Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα!!! 
εχω φοβερή ανησυχία έκανα Doppler την πεπμπτη 35 εβδομάδων πάλι ( είχα κάνει 33 εβδομάδων) και μου είπαν ότι έχω παραπάνω αμνιακό υγρό απ ότι πρέπει υδραμνιο για την ακρίβεια το ονόμασαν ο γιατρός μου είπε πως θέλει να επαναλάβω την καμπύλη μην τυχόν και έχω διαβήτη κύησης που παρουσιάζεται στον 9ο γιατί πριν οι μετρήσεις μου ήταν άψογες… αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω κατά τρομάξει … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! 
εχω φοβερή ανησυχία έκανα Doppler την πεπμπτη 35 εβδομάδων πάλι ( είχα κάνει 33 εβδομάδων) και μου είπαν ότι έχω παραπάνω αμνιακό υγρό απ ότι πρέπει υδραμνιο για την ακρίβεια το ονόμασαν ο γιατρός μου είπε πως θέλει να επαναλάβω την καμπύλη μην τυχόν και έχω διαβήτη κύησης που παρουσιάζεται στον 9ο γιατί πριν οι μετρήσεις μου ήταν άψογες… αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω κατά τρομάξει … 

καλημέρα κορίτσι μου! δεν το γνωριζα καν αυτο, τωρα εριξα μια ματια στο ιντερνετ και το ειδα. 

γίνεται να αυξηθεί μέσα σε δύο βδομάδες και ειδικά προς το τέλος;;;

δεν σου ειπαν καθολου για επαναληψη doppler?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! 
εχω φοβερή ανησυχία έκανα Doppler την πεπμπτη 35 εβδομάδων πάλι ( είχα κάνει 33 εβδομάδων) και μου είπαν ότι έχω παραπάνω αμνιακό υγρό απ ότι πρέπει υδραμνιο για την ακρίβεια το ονόμασαν ο γιατρός μου είπε πως θέλει να επαναλάβω την καμπύλη μην τυχόν και έχω διαβήτη κύησης που παρουσιάζεται στον 9ο γιατί πριν οι μετρήσεις μου ήταν άψογες… αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω κατά τρομάξει … 

Εμένα δε μου έχει πει κάτι για άλλο doppler. Είχε κάποια ένδειξη στο προηγούμενο και το επαναλάβατε; μην τρομάζεις γιατί τώρα έχουμε μωράκια που θα γεννηθούν μια χαρά ήδη στο μέγεθος και την εβδομάδα που είμαστε! 💕 Τώρα άντε να γεννήσεις λίγο νωρίτερα από το αναμενόμενο. Τις περισσότερες φορές το υδραμνιο δεν είναι κάτι, ούτε καν διαβήτης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εμένα δε μου έχει πει κάτι για άλλο doppler. Είχε κάποια ένδειξη στο προηγούμενο και το επαναλάβατε; μην τρομάζεις γιατί τώρα έχουμε μωράκια που θα γεννηθούν μια χαρά ήδη στο μέγεθος και την εβδομάδα που είμαστε! 💕 Τώρα άντε να γεννήσεις λίγο νωρίτερα από το αναμενόμενο. Τις περισσότερες φορές το υδραμνιο δεν είναι κάτι, ούτε καν διαβήτης. 

Εγώ δεν γνωρίζω καθόλου τι είναι το Doppler. Αλλά ακόμη κ διαβήτης να ναι δεν είναι κάτι που πρέπει να σε τρομάζει. Επίσης επηρεάζει αρνητικά η παραπάνω ποσότητα αμνιακού ; Εγώ δεν έχω απάντηση σε αυτό δεν το ξέρω καθόλου 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Το έντερο επηρεάζει πάρα πολύ. Σίγουρα σχετίζεται. Κι εγώ όταν πιέζομαι από το έντερο έχω παρά πολλές συσπάσεις που γενικά κατά τα άλλα είναι σε νορμάλ επίπεδα. Επίσης επειδή ξεκίνησα χωρίς καθόλου λίπος στην κοιλιά και είμαι στενή τώρα πια όταν κινείται το μωρό πολλές φορές πονάω. Την αισθάνομαι από πολύ νωρίς και έντονα και όλη την ημέρα. Μου είπαν ότι κι αυτό είναι φυσιολογικό. Φαντάζομαι να είχα 2 μωρά. Θα είχα τρελαθεί. 

