Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτυχημένοι κύκλοι και PRP


Recommended Posts

Καλημέρα.

Βρίσκομαι στην πέμπτη μου προσπάθεια εξωσωματικής στα 43, μετά από μια πετυχημένη σύλληψη που δυστυχώς στην αυχενική διαφάνεια κατέληξε σε διακοπή της εγκυμοσύνης, αλλά επειδή δεν το βάζουμε κάτω πάμε ξανά.  

Το θέμα μου τώρα είναι ότι πήρα menopur τον προηγούμενο μήνα και είχα μια αποτυχημένη ωοληψία. Δεν πήραν δυστυχώς τίποτα. Ήταν 2 ωάρια πολύ κακής ποιότητας. Αυτό τον μήνα ξαναπήρα menopur αλλά ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίθηκε καθόλου. Ούτε ένα ωοθυλάκιο... ούτε δεξιά... ούτε αριστερά. LH 9 και Ε2 18 και FSH 8... δεν είναι πάρα πολύ χαμηλά; Ο γιατρός μου θέλει να κάνουμε prp και είναι αισιόδοξος ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε....

Υπάρχει κάποια που να είχε παρόμοιο θέμα με εμένα; Κάποια που να έκανε PRP και να είχε κάποιο αποτέλεσμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η nima είπε:

Καλημέρα.

Βρίσκομαι στην πέμπτη μου προσπάθεια εξωσωματικής στα 43, μετά από μια πετυχημένη σύλληψη που δυστυχώς στην αυχενική διαφάνεια κατέληξε σε διακοπή της εγκυμοσύνης, αλλά επειδή δεν το βάζουμε κάτω πάμε ξανά.  

Το θέμα μου τώρα είναι ότι πήρα menopur τον προηγούμενο μήνα και είχα μια αποτυχημένη ωοληψία. Δεν πήραν δυστυχώς τίποτα. Ήταν 2 ωάρια πολύ κακής ποιότητας. Αυτό τον μήνα ξαναπήρα menopur αλλά ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίθηκε καθόλου. Ούτε ένα ωοθυλάκιο... ούτε δεξιά... ούτε αριστερά. LH 9 και Ε2 18 και FSH 8... δεν είναι πάρα πολύ χαμηλά; Ο γιατρός μου θέλει να κάνουμε prp και είναι αισιόδοξος ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε....

Υπάρχει κάποια που να είχε παρόμοιο θέμα με εμένα; Κάποια που να έκανε PRP και να είχε κάποιο αποτέλεσμα; 

Καλημέρα!!! Εγώ είμαι 44 και ετοιμάζομαι για την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής μου πρότειναν κι εμένα από την αρχή το prp και είχα αποφασίσει να το κάνω αλλά επειδή εγώ θα το έκανα στο Αλέξανδρας και η εταιρεία που το κάνει δεν προχωράει τη διαδικασία όσο το νοσοκομείο είναι αναφοράς κοβιντ αποφάσισα να προχωρήσω χωρίς αυτό γιατί έχουν περάσει 6 μήνες από τότε που το συζήτησα με τον γιατρό βέβαια θα δω και τι πιθανοτητες επιτυχίας μου δίνουν χωρίς το prp έχω ραντεβού μαζί τους αρχές του χρόνου και ανάλογα τι θα μου πουν θα αποφασίσω πως θα προχωρησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2022 at 11:39 ΠΜ, ο/η nima είπε:

Καλημέρα.

Βρίσκομαι στην πέμπτη μου προσπάθεια εξωσωματικής στα 43, μετά από μια πετυχημένη σύλληψη που δυστυχώς στην αυχενική διαφάνεια κατέληξε σε διακοπή της εγκυμοσύνης, αλλά επειδή δεν το βάζουμε κάτω πάμε ξανά.  

