Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucky39 είπε:

Κι εγώ κάνω πολύ προσκετική διατροφή, μου το είχε πει από την αρχή ο γυναικολόγος μου γιατί και η ηλικία παίζει πολύ σημαντικό παράγοντα στο ζάχαρο κύησης (εγώ είμαι 39 και κάτι τώρα).

Φρούτα τρως; Μου τα έχει βάλει η διατροφολόγος στα ενδιάμεσά μου γεύματα και τώρα που έχει αρχίσει να μεγαλώνει η όρεξή μου, αυξάνω τα φρούτα. Έτρωγα 2 την ημέρα τώρα τρώω 3. Και πάντα μαζί με ξηρούς καρπούς, για πρόσληψη νομίζω Ω3 και βιταμινών. 

Ναι αμέ τρώω και φρούτα, το απογευματάκι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,

Ελπίζω να είστε όλες σας καλά. Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό μετά από 2 εβδομάδες να δούμε τα μωράκια μας.. διάβασα όλα τα μηνύματα σας..τι ωραία που έχετε διαλέξει κ ονόματα..κ εμείς έχουμε διαλέξει αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμη. Εμείς τα μοιράσαμε με τον άντρα μου, να διαλέξει εκείνος του μπέμπη κ εγώ της μπέμπας. Εμένα μου αρέσουν κ τα 2 ονόματα στα παιδια,εκείνος δεν τρελαίνεται κ τόσο. Οπότε το κοριτσάκι μας θα βαφτιστεί Κατερίνα από τη γιαγιά μου κ αν θέλει κ ο άντρας μου Ευγενία από την πεθερά μου. Φυσικά με ένα όνομα θα τη φωνάζουμε αλλά στα χαρτιά θα έχει 2 ονοματα. Κ ο μπέμπης θα βαφτιστεί Ραφαήλ κ ίσως Ιωάννης από τον πεθερό μου,ότι αποφασίσει ο άντρας μου!! Προς το παρόν τον φωνάζει μπέμπη κ την μπέμπα Κατερινουλα, οπότε καταλαβαίνετε τα δεύτερα ονόματά μας μπερδεύουν κάπως,😀😀!! Από πραγματακια για τα μωρά, δεν έχω κάνει τπτ μόνο χαζεύω,θα φτιάξω μια λίστα,κ θα δω τι θα κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί κ με τα νούμερα δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα!! Είναι κ που δεν ξέρω πόσο μεγάλα θα γεννηθούν τα μωράκια!! Επιπλέον δεν έχω κ πολλή αντοχή για να πάω για ψώνια,ίσως το σκ να πάμε να παραγγείλουμε καρότσι κ τα ρουχαλακια-πραγματακια βλέπουμε.. απλώς όσο περνάει ο καιρός βαραινω κ φοβάμαι μην κουραστω κ πολύ, αλλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν. Θα τη βρω τη χρυση τομή, δε με φοβάμαι ίσως ένα μαγαζί κάθε Σάββατο που δε δουλεύει κ ο άντρας μου για να μην κουράζομαι κ πολύ.. απλώς έχει να ετοιμάσει κ το καινούργιο σπίτι,έχει κ τη δουλειά του κ εμένα, του έχουν πέσει πολλά του κακομοίρη!! Αχ βρε κορίτσια σκέφτομαι ότι έχουν μείνει γύρω στις 10 εβδομάδες κ νομίζω ότι θέλω να είμαι συνέχεια έγκυος!! Μου αρέσει πολύ αυτή η περίοδος κ ας αγχώνομαι για πολλά πράγματα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Κουλ κορίτσι μου ναι!! Και εγώ είμαι αρκετά εύκολη στο να πάθω πανικό και δεν είναι καλό αυτό!! Πάντως αποφεύγω να διαβάζω διάφορα.. όπως και ο γιατρός μου είπε επίσης να μην ακούω γενικά κανέναν γιατί υπάρχουν και κάποιες που μου διηγούνται τις εγκυμοσύνες τους και τους τοκετούς τους.. χωρίς να ρωτήσω...😡

Αχ μίλησες νστην ψυχούλα μου τώρα... Έχω και εγώ κανα δύο τέτοιες στον κύκλο μου οι οποίες με το έτσι θέλω μου λένε τις πιο κακές στιγμές του. Αλλά επειδή τις ξέρω και από πάντα έτσι ήταν δεν δίνω βάση. Σκέψου η μία κάθε φορά που με παίρνει τηλ να δει τι κάνω στο τέλος κάθε φορά μου λέει και να θυμάσαι μόλις γεννήσεις για ένα μήνα θα κλαις συνέχεια, όλες το παθαίνουν αλλά ντρέπονται να μιλήσουν, δεν είναι τα πράγματα τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζουν οι γυναίκες. 🤬🤬🤬 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α εσύ είσαι σχεδόν έτοιμη δηλαδή κορίτσι? Μπράβο οργάνωση!! Εντάξει κάποια μικροπραγματα σίγουρα θα λείπουν αλλά εκείνα είναι εύκολα και για αργότερα.. μόνο κοιτάξατε για κούνια ή διαλέξατε τελικά? Αν και αυτό γίνεται και αργότερα.. εκτός αν έχεις αποφασίσει να την κοιμίζεις από την αρχή στην κούνια..

ειμαι ετοιμη ναι γιατι τρομαξα με ολα αυτα που μου εχουν συμβει κι αν δεν βρισκαμε λυση με τους πεσσους θα πηγαιναμε προωρα!! λιγα πραγματα μου εμειναν πια... αλλα νομιζω τα εχω κανει πολυ νωρις!
δε θελω να αγχωνω καμια κοπελα!θεωρω ειναι νωρις ακομα! εχουμε δεκα εβδομαδες ακομα!!!

μα τι ωραια νεα ειναι αυτα σαντυ μου;;; πως μεγαλωσε ετσι;;;; καλα εκανες και ρωτησες!!μην παθεις καμια εμμονη οχι!!! κι εμενα προχτες μου ειπε στο τριωρο.....αλλα οχι να τρελαινομαστε!!!🥰
τι καλα που θα εχεις τη μαια διπλα σου για τον θηλασμο! θα πανε ολα τελεια να ξερεις!!! 💜
 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορίτσια εμένα από το ΡΕΑ που μου είχαν δώσει ένα δωροκουτι, είχε μέσα και απορρυπαντικά σε δειγματακια. Δεν ξέρω που υπάρχουν, θα ψάξω στο ίντερνετ και για την τιμή γιατί μυρίζουν τέλεια.. εντάξει οοοοοταν με το καλό πάρω τα πρώτα του ρουχαλακια, θα τα πλύνω με αυτά.. σας στέλνω φωτό..

1641970713453..jpg

αχουυυυ μυριζουν μπεμπεδιλα;;;για πες!!!!! εμενα το babyplanet αν και ειναι αοσμο οταν παω να μυρισω τα ρουχαλακια μου βγαζει μυρωδια μωρου!!πως γινεται αυτο μου λετε;;;🤣 καλα εκανες και εστειλες στη γιατρο σου κουνελακι!!!σου απαντησε;;

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Κουνελάκι μη στενοχωριέσαι, όλα καλά θα πάνε κι όλα ρυθμίζονται από τη στιγμή που κάνουμε εξετάσεις. 

