Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημέρα και να έχουμε μια όμορφη Κυριακή! Πολύ συγκίνηση πραγματικά! Έβλεπα και γω το twilight(μην γελάσεις πλιζ) συν κάτι κωμωδίες χριστουγεννιατικες και να το κλάμα! Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη.. 

Έχεις δίκιο.. Απλά εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ τόσο μέσα στο σπίτι και ίσως να μου φαίνεται βουνό γι αυτό το λόγο.. Χθες έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει πηλό και ξεκίνησα να φτιάχνω πάλι σπιτάκια και η αλήθεια είναι πως η μέρα μου πέρασε πιο γρήγορα... 

Σ'ευχαριστω πάρα πάρα πολύ και συγνώμη που αργώ να απαντήσω απλά πρέπει να μου εγκρίνουν τις απαντήσεις, να έχεις μια όμορφη μερα! 

χαχαχαχ τέλεια είσαι και εσύ ελπίζω ο άντρας σου να το διασκεδάζει σαν τον δικό μου... εγώ κλαίω κι εκείνος γελάει μαζί μου!!!

Με πηλό πέρασα την περσινή καραντίνα εκανα όλα τα χριστουγεννιάτικα στολίδια του δέντρου μας. Ήταν τα πρώτα Χριστούγεννα στο δικό μας σπίτι και δεν είχαμε τίποτα και αφού καθόμουν που καθόμουν στόλισα όλο το σπίτι με πηλό, αλατοζυμη και οριγκάμι.Φέτος όμως δεν έχω όρεξη... Όσο πλησιάζουν οι γιορτές νιώθω ότι πέφτω ψυχολογικά δεν ξέρω γιατί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

Καλησπερα σε όλες!

Μετά από ψαχουλεμα στο ίντερνετ για κρέμες ενυδάτωσης, έπεσα σε ένα άρθρο που έλεγε μη βάλετε στη κοιλιά σας τπτ που να μην μπορείτε να το "φατε" ! Μ'άρεσε το σκεπτικό,  είχε και συνταγουλες με συνδυασμούς από φυτικα έλαια ! 

Σε 1η φάση είχα σπίτι λάδι καρυδας, το έβαλα κ το ένιωσα πολύ καλό στη κοιλιά μου κ δε ένιωσα "λαδωμενη"!!!!  !  Λέω να το συνεχίσω! 

 

 

Ωραία πρόταση το λάδι καρύδας δεν το είχα σκεφτεί...  Μου είπαν ότι σημαντικό σε αυτή την φάση είναι να βάζουμε χαμηλά στην κοιλίτσα μας γιατί από εκεί ξεκινάει να τεντώνει το δέρμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

χαχαχαχ τέλεια είσαι και εσύ ελπίζω ο άντρας σου να το διασκεδάζει σαν τον δικό μου... εγώ κλαίω κι εκείνος γελάει μαζί μου!!!

Με πηλό πέρασα την περσινή καραντίνα εκανα όλα τα χριστουγεννιάτικα στολίδια του δέντρου μας. Ήταν τα πρώτα Χριστούγεννα στο δικό μας σπίτι και δεν είχαμε τίποτα και αφού καθόμουν που καθόμουν στόλισα όλο το σπίτι με πηλό, αλατοζυμη και οριγκάμι.Φέτος όμως δεν έχω όρεξη... Όσο πλησιάζουν οι γιορτές νιώθω ότι πέφτω ψυχολογικά δεν ξέρω γιατί.

Αχαχχαα όντως??? Θεούλης! Ο δικός ο κακομοίρης τις προάλλες άργησε στη δουλειά για να μην φύγει την ώρα π εκλαιγα(και κάτι κλεφτα γελάκια τα ρίχνει να σου πω και γω την αλήθεια μου! 