Το θέμα μου τώρα είναι ότι πήρα menopur τον προηγούμενο μήνα και είχα μια αποτυχημένη ωοληψία. Δεν πήραν δυστυχώς τίποτα. Ήταν 2 ωάρια πολύ κακής ποιότητας. Αυτό τον μήνα ξαναπήρα menopur αλλά ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίθηκε καθόλου. Ούτε ένα ωοθυλάκιο... ούτε δεξιά... ούτε αριστερά. LH 9 και Ε2 18 και FSH 8... δεν είναι πάρα πολύ χαμηλά; Ο γιατρός μου θέλει να κάνουμε prp και είναι αισιόδοξος ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε....

Υπάρχει κάποια που να είχε παρόμοιο θέμα με εμένα; Κάποια που να έκανε PRP και να είχε κάποιο αποτέλεσμα; 

Γειά σου κ από μένα..από ότι λένε μπορεί να βοηθήσει το prp μπορει κ όχι...τι έχεις να χάσεις? Ένα χιλιάρικο..να πω ότι εγώ το έκανα πριν δυο μήνες έκανα μια ωοληψια σε φυσικό κύκλο το ωάριο δεν γονιμοποιήθηκε.  Θα περιμένω κ τους επόμενους μήνες αν τυχόν υπάρχει κάτι θετικό ευχαρίστως να το μοιραστώ μαζί σας. Και μένα ο γιατρός αισιόδοξος είναι εγώ πάλι δε ξέρω. Ποιος είναι ο γιατρός σου?? εμένα ο σφ.

Αντε καλή επιτυχία να έχουμε κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 10:37 ΠΜ, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα!!! Εγώ είμαι 44 και ετοιμάζομαι για την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής μου πρότειναν κι εμένα από την αρχή το prp και είχα αποφασίσει να το κάνω αλλά επειδή εγώ θα το έκανα στο Αλέξανδρας και η εταιρεία που το κάνει δεν προχωράει τη διαδικασία όσο το νοσοκομείο είναι αναφοράς κοβιντ αποφάσισα να προχωρήσω χωρίς αυτό γιατί έχουν περάσει 6 μήνες από τότε που το συζήτησα με τον γιατρό βέβαια θα δω και τι πιθανοτητες επιτυχίας μου δίνουν χωρίς το prp έχω ραντεβού μαζί τους αρχές του χρόνου και ανάλογα τι θα μου πουν θα αποφασίσω πως θα προχωρησω

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Καλή αρχή και τυχερή σου εύχομαι. Μακάρι το 2023 να σου φέρει στην αγκαλιά σου ένα μωρό και το λέω και το εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι απλά να μην το καθυστερήσεις περισσότερο ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Ό χρόνος είναι πολύ εναντίον μας στην ηλικία που βρισκόμαστε. Καλή επιτυχία μας εύχομαι και αν θέλεις πες μου τελικά τι σου είπαν στο ραντεβού και τι αποφάσισες.   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 4:04 ΜΜ, ο/η Zenia z είπε:

Γειά σου κ από μένα..από ότι λένε μπορεί να βοηθήσει το prp μπορει κ όχι...τι έχεις να χάσεις? Ένα χιλιάρικο..να πω ότι εγώ το έκανα πριν δυο μήνες έκανα μια ωοληψια σε φυσικό κύκλο το ωάριο δεν γονιμοποιήθηκε.  Θα περιμένω κ τους επόμενους μήνες αν τυχόν υπάρχει κάτι θετικό ευχαρίστως να το μοιραστώ μαζί σας. Και μένα ο γιατρός αισιόδοξος είναι εγώ πάλι δε ξέρω. Ποιος είναι ο γιατρός σου?? εμένα ο σφ.

Αντε καλή επιτυχία να έχουμε κορίτσια!

