Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια !!ελπίζω να είστε όλες καλά !!!

@babyblue94εγώ επιθέματα χρησιμοποιώ μέσα στο σπίτι..μάλιστα πήρα και άλλες τρεις συσκευασίες για να έχω...με προσοχή όμως γιατί υπάρχει κίνδυνος για μύκητες 

Επιθέματα έχω πάρει πολλές μάρκες θεωρώ ότι καλύτερα είναι lansinoh ..κοχύλια έχω θα αρχίσω να τα χρησιμοποιώ νομίζω όταν αρχίσω να βγαίνω βόλτες ...ε;γώ έχω της nuk .πίστευα πως δε θα χρησίμευαν όλα αυτά αλλά διεψευσθη.

@Elkμε το καλο κορίτσι μου !!να πάνε όλα κάτ ευχήν.θα βρείτε τους ρυθμούς σας και θα χαλαρώσεις κ εσύ..θα νιώσεις πολύ καλύτερα..είναι λογικές οι αϋπνίες με το ρούμινγκ ιν..πολύ καλά που πήρε βάρος έτσι σύντομα !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για την 3 η ντομπλερ. 

Μου τα βρήκε όλα τέλεια. Καθόλου γερασμένο πλακούντα. Κανονική ανάπτυξη. 2.500 έχει πάει το μωρό. Πίεση σε φυσιολογικά επίπεδα όλα. Μου λέει για ποιο λόγο σε έχουν ταλαιπωρήσει με 3 φορές ντομπλερ.;;; Δεν βλέπω τίποτα περίεργο λέει. Όλα πηγαίνουν όπως πρέπει. 

Εντάξει έχω νευριάσει πάρα πολύ με τους πρώτους δύο που μου έκαναν ντομπλερ. Τραγικό..τσάμπα άγχος και τσάμπα όλο αυτό που περνάω τόσο καιρό. 

Τα είδε και ο γιατρός μου και μου λέει είναι όλα υπέροχα. Αν είναι δυνατόν. Γιατί σου βγάζανε έτσι;;. 

Όλα αυτά όμως είχανε το αρνητικό ότι είχα σταματησει να περπατάω και να κάνω ασκήσεις και το μωρό είναι με το κεφάλι πάνω. Και η σημερινή και ο γιατρός μου είπε ότι πλέον είναι πολυ δύσκολο να γυρίσει το μωρό άρα μάλλον με καισαρική θα πάμε..

Την άλλη βδομάδα θα πάω στον γιατρό μου και μου είπε αν είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω( που μάλλον θα είναι)., Θα κλείσουμε να συμφωνήσουμε μια ημερομηνία να μπω με καισαρική. 38 η προς 39 η εβδομάδα. 

Άρα έχω ραντεβού την άλλη Πέμπτη και από εκεί κάθε βδομάδα καρδιοτοκογράφο στο νοσοκομείο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α επιπλέον μου έκοψε προγεστερόνη. Μαγνήσιο σαλοσπιρ. Όλα 

Για να αρχίσω να έχω συσπάσεις μάλλον να βοηθήσει να γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για την 3 η ντομπλερ. 

Μου τα βρήκε όλα τέλεια. Καθόλου γερασμένο πλακούντα. Κανονική ανάπτυξη. 2.500 έχει πάει το μωρό. Πίεση σε φυσιολογικά επίπεδα όλα. Μου λέει για ποιο λόγο σε έχουν ταλαιπωρήσει με 3 φορές ντομπλερ.;;; Δεν βλέπω τίποτα περίεργο λέει. Όλα πηγαίνουν όπως πρέπει. 

Εντάξει έχω νευριάσει πάρα πολύ με τους πρώτους δύο που μου έκαναν ντομπλερ. Τραγικό..τσάμπα άγχος και τσάμπα όλο αυτό που περνάω τόσο καιρό. 

Τα είδε και ο γιατρός μου και μου λέει είναι όλα υπέροχα. Αν είναι δυνατόν. Γιατί σου βγάζανε έτσι;;. 