Και μένα μ αρέσει πολύ ο πηλός! Μόλις τελειώσω το σπιτάκι θα στο στείλω άμα θες να το δεις να μου πεις την γνώμη σου! Είναι πάρα πολύ ωραία ασχολια..πιστευω πως σου πέφτει η ψυχολογία λόγω ορμονών..και γω ειμαι μια στα πάνω μου και μια στα κάτω μου.. Την μια θα κλαίω και την άλλη θα γελαω.. Σκέψου πως θα έχεις μια ωραια κοιλίτσα και θα βγάλεις φωτογραφίες και θα τις δείχνεις στο μωράκι σου μόλις μεγαλώσει! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Ειναι δύσκολο αρκετά να το κόψεις τελείως ..ειδικά αν περνάς περίοδο με ανχος ...εγώ το σταματάω και το ξεκινάω ...σήμερα έκανα , τώρα δεν θα κάνω για όσο μπορώ ..μακάρι να μπορούσαμε με ένα τσακ να το κόψουμε

Μακάρι, δεν λες τίποτα!!! Αχ, πόσο θα ήθελα να ήμουν σαν τη μαμά μου, που της μύριζε άσχημα, και δεν μπορούσε καν να το μυρίσει με το που έμεινε έγκυος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Μακάρι, δεν λες τίποτα!!! Αχ, πόσο θα ήθελα να ήμουν σαν τη μαμά μου, που της μύριζε άσχημα, και δεν μπορούσε καν να το μυρίσει με το που έμεινε έγκυος.. 

Τυχερή η μαμά σου ...και εμείς το παλεύουμε !!!  

Σχεδόν όλες το κόβουν εμείς δεν μπορώ να καταλάβω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Αχαχχαα όντως??? Θεούλης! Ο δικός ο κακομοίρης τις προάλλες άργησε στη δουλειά για να μην φύγει την ώρα π εκλαιγα(και κάτι κλεφτα γελάκια τα ρίχνει να σου πω και γω την αλήθεια μου! 

Και μένα μ αρέσει πολύ ο πηλός! Μόλις τελειώσω το σπιτάκι θα στο στείλω άμα θες να το δεις να μου πεις την γνώμη σου! Είναι πάρα πολύ ωραία ασχολια..πιστευω πως σου πέφτει η ψυχολογία λόγω ορμονών..και γω ειμαι μια στα πάνω μου και μια στα κάτω μου.. Την μια θα κλαίω και την άλλη θα γελαω.. Σκέψου πως θα έχεις μια ωραια κοιλίτσα και θα βγάλεις φωτογραφίες και θα τις δείχνεις στο μωράκι σου μόλις μεγαλώσει! ❤️

Ναι εννοείται να μου στείλεις!!! Κι εγώ αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι την κοιλίτσα που θα έχει στρογγυλεψει τις κλωτσιές κλπ. Ίσως φταίει που πέρσυ λίγο πριν τις γιορτές είχα μάθει ότι είμαι έγκυος, αλλά τελικά μετά τις γιορτές απέβαλα. Περασμένα ξεχασμένα φέτος έχουμε χαρές πρέπει να επικεντρωθώ σε αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Μακάρι, δεν λες τίποτα!!! Αχ, πόσο θα ήθελα να ήμουν σαν τη μαμά μου, που της μύριζε άσχημα, και δεν μπορούσε καν να το μυρίσει με το που έμεινε έγκυος.. 

Απίστευτο νόμιζα μόνο η δική μου η μαμά είχε αυτό το θέμα!!! Η δική μου με το που το μύριζε έκανε εμετό... 

Όταν πήρα την απόφαση να το κόψω νόμιζα πως θα δυσκολευτω. Τις πρώτες δέκα μέρες με τραβούσε πολύ αλλά δεν έδινα σημασία έπαιρνα μια τσίχλα να μασάω έπαιζα με ένα μολύβι για να είναι απασχολημένα να χέρια μου κλπ. Σήμερα μετά από έναν χρόνο και κάτι αναρωτιέμαι γιατί κάπνιζα. Και δεν πήρα κιλά που λένε. Η μεγαλύτερη διαφορά που είδα ήταν στην γεύση και στην αντοχή. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 11:17 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κοριτσάκι μου 1000 ευχαριστώ.. και εγώ τρελάθηκα, 1 εβδομάδα πολύ χάλια.. τώρα έχω αρχίσει και ηρεμώ και φυσικά ελαττωνω κατά πολύ το τσιγάρο.. απλά ακόμα μου έχει μείνει φόβος.. ήμουν και μόνη μου, δεν ήξερα τι έγινε, τι θα δω, γιατί μου μίλησε κάποιος άλλος.. άστα σου λέω, το σκευτομαι και προσεύχομαι αμέσως να ηρεμήσω.. και εγώ χαίρομαι που είσαι καλά κορίτσακι μου.. μακάρι για όλες μας να είναι όλα καλά και τον Απρίλιο πρώτα ο Θεός, να κρατάμε αγκαλίτσα τις ψυχουλες μας.. 🥰🥰🥰

