Μετάβαση σε περιεχόμενο

AMH χαμηλή;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω να στραφεί για ορμονολογικες εξετάσεις πριν λίγες βδομάδες εδώ. Σήμερα επανέρχομαι με μια εξέταση ΑΜΗ 2.29

Δεν ξέρω τι είναι και τι να υποθέσω.

Μια προγεστερόνη 10.59

Και ο γιατρός στον υπέρηχο φυσικά δεν είδε κανένα "αβγό" σπασμένο ή μη.

Επίσης, έκανα και τεστ ωορρηξιας τα οποία δεν έδειξαν ποτέ τίποτα.

Είμαι 32 ετών και έχω ένα παιδάκι 6.5 χρόνων.

 

Υπάρχει κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2022 at 7:36 ΜΜ, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω να στραφεί για ορμονολογικες εξετάσεις πριν λίγες βδομάδες εδώ. Σήμερα επανέρχομαι με μια εξέταση ΑΜΗ 2.29

Δεν ξέρω τι είναι και τι να υποθέσω.

Μια προγεστερόνη 10.59

Και ο γιατρός στον υπέρηχο φυσικά δεν είδε κανένα "αβγό" σπασμένο ή μη.

Επίσης, έκανα και τεστ ωορρηξιας τα οποία δεν έδειξαν ποτέ τίποτα.

Είμαι 32 ετών και έχω ένα παιδάκι 6.5 χρόνων.

 

Υπάρχει κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

elena1990 εγω ανακάλυψα τώρα πως έχω χαμηλή amh, ενώ οι ορμονολογικές μου ήταν καλές και μας ξεγέλασαν. Δεν έχουμε κάνει ακόμη παιδάκι. Είμαστε σε διαδικασία εξωσωματικής, βασικά, και έτσι το ανακάλυψα. Πώς σκέφτεσαι να πορευτείς εσύ; Τι σου προτείνει ο γιατρός σου; Επίσης, είσαι Αθήνα ή Βόρεια Ελλάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιαννού είπε:

elena1990 εγω ανακάλυψα τώρα πως έχω χαμηλή amh, ενώ οι ορμονολογικές μου ήταν καλές και μας ξεγέλασαν. Δεν έχουμε κάνει ακόμη παιδάκι. Είμαστε σε διαδικασία εξωσωματικής, βασικά, και έτσι το ανακάλυψα. Πώς σκέφτεσαι να πορευτείς εσύ; Τι σου προτείνει ο γιατρός σου; Επίσης, είσαι Αθήνα ή Βόρεια Ελλάδα;

Καλησπέρα! Δεν ξέρω πώς να πορευτω γιατί η αλήθεια είναι ότι λέγαμε μετά από λίγο καιρό για παιδάκι. Όχι ότι προσέχουμε και ιδιαίτερα όμως...

Εγώ είχα πει εξ αρχής στο γιατρό ότι δε θα μπω στη διαδικασία εξωσωματικής. Το θέμα είναι ότι οι εξετάσεις βγαίνουν περίεργες και δε μπορεί να καταλήξει κάπου. Περιμένω να κάνω και καμπύλη ζαχάρου και μετά να δούμε τι και πώς.

Εν τω μεταξύ, ενώ μου είπε στον υπέρηχο ότι δε βλέπει "αβγό", μόλις είδε την προγεστερόνη να είναι 10.54 με ενημέρωσε ότι εκα α ωορρηξία.

Γενικώς, έχω μπερδευτεί. Εν ολίγοις, δεν έχω αποθέματα ωαρίων (!), Έχω ανεξήγητη υπογονιμότητα (βέβαια έχω ένα παιδάκι ήδη, έχω γράψει άλλου για αυτό) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Το πιο πιθανό είναι να μην κάνω τίποτα.

Εσύ πόσο χρονών είσαι; Έχεις κανει όλες τις άλλες εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2022 at 7:36 ΜΜ, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω να στραφεί για ορμονολογικες εξετάσεις πριν λίγες βδομάδες εδώ. Σήμερα επανέρχομαι με μια εξέταση ΑΜΗ 2.29

Δεν ξέρω τι είναι και τι να υποθέσω.

Μια προγεστερόνη 10.59

Και ο γιατρός στον υπέρηχο φυσικά δεν είδε κανένα "αβγό" σπασμένο ή μη.

Επίσης, έκανα και τεστ ωορρηξιας τα οποία δεν έδειξαν ποτέ τίποτα.

Είμαι 32 ετών και έχω ένα παιδάκι 6.5 χρόνων.

 

Υπάρχει κοπέλα με αντίστοιχη εμπειρία;

Κοίτα ακόμα κ αν εχεις μικρό απόθεμα η ποιότητα τους θα είναι αντίστοιχη της ηλικίας σου και δεν είσαι μεγαλη. Δεν  αποκλείει μια εγκυμοσυνη το χαμηλό απόθεμα έχεις ήδη ένα παιδάκι κ αυτο είναι στα θετικά επίσης εχεις άλλο αέρα.  Ορμονικές εξετάσεις εχεις κάνει είναι καλές? Προσπαθείτε καιρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zenia z είπε:

Κοίτα ακόμα κ αν εχεις μικρό απόθεμα η ποιότητα τους θα είναι αντίστοιχη της ηλικίας σου και δεν είσαι μεγαλη. Δεν  αποκλείει μια εγκυμοσυνη το χαμηλό απόθεμα έχεις ήδη ένα παιδάκι κ αυτο είναι στα θετικά επίσης εχεις άλλο αέρα.  Ορμονικές εξετάσεις εχεις κάνει είναι καλές? Προσπαθείτε καιρό? 

