Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

 

Και μένα άλλαξε θέση και τις τελευταίες μέρες νιώθω τα χτυπήματα πιο χαμηλά και εσωτερικά..ίσως άλλαξε θέση!😏Και εγώ ελπίζω να μη γύρισε προς τα πάνω!!Αυτό με τις κινήσεις μου έχει γίνει ΄άγχος πάντως...πότε κουνάει,πόσο,πώς κτλ...🙈

Γεια σου κορίτσι!!

Όπως τα βλέπω είναι εντός ορίων...βέβαια θα σου πει και ο γιατρός σου γιατί εμείς δεν είμαστε και οι πλέον κατάλληλες χιχι 😛

Όσο για το βάρος...και εγώ είμαι 30η τώρα αλλά δεν ξέρω πόσο έχει φτάσει η μικρή,όταν είχαμε πάει πριν 2 εβδομάδες πάντως ήταν 1100γρ.Αρα για 30η το 1850 μια χαρά μου ακούγεται!!Διαστάσεις δε μου λέει...Τώρα έχουμε το ντοπλερ στις 29/05 οπότε θα έχουμε και εμείς νεότερες μετρήσεις!😁Πάντως αν κρίνω ότι πλέον δυσκολέυομαι να πάρω τα πόδια μου μάλλον θα έχουμε μεγαλώσει και εμείς αρκετά χαχα!

Από πρήξιμο σε πόδια χέρια κτλ πώς πάτε κορίτσια;;Εγώ είμαι πρησμένη πλέον μόνιμα...

Κορίτσι μου πρήξιμο δεν έχω για την ώρα (βρίσκομαι στη 31η εβδομάδα). Σε νιώθω όμως, είναι σπαστικό.

Ίσως είναι που έχω κόψει τελείως το αλάτι από τις τροφές μου εδώ και μήνες, λόγω υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία, οπότε χωρίς αλάτι λογικά δε κάνω εύκολα κατακράτηση υγρών. Τα πόδια κάθε βράδυ επίσης τα σηκώνω με 2 μαξιλάρια στον καναπέ για καμιά ώρα, για να ξεκουράζονται, και λογικά ξεπρήζονται κιόλας έτσι.

Η αδερφή μου όμως στη δική της εγκυμοσύνη είχε από 7ο-8ο μήνα πάρα πολύ πρησμένα πόδια (δε τη χώραγαν πια τα παπούτσια της), χωρίς να έχει κάτι παθολογικό.

Αν πρήζονται μόνο τα χέρια (και το πρόσωπο), καλό είναι να παίρνουμε και την αρτηριακή μας πίεση, ώστε να είμαστε σίγουρες οτι δεν έχουμε κάποιο σύμπτωμα προεκλαμψίας.

4 μέρες πριν από εσένα έχω και εγώ το ντόπλερ (Γ αυχενική) και θα λυθούν διάφορες απορίες ελπίζω!

Να μοιραστείς εάν επιθυμείς κ εσύ ο,τι σου πουν στη δική σου εξέταση για κιλά/ύψος, να ξέρουμε που βαδίζουμε!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα μπράβο! Κι εγώ της πήρα μια 5αδα? με φορμακια μέχρι ενός μήνα για να φορέσει τον πρώτο καιρό. Ελπίζω να μην βγει πολύ μεγάλη και δεν χωράει 🤣🤣🤣 

Εγώ 3-6 δεν έχω πάρει ακόμα. Θα δω και τι δώρα θα μου κάνουν. Πιστεύω 3-6 θα θέλουμε μακρυμάνικα γιατί θα αλλάξει ο καιρός μέχρι τότε 😅 

Με το καλό η Γ'. Θα περιμένουμε νέα σου! Θα ενημερώσω κι εγώ αν την δούμε την Κυριακή. 

Όσο για το βάρος και εμένα δεν με ενοχλεί ως βάρος, αλλά με την κοιλιά έχω γίνει πιο δυσκίνητη τώρα. Και ναι δεν νιώθω τόσο ότι κλωτσαει τώρα αλλά πιο πολύ ότι κινείται κάπως. Αλλά αν κάτσω στο αριστερό πλευρό πολλές φορές νιώθω κάτι σαν πόδι στη δεξιά μου πλευρά. Έχει φάση 😅

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αχ να πάει για όλες μας καλά η Γ ❤️ !!!

Ναι, δυσκίνητη λόγω μεγαλούτσικης κοιλιάς και εγώ. Αλλά βάρος, όπως είπες κ εσύ, δε νιώθω ακόμα στην κοιλιά. Ίσως στον 8ο. Η αδερφή μου έλεγε από τον 8ο μήνα ότι ένιωθε σα να κουβαλάει ένα καρπούζι στην κοιλιά και τελικά γέννησε μωρό 3250 γραμμάρια την 38η εβδομάδα. 

Έκανες πάρα πολύ καλά που της πήρες τα μικρά μεγέθη για νεογέννητα, θα βγάλετε και ωραίες φώτο αλλά και δε θα κολυμπάει το μωρό στο ρούχο του! Ο,τι πρέπει είναι για το μαιευτήριο. Μετά μου είπαν θα μεγαλώνει σχεδόν κάθε εβδομάδα το μωρό, οπότε σύντομα δε θα του κάνουν τα 0-1 και μετά αναλαμβάνουν τα 1-3!

Και εγώ ιδέα δεν έχω πόσο μικρό ή μεγάλο θα βγει το μωράκι μου, ας ελπίσουμε ότι θα το καλύψω με όσα του έχω πάρει. Για μένα δεν έχω αγοράσει σχεδόν τίποτα, όλα για το μωρό τα έδωσα 👶😂🧸και έμεινα στον άσσο οικονομικά! Αλλά χαλάλι ❤️ 

 Όσο για την αίσθηση του μωρού, μου δίνει κουράγιο που έχεις παρόμοια αίσθηση στην κοιλιά! Και το δικό μου δε κλωτσάει (σχεδόν ποτέ), μόνο κινείται και παραδόξως κ εγώ όταν ξαπλώνω στην αριστερή μου πλευρά νιώθω κάτι σα πόδι στη δεξιά (στο πλευρό μου συνήθως) και γαργαλίσματα στο αριστερό πλευρό (όπου εικάζω πως είναι χεράκια).