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά!! Εγώ χτες πέρασα το μισό της εγκυμοσύνης και κάποιες σε λίγο καιρό θα το περάσετε κι εσείς ε;;;; 

Περνάει ο καιρός κορίτσια μου!!!!

Σήμερα είναι και η μέρα που έχεις υπέρηχο ε;; Να μας πεις νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 2:21 ΜΜ, ο/η Kanelaa είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω.. Συγκινούμαι πάρα πολύ εύκολα και βάζω τα κλάματα για το παραμικρο, από κάποιο άρθρο που θα διαβάσω που έχει να κάνει με μανούλες μέχρι με τον άντρα μου που προσπαθούσε να με παρηγορησει στο να μην αγνωνομαι και πως γρήγορα θα γίνω μανουλα(στο άκουσμα πως θα γίνω μανούλα, πάρε τα κλάματα πάλι).. Όπως έχω πει και παραπανω έχω πάθει μια αποκόλληση στον σάκο που ναι μεν η γιατρός κ έχει πει πως ειναι οκ απ την στιγμή που ξεκουράζομαι αλλά απ την άλλη είμαι 3 βδομάδες μέσα στο σπιτι(δεν το συζητώ, άλλες μανούλες κάθονται παραπάνω και τις θαυμάζω απεριόριστα) απλά είμαι πολύ δραστήριο άτομο και το γεγονός πως δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα έχει επηρεάσει πολύ τη ψυχολογία μου.. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ή αν κάποιο κορίτσι περνάει τα ίδια πως το αντιμετωπίζει.. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! 🥰

Κορίτσι μου καλημέρα !! Από τη μεριά μου να σου πω ότι η συγκίνηση είναι θέμα ορμονών....πίστευα ότι θα φύγει μετά το τρίμηνο αλλά είμαι σε πιο χάλια κατάσταση τελικά από πριν 🤣😂😂🤣 

Τώρα επειδή κι εμένα μου ειπαν τώρα με τον τράχηλο ότι θέλω ξεκούραση ξάπλα και ελάχιστη δραστηριότητα μόνο για τα βασικα μου είπε η γιατρός εάν θελεις να βγαίνεις έξω κάνε μια βόλτα με το αμάξι.... εντωμεταξυ εγώ δεν έχω κάνει και εμβόλιο και περιορίζομαι ούτως η άλλως... 

Μέσα στο σπίτι βλέπω πολλές ταινίες όταν λείπει ο άντρας μου και όταν έρχεται το απογευματάκι πάμε αυτή την βολτουλα...αλλά εσύ που έχεις αποκόλληση δεν ξέρω αν στο επιτρέπει... Άκου μουσική και κάντο ρουτίνα τα μωράκια μας ακούν τώρα οπότε θα βοηθήσει και τα μικρά μας... ή δες όμορφες ταινίες...

Επίσης κάτι που κάνω επιπλέον είναι ότι διαβάζω μια εγκυκλοπαιδεια αφορά την εγκυμοσύνη...τώρα ας πούμε διαβάζω για τη φροντίδα του μωρού...δες μήπως βρεις κι εσύ κανένα τέτοιο βιβλίο. Υπάρχουν πολλά ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Kanelaa είπε:

Καλημέρα και να έχουμε μια όμορφη Κυριακή! Πολύ συγκίνηση πραγματικά! Έβλεπα και γω το twilight(μην γελάσεις πλιζ) συν κάτι κωμωδίες χριστουγεννιατικες και να το κλάμα! Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη.. 