Έκανα εξετάσεις πριν 1 εβδομάδα κι εγώ και τα αποτελέσματά μου δεν ήταν και τα καλύτερα. 34,1 ο αιματοκρίτης μου με 11,4 αιμοσφαιρίνη και παίρνω εδώ και καιρό 2 χάπια σίδηρο την ημέρα των 80 mg! 🥴 Παρ'όλα αυτά μου είπε ο γυναικολόγος να μην ανησυχώ και δε θα μου δώσει περισσότερο. 

Η δε καμπύλη, και η δικιά μου δεν ήταν καλή. Η τρίτη μέτρηση ήταν εκτός ορίων και μάλιστα αντί να κατεβαίνει που τουλάχιστον σε σένα κατεβαίνει, η δικιά μου συνέχισε να ανεβαίνει. Αυτό τον προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια και μου έδωσε τα στοιχεία μιας ενδοκρινολόγου που ασχολείται με διαβήτη κύησης. Μίλησα μαζί της γιατί είμαι εκτός Αθηνών και έχω κλείσει ραντεβού για την άλλη Τετάρτη. Μέχρι τότε, μου είπε να μετράω το ζάχαρο με ένα μηχανάκι και ταινιούλες που παίρνεις από το φαρμακείο, κάθε μερα νηστική και επίσης 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα μου (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό). Και να σημειώνω αποτελέσματα μετρήσεων και διατροφή για να της τα δείξω και να δούμε πώς θα προχωρήσουμε. 

Αγχώθηκα κι εγώ στην αρχή για τη μικρή μου, αλλά είμαι αισιόδοξη. Όλα φτιάχνονται πια, τι στο καλό. Το πολύ πολύ να χαπακωθούμε λίγο ακόμα. Τη διατροφή μου την πρόσεχα από πριν, δε μπορώ να αλλάξω κάτι ριζικά και να πεις ότι θα αλλάξει το ζάχαρο. Ζυμαρικά, ψωμιά και λοιπά τρώω μόνο ολικής και σε ελάχιστες ποσότητες. Έχω ραντεβού την Δευτέρα και με τη δατροφολόγο και θα δω τι θα μου πει κι αυτή. Διάβασα πάντως ότι κάνεουν καλ΄΄ό τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, οπότε αν τρως σαλατούλες προτίμησε κανένα μαρούλι, ρόκα, σπανάκι. 

κοριτσι μου εσυ κανεις διατροφουλα!!! μην αγχωνεσαι ρυθμιζεται ματια μου!!! το ειχε και η συναδελφος μου κι εκανε το ιδιο ...μετρησεις μετα τα φαγητα....αυτο που μ ελεγε και μ ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι με τις μετρησεις παρατηρουσε κατι περιεργα!ας πουμε εβρισκε ανεβασμες τιμες μετα απο φακες ενω πιο χαμηλες τιμες μετα απο φαγητα που θα επρεπε να ειναι πιο υψηλες! οποτε ειναι αναλογα και τους οργανισμους!! κανε τις μετρησεις σου και τσεκαρε το!

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

Ελπίζω να είστε όλες σας καλά. Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό μετά από 2 εβδομάδες να δούμε τα μωράκια μας.. διάβασα όλα τα μηνύματα σας..τι ωραία που έχετε διαλέξει κ ονόματα..κ εμείς έχουμε διαλέξει αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμη. Εμείς τα μοιράσαμε με τον άντρα μου, να διαλέξει εκείνος του μπέμπη κ εγώ της μπέμπας. Εμένα μου αρέσουν κ τα 2 ονόματα στα παιδια,εκείνος δεν τρελαίνεται κ τόσο. Οπότε το κοριτσάκι μας θα βαφτιστεί Κατερίνα από τη γιαγιά μου κ αν θέλει κ ο άντρας μου Ευγενία από την πεθερά μου. Φυσικά με ένα όνομα θα τη φωνάζουμε αλλά στα χαρτιά θα έχει 2 ονοματα. Κ ο μπέμπης θα βαφτιστεί Ραφαήλ κ ίσως Ιωάννης από τον πεθερό μου,ότι αποφασίσει ο άντρας μου!! Προς το παρόν τον φωνάζει μπέμπη κ την μπέμπα Κατερινουλα, οπότε καταλαβαίνετε τα δεύτερα ονόματά μας μπερδεύουν κάπως,😀😀!! Από πραγματακια για τα μωρά, δεν έχω κάνει τπτ μόνο χαζεύω,θα φτιάξω μια λίστα,κ θα δω τι θα κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί κ με τα νούμερα δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα!! Είναι κ που δεν ξέρω πόσο μεγάλα θα γεννηθούν τα μωράκια!! Επιπλέον δεν έχω κ πολλή αντοχή για να πάω για ψώνια,ίσως το σκ να πάμε να παραγγείλουμε καρότσι κ τα ρουχαλακια-πραγματακια βλέπουμε.. απλώς όσο περνάει ο καιρός βαραινω κ φοβάμαι μην κουραστω κ πολύ, αλλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν. Θα τη βρω τη χρυση τομή, δε με φοβάμαι ίσως ένα μαγαζί κάθε Σάββατο που δε δουλεύει κ ο άντρας μου για να μην κουράζομαι κ πολύ.. απλώς έχει να ετοιμάσει κ το καινούργιο σπίτι,έχει κ τη δουλειά του κ εμένα, του έχουν πέσει πολλά του κακομοίρη!! Αχ βρε κορίτσια σκέφτομαι ότι έχουν μείνει γύρω στις 10 εβδομάδες κ νομίζω ότι θέλω να είμαι συνέχεια έγκυος!! Μου αρέσει πολύ αυτή η περίοδος κ ας αγχώνομαι για πολλά πράγματα!!

 

εμενα κοριτσι μου μ αρεσει και το ιωαννης και ρο ραφαηλ .......ειναι και τα δυο πολυ ωραια ονοματα πραγματικα.....οπως επισης και τα κοριτσιστικα μ αρεσουν πολυ!!!!ειδικα το κατερινα ενα τσακ περισσοτερο.... εσυ βρε αγαπη μου πραγματικα πρεπει να εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση και να κουραζεσαι περισσοτερο απο εμας...λογικα θα εισαι οπως θα ειμαστε εμεις στον ενατο τωρα... οποτε σε καταλαβαινω!!!!! να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι για τα ψωνια!γι αυτο υπαρχει και το ιντερνετ και ειμαστε και τυχερες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Αχ μίλησες νστην ψυχούλα μου τώρα... Έχω και εγώ κανα δύο τέτοιες στον κύκλο μου οι οποίες με το έτσι θέλω μου λένε τις πιο κακές στιγμές του. Αλλά επειδή τις ξέρω και από πάντα έτσι ήταν δεν δίνω βάση. Σκέψου η μία κάθε φορά που με παίρνει τηλ να δει τι κάνω στο τέλος κάθε φορά μου λέει και να θυμάσαι μόλις γεννήσεις για ένα μήνα θα κλαις συνέχεια, όλες το παθαίνουν αλλά ντρέπονται να μιλήσουν, δεν είναι τα πράγματα τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζουν οι γυναίκες. 🤬🤬🤬 

