Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε για το θηλασμό. Η αλήθεια είναι το έχω λίγο άγχος. Ήξερα και από ένα σεμινάριο που έχω παρακολουθήσει ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα ( εκτός αν έχουν κάποια παθολογία ή άγχος ή θα κόψουν με κάποια λάθος διαχείριση θηλάστρου και τα λοιπά )  

Ακούω βέβαια πολλές στον κύκλο μου που λένε εμένα μου κόπηκε , Εγώ δεν είχα γάλα. Και μου κάνει εντύπωση. 

 

Και εγώ το είχα άγχος να σου πω την αλήθεια 

Η γνώμη μου είναι από την εμπειρία μου  οι πιο δύσκολες μερες είναι 3-4 πρώτες να ξέρεις θέλει υπομονή να μην αγχώνεσαι και νευριάζεις γιατί το καταλαβαίνει το μωρο σου… να το βάλεις αμεσως στήθος (εγώ άργησα λίγο γιατί έκανα ολική νάρκωση) και να το αφήσεις εκεί όσο πιο πολύ μπορείς αν γίνεται να είναι συνέχεια και να τρώει.. το μωρο τις πρώτες μερες δεν έχει ανάγκη από φαγητό αλλά από την επαφή μην φοβηθείς ότι γκρινιάζει επειδή πεινάει να επιμένεις και μην δωσεις έτοιμο γιατί να ξέρεις θα στο πουν δώσε χρόνο στο μωρο σου εμένα μέσα σε 2 μερες έχασε 300γραμμαρια ήρθε η παιδίατρος και μου είπε αν χασει και άλλο θα πρέπει να δώσω έτοιμο.. εγώ αποφάσισα με τον αντρα μου ότι δεν θα δώσω έτοιμο αλλά θα δώσω λίγο χρόνο στο μωρο να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του και τελικά την άλλη μέρα είχε παρει 40γραμμαρια που θα μπορούσε να είχα τρομάξει και να το έδινε μόλις μου το είπε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια Εγω χτες ειχα γιατρο ο μπέμπης ειναι καλα μ ειπε ο γιατρος ομως οτι δεν εχουμε πολυ αμνιακό υγρό κ με ρωτησε αν βρέχεται το εσώρουχο μ … Εγω γενικα εχω υγρά δεν μπορω ν ξεχωρίσω αν εγιναν παραπανω η κατι διαφορετικο … παντως δεν τον ειδα να ανχονεται !!!  Ειναι περιπου στα 3kg τωρα 

Καρδιοτοκογραφο εκανα την προηγουμενη πεμπτη και σημερα ειπε οτι θ κανουμε Μια φορα την εβδομαδα μολις μπω στον μηνα μ 

σημερα φοβηθηκα λιγο Γτ πηγα κ μαλλον το μωρο κοιμοταν Γτ δεν έβλεπε κινηση η μαία και μ ειπε να φαω γλυκο και να περπατήσω μιση ωρα κΑι να ξανα παω ευτηχως την δευτερη φορα δεν ειχε καμια σχεση κουνιόταν κ κλωτσούσε συχνα ….

νιωθω πολυ ανχομενη ειδικα για αυτο με το αμνιακό δλδ μπορει ν εχω χανω σιγα σιγα κ να μην το καταλαβαινω κανονικα μ ειπε Σ δυο βδομαδες ν ξανα παω Αλλα δεν μπορω θα παω κ την ερχόμενη να δουμε οτι ειναι καλα ο μπέμπης 

κατα Τ Αλλα εκει μ ειχε γινει λιγο καλυτερα β μεση πλακώθηκα στις δουλειες και τωρα δεν μπορω να περπατήσω απο τον καναπε στον κρεβατι απελπισία !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η mariakater είπε:

Καλησπερα κοριτσια Εγω χτες ειχα γιατρο ο μπέμπης ειναι καλα μ ειπε ο γιατρος ομως οτι δεν εχουμε πολυ αμνιακό υγρό κ με ρωτησε αν βρέχεται το εσώρουχο μ … Εγω γενικα εχω υγρά δεν μπορω ν ξεχωρίσω αν εγιναν παραπανω η κατι διαφορετικο … παντως δεν τον ειδα να ανχονεται !!!  Ειναι περιπου στα 3kg τωρα 

Καρδιοτοκογραφο εκανα την προηγουμενη πεμπτη και σημερα ειπε οτι θ κανουμε Μια φορα την εβδομαδα μολις μπω στον μηνα μ 

σημερα φοβηθηκα λιγο Γτ πηγα κ μαλλον το μωρο κοιμοταν Γτ δεν έβλεπε κινηση η μαία και μ ειπε να φαω γλυκο και να περπατήσω μιση ωρα κΑι να ξανα παω ευτηχως την δευτερη φορα δεν ειχε καμια σχεση κουνιόταν κ κλωτσούσε συχνα ….

νιωθω πολυ ανχομενη ειδικα για αυτο με το αμνιακό δλδ μπορει ν εχω χανω σιγα σιγα κ να μην το καταλαβαινω κανονικα μ ειπε Σ δυο βδομαδες ν ξανα παω Αλλα δεν μπορω θα παω κ την ερχόμενη να δουμε οτι ειναι καλα ο μπέμπης 

κατα Τ Αλλα εκει μ ειχε γινει λιγο καλυτερα β μεση πλακώθηκα στις δουλειες και τωρα δεν μπορω να περπατήσω απο τον καναπε στον κρεβατι απελπισία !!!!

Κορίτσι μου. Λες να είσαι η επόμενη ;; ❤️❤️ Πότε μπαίνεις τον μήνα σου; .νομίζω απλά παρακολούθηση θέλει. Όχι άγχος  

 Καλά θα κάνεις και θα πας την άλλη βδομάδα. Μην περιμένεις δύο βδομάδες 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια χαίρομαι πολύ με τα νέα σας ...λογικό νομίζω να μη νιώθετε τόσο τα μωράκια σας δεν έχουν πολύ χώρο ...κ ζοριζονται ...

@mariakaterεντάξει θ ελέγχεις το αμνιακό...ξέρω πως είναι διαφανο κ έχει την οσμή σπέρματος ...δε ξέρω αν βοηθάω .

@Μαργαρίτσδεν της Έχω κόψει τα νύχια...απλώς βγαίνουν σαν λεπτά πετσακια λ της τραβάω ελαφρά με το χέρι μου γιατί γρατζουνιεται...

Όσο για τον θηλασμό συμφωνώ απόλυτα με @Elk!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Katerina. είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω εσείς που γεννήσατε με καισαρική το πρώτο βράδυ με το rooming in πως τα καταφέρατε?

Εγώ επέλεξα να μην κάνω το βράδυ ..οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσι μου. Λες να είσαι η επόμενη ;; ❤️❤️ Πότε μπαίνεις τον μήνα σου; .νομίζω απλά παρακολούθηση θέλει. Όχι άγχος  

 Καλά θα κάνεις και θα πας την άλλη βδομάδα. Μην περιμένεις δύο βδομάδες 

 

Ε εχω μπει στον μηνα μου 36και 5 ειμαι σημερα … ναι Εννοειται Και πιο νωρις θ παω αν χρειαστει ν μ φυγει το ανχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina. είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω εσείς που γεννήσατε με καισαρική το πρώτο βράδυ με το rooming in πως τα καταφέρατε?

