Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Επίσης μου έχει πει η γιατρός ότι οι παραπάνω από 10-12 ώρες νηστείας μπορεί να επηρεάσει την τιμή του σάκχαρου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για την καμπύλη. 

Εμένα μου είπε 12 ώρες νηστική. Που σημαίνει ότι θα πάω 7.30 το πρωί άρα, μπορώ να φάω μέχρι τις 7.30 το απόγευμα της προηγούμενης.. ούτε εγώ τρώω πολλά, αλλά τσιμπάω κανένα κρακερακι, κανένα κριτσινι, κανένα γιαουρτακι η κάνα φρούτο όταν πεινάσω αλλά δεν πάω με ώρα και δεν ξέρω, τώρα μου φενεται βουνό το 12ωρο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Εμένα μου είπε 12 ώρες νηστική. Που σημαίνει ότι θα πάω 7.30 το πρωί άρα, μπορώ να φάω μέχρι τις 7.30 το απόγευμα της προηγούμενης.. ούτε εγώ τρώω πολλά, αλλά τσιμπάω κανένα κρακερακι, κανένα κριτσινι, κανένα γιαουρτακι η κάνα φρούτο όταν πεινάσω αλλά δεν πάω με ώρα και δεν ξέρω, τώρα μου φενεται βουνό το 12ωρο!! 

Ναι συγνώμη εγώ δέκα ώρες έμεινα νηστική όχι δώδεκα που σου είπα πριν. Σίγουρα αποφεύγεις τα φρούτα οπωσδήποτε και τους υδατάνθρακες. Το γιαουρτακι, καμία σαλάτα κλπ.  Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, πίνε νεράκι να νιώθεις γεμάτη την κοιλίτσα και προσπάθησε να κοιμηθείς όσο πιο νωρίς γίνεται. Πότε θα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι συγνώμη εγώ δέκα ώρες έμεινα νηστική όχι δώδεκα που σου είπα πριν. Σίγουρα αποφεύγεις τα φρούτα οπωσδήποτε και τους υδατάνθρακες. Το γιαουρτακι, καμία σαλάτα κλπ.  Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, πίνε νεράκι να νιώθεις γεμάτη την κοιλίτσα και προσπάθησε να κοιμηθείς όσο πιο νωρίς γίνεται. Πότε θα πας;

Ευχαριστώ πολύ αγάπη μου.. την Τρίτη!! Μην μου πεις ακόμα είναι Σάββατο... Το σκευτομαι από προχθές.. 🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ευχαριστώ πολύ αγάπη μου.. την Τρίτη!! Μην μου πεις ακόμα είναι Σάββατο... Το σκευτομαι από προχθές.. 🤣🤣🤣🤣🤣

😂😂😂😂😂😂 Σε νιώθω ρε συ! Όταν με πιάνει κι εμένα η λιγούρα για χαζομάρες δεν μπορώ... Όχι το μόνο που θα σου πω είναι αυτές στις μέρες να τρως κανονικά. Τι ώρα ξυπνάς το πρωί; Δεν μπορείς ας πούμε να πας κατά τις δέκα ώστε να έχεις περιθώριο να φας μέχρι τις δέκα το βράδυ που είναι και πιο κοντά στην ώρα του ύπνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

😂😂😂😂😂😂 Σε νιώθω ρε συ! Όταν με πιάνει κι εμένα η λιγούρα για χαζομάρες δεν μπορώ... Όχι το μόνο που θα σου πω είναι αυτές στις μέρες να τρως κανονικά. Τι ώρα ξυπνάς το πρωί; Δεν μπορείς ας πούμε να πας κατά τις δέκα ώστε να έχεις περιθώριο να φας μέχρι τις δέκα το βράδυ που είναι και πιο κοντά στην ώρα του ύπνου;

Ξυπνάω πολύ πρωί.. το θέμα είναι ότι στο μικροβιολογικό που θέλω να πάω περνούν αίμα από τις 7.3-10 και κλείνουν το μεσερι..  θα προσπαθήσω να κοιμηθώ όσο πιο νωρίς μπορέσω.. και θα κάνω υπομονή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ξυπνάω πολύ πρωί.. το θέμα είναι ότι στο μικροβιολογικό που θέλω να πάω περνούν αίμα από τις 7.3-10 και κλείνουν το μεσερι..  θα προσπαθήσω να κοιμηθώ όσο πιο νωρίς μπορέσω.. και θα κάνω υπομονή!!! 

Κατάλαβα. Δεν πειράζει μια μέρα ούτε θα το καταλάβεις πότε θα περάσει και γίνεται μια φορά ευτυχώς... Δες να φας τελευταίο γεύμα κάτι που να σε πιάσει καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2021 at 8:58 ΠΜ, ο/η danceroce είπε:

Καλημερούδια, 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει απλά να το ακους την ημέρα συχνά!κόριτσια μου θέλει προσοχή αυτό το καιρό.. καλητερα με έρχεστε σε επαφή με κανέναν...!!εγώ κόλλησα κορονοιο...δεν πήγαινα πουθενά οσπου τη προηγούμενη Τρίτη πήγα στη πεθερά μου στο χωριό να τη δω...λεωωω καθαρός αέρας δεν υπάρχει κίνδυνος... ήρθε εκεί ένα ζευγάρι και την άλλη μέρα μας πήραν τηλ ότι η κοπέλα ήταν θετική...από τη προηγούμενη Τετάρτη κλειστικα μόνη σπίτι... παραμονή , Χριστούγεννα την έβγαλα μόνη...κάθε μέρα έκανα τέστ και τη Κυριακή βγήκα θετική...ο άντρας μου βγήκε και αυτός ..και τα πεθερικά μου ..ευτυχώς στην ατυχία μου είναι τυχερή γτ μάλλον περνάω την όμικρον...τώρα θα δείξει .. περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω πως θα κυλήσουν τα πράγματα...

Κορίτσι μου κόλλησες;;;περαστικά!!! Η αλήθεια είναι ότι πρωτοχρονιά ήρθα κι εγώ σε επαφή με κρουσμα αλλά ακόμα δεν έχω βγει θετική οπότε λέω μάλλον την γλίτωσα!! Σίγουρα θα περνάς όμικρον και καλύτερα από τη μια να έχεις αντισώματα!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρήθηκες πολύ;;; Πως είσαι τώρα;;;;;

στις On 30/12/2021 at 8:43 ΠΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα τσουπρες μου!!! 😍

Ρε σεις εχθές μου είπε η γιατρός ότι πλέον πρέπει να δίνω σημασία και στις κινήσεις της μικρής, αλλά δεν ρώτησα περισσότερα, δεν ξέρω γιατί, μάλλον βαπο τον ενθουσιασμό μου ότι όλα είναι καλά! 😂 Πρέπει να μετράμε κλωτσιές ή να έχουμε το νου μας απλά στον αν κουνιέται; Σας έχουν πει κάτι εσάς οι γιατροί σας;

Ναι αγαπακι...κι εμένα μου το είχε πει ο γιατρός από την 25η εβδομάδα περίπου... Αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να καθόμαστε τόσο τακτικά όσο θα καθόμαστε αργότερα μετά την 34η εβδομάδα...αλλά πρέπει μέσα στη μέρα να νιώθουμε το μωράκι μας...εγώ λέω την ένιωσα αυτή την ώρα; Ναι! Ωραία λέω θα ξαναελεγξω την επόμενη ώρα ...και το πάω κάπως έτσι!!!