😒😒😒😒 παρτες στο γαμο σου να σου πουν και του χρονου.......🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

Ελπίζω να είστε όλες σας καλά. Εμείς σήμερα έχουμε γιατρό μετά από 2 εβδομάδες να δούμε τα μωράκια μας.. διάβασα όλα τα μηνύματα σας..τι ωραία που έχετε διαλέξει κ ονόματα..κ εμείς έχουμε διαλέξει αλλά δεν έχουμε καταλήξει ακόμη. Εμείς τα μοιράσαμε με τον άντρα μου, να διαλέξει εκείνος του μπέμπη κ εγώ της μπέμπας. Εμένα μου αρέσουν κ τα 2 ονόματα στα παιδια,εκείνος δεν τρελαίνεται κ τόσο. Οπότε το κοριτσάκι μας θα βαφτιστεί Κατερίνα από τη γιαγιά μου κ αν θέλει κ ο άντρας μου Ευγενία από την πεθερά μου. Φυσικά με ένα όνομα θα τη φωνάζουμε αλλά στα χαρτιά θα έχει 2 ονοματα. Κ ο μπέμπης θα βαφτιστεί Ραφαήλ κ ίσως Ιωάννης από τον πεθερό μου,ότι αποφασίσει ο άντρας μου!! Προς το παρόν τον φωνάζει μπέμπη κ την μπέμπα Κατερινουλα, οπότε καταλαβαίνετε τα δεύτερα ονόματά μας μπερδεύουν κάπως,😀😀!! Από πραγματακια για τα μωρά, δεν έχω κάνει τπτ μόνο χαζεύω,θα φτιάξω μια λίστα,κ θα δω τι θα κάνω, γιατί έχω μπερδευτεί κ με τα νούμερα δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα!! Είναι κ που δεν ξέρω πόσο μεγάλα θα γεννηθούν τα μωράκια!! Επιπλέον δεν έχω κ πολλή αντοχή για να πάω για ψώνια,ίσως το σκ να πάμε να παραγγείλουμε καρότσι κ τα ρουχαλακια-πραγματακια βλέπουμε.. απλώς όσο περνάει ο καιρός βαραινω κ φοβάμαι μην κουραστω κ πολύ, αλλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να γίνουν. Θα τη βρω τη χρυση τομή, δε με φοβάμαι ίσως ένα μαγαζί κάθε Σάββατο που δε δουλεύει κ ο άντρας μου για να μην κουράζομαι κ πολύ.. απλώς έχει να ετοιμάσει κ το καινούργιο σπίτι,έχει κ τη δουλειά του κ εμένα, του έχουν πέσει πολλά του κακομοίρη!! Αχ βρε κορίτσια σκέφτομαι ότι έχουν μείνει γύρω στις 10 εβδομάδες κ νομίζω ότι θέλω να είμαι συνέχεια έγκυος!! Μου αρέσει πολύ αυτή η περίοδος κ ας αγχώνομαι για πολλά πράγματα!!

 

Α ωραία τα μοιρασατε εσείς με τα ονόματα..μια χαρά!! Εμείς ειλικρινά δεν έχουμε σκεφτεί ούτε και συζητήσει τίποτα ακόμα με τον άντρα μου.. θα δούμε πότε θα το αποφασίσουμε και αυτό.. για τα ψώνια θα τα κανονίσεις όλα και θα τα προλάβεις όλα ειδικά αν ξέρεις τι θέλεις και έχεις μια λίστα για να ξέρεις τι χρειάζεσαι.. για τα νούμερα όντως και εγώ μπερδεύομαι.. ούτε ξέρω πόσα θα πάρω.. πάντως σήμερα ένα σετακι από hm που μου άρεσε και το παρήγγειλα το πήρα σε 56 νομίζω τα μικρούλια νούμερα δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε, ειναι ήδη μεγαλουλι το αγοράκι μας είπε ο γιατρός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Αχ μίλησες νστην ψυχούλα μου τώρα... Έχω και εγώ κανα δύο τέτοιες στον κύκλο μου οι οποίες με το έτσι θέλω μου λένε τις πιο κακές στιγμές του. Αλλά επειδή τις ξέρω και από πάντα έτσι ήταν δεν δίνω βάση. Σκέψου η μία κάθε φορά που με παίρνει τηλ να δει τι κάνω στο τέλος κάθε φορά μου λέει και να θυμάσαι μόλις γεννήσεις για ένα μήνα θα κλαις συνέχεια, όλες το παθαίνουν αλλά ντρέπονται να μιλήσουν, δεν είναι τα πράγματα τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζουν οι γυναίκες. 🤬🤬🤬 

Α καλά!! Ότι να ναι.. να μη δίνεις βάση αγάπη μου και αν κάτι σου πουν και σου μείνει στο μυαλό να ρωτάς το γιατρό σου να σου φεύγει η ανησυχία, εγώ αυτό κάνω και η πιο τέλεια συμβουλή που μου έδωσε ο γιατρός ήταν να μην ακούω κανέναν γιατί κάθε μανούλα και κάθε παιδάκι είναι πολυ διαφορετικό, με άλλες ανάγκες και άλλο χαρακτήρα γιαυτο σε τέτοιες περιπτώσεις από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαίνουν!! Αυτό προσπαθώ και εγώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

ειμαι ετοιμη ναι γιατι τρομαξα με ολα αυτα που μου εχουν συμβει κι αν δεν βρισκαμε λυση με τους πεσσους θα πηγαιναμε προωρα!! λιγα πραγματα μου εμειναν πια... αλλα νομιζω τα εχω κανει πολυ νωρις!
δε θελω να αγχωνω καμια κοπελα!θεωρω ειναι νωρις ακομα! εχουμε δεκα εβδομαδες ακομα!!!

μα τι ωραια νεα ειναι αυτα σαντυ μου;;; πως μεγαλωσε ετσι;;;; καλα εκανες και ρωτησες!!μην παθεις καμια εμμονη οχι!!! κι εμενα προχτες μου ειπε στο τριωρο.....αλλα οχι να τρελαινομαστε!!!🥰
τι καλα που θα εχεις τη μαια διπλα σου για τον θηλασμο! θα πανε ολα τελεια να ξερεις!!! 💜
 

αχουυυυ μυριζουν μπεμπεδιλα;;;για πες!!!!! εμενα το babyplanet αν και ειναι αοσμο οταν παω να μυρισω τα ρουχαλακια μου βγαζει μυρωδια μωρου!!πως γινεται αυτο μου λετε;;;🤣 καλα εκανες και εστειλες στη γιατρο σου κουνελακι!!!σου απαντησε;;

 

κοριτσι μου εσυ κανεις διατροφουλα!!! μην αγχωνεσαι ρυθμιζεται ματια μου!!! το ειχε και η συναδελφος μου κι εκανε το ιδιο ...μετρησεις μετα τα φαγητα....αυτο που μ ελεγε και μ ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι με τις μετρησεις παρατηρουσε κατι περιεργα!ας πουμε εβρισκε ανεβασμες τιμες μετα απο φακες ενω πιο χαμηλες τιμες μετα απο φαγητα που θα επρεπε να ειναι πιο υψηλες! οποτε ειναι αναλογα και τους οργανισμους!! κανε τις μετρησεις σου και τσεκαρε το!