Εγω πέρασα το πρώτο βράδυ δύσκολα (οχι ότι τα αλλά βραδιά ήταν εύκολα) έγινε βλακεία με τον αντρα μου πήγε να κοιμηθεί μερικές ώρες στο αμαξι με αποτέλεσμα να κλείσουν οι πόρτες στην κλινική και να μην μπορεί να μπει.. ήρθε 06:00 η ώρα το πρωί σε εμένα 

Αν έχεις σύνοδο μαζί σου θα είσαι εντάξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια ποια έχει επόμενη γιατρό ;;; Πλέον πάτε κάθε βδομάδα για καρδιοτοκογράφο;.

Εγώ έχω πάλι την άλλη Πέμπτη γιατρό και μετά θα πηγαίνω για καρδιοτοκογράφο. 

Εγώ σήμερα! Πήγα μόνο για καρδιοτακογραφο! Και θα πηγαίνω κάθε Πέμπτη! Όλα καλά ! Βγήκε πολύ καλό!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω σήμερα έχω γυναικολόγο να πάω να με δει από την καισαρική πως έχουν πάει τα πράγματα.. αίμα έχω λίγο ακόμα δεν το περίμενα ότι θα μειωθεί τόσο γρήγορα 

και μετά τον γυναικολόγο έχω και την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο να πάμε να μας δει..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω σήμερα έχω γυναικολόγο να πάω να με δει από την καισαρική πως έχουν πάει τα πράγματα.. αίμα έχω λίγο ακόμα δεν το περίμενα ότι θα μειωθεί τόσο γρήγορα 

και μετά τον γυναικολόγο έχω και την πρώτη επίσκεψη στην παιδίατρο να πάμε να μας δει..

 

Kαλημέρα,

στην αναμονή για την μεγάλη 'εξοδο, εγώ πιέσεις εχω στη κοιλιά νομίζω πως πηγαίνει προς τα κάτω ..χαχχαχα

με το καλό...αναρρώνεις γρήγορα...

Τελικά με την επιστροφή όλα καλά;Η μπέμπα έκλαιγε κουράστηκες ;

Και μια άσχετη ερώτηση..χαχααχ σου έδωσαν στο ΙΑΣΩ δωράκια δειγματάκια και τέτοια ;Aξίζουν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. 

Από χθες μου κόβεται η ανάσα. Είναι τόσο ψηλά το κεφάλι. Εκεί που σταματάνε τα πλευρά αρχίζει κάτι σκληρό..

Πολύ ενοχλητικό είναι ρε κορίτσια. Το είχε κάποια άλλη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω εσείς που γεννήσατε με καισαρική το πρώτο βράδυ με το rooming in πως τα καταφέρατε?

Εγώ επέλεξα να το κρατήσω στο δωμάτιο. Πολύ δύσκολη νύχτα. Πονούσα υπερβολικά. Δεν με έπιανε κανένα παυσίπονο. Εννοείται πατούσα κουμπί και το άλλαζαν οι μαίες το μωρό όταν χρειαζόταν. Έκλαιγε όμως συνέχεια επειδή δεν είχα γάλα την πρώτη μέρα και πεινούσε. Κατά τις 6 ήρθε η μαία, με είδε εξαντλημένη. Μου λέει θα στο κρατήσω αν θες να ξεκουραστείς λίγο και θα στο φέρω αφού το κάνω μπανάκι το πρωί. Μου το έφερε πίσω κατά τις 9. Αν νιώθεις ότι πονάς δώστο. Εγώ δεν άντεχα άλλο...Μετά τις 12 την επόμενη μέρα άρχισα να συνέρχομαι από τον πόνο της τομής. Το άλλαξα την Τρίτη μέρα. Μέχρι τότε φώναζα τις μαίες. Ήταν κι ο άντρας μου βέβαια στο δωμάτιο και με βοηθούσε όσο μπορούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. 

Από χθες μου κόβεται η ανάσα. Είναι τόσο ψηλά το κεφάλι. Εκεί που σταματάνε τα πλευρά αρχίζει κάτι σκληρό..

