Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Vickypucca είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Tokyo μου! Με γέμισες αισιοδοξία να ξέρεις! Καλή επιτυχία και σε σένα 💝

Σε ευχαριστώ! Λέω να παω για ετ τον Ιουλιο πλεον. Η κορη μου θα ειναι σχεδον 2,5 (απιστευτο μου φαινεται οτι περασε τοσος καιρος) κ αν πανε καλα τα πραγματα παμε παλι απο την αρχη! Επισης απιστευτο οτι τα ξαναρχιζω ολα... ωρες ωρες λεω οτι τρελαθηκα χαχαχααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 27/5/2023 at 7:12 ΠΜ, ο/η Vickypucca είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι στην 4η μέρα εμβρυομεταφοράς και δεν αντέχω άλλο μέσα στο σπίτι. Έχω και ένα ακόμα παιδάκι 1,5 χρονών αλλά δεν με αφήνουν να το φροντίσω για να μην πάθω τίποτα. Εσείς βγήκατε καμιά βόλτα μετά την 3η μέρα έστω; Θα τρελαθώ από την κλεισούρα. 

Καλησπέρα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια μεγάλη χοριακή!!

Μα γιατί να μην σε αφήνει ο γιατρός να κάνεις κάτι ή να βγεις έξω;

Εμένα μου συνέστησε ξεκούραση τις δυο πρώτες ημέρες- βασικά να μην πάω στη δουλειά, όχι να μην σηκώνομαι απ' το κρεβάτι- και μετά τα πάντα με μέτρο. Να οδηγώ, να βγω έξω κλπ. Νομίζω ότι χρειάζεται να απασχολείσαι κάπως, χωρίς υπερβολές βέβαια, για να ξεφεύγει και το μυαλό σου απ' την αγωνία. 

Όσο για τα συμπτώματα, ούτε εγώ στην πρώτη ε/τ είχα τίποτα. Μα τίποτα απολύτως! Και μάλιστα ήμουν άνετη μ' αυτό, γιατί δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν συμπτώματα εμφύτευσης. 😜(δεν σας είχα ανακαλύψει κορίτσια!). Τελικά πήρα τριψήφια χοριακή, η οποία διπλασιάστηκε εύκολα.

Στη δεύτερη ε/τ αντιθέτως, η οποία απέτυχε, είχα ενοχλήσεις (συσπάσεις;) στην μήτρα ήδη απ' την πρώτη ημέρα, σαν να δυσκολευόταν ο οργανισμός να δεχτεί το έμβρυο. 

Τίποτε δεν είναι δεδομένο λοιπόν. Δες το όσο μπορείς ψύχραιμα και οι μέρες για την χοριακή σου θα περάσουν σύντομα! Το καλύτερο εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/5/2023 at 3:11 ΜΜ, ο/η Blue_Lilly είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ 0,43 😔 Η FSH γενικά κυμαίνεται από 6-9. Το μόνο καλό είναι πως διορθώθηκε ο θυρεοειδής και τέλος Ιουνίου ξεκινάω ενέσεις gonal των 300. Ανησυχώ πολύ για το πόσα ωάρια θα μπορέσω τελικά να συλλέξουν. Από όσα διαβάζω απογοητεύομαι γιατί λένε πως τιμές σαν τις δικές μου δε δίνουν πάνω από 3 σε κάθε προσπάθεια. Έχετε κάποια προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα; Να μην υπεραισιοδοξώ, σωστά; Θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια και το κυριότερο πρόβλημά μας είναι στο σπέρμα.

Γεια σου! Νομίζω ότι η τιμή της ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει και πολλά.

Εγώ είμαι αντίθετη περίπτωση. Με ΑΜΗ 6,5 στα 38 που την είχα μετρήσει, συνήθως βγάζω 1-2-3 ωάρια από κάθε ωοθήκη. Λίγοι είναι οι μήνες που εντοπίσαμε συνολικά 7 ή 8 ωοθυλάκια.

Μια φίλη μου με ΑΜΗ επίσης υψηλή, και με μία ωοθήκη να υπολειτουργεί λόγω ενδομητρίωσης, αντίστοιχα έχει 2-3 ωοθυλάκια κάθε μήνα από την μία και ζήτημα να βγάζει και ένα η άλλη, η τραυματισμένη. Αλλά η ΑΜΗ της στο 4,5 στα 40!