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσι μου πρήξιμο δεν έχω για την ώρα (βρίσκομαι στη 31η εβδομάδα). Σε νιώθω όμως, είναι σπαστικό.

Ίσως είναι που έχω κόψει τελείως το αλάτι από τις τροφές μου εδώ και μήνες, λόγω υψηλού κινδύνου για προεκλαμψία, οπότε χωρίς αλάτι λογικά δε κάνω εύκολα κατακράτηση υγρών. Τα πόδια κάθε βράδυ επίσης τα σηκώνω με 2 μαξιλάρια στον καναπέ για καμιά ώρα, για να ξεκουράζονται, και λογικά ξεπρήζονται κιόλας έτσι.

Η αδερφή μου όμως στη δική της εγκυμοσύνη είχε από 7ο-8ο μήνα πάρα πολύ πρησμένα πόδια (δε τη χώραγαν πια τα παπούτσια της), χωρίς να έχει κάτι παθολογικό.

Αν πρήζονται μόνο τα χέρια (και το πρόσωπο), καλό είναι να παίρνουμε και την αρτηριακή μας πίεση, ώστε να είμαστε σίγουρες οτι δεν έχουμε κάποιο σύμπτωμα προεκλαμψίας.

4 μέρες πριν από εσένα έχω και εγώ το ντόπλερ (Γ αυχενική) και θα λυθούν διάφορες απορίες ελπίζω!

Να μοιραστείς εάν επιθυμείς κ εσύ ο,τι σου πουν στη δική σου εξέταση για κιλά/ύψος, να ξέρουμε που βαδίζουμε!! :) 

Ναι και εγώ το αλάτι ενώ δεν το έχω κόψει τελείως,γενικά δε βάζω πολύ.Ισως το κόψω μπας και δω διαφορά...Χερια και πόδια πρησμένα φουλ και αφηνεί και εντύπωμα που λένε αν πιέσεις με το δάχτυλο,όμως μετράω την πίεση μου και δεν έχει ανέβει πάνω από 12,ενώ ο γιατρός μου είχε χτυπήσει καμπανάκι για το αν φτάσει 13.Τι να πω σε μερικές μέρες θα μου λυθούν απορίες που θα δω και το γιατρό!

Εννοείται θα μοιραστώ τα αποτελέσματα των μετρήσεων να ξέρουμε!!😉 

Εγώ πχ δεν έχω αγοράσει τίποτα για τη μικρή με μέγεθος 0-1 γιατί έχω πειστεί ότι θα είναι μεγάλο μωρό!😅 Ελπίζω να μην κολυμπάει μέσα σε αυτά!! Είμαι περίεργη πόσα εκατοστά θα φανεί στο ντόπλερ γιατί κάθε φορά ο γιατρός μου μου σχολιάζει πόσο μεγάλο είναι το μηριαίο οστό της...μάλλον γι'αυτό έχω φανταστεί ότι θα γεννήσω γίγαντα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lilaki87 είπε:

Ναι και εγώ το αλάτι ενώ δεν το έχω κόψει τελείως,γενικά δε βάζω πολύ.Ισως το κόψω μπας και δω διαφορά...Χερια και πόδια πρησμένα φουλ και αφηνεί και εντύπωμα που λένε αν πιέσεις με το δάχτυλο,όμως μετράω την πίεση μου και δεν έχει ανέβει πάνω από 12,ενώ ο γιατρός μου είχε χτυπήσει καμπανάκι για το αν φτάσει 13.Τι να πω σε μερικές μέρες θα μου λυθούν απορίες που θα δω και το γιατρό!

Εννοείται θα μοιραστώ τα αποτελέσματα των μετρήσεων να ξέρουμε!!😉 

Εγώ πχ δεν έχω αγοράσει τίποτα για τη μικρή με μέγεθος 0-1 γιατί έχω πειστεί ότι θα είναι μεγάλο μωρό!😅 Ελπίζω να μην κολυμπάει μέσα σε αυτά!! Είμαι περίεργη πόσα εκατοστά θα φανεί στο ντόπλερ γιατί κάθε φορά ο γιατρός μου μου σχολιάζει πόσο μεγάλο είναι το μηριαίο οστό της...μάλλον γι'αυτό έχω φανταστεί ότι θα γεννήσω γίγαντα 😂

Είσαστε ψηλοί άνθρωποι εσύ κ ο μπαμπάς? Αν ναι, είναι πιθανό να βγει όντως ψηλό το μωρό, μας το λέει κάθε φορά η γιατρός μας.

Ωστόσο σε μας για την ώρα δεν έχει φανεί να είναι ψηλό ιδιαίτερα το μωράκι μου. 41 εκατοστά ήταν στη 30η εβδομάδα, παρά το ότι είμαστε και οι δύο ψηλοί. 

Τα 0-1 είναι τα κολλητά!🧸🧸 Ο,τι πρέπει για τις πρώτες φώτο του μαιευτηρίου! Αφορούν μέχρι 4.5 κιλά μωρό και έως 56 εκατοστά ύψος (της Mothercare). Φυσικά εάν βγουν τα μωράκια μας 60 εκατοστά, δε θα χωράνε. Εκεί πάμε στο 1-3, για αυτό του έχω πάρει 2 φορμάκια κ κορμάκια κ από αυτά.

Ξεπουλήθηκα κορίτσια μου στα αλήθεια! Στο σύνολο πήρα 8 φορμάκια (διάφορα μεγέθη) και 10 κορμάκια. Δεν έμεινε τπτ για μένα 🤪

image.gif.999696302322a45d02747df8a621ea85.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Είσαστε ψηλοί άνθρωποι εσύ κ ο μπαμπάς? Αν ναι, είναι πιθανό να βγει όντως ψηλό το μωρό, μας το λέει κάθε φορά η γιατρός μας.

Ωστόσο σε μας για την ώρα δεν έχει φανεί να είναι ψηλό ιδιαίτερα το μωράκι μου. 41 εκατοστά ήταν στη 30η εβδομάδα, παρά το ότι είμαστε και οι δύο ψηλοί. 