Πολύ ενοχλητικό είναι ρε κορίτσια. Το είχε κάποια άλλη; 

Καλημέρα!!!!!! Εγώ κορίτσι μου!!!! Αν κ το κεφαλάκι μας είναι κάτω! Αλλά πετάει συνέχεια τον κωλαρακο του κ τεντώνει τα πόδια του πολύ ψηλά... Ειδικά δεξιά στα πλευρά μου που κάποιες φορές υποφέρω πράγματικα!!!! 🤣 Τι να κάνουμε !!!! Υπομονή !!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερααααα! Πώς είστε???? Ερώτηση! Που μπορεί βέβαια να την εχουμε ξανά απαντήσει! 

Γνωρίζετε τι διαφορά έχουν τα pampers harmonie και τα pampere premium care??????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια !!!

Αξίες όσες κάνατε ρουμιν ιν στο μαιευτήριο !!πραγματικά..εγώ δε θα την παλέυα !!

@Elkμια χαρά !!σου έχει βάλει ράμματα που απορροφώνται μόνα τους ;;εγώ θα ξαναπάω σήμερα..τον πήρα γιατί απ' τη μια πλευρά κ χαμηλά στη μέση εχω πονάκια..να πάω να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά !!

@Olia4δεν γνωρίζω να σου απαντήσω !!αλλά πάρτε κορίτσια πάνες να έχετε χαχαχχαχ !!

@babyblue94υπομονή !!!δε σου έμεινε κ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Καλημέρα!!!!!! Εγώ κορίτσι μου!!!! Αν κ το κεφαλάκι μας είναι κάτω! Αλλά πετάει συνέχεια τον κωλαρακο του κ τεντώνει τα πόδια του πολύ ψηλά... Ειδικά δεξιά στα πλευρά μου που κάποιες φορές υποφέρω πράγματικα!!!! 🤣 Τι να κάνουμε !!!! Υπομονή !!!!! 

Ναι έτσι ακριβώς. Και εμένα δεξιά στα πλευρά. Αφού ώρες ώρες μου κόβεται η ανάσα από τον πόνο. 

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλημερααααα! Πώς είστε???? Ερώτηση! Που μπορεί βέβαια να την εχουμε ξανά απαντήσει! 

Γνωρίζετε τι διαφορά έχουν τα pampers harmonie και τα pampere premium care??????? 

Εγώ από ότι τα είχα ψάξει.... Τα premium care  είναι η κανονικη τους σειρά. Τα κανονικά που βγάζει η pampers. Τα harmony  είναι με ένδειξη αν είναι να την αλλάξεις..έχει μια κίτρινη γραμμή μπροστά και όταν γεμίσει αυτή γίνεται μπλε ή πράσινη. Αν γεμίσει μέχρι την μέση ας πούμε δεν χρειάζεται ακόμα αλλαγή.  Και τέλος τα baby activ  πρέπει να είναι για πιο μετά ...είναι αυτά που λέει για τον κακαρακτη χαχα. Πρέπει να έχει και κατι επιπρόσθετα για να μην βγαίνουν τα κακά γύρω γύρω .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πανάκριβα τα pampers πάντως. Σήμερα βρήκα τα babylino σε προσφορά και πήρα 4 πακέτα να έχω. Κορίτσια όλα τα λεφτά εκεί θα μας φεύγουν. Τουλάχιστον δέκα τη μέρα της αλλάζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς μέσα σε τρεις βδομάδες έχουμε ανοίξει τρία κουτιά γιατί κάποιες φορές πάνω στο αλλαγμα αφού προσπαθώ να της βάλω κ την άλλη πάνα τη λερώνει κ αυτή χαχαχ ...πάντως και οι premium care έχουν αυτήν την ένδειξη κ γίνεται μπλε αυτή η γραμμή.κ εμείς κάπου εκει @Μαργαρίτσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις εχετε βρει κάπου φθηνα ;

Εγώ έως τώρα babylino 0.11 / πάνα

Pampers harmony 0.17/πάνα 

Pampers premium 0.18/ πάνα 

Αυτά για το νούμερο 1

Πάντως μου έχουν πει καλά λόγια και για τις lupilu στα lidl.  Και ότι είναι καλές και πιο οικονομικές. Θα πάρω και από εκεί όταν έρθει το μωράκι..αν κάποια κοπέλα δοκιμάσει να μας πει 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι έτσι ακριβώς. Και εμένα δεξιά στα πλευρά. Αφού ώρες ώρες μου κόβεται η ανάσα από τον πόνο. 