Έχεις δίκιο.. Απλά εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ τόσο μέσα στο σπίτι και ίσως να μου φαίνεται βουνό γι αυτό το λόγο.. Χθες έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει πηλό και ξεκίνησα να φτιάχνω πάλι σπιτάκια και η αλήθεια είναι πως η μέρα μου πέρασε πιο γρήγορα... 

Σ'ευχαριστω πάρα πάρα πολύ και συγνώμη που αργώ να απαντήσω απλά πρέπει να μου εγκρίνουν τις απαντήσεις, να έχεις μια όμορφη μερα! 

Μιας που ανέφερες ότι φτιάχνεις σπιτάκια με πηλό το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες...εγω θα ξεκινήσω κάνα γουρακι τωρα τα δίνω και δώρα στους συγγενείς 😉😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι εννοείται να μου στείλεις!!! Κι εγώ αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι την κοιλίτσα που θα έχει στρογγυλεψει τις κλωτσιές κλπ. Ίσως φταίει που πέρσυ λίγο πριν τις γιορτές είχα μάθει ότι είμαι έγκυος, αλλά τελικά μετά τις γιορτές απέβαλα. Περασμένα ξεχασμένα φέτος έχουμε χαρές πρέπει να επικεντρωθώ σε αυτό... 

Καρδουλα μου....ίσως γι αυτό μωρέ... Αλλά μην το παίρνεις έτσι...όλα είναι καλά τώρα και σκέψου ότι του χρόνου θα στολίζουμε με τα μωράκια μας!! Αυτά θα είναι στον καναπέ και θα μας κοιτάνε...

Εγώ εντωμεταξύ στόλισα!!ΧτΕς όπως σας είπα...ήρθε τελικά η Μικρη αδερφή του άντρα μου και βάλανε πλάτη και το έκαναν...από πίσω εγώ καθοδηγούσαν και όσο μπορούσα βοηθούσα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω και εγώ για το τσιγάρο ...στο παρελθόν ήμουν καπνίστρια και όταν γνώρισα τον άντρα μου μπήκα σε διαδικασία να το κόψω γιατί αυτός δεν ήταν καπνιστής. Η αλήθεια είναι ότι δεν κάπνιζα χρόνια γύρω στα 4. Παρόλα αυτα είχα ακούσει από άλλους ότι μόνο αν το κόψεις μαχαίρι θα τα καταφέρεις και τελικά αυτό έκανα. Και τα κατάφερα!!

Μετά από χρόνια έκανα από ένα αραιά και πού τύπου ένα το μήνα...

Αλλά έτσι από κανέναν γύρω μου και καλά για παρέα...

Τώρα στην εγκυμοσύνη δε θέλω ούτε να το μυρίζω αλλά αυτό το είχα και από πριν δεν ήθελα να το μυρίζω μόνο να το καπνίζω χαχαχα περίεργο ε;;; ωστόσο στο πρώτο τρίμηνο που όλες οι οσμές ήταν έντονες ήμουν σε φάση να κανω εμετό αν κάπνιζε κάποιος γύρω μου...

 

Δεν ξέρω κορίτσια μου νομίζω μόνο μαχαίρι γίνεται...αλλά δεν παίρνω κι όρκο γιατί πιστεύω είναι ανάλογα στους οργανισμούς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι εννοείται να μου στείλεις!!! Κι εγώ αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι την κοιλίτσα που θα έχει στρογγυλεψει τις κλωτσιές κλπ. Ίσως φταίει που πέρσυ λίγο πριν τις γιορτές είχα μάθει ότι είμαι έγκυος, αλλά τελικά μετά τις γιορτές απέβαλα. Περασμένα ξεχασμένα φέτος έχουμε χαρές πρέπει να επικεντρωθώ σε αυτό... 