εμενα κοριτσι μου μ αρεσει και το ιωαννης και ρο ραφαηλ .......ειναι και τα δυο πολυ ωραια ονοματα πραγματικα.....οπως επισης και τα κοριτσιστικα μ αρεσουν πολυ!!!!ειδικα το κατερινα ενα τσακ περισσοτερο.... εσυ βρε αγαπη μου πραγματικα πρεπει να εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση και να κουραζεσαι περισσοτερο απο εμας...λογικα θα εισαι οπως θα ειμαστε εμεις στον ενατο τωρα... οποτε σε καταλαβαινω!!!!! να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι για τα ψωνια!γι αυτο υπαρχει και το ιντερνετ και ειμαστε και τυχερες!!!

Καλά έκανες Διονακι μου!! Σε καταλαβαίνω, και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.. εγώ σου εύχομαι να μη γίνει τίποτα πρόωρα αλλά εσύ ας είσαι έτοιμη πρακτικά για να είσαι και πιο ήσυχη..δεν το θέλουμε το άγχος και για τα ψώνια.. μεγάλωσε ο μπέμπης ναι είναι και ψηλό μωράκι λέει ο γιατρός (ο άντρας μου είναι 1.98 μάλλον θα του μοιάζει).. ναι και εγώ χαίρομαι που θα έχω τη μαία γιατί δεν ξέρω τίποτα πάνω στο θέμα θηλασμός και μακάρι να μου πάει καλά, το θέλω πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

ειμαι ετοιμη ναι γιατι τρομαξα με ολα αυτα που μου εχουν συμβει κι αν δεν βρισκαμε λυση με τους πεσσους θα πηγαιναμε προωρα!! λιγα πραγματα μου εμειναν πια... αλλα νομιζω τα εχω κανει πολυ νωρις!
δε θελω να αγχωνω καμια κοπελα!θεωρω ειναι νωρις ακομα! εχουμε δεκα εβδομαδες ακομα!!!

μα τι ωραια νεα ειναι αυτα σαντυ μου;;; πως μεγαλωσε ετσι;;;; καλα εκανες και ρωτησες!!μην παθεις καμια εμμονη οχι!!! κι εμενα προχτες μου ειπε στο τριωρο.....αλλα οχι να τρελαινομαστε!!!🥰
τι καλα που θα εχεις τη μαια διπλα σου για τον θηλασμο! θα πανε ολα τελεια να ξερεις!!! 💜
 

αχουυυυ μυριζουν μπεμπεδιλα;;;για πες!!!!! εμενα το babyplanet αν και ειναι αοσμο οταν παω να μυρισω τα ρουχαλακια μου βγαζει μυρωδια μωρου!!πως γινεται αυτο μου λετε;;;🤣 καλα εκανες και εστειλες στη γιατρο σου κουνελακι!!!σου απαντησε;;

 

κοριτσι μου εσυ κανεις διατροφουλα!!! μην αγχωνεσαι ρυθμιζεται ματια μου!!! το ειχε και η συναδελφος μου κι εκανε το ιδιο ...μετρησεις μετα τα φαγητα....αυτο που μ ελεγε και μ ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι με τις μετρησεις παρατηρουσε κατι περιεργα!ας πουμε εβρισκε ανεβασμες τιμες μετα απο φακες ενω πιο χαμηλες τιμες μετα απο φαγητα που θα επρεπε να ειναι πιο υψηλες! οποτε ειναι αναλογα και τους οργανισμους!! κανε τις μετρησεις σου και τσεκαρε το!

εμενα κοριτσι μου μ αρεσει και το ιωαννης και ρο ραφαηλ .......ειναι και τα δυο πολυ ωραια ονοματα πραγματικα.....οπως επισης και τα κοριτσιστικα μ αρεσουν πολυ!!!!ειδικα το κατερινα ενα τσακ περισσοτερο.... εσυ βρε αγαπη μου πραγματικα πρεπει να εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση και να κουραζεσαι περισσοτερο απο εμας...λογικα θα εισαι οπως θα ειμαστε εμεις στον ενατο τωρα... οποτε σε καταλαβαινω!!!!! να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι για τα ψωνια!γι αυτο υπαρχει και το ιντερνετ και ειμαστε και τυχερες!!!

Με πήρε και μου είπε, να μην αγχώνομαι και αφού έχουμε αύριο ραντεβού θα τα πούμε από κοντά.. τώρα κάνω υπομονή, να έρθει το αύριο!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2022 at 2:26 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Πάντως Ευακι από 50+€ που κάνει η ένεση εγώ πλήρωσα 12€, αρα καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος. Σήμερα την έκανα. Οπότε δεν ξανά ρωτάς ρε συ;

 

Ενιωσες κάτι μετά?? Είχε κάποιο σύμπτωμα? 

Πάμφθηνη είναι, τι ακριβή μου είπε απορω! Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση , αύριο θα πάω τελικά κ θα το διαλεύκανω. Προσωπικά θα ζητήσω να τη κάνω,  δε θέλω να το ρισκάρω ότι κ να μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/1/2022 at 10:14 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άσχετο που θέλω; Εσείς τι βέρες έχετε εννοώ χρυσές ή ασήμι; Εμένα μου αρέσουν τα ασημένια κοσμήματα και ειδικά τα δαχτυλίδια. Λέτε να μην φαίνονται ωραίες;

Κ εγώ το ψάχνω αυτό το θέμα, κ τείνω προς το λευκοχρυσο.. Χρυσό δε μπορώ να φορέσω με τόσο λευκό δερμα, (Καλά εγώ δε μπορώ γενικότερα να φορεσω δαχτυλίδια καθόλου, δε τα αντέχω στα χέρια μου) όποτε θα κοιτάξω για κάτι που λογικά θα καταληξω να το φοράω στο λαιμό! 

Πρώτα απ'όλα όμως, ακόμη παλεύω να αποφασίσω αν θα κάνω πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης!!! Με δεδομένο ότι θα κάνω γαμο-βαφτιση αργότερα ! 

Με βλέπω τελικά να γενναω εκτός γάμου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Κ εγώ το ψάχνω αυτό το θέμα, κ τείνω προς το λευκοχρυσο.. Χρυσό δε μπορώ να φορέσω με τόσο λευκό δερμα, (Καλά εγώ δε μπορώ γενικότερα να φορεσω δαχτυλίδια καθόλου, δε τα αντέχω στα χέρια μου) όποτε θα κοιτάξω για κάτι που λογικά θα καταληξω να το φοράω στο λαιμό! 

Πρώτα απ'όλα όμως, ακόμη παλεύω να αποφασίσω αν θα κάνω πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης!!! Με δεδομένο ότι θα κάνω γαμο-βαφτιση αργότερα ! 

Με βλέπω τελικά να γενναω εκτός γάμου!!! 