Γι' αυτό σου λέω, μην τρελαίνεσαι τόσο με την ΑΜΗ. Ο θυρεοειδής είναι σημαντικός, ευτυχώς τον ρύθμισες. Καλή επιτυχία!! Και πάντα να είσαι αισιόδοξη!!😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Σε ευχαριστώ! Λέω να παω για ετ τον Ιουλιο πλεον. Η κορη μου θα ειναι σχεδον 2,5 (απιστευτο μου φαινεται οτι περασε τοσος καιρος) κ αν πανε καλα τα πραγματα παμε παλι απο την αρχη! Επισης απιστευτο οτι τα ξαναρχιζω ολα... ωρες ωρες λεω οτι τρελαθηκα χαχαχααα

Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Να πάνε όλα καλά και να μεγαλώσεις την οικογένειά σου! Θυμάμαι, είμαστε παρόμοιες περιπτώσεις. Κι εγώ με ανεξήγητη υπογονιμότητα στα 38 έκανα την πρώτη μου ε/τ και πέτυχα. Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 ετών. Στην ε/τ για δεύτερο, με το απόθεμα βλαστοκύστεων, δυστυχώς δεν σταθήκαμε τυχεροί.

Μαζεύω δυνάμεις και πάω για νέα διέγερση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2023 at 3:18 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

ειναι πολυ σημαντικο να σου λεει ο γιατρος σου στους υπερηχους ποσα ωαρια βλεπει γιατι ετσι θα εχεις εικονα! εγω παρα τη χαμηλη ΑΜΗ ειχα παντα καπου 12-15. Ειχα πετυχει κ κυκλο με 5 ετσι; ειχα ομως την τυχη παρακολουθηση στην παρακολουθηση να πετυχω κυκλο με 22! Κ μου λεει ο γιατρος επι τοπου ξεκιναμε, ποτε θα ξαναεχεις τοσα πολλα; κ ετσι πηρα τα 14. Φυσικα λογω ηλικιας δεν ηταν ολα καλά όμως ήταν αρκετα για να εχω σημερα μια κορη και να ετοιμαζομαι παλι για εμβρυομεταφορα (απο εκεινα τα τοτε εμβρυα). Θεωρω μεγαλο φαουλ των γιατρων που δεν μετρανε ποσα ωαρια εχεις συστηματικα ωστε να ξερουν ρε παιδι μου... δλδ για φαντασου να εκανα διεγερση με 5 ωαρια αντι 22! Φυσικα αυτος μπορει και να τα μετραει ή να βλεπει τη γενικη εικονα αλλα καλο ειναι να πει και σε σενα να ξερεις που βρισκεσαι. Ευχομαι με το καλο!

Καλησπέρα @Tokyo! Είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. Καταλαβαίνω ότι βλέπατε 22 ωοθυλάκια και πήρατε 14 ωάρια. Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, μπορείς να μας πεις πώς εξελίχθηκαν τα ωάρια, δλδ πόσα γονιμοποιήθηκαν, πόσων ημερών έφτασαν κλπ, για να πάρουμε μια ιδέα;

Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι οι γιατροί συνήθως δεν ασχολούνται με το πόσα ωοθυλάκια βλέπουν στην αρχή του κύκλου και φανταζόμουν ότι ίσως αυτό δεν είναι αρκετά ενδεικτικό του πόσα ωάρια καλής ποιότητας θα πάρουν τελικά. Θυμάμαι σίγουρα κύκλο όπου τη 2η μέρα να βλέπει ο γιατρός 10 ωοθυλάκια (το ξέρω επειδή έτυχε να κάνω εξετάσεις για άλλο λόγο), πράγμα που σχολίασε θετικά (οπότε δεν υποψιάστηκα ότι θα μπορούσε να είναι ένας κακός κύκλος), και τελικά με τη διέγερση να μεγαλώνουν αρκετά μόνο 4 και από αυτά να παίρνουμε 3 ωάρια, τα οποία μάλιστα δεν προχώρησαν ιδιαίτερα. Αλλα΄ νομίζω ότι πράγματι ήταν ένας κακός κύκλος, διότι σε επόμενη διέγερση με ίδιο πρωτόκολλο πήραμε 10 ωάρια (δεν ξέρω όμως πόσα ωοθυλάκια φαίνονταν στην αρχή του κύκλου αυτού για να συγκρίνω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Γεια σου! Νομίζω ότι η τιμή της ΑΜΗ από μόνη της δεν λέει και πολλά.