Ορμονικές έχω κάνει, τις έχω γράψει σε άλλο ποστ μέσα στην ομάδα. Ο γιατρός θεώρησε ότι έχω χαμηλή FSH, ήταν 6.5 αν θυμάμαι καλά.  Το κακό ήταν ότι είχα free test λίγο ανεβασμένη, 2.53 και χαμηλά οιστρογόνα. Δηλαδή, δε βγαίνει εύκολα πόρισμα με αυτές τις τιμές. Επίσης, κοιτούσαμε σχεδόν στάνταρ για πολυκυστικες. Αλλά με τόσο χαμηλή τιμή της ΑΜΗ, αποκλείεται να έχω πολυκυστικες. Επίσης, αυτό το κάνω ωορρηξια- αλλά δεν κάνω ωορρηξία, με έχει μπερδέψει.

Και το πρώτο παιδακι, δύσκολα ήρθε, μετά από ενάμιση χρόνο με τέλειες εξετάσεις. Είχα κάνει λαπαροσκόπηση και καυτηριασμό σε κύστες στις ωοθήκες και ο γιατρός ότι γράψε και πιθανή αδενομύωση. Αλλά έμεινα έγκυος λίγες μέρες μετά την επέμβαση ακριβώς.

Απλώς αισθάνομαι ότι στοχεύουμε λάθος. Μήπως να έκανα μια λαπαροσκόπηση να δω; Από την άλλη, λέμε για διέγερση, για σαλπιγγογραφια... Ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

Σγνωμη για το σεντόνι.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena1990 είπε:

Καλησπέρα! Δεν ξέρω πώς να πορευτω γιατί η αλήθεια είναι ότι λέγαμε μετά από λίγο καιρό για παιδάκι. Όχι ότι προσέχουμε και ιδιαίτερα όμως...

Εγώ είχα πει εξ αρχής στο γιατρό ότι δε θα μπω στη διαδικασία εξωσωματικής. Το θέμα είναι ότι οι εξετάσεις βγαίνουν περίεργες και δε μπορεί να καταλήξει κάπου. Περιμένω να κάνω και καμπύλη ζαχάρου και μετά να δούμε τι και πώς.

Εν τω μεταξύ, ενώ μου είπε στον υπέρηχο ότι δε βλέπει "αβγό", μόλις είδε την προγεστερόνη να είναι 10.54 με ενημέρωσε ότι εκα α ωορρηξία.

Γενικώς, έχω μπερδευτεί. Εν ολίγοις, δεν έχω αποθέματα ωαρίων (!), Έχω ανεξήγητη υπογονιμότητα (βέβαια έχω ένα παιδάκι ήδη, έχω γράψει άλλου για αυτό) και δεν ξέρω τι να κάνω.

Το πιο πιθανό είναι να μην κάνω τίποτα.

Εσύ πόσο χρονών είσαι; Έχεις κανει όλες τις άλλες εξετάσεις;

Εγώ είμαι 36. Πιστεύω πως τις εκανα ολες και λεω πιστεύω γιατί τοσο καιρό έτσι νόμιζα και δεν μου ειχαν πει για την πιο βασική την amh. Είμαι τόσο θυμωμένη με αυτό... Οι ορμονολογικές μου κι εμένα ηταν καλες, δηλαδή αν μεναμε σε αυτό θα ξεγελιομασταν πως είναι όλα οκ. Αυτό με την καμπυλη σακχαρου που λες τι είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιαννού είπε:

Εγώ είμαι 36. Πιστεύω πως τις εκανα ολες και λεω πιστεύω γιατί τοσο καιρό έτσι νόμιζα και δεν μου ειχαν πει για την πιο βασική την amh. Είμαι τόσο θυμωμένη με αυτό... Οι ορμονολογικές μου κι εμένα ηταν καλες, δηλαδή αν μεναμε σε αυτό θα ξεγελιομασταν πως είναι όλα οκ. Αυτό με την καμπυλη σακχαρου που λες τι είναι; 

Σε καταλαβαίνω. Δυστυχώς κρεμομαστε από εκείνους...

Η κα.πυλη ζαχάρου είναι η ανταπόκριση του οργανισμού στο φαγητό και γενικώς η τάση του οργανισμού ως προς την ινσουλίνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2022 at 7:40 ΜΜ, ο/η elena1990 είπε:

Σε καταλαβαίνω. Δυστυχώς κρεμομαστε από εκείνους...

Η κα.πυλη ζαχάρου είναι η ανταπόκριση του οργανισμού στο φαγητό και γενικώς η τάση του οργανισμού ως προς την ινσουλίνη. 

Την κάνουμε ολες αυτή την εξέταση ή σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; Πρέπει να το κοιτάξω κι εγώ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...