Ωχ Εύα μου έχεις κι εσύ τέτοια τρεξίματα ε; Αλλάζει κάτι πρακτικά; Σε σχέση με το σύμφωνο συμβίωσης και τον πολιτικό; ή είναι το ίδιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Κ εγώ το ψάχνω αυτό το θέμα, κ τείνω προς το λευκοχρυσο.. Χρυσό δε μπορώ να φορέσω με τόσο λευκό δερμα, (Καλά εγώ δε μπορώ γενικότερα να φορεσω δαχτυλίδια καθόλου, δε τα αντέχω στα χέρια μου) όποτε θα κοιτάξω για κάτι που λογικά θα καταληξω να το φοράω στο λαιμό! 

Πρώτα απ'όλα όμως, ακόμη παλεύω να αποφασίσω αν θα κάνω πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης!!! Με δεδομένο ότι θα κάνω γαμο-βαφτιση αργότερα ! 

Με βλέπω τελικά να γενναω εκτός γάμου!!! 

Αυτό για τα δαχτυλίδια το είχα κ εγώ.. ΠΟΤΕ δεν φόρεσα.. την βέρα δεν μπορώ να την αποχωριστώ πια.. πάντως όσο για το γάμο, επειδή το είχα ψαξει όταν είχα ξαναμεινει έγκυος την άνοιξη, γιατί και εμείς πρώτα ο Θεός γαμο-βαφτιση θα κάνουμε, θα σου έλεγα να κάνεις ένα απλό πολιτικό, εφόσον θα κάνεις γαμο-βαφτιση μετά, δεν χρειάζεται πολλά πράγματα, μια υπογραφή βάλτε εκεί στο δημαρχείο, με έναν ακόμα άνθρωπο, 5 λεπτά θα πάρει, ούτε βέρες, ούτε τίποτα αν δεν υελετε.. γιατί ο συμβολαιογράφος για το σύμφωνο συμβίωσης μας είχε ζητήσει 150 ευρώ, οπότε προτίμησα να τα βάλω για τις βερες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Ενιωσες κάτι μετά?? Είχε κάποιο σύμπτωμα? 

Πάμφθηνη είναι, τι ακριβή μου είπε απορω! Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση , αύριο θα πάω τελικά κ θα το διαλεύκανω. Προσωπικά θα ζητήσω να τη κάνω,  δε θέλω να το ρισκάρω ότι κ να μου πει. 

Όχι όχι τίποτα δεν ένιωσα κορίτσι μου. Κανένα σύμπτωμα είναι από ότι μου εξήγησαν μια ένεση αντισωμάτων αντίστοιχο με το αντιτετανικο που κάνουμε. Δηλαδή την κάνεις κάθε φορά που χρειάζεται. Κι έτυχε η νοσοκόμα που μου την έκανε την είχε κάνει κι αυτή στην εγκυμοσύνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Κ εγώ το ψάχνω αυτό το θέμα, κ τείνω προς το λευκοχρυσο.. Χρυσό δε μπορώ να φορέσω με τόσο λευκό δερμα, (Καλά εγώ δε μπορώ γενικότερα να φορεσω δαχτυλίδια καθόλου, δε τα αντέχω στα χέρια μου) όποτε θα κοιτάξω για κάτι που λογικά θα καταληξω να το φοράω στο λαιμό! 

Πρώτα απ'όλα όμως, ακόμη παλεύω να αποφασίσω αν θα κάνω πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης!!! Με δεδομένο ότι θα κάνω γαμο-βαφτιση αργότερα ! 

Με βλέπω τελικά να γενναω εκτός γάμου!!! 

Ααααα είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση. Εγώ στην αρχή είπα για σύμφωνο αλλά ο αντρουλης νμου δεν ήθελε με τίποτα οπότε ο πολιτικός ήταν μονόδρομος. Γιατί κι εμείς μετά θα κάνουμε γάμο-βαφτιση. Απλα αυτό που θέλουμε να γλιτώσουμε όπως κι εσεις μάλλον είναι η διαδικασία της αναγνώρισης κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Α ωραία τα μοιρασατε εσείς με τα ονόματα..μια χαρά!! Εμείς ειλικρινά δεν έχουμε σκεφτεί ούτε και συζητήσει τίποτα ακόμα με τον άντρα μου.. θα δούμε πότε θα το αποφασίσουμε και αυτό.. για τα ψώνια θα τα κανονίσεις όλα και θα τα προλάβεις όλα ειδικά αν ξέρεις τι θέλεις και έχεις μια λίστα για να ξέρεις τι χρειάζεσαι.. για τα νούμερα όντως και εγώ μπερδεύομαι.. ούτε ξέρω πόσα θα πάρω.. πάντως σήμερα ένα σετακι από hm που μου άρεσε και το παρήγγειλα το πήρα σε 56 νομίζω τα μικρούλια νούμερα δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε, ειναι ήδη μεγαλουλι το αγοράκι μας είπε ο γιατρός..

Καλά εμεις έχουμε καταλήξει κ στο πότε θα τα βαφτίσουμε κ σε νονους,όχι σε ημερομηνίες ακριβώς αλλά σε εποχή που προτιμάμε!! Νομίζω το 56 είναι καλό νούμερο για τον πρώτο καιρό. Απλώς μην πάρεις πολλά, για να δεις πόσο ακριβώς θα γεννηθεί κ μετά παίρνεις αναλόγως. Δλδ μια 5αδα είναι καλά νομίζω. εμάς χθες που τα είδαμε τα μωράκια είναι 1,2 kg το καθένα οπότε έχουν κανονική ανάπτυξη για την εβδομάδα που είναι, σαν να είχαμε ένα μωρό. Σκέψου ότι στα orchestra τα 0 είναι 52 εκ κ εγώ λέω να πάρω κάποια λίγα από αυτά για αρχή, αλλά λίγα ας πούμε μια 5αδα στο καθένα. Απλώς θα τα πάρω ουδέτερα χρώματα για να ταιριάζουν κ στα 2. Εγώ έχω κ στεγνωτηριο οπότε αν ξεμεινω τα βάζω στο πλυντήριο κ σε 3 ώρες έχω ρούχα. Επιπλέον αγοράζουμε κ μετά τη γέννα, μη σε αγχωνει αυτο, καλύτερα να αγοράσεις μετά παρά να πάρεις ένα σωρό ρούχα που θα τα φορέσει 10,15 μέρες..καλύτερα να κοιτάζεις αν θες να πάρεις από τώρα κ αυτά στα 60 εκ. Οπότε να πάρεις κάποια κ από αυτά. Εγώ στα hm δεν έχω κοιτάξει γιατί μου φαίνονται πολύ πιο οικονομικά αυτά στα orchestra κ με την κάρτα κ είναι καλής ποιότητας,έχω πάρει ήδη κάποια φορμακια βέβαια, όχι φανελάκια. Θα δω κ τα φανελάκια κ αποφασίζω. Σήμερα θα πάμε να πάρουμε κ το καρότσι μας, μεγάλη αγορά, ευτυχώς το έβγαλε σε έκπτωση.. αν κ ήμουν κάπως προληπτική με το να το πάρω από τώρα, η τιμή του είναι δελεαστική για να το αφήσουμε γιατί σε αυτό το καρότσι δεν πέφτει η τιμή. Κ το έχει κ ετοιμοπαραδοτο οπότε το απόγευμα θα έχουμε συγκινήσεις!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Αχ μίλησες νστην ψυχούλα μου τώρα... Έχω και εγώ κανα δύο τέτοιες στον κύκλο μου οι οποίες με το έτσι θέλω μου λένε τις πιο κακές στιγμές του. Αλλά επειδή τις ξέρω και από πάντα έτσι ήταν δεν δίνω βάση. Σκέψου η μία κάθε φορά που με παίρνει τηλ να δει τι κάνω στο τέλος κάθε φορά μου λέει και να θυμάσαι μόλις γεννήσεις για ένα μήνα θα κλαις συνέχεια, όλες το παθαίνουν αλλά ντρέπονται να μιλήσουν, δεν είναι τα πράγματα τόσο ρόδινα όσο τα παρουσιάζουν οι γυναίκες. 🤬🤬🤬 