στις On 30/12/2021 at 11:57 ΠΜ, ο/η Tinkerbelly είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Με το καλό να έρθει ο καινούριος χρόνος που θα μας φέρει και τα παιδάκια μας!

Περαστικά @Διόνη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά και θα πάνε όλα καλά. Όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι και να κάνεις ευχάριστες σκέψεις. Ο χρόνος κυλάει γρήγορα,  περάσαμε ήδη τα μισά, εγώ προσωπικά δεν το κατάλαβα πότε πέρασαν οι μήνες. Καταλαβαίνω ότι λαχτάρησες, λογικό είναι, αλλά σε παρακολουθούν οι γιατροί και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. 🧡

Όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να συνειδητοποιήσω την αλλαγή που θα έρθει στη ζωή μας. Πώς μετά από τόσα χρόνια οι δυό μας, θα γίνουμε τρεις... Από ψώνια, λίγα πράγματα πήραμε, νομίζω με τη νέα χρονιά θα οργανωθούμε. Εμάς θα μας δώσουν αρκετά πράγματα, κι έτσι θα αγοράσουμε συγκεκριμένα. Πρώτα ο Θεός κι εμείς θα μετακομίσουμε, το βλέπω εκεί γύρω στις αρχές καλοκαιριού, οπότε ούτε δωματιάκι θα φτιάξουμε. Θα στήσουμε μια συρταριέρα για τα πραγματάκια του παιδιού και θα είμαστε λίγο πρόχειρα για αρχή. 

Γιατρό έχουμε στις 11 Γενάρη, αλλά τέλος του μήνα θα πάμε ξανά στην εμβρυολόγο να δούμε αν υποχώρησαν κάποια ευρήματα που εντοπίστηκαν στη Β' επιπέδου. 

Από κιλά είμαι στα +2. Γλυκά έτρωγα στο παρελθόν αρκετά, αλλά τα τελευταία χρόνια τα περιόρισα σημαντικά και τον τελευταίο χρόνο τα έκοψα εντελώς στην προσπάθειά μου να γίνω μαμά και να υιοθετήσω έναν κάπως πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Βλέπω πόσο πιο υγιής και γεμάτη ενέργεια νιώθω χωρίς τη ζάχαρη. Όταν πήγαινα στο σούπερ μάρκετ, γιατί πλέον δεν πηγαίνω λόγω covid, λαχταρούσα καμιά λιχουδιά, κανένα μπισκοτάκι χωρίς ζάχαρη, αλλά μόλις έβλεπα στα συστατικά ότι ήταν γεμάτο σκόνες και άλλα υλικά με παράξενες ονομασίες, το μετάνιωνα και το άφηνα πίσω. Πλέον φτιάχνω μόνη μου αρκετές συνταγές με μέλι αντί για ζάχαρη. Φέτος έφτιαξα δύο φορές μελομακάρονα χωρίς ίχνος ΄ζάχαρης, ούτε στο σιρόπι, που έγιναν πεντανόστιμα. Όποια κοπέλα θέλει, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα και θα της στείλω ευχαρίστως τη συνταγή!!

Δεν μπορώ επίσης να βγάλω από το μυαλό μου την  @Kleo1997 . Εύχομαι να είναι καλά, να σταθεί στα πόδια της σιγά σιγά και η νέα χρονιά να της φέρει πολλά χαμόγελα και ένα νέο μωράκι.❤️

Κοριτσάκι μου ευχαριστω πολύ! Απλά περιμένω ήρεμα να περάσει ο καιρός πια και ετοιμάζω πράγματα!! Ποσο τέλεια τα έχεις καταφέρει με τη ζάχαρη!! Μπράβο σου...εγώ παίρνω κάτι μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη τώρα...δεν ξέρω αν είναι καλά....γιατί νομίζω κι οι γλυκαντικές ουσίες δεν κάνουν πολύ...αλλά δεν μπορώ χωρίς κάτι γλυκό μέσα στη μέρα...βέβαια τρώω κι εγώ μέλι αρκετο...

στις On 31/12/2021 at 1:03 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

Σας εύχομαι τα καλύτερα για το 2022 με προτεραιότητα φυσικά υγεία για εμάς, τα μωράκια μας,τις οικογένειες μας!! Περαστικά @Sandyb , @danceroce δυστυχώς κ αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι!! Εγώ πήγα προχθές στο γιατρό, τα μωράκια μας είναι μια χαρά ο μπέμπης βέβαια πάλι πιο ελαφρύς αλλά έχει μεγαλύτερα ποδαράκια, είναι περίπου 4 μέρες πίσω από την αδερφή του στην κοιλίτσα αλλά την περνάει στη μέτρηση στα ποδαράκια. Οπότε το πήρα απόφαση θα βγει ψηλός κ αδύνατος σαν τον μπαμπά του!! Θα ξανά πάμε σε 2 εβδομάδες κ τότε μου είπε να κάνω κ την καμπύλη σακχάρου.. οπότε για την ώρα τρώω αλλά με μέτρο εννοείται. Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες μέρες επειδή βγαίνω κ για φαγητό κ για καφέ κ για ψώνια είμαι αρκετά κουρασμένη κ βαριά!! Αφού σκέφτομαι ότι όταν θα τελειώσουν οι γιορτές θα κοιμάμαι όλη μέρα!!

Σας στέλνω ολες τις ευχές μου το 2022 να είναι από τις καλύτερες μας χρονιές, αγκαλιά με τα μωράκια μας❤️❤️

Ομορφιά μου τι ωραία νέα!!! Ο μικρός σου θα βγει παίδαρος!! Ψηλός λεπτός κούκλος!!! Έχω αδερφό έτσι για αυτό το λέω χαχαχαχα με το καλό η καμπύλη ζαχάρου!!!

στις On 31/12/2021 at 1:53 ΜΜ, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Κ περαστικουλια σε όσες ταλαιπωριεστε λιγάκι! 

@Διόνη Δυστυχώς δεν μας είχε πει πολλές λεπτομέριες! Θυμάμαι ότι προκλήθηκε μάλλον λόγω περιττών κιλών, ενδοκοιλιακο βάρος, οπότε άλλαξε διατροφή, έτρωγε μόνο υγιεινά, έχασε κιλά με μετρο, ξάπλα μπόλικη, με κολπικό πέσσο, όπως τα είπες κ συ δλδ, κ με υπομονή πήγαν όλα καλά ! Αργότερα με εγχείρηση το διόρθωσε! 

Μεγάλη προσοχή σε φταρνισμα κ έντονο βήχα,  γιατί ταρακουνιουνται όλα μέσα! 

Καλή Χρονιά να έχουμε!!! Το 2022(!) μας βρίσκει 2πλες ( και τριπλές)!! 

Εγώ αγαπακι δεν μπορώ να πω ότι πήρα παραπάνω κιλά...προσέχω με διατροφή...αλλά όσο να ναι τα κιλά του μωρού είναι κιλά... Τι να λέμε τώρα... Ειχα καταλάβει το χειρουργείο δεν θα το γλιτώσω μετά....εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Ας γεννηθεί το μωράκι μου και βλέπουμε!!!