Όλα αυτά όμως είχανε το αρνητικό ότι είχα σταματησει να περπατάω και να κάνω ασκήσεις και το μωρό είναι με το κεφάλι πάνω. Και η σημερινή και ο γιατρός μου είπε ότι πλέον είναι πολυ δύσκολο να γυρίσει το μωρό άρα μάλλον με καισαρική θα πάμε..

Την άλλη βδομάδα θα πάω στον γιατρό μου και μου είπε αν είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω( που μάλλον θα είναι)., Θα κλείσουμε να συμφωνήσουμε μια ημερομηνία να μπω με καισαρική. 38 η προς 39 η εβδομάδα. 

Άρα έχω ραντεβού την άλλη Πέμπτη και από εκεί κάθε βδομάδα καρδιοτοκογράφο στο νοσοκομείο. 

 

Μπράβο κορίτσι μου πολύ ευχάριστα τα νέα σου.αυτο με τον πλακούντα τραγικό όντως.πολυ ταλαιπωρία και άγχος χωρίς λόγο.τουλαχιστον θα ηρεμήσεις και θα απολαύσεις από εδώ και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια μου. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για την 3 η ντομπλερ. 

Μου τα βρήκε όλα τέλεια. Καθόλου γερασμένο πλακούντα. Κανονική ανάπτυξη. 2.500 έχει πάει το μωρό. Πίεση σε φυσιολογικά επίπεδα όλα. Μου λέει για ποιο λόγο σε έχουν ταλαιπωρήσει με 3 φορές ντομπλερ.;;; Δεν βλέπω τίποτα περίεργο λέει. Όλα πηγαίνουν όπως πρέπει. 

Εντάξει έχω νευριάσει πάρα πολύ με τους πρώτους δύο που μου έκαναν ντομπλερ. Τραγικό..τσάμπα άγχος και τσάμπα όλο αυτό που περνάω τόσο καιρό. 

Τα είδε και ο γιατρός μου και μου λέει είναι όλα υπέροχα. Αν είναι δυνατόν. Γιατί σου βγάζανε έτσι;;. 

Όλα αυτά όμως είχανε το αρνητικό ότι είχα σταματησει να περπατάω και να κάνω ασκήσεις και το μωρό είναι με το κεφάλι πάνω. Και η σημερινή και ο γιατρός μου είπε ότι πλέον είναι πολυ δύσκολο να γυρίσει το μωρό άρα μάλλον με καισαρική θα πάμε..

Την άλλη βδομάδα θα πάω στον γιατρό μου και μου είπε αν είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω( που μάλλον θα είναι)., Θα κλείσουμε να συμφωνήσουμε μια ημερομηνία να μπω με καισαρική. 38 η προς 39 η εβδομάδα. 

Άρα έχω ραντεβού την άλλη Πέμπτη και από εκεί κάθε βδομάδα καρδιοτοκογράφο στο νοσοκομείο. 

 

Υπέροχα νέα! Τσάμπα άγχος! Πάει πέρασε...μην το σκέφτεσαι! Κοίτα.... Αν θέλει ο γιατρός μπορεί να στο γυρίσει... Όπως επίσης αν βρεις μια καλή μαία επίσης μπορεί να στο γυρίσει το μωρό δεν είναι αργά! Κ να πάτε για φυσιολογικό αν το θες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/8/2022 at 9:42 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Όχι δεν τα παρατάω γιατί πιάνει καλά στήθος μου είπε η μαία απλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να κατεβάσω γαλα γιατί ακόμα έχω το πρωτογαλα που είναι λίγο πιστεύω μόλις πάω σπίτι στην ησυχία μου και μπορεσω να ξεκουραστώ να είμαι πιο ήρεμη και εγώ θα το καταφέρω  

Κοιμάται μόνο αγκαλιά μου η να είναι δίπλα που την βάζω στο κρεβατι μου πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού.. στο λικνο εδώ του μαιευτηρίου δεν κοιμάται με τίποτα με το που την ακουμπάω κάνει χαμό και χαμό κάνει όταν είναι να φαει επειδή βγαίνει λίγο γαλα και τσατίζεται αλλά μετα κουράζεται από το τραβά τραβά και την παίρνει ο ύπνος 