Εγω παλι επειδή ξεκίνησα έχοντας χάσει τον τελευταίο χρόνο 35 κιλα το μωρο πρπεει να είναι πολύ άνετα...και έχω κάνει και μικρή κοιλια...το έντερο επηρεάζει πάρα πολύ,γενικά θέλει διατροφή με λίγα χορταρικά,όσπρια κλπ όλα αυτά δηλαδή που το ερεθίζουν...εγώ μέχρι τον 6ο τα είχα κόψει εντελώς γτ πάθαινα κολικους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Το έντερο επηρεάζει πάρα πολύ. Σίγουρα σχετίζεται. Κι εγώ όταν πιέζομαι από το έντερο έχω παρά πολλές συσπάσεις που γενικά κατά τα άλλα είναι σε νορμάλ επίπεδα. Επίσης επειδή ξεκίνησα χωρίς καθόλου λίπος στην κοιλιά και είμαι στενή τώρα πια όταν κινείται το μωρό πολλές φορές πονάω. Την αισθάνομαι από πολύ νωρίς και έντονα και όλη την ημέρα. Μου είπαν ότι κι αυτό είναι φυσιολογικό. Φαντάζομαι να είχα 2 μωρά. Θα είχα τρελαθεί. 

Σε πονάει κ σένα η κίνηση του μωρού; Εμένα τα μωρά είναι δίπλα δίπλα στη κοιλιά μου. Αυτή την θέση είχαν εξ αρχής.το μωρό αριστερά η μπέμπα μιλάμε με έχει πεθάνει. Βαράει οοοολη μέρα. Απλά κάποιες φορές κ μένα με πονάνε. Πετάγεται κάτι σαν αυγό στρουθοκάμηλου μιλάμε...... Σε ένα σημείο. Να φανταστώ αυτό δεν είναι σύσπαση. Αυτό ένα ξεκάθαρα νομίζω σώμα η κάτι άλλο. Αυτό πετάγεται δεξιά μόνο πρέπει ο μπέμπης να είναι πιο στριμωγμένος. Κ να μην έχει τόσο πολύ χώρο οπότε αυτός όταν πάει να κινηθεί η να αλλάξει θέση με τρελαίνει. Άντε να καταλάβω μετά αν έχω συσπαση ρε κορίτσια.... Όλοι μέρα στη κοιλιά μου γίνεται πανικος σας λέω κ απτά δύο 🙉🙉🙉 

Ωστόσο είναι πιο μαλακή η κοιλιά μου κ σήμερα μόνο κάνα 2 φορές από το πρωί έχω νοιωσει σφίξιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mimi26 είπε:

Εγώ δεν γνωρίζω καθόλου τι είναι το Doppler. Αλλά ακόμη κ διαβήτης να ναι δεν είναι κάτι που πρέπει να σε τρομάζει. Επίσης επηρεάζει αρνητικά η παραπάνω ποσότητα αμνιακού ; Εγώ δεν έχω απάντηση σε αυτό δεν το ξέρω καθόλου 🤔

Ε αυξάνει τον κίνδυνο για πρόωρο τοκετό αλλά τι να λέμε για πρόωρο τοκετό όταν κοντεύει η κοπέλα 36 εβδομάδων και επίσης μετά μπορεί να είναι ενδειξη για διάφορες παθήσεις του εμβρύου, αλλά πάλι θα είχαν φανεί ήδη σε όλες τις άλλες εξετάσεις, δε θα φαινόταν ξαφνικά στις 35 εβδομάδες. Δεν υπάρχει λόγος άγχους θεωρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Εγω παλι επειδή ξεκίνησα έχοντας χάσει τον τελευταίο χρόνο 35 κιλα το μωρο πρπεει να είναι πολύ άνετα...και έχω κάνει και μικρή κοιλια...το έντερο επηρεάζει πάρα πολύ,γενικά θέλει διατροφή με λίγα χορταρικά,όσπρια κλπ όλα αυτά δηλαδή που το ερεθίζουν...εγώ μέχρι τον 6ο τα είχα κόψει εντελώς γτ πάθαινα κολικους

