Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις On 21/6/2023 at 8:15 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Καλησπέρα .Έκανα εμβρυομεταφορά 5/6 με 3 έμβρυα άριστης ποιότητας τρίτης μερας και στις 20/6 έκανα χοριακή.Απογοητεύτηκα λίγο γιατί η χοριακή έδειξε 36.Ναι μεν είναι θετική αλλα είναι χαμηλή.Μου είπαν να μην απογοητεύομαι και ότι μπορεί να πάει καλά.Παράλληλα μου αύξησαν την δοσολογία των φαρμάκων σε 3 cyclacur πρωί, 3 cyclacur μεσημέρι , 3 cyclacur βραδυ, 2 utrogestan πρωι, 1 utrogestan μεσημέρι και 2 utrogestan το βραδυ.Επίσης παίρνω salospir και αντιπηκτική καθημερινά.θεωρείτε οτι είναι πολλα αυτα που παίρνω?Η χοριακή πως σας φαινεται?θα την επαναλάβω σε 2 μέρες.Εχει τυχει σε καμιά σας να έχει στην αρχη τόσο καλή χοριακή και έπειτα να πάει καλά?Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι.

Συγχαρητήρια!! Έχουμε διαβάσει ότι χαμηλές χοριακες εξελίχθηκαν μια χαρά όπως κ το αντίθετο με τις υψηλές. Οι διπλασιασμοι έχουν σημασια μην απογοητευεσαι. Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ευχαριστώ που ρωτάς ♥️🙏🏻 όχι δεν την έκανα τελικά, την έχω αφήσει για τον επόμενο κύκλο, να φτιάξει λίγο και το ψυχολογικό κομμάτι. Είπα να ηρεμήσω λίγο και να την κάνω Αύγουστο που είναι και οι άδειες να είμαι πιο χαλαρή. 😊

Με το καλό Μαρίνα!! ❤

Τον Αύγουστο λειτουργούν στη κλινικη που εισαι;υποθέτω το έχεις τσεκάρει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια. 

Σε καλλιέργεια που εκανα βρεθηκε ουρεοπλασμα. Ο γιατρος στα Γιαννενα που θα κανω εξωσωματικη ειπε να μιλησω με τον γιατρο μου. Η γιατρος που πηγα σημερα (αλλη γιατι η δικια μου θα λειπει κάποιες μέρες) φοβάται να μου δωσει αντιβιωση. Την μια την αποκλειει γιατι λεει προκαλεί τερατογενεση και γενικα θέλει να το ψαξει. 30 Ιουνίου ξεκιναω ενεσεις. Τι θα κανω? Εν τω μεταξύ άκουσα πως δεν πρεπει ν παρεις αντιβιωση πριν την εξωσωματικη. Ισχυει? Γνωρίζετε κατι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Blue Lilly είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. 

Σε καλλιέργεια που εκανα βρεθηκε ουρεοπλασμα. Ο γιατρος στα Γιαννενα που θα κανω εξωσωματικη ειπε να μιλησω με τον γιατρο μου. Η γιατρος που πηγα σημερα (αλλη γιατι η δικια μου θα λειπει κάποιες μέρες) φοβάται να μου δωσει αντιβιωση. Την μια την αποκλειει γιατι λεει προκαλεί τερατογενεση και γενικα θέλει να το ψαξει. 30 Ιουνίου ξεκιναω ενεσεις. Τι θα κανω? Εν τω μεταξύ άκουσα πως δεν πρεπει ν παρεις αντιβιωση πριν την εξωσωματικη. Ισχυει? Γνωρίζετε κατι? 

Δε γινεται να κανεις τη διεγερση σου κανονικα και να αντιμετωπισεις το ουρεοπλασμα μετα πριν κανεις την εμβρυομεταφορα;; οσο για την αντιβιωαη εγω επαιρνα και κατα τη διαρκεια της διεγερσης επειδη χρειαστηκε δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα, μιλαω για το κομματι της διεγερσης μονο δεν εκανα εμβρυομεταφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Με το καλό Μαρίνα!! ❤

Τον Αύγουστο λειτουργούν στη κλινικη που εισαι;υποθέτω το έχεις τσεκάρει!! 

Καλημέρα κορίτσια μου σε ευχαριστώ ♥️  ο γιατρός μου επιστρέφει 18/8 και αυτό είναι που με ανησυχεί λίγο γιατί οσο αργεί η περίοδος μου δεν μπορώ να υπολογίσω τις μέρες... Είναι η 3η μέρα καθυστέρησης σήμερα. Γενικά έχω άστατο κύκλο. Αν έρθει μεσα στη βδομάδα θα προλάβω να την κάνω αρχές Αυγούστου πριν φύγει ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Blue Lilly είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. 