Προς το παρών έχω αποφύγει να την δώσω ξένο αλλά αν δω ότι δεν γίνεται και μου κάνει ικτερο ίσως τότε την δόσω εσεις χρειάστηκε να την βάλετε σε λάμπα για τα ματάκια που λες ; 

ναι εντάξει αυτό είναι το θετικό έχω περιθώριο να χασει κιλάκια 

@Olia4 ευχαριστώ κοπέλα μου 

Συγγνώμη αλλά δε μπορούσα να το αγνοήσω καθώς είμαι παθούσα.... κ εμένα μόνο αγκαλιά κοιμάται ή δίπλα μου και αυτό αφού την έχει πάρει για τα καλά ο υπνος επάνω μου. Διαφορετικά με το που την ακουμπάω ξυπνάει και κλαίει. Γενικά δεν κάθεται πουθενά αλλού & είμαστε δύσκολα... εύχομαι να αλλάξει αυτό κάποια στιγμή.

Οποία συμβουλή πάντως από άλλες ομοιοπαθούσες ευπρόσδεκτη!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Συγγνώμη αλλά δε μπορούσα να το αγνοήσω καθώς είμαι παθούσα.... κ εμένα μόνο αγκαλιά κοιμάται ή δίπλα μου και αυτό αφού την έχει πάρει για τα καλά ο υπνος επάνω μου. Διαφορετικά με το που την ακουμπάω ξυπνάει και κλαίει. Γενικά δεν κάθεται πουθενά αλλού & είμαστε δύσκολα... εύχομαι να αλλάξει αυτό κάποια στιγμή.

Οποία συμβουλή πάντως από άλλες ομοιοπαθούσες ευπρόσδεκτη!!! 😊

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω αυτό που κάνω είναι όταν τελειώνουμε με το θηλασμό την κρατάω στην αγκαλιά μου κανένα τέταρτο να την πάρει καλά ο ύπνος πρώτα και μετά την αφήνω και κάθεται κοιμάται αν την βάλω αμέσως μετά τον θηλασμό ξυπνάει 

@babyblue94 επιθέματα κοχύλια δεν έχω πάρει ακόμα αλλά τώρα που έχω γαλα θα τα παρω  ερεθίστηκα στην θηλή εντάξει τραγικό τσάμπα το άγχος και η στεναχώρια σου είναι μια χαρά τα κιλά του.. γιατί εμένα δεν έλεγαν μικρό το μωρο; Και τελικά ήταν μια χαρά το μωρο τσάμπα όλο το άγχος.. ότι να ναι αλλά κάνουν και λαθος μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά απλά πρέπει και εμείς να μην ακούμε και όλα όσα μας λένε σαν να είναι ευαγγέλιο.. 

@irini5 ναι έκανα το ρουμινγκ ιν εντάξει ήταν λιγο ζόρικο αλλά δεν ηθελα να την δίνω στις μαίες αν και ήταν οκ τα κορίτσια πολύ ευγενικές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω αυτό που κάνω είναι όταν τελειώνουμε με το θηλασμό την κρατάω στην αγκαλιά μου κανένα τέταρτο να την πάρει καλά ο ύπνος πρώτα και μετά την αφήνω και κάθεται κοιμάται αν την βάλω αμέσως μετά τον θηλασμό ξυπνάει 

@babyblue94 επιθέματα κοχύλια δεν έχω πάρει ακόμα αλλά τώρα που έχω γαλα θα τα παρω  ερεθίστηκα στην θηλή εντάξει τραγικό τσάμπα το άγχος και η στεναχώρια σου είναι μια χαρά τα κιλά του.. γιατί εμένα δεν έλεγαν μικρό το μωρο; Και τελικά ήταν μια χαρά το μωρο τσάμπα όλο το άγχος.. ότι να ναι αλλά κάνουν και λαθος μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά απλά πρέπει και εμείς να μην ακούμε και όλα όσα μας λένε σαν να είναι ευαγγέλιο.. 