Ούτε εγώ τρώω τέτοια στην αρχή δεν έτρωγα κ πολλά φρούτα που είχα δυσκοιλιότητα. Μετά βρήκα τρόπο και ήμουν μια χαρά αλλά φαγητά πχ που ξέρω πως μου κάνουν αέρα δεν τα τρώω όπως χόρτα μπρόκολο κουνουπίδι πιπεριές κ κάποια άλλα...τα αποφεύγω τελείως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MyNa είπε:

Ε αυξάνει τον κίνδυνο για πρόωρο τοκετό αλλά τι να λέμε για πρόωρο τοκετό όταν κοντεύει η κοπέλα 36 εβδομάδων και επίσης μετά μπορεί να είναι ενδειξη για διάφορες παθήσεις του εμβρύου, αλλά πάλι θα είχαν φανεί ήδη σε όλες τις άλλες εξετάσεις, δε θα φαινόταν ξαφνικά στις 35 εβδομάδες. Δεν υπάρχει λόγος άγχους θεωρώ. 

Α καλά είναι 35 βδομάδων η κοπέλα ;;;

Εδώ γεννάει καλέ !!!! 💕 Ούτε εγώ πιστεύω να ναι κάτι, σε αυτή την εβδομάδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας πω και γω για το εντερο που υπήρξα όλη μου την ζωή δυσκοίλια! 

στην αρχή υπέφερα πάρα πολύ και κατέφευγα σε υπόθετο.

πλέον πηγαίνω κάθε μέρα! έπρεπε να μείνω έγκυος για να φτιάξει το έντερο μου τι να πω! 

όταν όμως είναι το καμπανάκι για να πάω τουαλέτα τα νιώθω στην κοιλιά ότι τσιτώνουν.

σε σχέση με τα κιλά που αναφέρατε παραπάνω μου το είπε και ο εμβρυολογος επειδή δεν εχω παρει τιποτα 6 με 7 κιλά, και έχοντας και δύο παιδάκια κάθε φορα πλέον που κάνουν τις έντονες κινήσεις τους με πονανε τα ευλογημένα χαχαχαχαχ 

και μου ειπε ο εμβρυολογος πως επειδη δεν υπάρχει λίπος πάνω μου για αυτό τα νιωθω όλα πιο έντονα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mimi26 είπε:

Α καλά είναι 35 βδομάδων η κοπέλα ;;;

Εδώ γεννάει καλέ !!!! 💕 Ούτε εγώ πιστεύω να ναι κάτι, σε αυτή την εβδομάδα!!

Ναι ναι τώρα μόνο η ουρά μας έμεινε. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά να πάνε άσχημα. 

 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

Σε πονάει κ σένα η κίνηση του μωρού; Εμένα τα μωρά είναι δίπλα δίπλα στη κοιλιά μου. Αυτή την θέση είχαν εξ αρχής.το μωρό αριστερά η μπέμπα μιλάμε με έχει πεθάνει. Βαράει οοοολη μέρα. Απλά κάποιες φορές κ μένα με πονάνε. Πετάγεται κάτι σαν αυγό στρουθοκάμηλου μιλάμε...... Σε ένα σημείο. Να φανταστώ αυτό δεν είναι σύσπαση. Αυτό ένα ξεκάθαρα νομίζω σώμα η κάτι άλλο. Αυτό πετάγεται δεξιά μόνο πρέπει ο μπέμπης να είναι πιο στριμωγμένος. Κ να μην έχει τόσο πολύ χώρο οπότε αυτός όταν πάει να κινηθεί η να αλλάξει θέση με τρελαίνει. Άντε να καταλάβω μετά αν έχω συσπαση ρε κορίτσια.... Όλοι μέρα στη κοιλιά μου γίνεται πανικος σας λέω κ απτά δύο 🙉🙉🙉 

Ωστόσο είναι πιο μαλακή η κοιλιά μου κ σήμερα μόνο κάνα 2 φορές από το πρωί έχω νοιωσει σφίξιμο.