στις On 31/12/2021 at 4:15 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Τι ωραία!!! Άσε ούτε που το κατάλαβα πότε πέρασε ο καιρός!!! 

Είναι νη καλύτερη περίοδος της ζωής μου! Την έχω ευχαριστηθεί πολύ την εγκυμοσύνη μου! 

Μια χαρά είναι οι ημερομηνίες! Να κάτσεις να χορτάσεις μαμαδιστικα φαγητά και γενικά φροντίδα!!! Εμένα αυτά μου λείπουν τον τελευταίο καιρό. 

Κι εγώ η αλήθεια είναι ότι την ζάχαρη την αποφεύγω όσο μπορώ και κάνω μόνη μου γλυκάκια με μέλι, γιατί μου είπε η γιατρός τα υποκατάστατα ζάχαρης να τα αποφεύγω όσο μπορώ... 

Χαχαχαχ τα κοριτσάκια μου φαίνεται πάντα βγαίνουν λίγο πιο στρουμπουλα σε σχέση με τα αγοράκια... Οπότε όλα πάνε καλά και δεν θα ανησυχείς πια για το θέμα της ανάπτυξης... Εμένα με έχει πιάσει πολύ υπνηλία αυτές τις μέρες και έχω άρχισε να νιώθω μια κούραση ειδικά όταν βάζω ηλεκτρική μετά θέλω να ξαπλώσω οπωσδήποτε... 

Ναι ναι ευτυχώς βγήκα από την δύσκολη θέση! 🙏 Βέβαια καλό θα ήταν ένα μην κολλούσε κανείς, αλλά πάλι καλά που είναι ελεφρια. 

Ναι δεν έχω καθόλου ψυχραιμία σαν άνθρωπος. Βέβαια όταν πρέπει να αντιμετωπίσω μια κατάσταση η οποία αφορά κάποιον άλλον εκεί δείχνω πολύ ψυχραιμία... 

Εγώ πάλι αποφάσισα να μην λέω τίποτα και σε κανέναν για αυτό το θέμα, γιατί είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει. Όπως μου την δίνει όταν μου λένε οι φίλοι μου ότι είμαι υπερβολική, αλλά για μένα σε αυτό το θέμα δεν είμαι. Ναι ρε κι εγώ αυτό σκέφτομαι το τέλος της εγκυμοσύνης γιατί δύο γνωστές μου έτσι έπαθαν κόλλησαν στο τέλος και γέννησαν χώρις τον γιατρό τους και δεν είδαν και τα μωράκια τους κατευθείαν. Δύσκολο είναι κι εγώ στο μυαλό μου την την περίοδο της εγκυμοσύνης την είχα πιο ξέγνοιαστη. Φανταζομουν ότι όταν εμένα έγκυος και μετά από ένα σημείο σταματούσα την δουλειά θα έβγαινα βόλτες για καφέδες με την παρεα μου βόλτες σε μαγαζιά κλπ. Βέβαια να λέμε δόξα τω θεώ που τα μωράκια μας είναι καλά και προχωράμε...

Μάλιστα κατάλαβα... Συνειδητοποιώ βέβαια τον τελευταίο καιρό ότι έχω συνηθίσει τις κινήσεις της και μερικές φορές μπορεί να μην δίνω σημασία στο αν κουνιέται ή όχι. Αλλά θα έχω το νου μου από δω και πέρα... 

Ναι την έκανα. Πήρα τα αποτελέσματα εμένα καλά μου φαίνονται τώρα περιμένω απάντηση από την γιατρό. 

85 με όριο το 95

169 με όριο το το 180

134 με όριο το 155

Ίσως είναι ανεβασμένο της τελευταίας ώρας; Αλλά φαντάζομαι αφού είναι εντός ορίων δεν δεν υπάρχει θέμα. 

Απλά στα ούρα πάλι φαίνεται ότι έχω μικροοργανισμούς και θα κάνω πάλι καλλιέργεια. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το θέμα των ούρων ενώ ακολουθώ πιστά τους κανόνες. Μια βγαίνει ότι έχω μικροοργανισμούς και μια όχι αλλά έχω πυοσφαιρια. Βέβαια όσες φορές έχω κάνει καλλιέργεια βγαίνει καθαρή. Δεν ξέρω και η γιατρός προβληματίζεται με αυτό το θέμα. Από το μικροβιολογικό μου λένε ότι είναι σύνηθες στις εγκύους.

 

στις On 2/1/2022 at 9:35 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Κουνελάκι μου πολύ καλά κάνατε!!! Κι εγώ έφαγα τα πάντα και η καούρα έχει βαρεσει κόκκινο... Είπα δυο μέρες είναι θα το δώσω να καταλάβει... Έκανα και την καμπύλη και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Η χρονιά όλων μας να είναι θεουλη μου αυτό εύχομαι!!! ❤️❤️❤️

Ναιιιιιιι γυναικεία υπόθεση φέτος το φλουρί! 😂😂😂 Εμας σε κάθε σπίτι το έτυχε γυναίκα!  Έχω ενθουσιαστεί κι εγώ! Ότι καλύτερο σε όλες μας! Αυτή είναι η χρονιά μας ούτως ή άλλως!!! Καλά κάνατε αγάπη μου να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Έτσι κι εμείς αυτό λέμε το χρόνου με το καλό!!! 

 

Αχ σήμερα πήραμε το κρεβατάκι και το ριλαξ από την κουνιάδα μου για να τα καθαρίσουμε και έχω τρελαθεί μιλάμε... Επίσης κορίτσια η μαμά μου, είχε κρατημένα παπουτσάκια αγκαλιας δικά μου και μου τα έδωσε να τα βάλω στην μπέμπα και έχω συγκινηθεί παρα πολύ!!! 27 χρονων παπούτσια! 😂😂😂

received_1093715381385861.jpeg

Τι τέλεια παπουτσάκια αγαπάκι μου είναι φοβερά!!! Τρελάθηκα!!!! Η καμπύλη σου μου φαίνεται τέλεια!!! Αν συγκρίνουμε και με τη δικιά μου που ήταν πολύ χαμηλή στην αρχή φαίνεται πολύ καλή η δικιά σου!!!! Μπράβο!!!!

στις On 5/1/2022 at 2:27 ΠΜ, ο/η MrsD είπε:

Κορίτσια καλή χρονιαααα από Αγγλία!!!😁❤Εύχομαι να είστε όλες πολύ καλά,υγιείς με τα όμορφα νινακια αγκαλιά τον Απριλιο!!!

Με όλο τον πανικό δεν έχω καταφέρει καθόλου να μπω να δω την ομάδα μας και τι γίνεται.. Εμείς κάναμε και τη Β επιπέδου αρχές Δεκεμβρίου και όλα βαίνουν καλώς!! Ο μπέμπης πλέον βαράει κανονικότατα,δεν είναι η υποψία μου,τον καταλαβαίνει και ο μπαμπάς!!🤣 Έχω έρθει πλέον Αγγλία,βέβαια σε λίγες μέρες επανέρχομαι Ελλάδα για 10ημερο διακοπών και παράλληλα για εξετάσεις αίματος,γυναικολόγου και καμπύλη σακχάρου!!Τέλη Φεβρουαρίου μετά θα κατέβω μέχρι τη γέννα!!