@irini5 ναι έκανα το ρουμινγκ ιν εντάξει ήταν λιγο ζόρικο αλλά δεν ηθελα να την δίνω στις μαίες αν και ήταν οκ τα κορίτσια πολύ ευγενικές 

Έχεις δίκιο κ εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Επίσης κάτι ακόμη που «ανακάλυψα» χθες το βράδυ ότι ίσως βοηθάει είναι το φάσκιωμα. Ελαφρύ όμως να έχει άνεση το παιδί. Είναι η πρώτη φορά που μου κοιμήθηκε στο λίκνο της και μάλιστα πέραν του μισαώρου...!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλα τα κορίτσια, σε αυτά που κρατάνε τα πλασματάκια τους αγκαλιά αλλά κ σε αυτά που τα αναμένουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Έχεις δίκιο κ εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Επίσης κάτι ακόμη που «ανακάλυψα» χθες το βράδυ ότι ίσως βοηθάει είναι το φάσκιωμα. Ελαφρύ όμως να έχει άνεση το παιδί. Είναι η πρώτη φορά που μου κοιμήθηκε στο λίκνο της και μάλιστα πέραν του μισαώρου...!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλα τα κορίτσια, σε αυτά που κρατάνε τα πλασματάκια τους αγκαλιά αλλά κ σε αυτά που τα αναμένουν!

Καλησπέρα κορίτσια!παθούσα κι εγώ! 55 ημερών σήμερα κι ακόμα αγκαλίτσα μέρα νύχτα!κι εγώ όταν την αφήνω κάτω ξυπνάει αμέσως. Επίσης μια φορά που χρειάστηκε να κατέβω στο αυτοκίνητο κι ενώ κοιμόταν στην αγκαλιά του μπαμπά της το κατάλαβε κι άρχισε να κλαίει🤣. Πάντως όσο περνάει ο καιρός βελτιώνεται, ας πούμε κοιμάται 2 ώρες το βράδυ στο λίκνο της, αρκεί να την έχει πάρει πολύ καλά ο ύπνος. Ο παιδιατρος μου είπε ότι περνάει το 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και ακόμη δεν αντιλαμβανεται ότι είμαστε ξεχωριστά όντα. Επίσης μου είπε οτι από τον 3ο μήνα και μετά θα αρχίσει να γίνεται λίγο πιο ανεξάρτητη. Πάντως το απολαμβάνω όσο κουραστικό κι αν είναι, γιατί ξέρω ότι θα μεγαλώσει και θα την κυνηγάω για μια αγκαλίτσα!

Να μας ζήσουν κορίτσια μου τα μωράκια μας και σε όσες περιμένετε, με το καλό να τα δεχτείτε κι όσο το δυνατόν ανώδυνα!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια από εμάς !

Τι κάνετε ;;;

Αχ κ εμένα έχει αρχίσει να ζητάει τώρα που παίρνει κιλακια...το φασκιωμα προσωπικά το φοβάμαι...βόλτα με το καροτσάκι στο σπίτι έχετε δοκιμάσει ;;;

Ριλαξ βρε κορίτσια από ποτέ κ μετά θα τα βάζουμε ;;τρίμηνο ;;

@BabyBlue xτελεια τα νέα σου !!!απορώ γιατί οι γιατροί είναι δυσοιωνοι και νας αγχωνουν ενώ δεν υπάρχει λόγος !!όλα καλά λοιπόν.προχωρας δυναμικά !!όπως και η @Elkμε τα κιλακια και το μωράκι βγήκε σε τέλεια κιλά !!

Να μας ζήσουν κορίτσια τα θαυματακια μας κ ας μας ταλαιπωρούν λίγο !!(άυπνη βλέπετε χιχι ).

IMG_20220831_103637.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια από εμάς !