Σε καλλιέργεια που εκανα βρεθηκε ουρεοπλασμα. Ο γιατρος στα Γιαννενα που θα κανω εξωσωματικη ειπε να μιλησω με τον γιατρο μου. Η γιατρος που πηγα σημερα (αλλη γιατι η δικια μου θα λειπει κάποιες μέρες) φοβάται να μου δωσει αντιβιωση. Την μια την αποκλειει γιατι λεει προκαλεί τερατογενεση και γενικα θέλει να το ψαξει. 30 Ιουνίου ξεκιναω ενεσεις. Τι θα κανω? Εν τω μεταξύ άκουσα πως δεν πρεπει ν παρεις αντιβιωση πριν την εξωσωματικη. Ισχυει? Γνωρίζετε κατι? 

Καλημέρα κορίτσι μου σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Εγώ πριν ξεκινήσω τις πρώτες ενέσεις είχα ουρολοίμωξη. Μου έδωσε αντιβίωση, έκανα επανάληψη τις εξετάσεις και αφου ήταν καθαρή ξεκινήσαμε. Δεν θυμάμαι όμως πόσες μέρες πριν πήρα αντιβίωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια!

Έχει καμία σας ως γιατρό για εξωσωματική τον Νικό Λοίσιο ή την Νεφέλη Λοίσιου; Μου φάνηκαν πολύ επεξηγηματικοί σε  μια πρώτη συνάντηση αλλά θα με ενδιέφερε η άποψη και ΄κάποιου άλλου. Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, έκανα χοριακή ξανά σήμερα και εδειξε 83,1 .Την τρίτη που μας πέρασε ήταν 36.Πως σας φαίνεται?θα έπρεπε να έχει ανέβει περισσότερο?έχω φοβερό άγχος αν θα πάει καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Blue Lilly είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. 

Σε καλλιέργεια που εκανα βρεθηκε ουρεοπλασμα. Ο γιατρος στα Γιαννενα που θα κανω εξωσωματικη ειπε να μιλησω με τον γιατρο μου. Η γιατρος που πηγα σημερα (αλλη γιατι η δικια μου θα λειπει κάποιες μέρες) φοβάται να μου δωσει αντιβιωση. Την μια την αποκλειει γιατι λεει προκαλεί τερατογενεση και γενικα θέλει να το ψαξει. 30 Ιουνίου ξεκιναω ενεσεις. Τι θα κανω? Εν τω μεταξύ άκουσα πως δεν πρεπει ν παρεις αντιβιωση πριν την εξωσωματικη. Ισχυει? Γνωρίζετε κατι? 

Εγώ πήρα αντιβίωση πριν την πρώτη διέγερση επειδή είδε ο γιατρός μια μικρή φλεγμονή και επερνα αντιβίωση και μετά από κάθε ωοληψια. Μήπως η θεραπεία για το ουρεοπλασμα είναι πιο εξειδικευμένη και επιρεαζει όντως; αλλά επιρεαζει την ποιότητα των ωαρίων; πόσο καιρό θα πρέπει να περιμένεις για να είσαι οκ; νομίζω ότι πρέπει να ξεμπερδεύεις πρώτα και μετά να ξεκινήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zaharoulamak @marinaP@misofeggaro Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Τελικα θα ξεκινησω απο αυριο μια αντιβιωση για 5 μερες. Αυτο μου πρότεινε η γυναικολογος. Δεν μου υπέδειξε πως πρεπει να περιμενω και ομολογω δεν ξερω αν θα αντεχα και αλλη αναβολή. Προχωραμε τωρα με αυτα τα δεδομενα και ο Θεός βοηθός.

Να ρωτήσω και κατι αλλο? Εσεις τι κανατε αν η ημερα που επρεπε να κάνετε υπέρηχο και εξετασεις έπεφτε Κυριακη? Θα ρωτησω βέβαια και τον εξωσωματιστη μου αλλα μπορούν αυτά να γινουν ας πουμε την επόμενη μερα? Ρωταω γιατι και τα μικροβιολογικα ειναι κλειστα αλλα και δεν έχω βρει κανεναν γυναικολόγο να δέχεται να με εξυπηρετησει Κυριακή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Blue Lilly είπε:

@zaharoulamak @marinaP@misofeggaro Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Τελικα θα ξεκινησω απο αυριο μια αντιβιωση για 5 μερες. Αυτο μου πρότεινε η γυναικολογος. Δεν μου υπέδειξε πως πρεπει να περιμενω και ομολογω δεν ξερω αν θα αντεχα και αλλη αναβολή. Προχωραμε τωρα με αυτα τα δεδομενα και ο Θεός βοηθός.

