Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής


Recommended Posts

Καλησπέρα..είμαι σε απόγνωση.προσπαθουμε εδώ και 4 με 5 χρόνια για μωρό αλλά αυτό δεν έρχεται.εχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ορμονικές,σπερμοδιαγραμμα,dna σπερματος,σαλπιγγογραφια,καρυοτυπο.ειναι όλα καλά.ανεξήγητη υπογονιμοτητα μας είπαν.εχω πάει σε τουλάχιστον 5 γυναικολόγους και δεν έχουν βρει κάτι.
εχουμε κάνει 5 φορές σπερματεγχυση με αρνητικό αποτέλεσμα και δύο φορές εξωσωματικη στα Γιάννενα (για οικονομικούς λόγους)με επίσης αρνητικό αποτέλεσμα. Η 1η έγινε με δύο βλαστοκυστες και η 2η με δύο εμβρυα 3 ημερών.. κανένα αποτέλεσμα.
Δεν ξέρω πως να προχωρήσω.το μόνο που έχω να κάνω είναι υστεροσκοπηση. Γνωρίζεται αν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί έχουμε χαλάσει αρκετά χρήματα έως τώρα?μένω στην επαρχία.
Εχετε να μου προτείνεται άλλες εξετάσεις?

Σε αναζήτηση που εκανα στο ίντερνετ βρήκα για τα νκ κύτταρα. Συνταγογραφειται αυτή η εξέταση?και έχει και πολλές ακόμα που αναφέρονται στην ανοσολογικής της αναπαραγωγής και σε γενετικους παράγοντες.. έχω διαβάσει τόσα πολλά που πλέον νομίζω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.. νομίζω θα τρελαθώ!!!

 Υπαρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ πολύ 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Cadillac changed the title to Δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής

Καλησπέρα δεν ξερω να σου πω για το που θα κάνεις την εξέταση σε δημόσιο γιατι εγώ την έκανα ιδιωτικά...θα σου πω το εξ΄ής όμως... ότι μετά από όλες τις αποτυχίες μου σε εξωσωματικές έκανα υστεροσκόπηση κ ειχα ελαφρια φλεγμονή το αντιμετώπισα με αντιβίωση και μετά απο 2 μήνες στην επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής έμεινα έγκυος...τώρα εχω το μικρό μου θαύμα στην αγκαλια μου...ψάξου εκει που έκανες στο δημ΄όσιο μήπως κάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η casperoula είπε:

Καλησπέρα δεν ξερω να σου πω για το που θα κάνεις την εξέταση σε δημόσιο γιατι εγώ την έκανα ιδιωτικά...θα σου πω το εξ΄ής όμως... ότι μετά από όλες τις αποτυχίες μου σε εξωσωματικές έκανα υστεροσκόπηση κ ειχα ελαφρια φλεγμονή το αντιμετώπισα με αντιβίωση και μετά απο 2 μήνες στην επόμενη προσπάθεια εξωσωματικής έμεινα έγκυος...τώρα εχω το μικρό μου θαύμα στην αγκαλια μου...ψάξου εκει που έκανες στο δημ΄όσιο μήπως κάνουν.

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Γίνεται μετά από υστεροσκοπηση να μείνεις κ φυσιολογικά εγκυος?όπως λες που είχες ελαφριά φλεγμονή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2022 at 12:53 ΜΜ, ο/η Cadillac είπε:

Καλησπέρα..είμαι σε απόγνωση.προσπαθουμε εδώ και 4 με 5 χρόνια για μωρό αλλά αυτό δεν έρχεται.εχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ορμονικές,σπερμοδιαγραμμα,dna σπερματος,σαλπιγγογραφια,καρυοτυπο.ειναι όλα καλά.ανεξήγητη υπογονιμοτητα μας είπαν.εχω πάει σε τουλάχιστον 5 γυναικολόγους και δεν έχουν βρει κάτι.
εχουμε κάνει 5 φορές σπερματεγχυση με αρνητικό αποτέλεσμα και δύο φορές εξωσωματικη στα Γιάννενα (για οικονομικούς λόγους)με επίσης αρνητικό αποτέλεσμα. Η 1η έγινε με δύο βλαστοκυστες και η 2η με δύο εμβρυα 3 ημερών.. κανένα αποτέλεσμα.
Δεν ξέρω πως να προχωρήσω.το μόνο που έχω να κάνω είναι υστεροσκοπηση. Γνωρίζεται αν γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί έχουμε χαλάσει αρκετά χρήματα έως τώρα?μένω στην επαρχία.
Εχετε να μου προτείνεται άλλες εξετάσεις?

Σε αναζήτηση που εκανα στο ίντερνετ βρήκα για τα νκ κύτταρα. Συνταγογραφειται αυτή η εξέταση?και έχει και πολλές ακόμα που αναφέρονται στην ανοσολογικής της αναπαραγωγής και σε γενετικους παράγοντες.. έχω διαβάσει τόσα πολλά που πλέον νομίζω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.. νομίζω θα τρελαθώ!!!

 Υπαρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ πολύ 
 

καλημέρα!!είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση!πρώτη προσπάθεια,φτάνω σε βλαστοκυστες,δεύτερη προσπάθεια 2 άριστα έμβρυα 3 ημερών.. κανένα αποτέλεσμα!έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που προανέφερε ομως καρυοτυππ έχω κάνει από το 2013...υπάρχει περίπτωση να έχει αλλάξει κάτι από τότε?πρέπει να τον επαναλάβω,γνωρίζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσι μου γεια σου. Ευχομαι να αποκτήσεις σύντομα παιδάκι.Έμεινες ευχαριστημένη από την εξωσωματικη στα Γιάννενα?άσχετα από το αποτέλεσμα εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2022 at 7:44 ΜΜ, ο/η Cadillac είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Γίνεται μετά από υστεροσκοπηση να μείνεις κ φυσιολογικά εγκυος?όπως λες που είχες ελαφριά φλεγμονή 

Καλημέρα και χ΄ρονια πολλά. Δεν γνωρίζω διότι για ΄μένα ήταν μονόδρομος η εξωσωματική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου βρούνε κάτι που διορθώνεται όπως πχ ένα πολυποδακι που μπορεί να εμποδίζει, λογικά μπορεί να μείνεις φυσιολογικά. Κι εγώ την υστεροσκοπηση όταν την έκανα, την έκανα για να δω μήπως έχω κάτι εκεί και μείνω φυσιολογικά. Αλλά τελικά δεν βρήκαμε ούτε εκεί κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...