Με πονάει αρκετά κιόλας. Με ξυπνάει το βράδυ. Ρώτησα και τους 2 γιατρούς μου (και αυτόν που μου κάνει αυχενική /β επιπέδου κλπ) και τον κανονικό μου γιατρό και μου ειπαν ότι λογικά φταίει που είμαι πολύ αδύνατη και δεν έχω λίπος στην κοιλιά. Οι συσπάσεις είναι διαφορετική αίσθηση σε εμένα από τις κλωτσιές. Νιώθω σα να σφίγγεται και η καρδιά μου, όπως λίγο πριν πάθω κρίση άγχους παλιά (που είχα θέματα άγχους) και μετά σφίγγει η κοιλιά, κρατάει κάποια δευτερόλεπτα και μετά περνάει. Ενώ οι κλωτσιές και οι κινήσεις είναι όλη την ημέρα, τεντώνει μαζεύει, είναι πιο απότομες κινήσεις. Μερικές φορές αν το μωρό είναι πολύ δραστήριο αυξάνει και τις συσπάσεις η μήτρα γιατί την ερεθίζει. Λογικό είναι κι αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια να σας πω και γω για το εντερο που υπήρξα όλη μου την ζωή δυσκοίλια! 

στην αρχή υπέφερα πάρα πολύ και κατέφευγα σε υπόθετο.

πλέον πηγαίνω κάθε μέρα! έπρεπε να μείνω έγκυος για να φτιάξει το έντερο μου τι να πω! 

όταν όμως είναι το καμπανάκι για να πάω τουαλέτα τα νιώθω στην κοιλιά ότι τσιτώνουν.

σε σχέση με τα κιλά που αναφέρατε παραπάνω μου το είπε και ο εμβρυολογος επειδή δεν εχω παρει τιποτα 6 με 7 κιλά, και έχοντας και δύο παιδάκια κάθε φορα πλέον που κάνουν τις έντονες κινήσεις τους με πονανε τα ευλογημένα χαχαχαχαχ 

και μου ειπε ο εμβρυολογος πως επειδη δεν υπάρχει λίπος πάνω μου για αυτό τα νιωθω όλα πιο έντονα! 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ απλά με ένα μωράκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ απλά με ένα μωράκι 

χαχαχα ναι το ειδα και λεω το ιδιο γραψαμε!!!! υπομονη αγαπη, δεν μπορουμε να κανουμε και κατι τωρα!!! σκεψου πως το νιωθω εγω με δυο!!! 

εχτες το εβλεπε ο αδερφος μου και μου λεει πονας;;;;; του λεω οχι το απολαμβανω χαχαχαχαχαχα

θυμαστε την ταινια alien??? Καπως ετσι νιωθω με αυτα που βλεπω να πεταγονται χαχααχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

χαχαχα ναι το ειδα και λεω το ιδιο γραψαμε!!!! υπομονη αγαπη, δεν μπορουμε να κανουμε και κατι τωρα!!! σκεψου πως το νιωθω εγω με δυο!!! 

εχτες το εβλεπε ο αδερφος μου και μου λεει πονας;;;;; του λεω οχι το απολαμβανω χαχαχαχαχαχα

θυμαστε την ταινια alien??? Καπως ετσι νιωθω με αυτα που βλεπω να πεταγονται χαχααχαχαχ

Τι μου λες τώρα !!! Αυτα που περιγράφεις ζω κ εγώ ! 🙉🙉😂😂😂 Κ έλεγα Χριστέ μου τι ζω ! Λες κ είμαι μόνη ! Έκανα τούμπες μέχρι τις 26 βδομάδες κ όταν πήγα στο νοσοκομείο λέω τι έγινε ! Έχασα τη γη ! Εγώ κορίτσια, πείτε με ηλίθια δεν ξέρω αλλά δεν έχω αισθήματα κ δεν μπορώ με σιγουριά πως καταλαβαίνω τις συσπάσεις.