Να ρωτήσω και κατι αλλο? Εσεις τι κανατε αν η ημερα που επρεπε να κάνετε υπέρηχο και εξετασεις έπεφτε Κυριακη? Θα ρωτησω βέβαια και τον εξωσωματιστη μου αλλα μπορούν αυτά να γινουν ας πουμε την επόμενη μερα? Ρωταω γιατι και τα μικροβιολογικα ειναι κλειστα αλλα και δεν έχω βρει κανεναν γυναικολόγο να δέχεται να με εξυπηρετησει Κυριακή. 

Τελεια καλη αρχη κοριτσι μου! Ειχα κι εγω αυτην την αγωνια με τις πρωτες εξετασεις γιατι δεν ηξερα ακριβως ποτε θα μου ερθει περιοδος. Μου ειχε πει ο γυναικολογος οτι υπερηχο και εξετασεις κανουμε 2η η 3η μερα οποτε φανταζομαι οτι αν πεσει Κυριακη θα μπορεις να το κανεις μια μερα μετα. Συζητησε το ομως και με τον γιατρο σου. Καλη επιτυχια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά μεγάλη απογοήτευση.Η τιμή χοριακής επεσε απο 83 στα 75.Ξερετε τι μπορει να σημαίνει?Το ασχημο είναι ότι κανείς δεν με έχει ενημερώσει στο κέντρο που πηγαίνω.Είναι σαν να μην τους ενδιαφέρει καθόλου.Εχετε να προτεινετε κάποιον?Εννοω για δευτερη προσπάθεια.Επίσης ξέρετε αν μπορώ να κάνω άμεσα δεύτερη προσπάθεια η πρέπει πρωτα να περάσει καποιο χρονικο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2023 at 11:46 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Τελικά μεγάλη απογοήτευση.Η τιμή χοριακής επεσε απο 83 στα 75.Ξερετε τι μπορει να σημαίνει?Το ασχημο είναι ότι κανείς δεν με έχει ενημερώσει στο κέντρο που πηγαίνω.Είναι σαν να μην τους ενδιαφέρει καθόλου.Εχετε να προτεινετε κάποιον?Εννοω για δευτερη προσπάθεια.Επίσης ξέρετε αν μπορώ να κάνω άμεσα δεύτερη προσπάθεια η πρέπει πρωτα να περάσει καποιο χρονικο διάστημα.

Σε πιο κέντρο πηγαίνεις αν επιτρέπεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2023 at 11:46 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Τελικά μεγάλη απογοήτευση.Η τιμή χοριακής επεσε απο 83 στα 75.Ξερετε τι μπορει να σημαίνει?Το ασχημο είναι ότι κανείς δεν με έχει ενημερώσει στο κέντρο που πηγαίνω.Είναι σαν να μην τους ενδιαφέρει καθόλου.Εχετε να προτεινετε κάποιον?Εννοω για δευτερη προσπάθεια.Επίσης ξέρετε αν μπορώ να κάνω άμεσα δεύτερη προσπάθεια η πρέπει πρωτα να περάσει καποιο χρονικο διάστημα.

Κανονικά πρέπει να διπλασιάζεται η χοριακη... Θα δεις βέβαια τι θα σου πουν και τι οδηγίες θα σου δώσουν από το κέντρο. 

Αν έχεις κατεψυγμένα μπορείς στον επόμενο - μεθεπομενο κύκλο να προσπαθήσεις πάλι, αν πρέπει να ξανακάνεις διέγερση θα πρέπει να έχεις κενό από τη προηγούμενη διέγερση τουλάχιστον 3 μήνες. 

Αν είσαι Αθήνα σου προτείνω να επιλέξεις ένα από τα παρακάτω εμβρυολογικά που θεωρούνται κορυφαία :  Ιασώ - institute of life και υγεία ivf, εκεί έχεις πολλούς γιατρούς που μπορείς να επιλέξεις.  Προσωπικά αποφεύγω να προτείνω γιατρους. Κάνε την έρευνα σου με ηρεμία. 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/6/2023 at 10:39 ΠΜ, ο/η Zoe123 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!

