Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχώθηκα με την τραχηλίτιδα:(


Νανούκα

Recommended Posts

Είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και στην προηγούμενη επίσκεψη στη γυναικολόγο έκανα τεστ Παπανικολάου!

Σήμερα με τηλεφώνησε η γιατρός και μου είπε οτι έχω τραχηλίτιδα.

Τη ρώτησα αν πρέπει να ανησυχώ και μου είπε όχι και οτι απλώς στην επόμενη επίσκεψη θα μου πει τι πρέπει να κάνω!

Εγώ, όμως, αγχώθηκα...

Έχει περάσει καμιά από σας κάτι σχετικό και μπορεί να με βοηθήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΑΦΟΥ ΤΗΣ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νανουκα μου....κι εγω ειχα πριν κανα χρονο....δεν ειναι τιποτα,μια ξαδερφη του αντρα μου μολις εμαθε για την εγκυμοσυνη της ειχε τραχηλιτιδα και επαιρνε και θεραπεια...μια χαρα θα πανε ολα μην ανυσηχεις καθολου!!!Θα σου πει η γυναικολογος σου τι θα κανεις και ολα καλα!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nανούκα με το καλό το μωράκι σου!

εγώ γέννησα 22/10 και βέβαια έχω ερωτευτεί τον φανταστικό μου γιόκα!!

Λοιπόν, όσον αφορά την ερώτησή σου...

πρίν από σχεδόν 3 χρόνια και ύστερα από ένα τεστ Παπ, έμαθα ότι είχα κι εγώ τραχηλίτιδα. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή προσπαθήσαμε να την "καταπολεμήσουμε" με κολπική κρέμα (δεν θυμάμαι το όνομά της), δυστυχώς εξακολουθούσα να έχω ενοχλήσεις (πονούσα), οπότε εντός λίγων ημερών ξαναπήγα στο γιατρό μου, κάναμε βιοψία, τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο υπέροχα (CIN 1 άν θυμάμαι καλά, ελαφριας μορφής δυσπλασία τραχήλου νομίζω) και τελικά μετά από 2 μήνες ατυχών προσπαθειών για θεραπεία τύπου κρέμας κ υποθέτων, καταλήξαμε να κάνουμε επέμβαση και λέιζερ, κωνοειδής εκτομή νομίζω λέγεται.

Ο λόγος που στα γράφω αυτά είναι γιατί το έχω πάντα στο μυαλό μου και δεν αμελώ να κάνω ανά 7-8 μήνες τεστ Παπ για να το παρακολουθούμε.

Για ακριβώς 2 χρόνια, όλα τα τεστ ήταν αρνητικά, έμεινα πανεύκολα έγκυος και όλα καλά. Κάποια στιγμή προς το τέλος της εγκυμοσύνης, θυμήθηκε και μου έδωσε το τελευταίο τεστ παπ, το οποίο είχα κάνει 20 μέρες πριν τη σύλληψη του μωρού και έγραφε "Τραχηλίτιδα". Τον ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπε 'Τίποτα".

Να σου πω την αλήθεια, αγχώθηκα αλλά εκείνες τις μέρες γέννησα κιόλας, οπότε το ξέχασα τελείως!

Σε λίγες μέρες θα ξαναπάω όμως για το πρώτο τεστ παπ μετά τη γέννα, οπότε έχω κι εγώ αγωνία για το τί θα δείξει,

Υποτίθεται πως μιας ελαφριάς μορφής τραχηλίτιδα αντιμετωπίζεται με κρεμούλες κτλ, αλλά δεν ξέρω άν τώρα που είσαι έγκυος επιτρέπεται η θεραπεία-εμένα δεν μου είχε δώσει τίποτα όσο ήμουν έγκυος, τα αποτελέσματα είχαν βγεί πάνω που του ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη και δεν το ανέφερε καν, για να μην αγχωθώ φαντάζομαι.

Εσύ να μην σκέφτεσαι τίποτα, να ακούς το γιατρό σου και σου εύχομαι να έχεις μια πολύ πολύ όμορφη και ήρεμη εγκυμοσύνη!!

Άν έχεις νεότερα από τον γιατρό σου,γράψε!

Νάντια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας κορίτσια!

Μου είπε οτι δεν μπορώ να κάνω κάποια θεραπεία τώρα που είμαι έγκυος!

Απλώς φοβάμαι μήπως έχω κάτι σοβαρό και δεν ήθελε να μου το πει από το τηλέφωνο!

Μάλλον υπερβάλω και γω λίγο...

Να τον χαίρεσαι τον γιόκα σου Σύνθια μου!

& γω γιο νομίζω οτι έχω!

Θα σας ενημερώσω με ό,τι νεότερο!

Θα ξαναπάω στις 4 Μαρτίου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, ετοιμάσου να ερωτευτείς απίστευτα Νανούκα μου!

Και μπουμπούκα να είναι, θα τρελλαθείς!!

Να μην φοβάσαι καθόλου, άν ήταν κάτι σοβαρό στην τελική, δεν θα το ρίσκαρε ο γιατρός σου να στο κρύψει, σωστά?

Γι αυτό να το ξεχάσεις και να προσέχεις τον εαυτό σου και να ονειρεύεσαι!

Τίποτα δεν είναι, έχεις όλη την ευτυχία του κόσμου στην κοιλιά σου μέσα και αυτό να σκέφτεσαι!

Φιλάκια και όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα έγραψε:

Είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και στην προηγούμενη επίσκεψη στη γυναικολόγο έκανα τεστ Παπανικολάου!

Σήμερα με τηλεφώνησε η γιατρός και μου είπε οτι έχω τραχηλίτιδα.

Τη ρώτησα αν πρέπει να ανησυχώ και μου είπε όχι και οτι απλώς στην επόμενη επίσκεψη θα μου πει τι πρέπει να κάνω!

Εγώ, όμως, αγχώθηκα...

Έχει περάσει καμιά από σας κάτι σχετικό και μπορεί να με βοηθήσει;

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!

Μολις εκανα τεστ ΠΑΠ με το που διεγνωσθει η εγκυμοσυνη...νομιζω ημουν 8 εβδομαδων (αν οχι 7) μου ειπε η γιατρος οτι εχω τραχηλιτιδα...

Δεν ειναι τιποτα Νανουκα...Αυτη την στιγμη ειμαι 37 εβδομαδων και η γιατρος δεν μου εδωσε τιποτα...Το μονο που μου ειπε τοτε ηταν να μην υπαρξουν επαφες για 3-4 εβδομαδες...Μην αγχωνεσαι...Το εζησα απο 1ο χερι! Σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και να απολαυσεις την φαση αυτη ειναι πολυ τελεια!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, με παρηγορίσατε πάρα πολύ!

Ευχαριστώ!!!

& γω δε θέλω να περάσω την εγκυμοσύνη μου με άγχος...

Προσπαθώ να είμαι χαλαρή για να χαίρομαι την κάθε στιγμή!

Κάποιες φορές, όμως, δεν μπορείς να το αποφύγεις!

Αννιώ μου πολύ παρήγορο το μήνυμα σου!

Ελπίζω να μην έχω παραπάνω ενοχλήσεις όλους αυτούς τους μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τελικά δεν την έκανε καθόλου ο άντρας μου κ ούτε το ζήτησαν οι γιατροί. Φαντάζομαι πως για να μην το ζήτησαν οι δυο γιατροί, ακόμη κ αυτή η εξέταση αρκεί, αλλά δες τι θα σου πει κ ο γιατρός σου. Εγώ τώρα μόλις είδα ποια έκανα, στην βάζω φωτό. 
    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...