Γενικά έχω μπει σε mood προετοιμασίας νομίζω δειλά δειλά,δεν ξέρω αν κι εσείς κάνετε το ίδιο!!Ήδη πήραμε συρταριερα γιατί εδώ δεν έχει ντουλάπες με ράφια και ένα έπιπλο με ραφακια για τα παιχνίδια του...Βρήκα σε καλές τιμές relax απλό (χωρίς κούνημα),γυμναστηριο που το ήθελα ξυλινο και ένα αλογάκι κουνιστο και του τα πήρα!!Εδώ δουλεύει πολύ το second hand και νομίζω πως αξίζει!!😊 Γενικά έχω ήδη διαβάσει και δύο βιβλία μιας και από εμπειρία έχω μηδενική,περνάει η ώρα και ενημερώνομαι κιόλας!!Επίσης νομίζω αποφάσισα να το πάω λίγο μινιμαλ,μην το ζαλίσω με πολλά ερεθίσματα και παιχνίδια εξ αρχής...Βλέπουμε!!

Βρε κορίτσια,θέλω βοήθεια....Αγοράσατε τα πρώτα ρουχαλακια;Πήρα σήμερα κάποια άλλα και πάλι αγχώνομαι.. Θα φτασουν;Δε θα φτασουν;Θα του κανουν; Τα πήρα όλα σε νούμερο 0-3 μηνών αλλά και πάλι...

Σας κουράζω,το ξέρω,αλλά θα σας πω τι πήρα:

6 ολόσωμα με πατουσακια 

14 φορμακια καλοκαιρινα (είπα πως θα φορεθούν μέχρι ιουνιο)

8 φορμακια μακρυμανικα (χωρίς ποδαρακια)

3 ρουχαλάκια για έξοδο (το ένα το πήρα 0-3 και τα δύο 3-6 να είμαι σίγουρη)

Εσείς τι έχετε πάρει και ποσα;;Θα με βοηθούσε η γνώμη σας...

Σας στέλνω σε όλες αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

Αγαπάκι ο,τι πήρες μου φαίνεται μια χαρά!! Εγώ δεν πήρα ρούχα εξόδου....μόνο φορμακια έχω πάρει έλεγα να πάρω μια ζακετουλα ..φαντάζομαι εκεί στην Αγγλία θα έχει κι άλλο κλίμα το καλοκαίρι άρα θα τα χρειαστείτε....συρταριερα πήραμε κι εμείς παρόλο που έχουμε ντουλάπα...θα σε βολεψει εάν πάνω από την συρταριερα βάλεις και αλλαξιερα....♥️♥️

στις On 5/1/2022 at 2:43 ΜΜ, ο/η Eva29 είπε:

Διονάκι μου καλή χρονιά! Με το καλό να κρατήσουμε τα μωρακια μας αγκαλίτσα και ο χρόνος αυτός να είναι υπέροχος! ❤️ σου έχω στείλει μήνυμα δεν το έχεις δει μάλλον ❤️ σε φιλώ!

Αγαπάκι θα πάω τώρα να το δω!! Καλή χρονιά Ματια μου!!

στις On 6/1/2022 at 10:53 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Όμορφες μου βρήκα αυτό το σάιτ που έχει λίστες για τα πρώτα ψώνια, αλλά και για την βαλίτσα του μαιευτηρίου και με βοήθησε αρκετά. Αν έχετε τίποτα και εσείς στείλτε... 

https://www.maia.authorway.com/vrefosb/6-protes-agores

Ευχαριστούμε ντριμερακι!! ♥️♥️

στις πριν 12 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ευχαριστώ πολύ αγάπη μου.. την Τρίτη!! Μην μου πεις ακόμα είναι Σάββατο... Το σκευτομαι από προχθές.. 🤣🤣🤣🤣🤣

Αχ με το καλό αγαπάκι...πάρε κι ένα νεράκι κοντά να πίνεις αφού πιεις τη γλυκόζη!! Μην αγχώνεσαι!!! ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ομορφά μου και γλυκά μου κορίτσια!! Εύχομαι να είστε όλες καλά!! Ευχομαι από την καρδιά μου καλή χρονιά!! Το 2022 εύχομαι όχι να είναι αλλά ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ εμείς καλύτερο βάζοντας την αγάπη μας τη χαρά μας την αισιοδοξία μας σε ο,τι προκύψει!!!! Οι δυσκολίες είναι εδώ για να τις ξεπερναμε!!!

 

Είπα να κάνω μια αισιόδοξη εισαγωγή παρόλη την κακή ψυχολογία που είχα αυτόν τον καιρό... Έπαθα πάλι κολλικους εντέρου με εμετους κορίτσια μου παραμονή Πρωτοχρονιάς.μου είπε ο γιατρός να νοσηλευτώ για ενυδάτωση αλλά δεν ήθελα να αλλάξω χρόνια στο νοσοκομείο...έκατσα σπίτι έπινα μόνο νερό το οποίο έβγαζα κι αυτό....γενικά μια εβδομάδα ήμουν χάλια από στομαχόπονο και καούρες.... Σαν να μην έφταναν αυτά πρωτοχρονιά λογοδινοταν ο αδερφός μου και πήγα παρόλη την κακή μου κατάσταση...ήμασταν μόνο οικογενειες αλλά η κοπέλα του αδερφού της νύφης μου βγήκε θετική την επόμενη μέρα και εκτός από το στομαχόπονο είχα να διαχειριστώ και το άγχος μην έχω κολλήσει. Ευτυχώς μέχρι στιγμής είμαι αρνητική έχουν περάσει 10 μέρες.... Ίσως με φυλαξε ο Θεός να μην πάθω και αυτό!!! 

Ωστόσο τώρα μπήκα να διαβάσω τι κάνετε μιας και νιώθω καλύτερα...κυρίως ψυχολογικά...δεν ήθελα να σας ρίξω γιορτινες μέρες!!! 

Είδα ότι πολλές έχετε ψωνίσει...αυτόν τον καιρό ψώνισα κι εγώ αρκετά ρουχαλακια...από ρούχα νομίζω είναι έτοιμη...

Να κάνω μια ερώτηση εμείς που γεννάνε θεωρητικά Απρίλη θέλουμε φόρμα εξόδου;;;;; Έλεγα απλά να πάρω μια ζακετουλα......

Αυτά που μου έχουν μείνει και θα πάω σε μαγαζί αυτήν την εβδομάδα ( αν δεν με βρει και τίποτα άλλο 🤣🤣) είναι σελτεδακια και πάνες αγκαλιας σαλιαρες μπιμπερο θηλαστρο (;)...στο θηλαστρο έχω απορία να πάρω από τώρα...;; Δεν ξέρω αν θα θηλάσω... Επίσης πάνες για το μωρό επιθέματα στήθους για εμένα και νυχτικά για εμένα....γενικά μου έχουν μείνει τα πάντα όπως καταλάβατε εκτός από ρούχα...κουβέρτες και σεντόνια μου πήραν η πεθερά και η μαμά άρα είμαι καλυμμένη κι από αυτό. 