Εγώ είμαι αντίθετη περίπτωση. Με ΑΜΗ 6,5 στα 38 που την είχα μετρήσει, συνήθως βγάζω 1-2-3 ωάρια από κάθε ωοθήκη. Λίγοι είναι οι μήνες που εντοπίσαμε συνολικά 7 ή 8 ωοθυλάκια.

Μια φίλη μου με ΑΜΗ επίσης υψηλή, και με μία ωοθήκη να υπολειτουργεί λόγω ενδομητρίωσης, αντίστοιχα έχει 2-3 ωοθυλάκια κάθε μήνα από την μία και ζήτημα να βγάζει και ένα η άλλη, η τραυματισμένη. Αλλά η ΑΜΗ της στο 4,5 στα 40!

Γι' αυτό σου λέω, μην τρελαίνεσαι τόσο με την ΑΜΗ. Ο θυρεοειδής είναι σημαντικός, ευτυχώς τον ρύθμισες. Καλή επιτυχία!! Και πάντα να είσαι αισιόδοξη!!😜

Αγχώνομαι κάπως γιατι βλέπω πως οι γυναικολόγοι δίνουν αρκετή σημασία στην ΑΜΗ. Όπως και να έχει δεν μπορώ να κάνω πολλά, θα δείξει εκ του αποτελέσματος σε 1 μήνα :)

Μου δώσατε όμως πολυ κουράγιο μέσα από τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Sophie80 είπε:

Καλησπέρα @Tokyo! Είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. Καταλαβαίνω ότι βλέπατε 22 ωοθυλάκια και πήρατε 14 ωάρια. Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, μπορείς να μας πεις πώς εξελίχθηκαν τα ωάρια, δλδ πόσα γονιμοποιήθηκαν, πόσων ημερών έφτασαν κλπ, για να πάρουμε μια ιδέα;

Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι οι γιατροί συνήθως δεν ασχολούνται με το πόσα ωοθυλάκια βλέπουν στην αρχή του κύκλου και φανταζόμουν ότι ίσως αυτό δεν είναι αρκετά ενδεικτικό του πόσα ωάρια καλής ποιότητας θα πάρουν τελικά. Θυμάμαι σίγουρα κύκλο όπου τη 2η μέρα να βλέπει ο γιατρός 10 ωοθυλάκια (το ξέρω επειδή έτυχε να κάνω εξετάσεις για άλλο λόγο), πράγμα που σχολίασε θετικά (οπότε δεν υποψιάστηκα ότι θα μπορούσε να είναι ένας κακός κύκλος), και τελικά με τη διέγερση να μεγαλώνουν αρκετά μόνο 4 και από αυτά να παίρνουμε 3 ωάρια, τα οποία μάλιστα δεν προχώρησαν ιδιαίτερα. Αλλα΄ νομίζω ότι πράγματι ήταν ένας κακός κύκλος, διότι σε επόμενη διέγερση με ίδιο πρωτόκολλο πήραμε 10 ωάρια (δεν ξέρω όμως πόσα ωοθυλάκια φαίνονταν στην αρχή του κύκλου αυτού για να συγκρίνω).

Είναι και θέμα κύκλου, όπως το πες.. Εγώ στα 38-40 μου έβλεπα πάντα 7-8 ως καταβολές και μαξ έχω πάρει έξι,οπότε κι είχα μια βλαστοκυστη. Έτυχε όμως να πάρω και τέσσερα, από τα οποία να γίνουν τρεις βλαστοκυστες πολύ καλές κιόλας. 

Σίγουρα όσο περισσότερα βλέπεις τόσο μεγαλύτερη αβάντα έχεις στις "απώλειες" που ούτως ή άλλως έχεις με γονιμοποιηση κτλ. 