Ίσως κάποιες φορές που νοιωθω σφίξιμο κ τράβηγμα από χαμηλά στη κοιλιά εκεί λέω είναι συσπαση.οταν πάω να σηκωθώ από το κρεβάτι αυτά πετάγονται μπροστά.κ τα δύο 🙄 κ την ώρα που κάθομαι στην λεκάνη το ίδιο 🙄 βγαίνουν πολύ έξω κ τα δυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ε αυξάνει τον κίνδυνο για πρόωρο τοκετό αλλά τι να λέμε για πρόωρο τοκετό όταν κοντεύει η κοπέλα 36 εβδομάδων και επίσης μετά μπορεί να είναι ενδειξη για διάφορες παθήσεις του εμβρύου, αλλά πάλι θα είχαν φανεί ήδη σε όλες τις άλλες εξετάσεις, δε θα φαινόταν ξαφνικά στις 35 εβδομάδες. Δεν υπάρχει λόγος άγχους θεωρώ. 

@Mimi26 @MyNa σας ευχαριστώ κορίτσια μου!!! Δεν ήξερα ότι μπορεί να συμβούν τέτοια πράγματα θα κοιτάξουν τον διαβήτη αρχικά και μετά δεν ξέρω… μετά έχω υπέρηχο πάλι την άλλη εβδομάδα… αυτό με ανησύχησε ότι γράφουν για διάφορες παθήσεις του εμβρύου αλλά θεωρώ ότι θα το βλέπαμε πιο νωρίς η θα είχα αύξηση υγρού πιο νωρίς όχι στις 35 εβδομάδες τώρα θα δείξει …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

κοριτσια να σας πω και γω για το εντερο που υπήρξα όλη μου την ζωή δυσκοίλια! 

στην αρχή υπέφερα πάρα πολύ και κατέφευγα σε υπόθετο.

πλέον πηγαίνω κάθε μέρα! έπρεπε να μείνω έγκυος για να φτιάξει το έντερο μου τι να πω! 

όταν όμως είναι το καμπανάκι για να πάω τουαλέτα τα νιώθω στην κοιλιά ότι τσιτώνουν.

σε σχέση με τα κιλά που αναφέρατε παραπάνω μου το είπε και ο εμβρυολογος επειδή δεν εχω παρει τιποτα 6 με 7 κιλά, και έχοντας και δύο παιδάκια κάθε φορα πλέον που κάνουν τις έντονες κινήσεις τους με πονανε τα ευλογημένα χαχαχαχαχ 

και μου ειπε ο εμβρυολογος πως επειδη δεν υπάρχει λίπος πάνω μου για αυτό τα νιωθω όλα πιο έντονα! 

Αχ παλι καλα που έχω λίπος!!!ο Θεός με φυλλάξε 🤣🤣🤣🤣εμενα πάντως δεν με έχει πονέσει ποτε!!!!γιαυτο κορίτσια μου φατεεε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα με πονάει όταν τεντώνεται/κλωτσάει/κουνιέται πανάθεμά την! Καλή ώρα, τώρα μου έριξε μια, μου έκοψε την ανάσα στη μέση 😒

@Angelaki91 σίγουρα αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το μωρό θα είχε ήδη φανεί, όπως σου είπαν. Δε θα περίμεναν την 35η εβδομάδα για να φανεί, αυτά φαίνονται πολύ-πολύ νωρίτερα! Νομίζω πως οι επαναληπτικές εξετάσεις θα βγουν οκ.

@Mimi26 δεν έχω εμεπιρία με συσπάσεις, αλλά όσο δεν επηρεάζεται ο τράχηλος θα είσαι οκ -τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω.

@Afroditi Lrk έχασες 35 κιλά;;; Ουαου, μπράβο βρε θηρίο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mimi26 είπε:

Τι μου λες τώρα !!! Αυτα που περιγράφεις ζω κ εγώ ! 🙉🙉😂😂😂 Κ έλεγα Χριστέ μου τι ζω ! Λες κ είμαι μόνη ! Έκανα τούμπες μέχρι τις 26 βδομάδες κ όταν πήγα στο νοσοκομείο λέω τι έγινε ! Έχασα τη γη ! Εγώ κορίτσια, πείτε με ηλίθια δεν ξέρω αλλά δεν έχω αισθήματα κ δεν μπορώ με σιγουριά πως καταλαβαίνω τις συσπάσεις.