Καλές αγορές να έχουμε κορίτσια μου!!!! 

Χάρηκα που είστε όλες καλά!!  Ντριμερακι @Dreamer1 μου διάβασα για την ένεση τα είπαμε κιόλας και κάτι ιδίαν απ ο,τι κατάλαβα λύνεται αυτό και η ένεση είναι προληπτική...αλλά δεν παύει να είναι περιπέτεια κι αυτό!! Υπομονή αγαπάκι μου και για το γάμο και την ενεσουλα!! ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Διόνη όσον αφορά τις κινήσεις του μωρό. Δηλαδή το έχει στο μυαλό σου εεε; Εγώ ξεχνιέμαι κι επειδή συνέχει κάτι κάνω δεν είναι και πολύ δραστήρια η μπέμπα αλλά μόλις καθίσω και χαλαρώσω δεν σταματάει καθόλου και επαναπαυομαι σε αυτό λες να πρέπει να το παρακολουθώ καθόλη την διάρκεια της μέρας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

@Διόνη όσον αφορά τις κινήσεις του μωρό. Δηλαδή το έχει στο μυαλό σου εεε; Εγώ ξεχνιέμαι κι επειδή συνέχει κάτι κάνω δεν είναι και πολύ δραστήρια η μπέμπα αλλά μόλις καθίσω και χαλαρώσω δεν σταματάει καθόλου και επαναπαυομαι σε αυτό λες να πρέπει να το παρακολουθώ καθόλη την διάρκεια της μέρας;

Και εγώ ακριβώς τα ίδια με σένα όταν χαλαρώνω, ξαπλώνω κλπ τον καταλαβαινω αρκετά τον μπέμπη.. την υπόλοιπη μέρα επειδή δεν κάθομαι λίγο στ αυγά μου δεν τον νιώθω ιδιαίτερα.. ο γιατρός που μου έκανε β επιπέδου μου είπε δεν πειράζει.. την τρίτη έχω υπέρηχο με τον γυναικολόγο μου οπότε θα τον ρωτήσω και εγω αν πρέπει να έχω το νου μου καθόλη τη διάρκεια της μέρας γιατί ούτε και εμένα μου έχει πει κάτι γιαυτο, βέβαια εγώ είμαι και λιγάκι πιο πίσω από εσάς στις εβδομάδες, είμαι 25 εβδ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα ομορφά μου και γλυκά μου κορίτσια!! Εύχομαι να είστε όλες καλά!! Ευχομαι από την καρδιά μου καλή χρονιά!! Το 2022 εύχομαι όχι να είναι αλλά ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ εμείς καλύτερο βάζοντας την αγάπη μας τη χαρά μας την αισιοδοξία μας σε ο,τι προκύψει!!!! Οι δυσκολίες είναι εδώ για να τις ξεπερναμε!!!

 

Είπα να κάνω μια αισιόδοξη εισαγωγή παρόλη την κακή ψυχολογία που είχα αυτόν τον καιρό... Έπαθα πάλι κολλικους εντέρου με εμετους κορίτσια μου παραμονή Πρωτοχρονιάς.μου είπε ο γιατρός να νοσηλευτώ για ενυδάτωση αλλά δεν ήθελα να αλλάξω χρόνια στο νοσοκομείο...έκατσα σπίτι έπινα μόνο νερό το οποίο έβγαζα κι αυτό....γενικά μια εβδομάδα ήμουν χάλια από στομαχόπονο και καούρες.... Σαν να μην έφταναν αυτά πρωτοχρονιά λογοδινοταν ο αδερφός μου και πήγα παρόλη την κακή μου κατάσταση...ήμασταν μόνο οικογενειες αλλά η κοπέλα του αδερφού της νύφης μου βγήκε θετική την επόμενη μέρα και εκτός από το στομαχόπονο είχα να διαχειριστώ και το άγχος μην έχω κολλήσει. Ευτυχώς μέχρι στιγμής είμαι αρνητική έχουν περάσει 10 μέρες.... Ίσως με φυλαξε ο Θεός να μην πάθω και αυτό!!! 

Ωστόσο τώρα μπήκα να διαβάσω τι κάνετε μιας και νιώθω καλύτερα...κυρίως ψυχολογικά...δεν ήθελα να σας ρίξω γιορτινες μέρες!!! 

Είδα ότι πολλές έχετε ψωνίσει...αυτόν τον καιρό ψώνισα κι εγώ αρκετά ρουχαλακια...από ρούχα νομίζω είναι έτοιμη...

Να κάνω μια ερώτηση εμείς που γεννάνε θεωρητικά Απρίλη θέλουμε φόρμα εξόδου;;;;; Έλεγα απλά να πάρω μια ζακετουλα......

Αυτά που μου έχουν μείνει και θα πάω σε μαγαζί αυτήν την εβδομάδα ( αν δεν με βρει και τίποτα άλλο 🤣🤣) είναι σελτεδακια και πάνες αγκαλιας σαλιαρες μπιμπερο θηλαστρο (;)...στο θηλαστρο έχω απορία να πάρω από τώρα...;; Δεν ξέρω αν θα θηλάσω... Επίσης πάνες για το μωρό επιθέματα στήθους για εμένα και νυχτικά για εμένα....γενικά μου έχουν μείνει τα πάντα όπως καταλάβατε εκτός από ρούχα...κουβέρτες και σεντόνια μου πήραν η πεθερά και η μαμά άρα είμαι καλυμμένη κι από αυτό. 

Καλές αγορές να έχουμε κορίτσια μου!!!! 

Χάρηκα που είστε όλες καλά!!  Ντριμερακι @Dreamer1 μου διάβασα για την ένεση τα είπαμε κιόλας και κάτι ιδίαν απ ο,τι κατάλαβα λύνεται αυτό και η ένεση είναι προληπτική...αλλά δεν παύει να είναι περιπέτεια κι αυτό!! Υπομονή αγαπάκι μου και για το γάμο και την ενεσουλα!! ♥️♥️

Περαστικά Διονη μου!! Τι ταλαιπωρία πέρασες πάλι βρε κορίτσι με αυτούς τους κολικούς.. εύχομαι να είσαι καλύτερα πλέον και να τα αφήσεις πίσω αυτά!! Καλά με τον κορονοιο άστα να πάνε.. αμφιβάλλω αν υπάρχει άνθρωπος που να μην ήρθε σε επαφή με κρούσμα στις γιορτές.. καταλαβαίνω ότι είχες να διαχειριστείς και αυτό το άγχος αλλά μετά από 10 μέρες αφού είσαι αρνητική όλα καλά είναι!! Αυτό για τη φόρμα εξόδου το έχω και εγώ απορία τώρα που ξεκίνησα να ψάχνω σιγά σιγα ρουχαλακια γιατί εννοείται ακόμα δεν έχω ψωνίσει τίποτα κλασσικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

@Διόνη όσον αφορά τις κινήσεις του μωρό. Δηλαδή το έχει στο μυαλό σου εεε; Εγώ ξεχνιέμαι κι επειδή συνέχει κάτι κάνω δεν είναι και πολύ δραστήρια η μπέμπα αλλά μόλις καθίσω και χαλαρώσω δεν σταματάει καθόλου και επαναπαυομαι σε αυτό λες να πρέπει να το παρακολουθώ καθόλη την διάρκεια της μέρας;