Τα 0-1 είναι τα κολλητά!🧸🧸 Ο,τι πρέπει για τις πρώτες φώτο του μαιευτηρίου! Αφορούν μέχρι 4.5 κιλά μωρό και έως 56 εκατοστά ύψος (της Mothercare). Φυσικά εάν βγουν τα μωράκια μας 60 εκατοστά, δε θα χωράνε. Εκεί πάμε στο 1-3, για αυτό του έχω πάρει 2 φορμάκια κ κορμάκια κ από αυτά.

Ξεπουλήθηκα κορίτσια μου στα αλήθεια! Στο σύνολο πήρα 8 φορμάκια (διάφορα μεγέθη) και 10 κορμάκια. Δεν έμεινε τπτ για μένα 🤪

image.gif.999696302322a45d02747df8a621ea85.gif

Ναι είμασατε η αλήθεια είναι!Εμένα ο άντρας μου έμαθα γεννήθηκε 57 εκατοστα!!Εντάξει το κοριτσάκι φαντάζομαι δε θα φτάσει τόσο...αλλά εμένα δε μου μετράει εκατοστά ο γιατρός πλέον και δεν έχω εικόνα γαμώτο...πωπω κ της έχω πάρει απο τα hm κατι 2-4 μονόχρωμα για να βάλω δικα μας μηνυματάκια επάνω και σκεφτόμουν ότι αυτά θα είναι για τη γέννηση!Μ΄άλλον πρέπει να πάρω και κάποια 0-1 για το μαιευτήριο να έχω καβάτζα!😅

Άσε και εγώ έχω ξεπαραδιαστεί η μάνα και ακόμα έχουμε δρόμο!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Χαίρομαι πάρα πολύ που ήταν καλή η Γ επιπέδου σου!!! 

Έφυγε και το τελευταίο άγχος ❤️ Σε 5 ημέρες έχω και εγώ επιτέλους τη Γ κορίτσια μου.. ευχηθείτε να πάει τέλεια σε όλες μας, να ηρεμήσουμε!

Έχω κάποιες απορίες με την εξέταση αυτή.

α. Κρατάει όσο και η Β επιπέδου (περιλαμβάνει και κολπικό υπέρηχο)? β. Φωτογραφίες-στιγμιότυπα από 3D/4D του μωρού σας έδωσε ο γιατρός? Είδατε και προσωπάκι? γ. Σας έδωσε κάποια πρόβλεψη για το πόσα κιλά και ύψος θα φτάσει το μωράκι στην γέννησή του? 

(Όσο για το σάκχαρο περιμένω το τηλεφώνημα του ενδοκρινολόγου για το πως θα κινηθούμε με αυτές τις τιμές. Με καθησυχάσατε κορίτσια πάντως να ξέρετε.)

Με το καλό και η δική σου γ επιπέδου ✌️ όλα να πάνε σούπερ! 

Κρατάει πάνω κάτω όσο και η β επιπέδου, αν το επιτρέπει η θέση του μωρού μπορείς να έχεις φωτογραφία του βεβαίως! (Εμάς ο μικρός κρατούσε με το ένα χέρι τον ομφάλιο λώρο και το άλλο το έβαζε μπροστά στο πρόσωπο του 🤦🏼‍♀️ έχω μια φωτό του εντελώς παραμορφωμένη και μισή 🤣) πρόβλεψη όχι δε μας έδωσε αλλά δε ρώτησα κιόλας να είμαι ειλικρινής. Ο δικός μου εμβρυομητρικος αυτή τη φορά δε μου έκανε κολπικό υπέρηχο αλλά δε ξέρω ο κάθε γιατρός τι πρωτόκολλο ακολουθεί. 

Κι εμένα ξεκίνησε το νηστείας και κάνει νερά...είναι οριακό και μερικές φορές ξεπερνάει το οριο παρότι κάνω διατροφή.. θα μιλήσω με διαβητολογο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Αυτό για τον πλακούντα π΄ρωτη φορά το άκουσα...δε μου σχολίασε ποτέ κανείς τίποτα.Αλλά τώρα που το είπες έψαξα στη β επιπέδου και είδα ότι έγραφε Grade 1,φαντάζομαι για να μη μου ανέφερε κανείς τίποτα ότι είναι νορμάλ..🤔

Νορμάλ είναι για αυτό δε σου είπαν κάτι! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Ναι είμασατε η αλήθεια είναι!Εμένα ο άντρας μου έμαθα γεννήθηκε 57 εκατοστα!!Εντάξει το κοριτσάκι φαντάζομαι δε θα φτάσει τόσο...αλλά εμένα δε μου μετράει εκατοστά ο γιατρός πλέον και δεν έχω εικόνα γαμώτο...πωπω κ της έχω πάρει απο τα hm κατι 2-4 μονόχρωμα για να βάλω δικα μας μηνυματάκια επάνω και σκεφτόμουν ότι αυτά θα είναι για τη γέννηση!Μ΄άλλον πρέπει να πάρω και κάποια 0-1 για το μαιευτήριο να έχω καβάτζα!😅

Άσε και εγώ έχω ξεπαραδιαστεί η μάνα και ακόμα έχουμε δρόμο!!!  

Πάρε κανά δυο 0-1, ιδίως αν τα βρεις σε προσφορά!

Τι όμορφη ιδέα με τα δικά σας μηνυματάκια. Θα τα ράψετε πάνω σα κέντημα ή θα τα πάτε για στάμπα?

Σήμερα πάλι δε κρατήθηκα και πήρα από το prenatal ένα φορμάκι ολόσωμο βαμβάκι 100% με 4.99 ευρώ! Βοήθεια!

Παιδιά για μένα δεν έμεινε τίποτα, ούτε για κρέμα για το πρόσωπο.

Δε δουλεύω κιόλας τώρα και το ταμείο μου κράτησε μέχρι τον 6ο μήνα. 

Σχεδόν όλα τα έχουμε πάρει ωστόσο δεν έχω: α. σελτεδάκια αδιάβροχα, β. πανες αγκαλιάς, γ. πανάκια για γουλιές και δ. πετσετούλες τύπου 50Χ70 που παντού λένε ότι χρειάζονται πάρα πολύ και καλό είναι να έχουμε καμια 5-10 γιατί θα λερώνονται συνέχεια.