Καλημέρα κοριτσαρα μου!! Δεν το ήξερα.. Λογικό να σε πιάνει τότε αλλά είναι αυτό ακριβώς που είπες!! Έχουμε χαρές τώρα!!! Είναι δύσκολο κομμάτι και εγώ προσπαθώ να διαχειριστώ το άγχος μου να πάνε όλα καλά πράγμα που δεν το καταφέρνω πάντα αλλά θέλει πολύ αισιοδοξία! Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ αυτό το φόρουμ!Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι αρνητικά, άλλωστε τα δύσκολα πέρασαν! Σε ποια εβδομάδα είσαι? (συγνωμη αν το έχεις γράψει πιο πάνω και δεν θυμαμαι).. Μπορείς να κανονίζεις να πηγαίνεις στον γιατρό 1 φορά τη βδομάδα, πιστεύω πως βοηθάει πολύ για να σου φεύγει το άγχος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Μιας που ανέφερες ότι φτιάχνεις σπιτάκια με πηλό το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες...εγω θα ξεκινήσω κάνα γουρακι τωρα τα δίνω και δώρα στους συγγενείς 😉😉😉😉

Καλημέρααα!! Πολύ ωραία ιδέα!!! Ξεκίνησα και φτιάχνω και ένα σπιτάκι χριστουγεννιατικο τώρα!! Σ ευχαριστώ πολύ!!! :D

Τα γουρακια είναι πολύ όμορφα! Έχεις μια ωραία ασχολία.. Η μαμά μου φτιάχνει μακραμε τα τελευταία χρόνια, προσπαθεί να με πείσει να ξεκινήσω κ γω βέβαια αλλά το βαριέμαι να πω την αλήθεια, ο πηλός μ αρέσει πιο πολύ!ειναι ωραία να έχεις μια ασχολία και γω π δεν μπορώ να βγω απ το σπίτι με βοήθησε να ξεφύγω κάπως.. Την τεταρτη πάω στη γιατρό, ελπίζω όλα να πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Να έχουμε μια καλή εβδομάδα με υγεία και αισιοδοξία!!!

Την Πέμπτη έκανα το εμβόλιο για τη γρίπη. Μου το έγραψε η γιατρός μου χωρίς να το έχουμε συζητήσει και με προετρεψε να το κάνω γιατί λέει θα είναι τα πράγματα δύσκολα φέτος. Για του covid δεν ανέφερε κάτι, ούτε κι εγώ ρώτησα για να είμαι ειλικρινής γιατί είμαι λίγο επιφυλακτικη. Της γρίπης το είχα ξανακάνει το 2019, όπου ήμουν σε προσπάθεια εξωσωματικής και μου το είχε προτείνει πάλι η τότε γιατρός μου. Αυτή τη φορά είχα για μια μέρα λίγους πόνους στα οστά σαν να επερχεται γρίπη και έντονο πόνο στο χέρι, αλλά τώρα είμαι μια χαρά. 

Για τις ραγαδες εγώ δεν αγόρασα κάτι, βάζω μόνο baby oil στο σώμα (και στην κοιλιά εννοείται) τρεις τέσσερις φορές την εβδομάδα. Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια ραγαδα, αλλά ίσως αγοράσω κάποιο εξειδικευμενο προϊόν. Είδα ότι χρησιμοποιείτε της frezyderm, διάβασα και για την simulcium καλά σχόλια. Πάντως έχω γεμίσει μελανιες από τις αντιπηκτικες. Εσείς βάζετε κάτι γι αυτές; Έχω αλουμινονερο, ξέρετε αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη; 

Επίσης κάναμε την πρώτη αγορά για το μωράκι μας, εκμεταλλευομενοι το δεκαήμερο εκπτώσεων. Ο συζυγος φαγωθηκε δηλαδή, εγώ ήθελα να περιμένουμε λίγο ακόμη. Πήραμε παιδικό καθισματακι, εκείνος το διάλεξε, είναι της joie το i-spin 360. Είναι λίγο ακριβό, αλλά δε θα αγοράσουμε πολλά άλλα πράγματα, όπως λικνο και κρεβάτι, γιατί θα μας δώσουν τα αδέρφια μας. Επίσης μάλλον δε θα αγοράσουμε ούτε καροτσάκι, εκτός και αν αυτά που έχουν δεν χωρουν στο πορτ μπαγκαζ. Εάν τελικά χρειαστεί να αγοράσουμε, θα πάρουμε κάτι απλό και οικονομικό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Καρδουλα μου....ίσως γι αυτό μωρέ... Αλλά μην το παίρνεις έτσι...όλα είναι καλά τώρα και σκέψου ότι του χρόνου θα στολίζουμε με τα μωράκια μας!! Αυτά θα είναι στον καναπέ και θα μας κοιτάνε...