Αγάπη δεν πειράζει!! Εγώ μην ξεχνάτε ότι κάτι κύριο λόγο είμαι ξαπλωμένη. Οπότε λογικό είναι να την έχω στο νου μου ανά ώρα.εαν όμως είσαι σε κίνηση το μωράκι δεν το καταλαβαίνεις...μην αγχώνεσαι!!! Εννοείται πως όταν κάτσεις θα το νιώσεις πιο καλά!!! Εντωμεταξύ ντριμερ μου εμείς που είμαστε στην ίδια εβδομάδα σήμερα που αλλάξαμε εβδομάδα λέει ακριβώς για αυτό το πράγμα για τις κινήσεις του μωρού... Χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Περαστικά Διονη μου!! Τι ταλαιπωρία πέρασες πάλι βρε κορίτσι με αυτούς τους κολικούς.. εύχομαι να είσαι καλύτερα πλέον και να τα αφήσεις πίσω αυτά!! Καλά με τον κορονοιο άστα να πάνε.. αμφιβάλλω αν υπάρχει άνθρωπος που να μην ήρθε σε επαφή με κρούσμα στις γιορτές.. καταλαβαίνω ότι είχες να διαχειριστείς και αυτό το άγχος αλλά μετά από 10 μέρες αφού είσαι αρνητική όλα καλά είναι!! Αυτό για τη φόρμα εξόδου το έχω και εγώ απορία τώρα που ξεκίνησα να ψάχνω σιγά σιγα ρουχαλακια γιατί εννοείται ακόμα δεν έχω ψωνίσει τίποτα κλασσικά..

Έβαλα φάτσα που γελάει που λες ότι δεν έχεις ψωνίσει τίποτα κλασικά χαχαχα 

Μια χαρά είναι η ώρα τώρα να τα ψωνίσεις μην αγχώνεσαι...κι εγώ τα ρούχα στην ουσία τα μάζεψα αυτή την εβδομάδα όλα... Είναι που μου πήρε κι η μαμά μου κάποια είναι που πήραμε το δώρο και εγώ και ο άντρας μου και παραγγελναμε.... 

Τώρα θα πάω να πάρω τα πιο οργανωμένα....τώρα φαντάσου τα έγραψα και σε χαρτί.....οπότε μην αγχώνεσαι!! 

Δεν ξέρω ρε συ αν κάποια κοπέλα έχει ιδέα να μας πει για τη φόρμα εξόδου.ισως η πρινσες!!! Αλλά όλες όσες βλέπω είναι πολύ χοντρες...φοβάμαι μην τπαρουμε τζάμπα κάτι.συν ότι όταν τα βγάζουμε έξω θα είναι με κουβερτουλα πάντα γιατί είναι πολύ μωρά....άρα δε θα σκάσουν;;;;συν ότι ένα μηνα κατά κύριο λόγο θα είναι σπίτι...μετά έπιασε καλοκαίρι.... Έχω δει κάτι ζακετακια στο ίντερνετ πολύ ωραία...

Σ' ευχαριστώ κοριτσακι μου για τη συμπαράσταση! Άστα λίγο δράμα.... Αλλά την παλεύω ακόμα... Τι να κάνω...αν και ήμουν χάλια ψυχολογικά...τώρα συνήλθα λίγο...είναι και οι πεσσοί που με βοηθάνε να σηκωθώ πιο εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2022 at 12:17 ΜΜ, ο/η EvakiKrt είπε:

@Dreamer1 Εμένα ο γιατρος μου είπε : Όταν γεννήσεις θα κάνουν εξέταση ρεζους στο μωρό κ αν έχει κ αυτό αρνητικο ρεζους είσαι οκ. 

Αν έχει ρεζους θετικό τότε θα σου κάνουν 1 ένεση κ τέλος, αυτό ήταν. Και καλύπτεται απ'το ταμείο γιατί είναι ακριβή,  μου είπε. 

Δε χρειάζεται ένεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (Δε καλύπτεται πριν τη γεννα) , γιατί κ δεν ξέρεις ακόμη τι ρεζους έχει το μωρό, και γιατί δε προλαβαίνει το σώμα σου να παράξει αντιρεζους για να βλάψει το μωρο , ακόμη κ αν ενώθηκαν κάπως τα αιματακια σας σε αυτούς τους 9 μήνες. 

Μου είπε ότι έγινε μελέτη κ ιατρικο συνέδριό για το θέμα αυτό, δλδ αν χρειάζεται ένεση κ πριν τη γεννα κ αποδείχτηκε ότι δε χρειάζεται, γιατί καμία γυναίκα με ρεζους αρνητικο που έκανε την ένεση μετά τη γέννα, δεν είχε πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη με αντιρεζους. Άρα δε χρειαζεται κ πριν τη γεννα. 

Φυσικά,  έκανα εξέταση αιματος  Coomps για αντιρεζους κ δεν είχα. Αν αν τυχόν πχ είχε ενωθεί το αίμα μου με ρεζους θετικό κάποια στιγμή στη ζωή μου και είχα ενεργά αντιρεζους θα ακολουθούσαμε άλλη διαδικασία. 

Πάντως Ευακι από 50+€ που κάνει η ένεση εγώ πλήρωσα 12€, αρα καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος. Σήμερα την έκανα. Οπότε δεν ξανά ρωτάς ρε συ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Και εγώ ακριβώς τα ίδια με σένα όταν χαλαρώνω, ξαπλώνω κλπ τον καταλαβαινω αρκετά τον μπέμπη.. την υπόλοιπη μέρα επειδή δεν κάθομαι λίγο στ αυγά μου δεν τον νιώθω ιδιαίτερα.. ο γιατρός που μου έκανε β επιπέδου μου είπε δεν πειράζει.. την τρίτη έχω υπέρηχο με τον γυναικολόγο μου οπότε θα τον ρωτήσω και εγω αν πρέπει να έχω το νου μου καθόλη τη διάρκεια της μέρας γιατί ούτε και εμένα μου έχει πει κάτι γιαυτο, βέβαια εγώ είμαι και λιγάκι πιο πίσω από εσάς στις εβδομάδες, είμαι 25 εβδ..