Τι κάνετε ;;;

Αχ κ εμένα έχει αρχίσει να ζητάει τώρα που παίρνει κιλακια...το φασκιωμα προσωπικά το φοβάμαι...βόλτα με το καροτσάκι στο σπίτι έχετε δοκιμάσει ;;;

Ριλαξ βρε κορίτσια από ποτέ κ μετά θα τα βάζουμε ;;τρίμηνο ;;

@BabyBlue xτελεια τα νέα σου !!!απορώ γιατί οι γιατροί είναι δυσοιωνοι και νας αγχωνουν ενώ δεν υπάρχει λόγος !!όλα καλά λοιπόν.προχωρας δυναμικά !!όπως και η @Elkμε τα κιλακια και το μωράκι βγήκε σε τέλεια κιλά !!

Να μας ζήσουν κορίτσια τα θαυματακια μας κ ας μας ταλαιπωρούν λίγο !!(άυπνη βλέπετε χιχι ).

IMG_20220831_103637.jpg

Αχ η γλυκούλα μου!!!λιώνω!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!παθούσα κι εγώ! 55 ημερών σήμερα κι ακόμα αγκαλίτσα μέρα νύχτα!κι εγώ όταν την αφήνω κάτω ξυπνάει αμέσως. Επίσης μια φορά που χρειάστηκε να κατέβω στο αυτοκίνητο κι ενώ κοιμόταν στην αγκαλιά του μπαμπά της το κατάλαβε κι άρχισε να κλαίει🤣. Πάντως όσο περνάει ο καιρός βελτιώνεται, ας πούμε κοιμάται 2 ώρες το βράδυ στο λίκνο της, αρκεί να την έχει πάρει πολύ καλά ο ύπνος. Ο παιδιατρος μου είπε ότι περνάει το 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και ακόμη δεν αντιλαμβανεται ότι είμαστε ξεχωριστά όντα. Επίσης μου είπε οτι από τον 3ο μήνα και μετά θα αρχίσει να γίνεται λίγο πιο ανεξάρτητη. Πάντως το απολαμβάνω όσο κουραστικό κι αν είναι, γιατί ξέρω ότι θα μεγαλώσει και θα την κυνηγάω για μια αγκαλίτσα!

Να μας ζήσουν κορίτσια μου τα μωράκια μας και σε όσες περιμένετε, με το καλό να τα δεχτείτε κι όσο το δυνατόν ανώδυνα!❤

Αχ ναι αυτό σκέφτομαι κ εγώ! Ότι μεγαλώνουν κ μάλιστα γρήγορα κ δε θα θέλουν αγκαλιές..οπότε παρά την όποια κούραση πρέπει να απολαμβάνουμε αυτές τις στιγμές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια από εμάς !

Τι κάνετε ;;;

Αχ κ εμένα έχει αρχίσει να ζητάει τώρα που παίρνει κιλακια...το φασκιωμα προσωπικά το φοβάμαι...βόλτα με το καροτσάκι στο σπίτι έχετε δοκιμάσει ;;;

Ριλαξ βρε κορίτσια από ποτέ κ μετά θα τα βάζουμε ;;τρίμηνο ;;

@BabyBlue xτελεια τα νέα σου !!!απορώ γιατί οι γιατροί είναι δυσοιωνοι και νας αγχωνουν ενώ δεν υπάρχει λόγος !!όλα καλά λοιπόν.προχωρας δυναμικά !!όπως και η @Elkμε τα κιλακια και το μωράκι βγήκε σε τέλεια κιλά !!

Να μας ζήσουν κορίτσια τα θαυματακια μας κ ας μας ταλαιπωρούν λίγο !!(άυπνη βλέπετε χιχι ).

IMG_20220831_103637.jpg

Τι όμορφο χεράκι είναι αυτό!!! 😍

Εμεις δοκιμάσαμε κ καρότσι-βολτίτσα μέσα στο σπίτι αλλά τζίφος...🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Έχεις δίκιο κ εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Επίσης κάτι ακόμη που «ανακάλυψα» χθες το βράδυ ότι ίσως βοηθάει είναι το φάσκιωμα. Ελαφρύ όμως να έχει άνεση το παιδί. Είναι η πρώτη φορά που μου κοιμήθηκε στο λίκνο της και μάλιστα πέραν του μισαώρου...!