Έχει καμία σας ως γιατρό για εξωσωματική τον Νικό Λοίσιο ή την Νεφέλη Λοίσιου; Μου φάνηκαν πολύ επεξηγηματικοί σε  μια πρώτη συνάντηση αλλά θα με ενδιέφερε η άποψη και ΄κάποιου άλλου. Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα,

Εγώ έχω εμπειρία με αυτούς τους 2 γιατρούς, πήγαινα εκεί πριν 4 χρόνια όχι όμως για εξωσωματική αλλά για παρακολούθηση ωορρηξίας κ κάποια άλλα ορμονικά προβλήματα που είχα. Κυρίως με παρακολουθούσε η κυρία Λοισιου. Η ερώτηση μου είναι η εξής: σου τη συνέστησαν να πας για εξωσωματική ή πηγές εκεί κ σου πρότειναν εκείνοι εξωσωματική; 

Κ σε ρωτάω για τον εξής λόγο, εγώ όταν πήγα εκεί ήμουν 31 ετών χωρίς πρόβλημα γονιμότητας ούτε εγώ ούτε ο σύζυγος μου. Απλώς είχα για χρόνια μια κύστη στην ωοθήκη. Αφού προσπάθησε με αντισυλληπτικά κ τελικά με παρακέντηση να ξεφορτωθούμε την κύστη μετά άρχισε να μου λεει να κάνουμε ενέσεις διέγερσης δήθεν για να ρυθμίσουμε τις ορμόνες μου κ την υπόφυση για να κάνουμε ωορρηξία με αποτέλεσμα να γεμίσω κύστες κ μορφώματα εντός κ εκτός ωοθηκών. Φυσικά ζήτησα δεύτερη γνώμη κ ο γιατρός μου με έβαλε άμεσα στο χειρουργείο για λαπαροσκόπηση να μου καθαρίσει τις ωοθήκες κ δεν ξανά επισκέφτηκα τη συγκεκριμένη γιατρό. Κ κάπως μαγικά έφτιαξαν κ οι ορμόνες μου κ όλα. Βέβαια έκανα αργότερα εξωσωματική που τώρα έχω 2 μωράκια με τη πρώτη προσπάθεια όχι γιατί με προέτρεψε ο γιατρός μου αλλά γιατί εγώ δεν άντεχα ψυχολογικά την αποτυχία μιας κ ακόμα κ τώρα δεν έχουμε κάποιο προφανές πρόβλημα όσοι γιατροί κ αν με είδαν. 

Με συγχωρείς για το σεντόνι κ αν σε κούρασα αυτό που θέλω να σου πω καταλήγοντας είναι πως μην αμφίσβητωντας την αξία τους ως γιατροί εμένα που έδωσαν κάπως την εντύπωση πως με τις πράξεις τους με έσπρωχναν στην εξωσωματική κ πως κάπως τους ενδιέφερε μόνο το χρήμα. Κ γενικότερα δεν ξέρω κ την αξία του μικροβιολογικόυ που έχουν μέσα, δηλαδή έξι μήνες αργότερα ρυθμίστηκαν όλοι οι δείκτες μου απλώς επειδή σταμάτησα να παίρνω την αγωγή που μου πρότειναν. 

σου εύχομαι καλή επιτυχία ότι κ αν επιλέξεις κ με συγχωρείς αν σε αγχωσα απλώς δε θα ήθελα άλλη κοπέλα να περάσει αυτό που πέρασα κ εγώ αν όντως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αποδεδειγμένα με εξετάσεις. Απλως για να έχεις το νου σου αν κ κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2023 at 11:46 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Τελικά μεγάλη απογοήτευση.Η τιμή χοριακής επεσε απο 83 στα 75.Ξερετε τι μπορει να σημαίνει?Το ασχημο είναι ότι κανείς δεν με έχει ενημερώσει στο κέντρο που πηγαίνω.Είναι σαν να μην τους ενδιαφέρει καθόλου.Εχετε να προτεινετε κάποιον?Εννοω για δευτερη προσπάθεια.Επίσης ξέρετε αν μπορώ να κάνω άμεσα δεύτερη προσπάθεια η πρέπει πρωτα να περάσει καποιο χρονικο διάστημα.

Φίλη μου, λυπάμαι για το αποτέλεσμα. Δεν ήθελα να γράψω τις προηγούμενες μέρες, για να μην σε αποθαρρύνω, αλλά η αλήθεια είναι ότι η χαμηλή πρώτη χοριακή είναι πολύ αβέβαιη. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν έχουμε δει εγκυμοσύνες να ξεκινούν και με χαμηλές χοριακές. Κι εγώ τον Φεβρουάριο που έκανα μία εμφύτευση με κατεψυγμένες βλαστοκύστες, η πρώτη χοριακή μου έδειξε ένα δειλό 45 και η επαναληπτική είχε πέσει στο 10. Δεν είχα καλό προαίσθημα γι' αυτήν την ε/τ εξαρχής και όταν είδα το 45, σαν να επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου. Ίσως καλύτερα που δεν προχώρησε, γιατί δεν θα άντεχα να ζω σε μία αβεβαιότητα για καιρό με μια χοριακή οριακή κι ενδεχομένως ένα έμβρυο που με δυσκολία αναπτύσσεται. Εγώ έτσι τοε είδα, δεν ξέρω αν μια τέτοια σκέψη σε παρηγορεί.

