολύ χάρηκα 😁 

Άντε να ξεκινήσω κι εγώ να κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι και να οργανώσω λίγο τα πράγματα και το δωμάτιο του μωρού, γιατί δεν έχω κάνει τίποτα 😅

Εσείς πώς πάτε από ετοιμασίες;

Καλή άδεια λοιπόν!!!

Μπράβο τους που σου έφεραν δώρα, πολύ ευγενική κίνηση! Να τα χαρείτε!

Ναι, θα δεις ότι από εδώ κ μπρος θα έχεις πολλά και διάφορα να οργανώσεις. Μέσα σε όλα να φτιάξεις τη βαλίτσα μαιευτηρίου, να αναζητήσεις όλα τα απαραίτητα ρούχα, αξεσουάρ, αναλώσιμα του μωρού σου, καθώς και τα δικά σου (νυχτικά, ρόμπες, σερβιέτες, σουτιεν θηλασμού κλπ).

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ευχαριστώ κοπέλα μου ❤️

Ναι, είχα βγει 4100 αλλά στις 42 εβδομάδες, δλδ μωρό τελειόμηνο. Και ο άντρας μου 4100 βγήκε, στις 36 εβδομάδες. Σίγουρα παίζει ένα βασικό ρόλο το γονιδιακό, απλά περιπλέκεται λόγω παρουσίας διαβήτη.

Αισιόδοξο αυτό με τη συνάδελφό σου πάντως!!

Εμάς σήμερα η γιατρός μας είπε ότι θα πάρουμε τελικά ινσουλίνη :( , όμως περιμένουμε απάντηση και απο τον ενδοκρινολόγο την ερχόμενη εβδομάδα για το αν θα τη ξεκινήσουμε.

Και ναι, πάλι με γυρισμένη την πλατούλα είναι~ Μου είπε η μαία πως εκεί βολεύτηκε, εκεί αράζει, τέλος. χαχα

 

 

 

 

 

Κρίμα για την ινσουλίνη, αλλά τουλάχιστον κατάφερες και το τραιναρες αρκετά. Αν και δεν πιστεύω ότι το μωρό είναι πολύ βαρύ, αλλά κάτι θα ξέρουν και οι γιατροί παραπάνω 😅 Ελπίζω τώρα με την ινσουλίνη να μπορείς να τρως πιο ελεύθερα να ηρεμήσεις λίγο με το να μετράς το φαί.

Πες μας τι θα σου πει και ο ενδοκρινολόγος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Καλή άδεια λοιπόν!!!

Μπράβο τους που σου έφεραν δώρα, πολύ ευγενική κίνηση! Να τα χαρείτε!

Ναι, θα δεις ότι από εδώ κ μπρος θα έχεις πολλά και διάφορα να οργανώσεις. Μέσα σε όλα να φτιάξεις τη βαλίτσα μαιευτηρίου, να αναζητήσεις όλα τα απαραίτητα ρούχα, αξεσουάρ, αναλώσιμα του μωρού σου, καθώς και τα δικά σου (νυχτικά, ρόμπες, σερβιέτες, σουτιεν θηλασμού κλπ).

❤️

Ποπό βουνό μου φαίνονται οι δουλειές και οι αγορές 😅 

Κάτι άλλο, κουράζεστε κι εσείς πιο πολύ εύκολα; Ενώ κοιμάμαι σχετικά καλά το βράδυ και κλείνω ένα 8ωρο, μετά το πρωί άντε να κάνω μια δουλίτσα και θέλω να ξαπλώσω και να ξανακοιμηθω 😅 Νομίζω νιώθω πάλι την κούραση του πρώτου τριμήνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats καλή άδεια 😉🎊🎉 να ευχαριστηθείς το χρόνο σου με τις ετοιμασίες! 

@Ersi85 εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη διότι το νηστείας ότι κι αν έκανα ξέφευγε... Πλέον είναι απόλυτα ρυθμισμένο το ζαχαράκι μου.. βέβαια συνεχίζω κανονικά τη διατροφή μου. Υπομονή! Ότι χρειάζεται θα κάνουμε για να είναι καλά τα μωράκια μας! 