Η φίλη @Tokyoσκέψου ότι είχε τόσα ωοθυλακια κι ΑΜΗ 0,3.. Οπότε καλύτερα να εστιάζουν στον υπέρηχο οι γιατροί κι όχι στα νούμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Παρακολουθώ την συζήτηση σας. Εμενα ηταν η πρώτη προσπάθεια, οπότε και δεν γνώριζα πολλά πολλά. Σε όλη την διαδικασία εκανα ένα και μόνο υπέρηχο,μου έκανε εντύπωση που δεν με παρακολουθούσε κατά τη διάρκεια. Έγινε ο μοναδικός υπέρηχος 2 μέρες πριν την ωοληψια και δεν τον ρώτησα πόσα βλέπει, αρκέστηκα στο οτι μου είπε οτι εκανα πολλά. Εννοείται οτι αν ξαναέκανα θα ρωτούσα στον υπέρηχο πόσα βλέπει. Παρόλα αυτά μετά από 2 μέρες πήραμε 19! Και τώρα έχω 11 βλαστοκυστες 6ημερων.  Θέλω να πιστεύω οτι αν δεν έβλεπε τόσα πολλά στον υπέρηχο δεν θα προχωρούσαμε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Παρακολουθώ την συζήτηση σας. Εμενα ηταν η πρώτη προσπάθεια, οπότε και δεν γνώριζα πολλά πολλά. Σε όλη την διαδικασία εκανα ένα και μόνο υπέρηχο,μου έκανε εντύπωση που δεν με παρακολουθούσε κατά τη διάρκεια. Έγινε ο μοναδικός υπέρηχος 2 μέρες πριν την ωοληψια και δεν τον ρώτησα πόσα βλέπει, αρκέστηκα στο οτι μου είπε οτι εκανα πολλά. Εννοείται οτι αν ξαναέκανα θα ρωτούσα στον υπέρηχο πόσα βλέπει. Παρόλα αυτά μετά από 2 μέρες πήραμε 19! Και τώρα έχω 11 βλαστοκυστες 6ημερων.  Θέλω να πιστεύω οτι αν δεν έβλεπε τόσα πολλά στον υπέρηχο δεν θα προχωρούσαμε. 

 

Καλημέρα! Αν θες τη γνώμη μου, υπέρηχος πρέπει σίγουρα να γίνεται στην αρχή του κύκλου, όχι μόνο για να μετράνε τα ωοθυλακια, αλλά και για να αποκλείσουν την πιθανότητα κύστης. Επίσης ξέροντας πόσα ωοθυλακια περίπου έχεις ως καταβολές ξέρεις αν αξίζει κι ο κύκλος και τα φάρμακα. Εσένα όλα πήγαν κατ ευχήν οπότε τώρα κοιτάς το παρακάτω 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Σήμερα 8η μέρα  εμβρυομεταφοράς και πήγα από μόνη μου και έκανα χοριακή. Το αποτέλεσμα 1.2 ☹️☹️δεν υπάρχει καμία πιθανότητα έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Σήμερα 8η μέρα  εμβρυομεταφοράς και πήγα από μόνη μου και έκανα χοριακή. Το αποτέλεσμα 1.2 ☹️☹️δεν υπάρχει καμία πιθανότητα έτσι;

Με βλαστοκυστες πιστεύω θα έδειχνε όγδοη ημέρα.. Αύριο κανονικά είναι να κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλημέρα! Αν θες τη γνώμη μου, υπέρηχος πρέπει σίγουρα να γίνεται στην αρχή του κύκλου, όχι μόνο για να μετράνε τα ωοθυλακια, αλλά και για να αποκλείσουν την πιθανότητα κύστης. Επίσης ξέροντας πόσα ωοθυλακια περίπου έχεις ως καταβολές ξέρεις αν αξίζει κι ο κύκλος και τα φάρμακα. Εσένα όλα πήγαν κατ ευχήν οπότε τώρα κοιτάς το παρακάτω 😁

Ναι έχεις δίκιο και μένα Μ έκανε εντύπωση που δεν με έβλεπε γενικά. Ξέραμε όμως από πριν οτι έχω ενδομητριωση οπότε πανω κάτω ήξερε τι γίνεται.