Εγώ από ότι τα είχα ψάξει.... Τα premium care  είναι η κανονικη τους σειρά. Τα κανονικά που βγάζει η pampers. Τα harmony  είναι με ένδειξη αν είναι να την αλλάξεις..έχει μια κίτρινη γραμμή μπροστά και όταν γεμίσει αυτή γίνεται μπλε ή πράσινη. Αν γεμίσει μέχρι την μέση ας πούμε δεν χρειάζεται ακόμα αλλαγή.  Και τέλος τα baby activ  πρέπει να είναι για πιο μετά ...είναι αυτά που λέει για τον κακαρακτη χαχα. Πρέπει να έχει και κατι επιπρόσθετα για να μην βγαίνουν τα κακά γύρω γύρω .

 

Και τα premium care μου είπαν ότι έχουν γραμμή που αλλάζει χρώμα!!!! 

Τα μωράκια μας....βολεύονται από την δεξιά πλευρά αποτι φαίνεται! 😜❤️😁❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Πανάκριβα τα pampers πάντως. Σήμερα βρήκα τα babylino σε προσφορά και πήρα 4 πακέτα να έχω. Κορίτσια όλα τα λεφτά εκεί θα μας φεύγουν. Τουλάχιστον δέκα τη μέρα της αλλάζω. 

Είναι ναι ρε γμτ! Αλλά όλες αυτά προτείνουν. Εγώ έλεγα για babaylino αλλά δεν έχουν γραμμή που σου δείχνουν αν έκαναν τσισακια. Πάντως μας βλέπω από pampers να πηγαίνουμε σε babylino μετά χαχαχχαα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Τις εχετε βρει κάπου φθηνα ;

Εγώ έως τώρα babylino 0.11 / πάνα

Pampers harmony 0.17/πάνα 

Pampers premium 0.18/ πάνα 

Αυτά για το νούμερο 1

Πάντως μου έχουν πει καλά λόγια και για τις lupilu στα lidl.  Και ότι είναι καλές και πιο οικονομικές. Θα πάρω και από εκεί όταν έρθει το μωράκι..αν κάποια κοπέλα δοκιμάσει να μας πει 

 

Κ εγώ νομίζω όταν με το καλό έρθει το μωράκι θα πειραματιστω με τις πάνες του! Θέλουμε τόσες κάθε μέρα άσε..... Οπότε μάλλον θα δοκιμάσουμε απολες. 

Και για agnotis μου είπε αλλά είναι πανάκριβες νομίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Κ εγώ νομίζω όταν με το καλό έρθει το μωράκι θα πειραματιστω με τις πάνες του! Θέλουμε τόσες κάθε μέρα άσε..... Οπότε μάλλον θα δοκιμάσουμε απολες. 

Και για agnotis μου είπε αλλά είναι πανάκριβες νομίζω! 

Ναι έβγαιναν πιο ακριβά και εγώ τις είχα δει. 

Ας δοκιμάσουμε και θα κατασταλάξουμε πιστεύω στο πρώτο δίμηνο 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι έβγαιναν πιο ακριβά και εγώ τις είχα δει. 

Ας δοκιμάσουμε και θα κατασταλάξουμε πιστεύω στο πρώτο δίμηνο 😝

Έτσι πιστεύω κ εγώ!!!! 💜😁💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...