Φαντάζομαι πως είναι φυσιολογικό όλο αυτό. Εγω της το έχω πει αλλά δεν σχολίασε κάτι. Ρώτα κι εσύ και πες μας. Ναι η αλήθεια είναι ότι εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο νκαι μετά πρέπει να το νιώθεις το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Αγάπη δεν πειράζει!! Εγώ μην ξεχνάτε ότι κάτι κύριο λόγο είμαι ξαπλωμένη. Οπότε λογικό είναι να την έχω στο νου μου ανά ώρα.εαν όμως είσαι σε κίνηση το μωράκι δεν το καταλαβαίνεις...μην αγχώνεσαι!!! Εννοείται πως όταν κάτσεις θα το νιώσεις πιο καλά!!! Εντωμεταξύ ντριμερ μου εμείς που είμαστε στην ίδια εβδομάδα σήμερα που αλλάξαμε εβδομάδα λέει ακριβώς για αυτό το πράγμα για τις κινήσεις του μωρού... Χαχαχαχα

Χαχαχαχ ναι κι εγώ το διάβασα στην εφαρμογή μετά 😂😂😂 αλλά ρε συ με αγχωσε αυτό το κάθε μια ώρα. Αλλά σου λέω όταν χαλαρώνω μπορεί να είναι και 15 κλωτσιές και κωλοτουμπες την ώρα 😁😁😁 οπότε λίγο λέω εντάξει όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sandyb και @Διόνη εγώ σκέφτομαι να μην πάρω φόρμα εξόδου και απλά να της φορέσω ένα μακρυμάνικο φορμακι και από μέσα ένα κοντομανικο και κουβέρτα από πάνω. Γιατί σκέφτομαι ότι μετά δεν θα ξαναβγεί από το σπίτι για αρκετό καιρό και όταν μια είναι να βγει δεν θα είναι για φόρμα εξόδου. Πιστεύω με μια κουβέρτα θα είναι μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Έβαλα φάτσα που γελάει που λες ότι δεν έχεις ψωνίσει τίποτα κλασικά χαχαχα 

Μια χαρά είναι η ώρα τώρα να τα ψωνίσεις μην αγχώνεσαι...κι εγώ τα ρούχα στην ουσία τα μάζεψα αυτή την εβδομάδα όλα... Είναι που μου πήρε κι η μαμά μου κάποια είναι που πήραμε το δώρο και εγώ και ο άντρας μου και παραγγελναμε.... 

Τώρα θα πάω να πάρω τα πιο οργανωμένα....τώρα φαντάσου τα έγραψα και σε χαρτί.....οπότε μην αγχώνεσαι!! 

Δεν ξέρω ρε συ αν κάποια κοπέλα έχει ιδέα να μας πει για τη φόρμα εξόδου.ισως η πρινσες!!! Αλλά όλες όσες βλέπω είναι πολύ χοντρες...φοβάμαι μην τπαρουμε τζάμπα κάτι.συν ότι όταν τα βγάζουμε έξω θα είναι με κουβερτουλα πάντα γιατί είναι πολύ μωρά....άρα δε θα σκάσουν;;;;συν ότι ένα μηνα κατά κύριο λόγο θα είναι σπίτι...μετά έπιασε καλοκαίρι.... Έχω δει κάτι ζακετακια στο ίντερνετ πολύ ωραία...

Σ' ευχαριστώ κοριτσακι μου για τη συμπαράσταση! Άστα λίγο δράμα.... Αλλά την παλεύω ακόμα... Τι να κάνω...αν και ήμουν χάλια ψυχολογικά...τώρα συνήλθα λίγο...είναι και οι πεσσοί που με βοηθάνε να σηκωθώ πιο εύκολα...

Ε ναι τώρα θα ξεκινήσω σιγά σιγά να οργανώνομαι.. ήδη επειδή θα πάρω κάτι πράγματα για μένα από h&m είδα και κάτι σετ με φορμακια να ψωνίσω για τον μικρουλη.. μπερδεύτηκα λιγάκι με τα νουμερακια για τα νεογέννητα γιατί δεν έχω ιδέα αλλά θα βρω ακρη..για τα πιο μεγάλα ψώνια καρότσι και δωματιάκι έχω διαλέξει ποια θελω να δω από κοντά για να πάω πιο στοχευμένα και να μην ψάχνω στο άγνωστο οπότε αυτή την εβδομάδα τελειώνω με το εμβόλιο και θα κανονιστουν και οι πιο μεγάλες αγορές που πρέπει να είμαι από κοντά.. αρχίζουν και οι εκπτώσεις ωραία μας έχει κάτσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Φαντάζομαι πως είναι φυσιολογικό όλο αυτό. Εγω της το έχω πει αλλά δεν σχολίασε κάτι. Ρώτα κι εσύ και πες μας. Ναι η αλήθεια είναι ότι εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο νκαι μετά πρέπει να το νιώθεις το ίδιο.

Ναι θα ρωτήσω την τρίτη και θα σας πω.. στη β επιπέδου μου είπαν κλασσικά για τον πρόσθιο πλακούντα που έχω, ότι παίζει και αυτό ρόλο, είναι πολύ κινητικό το μωράκι αλλά εγώ νιώθω πολυ πιο απαλές τις κινήσεις του με αποτέλεσμα κάποιες φορές να μη δίνω καν σημασία.. μου το είχαν πει από την αυχενική αυτό για να μη νομίζω ότι δεν το νιώθω και φοβηθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

@Sandyb και @Διόνη εγώ σκέφτομαι να μην πάρω φόρμα εξόδου και απλά να της φορέσω ένα μακρυμάνικο φορμακι και από μέσα ένα κοντομανικο και κουβέρτα από πάνω. Γιατί σκέφτομαι ότι μετά δεν θα ξαναβγεί από το σπίτι για αρκετό καιρό και όταν μια είναι να βγει δεν θα είναι για φόρμα εξόδου. Πιστεύω με μια κουβέρτα θα είναι μια χαρά. 

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι και να πάρω και καμια ζακετουλα που είπε και η @Διόνη.. αν και ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να είναι ο καιρός αλλά σίγουρα δεν θα είναι από τις βασικές μου αγορές.. το πολύ πολύ αν δω ότι χρειάζομαι θα πάρω προς το τέλος αναλόγως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άσχετο που θέλω; Εσείς τι βέρες έχετε εννοώ χρυσές ή ασήμι; Εμένα μου αρέσουν τα ασημένια κοσμήματα και ειδικά τα δαχτυλίδια. Λέτε να μην φαίνονται ωραίες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου κόλλησες;;;περαστικά!!! Η αλήθεια είναι ότι πρωτοχρονιά ήρθα κι εγώ σε επαφή με κρουσμα αλλά ακόμα δεν έχω βγει θετική οπότε λέω μάλλον την γλίτωσα!! Σίγουρα θα περνάς όμικρον και καλύτερα από τη μια να έχεις αντισώματα!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρήθηκες πολύ;;; Πως είσαι τώρα;;;;;

Ναι αγαπακι...κι εμένα μου το είχε πει ο γιατρός από την 25η εβδομάδα περίπου... Αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να καθόμαστε τόσο τακτικά όσο θα καθόμαστε αργότερα μετά την 34η εβδομάδα...αλλά πρέπει μέσα στη μέρα να νιώθουμε το μωράκι μας...εγώ λέω την ένιωσα αυτή την ώρα; Ναι! Ωραία λέω θα ξαναελεγξω την επόμενη ώρα ...και το πάω κάπως έτσι!!!

Κοριτσάκι μου ευχαριστω πολύ! Απλά περιμένω ήρεμα να περάσει ο καιρός πια και ετοιμάζω πράγματα!! Ποσο τέλεια τα έχεις καταφέρει με τη ζάχαρη!! Μπράβο σου...εγώ παίρνω κάτι μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη τώρα...δεν ξέρω αν είναι καλά....γιατί νομίζω κι οι γλυκαντικές ουσίες δεν κάνουν πολύ...αλλά δεν μπορώ χωρίς κάτι γλυκό μέσα στη μέρα...βέβαια τρώω κι εγώ μέλι αρκετο...