Ναι ευτυχώς προς το παρόν πήγαν όλα πολύ καλά 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Με βλαστοκυστες πιστεύω θα έδειχνε όγδοη ημέρα.. Αύριο κανονικά είναι να κάνεις? 

Την Παρασκευή θα έκανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Την Παρασκευή θα έκανα. 

Οπότε θα επαναλάβεις τότε μήπως άργησε να εμφυτευτεί. Έχεις κατάψυξη άλλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Οπότε θα επαναλάβεις τότε μήπως άργησε να εμφυτευτεί. Έχεις κατάψυξη άλλα? 

Μου είπε να πάω Σάββατο και θα δούμε αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα. Δυστυχώς δεν έχω άλλα οπότε θα την επαναλάβω από την αρχή. Το κακό με μένα και το σύζυγο είναι που έχουμε στίγμα και οι δυο και κάνουμε προεμφυτευτικό και ενώ έχουμε βλαστοκύστες στο τέλος μας μένουν δύο. Έτσι και την πρώτη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Καλησπέρα @Tokyo! Είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. Καταλαβαίνω ότι βλέπατε 22 ωοθυλάκια και πήρατε 14 ωάρια. Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, μπορείς να μας πεις πώς εξελίχθηκαν τα ωάρια, δλδ πόσα γονιμοποιήθηκαν, πόσων ημερών έφτασαν κλπ, για να πάρουμε μια ιδέα;

Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι οι γιατροί συνήθως δεν ασχολούνται με το πόσα ωοθυλάκια βλέπουν στην αρχή του κύκλου και φανταζόμουν ότι ίσως αυτό δεν είναι αρκετά ενδεικτικό του πόσα ωάρια καλής ποιότητας θα πάρουν τελικά. Θυμάμαι σίγουρα κύκλο όπου τη 2η μέρα να βλέπει ο γιατρός 10 ωοθυλάκια (το ξέρω επειδή έτυχε να κάνω εξετάσεις για άλλο λόγο), πράγμα που σχολίασε θετικά (οπότε δεν υποψιάστηκα ότι θα μπορούσε να είναι ένας κακός κύκλος), και τελικά με τη διέγερση να μεγαλώνουν αρκετά μόνο 4 και από αυτά να παίρνουμε 3 ωάρια, τα οποία μάλιστα δεν προχώρησαν ιδιαίτερα. Αλλα΄ νομίζω ότι πράγματι ήταν ένας κακός κύκλος, διότι σε επόμενη διέγερση με ίδιο πρωτόκολλο πήραμε 10 ωάρια (δεν ξέρω όμως πόσα ωοθυλάκια φαίνονταν στην αρχή του κύκλου αυτού για να συγκρίνω).

Γενικά όσο περισσότερα βλέπεις είναι λογικό να μην μπορεί να τα πα΄ρει όλα. Δλδ στα 22 δεν μεγάλωσαν όλα προφανώς για αυτό κ πήρε 14. Βέβαια αν αντί για 37 ημουν 27 μπορει να επαιρνε πολυ περισσοτερα ετσι; επειτα ανάλογα της ηλικίας είναι κ η ποιότητα. Εγω ειχα ενα πολυ συγκεκριμενο προβλημα το οποιο ανακαλυφθηκε στην εξωσωματικη, τα ωαρια μου ηταν καπως σκληρα (αν το καταλαβα καλα) με αποτελεσμα να γινεται πολυ δυσκολα γονιμοποιηση ίσως τελικά για αυτό κ ποτε δεν εμεινα φυσιολογικα. Βέβαια πάλι δεν ξέρω κατα ποσο έπαιζε ρολο η ηλικία. Για αυτό που ρώτησες, από τα 14 τα ωριμα ηταν 11 κ απο αυτα γονιμοποιηθηκαν μονο 5, ακριβως λογω του προβληματος που ειπα. Εμενα ομως αυτο ηταν το θεμα μου η γονιμοποιηση, απο τη στιγμή που τα καταφερναν προχωρουσαν ολα. Ετσι πηρα 5 στα 5 βλαστοκυστες.  Δεν ειμαι δλδ ακριβως κ μετρο συγκρισης γιατι ηταν λιγο ιδιαιτερη η περιπτωση μου! Απο τις 5 εβαλα τη μια κ επιασε. Κ τωρα μια θα βαλω...