Γεια σου Zenia και σε ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο για να μου απαντήσεις. Καταρχήν ναι, έχουμε τον ίδιο γιατρό...τον σφ. Μου είπε και εκείνος ότι υπάρχει πιθανότητα να πετύχει το prp, μπορεί όμως και όχι... για αυτό και αποφάσισα να ρωτήσω αν κάποια έχει ήδη εμπειρία από prp και πως προχώρησε από εκεί και πέρα. Να σου πω την αλήθεια ούτε και εγώ είμαι αισιόδοξη αλλά αφού εκείνος είναι... λέω να δοκιμάσω...Εσύ τελικά τι έκανες; Προχώρησες σε άλλη ωοληψία ή μετά τις γιορτές; Σε παρακαλώ ενημέρωσέ με... με ενδιαφέρει πολύ.. Μας εύχομαι καλή μας επιτυχία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nima είπε:

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Καλή αρχή και τυχερή σου εύχομαι. Μακάρι το 2023 να σου φέρει στην αγκαλιά σου ένα μωρό και το λέω και το εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι απλά να μην το καθυστερήσεις περισσότερο ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Ό χρόνος είναι πολύ εναντίον μας στην ηλικία που βρισκόμαστε. Καλή επιτυχία μας εύχομαι και αν θέλεις πες μου τελικά τι σου είπαν στο ραντεβού και τι αποφάσισες.   

Ακριβώς επειδή με πιέζει πολύ ο χρόνος αποφάσισα να προχωρήσω χωρίς το prp θα δω βέβαια και το θα μου πουν αλλά δεν νομίζω να περιμένω άλλο πάντως θα σου πω τι θα κάνω τελικά και ελπίζω το 23 να είναι τυχερό για όλες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα τι αποφάσισες τελικά για το prp θα το κάνεις και αν ναι αν επιτρέπεται που θα το κάνεις;; έχεις καμιά ιδέα για το κόστος;;; εμένα μου είχαν πει 400 ευρώ στο Αλέξανδρας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/12/2022 at 10:46 ΜΜ, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα τι αποφάσισες τελικά για το prp θα το κάνεις και αν ναι αν επιτρέπεται που θα το κάνεις;; έχεις καμιά ιδέα για το κόστος;;; εμένα μου είχαν πει 400 ευρώ στο Αλέξανδρας

Καλησπέρα. Δεν νομίζω να το αποφύγω μιας και οι κύκλοι μου πάνε από το κακό στο χειρότερο. Αυτόν τον μήνα δεν έκανα τίποτα γιατί έπεσα μέσα στις γιορτές, άρα σίγουρα πάμε στον επόμενο μήνα. Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να κάνει prp την ίδια μέρα με την ωοληψία (και εύχομαι να είναι καλύτερη από την προηγούμενη) στο Ηράκλειο στο Ασκληπιείον, η τιμούλα 1500 ευρουλάκια παρακαλώ.....δεν θα το σχολιάσω όπως δεν θα σχολιάσω και όλα τα χρήματα που έχω δώσει μέχρι τώρα...υστεροσκοπήσεις, 2 βιοψίες του Νίκα και πάρα πολλά άλλα. Το θέμα είναι να έχω ένα καλό αποτέλεσμα αυτήν την φορά... δεν ξέρω αν θα μπορέσω να συνεχίσω άλλο ψυχολογικά και οικονομικά. Περιμένω να μου πεις και τα δικά σου νέα. Σου εύχομαι καλές γιορτές και ένα τρισευτυχισμένο 2023 με πολύ αγάπη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα το Ασκλειπιον είναι ιδιωτικό;; κι εγώ που ρώτησα ιδιωτικά μου είπαν στο κέντρο εξωσωματικής Αθηνών 1200 ευρώ αλλά μου είπαν ότι είναι μέσα ή αμοιβή του γιατρού του καρδιολόγου και του αναισθησιολογου τώρα τη δουλειά έχει ο αναισθησιολογου και ο καρδιολόγος δεν ξέρω και στο embyolad μου είπαν 700 απλά εκεί δεν ρώτησα αν είναι και η αμοιβή του γιατρού μέσα στην τιμή την Πέμπτη έχω ραντεβού με το Αλέξανδρας να δω τι θα μου πουν κι από κει.. Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια θα περιμένω νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...