Ίσως κάποιες φορές που νοιωθω σφίξιμο κ τράβηγμα από χαμηλά στη κοιλιά εκεί λέω είναι συσπαση.οταν πάω να σηκωθώ από το κρεβάτι αυτά πετάγονται μπροστά.κ τα δύο 🙄 κ την ώρα που κάθομαι στην λεκάνη το ίδιο 🙄 βγαίνουν πολύ έξω κ τα δυο.

Ακριβώς τα ίδια, ούτε καν ξέρω αν έχω κάνει ποτέ συσπαση, πονάει δεν πονάει ιδέα δεν έχω! Μπορεί να έχω κάνει και να μην το έχω πάρει χαμπαρι!

Στην λεκάνη το ίδιο! Καρούμπαλο με το που κάτσω!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Κι εγώ τις συσπάσεις άργησα πολύ να τις καταλάβω, βασικά και τώρα πιο πολύ βλέπω την κοιλιά να κάνει βουναλάκι και να μαζεύεται παρά τις νιώθω.. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τις κινήσεις του μωρού. Ειδικά τώρα που μου είπε κι ο γιατρός να τις παρακολουθώ λόγω πλακούντα έχω λαλήσει εντελώς..την αισθάνομαι μέσα στη μέρα αλλά τις περισσότερες φορές αμυδρά..ο γιατρός μου είπε πως η κυριότερη αιτία είναι ο πρόσθιος πλακούντας και η δεύτερη ότι δεν εχει πλέον το χώρο που είχε για να κινείται έντονα..αλλά φοβάμαι βρε κορίτσια...έχω αρχίσει να παρακαλάω να περάσουν οι εβδομάδες να γεννήσω, ποια εγω?που μόνο και στην ιδέα έτρεμα🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Κι εγώ τις συσπάσεις άργησα πολύ να τις καταλάβω, βασικά και τώρα πιο πολύ βλέπω την κοιλιά να κάνει βουναλάκι και να μαζεύεται παρά τις νιώθω.. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τις κινήσεις του μωρού. Ειδικά τώρα που μου είπε κι ο γιατρός να τις παρακολουθώ λόγω πλακούντα έχω λαλήσει εντελώς..την αισθάνομαι μέσα στη μέρα αλλά τις περισσότερες φορές αμυδρά..ο γιατρός μου είπε πως η κυριότερη αιτία είναι ο πρόσθιος πλακούντας και η δεύτερη ότι δεν εχει πλέον το χώρο που είχε για να κινείται έντονα..αλλά φοβάμαι βρε κορίτσια...έχω αρχίσει να παρακαλάω να περάσουν οι εβδομάδες να γεννήσω, ποια εγω?που μόνο και στην ιδέα έτρεμα🤣🤣

Αχ και εγω κάπως έτσι είμαι....πρόσθιο εχω και εγω....συνηθως το πρωι δεν τον νιωθω πολύ μετά το μεσημέρι αρχίζει...μου είπε ο γιατρός απλα αν παρατηρήσω κατι περίεργο να ανυσηχησω,να μην αγχώνομαι όλη τη μέρα...εμένα θα κάνει κάνα δεκάλεπτο έντονο και μετα μπορεί κανα 2ωρο να μην κουνιέται...μην αγχώνεσαι τελειωνουμεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Κι εγώ τις συσπάσεις άργησα πολύ να τις καταλάβω, βασικά και τώρα πιο πολύ βλέπω την κοιλιά να κάνει βουναλάκι και να μαζεύεται παρά τις νιώθω.. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τις κινήσεις του μωρού. Ειδικά τώρα που μου είπε κι ο γιατρός να τις παρακολουθώ λόγω πλακούντα έχω λαλήσει εντελώς..την αισθάνομαι μέσα στη μέρα αλλά τις περισσότερες φορές αμυδρά..ο γιατρός μου είπε πως η κυριότερη αιτία είναι ο πρόσθιος πλακούντας και η δεύτερη ότι δεν εχει πλέον το χώρο που είχε για να κινείται έντονα..αλλά φοβάμαι βρε κορίτσια...έχω αρχίσει να παρακαλάω να περάσουν οι εβδομάδες να γεννήσω, ποια εγω?που μόνο και στην ιδέα έτρεμα🤣🤣

πονανε ρε παιδια οι συσπάσεις;;; χαμπάρι δεν εχω παρει! δεν εχω ιδεα!!!