Γενικα αν τα θυμαμαι καλα απο τοτε, σου λενε οτι γονιμοποιειται το 80% κ προχωραει παλι ενα ποσοστο και απο εκεινα παλι ενα ποσοστο παει σε βλαστοκυστες. Ολα τα ποσοστα συναρτηση της ηλικιας... Θυμαμαι που μου ελεγε ο γιατρος οτι απο τα 11 περιμενει 3 βλαστοκυστες βασει στατιστικης κ εγω πηρα τελικα 5 (διαφορων ομως ποιοτητων). Επειδη πανε χρονια δεν τα θυμαμαι καλα  ομως τα ποσοστα... ας πει καποια κοπελα αλλη καλυτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Να πάνε όλα καλά και να μεγαλώσεις την οικογένειά σου! Θυμάμαι, είμαστε παρόμοιες περιπτώσεις. Κι εγώ με ανεξήγητη υπογονιμότητα στα 38 έκανα την πρώτη μου ε/τ και πέτυχα. Έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 2 ετών. Στην ε/τ για δεύτερο, με το απόθεμα βλαστοκύστεων, δυστυχώς δεν σταθήκαμε τυχεροί.

Μαζεύω δυνάμεις και πάω για νέα διέγερση...

εγω αν δεν πετύχω με τα κατεψυγμένα δεν θα συνεχίσω! Νιώθω ήδη τυχερή που πέτυχα έυκολα (για τα δεδομένα της εξωσωματικής πάντα) και δεν είμαι καθόλου διατεθημένη να τα κάνω όλα από την αρχή... Μια χαρά θα είμαστε και έτσι όπως είμαστε τώρα...  Εμείς τότε επειδή δεν βρίσκαμε κανένα άλλο θέμα και φάνηκε κ αυτή η ιδιαιτερότητα στα ωάρια (που αναφέρω παραπάνω) φοβηθηκαμε κ κάναμε χρωμοσωμικό έλεγχο στα έμβρυα (τότε επιτρεπόταν να κάνει όποιος θέλει) οπότε μετέφερα μόνο ένα καθώς ήξερα ότι είναι υγιές κ είχα μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Το ίδιο θα κάνω και τώρα. Θέλω να ελπίζω ότι καθότι πρόκειται πάλι για υγιές έμβρυο θα πάει καλά. Αν όχι όμως όπως ήδη ανέφερα είμαι ευγνώμων για αυτά που ήδη έχω και δεν θα το σκαλίσω παραπάνω... όταν τελειώσει το απόθεμα μου απλά θα σταματήσω...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Μου είπε να πάω Σάββατο και θα δούμε αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα. Δυστυχώς δεν έχω άλλα οπότε θα την επαναλάβω από την αρχή. Το κακό με μένα και το σύζυγο είναι που έχουμε στίγμα και οι δυο και κάνουμε προεμφυτευτικό και ενώ έχουμε βλαστοκύστες στο τέλος μας μένουν δύο. Έτσι και την πρώτη φορά.

Κατάλαβα.. Εύχομαι η γίνει η ανατροπή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κατάλαβα.. Εύχομαι η γίνει η ανατροπή! 

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννα αλλά πιστεύω ότι τέλειωσε αυτός ο κύκλος και αναμένω ήδη για την επόμενη φορά. Ίσως να φταίει που βασίστηκα στο ότι έμεινα έγκυος με την 1η και όλοι μου έλεγαν ότι επειδή δεν έχουμε άλλο πρόβλημα με το σύζυγο εκτός από το στίγμα και ήμουν πιο άνετη απ´ όσο θα έπρεπε. Τι να πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννα αλλά πιστεύω ότι τέλειωσε αυτός ο κύκλος και αναμένω ήδη για την επόμενη φορά. Ίσως να φταίει που βασίστηκα στο ότι έμεινα έγκυος με την 1η και όλοι μου έλεγαν ότι επειδή δεν έχουμε άλλο πρόβλημα με το σύζυγο εκτός από το στίγμα και ήμουν πιο άνετη απ´ όσο θα έπρεπε. Τι να πω!