Ξέρετε από που μπορώ να πάρω τα παραπάνω πολύ οικονομικά?

Στο Prenatal έχει το 1 σελτεδάκι 12.99 ευρώ!!! Πάρα πολύ ακριβό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Με το καλό και η δική σου γ επιπέδου ✌️ όλα να πάνε σούπερ! 

Κρατάει πάνω κάτω όσο και η β επιπέδου, αν το επιτρέπει η θέση του μωρού μπορείς να έχεις φωτογραφία του βεβαίως! (Εμάς ο μικρός κρατούσε με το ένα χέρι τον ομφάλιο λώρο και το άλλο το έβαζε μπροστά στο πρόσωπο του 🤦🏼‍♀️ έχω μια φωτό του εντελώς παραμορφωμένη και μισή 🤣) πρόβλεψη όχι δε μας έδωσε αλλά δε ρώτησα κιόλας να είμαι ειλικρινής. Ο δικός μου εμβρυομητρικος αυτή τη φορά δε μου έκανε κολπικό υπέρηχο αλλά δε ξέρω ο κάθε γιατρός τι πρωτόκολλο ακολουθεί. 

Κι εμένα ξεκίνησε το νηστείας και κάνει νερά...είναι οριακό και μερικές φορές ξεπερνάει το οριο παρότι κάνω διατροφή.. θα μιλήσω με διαβητολογο..

Σε καταλαβαίνω..

Η συμβουλή μου για να ρίξεις το νηστείας είναι να τρως όσο πιο νωρίς μπορείς το βράδυ, να μη τρως ψωμί/μακαρόνια/γλυκά και να κάνεις και περπάτημα μετά το φαγητό. Θα δεις που σιγα σιγα θα πεφτει το νηστειας μετά.

Εμένα οι μεταγευματικές πλέον δε μαζεύονται. Μάλιστα πρέπει να μετράμε το 60λεπτο από την 1η μας μπουκιά και να έχουμε φάει μέσα σε 15 λεπτά, αλλιώς βγαίνουν παραπάνω, αφού λιγοστεύει κ ο χρόνος.

Επιπλέον, έλαβα απάντηση από τον διαβητολόγο!

Μου είπε περιθώριο ακόμη 10 ημέρες με πιο αυστηρή δίαιτα (τελευταίο γεύμα στις 7.30 το απόγευμα), αλλιώς ξεκινάμε βασική δόση ινσουλίνης. Έτσι είπε 😥Επίσης θέλει να δει και να συνεκτιμήσει το ντόπλερ του Γ επιπέδου και για αυτό μου έκλεισε ραντεβού να με δει σε 10 μέρες. Και μετά θα αποφασίσει τι θα μου χορηγήσει και αν.

Γενικά να ξέρετε πως όλα τα φαγητά μου ανεβάζουν το σάκχαρο, εκτός από τα βραστά πικρά χόρτα με ψητά ψάρια φούρνου, φρυγανιές ολικής με τυρί cottage και τα αμύγδαλα τα ωμά. ΌΛΑ τα υπόλοιπα με ανεβάζουν..⬆️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

Με το καλό και η δική σου γ επιπέδου ✌️ όλα να πάνε σούπερ! 

Κρατάει πάνω κάτω όσο και η β επιπέδου, αν το επιτρέπει η θέση του μωρού μπορείς να έχεις φωτογραφία του βεβαίως! (Εμάς ο μικρός κρατούσε με το ένα χέρι τον ομφάλιο λώρο και το άλλο το έβαζε μπροστά στο πρόσωπο του 🤦🏼‍♀️ έχω μια φωτό του εντελώς παραμορφωμένη και μισή 🤣) πρόβλεψη όχι δε μας έδωσε αλλά δε ρώτησα κιόλας να είμαι ειλικρινής. Ο δικός μου εμβρυομητρικος αυτή τη φορά δε μου έκανε κολπικό υπέρηχο αλλά δε ξέρω ο κάθε γιατρός τι πρωτόκολλο ακολουθεί. 

Κι εμένα ξεκίνησε το νηστείας και κάνει νερά...είναι οριακό και μερικές φορές ξεπερνάει το οριο παρότι κάνω διατροφή.. θα μιλήσω με διαβητολογο..

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!

Θα δούμε εάν θα έχει γυρίσει τις επόμενες ημέρες για να τον δούμε, γιατί μέχρι προχθές είναι γυρισμένος πλάτη.. :) Δε πειράζει κ για εσάς, κ παραμορφωμένη που βγήκε, σε λίγο καιρό θα τον βγάζετε πεντακάθαρες και από κοντά! ❤️❤️ 

Μακάρι να μη μου κάνει κ εμένα κολπικό υπέρηχο, γενικά είναι μια εξέταση που με ενοχλεί.\

Δε βρίσκω το μήνυμα που σου έγραψα για το νηστείας, ένας τρόπος να το ρίξεις είναι να τρως όσο πιο νωρίς μπορείς το βράδυ (πριν τις 7.30) και οχι γλυκα/μακαρονια/ψωμι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε καταλαβαίνω..

Η συμβουλή μου για να ρίξεις το νηστείας είναι να τρως όσο πιο νωρίς μπορείς το βράδυ, να μη τρως ψωμί/μακαρόνια/γλυκά και να κάνεις και περπάτημα μετά το φαγητό. Θα δεις που σιγα σιγα θα πεφτει το νηστειας μετά.

Εμένα οι μεταγευματικές πλέον δε μαζεύονται. Μάλιστα πρέπει να μετράμε το 60λεπτο από την 1η μας μπουκιά και να έχουμε φάει μέσα σε 15 λεπτά, αλλιώς βγαίνουν παραπάνω, αφού λιγοστεύει κ ο χρόνος.

Επιπλέον, έλαβα απάντηση από τον διαβητολόγο!

Μου είπε περιθώριο ακόμη 10 ημέρες με πιο αυστηρή δίαιτα (τελευταίο γεύμα στις 7.30 το απόγευμα), αλλιώς ξεκινάμε βασική δόση ινσουλίνης. Έτσι είπε 😥Επίσης θέλει να δει και να συνεκτιμήσει το ντόπλερ του Γ επιπέδου και για αυτό μου έκλεισε ραντεβού να με δει σε 10 μέρες. Και μετά θα αποφασίσει τι θα μου χορηγήσει και αν.