Κατά τ 'άλλα, ο γιατρός μου είπε ότι το αποτέλεσμα αυτό δείχνει μια βιοχημική κύηση, που δεν προχώρησε. Μου είπε ωστόσο ότι είναι θετικό ότι ανέβηκε λίγο η τιμή, γιατί δείχνει ότι η εμφύτευση πέτυχε, αλλά για άλλους λόγους ο οργανισμός δεν μεγάλωσε τα έμβρυα. Κάτι άλλο δεν ζήτησε να κάνω, το αφήνουμε πίσω και προχωράμε. 

Για νέα εμφύτευση και κέντρα, όπως στα λένε τα κορίτσια πιο πάνω. Αν κάνεις νέα διέγερση, πρέπει να περάσει ένα τρίμηνο απ' την προηγούμενη, αν έχεις απόθεμα κατεψυγμένων, μπορείς και νωρίτερα, αναλόγως τι θα σου πει ο γιατρός σου. Κι εγώ για νέα διέγερση στι iol (Ιασω) θα ξεκινήσω.

Καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας χαιρετώ, έχοντας ηδη κάνει δυο κύκλους εξωσωματικής στα 35 και στα 38 αποφάσισα τωρα να κάνω την τελευταία μου προσπάθεια στα 40. Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα 2 εμβρυα 3ης μέρας και μια βλαστοκύστη, όλα άριστης ποιότητας αλλά δυστυχώς χωρίς να έχουμε επιτύχει εγκυμοσύνη. Στη δεύτερη προσπάθεια από τα 8 ωάρια πετύχαμε μόνο ενα έμβρυο (εκκολαπτόμενη βλαστοκυστης 6ης μέρας) χωρίς πάλι θετικό αποτέλεσμα.. Ο φόβος μου τωρα, με την τρίτη προσπάθεια, είναι να είναι μηδενικό το όλο αποτέλεσμα από πλευρά εμβρύων εφόσον είμαι πια μεγαλύτερη σε ηλικία. Επίσης, έχουμε θέμα με το σπέρμα λόγω αποφρακτικής αζωοσπερμίας.  Εδώ να σας πω οτι στα 37 η ΑΜΗ ήταν 0,75 και τώρα πριν κανένα δίμηνο ήταν 3,3, και η fsh ηταν 6,7 (γίνεται η amh να ανέβει?). Έχω παει σε 4 διαφορετικούς γιατρούς και ο κάθε ενας μου προτείνει κατι διαφορετικό οπότε έχω μπερδευτεί. Οι δυο γιατροί έχουν προτείνει και προεμφυτευτικο έλεγχο ενώ οι αλλοι δυο έχουν πει ότι μπορεί να καταστραφεί τελείως το έμβρυο.  Τι να κάνω? να προχωρήσω σε προεμφυτευτικό ή όχι εάν εχω ένα μονο έμβρυο? Επίσης, έχει κάποια κάνει το μακρύ πρωτόκολλο? Μου έχουν πει ότι δίνει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Τα φώτα σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ. 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

Σας χαιρετώ, έχοντας ηδη κάνει δυο κύκλους εξωσωματικής στα 35 και στα 38 αποφάσισα τωρα να κάνω την τελευταία μου προσπάθεια στα 40. Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα 2 εμβρυα 3ης μέρας και μια βλαστοκύστη, όλα άριστης ποιότητας αλλά δυστυχώς χωρίς να έχουμε επιτύχει εγκυμοσύνη. Στη δεύτερη προσπάθεια από τα 8 ωάρια πετύχαμε μόνο ενα έμβρυο (εκκολαπτόμενη βλαστοκυστης 6ης μέρας) χωρίς πάλι θετικό αποτέλεσμα.. Ο φόβος μου τωρα, με την τρίτη προσπάθεια, είναι να είναι μηδενικό το όλο αποτέλεσμα από πλευρά εμβρύων εφόσον είμαι πια μεγαλύτερη σε ηλικία. Επίσης, έχουμε θέμα με το σπέρμα λόγω αποφρακτικής αζωοσπερμίας.  Εδώ να σας πω οτι στα 37 η ΑΜΗ ήταν 0,75 και τώρα πριν κανένα δίμηνο ήταν 3,3, και η fsh ηταν 6,7 (γίνεται η amh να ανέβει?). Έχω παει σε 4 διαφορετικούς γιατρούς και ο κάθε ενας μου προτείνει κατι διαφορετικό οπότε έχω μπερδευτεί. Οι δυο γιατροί έχουν προτείνει και προεμφυτευτικο έλεγχο ενώ οι αλλοι δυο έχουν πει ότι μπορεί να καταστραφεί τελείως το έμβρυο.  Τι να κάνω? να προχωρήσω σε προεμφυτευτικό ή όχι εάν εχω ένα μονο έμβρυο? Επίσης, έχει κάποια κάνει το μακρύ πρωτόκολλο? Μου έχουν πει ότι δίνει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Τα φώτα σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ. 😔