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλα τα κορίτσια, σε αυτά που κρατάνε τα πλασματάκια τους αγκαλιά αλλά κ σε αυτά που τα αναμένουν!

Κιομως ενώ μερικές μαίες είναι αρνητικές με το φασκιωμα για να έχουν τα μωρά ελευθερία κινήσεων.... Άλλες ξέρεις τι λένε... Ότι νιώθουν ασφάλεια έτσι γτ έχουν συνηθίσει σε μικρό χώρο μέσα στην κοιλίτσα μας και τους φαίνεται κάπως ξαφνικά να είναι ελεύθερα! Πολλές φορές το φασκιωμα πιάνει για τον ύπνο τους! 😜😜😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Κιομως ενώ μερικές μαίες είναι αρνητικές με το φασκιωμα για να έχουν τα μωρά ελευθερία κινήσεων.... Άλλες ξέρεις τι λένε... Ότι νιώθουν ασφάλεια έτσι γτ έχουν συνηθίσει σε μικρό χώρο μέσα στην κοιλίτσα μας και τους φαίνεται κάπως ξαφνικά να είναι ελεύθερα! Πολλές φορές το φασκιωμα πιάνει για τον ύπνο τους! 😜😜😜😜

Ακριβώς! Εγώ νοιώθω ότι πρέπει να είναι κάπως στη μέση. Ναι στο φάσκιωμα, για να πετύχουμε τον προστατευμένο χώρο της μήτρας, αλλά χαλαρό δέσιμο ώστε να επιτυγχάνεται σχετική ελευθερία κινήσεων.

Γενικά πάντως οι απόψεις διίστανται όπως άλλωστε σε τόσα και τόσα θέματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ακριβώς! Εγώ νοιώθω ότι πρέπει να είναι κάπως στη μέση. Ναι στο φάσκιωμα, για να πετύχουμε τον προστατευμένο χώρο της μήτρας, αλλά χαλαρό δέσιμο ώστε να επιτυγχάνεται σχετική ελευθερία κινήσεων.

Γενικά πάντως οι απόψεις διίστανται όπως άλλωστε σε τόσα και τόσα θέματα...

Ναι ναι!!!!! Όλες οι μαίες και οι γιατροί(γυναικολόγοι-παιδιατροι) έχουν διαφορετικές απόψεις για ολααα μα ολααα τα θέματα. Γι'αυτό νομίζω ότι το βλέπει κ κάθε μαμά αυτό με το παιδάκι της! Πάντως κ σε άλλες περιπτώσεις που τα μωρά δεν κοιμόντουσαν όταν ξεκίνησαν το "φασκιωμα" έβλεπαν διαφορά! Όχι όμως το παλιό φασκιωμα που δεν έπαιρνες ανάσα χαχαχχαχαχα!!!!🤣 Είναι αυτό που είπες θέλουν να νιώθουν ζεστασιά.... 🥰❤️🥰❤️🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια από εμάς !

Τι κάνετε ;;;

Αχ κ εμένα έχει αρχίσει να ζητάει τώρα που παίρνει κιλακια...το φασκιωμα προσωπικά το φοβάμαι...βόλτα με το καροτσάκι στο σπίτι έχετε δοκιμάσει ;;;

Ριλαξ βρε κορίτσια από ποτέ κ μετά θα τα βάζουμε ;;τρίμηνο ;;

@BabyBlue xτελεια τα νέα σου !!!απορώ γιατί οι γιατροί είναι δυσοιωνοι και νας αγχωνουν ενώ δεν υπάρχει λόγος !!όλα καλά λοιπόν.προχωρας δυναμικά !!όπως και η @Elkμε τα κιλακια και το μωράκι βγήκε σε τέλεια κιλά !!

Να μας ζήσουν κορίτσια τα θαυματακια μας κ ας μας ταλαιπωρούν λίγο !!(άυπνη βλέπετε χιχι ).