Γενικά να ξέρετε πως όλα τα φαγητά μου ανεβάζουν το σάκχαρο, εκτός από τα βραστά πικρά χόρτα με ψητά ψάρια φούρνου, φρυγανιές ολικής με τυρί cottage και τα αμύγδαλα τα ωμά. ΌΛΑ τα υπόλοιπα με ανεβάζουν..⬆️

 

Τι τραβάς κι εσύ με το ζάχαρο... Κι εγώ φοβάμαι ότι θα με ξαναβάλει τώρα να κάνω την καμπύλη... Για να δούμε... Ελπίζω να την αποφύγω γιατί τα τρώω και τα γλυκάκια μου 😅

Βρε συ γιατί τα ψωνισες όλα για το μωρό; Δεν θα σου φέρουν και δώρα; Εγώ τώρα προσπαθώ να φτιάξω μια λίστα δώρων γιατί με έχουν ρωτήσει αρκετοί τι θέλω για το μωρό, και ότι μείνει θα το πάρω εγώ μετά.

Όσο για τα σελτεδακια δεν έχω ιδέα 🤣 και θέλουμε και τόσα πολλά ε; Θα κανονίσω να πάω από βδομάδα σε μια ξαδέλφη μου που έχει 2 τώρα για μάθημα! Να μου πει τι είναι τι και που χρησιμεύει γιατί φοβάμαι ότι στα μαγαζιά μας βλέπουν άσχετες και μας πουλάνε τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τι τραβάς κι εσύ με το ζάχαρο... Κι εγώ φοβάμαι ότι θα με ξαναβάλει τώρα να κάνω την καμπύλη... Για να δούμε... Ελπίζω να την αποφύγω γιατί τα τρώω και τα γλυκάκια μου 😅

Βρε συ γιατί τα ψωνισες όλα για το μωρό; Δεν θα σου φέρουν και δώρα; Εγώ τώρα προσπαθώ να φτιάξω μια λίστα δώρων γιατί με έχουν ρωτήσει αρκετοί τι θέλω για το μωρό, και ότι μείνει θα το πάρω εγώ μετά.

Όσο για τα σελτεδακια δεν έχω ιδέα 🤣 και θέλουμε και τόσα πολλά ε; Θα κανονίσω να πάω από βδομάδα σε μια ξαδέλφη μου που έχει 2 τώρα για μάθημα! Να μου πει τι είναι τι και που χρησιμεύει γιατί φοβάμαι ότι στα μαγαζιά μας βλέπουν άσχετες και μας πουλάνε τα πάντα!

Καλημέρα!

Άκου να δεις ποια είναι η θέση μου..

γενικά, δεν έχω ανακοινώσει ιδιαίτερα την εγκυμοσύνη μου στα σόγια, καθώς οι περισσότεροι τυγχάνουν ολίγον τι τοξικές προσωπικότητες. Επίσης είμαι χαμηλών τόνων στη προσωπική μου ζωή.

Η μαμά μου και η πεθερά μου που πραγματικά ήθελαν να μου πάρουν κάποια πράγματα, μου πήραν. Τώρα ντρέπομαι να ζητήσω οτιδήποτε άλλο.

Συνεπώς, το βάρος των αγορών πέφτει σχεδόν αποκλειστικά σε εμένα και τον σύζυγό μου. Σιγά-σιγά μαζεύουμε όσα χρειαζόμαστε, αλλά είναι που δεν έχουν τελειωμό! Η προίκα του μωρού είναι αχανής ❤️ 

υ.γ. Το σάκχαρο είναι πονηρό! Κάνει τα δικά του.. έμαθα ωστόσο πλέον τι να αποφεύγω και νομίζω εφεξής θα πάει καλά. Θα ενημερώνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα!

Άκου να δεις ποια είναι η θέση μου..

γενικά, δεν έχω ανακοινώσει ιδιαίτερα την εγκυμοσύνη μου στα σόγια, καθώς οι περισσότεροι τυγχάνουν ολίγον τι τοξικές προσωπικότητες. Επίσης είμαι χαμηλών τόνων στη προσωπική μου ζωή.

Η μαμά μου και η πεθερά μου που πραγματικά ήθελαν να μου πάρουν κάποια πράγματα, μου πήραν. Τώρα ντρέπομαι να ζητήσω οτιδήποτε άλλο.

Συνεπώς, το βάρος των αγορών πέφτει σχεδόν αποκλειστικά σε εμένα και τον σύζυγό μου. Σιγά-σιγά μαζεύουμε όσα χρειαζόμαστε, αλλά είναι που δεν έχουν τελειωμό! Η προίκα του μωρού είναι αχανής ❤️ 

υ.γ. Το σάκχαρο είναι πονηρό! Κάνει τα δικά του.. έμαθα ωστόσο πλέον τι να αποφεύγω και νομίζω εφεξής θα πάει καλά. Θα ενημερώνω.

Αχ,πόσο σε καταλαβαίνω και εγώ όλα  μόνη μου τα πήρα μόνο  μια κοπέλα  από την δουλειά με ρώτησε και επειδή ήταν  η μόνη  ντράπηκα και έκανα πως δεν το άκουσα 😛 

Δεν πειράζει,καλύτερα,θα έχουμε μόνο πράγματα που διαλέξαμε με αγάπη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!

Θα δούμε εάν θα έχει γυρίσει τις επόμενες ημέρες για να τον δούμε, γιατί μέχρι προχθές είναι γυρισμένος πλάτη.. :) Δε πειράζει κ για εσάς, κ παραμορφωμένη που βγήκε, σε λίγο καιρό θα τον βγάζετε πεντακάθαρες και από κοντά! ❤️❤️ 

Μακάρι να μη μου κάνει κ εμένα κολπικό υπέρηχο, γενικά είναι μια εξέταση που με ενοχλεί.\

Δε βρίσκω το μήνυμα που σου έγραψα για το νηστείας, ένας τρόπος να το ρίξεις είναι να τρως όσο πιο νωρίς μπορείς το βράδυ (πριν τις 7.30) και οχι γλυκα/μακαρονια/ψωμι.

