Μετάβαση σε περιεχόμενο

6 βδομάδες έγγυος & αιμορραγία- πώς θα δω γιατρό;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ήρθα Ελλάδα από το εξωτερικό να δω τους γονείς μου (νότια προάστια Αθήνα) και άρχισα να έχω αίμα όταν πηγαίνω τουαλέτα, αν και δεν είναι πολύ. Είμαι 7 βδομάδες έγκυος. Ποια είναι η διαδικασία να με δει γιατρός Αθήνα; Ελπίζα να μπορούν να μου κάνουν ένα υπερηχογράφημα να δουν αν όλα είναι καλά. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να πάρω; Δεν ξέρω καν ποιο δημόσιο νοσοκομείο έχει γυναικολογικό τμήμα. Είχα μια αποβολή πέρσυ και ήταν σαν κανονική περίοδο, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Έχω την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου ελπίζω να πάνε όλα καλά γυναικολόγο τμήμα έχει και το Αλέξανδρας και το Έλενα Βενιζέλου απλά νομίζω ότι το Αλέξανδρας εφημέρευε καθημερινά θα πας στα εξωτερικά ιατρεία θα τους πεις τι συμβαίνει και θα σου κάνουν υπέρηχο.. Τώρα δεν ξέρω πόσο κοντά είναι σε εσένα είμαι εντελώς άσχετη με δρόμους και αποστάσεις και τι αναμονή θα έχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η WutheringHeights είπε:

Καλησπέρα σας, ήρθα Ελλάδα από το εξωτερικό να δω τους γονείς μου (νότια προάστια Αθήνα) και άρχισα να έχω αίμα όταν πηγαίνω τουαλέτα, αν και δεν είναι πολύ. Είμαι 7 βδομάδες έγκυος. Ποια είναι η διαδικασία να με δει γιατρός Αθήνα; Ελπίζα να μπορούν να μου κάνουν ένα υπερηχογράφημα να δουν αν όλα είναι καλά. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να πάρω; Δεν ξέρω καν ποιο δημόσιο νοσοκομείο έχει γυναικολογικό τμήμα. Είχα μια αποβολή πέρσυ και ήταν σαν κανονική περίοδο, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Έχω την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

Ευχαριστώ!

Επειδή την ερώτηση την έκανες πολλές ώρες πριν και είσαι νέο μέλος και δεν εμφανίζεται αμέσως, γράψε μας να μας πεις πως είσαι! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η WutheringHeights είπε:

Καλησπέρα σας, ήρθα Ελλάδα από το εξωτερικό να δω τους γονείς μου (νότια προάστια Αθήνα) και άρχισα να έχω αίμα όταν πηγαίνω τουαλέτα, αν και δεν είναι πολύ. Είμαι 7 βδομάδες έγκυος. Ποια είναι η διαδικασία να με δει γιατρός Αθήνα; Ελπίζα να μπορούν να μου κάνουν ένα υπερηχογράφημα να δουν αν όλα είναι καλά. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να πάρω; Δεν ξέρω καν ποιο δημόσιο νοσοκομείο έχει γυναικολογικό τμήμα. Είχα μια αποβολή πέρσυ και ήταν σαν κανονική περίοδο, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Έχω την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

Ευχαριστώ!

Το πιο εύκολο που κάνουμε εδώ (δυστυχώς) είναι να πάμε σε έναν γιατρό ιδιωτικά να μας δει για να μην περιμένουμε στο νοσοκομείο που συνήθως περιλαμβάνει έξτρα ταλαιπωρία. Σε τέτοιες περιπτώσεις μας βλέπει μπαμ, μπαμ. Ανάλογα την οικονομική σου κατάσταση κι αυτό γίνεται. Το λέω επειδή όντως εμφανίζεται αργά η ερώτηση και δεν έχουμε ιδέα πώς είσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η WutheringHeights είπε:

Καλησπέρα σας, ήρθα Ελλάδα από το εξωτερικό να δω τους γονείς μου (νότια προάστια Αθήνα) και άρχισα να έχω αίμα όταν πηγαίνω τουαλέτα, αν και δεν είναι πολύ. Είμαι 7 βδομάδες έγκυος. Ποια είναι η διαδικασία να με δει γιατρός Αθήνα; Ελπίζα να μπορούν να μου κάνουν ένα υπερηχογράφημα να δουν αν όλα είναι καλά. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να πάρω; Δεν ξέρω καν ποιο δημόσιο νοσοκομείο έχει γυναικολογικό τμήμα. Είχα μια αποβολή πέρσυ και ήταν σαν κανονική περίοδο, δεν ξέρω τι συμβαίνει τώρα. Έχω την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.

Ευχαριστώ!

Με την ευρωπαϊκή κάρτα τουλάχιστον στην Γερμανία που είμαι εγώ όταν βρίσκομαι Ελλάδα πάω κανονικά στον γιατρό οποιον θέλω ιδιωτικά παίρνω απόδειξη που αναγράφεται πχ είχα ουρολοιμωξη -αρα έκτακτο και όχι προγραμματισμένη εξέταση.  Και μετά την απόδειξη την καταθέτω στην ασφάλεια όπου μου δίνουν τα λεφτά πίσω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε περίπτωση που το διαβάζει κάποιος με παρόμοια απορία, το Αλεξάνδρα δέχεται να δει μόνο εγκύους 25 εβδομάδων και πάνω. Μου απάντησαν γρήγορα στο τηλέφωνο αλλά μακάρι να μου το διευκρίνιζαν για να μην πήγαινα πρώτα εκεί άδικα.

Τελικά πήγα στο Έλενα. Ευτυχώς έχω ΑΜΚΑ και το χρησιμοποίησα για να μου γράψουν τα φάρμακα, αλλιώς την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης δεν την έπαιρνε το σύστημα. Δεν μας έφταναν τα άλλα αγχη.

Δεν ήξερα κανένα ιδιωτικό γιατρό, αλλιώς μπορεί να πήγαινα. Αν και έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το Ελένα.

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε ότι είχα αποβολή. Ότι και να έκανα το αποτέλεσμα δεν θα άλλαζε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/12/2022 at 12:03 ΠΜ, ο/η WutheringHeights είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σε περίπτωση που το διαβάζει κάποιος με παρόμοια απορία, το Αλεξάνδρα δέχεται να δει μόνο εγκύους 25 εβδομάδων και πάνω. Μου απάντησαν γρήγορα στο τηλέφωνο αλλά μακάρι να μου το διευκρίνιζαν για να μην πήγαινα πρώτα εκεί άδικα.

Τελικά πήγα στο Έλενα. Ευτυχώς έχω ΑΜΚΑ και το χρησιμοποίησα για να μου γράψουν τα φάρμακα, αλλιώς την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης δεν την έπαιρνε το σύστημα. Δεν μας έφταναν τα άλλα αγχη.

Δεν ήξερα κανένα ιδιωτικό γιατρό, αλλιώς μπορεί να πήγαινα. Αν και έμεινα πολύ ευχαριστημένη με το Ελένα.

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε ότι είχα αποβολή. Ότι και να έκανα το αποτέλεσμα δεν θα άλλαζε.

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου, ειλικρινά... Σου εύχομαι καλή δύναμη και ο νέος χρόνος να σου φέρει το μωράκι σου που θα έρθει στην αγκαλιά σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...