Το πρωτόκολλο θα πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου γιατί η ανταπόκριση σου σε αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και άντε πες ότι σε μία γυναίκα πήγε καλά σε κάποια άλλη μπορεί να μην πάει καθόλου καλά. Όσον αφορά την ΑΜΗ ο γιατρός σου τι σου είπε; Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να αυξηθεί καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Κάνατε κάποιες άλλες εξετάσεις, κάποια περαιτέρω διερεύνηση; 

Για την αποφρακτική αζωοσπερμία ξέρω πως γίνεται μικροεπέμβαση και λαμβάνουν σπερματοζωάρια τα οποία είναι συνήθως ικανοποιητικά. Στην μη αποφρακτική είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί δεν παράγονται καν. 

Γιατί όμως προτρέχεις πως θα έχεις μόνο ένα έμβρυο, αυτό δεν το ξέρεις. Άλλη ηλικία, άλλες καταστάσεις, πιθανώς άλλο πρωτόκολλο. Μην προδικάζεις μία κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Το πρωτόκολλο θα πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου γιατί η ανταπόκριση σου σε αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και άντε πες ότι σε μία γυναίκα πήγε καλά σε κάποια άλλη μπορεί να μην πάει καθόλου καλά. Όσον αφορά την ΑΜΗ ο γιατρός σου τι σου είπε; Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να αυξηθεί καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Κάνατε κάποιες άλλες εξετάσεις, κάποια περαιτέρω διερεύνηση; 

Για την αποφρακτική αζωοσπερμία ξέρω πως γίνεται μικροεπέμβαση και λαμβάνουν σπερματοζωάρια τα οποία είναι συνήθως ικανοποιητικά. Στην μη αποφρακτική είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί δεν παράγονται καν. 

Γιατί όμως προτρέχεις πως θα έχεις μόνο ένα έμβρυο, αυτό δεν το ξέρεις. Άλλη ηλικία, άλλες καταστάσεις, πιθανώς άλλο πρωτόκολλο. Μην προδικάζεις μία κατάσταση. 

Όσον αφορά την amh όχι, δεν μου έχουν ζητήσει να κάνω άλλη εξέταση για διερεύνηση. Πέρνω βιταμίνη D εδώ και πολύ καιρό γιατί είχα ανεπάρκεια οπότε ίσως να έχει κάποια σχέση. Ε΄χω αγχωθεί γιατί παρόλο που έχω δει τέσσερεις διαφορετικούς γιατρούς όλοι προτείνουν κάτι το διαφορετικό και δεν ξέρω τι και ποιόν να επιλέξω και ποιο πρωτόκολλο θα είναι το καλύτερο για μένα. Έχουμε ήδη σπέρμα στην κατάψυξη απο τις προηγούμενες φορές. Δεν προδικάζω μια κατάσταση, τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να το κάνω, απλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη η αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

Όσον αφορά την amh όχι, δεν μου έχουν ζητήσει να κάνω άλλη εξέταση για διερεύνηση. Πέρνω βιταμίνη D εδώ και πολύ καιρό γιατί είχα ανεπάρκεια οπότε ίσως να έχει κάποια σχέση. Ε΄χω αγχωθεί γιατί παρόλο που έχω δει τέσσερεις διαφορετικούς γιατρούς όλοι προτείνουν κάτι το διαφορετικό και δεν ξέρω τι και ποιόν να επιλέξω και ποιο πρωτόκολλο θα είναι το καλύτερο για μένα. Έχουμε ήδη σπέρμα στην κατάψυξη απο τις προηγούμενες φορές. Δεν προδικάζω μια κατάσταση, τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να το κάνω, απλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη η αλήθεια. 