Ομορφιά μου τι ωραία νέα!!! Ο μικρός σου θα βγει παίδαρος!! Ψηλός λεπτός κούκλος!!! Έχω αδερφό έτσι για αυτό το λέω χαχαχαχα με το καλό η καμπύλη ζαχάρου!!!

Εγώ αγαπακι δεν μπορώ να πω ότι πήρα παραπάνω κιλά...προσέχω με διατροφή...αλλά όσο να ναι τα κιλά του μωρού είναι κιλά... Τι να λέμε τώρα... Ειχα καταλάβει το χειρουργείο δεν θα το γλιτώσω μετά....εντάξει ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Ας γεννηθεί το μωράκι μου και βλέπουμε!!!

 

Τι τέλεια παπουτσάκια αγαπάκι μου είναι φοβερά!!! Τρελάθηκα!!!! Η καμπύλη σου μου φαίνεται τέλεια!!! Αν συγκρίνουμε και με τη δικιά μου που ήταν πολύ χαμηλή στην αρχή φαίνεται πολύ καλή η δικιά σου!!!! Μπράβο!!!!

Αγαπάκι ο,τι πήρες μου φαίνεται μια χαρά!! Εγώ δεν πήρα ρούχα εξόδου....μόνο φορμακια έχω πάρει έλεγα να πάρω μια ζακετουλα ..φαντάζομαι εκεί στην Αγγλία θα έχει κι άλλο κλίμα το καλοκαίρι άρα θα τα χρειαστείτε....συρταριερα πήραμε κι εμείς παρόλο που έχουμε ντουλάπα...θα σε βολεψει εάν πάνω από την συρταριερα βάλεις και αλλαξιερα....♥️♥️

Αγαπάκι θα πάω τώρα να το δω!! Καλή χρονιά Ματια μου!!

Ευχαριστούμε ντριμερακι!! ♥️♥️

Αχ με το καλό αγαπάκι...πάρε κι ένα νεράκι κοντά να πίνεις αφού πιεις τη γλυκόζη!! Μην αγχώνεσαι!!! ♥️♥️

Θα πάρω αγάπη μου!! Ευχαριστώ πολύ!!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άσχετο που θέλω; Εσείς τι βέρες έχετε εννοώ χρυσές ή ασήμι; Εμένα μου αρέσουν τα ασημένια κοσμήματα και ειδικά τα δαχτυλίδια. Λέτε να μην φαίνονται ωραίες;

Εμείς έχουμε απλές χρυσές λίγο χοντρές.. κλασικές εντελώς δλδ.. είμαστε και οι 2 του κλασικού.. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα ομορφά μου και γλυκά μου κορίτσια!! Εύχομαι να είστε όλες καλά!! Ευχομαι από την καρδιά μου καλή χρονιά!! Το 2022 εύχομαι όχι να είναι αλλά ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ εμείς καλύτερο βάζοντας την αγάπη μας τη χαρά μας την αισιοδοξία μας σε ο,τι προκύψει!!!! Οι δυσκολίες είναι εδώ για να τις ξεπερναμε!!!

 

Είπα να κάνω μια αισιόδοξη εισαγωγή παρόλη την κακή ψυχολογία που είχα αυτόν τον καιρό... Έπαθα πάλι κολλικους εντέρου με εμετους κορίτσια μου παραμονή Πρωτοχρονιάς.μου είπε ο γιατρός να νοσηλευτώ για ενυδάτωση αλλά δεν ήθελα να αλλάξω χρόνια στο νοσοκομείο...έκατσα σπίτι έπινα μόνο νερό το οποίο έβγαζα κι αυτό....γενικά μια εβδομάδα ήμουν χάλια από στομαχόπονο και καούρες.... Σαν να μην έφταναν αυτά πρωτοχρονιά λογοδινοταν ο αδερφός μου και πήγα παρόλη την κακή μου κατάσταση...ήμασταν μόνο οικογενειες αλλά η κοπέλα του αδερφού της νύφης μου βγήκε θετική την επόμενη μέρα και εκτός από το στομαχόπονο είχα να διαχειριστώ και το άγχος μην έχω κολλήσει. Ευτυχώς μέχρι στιγμής είμαι αρνητική έχουν περάσει 10 μέρες.... Ίσως με φυλαξε ο Θεός να μην πάθω και αυτό!!! 

Ωστόσο τώρα μπήκα να διαβάσω τι κάνετε μιας και νιώθω καλύτερα...κυρίως ψυχολογικά...δεν ήθελα να σας ρίξω γιορτινες μέρες!!! 

Είδα ότι πολλές έχετε ψωνίσει...αυτόν τον καιρό ψώνισα κι εγώ αρκετά ρουχαλακια...από ρούχα νομίζω είναι έτοιμη...

Να κάνω μια ερώτηση εμείς που γεννάνε θεωρητικά Απρίλη θέλουμε φόρμα εξόδου;;;;; Έλεγα απλά να πάρω μια ζακετουλα......

Αυτά που μου έχουν μείνει και θα πάω σε μαγαζί αυτήν την εβδομάδα ( αν δεν με βρει και τίποτα άλλο 🤣🤣) είναι σελτεδακια και πάνες αγκαλιας σαλιαρες μπιμπερο θηλαστρο (;)...στο θηλαστρο έχω απορία να πάρω από τώρα...;; Δεν ξέρω αν θα θηλάσω... Επίσης πάνες για το μωρό επιθέματα στήθους για εμένα και νυχτικά για εμένα....γενικά μου έχουν μείνει τα πάντα όπως καταλάβατε εκτός από ρούχα...κουβέρτες και σεντόνια μου πήραν η πεθερά και η μαμά άρα είμαι καλυμμένη κι από αυτό. 

Καλές αγορές να έχουμε κορίτσια μου!!!! 

Χάρηκα που είστε όλες καλά!!  Ντριμερακι @Dreamer1 μου διάβασα για την ένεση τα είπαμε κιόλας και κάτι ιδίαν απ ο,τι κατάλαβα λύνεται αυτό και η ένεση είναι προληπτική...αλλά δεν παύει να είναι περιπέτεια κι αυτό!! Υπομονή αγαπάκι μου και για το γάμο και την ενεσουλα!! ♥️♥️

Κορίτσι μου, περαστικουλια!! Εύχομαι να είναι η τελευταία σου ταλαιπωρία.. ξεκουράσου και μην στεναχωριέσαι η αγχώνεσαι για τίποτα σε παρακαλώ.. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω κάτι άσχετο που θέλω; Εσείς τι βέρες έχετε εννοώ χρυσές ή ασήμι; Εμένα μου αρέσουν τα ασημένια κοσμήματα και ειδικά τα δαχτυλίδια. Λέτε να μην φαίνονται ωραίες;

Καλησπέραα!!

Ασημένιες φαντάζομαι εννοείς λευκόχρυσο!! Εμένα ο άντρας μου επέμενε να πάρουμε τέτοιες, αλλά εγώ είχα φαγωθεί να πάρουμε χρυσές γιατί λέω χρυσές είναι στο γάμο…τελικά το μετάνιωσα και λέω έπρεπε να ‘χαμε πάρει λευκόχρυσο…πιο κομψό το ασημί χρώμα στη βέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...