Καλησπέρα κορίτσι μου!

Καταλαβαίνω το άγχος και την απογοήτευσή σου. Όμως περίμενε το αποτέλεσμα της χοριακή την Παρασκευή. Το αποτέλεσμα της χοριακής θεωρείται θετικό αν είναι από 25 και πάνω. Φυσικά όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα, αλλά έχουμε ακούσει και για μωρά που γεννήθηκαν παρόλο που η πρώτη χοριακή ήταν χαμηλή. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα πόσο γρήγορα μπορεί να μεταβάλλονται οι τιμές, και αν το 1.2 μπορεί σε 2 μέρες να γίνει 25+. Απλά σκέφτομαι ότι υπάρχει λόγος που ο γιατρός ζητάει την εξέταση τότε, οπότε μέχρι να δεις το οριστικό αποτέλεσμα, θα έλεγα να μην αποκλείεις τίποτα. Λογικό να κρατάς μικρότερο καλάθι βέβαια, και δεν είναι κακό να σκέφτεσαι τα επόμενα βήματα. Αλλά μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι, όλα είναι σενάρια, άλλα πιο πιθανά και άλλα πιο απίθανα, όλα όμως ακόμα στο τραπέζι. Εκτός αν το 1.2 δεν παίζει να γίνει 25-30 σε αυτές τις 2 μέρες, οπότε άκυρα και τα παραπάνω.

Καλή επιτυχία να έχεις, και εύχομαι κι εγω΄ να γίνει η ανατροπή όπως είπε η Γιάννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννα αλλά πιστεύω ότι τέλειωσε αυτός ο κύκλος και αναμένω ήδη για την επόμενη φορά. Ίσως να φταίει που βασίστηκα στο ότι έμεινα έγκυος με την 1η και όλοι μου έλεγαν ότι επειδή δεν έχουμε άλλο πρόβλημα με το σύζυγο εκτός από το στίγμα και ήμουν πιο άνετη απ´ όσο θα έπρεπε. Τι να πω!

Να σε ρωτήσω, βλαστοκυστες έβαλες; Σε αυτή την περίπτωση όντως 8η μέρα θα έδειχνε... Όμως εφόσον δεν έχετε πρόβλημα γονιμότητας όλα καλά θα πάνε! Έχω φίλη με στίγμα (κ αυτή κ ο σύντροφός της) η οποία έμεινε έγκυος χωρίς να το προσπαθήσει οπότε βρέθηκε προ εκπλήξεως. Το μωρό ευτυχώς είναι υγιές οπότε προχωράει κανονικά. Καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο άγχος αλλά έχεις σκεφτεί να πας φυσιολογικά; Αν δεν κάνω λάθος το 75% είναι υπέρ σας σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sophie80 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!

Καταλαβαίνω το άγχος και την απογοήτευσή σου. Όμως περίμενε το αποτέλεσμα της χοριακή την Παρασκευή. Το αποτέλεσμα της χοριακής θεωρείται θετικό αν είναι από 25 και πάνω. Φυσικά όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα, αλλά έχουμε ακούσει και για μωρά που γεννήθηκαν παρόλο που η πρώτη χοριακή ήταν χαμηλή. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα πόσο γρήγορα μπορεί να μεταβάλλονται οι τιμές, και αν το 1.2 μπορεί σε 2 μέρες να γίνει 25+. Απλά σκέφτομαι ότι υπάρχει λόγος που ο γιατρός ζητάει την εξέταση τότε, οπότε μέχρι να δεις το οριστικό αποτέλεσμα, θα έλεγα να μην αποκλείεις τίποτα. Λογικό να κρατάς μικρότερο καλάθι βέβαια, και δεν είναι κακό να σκέφτεσαι τα επόμενα βήματα. Αλλά μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι, όλα είναι σενάρια, άλλα πιο πιθανά και άλλα πιο απίθανα, όλα όμως ακόμα στο τραπέζι. Εκτός αν το 1.2 δεν παίζει να γίνει 25-30 σε αυτές τις 2 μέρες, οπότε άκυρα και τα παραπάνω.