 

Ψωμιά, μακαρόνια , γλυκά , πατάτες κτλ δεν έχω φάει σε όλη την εγκυμοσύνη.... Κάνω διατροφή αυστηρή τέρμα χαμηλή σε υδατάνθρακες. Μεταγευματικα είμαι καλά....αυτό το νηστείας δε ξέρω τι έχει πάθει... τελευταίο γεύμα εν τω μεταξύ κάνω στις 19:30-20:00. Φαντάσου ότι από τη διατροφή έχασα και ένα κιλό! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά και είμαι 59 🤷🏼‍♀️ η διαβητολογος μου είπε ότι τώρα φτάνει στο πικ της η ινσουλινοαντισταση λόγω πλακούντα και ότι δεν είναι θέμα διατροφής πολλές φορές... Θα δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ψωμιά, μακαρόνια , γλυκά , πατάτες κτλ δεν έχω φάει σε όλη την εγκυμοσύνη.... Κάνω διατροφή αυστηρή τέρμα χαμηλή σε υδατάνθρακες. Μεταγευματικα είμαι καλά....αυτό το νηστείας δε ξέρω τι έχει πάθει... τελευταίο γεύμα εν τω μεταξύ κάνω στις 19:30-20:00. Φαντάσου ότι από τη διατροφή έχασα και ένα κιλό! Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά και είμαι 59 🤷🏼‍♀️ η διαβητολογος μου είπε ότι τώρα φτάνει στο πικ της η ινσουλινοαντισταση λόγω πλακούντα και ότι δεν είναι θέμα διατροφής πολλές φορές... Θα δούμε...

Πολύ σωστή μου φαίνεται η εξήγηση που σου έδωσε!

Θα το έχω και εγώ υπόψιν.

Γενικότερα πάντως μια δίαιτα πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες (ακόμα και στους ολικής άλεσης), δε συνιστάται από άποψη σακχάρου. Ο διαβητολόγος που με παρακολουθεί μου λέει συνεχώς να συνδυάζω τα βασικά μου γεύματα πχ με ψωμί ολικής άλεσης, διότι δε θέλουμε ο οργανισμός να φτιάχνει κετόνες, καταναλώνοντας σχεδόν αποκλειστικά πρωτείνη.. συζήτησέ το με ειδικό αν τελικά κάνεις παθολογικές τιμές νηστείας (που δε το εύχομαι). 

Είμαστε στην τελική ευθεία ❤️Και οι προκλήσεις-δυσκολίες που βιώνουμε τώρα θα είναι μια ανάμνηση σε λίγο καιρό ❤️ Αυτό προσωπικά μου δίνει δύναμη να συνεχίζω.

Από κιλά είσαι τέλεια πάντως! Εγώ 68 ξεκίνησα και είμαι 76.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Πολύ σωστή μου φαίνεται η εξήγηση που σου έδωσε!

Θα το έχω και εγώ υπόψιν.

Γενικότερα πάντως μια δίαιτα πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες (ακόμα και στους ολικής άλεσης), δε συνιστάται από άποψη σακχάρου. Ο διαβητολόγος που με παρακολουθεί μου λέει συνεχώς να συνδυάζω τα βασικά μου γεύματα πχ με ψωμί ολικής άλεσης, διότι δε θέλουμε ο οργανισμός να φτιάχνει κετόνες, καταναλώνοντας σχεδόν αποκλειστικά πρωτείνη.. συζήτησέ το με ειδικό αν τελικά κάνεις παθολογικές τιμές νηστείας (που δε το εύχομαι). 

Είμαστε στην τελική ευθεία ❤️Και οι προκλήσεις-δυσκολίες που βιώνουμε τώρα θα είναι μια ανάμνηση σε λίγο καιρό ❤️ Αυτό προσωπικά μου δίνει δύναμη να συνεχίζω.

Από κιλά είσαι τέλεια πάντως! Εγώ 68 ξεκίνησα και είμαι 76.

Φαντάσου ότι έτρωγα φρυγανιά ολικής με τυρί light ή γαλοπούλα μαζί με ένα ποτήρι γάλα και δεν είχα πρόβλημα...τις τελευταίες εβδομάδες με αυτό ανεβαίνει πάνω από 140... δηλ και το πιο απλό μικρό υδατάνθρακα να φάω με ενοχλεί πλέον. 

Ας ξεκινήσω ινσουλίνη τουλάχιστον να μπορώ να φάω σαν άνθρωπος! 

Είμαστε στη τελική ευθεία όπως το είπες... Απίστευτο μου φαίνεται ακόμα! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 12:39 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

@Argi3 @vou.95 κορίτσια εσείς που μπήκατε στο μήνα σας πώς είστε; Πώς πάνε τα μωράκια σας;

Εγω είμαι μεσα στην ανυπομονησία ♥️

Με βοηθάει πολύ να ξεκουράζομαι ενώ γενικά δεν είχα θέματα της τελευταίες βδομάδες νιώθω σαν φούσκα!😳 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου άλλαξε την ημερομηνία ο γιατρός για την μπέμπα μεγάλωσε αρκετά όλο το κοντεύει τώρα μου έχει πει πιθανή 7 Ιουνίου και τώρα την Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε πόσο πήρε η μπέμπα εγώ πιστεύω κορίτσια είναι οι δύο τελευταίες βδομάδες έτσι νιώθω! Και φυσικά ανυπομονώ να γνωρίσω την πριγκίπισσα♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Φαντάσου ότι έτρωγα φρυγανιά ολικής με τυρί light ή γαλοπούλα μαζί με ένα ποτήρι γάλα και δεν είχα πρόβλημα...τις τελευταίες εβδομάδες με αυτό ανεβαίνει πάνω από 140... δηλ και το πιο απλό μικρό υδατάνθρακα να φάω με ενοχλεί πλέον. 

Ας ξεκινήσω ινσουλίνη τουλάχιστον να μπορώ να φάω σαν άνθρωπος! 