 

οχι ενταξει εγώ ακόμα και τα καρουμπαλα που πεταγονται και με ταραζουν στην κλωτσια ακομα φοβαμαι να γεννησω χαχααχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

πονανε ρε παιδια οι συσπάσεις;;; χαμπάρι δεν εχω παρει! δεν εχω ιδεα!!!

 

οχι ενταξει εγώ ακόμα και τα καρουμπαλα που πεταγονται και με ταραζουν στην κλωτσια ακομα φοβαμαι να γεννησω χαχααχαχ

Εμένα δεν με έχουν πονέσει ποτέ, απλα νιώθω σε κάποιο σημείο να μαζεύεται η κοιλιά, να πετρώνει και να κανει βουναλάκι και μετά από δευτερόλεπτα χαλαρώνει..αλλα πιο πολυ σαν ανώδυνη κραμπα θα το περιέγραφα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Αχ και εγω κάπως έτσι είμαι....πρόσθιο εχω και εγω....συνηθως το πρωι δεν τον νιωθω πολύ μετά το μεσημέρι αρχίζει...μου είπε ο γιατρός απλα αν παρατηρήσω κατι περίεργο να ανυσηχησω,να μην αγχώνομαι όλη τη μέρα...εμένα θα κάνει κάνα δεκάλεπτο έντονο και μετα μπορεί κανα 2ωρο να μην κουνιέται...μην αγχώνεσαι τελειωνουμεεεεε

Κι εμένα το ίδιο...είναι και γενικά ήσυχη από τους υπερήχους που έχουμε δει... μόνο αν φαω κάτι που της αρέσει κανει πάρτι.. μέχρι πριν καμιά βδομάδα το κανε με πορτοκάλι, τωωωωρα τίποτα..γλυκά φοβάμαι να φάω, αν κ τελικά δεν είχα διαβήτη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Κι εμένα το ίδιο...είναι και γενικά ήσυχη από τους υπερήχους που έχουμε δει... μόνο αν φαω κάτι που της αρέσει κανει πάρτι.. μέχρι πριν καμιά βδομάδα το κανε με πορτοκάλι, τωωωωρα τίποτα..γλυκά φοβάμαι να φάω, αν κ τελικά δεν είχα διαβήτη...

Γλυκά εμενα μου απαγόρευσε να τρωω,και γενικά ζαχαρη εδώ και καανα μήνα...αχ εγω δεν εχω καταλάβει αν κουνιεται οταν του αρεσει κατι,χθες έκανε σαν τρελό με τον αρακα🤣🤣πάντως εμένα με το θέμα με τον πλακούντα μου ειπε συχνά και μικρά γεύματα και τροφες με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Afroditi Lrk είπε:

Γλυκά εμενα μου απαγόρευσε να τρωω,και γενικά ζαχαρη εδώ και καανα μήνα...αχ εγω δεν εχω καταλάβει αν κουνιεται οταν του αρεσει κατι,χθες έκανε σαν τρελό με τον αρακα🤣🤣πάντως εμένα με το θέμα με τον πλακούντα μου ειπε συχνά και μικρά γεύματα και τροφες με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη

Κι εμένα το κάνει με εντελώς άκυρα φαγητά κάποιες φορές!

Α ναι? Εμένα δεν μου είπε τίποτα, μόνο ξεκούραση, οχι ακινησία, αλλά περπατούσα υπερβολικά σε όλη την εγκυμοσύνη, πανω απο 10χλμ τη μέρα.. μετά άρχισε να μου λέει πως θα είναι αν σπάσουν τα νερά και πως είναι οι ωδίνες και εκει έπαθα μπλακ άουτ, νόμιζα οτι γενναω και μου το λέει με τρόπο🤣🤣🤣κι έτσι δεν πρόλαβε να πει τίποτα άλλο ο ανθρωπος!

Βέβαια αυτός ήταν ο εμβρυολόγος, στον δικό μου θα πάω αυτη την εβδομάδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
    • Είχα κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού και δε μου το είπε ποτέ κανένας αλλά ούτε κι όταν πήγα εκεί μου ζήτησαν κάτι! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...