Καλή επιτυχία να έχεις, και εύχομαι κι εγω΄ να γίνει η ανατροπή όπως είπε η Γιάννα!

Τώρα με έβαλε για το Σάββατο. Ευχαριστώ όπως και να χει💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Να σε ρωτήσω, βλαστοκυστες έβαλες; Σε αυτή την περίπτωση όντως 8η μέρα θα έδειχνε... Όμως εφόσον δεν έχετε πρόβλημα γονιμότητας όλα καλά θα πάνε! Έχω φίλη με στίγμα (κ αυτή κ ο σύντροφός της) η οποία έμεινε έγκυος χωρίς να το προσπαθήσει οπότε βρέθηκε προ εκπλήξεως. Το μωρό ευτυχώς είναι υγιές οπότε προχωράει κανονικά. Καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο άγχος αλλά έχεις σκεφτεί να πας φυσιολογικά; Αν δεν κάνω λάθος το 75% είναι υπέρ σας σωστά;

Ναι βλαστοκύστες 5 ημερών. Το 2020 έμεινα έγκυος φυσιολογικά και δεν ξέραμε ότι είχαμε στίγμα και δυστυχώς το έμβρυο είχε την μεσογειακή αναιμία. Αυτό που πέρασα μετά δεν περιγράφεται και είπα ότι δεν θέλω να το ξαναπεράσω. Επίσης έχω και πολυκυστικές αλλά κυρίως επειδή το φυσάω και δεν κρυώνω από τότε γιαυτό και καταλήξαμε να πάμε στα σίγουρα. Είμαι 36 χρόνων και δεν ξέρω αν θα άντεχα να έχω κι άλλη αποτυχία με φυσιολογική σύλληψη και να χάσω χρόνο έτσι. 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vickypucca είπε:

Ναι βλαστοκύστες 5 ημερών. Το 2020 έμεινα έγκυος φυσιολογικά και δεν ξέραμε ότι είχαμε στίγμα και δυστυχώς το έμβρυο είχε την μεσογειακή αναιμία. Αυτό που πέρασα μετά δεν περιγράφεται και είπα ότι δεν θέλω να το ξαναπεράσω. Επίσης έχω και πολυκυστικές αλλά κυρίως επειδή το φυσάω και δεν κρυώνω από τότε γιαυτό και καταλήξαμε να πάμε στα σίγουρα. Είμαι 36 χρόνων και δεν ξέρω αν θα άντεχα να έχω κι άλλη αποτυχία με φυσιολογική σύλληψη και να χάσω χρόνο έτσι. 😢

Λυπάμαι πολύ για την εμπειρία σου, έχεις δίκιο... Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2023 at 10:02 ΜΜ, ο/η Blue_Lilly είπε:

Αγχώνομαι κάπως γιατι βλέπω πως οι γυναικολόγοι δίνουν αρκετή σημασία στην ΑΜΗ. Όπως και να έχει δεν μπορώ να κάνω πολλά, θα δείξει εκ του αποτελέσματος σε 1 μήνα :)

Μου δώσατε όμως πολυ κουράγιο μέσα από τις απαντήσεις σας. Σας ευχαριστώ!

Να μην αγχώνεσαι. Όντως θα φανεί στην πράξη. Οι γιατροί συνήθως κάνουν την εξέταση αυτή για να έχουν μια πρώτη εικόνα. Αλλά τελικά βασίζονται στον υπερηχογραφικό έλεγχο. Ο δικός μου την πρώτη φορά απορούσε πώς με ΑΜΗ 6,5 είδε μόλις τέσσερα ωοθυλάκια (τα πήρε στο κρανίο βασικά!😆). Στη συνέχεια δεν ασχολήθηκε καν με την εξέταση αυτή, ούτε μου είπε να την επαναλάβω ποτέ. Το βλέπαμε μήνα- μήνα.

Εγώ καταλήγω ότι η ΑΜΗ μάλλον δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών συνολικά και όχι την δυναμική της ωοθήκης μήνα - μήνα. Ίσως κάνω και λάθος... αλλά δεν το ψάχνω περισσότερο.

Όλα να σου πάνε καλά και τον επόμενο μήνα να έχεις ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...