Πως πάτε με τις ετοιμασίες; Εγώ σε αναμονή να βάλουμε σιτες στα παράθυρα οπότε δεν έχω φέρει ακόμα τη κούνια κτλ έχω πλύνει τα πάντα από ρούχα, σεντόνια κτλ ανυπομονώ να έρθει η κούνια, να βάλω κουρτίνες στο δωμάτιο του, να το δω ολοκληρωμένο βασικά να ηρεμήσω! 14/06 μπαίνω στον 9ο και μου φαίνεται ότι είναι ποοοολυ κοντά! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2023 at 11:01 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια μαξιλάρι θηλασμού έχετε πάρει; 

Βλέπω διάφορα στο ίντερνετ αλλά ψάχνω ένα "σκληρό" σταθερό, όχι αυτό με τα μπαλάκια μέσα που είναι και εγκυμοσύνης γιατί πιστεύω δεν θα βολεψει. Από κοντά έχω δει μόνο στο Prenatal ένα τέτοιο, αλλά θα ήθελα να δω και άλλα. Έχει πάρει καμία;

Σε άλλα νέα χθες παραλάβαμε το σετ με το καρότσι 😁 Να δω που θα το βάζουμε μετά στο σπίτι 😅

Γειά σου κορίτσι μου!

Αυτό που μου φαίνεται  πολύ καλό και σταθερό είναι το κοκορακι της la millou αν και είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!

Αυτό που μου φαίνεται  πολύ καλό και σταθερό είναι το κοκορακι της la millou αν και είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του.

Πώς είσαι εσύ κορίτσι; Καιρό έχεις να γράψεις.

Α δεν το ήξερα αυτό! Καλή φάση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα βολεψει τόσο πολύ σε όλες τις στάσεις. Θα προτιμήσω αυτά σε U σχήμα γιατί μου φαίνεται πολύ βολικό και για τη θέση ράγκμπι. 

Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats καλή άδεια 😉🎊🎉 να ευχαριστηθείς το χρόνο σου με τις ετοιμασίες! 

@Ersi85 εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη διότι το νηστείας ότι κι αν έκανα ξέφευγε... Πλέον είναι απόλυτα ρυθμισμένο το ζαχαράκι μου.. βέβαια συνεχίζω κανονικά τη διατροφή μου. Υπομονή! Ότι χρειάζεται θα κάνουμε για να είναι καλά τα μωράκια μας! 

Πως πάτε με τις ετοιμασίες; Εγώ σε αναμονή να βάλουμε σιτες στα παράθυρα οπότε δεν έχω φέρει ακόμα τη κούνια κτλ έχω πλύνει τα πάντα από ρούχα, σεντόνια κτλ ανυπομονώ να έρθει η κούνια, να βάλω κουρτίνες στο δωμάτιο του, να το δω ολοκληρωμένο βασικά να ηρεμήσω! 14/06 μπαίνω στον 9ο και μου φαίνεται ότι είναι ποοοολυ κοντά! 

 

Ο ναι είσαι κοντά! 

Εγώ έχω στήσει την κούνια για να την δω κυρίως γιατί την πήραμε από μια φίλη και ελπίζω αυτό ή το άλλο σκ να βάλουμε κι εμείς κάτι σιτες που έχουμε πάρει (μεγάλος τρόμος τα κουνούπια φέτος!).

24/6 μπαίνω στον μήνα μου, οπότε μέχρι τότε ελπίζω να έχω πλύνει και σιδερωσει τα πάντα του παιδιού 😅 

Για το δωμάτιο δεν θα κάνω κάτι τρελό. Θα βάλω κι εγώ κάτι κουρτίνες και έχω δει κάτι τέλεια αυτοκόλλητα που λέω να κολλήσω στους τοίχους 😁 Κατά τα άλλα θα το κρατήσω απλό. Το κακό είναι ότι αυτό το δωμάτιο ήταν γραφείο/δωμάτιο φιλοξενούμενων οπότε έχει ήδη μέσα ένα κρεβάτι και ένα γραφείο και βιβλιοθήκη τα οποία όταν μεγαλώσει λίγο το παιδί κάπου πρέπει να πάνε και δεν ξέρω που 😅 Ελπίζω να μετακομίσουμε σε κάποιο πιο βολικό σπίτι 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Πώς είσαι εσύ κορίτσι; Καιρό έχεις να γράψεις.