Είμαστε στη τελική ευθεία όπως το είπες... Απίστευτο μου φαίνεται ακόμα! ☺️

Το "αθώο" ποτήρι γάλα, ακόμα και το ελαφρύ (1.5%) μου ανεβάζει στο 135-140 κ εμένα το σάκχαρο! Και για αυτό το έκοψα μαχαίρι... 1 φρυγανιά ολικής με τυρί cottage 2.2% λιπαρά είναι το μόνο που με σώζει (και από ρόφημα ένα ζεστό χαμομήλι ή πράσινο τσάι χωρίς τεϊνη), αλλά δε με χορταίνει..

Καλά λες, με ινσουλίνη θα φάμε ξανά κανονικά. Αλλά πόσα άλλα φάρμακα ακόμα? Προσωπικά παίρνω αβέρτα προγεστερόνη, 3 μαγνήσια τη μέρα και όλα τα υπόλοιπα τα γνωστά (σίδηρο, φυλλικό κ.α.) εις διπλούν. 

Καλά σήμερα όμως το σάκχαρο ξηγήθηκε σπαθί. Έφαγα 1 κομμάτι μουσακά μαζί με βραστά χόρτα και είχα μεταγευματικό 104! Το τέλειο! Δε ξέρω πως έγινε αυτό, μάλλον ήταν τα χόρτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΕλπίδαΚρ είπε:

Αχ,πόσο σε καταλαβαίνω και εγώ όλα  μόνη μου τα πήρα μόνο  μια κοπέλα  από την δουλειά με ρώτησε και επειδή ήταν  η μόνη  ντράπηκα και έκανα πως δεν το άκουσα 😛 

Δεν πειράζει,καλύτερα,θα έχουμε μόνο πράγματα που διαλέξαμε με αγάπη ❤️

Ακριβώς! ❤️❤️

Όσα έχω διαλέξει για το μωρό μου είναι με αγάπη και τίποτα δε μπορεί να το αντικαταστήσει αυτό. Οπότε σε νιώθω κ εσένα!

'Οταν με το καλό γεννήσουμε, τότε ίσως κάποιοι μας πάρουν κάτι, αλλά δε μπορώ να περιμένω τα βασικά του μωρού από τους άλλους. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αγοράζουν λούτρινα κουκλάκια κλπ που δε χρειάζονται στο νεογέννητο. Ούτε μπορώ να ρισκάρω να μη του έχω ετοιμάσει σελτεδάκια-πετσετάκια κ.α. χρηστικά, περιμένοντας μήπως κάποιοι μας τα φέρουν.

Γενικά δε ζητάω τίποτα, ό.τι μπορούμε με τις δικές μας δυνάμεις οι γονείς ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Εγω είμαι μεσα στην ανυπομονησία ♥️

Με βοηθάει πολύ να ξεκουράζομαι ενώ γενικά δεν είχα θέματα της τελευταίες βδομάδες νιώθω σαν φούσκα!😳 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου άλλαξε την ημερομηνία ο γιατρός για την μπέμπα μεγάλωσε αρκετά όλο το κοντεύει τώρα μου έχει πει πιθανή 7 Ιουνίου και τώρα την Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε πόσο πήρε η μπέμπα εγώ πιστεύω κορίτσια είναι οι δύο τελευταίες βδομάδες έτσι νιώθω! Και φυσικά ανυπομονώ να γνωρίσω την πριγκίπισσα♥️

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι?

Και από πότε ξεκίνησε να νιώθεις το φούσκωμα, το βάρος στην κοιλιά?

Ρωτώ να δω τι μας περιμένει τις υπόλοιπες ❤️ 31η εβδομάδα εδώ~

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ακριβώς! ❤️❤️

Όσα έχω διαλέξει για το μωρό μου είναι με αγάπη και τίποτα δε μπορεί να το αντικαταστήσει αυτό. Οπότε σε νιώθω κ εσένα!

'Οταν με το καλό γεννήσουμε, τότε ίσως κάποιοι μας πάρουν κάτι, αλλά δε μπορώ να περιμένω τα βασικά του μωρού από τους άλλους. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αγοράζουν λούτρινα κουκλάκια κλπ που δε χρειάζονται στο νεογέννητο. Ούτε μπορώ να ρισκάρω να μη του έχω ετοιμάσει σελτεδάκια-πετσετάκια κ.α. χρηστικά, περιμένοντας μήπως κάποιοι μας τα φέρουν.

Γενικά δε ζητάω τίποτα, ό.τι μπορούμε με τις δικές μας δυνάμεις οι γονείς ❤️ 

❤️🧡💛❤️🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Το "αθώο" ποτήρι γάλα, ακόμα και το ελαφρύ (1.5%) μου ανεβάζει στο 135-140 κ εμένα το σάκχαρο! Και για αυτό το έκοψα μαχαίρι... 1 φρυγανιά ολικής με τυρί cottage 2.2% λιπαρά είναι το μόνο που με σώζει (και από ρόφημα ένα ζεστό χαμομήλι ή πράσινο τσάι χωρίς τεϊνη), αλλά δε με χορταίνει..

Καλά λες, με ινσουλίνη θα φάμε ξανά κανονικά. Αλλά πόσα άλλα φάρμακα ακόμα? Προσωπικά παίρνω αβέρτα προγεστερόνη, 3 μαγνήσια τη μέρα και όλα τα υπόλοιπα τα γνωστά (σίδηρο, φυλλικό κ.α.) εις διπλούν. 

Καλά σήμερα όμως το σάκχαρο ξηγήθηκε σπαθί. Έφαγα 1 κομμάτι μουσακά μαζί με βραστά χόρτα και είχα μεταγευματικό 104! Το τέλειο! Δε ξέρω πως έγινε αυτό, μάλλον ήταν τα χόρτα..

Δοκίμασα και γάλα αμυγδάλου..... Τζίφος..... μετά διαβάζω ότι τα προϊόντα χωρίς λακτόζη δεν ανεβάζουν, ίσως να δοκιμάσω κι αυτό... 

Προσωπικά εμένα τα φάρμακα δε με πειράζουν... Έχω κάνει διατριβή σε αυτά τόσα χρόνια εξωσωματικες 🤣 

Το μόνο που με ηρεμεί είναι ότι οι μετρήσεις του μικρού στη γ επιπέδου ήταν φυσιολογικές οπότε δεν έχει επιρρεαστει από τον διαβήτη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι?