Υπάρχουν 2 διαφορετικές μονάδες μέτρησης για την αμη, οπότε βεβαιώσου ότι ήταν η ίδια κ στις 2 μετρήσεις, ώστε να μπορείς να συγκρίνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η blueocean είπε:

Όσον αφορά την amh όχι, δεν μου έχουν ζητήσει να κάνω άλλη εξέταση για διερεύνηση. Πέρνω βιταμίνη D εδώ και πολύ καιρό γιατί είχα ανεπάρκεια οπότε ίσως να έχει κάποια σχέση. Ε΄χω αγχωθεί γιατί παρόλο που έχω δει τέσσερεις διαφορετικούς γιατρούς όλοι προτείνουν κάτι το διαφορετικό και δεν ξέρω τι και ποιόν να επιλέξω και ποιο πρωτόκολλο θα είναι το καλύτερο για μένα. Έχουμε ήδη σπέρμα στην κατάψυξη απο τις προηγούμενες φορές. Δεν προδικάζω μια κατάσταση, τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να το κάνω, απλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη η αλήθεια. 

Καλησπέρα κι απο μένα.

Εγώ έχω ένα ερωτηματικό με το θέμα των γιατρών. Με ποιον/ ποιους απ' τους τέσσερις έκανες τις προηγούμενες προσπάθειες; Ποιος είναι ο γιατρός σου τώρα; Πιστεύω ότι πρέπει να κατασταλάξεις σε έναν γιατρό που θα τον ακούς και θα τον εμπιστεύεσαι. Και τα υπόλοιπα θα έρθουν. Γιατί όσο περισσότερα ακούς, τόσο περισσότερο μπερδεύεσαι. Και δεν θα επιλέξεις τον γιατρό σου με βάση το πρωτόκολλο που προτείνει, αλλά ανάλογα με την σοβαρότητα και την αξιοπιστία που σου βγάζει ένας γιατρός, ότι μπορείς να στηριχτείς πάνω του για να τα καταφέρετε. Συνήθως αυτοί που δεν λένε πολλά- πολλά και βλέπουν βήμα- βήμα την πορεία, είναι πιο σωστοί. Πχ. η συζήτηση για προεμφυτευτικό έλεγχο πριν καν ξεκινήσεις την διαδικασία και δεις την δυναμική σου, νομίζω ότι είναι άστοχη.

Επίσης, μην σε απογοητεύει η amh. Ένας δείκτης είναι, όχι πάντα ακριβής. Εγώ, με υψηλή ΑΜΗ κάνω λίγα ωάρια αναλογικά, ενώ κοπέλες με χαμηλή ΑΜΗ έχουν πολύ καλύτερες καταβολές. Και γιατί να μην έχεις ωάρια;  Η ηλικία σου μια χαρά είναι, δεν είναι απαγορευτική. 

Οκ, απέχεις δύο χρόνια από εξωσωματική, άρα πριν ξεκινήσεις την προσπάθεια, θα σε βάλει σε κάποια προετοιμασία για να βελτιώσει την ποιότητα των ωαρίων. Δεν πιστεύω να σου είπε κανείς απ' τους γιατρούς να πας έτσι με το καλημέρα σας, ήρθα για εξωσωματική, παίρνοντας μόνο βιταμίνη D και φυλλικό. Ίσως χρειαστείτε επαναληπτικές ή επιπλέον εξετάσεις, ίσως θελήσετε να παρακολουθήσετε κάποιους μήνες τον κύκλο σου για να δείτε ποσα ωάρια έχεις περίπου και ποιον μήνα σε συμφέρει να ξεκινήσεις. Γενικά, μην πας βιαστικά και μην το αφήσεις στην τύχη, εφόσον λες ότι είναι η τελευταία σας προσπάθεια. 

Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η blueocean είπε:

Σας χαιρετώ, έχοντας ηδη κάνει δυο κύκλους εξωσωματικής στα 35 και στα 38 αποφάσισα τωρα να κάνω την τελευταία μου προσπάθεια στα 40. Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα 2 εμβρυα 3ης μέρας και μια βλαστοκύστη, όλα άριστης ποιότητας αλλά δυστυχώς χωρίς να έχουμε επιτύχει εγκυμοσύνη. Στη δεύτερη προσπάθεια από τα 8 ωάρια πετύχαμε μόνο ενα έμβρυο (εκκολαπτόμενη βλαστοκυστης 6ης μέρας) χωρίς πάλι θετικό αποτέλεσμα.. Ο φόβος μου τωρα, με την τρίτη προσπάθεια, είναι να είναι μηδενικό το όλο αποτέλεσμα από πλευρά εμβρύων εφόσον είμαι πια μεγαλύτερη σε ηλικία. Επίσης, έχουμε θέμα με το σπέρμα λόγω αποφρακτικής αζωοσπερμίας.  Εδώ να σας πω οτι στα 37 η ΑΜΗ ήταν 0,75 και τώρα πριν κανένα δίμηνο ήταν 3,3, και η fsh ηταν 6,7 (γίνεται η amh να ανέβει?). Έχω παει σε 4 διαφορετικούς γιατρούς και ο κάθε ενας μου προτείνει κατι διαφορετικό οπότε έχω μπερδευτεί. Οι δυο γιατροί έχουν προτείνει και προεμφυτευτικο έλεγχο ενώ οι αλλοι δυο έχουν πει ότι μπορεί να καταστραφεί τελείως το έμβρυο.  Τι να κάνω? να προχωρήσω σε προεμφυτευτικό ή όχι εάν εχω ένα μονο έμβρυο? Επίσης, έχει κάποια κάνει το μακρύ πρωτόκολλο? Μου έχουν πει ότι δίνει καλύτερης ποιότητας ωάρια. Τα φώτα σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ. 😔

Καλημέρα! Και σου εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου αυτή τη φορά να γίνει αυτό π επιθυμείς!

Εγώ έχω κάνει μακρυ πρωτόκολλο, βέβαια ακόμη είμαι στην αναμονή για έμβρυο μεταφορά. Δεν έχω εμπειρία για βραχύ πρωτόκολλο,καθώς είναι η πρώτη μου προσπάθεια. Αλλά αν σε βοηθάει,εγώ με μακρύ πρωτόκολλο έκανα 19 ωαρια. Τώρα έχω 11 βλαστοκυστες 6 ημερών, οι 6 ΑΑ. 

εννοείται παιζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, ηλικία, εξετάσεις, σπέρμα. Όλα. Το μακρύ μπορεί να κρατάει περισσότερο καιρό, πχ εγώ ξεκινησα φάρμακα αρχες Απριλίου και έκανα ωοληψια μέσα Μαίου. Αλλα ξέρω και εγώ οτι εχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. 

Ελπίζω να σε βοήθησα και αν θες κάτι μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα, σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η blueocean είπε:

Όσον αφορά την amh όχι, δεν μου έχουν ζητήσει να κάνω άλλη εξέταση για διερεύνηση. Πέρνω βιταμίνη D εδώ και πολύ καιρό γιατί είχα ανεπάρκεια οπότε ίσως να έχει κάποια σχέση. Ε΄χω αγχωθεί γιατί παρόλο που έχω δει τέσσερεις διαφορετικούς γιατρούς όλοι προτείνουν κάτι το διαφορετικό και δεν ξέρω τι και ποιόν να επιλέξω και ποιο πρωτόκολλο θα είναι το καλύτερο για μένα. Έχουμε ήδη σπέρμα στην κατάψυξη απο τις προηγούμενες φορές. Δεν προδικάζω μια κατάσταση, τουλάχιστον δεν είχα την πρόθεση να το κάνω, απλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη η αλήθεια. 

Δεν μπορείς όμως να συζητάς για προεμφυτευτικό έλεγχο και ένα μόνο ωάριο, ακόμα δεν ξεκίνησες, δλδ εννοώ πως θα πρέπει να κάνεις ένα βήμα κάθε φορά. Οκ εντάξει να ξέρεις τις επιλογές σου απλά κάποιες αποφάσεις θα τις λάβετε όταν θα έρθει η ώρα και όχι τώρα. Και ειδικά για το θέμα του πρωτοκόλλου είναι κάτι που θα πρέπει να το αναλύσεις εκτενώς με τον γιατρό που θα επιλέξεις γιατί όπως σου είπα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, έχω διαβάσει και κοπέλες που με το μακρύ πρωτόκολλο έκαναν υπεραντίδραση και ούτε αυτό είναι θεμιτό και καλό, αλλά και κοπέλες που πήγαν όλα πάρα πολύ καλά, ανεξάρτητα από την ηλικία είναι κ άλλοι παράγοντες. Θα πρέπει λοιπόν κατά την γνώμη μου να ξεκινήσεις με το ποιον γιατρό θέλεις δίπλα σου. Με ποιον αισθάνεσαι εσύ καλύτερα, ποιον μπορείς να εμπιστευθείς, δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων αλλά και προσέγγισης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2023 at 7:29 ΠΜ, ο/η ioanna12345678 είπε:

Στο Γένεσις.

Κορίτσι μου καλησπέρα. Μίλησες με το γιατρό σου; Σου πρότειναν κάτι στο κέντρο που είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...