Α κ εγώ δεν μπορώ τέτοιες ιστορίες, ή ας πούμε με κακη κατάληξη. Αγχώνομαι κ στενοχωριέμαι.. ειδικά οι ιστορίες με τοκετούς ούτε να τις ακούω δε θέλω. Όταν φτάσει η δική μας ώρα θα το αισθανθούμε. Σε κάθε γυναίκα έτσι κ αλλιώς είναι ξεχωριστά. Βέβαια υπάρχει κ η επιλοχειος κατάθλιψη κ καλό είναι να το αναγνωρίσουμε νωρίς αν μας συμβεί ή αν μας περιτριγυρίζει, μόνο κ μόνο για να μη χάσουμε τις ωραίες στιγμές αλλά ως εκεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

ειμαι ετοιμη ναι γιατι τρομαξα με ολα αυτα που μου εχουν συμβει κι αν δεν βρισκαμε λυση με τους πεσσους θα πηγαιναμε προωρα!! λιγα πραγματα μου εμειναν πια... αλλα νομιζω τα εχω κανει πολυ νωρις!
δε θελω να αγχωνω καμια κοπελα!θεωρω ειναι νωρις ακομα! εχουμε δεκα εβδομαδες ακομα!!!

μα τι ωραια νεα ειναι αυτα σαντυ μου;;; πως μεγαλωσε ετσι;;;; καλα εκανες και ρωτησες!!μην παθεις καμια εμμονη οχι!!! κι εμενα προχτες μου ειπε στο τριωρο.....αλλα οχι να τρελαινομαστε!!!🥰
τι καλα που θα εχεις τη μαια διπλα σου για τον θηλασμο! θα πανε ολα τελεια να ξερεις!!! 💜
 

αχουυυυ μυριζουν μπεμπεδιλα;;;για πες!!!!! εμενα το babyplanet αν και ειναι αοσμο οταν παω να μυρισω τα ρουχαλακια μου βγαζει μυρωδια μωρου!!πως γινεται αυτο μου λετε;;;🤣 καλα εκανες και εστειλες στη γιατρο σου κουνελακι!!!σου απαντησε;;

 

κοριτσι μου εσυ κανεις διατροφουλα!!! μην αγχωνεσαι ρυθμιζεται ματια μου!!! το ειχε και η συναδελφος μου κι εκανε το ιδιο ...μετρησεις μετα τα φαγητα....αυτο που μ ελεγε και μ ειχε κανει εντυπωση παντως ειναι οτι με τις μετρησεις παρατηρουσε κατι περιεργα!ας πουμε εβρισκε ανεβασμες τιμες μετα απο φακες ενω πιο χαμηλες τιμες μετα απο φαγητα που θα επρεπε να ειναι πιο υψηλες! οποτε ειναι αναλογα και τους οργανισμους!! κανε τις μετρησεις σου και τσεκαρε το!

εμενα κοριτσι μου μ αρεσει και το ιωαννης και ρο ραφαηλ .......ειναι και τα δυο πολυ ωραια ονοματα πραγματικα.....οπως επισης και τα κοριτσιστικα μ αρεσουν πολυ!!!!ειδικα το κατερινα ενα τσακ περισσοτερο.... εσυ βρε αγαπη μου πραγματικα πρεπει να εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση και να κουραζεσαι περισσοτερο απο εμας...λογικα θα εισαι οπως θα ειμαστε εμεις στον ενατο τωρα... οποτε σε καταλαβαινω!!!!! να ξεκουραζεσαι και να μην αγχωνεσαι για τα ψωνια!γι αυτο υπαρχει και το ιντερνετ και ειμαστε και τυχερες!!!

Ακριβώς το ίδιο μου λέει κ ο γιατρός κάθε φορά που με βλέπει, "εσύ τώρα είσαι σαν να είσαι στον 9ο". Σκέψου πως το κάθε μωράκι ζυγίζει περίπου 1200 .Το πρωί είμαι καλά,το απόγευμα κάπως βαραινω κ είμαι δυσκολότερα. Ευτυχώς δεν έχω πάρει κ πολλά κιλά, ζυγιστηκα χθες στο γιατρό κ είμαι στο +12. Για την ώρα τη γλίτωσα την καμπύλη σακχάρου γιατί ο γιατρός μου δεν τη βάζει σε όλες να την κάνει πάρα μόνο αν υπάρχουν ευρήματα κ εμένα μου είπε όλα είναι καλά. Φυσικά βλέπουμε κ αργότερα κ εγώ συνεχίζω να προσέχω την κατανάλωση ζάχαρης τουλάχιστον από τα γλυκά.. καλά έκανες κ εσύ κ ψωνίσες, με τόσα που σου έχουν τύχει,καλύτερα να τα έχεις από νωρίς.. εμεις θα πάμε να πάρουμε το καρότσι σήμερα,κ εγώ αισθάνομαι ότι είναι νωρίς,αλλά έπεσε η τιμή του σε ένα κατάστημα κ είπαμε να το εκμεταλλευτούμε. Κ από την άλλη πρέπει να είμαι έτοιμη ένα τσακ παραπάνω γιατί δεν ξέρεις πότε τι μπορεί να συμβεί. Απλώς είναι κ μικρό το σπίτι μας κ θα προτιμούσα να έχουμε μετακομίσει προτού αγοράσουμε κούνια, καρότσι κτλ για να πάνε στο καινούργιο σπίτι,αλλά δεν πειράζει. Πιστεύω μέσα στο Φεβρουάριο τουλάχιστον να τα καταφέρουμε με το καινούργιο σπίτι κ να πάει εκεί η κούνια!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Ωχ Εύα μου έχεις κι εσύ τέτοια τρεξίματα ε; Αλλάζει κάτι πρακτικά; Σε σχέση με το σύμφωνο συμβίωσης και τον πολιτικό; ή είναι το ίδιο;

Απο ότι διάβασα στο ίντερνετ, δεν υπάρχουν νομικες διαφορές Γι αυτο δυσκολεύομαι να διαλεξω!

Μονο, σε σχέση με τον κορονοιο, θεωρείται πιο ασφαλές το σύμφωνο συμβίωσης γιατί, δεν έχεις να βγεις να πας σε υπηρεσίες, για παράβολα κ άδειες, ούτε μετα να είσαι για αυτά τα λίγα λεπτά στο δημαρχείο με το δήμαρχο κ 2 μάρτυρες. (Οι γονείς του συντρόφου μου κ αδερφια, δε θα μπορούν να κατέβουν από Θεσ/κη, οπότε κ γω αν είναι μόνο τους γονείς μου θα καλουσα). 

Ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό(!) όλο αυτό αλλά όλοι φίλοι γνωστοί μου κόλλησαν κ ταλαιπωρηθηκαν με βηχα, κ αν κ εμβολιασμένη δε τολμω να ρισκάρω γιατί ο βήχας είναι το χειρότερο μου κ ασφάλεια του μωρού είναι πάνω απ'όλα... 

Στο σύμφωνο συμβίωσης, μόνο τυπικη χαρτουρα ζητάνε, που έχω ηδη, τα στέλνεις όλα μέσω μέηλ στο συμβολαιογράφο, κ πας μόνο 1 φορά για τη τελική υπογραφή κ τέλειωσε. Να αρπάξω κάτι τότε (?) Τι να πω πια... 

Ο σύντροφος μου, μου λέει ότι με κάνει να αγχώνομαι λιγότερο, οπότε θα πρέπει να αποφασίσω στις επόμενες μέρες  .. 

Υ.Γ @Διόνη χαίρομαι που είσαι καλύτερα ! Περαστικά κ αγύριστα όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Αυτό για τα δαχτυλίδια το είχα κ εγώ.. ΠΟΤΕ δεν φόρεσα.. την βέρα δεν μπορώ να την αποχωριστώ πια.. πάντως όσο για το γάμο, επειδή το είχα ψαξει όταν είχα ξαναμεινει έγκυος την άνοιξη, γιατί και εμείς πρώτα ο Θεός γαμο-βαφτιση θα κάνουμε, θα σου έλεγα να κάνεις ένα απλό πολιτικό, εφόσον θα κάνεις γαμο-βαφτιση μετά, δεν χρειάζεται πολλά πράγματα, μια υπογραφή βάλτε εκεί στο δημαρχείο, με έναν ακόμα άνθρωπο, 5 λεπτά θα πάρει, ούτε βέρες, ούτε τίποτα αν δεν υελετε.. γιατί ο συμβολαιογράφος για το σύμφωνο συμβίωσης μας είχε ζητήσει 150 ευρώ, οπότε προτίμησα να τα βάλω για τις βερες.. 

Ναι 150 ζήτησε ο συμβολαιογράφος.. 

Αν πάμε σε δημαρχείο που δεν έχει χρέωση, βγαίνει πιο φθηνό πράγματι. Κ πραγματι αν είμαστε μόνο 2 μάρτυρες κ 2 γονείς, ίσως δεν έχουν καν νόημα οι βέρες τωρα, άσε που αν γινει Μάρτη κ έχω βαρύνει πολύ, θα σέρνομαι.. 

Αχ....  Είχα φανταστεί μια μικρή έστω γιορτή, λίγους φίλους κ καλούς μετά....  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η EvakiKrt είπε:

Απο ότι διάβασα στο ίντερνετ, δεν υπάρχουν νομικες διαφορές Γι αυτο δυσκολεύομαι να διαλεξω!

Μονο, σε σχέση με τον κορονοιο, θεωρείται πιο ασφαλές το σύμφωνο συμβίωσης γιατί, δεν έχεις να βγεις να πας σε υπηρεσίες, για παράβολα κ άδειες, ούτε μετα να είσαι για αυτά τα λίγα λεπτά στο δημαρχείο με το δήμαρχο κ 2 μάρτυρες. (Οι γονείς του συντρόφου μου κ αδερφια, δε θα μπορούν να κατέβουν από Θεσ/κη, οπότε κ γω αν είναι μόνο τους γονείς μου θα καλουσα). 

Ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό(!) όλο αυτό αλλά όλοι φίλοι γνωστοί μου κόλλησαν κ ταλαιπωρηθηκαν με βηχα, κ αν κ εμβολιασμένη δε τολμω να ρισκάρω γιατί ο βήχας είναι το χειρότερο μου κ ασφάλεια του μωρού είναι πάνω απ'όλα... 

Στο σύμφωνο συμβίωσης, μόνο τυπικη χαρτουρα ζητάνε, που έχω ηδη, τα στέλνεις όλα μέσω μέηλ στο συμβολαιογράφο, κ πας μόνο 1 φορά για τη τελική υπογραφή κ τέλειωσε. Να αρπάξω κάτι τότε (?) Τι να πω πια... 

Ο σύντροφος μου, μου λέει ότι με κάνει να αγχώνομαι λιγότερο, οπότε θα πρέπει να αποφασίσω στις επόμενες μέρες  .. 

Υ.Γ @Διόνη χαίρομαι που είσαι καλύτερα ! Περαστικά κ αγύριστα όλα! 

Ευακι μου σήμερα συγκέντρωσα όλα τα έγγραφα που χρειάζεται για τον πολιτικό και τα έκανα όλα διαδυκτιακα δεν χρειάστηκε να πάω πουθενά. Δεν είναι και πάρα πολλά, εκτός και αν αλλάζει αυτό από δήμο σε δήμο. Και θα τα στείλω και με μέιλ οπότε θα πάμε μόνο την μέρα εκείνη να βάλουμε τις υπογραφές.

Επίσης κι εμείς μόνο εμείς και οι μάρτυρες θα είμαστε με μάσκα μέσα στην αίθουσα. Επίσης εδώ γίνονται πολιτικοί και Σάββατο που θα τον κάνουμε εμείς κι έτσι στο δημαρχείο δεν θα είναι κανένας άλλος. Οπότε δεν είναι υπερβολικό κι εγώ φοβάμαι πολύ.

Πολύ καλά σου λέει το αγόρι σου πάντα πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αγχωνει λιγότερο, για να είναι χαρούμενα Κάιντα μωράκια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tvz είπε:

Α κ εγώ δεν μπορώ τέτοιες ιστορίες, ή ας πούμε με κακη κατάληξη. Αγχώνομαι κ στενοχωριέμαι.. ειδικά οι ιστορίες με τοκετούς ούτε να τις ακούω δε θέλω. Όταν φτάσει η δική μας ώρα θα το αισθανθούμε. Σε κάθε γυναίκα έτσι κ αλλιώς είναι ξεχωριστά. Βέβαια υπάρχει κ η επιλοχειος κατάθλιψη κ καλό είναι να το αναγνωρίσουμε νωρίς αν μας συμβεί ή αν μας περιτριγυρίζει, μόνο κ μόνο για να μη χάσουμε τις ωραίες στιγμές αλλά ως εκεί..

Έτσι κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και την βιώνει διαφορετικά την όλη κατάσταση..  εγώ κρατάω μόνο τις καλές ιστορίες από τις γυναίκες των οικογενειών μας που τις εμπιστεύομαι... 

Όσο για την επιλοχειο έχω κάνει ένα μίνι σεμινάριο στον Χρήστο 😂 και του είπα πως αν παρατηρήσει κάτι να με πάρει και να πάμε σε έναν ψυχολόγο, γιατί πολύ πιθανό να μην καταλάβω τίποτα εγώ... 