Και από πότε ξεκίνησε να νιώθεις το φούσκωμα, το βάρος στην κοιλιά?

Ρωτώ να δω τι μας περιμένει τις υπόλοιπες ❤️ 31η εβδομάδα εδώ~

Καλημέρα σε όλες!

ειμαι 36+5 αλλα βάση υπερήχου ειναι πιο μεγάλη η Μπέμπα γ αυτό μειώθηκε και η ΠΗΤ απο 21 που ήταν αρχικά πλέον στις 7/6😊 στην 31 εβδομάδα κ εγω ήμουν με τα λογικά συμπτώματα αλλα ξαφνικά αυτό άλλαξε απο τις δυο Τρις επόμενες🙈

μπορω να πω ότι εδώ και δυο εβδομάδες περίπου νιώθω έτσι βαριά, σαν μπάλα και ειναι και οι εβδομάδες που όταν πηγαίνω στον γιατρό βλέπουμε αύξηση στην καμπύλη της μπέμπας όποτε θεωρώ ειναι ο συνδιάσμος αυτών των δυο♥️

τωρα θα πάω πάλι την Πέμπτη και ανυπομονώ κορίτσια.. όσο κοντεύουν οι μέρες δεν μπορώ να εξηγήσω πως Νοιώθω!! Σίγουρα χαρα και ανυπομονησία!! 
♥️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2023 at 6:45 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Πάρε κανά δυο 0-1, ιδίως αν τα βρεις σε προσφορά!

Τι όμορφη ιδέα με τα δικά σας μηνυματάκια. Θα τα ράψετε πάνω σα κέντημα ή θα τα πάτε για στάμπα?

Σήμερα πάλι δε κρατήθηκα και πήρα από το prenatal ένα φορμάκι ολόσωμο βαμβάκι 100% με 4.99 ευρώ! Βοήθεια!

Παιδιά για μένα δεν έμεινε τίποτα, ούτε για κρέμα για το πρόσωπο.

Δε δουλεύω κιόλας τώρα και το ταμείο μου κράτησε μέχρι τον 6ο μήνα. 

Σχεδόν όλα τα έχουμε πάρει ωστόσο δεν έχω: α. σελτεδάκια αδιάβροχα, β. πανες αγκαλιάς, γ. πανάκια για γουλιές και δ. πετσετούλες τύπου 50Χ70 που παντού λένε ότι χρειάζονται πάρα πολύ και καλό είναι να έχουμε καμια 5-10 γιατί θα λερώνονται συνέχεια.

Ξέρετε από που μπορώ να πάρω τα παραπάνω πολύ οικονομικά?

Στο Prenatal έχει το 1 σελτεδάκι 12.99 ευρώ!!! Πάρα πολύ ακριβό....

Ναι θα αφήσω τα 0-1 για το τέλος να δω τι μετρήσεις θα μας πουν και για το μωρό...γιατί το 50εκ πχ μου φαίνεται ότι δε θα της κάνει καν αν γεννηθεί στην αναμενόμενη ημερομηνία...πολύ χρήσιμο αυτό που είπε και η @vou.95 ότι θέλουν αναγκαστικά μακρυμάνικο για την έξοδο!!

Εγώ πετσετούλες έχω πολλές πολύ μικρε΄ς του προσώπου οπότε θα τις εκμεταλλευ΄τω.σελτεδάκια και πάνες αγκαλιάς έχω 2-3 στο καθένα αλλά θα συμπληρώσω και άλλα.Και ναιιιιι έχω ξεπαραδιαστεί και εγω!!!🤣

Για σελτεδάκια θα σου έλεγα και εγώ mothebaby,βλέπω ότι έχει σετ 3τμχ με 13€ το οποίο μου ακούγεται μια χαρά!!Μάλλον από εκεί θα πάρω και εγώ.Επίσης αν πάτε πρώτη φορά να ψωνίσετε από εκεί σας κάνουν δώρο και ένα μαξιλάρι θηλασμού,εγώ το έχω κατα ευχαριστηθεί!!😉

Τα μηνυματάκια θα τα φτιάξω εγώ με αυτοκόλλητο βινυλίου που φτιάχνουν τις στάμπες,γιατί έχω ειδικό μηχάνημα! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/5/2023 at 1:59 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Καλημέρα!

Άκου να δεις ποια είναι η θέση μου..

γενικά, δεν έχω ανακοινώσει ιδιαίτερα την εγκυμοσύνη μου στα σόγια, καθώς οι περισσότεροι τυγχάνουν ολίγον τι τοξικές προσωπικότητες. Επίσης είμαι χαμηλών τόνων στη προσωπική μου ζωή.

Η μαμά μου και η πεθερά μου που πραγματικά ήθελαν να μου πάρουν κάποια πράγματα, μου πήραν. Τώρα ντρέπομαι να ζητήσω οτιδήποτε άλλο.

Συνεπώς, το βάρος των αγορών πέφτει σχεδόν αποκλειστικά σε εμένα και τον σύζυγό μου. Σιγά-σιγά μαζεύουμε όσα χρειαζόμαστε, αλλά είναι που δεν έχουν τελειωμό! Η προίκα του μωρού είναι αχανής ❤️ 

υ.γ. Το σάκχαρο είναι πονηρό! Κάνει τα δικά του.. έμαθα ωστόσο πλέον τι να αποφεύγω και νομίζω εφεξής θα πάει καλά. Θα ενημερώνω.

Ε ναι αν είναι τοξικοί καλά κάνεις! Παρόλα αυτά μπορεί κάποιοι να σου κάνουν κανένα δώρο όταν μάθουν τα ευχάριστα. Αλλά ναι μην βασιζεσαι σε αυτά. 

Λοιπόν εγώ είδα την μπέμπα την Κυριακή, ήμουν 30+6 και την έβγαλε 1670 γραμμάρια, με μια επιφύλαξη γιατί δεν μπορούσε να μετρήσει καλά την κοιλίτσα έτσι όπως καθόταν. Γενικά όλα καλά και τα αμνιακα μου ήταν οκ, οπότε δεν θα κάνουμε άλλη καμπύλη ζαχάρου 🤞😊. Τώρα την άλλη Δευτέρα έχω την Doppler που θα την δούμε και θα την μετρήσουμε καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...