IMG_20220831_103637.jpg

Καλέ πώς κατάφερες να της κόψεις τα νυχακια; Εγώ ακόμα δεν μπορώ...νομίζω θα της κόψω το δάχτυλο. Κι εμένα αγκαλιά θέλει όλη την ώρα. Και τώρα που γράφω είμαι ξάπλα κι αυτή πάνω μου. Ο άντρας μου λέει την κακομαθαινουμε😂😂...τι να κακομαθουμε από μια σταλιά μωρό...Αν δεν την πάρεις αγκαλιά δεν σταματαει. Εγώ δεν τη φασκιωνω αλλά το σεντονακι το βράδυ το βγάζει και σκέφτομαι να πάρω υπνοσακους. Κι εννοείται το καρότσι ούτε να το δει. Πίστευα ότι θα την έκανα βόλτες στο σπίτι να ηρεμεί αλλά δεν της αρέσει καθόλου εκεί μέσα να κάθεται. Για ρηλαξ είναι μικρό ακόμα. Επίσης ρηλαξ με ρηλαξ διαφέρουν μεταξύ τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ποια έχει επόμενη γιατρό ;;; Πλέον πάτε κάθε βδομάδα για καρδιοτοκογράφο;.

Εγώ έχω πάλι την άλλη Πέμπτη γιατρό και μετά θα πηγαίνω για καρδιοτοκογράφο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια....

εγώ έχω την ερχόμενη βδομάδα θα διανυω τη 38η εβδομαδα...δεν μου εχει αναφέρει τπτ για καρδιοτοκογράφο...ν ανησυχώ;;;

Κάθε εβδομάδα δε μ εβαλε ποτέ.. τώρα και να βάλει είμαστε στο τελος..

@babyblue94 πολύ ευχάριστα νέα  μπράβοδε μπορώ να καταλάβω πως τρομοκρατούν το κόσμο έτσι...

Εγώ κανενα ιδιαίτερο πονο δεν έχω κορίτσια πέρα από τις κλωτσιές -κουνήματα που κάνει ο μπέμπης και μερίκες φορές με ποναει απο κάτω λες και θα βγει....περίεργα πράγματα...εσείς το νιώθετε χαμηλά...έχει πάρει θέση με κεφάλι κάτω από νωρίς ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 

Εγώ έχω αύριο γιατρό και καρδιοτοκογραφημα θα τα κάνουμε και τα δύο μαζί.ειναι η δεύτερη φορά που θα κάνω είχα κάνει πριν δύο εβδομάδες. Διανυω την 37η τωρα.Δεν ξέρω πότε θα ξανακάνω θα σας πω αύριο. Και εγώ μερικές φορές το νιώθω χαμηλά άλλες πάλι πολύ ψηλά ακριβώς κάτω απ το στήθος.οι κλωτσιές έχουν μειωθεί πάρα πολύ τώρα κυρίως νιώθω σαν να γυρίζει να σπρώχνει τέτοια πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katerina. είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Εγώ έχω αύριο γιατρό και καρδιοτοκογραφημα θα τα κάνουμε και τα δύο μαζί.ειναι η δεύτερη φορά που θα κάνω είχα κάνει πριν δύο εβδομάδες. Διανυω την 37η τωρα.Δεν ξέρω πότε θα ξανακάνω θα σας πω αύριο. Και εγώ μερικές φορές το νιώθω χαμηλά άλλες πάλι πολύ ψηλά ακριβώς κάτω απ το στήθος.οι κλωτσιές έχουν μειωθεί πάρα πολύ τώρα κυρίως νιώθω σαν να γυρίζει να σπρώχνει τέτοια πράγματα.

Ναι και εγώ το ίδιο σπρώχνει .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairy22 είπε:

Καλημερα κορίτσια....

εγώ έχω την ερχόμενη βδομάδα θα διανυω τη 38η εβδομαδα...δεν μου εχει αναφέρει τπτ για καρδιοτοκογράφο...ν ανησυχώ;;;

Κάθε εβδομάδα δε μ εβαλε ποτέ.. τώρα και να βάλει είμαστε στο τελος..