Επίσης γράφω σε ένα τετράδιο τώρα που είμαι στα καλά μου τι πράγματα πρέπει να προσέχω αφού γεννήσω δεν ξερω αν θα με βοηθήσει αλλά τώρα το θεωρώ καλή ιδέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ααααα είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση. Εγώ στην αρχή είπα για σύμφωνο αλλά ο αντρουλης νμου δεν ήθελε με τίποτα οπότε ο πολιτικός ήταν μονόδρομος. Γιατί κι εμείς μετά θα κάνουμε γάμο-βαφτιση. Απλα αυτό που θέλουμε να γλιτώσουμε όπως κι εσεις μάλλον είναι η διαδικασία της αναγνώρισης κλπ.

Ακριβως Όπως τα λες!

Εμένα μου είπε, να το αποφασίσω εγώ με ότι κριτήριο με κάνει να μην αγχώνομαι! Αλλά όλο κάτι προκύπτει για να αγχώνομαι!

Δε με θέλει να γλιτώσω το να τρέχω σε υπηρεσίες με τη κοιλιά στο στομα ούτως ή άλλως γιατί δυστυχώς εργάζομαι στον πιο κακό κλάδο σε θέματα ασφάλισης κ επιδομάτων..  Λειτουργούμε ακομη με χαρτινες καρτελες ενσήμων κ ακόμη μας μετρούν τα ένσημα του 2019! Ελπιζοντας ότι θα μας ανανεώσουν την ασφάλεια από 1η Μάρτη κ ας μην έχουν μετρήσει τα ένσημα μας ακόμη, (αλλιώς θα πρέπει να παω να τσακωθω κ Γι αυτο) .. Θα πρέπει να παω στο ΙΚΑ μας να απαίτησω-ικετεψω να πάρω προτεραιότητα να μου μετρήσουν τα του 2020- 2021 για να αποδείξω ότι έχω 200 ενσημα για επίδομα κύησης. 

Γέλια κ κλάματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ευακι μου σήμερα συγκέντρωσα όλα τα έγγραφα που χρειάζεται για τον πολιτικό και τα έκανα όλα διαδυκτιακα δεν χρειάστηκε να πάω πουθενά. Δεν είναι και πάρα πολλά, εκτός και αν αλλάζει αυτό από δήμο σε δήμο. Και θα τα στείλω και με μέιλ οπότε θα πάμε μόνο την μέρα εκείνη να βάλουμε τις υπογραφές.

Επίσης κι εμείς μόνο εμείς και οι μάρτυρες θα είμαστε με μάσκα μέσα στην αίθουσα. Επίσης εδώ γίνονται πολιτικοί και Σάββατο που θα τον κάνουμε εμείς κι έτσι στο δημαρχείο δεν θα είναι κανένας άλλος. Οπότε δεν είναι υπερβολικό κι εγώ φοβάμαι πολύ.

Πολύ καλά σου λέει το αγόρι σου πάντα πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αγχωνει λιγότερο, για να είναι χαρούμενα Κάιντα μωράκια μας. 

Όλα διαδικτυακά!!!! Ααα πολύ ευχάριστο αυτό ! Επειδή είμαι ακόμη στην αρχή της  έρευνας , δε το είχα καταλάβει ότι βγαίνουν όλα έτσι κ για τον πολιτικό άρα από πλευράς ασφάλειας είναι το ίδιο! Κ στα 2 πας μόνο 1 φορά για υπογραφές! Αλλά στο σύμφωνο είναι τα 150 ε που το κάνουν πιο ακριβό. Ψιλοξεκαθαρισε το σκηνικό με τη πολύτιμη βοήθεια σου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η EvakiKrt είπε:

Όλα διαδικτυακά!!!! Ααα πολύ ευχάριστο αυτό ! Επειδή είμαι ακόμη στην αρχή της  έρευνας , δε το είχα καταλάβει ότι βγαίνουν όλα έτσι κ για τον πολιτικό άρα από πλευράς ασφάλειας είναι το ίδιο! Κ στα 2 πας μόνο 1 φορά για υπογραφές! Αλλά στο σύμφωνο είναι τα 150 ε που το κάνουν πιο ακριβό. Ψιλοξεκαθαρισε το σκηνικό με τη πολύτιμη βοήθεια σου ! 

Αχ χαίρομαι πάρα πολύ που σε βοήθησα. Αν θες και βοήθεια με τα χαρτιά να μου πεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εγώ το έκλεισα ηλεκτρονικά ! Θα το κάνω όμως για σιγουρια ! Για να μη τρέχω τελευταία στιγμή!
    • Κορίτσια μου αγαπημένα!!!!!❤️❤️❤️ Κάναμε χτες τη χοριακή και ακόμα δεν πιστεύω ότι τα καταφέραμε!!!! 💪Πετάμε στα σύννεφα ακόμα, νομίζω ότι ζω ένα όνειρο!!! Θα κάνουμε αύριο επαναληπτική, νιώθω όμως μέσα μου ότι όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα🙏!!! Εύχομαι σε όλες τις φίλες που προσπαθούν ή περιμένουν το αποτέλεσμα να πάρουν τη χαρά αυτή! Έχουμε περάσει όλες τόσο πολύ δύσκολα, που μας αξίζει επιτέλους να χαρούμε κι εμείς!!🌈👶 Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, αλλά με κάποιον τρόπο νιώθω ότι το πιο δύσκολο για μένα πέρασε κορίτσια μου. Σας στέλνω όλη μου την αγάπη❤️🌷 και σας ευχαριστώ για όλα όσα έχουμε πει όλους αυτούς τους μήνες🥰
    • Απαπαπα βρε κορίτσι μου τι περιπέτεια πέρασες λογικό να σε πιάσει άγχος ευτυχώς πήγαν όλα καλά και έκαναν λαθος οι γιατροί  να περάσεις με ηρεμία τις γιορτές και όμορφα 😊
    • Καλημέρα σε όλες.. Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα να έχουμε..με το καλό να ερθουν τα μωρακια μας! εγω είχα περιπέτειες χθες πάλι... πήγα στο νοσοκομείο γιατι είχα πόνο απο την Πέμπτη απο την αριστερή πλευρά απο το κεφάλι μεχρι τα πλευρά και φοβηθηκα μήπως είναι κάτι... πάω και μου λένε μολις μ κάνανε υπέρηχο στους πνεύμονες οτι έχω θρόμβο στην αρτηρία του αριστερού πνεύμονα..και κινδυνεύει η ζωη μου..ΣΟΚ😱 μου κανανε εισαγωγή για να μ κανουν αντιπηκτικες σε μεγάλες δόσεις..εν τέλει μου είπαν αν θελω να κάνω αξονική( που ειναι λίγο βλαβερό για το μωρό) για να είμαστε σίγουροι τι είναι και σε τι ποσότητα πρέπει να γίνουν οι αντιπηκτικες.την καναμε...και εδιξε οτι δεν υπάρχει κανένας θρόμβος..και μ ειπαν οτι ίσως είναι καποια αρχόμενη λοίμωξη...ΜΕ ΠΕΘΑΝΑΝ..στην κυριολεξία...μ ειχαν συνέχεια με οξυγόνο...μ έλεγαν οτι και να γίνει προτεραιότητα μας είσαι εσύ...θα κανουμε τα αδύνατα δυνατά... εγώ εκεί κλάμα και κακό...ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ...   ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ...ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ...❤️❤️❤️
    • Είχα κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού και δε μου το είπε ποτέ κανένας αλλά ούτε κι όταν πήγα εκεί μου ζήτησαν κάτι! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...