Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ


AngelMama

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Φεύγοντας από το μαιευτήριο μας είπαν να μην δώσουμε στα μωρά μας ασπιρίνη, κουκιά και να μην τα φέρουμε κοντά σε ναφθαλίνη (ξέρετε, μήπως έχουν έλειψη από το ένζυμο, που δεν θυμάμαι πως λέγεται). Επίσης μας είπαν ότι θα μας στείλουν την απάντηση ταχυδρομικώς. Επειδή ο μπέμπης μου είναι 6 μηνών και δεν έχει έρθει τίποτα, μήπως ξέρετε τι γίνεται ή αν πρέπει να πάρω τηλέφωνο κάπου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα pepa!

Γεννησα πριν λιγες μερες οποτε εχω φρεσκες πληροφοριες να σου πω!

Απο την κλινικη μου ειπαν οτι μεσα σε 40 μερες βγαινουν τα αποτελεσματα.

Αν δε με παρουν απο την κλινικη μεσα σαυτο το διαστημα πρεπει να καλεσω στο ινστιτουτο υγειας του παιδιου για να μαθω τα αποτελεσματα.

Συνηθως παντως παιρνουν οι ιδιοι τηλεφωνο για να σου τα πουν.Μου κανει εντυπωση που περασε τοσος καιρος χωρις να σε ειδοποιησουν...

Το τηλ του ινστιτουτου ειναι 210 7704308.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!

Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια που γεννησατε?Εμενα τα αποτελεσματα μου τα ειπαν πριν φυγω απο το μαιευτηριο,το γραφει και το βιβλιαριο του...Λετε να μην ειναι αυτο και να ειναι αλλο ενζυμο?δεν νομιζω...ωχ τωρα αγχωθηκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα στη Θεσ/νικη οποτε φανταζομαι θα παρει καποιο χρονο μεχρι να αποσταλει το δειγμα και να βγουν τα αποτελεσματα απο την Αθηνα!!!

Αφου το γραφει το βιβλιαριο σου μην αγχωνεσαι!

Εξαλλου θα σου το τονιζαν απο την κλινικη αν δεν ειχαν τα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις τηλεφώνησα σε μια κοπέλα που γεννήσαμε μαζί και μου είπε ότι ενημερώνουν μόνο αν έχει έλλειψη από το ένζυμο.

Αν δεν έχει δεν επικοινωνούν. Είμαι απο Θεσσαλονίκη και ίσως γι' αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepa εμενα μου ειπανε οτι αν δεν εχει τιποτα το παιδι δεν θα στειλουν τιποτα αλλα εμενα τελικα μου στειλανε ενα εγγραφο λιγες μερες μετα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο που ελεγε οτι μαλλον του λειπει αυτο το ενζυμο και καλο ειναι να το ξαναελενξουμε μετα το 6μηνο. Παρτους τηλ αμα ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανχωνεσε και ο μπεμπης μου εχει ελλειψη ενζυμου.ειναι 4 μηνων και η ειδοποιηση μας ηρθε ακριβως σε 39 μερες απο οταν τον πηραν αιμα.το ειπα στον παιδιατρο και μου ειπε οτι την επανεξεταση θα την κανουμε στον χρονο επανω και οχι στο εξαμηνο που γραφουν αυτοι.πρεπει να προσεχω ομως με τα αντιπυρετικα του δινω μονο οταν χρειαστει apotel.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ανεπαρκεια του ενζυμου αφυδρογονασητης 6-φωσφορικής γλθκόζης δεν ειναι αρρωστεια.Απλα τα άτομα που εχουν την έλλειψη αυτού του ενζημου δεν ανέχονται πανατ καποιες ουσίες οπως ειναι τα κουκια η ναφθαλινη και η ασπιρινη και υπαρχει κίνδυνος αν ρθουν σε επαφη με κατι απο αυτα .Συνηθως οταμ τη κάνουν ερχετε οπαιδιατρος του νοσοκομειου η της κλινικης καισ ε ενημερωνουν οπως επισης και γαι τη φαινυλκετονουριακαι το συγγενη υποθυρειδισμο.Επειδη όμως χρειαζεσαι και κάποιο εγγραφο πιστοποιημενο παρε τους ενα τηλεφωνο να στο στειλουν γιατι θα το χρειαστεις και στο παιδικο σταθμο για αν ξερουν .Προφανως να χαθηκε το χαρτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεγεται G-6-PD

Η εξεταση μπορει να γινει και στο μαιευτηριο , εμεις την καναμε 2 φορες στο νοσοκομειο

αλλα στελνεται δειγμα στο ινστιτουτο υγεια του παιδιου. η απαντηση στελνεται μεσα σε 2 μηνες!ενημερωνουν

δεν ειναι αρωστια... μαθαινεις να ζεις με αυτο! απλα θελει προσοχη!

δεν ερχεσαι σε επαφη με ναφθαλινη, δεν τρως φαβα κουκια, οχι ασπιρινη και καποια φαρμακα ευρειας κατσναλωσης μονο σε θεραπευτικες δοσεις!

ολικη ελλεψη εχουν κυριως οι οιαντρες χωρις να αποκλειεται το ενδεχομενο και για τις γυναικες!

απο το ινστιτουτο υγεια του παιδιου σου δινουν μια καρτα για το τι πρεπει να αποφευγει το παιδι!

εγω εχω μερικη ελλειψη και ο αντρας μου ολικη

εγω δεν εχω κανει ποτε αιμολυση και ο αντρας μου 4 φορες την τελευταια την εκανε στο στρατο απο παρακεταμολη(κοινως αποτελ -ντεπον)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Εξεταση ηρθε περιπου στις 15 ημερες απο την γεννηση του παιδιου μου και ηταν φυσιολογικη και για το ενζυμο και για τον υποθυρεοειδισμο.

Πιθανον επειδη η κορη μου νοσηλευτηκε αμεσα στο παιδων η αιμοληψια εγινε απο εκει. Παντως ειναι η πρωτη φορα που μου ηρθε αναλογη εξεταση ενω στα δυο αλλα παιδι αμου λιγο πριν βγουμε απο το μαιευτηριο αναγραφονταν οι τιμες στα μπλε βιβλιαρια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...