@babyblue94 πολύ ευχάριστα νέα  μπράβοδε μπορώ να καταλάβω πως τρομοκρατούν το κόσμο έτσι...

Εγώ κανενα ιδιαίτερο πονο δεν έχω κορίτσια πέρα από τις κλωτσιές -κουνήματα που κάνει ο μπέμπης και μερίκες φορές με ποναει απο κάτω λες και θα βγει....περίεργα πράγματα...εσείς το νιώθετε χαμηλά...έχει πάρει θέση με κεφάλι κάτω από νωρίς ...

Καλησπέρα κορίτσια 

Όχι μην αγχώνεσαι εγώ αυτήν την εξέταση την έκανα την μέρα της γεννάς δεν με ειχε βάλει να την κάνω νωρίτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλέ πώς κατάφερες να της κόψεις τα νυχακια; Εγώ ακόμα δεν μπορώ...νομίζω θα της κόψω το δάχτυλο. Κι εμένα αγκαλιά θέλει όλη την ώρα. Και τώρα που γράφω είμαι ξάπλα κι αυτή πάνω μου. Ο άντρας μου λέει την κακομαθαινουμε😂😂...τι να κακομαθουμε από μια σταλιά μωρό...Αν δεν την πάρεις αγκαλιά δεν σταματαει. Εγώ δεν τη φασκιωνω αλλά το σεντονακι το βράδυ το βγάζει και σκέφτομαι να πάρω υπνοσακους. Κι εννοείται το καρότσι ούτε να το δει. Πίστευα ότι θα την έκανα βόλτες στο σπίτι να ηρεμεί αλλά δεν της αρέσει καθόλου εκεί μέσα να κάθεται. Για ρηλαξ είναι μικρό ακόμα. Επίσης ρηλαξ με ρηλαξ διαφέρουν μεταξύ τους. 

Ούτε εγώ τα έχω κόψει τα νυχάκια της 😋 

τωρα δεν κακο μαθαίνουν ακόμα είναι πολύ μωρά αυτό έχουν ανάγκη φαγητό και αγκαλιά 

Εμένα ευτυχώς στο καρότσι κάθεται κοιμάται τώρα ρηλαξ έχω ένα για την ηλικία της αλλά δεν έχω δοκιμάσει 

με τον θηλασμό πως πάτε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε για το θηλασμό. Η αλήθεια είναι το έχω λίγο άγχος. Ήξερα και από ένα σεμινάριο που έχω παρακολουθήσει ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα ( εκτός αν έχουν κάποια παθολογία ή άγχος ή θα κόψουν με κάποια λάθος διαχείριση θηλάστρου και τα λοιπά )  

Ακούω βέβαια πολλές στον κύκλο μου που λένε εμένα μου κόπηκε , Εγώ δεν είχα γάλα. Και μου κάνει εντύπωση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε για το θηλασμό. Η αλήθεια είναι το έχω λίγο άγχος. Ήξερα και από ένα σεμινάριο που έχω παρακολουθήσει ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα ( εκτός αν έχουν κάποια παθολογία ή άγχος ή θα κόψουν με κάποια λάθος διαχείριση θηλάστρου και τα λοιπά )  

Ακούω βέβαια πολλές στον κύκλο μου που λένε εμένα μου κόπηκε , Εγώ δεν είχα γάλα. Και μου κάνει εντύπωση. 

 

Να μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου! Κ εγώ έτσι σαν εσένα το είχα άγχος με σεμινάρια κλπ. Αλλά δεν υπάρχει λόγος. Θα σου βγει φυσικά. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να το έχεις στο στήθος όσο περισσότερο μπορείς, ακόμη κ όταν σου φαίνεται ότι δε θηλάζει. Κ να θυμάσαι πάντα ότι παράγουμε γάλα βάσει της ζήτησης. Όσο πιο πολύ έχεις το μωρό στο στήθος τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβάσεις. Κ ας μην έχουμε γάλα τα πρώτα εικοσιτετράωρα, παρά μόνο το πρωτόγαλα. Δεν έχει σημασία, έχε το μωράκι σου στο στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...