Α δεν το ήξερα αυτό! Καλή φάση αλλά φοβάμαι ότι δεν θα βολεψει τόσο πολύ σε όλες τις στάσεις. Θα προτιμήσω αυτά σε U σχήμα γιατί μου φαίνεται πολύ βολικό και για τη θέση ράγκμπι. 

Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις μετά!

Ναι ίσως να μην βολεύει σε αυτή την περίπτωση.

Καλά είμαι,έχω  ένα κρυολόγημα εδώ και  μιάμιση βδομάδα δεν με έχει  αφήσει σε ησυχία.Με αποτέλεσμα  να έχω καθυστερήσει κάτι  εξετάσεις και την επίσκεψη στον  γιατρό.Έχω κάνει όμως ντόπλερ και βγήκε  άριστο!!!Τώρα θα ήθελα  να μάθω  πληροφορίες για την κλινική μάλλον θα τους πάρω  αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Ναι ίσως να μην βολεύει σε αυτή την περίπτωση.

Καλά είμαι,έχω  ένα κρυολόγημα εδώ και  μιάμιση βδομάδα δεν με έχει  αφήσει σε ησυχία.Με αποτέλεσμα  να έχω καθυστερήσει κάτι  εξετάσεις και την επίσκεψη στον  γιατρό.Έχω κάνει όμως ντόπλερ και βγήκε  άριστο!!!Τώρα θα ήθελα  να μάθω  πληροφορίες για την κλινική μάλλον θα τους πάρω  αύριο!

Κρίμα για το κρυολόγημα, αλλά μπράβο για το doppler. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα;

Αθήνα θα γεννήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κρίμα για το κρυολόγημα, αλλά μπράβο για το doppler. Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα;

Αθήνα θα γεννήσεις;

Ευχαριστώ ❤️

33+3 Έχω μια μέρα  διαφορά με την @peacock!!!

Ναι Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/5/2023 at 5:08 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

@Eliza Kats καλή άδεια 😉🎊🎉 να ευχαριστηθείς το χρόνο σου με τις ετοιμασίες! 

@Ersi85 εγώ ξεκίνησα ινσουλίνη διότι το νηστείας ότι κι αν έκανα ξέφευγε... Πλέον είναι απόλυτα ρυθμισμένο το ζαχαράκι μου.. βέβαια συνεχίζω κανονικά τη διατροφή μου. Υπομονή! Ότι χρειάζεται θα κάνουμε για να είναι καλά τα μωράκια μας! 

Πως πάτε με τις ετοιμασίες; Εγώ σε αναμονή να βάλουμε σιτες στα παράθυρα οπότε δεν έχω φέρει ακόμα τη κούνια κτλ έχω πλύνει τα πάντα από ρούχα, σεντόνια κτλ ανυπομονώ να έρθει η κούνια, να βάλω κουρτίνες στο δωμάτιο του, να το δω ολοκληρωμένο βασικά να ηρεμήσω! 14/06 μπαίνω στον 9ο και μου φαίνεται ότι είναι ποοοολυ κοντά! 

 

Ευτυχώς δε θα είναι για μεγάλο διάστημα η ινσουλίνη. Αυτό είναι το παρήγορο. Επειδή έχω πολλές απορίες, μου εξηγείς λίγο τα βασικά?

1. Κάνεις καθημερινά μία ένεση ινσουλίνης με σύριγγα, πχ. στον μηρό?

2. Την κάνεις η ίδια στον εαυτό σου ή πας πχ. σε φαρμακείο και στην κάνουν εκεί?

3. Συνεχίζεις να παίρνεις καθημερινές μετρήσεις σακχάρου με το μηχάνημα, 4 φορές τη μέρα?

4. Συνεχίζεις κανονικά την ειδική διατροφή για διαβήτη κύησης ή τρως κανονικά?

Και 5. πότε θα σταματήσεις την ινσουλίνη? Μετά τον τοκετό ή λίγες ημέρες πριν?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά αν απαντήσεις. Μέχρι να βρεθώ με τον ενδοκρινολόγο, θα με ενδιέφερε να ακούσω τη δική σου εμπειρία. 

❤️ 

υ.γ. Σίτες βάλαμε και εμείς! Και τώρα θα βάλουμε και ρολοκουρτίνες συσκότισης (βρήκα κάτι πολύ οικονομικές στο Jysk) διότι οι κουρτίνες μας αφήνουν το φως να περνάει και αυτό δεν βοηθάει στον ύπνο βρέφους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...