Εγώ εντωμεταξύ στόλισα!!ΧτΕς όπως σας είπα...ήρθε τελικά η Μικρη αδερφή του άντρα μου και βάλανε πλάτη και το έκαναν...από πίσω εγώ καθοδηγούσαν και όσο μπορούσα βοηθούσα...

 

❤️❤️❤️❤️ Τώρα κι εγώ αυτό σκέφτομαι την μέρα που έχω την β επιπέδου αφού τελειώσουμε με το καλό να πάμε να πάρουμε κανένα στολιδακι και να στολίσω κι εγώ μπας και αλλάξει η διάθεση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 2:21 ΜΜ, ο/η Kanelaa είπε:

Κορίτσια μου να σας ρωτήσω.. Συγκινούμαι πάρα πολύ εύκολα και βάζω τα κλάματα για το παραμικρο, από κάποιο άρθρο που θα διαβάσω που έχει να κάνει με μανούλες μέχρι με τον άντρα μου που προσπαθούσε να με παρηγορησει στο να μην αγνωνομαι και πως γρήγορα θα γίνω μανουλα(στο άκουσμα πως θα γίνω μανούλα, πάρε τα κλάματα πάλι).. Όπως έχω πει και παραπανω έχω πάθει μια αποκόλληση στον σάκο που ναι μεν η γιατρός κ έχει πει πως ειναι οκ απ την στιγμή που ξεκουράζομαι αλλά απ την άλλη είμαι 3 βδομάδες μέσα στο σπιτι(δεν το συζητώ, άλλες μανούλες κάθονται παραπάνω και τις θαυμάζω απεριόριστα) απλά είμαι πολύ δραστήριο άτομο και το γεγονός πως δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα έχει επηρεάσει πολύ τη ψυχολογία μου.. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας ή αν κάποιο κορίτσι περνάει τα ίδια πως το αντιμετωπίζει.. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! 🥰

Καλημέρα, εγώ σε καταλαβαίνω!

Είμαι κι εγώ πολύ του έξω, δε μπορώ να κάθομαι σπίτι, και από πέρσι που ήμουν έγκυος, ήταν η καραντίνα, γέννησα κλπ έχω ψιλοκλειστεί σπίτι κ εγώ είχα ψιλοφρικάρει, βγαίνουμε αρκετά με τον άντρα μου αλλά δεν είναι το ίδιο! Δε μπορώ να σου πω ότι βρήκα κάποια λύση, απλά με το πέρασμα του καιρού το "συνήθισα"..με το μωρό, ειδικά από μια ηλικία και μετά, δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς και πολλά…απλά προσπαθώ να βγαίνω όσο μπορώ με τον άντρα μου, με φίλους μου, με τη μαμά μου κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 11:17 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κοριτσάκι μου 1000 ευχαριστώ.. και εγώ τρελάθηκα, 1 εβδομάδα πολύ χάλια.. τώρα έχω αρχίσει και ηρεμώ και φυσικά ελαττωνω κατά πολύ το τσιγάρο.. απλά ακόμα μου έχει μείνει φόβος.. ήμουν και μόνη μου, δεν ήξερα τι έγινε, τι θα δω, γιατί μου μίλησε κάποιος άλλος.. άστα σου λέω, το σκευτομαι και προσεύχομαι αμέσως να ηρεμήσω.. και εγώ χαίρομαι που είσαι καλά κορίτσακι μου.. μακάρι για όλες μας να είναι όλα καλά και τον Απρίλιο πρώτα ο Θεός, να κρατάμε αγκαλίτσα τις ψυχουλες μας.. 🥰🥰🥰

Καλημέρα κορίτσι μου!

Μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω λίγο πώς νιώθεις, γιατί πέρσι που ήμουν 7 μηνών έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι είχα ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο…λόγω του ότι είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο(υπογλυκαιμίες-το αντίθετο από το διαβήτη) αλλά τότε δεν το ήξερα, κι έχασα τις αισθήσεις μου..τράκαρα στην Εθνική Οδό στην αριστερή λωρίδα με μία νταλίκα(δε ξέρω αν μένεις Αθήνα)…εγώ ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα αλλά το αμάξι διαλύθηκε…και από τότε δεν οδηγάω και γιατί δεν έχω αμάξι, και γιατί δεν έχω ξεπεράσει το φόβο, ο οποίος όσο περνάει ο καιρός και δεν οδηγάω νομίζω μεγαλώνει…

Ίσως δεν είναι το ίδιο όταν έχεις εσύ ατύχημα με όταν έχει ατύχημα κάποιος δικός σου, ίσως εσύ νιώθεις πιο πολύ το φόβο για το τι μπορεί να συνέβαινε , αλλά κι εγώ το μόνο που θυμάμαι είναι η στιγμή που έπεφτα πάνω στις μπάρες και σκεφτόμουν εκείνα τα δευτερόλεπτα ας πέσω να τελειώνει να δω τι θα γίνει, αν θα πεθάνω, θα χτυπήσω κλπ…κ μόλις χτύπησα κ είδα ότι είμαι καλά, απλά ανακουφίστηκα..πήγα και στο γιατρό κ ήταν καλά κ το μωράκι, οπότε λέμε με τον άντρα μου αφού είμαι καλά κι εγώ κ το μωρό, άστο το αμάξι…..

Χαίρομαι που δε χτύπησε κανείς οπότε προσπάθησε να σκέφτεσαι αυτό και να νιώθεις ευγνωμοσύνη, πιστεύω σε λίγο θα ξεπεράσεις την τρομάρα και θα ηρεμήσεις, είναι τώρα οι πρώτες μέρες, είναι κ οι ορμόνες…

Δεν πειράζει που έκανες τσιγάρο για μια φορά, τρόμαξες και ξέσπασες εκεί…το κάθε μέρα κάνει κακό, το μία φορά δεν πειράζει…αφού αυτό σε ηρεμούσε κ το χρειαζόσουν εκείνη τη στιγμή…Όλα καλά θα είναι απλά προσπάθησε όταν νιώσεις έτοιμη κ ήρεμη να το σταματήσεις πάλι..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα !! Από τη μεριά μου να σου πω ότι η συγκίνηση είναι θέμα ορμονών....πίστευα ότι θα φύγει μετά το τρίμηνο αλλά είμαι σε πιο χάλια κατάσταση τελικά από πριν 🤣😂😂🤣 

Τώρα επειδή κι εμένα μου ειπαν τώρα με τον τράχηλο ότι θέλω ξεκούραση ξάπλα και ελάχιστη δραστηριότητα μόνο για τα βασικα μου είπε η γιατρός εάν θελεις να βγαίνεις έξω κάνε μια βόλτα με το αμάξι.... εντωμεταξυ εγώ δεν έχω κάνει και εμβόλιο και περιορίζομαι ούτως η άλλως... 

Μέσα στο σπίτι βλέπω πολλές ταινίες όταν λείπει ο άντρας μου και όταν έρχεται το απογευματάκι πάμε αυτή την βολτουλα...αλλά εσύ που έχεις αποκόλληση δεν ξέρω αν στο επιτρέπει... Άκου μουσική και κάντο ρουτίνα τα μωράκια μας ακούν τώρα οπότε θα βοηθήσει και τα μικρά μας... ή δες όμορφες ταινίες...

Επίσης κάτι που κάνω επιπλέον είναι ότι διαβάζω μια εγκυκλοπαιδεια αφορά την εγκυμοσύνη...τώρα ας πούμε διαβάζω για τη φροντίδα του μωρού...δες μήπως βρεις κι εσύ κανένα τέτοιο βιβλίο. Υπάρχουν πολλά ..

Καλημερααααα!! Αχαχχα μια απ τα ίδια και γω ακριβώς! Τώρα είμαι χειρότερα από πριν, κλαμμα με το παραμικρο!! 

Μου επέτρεψε η γιατρός μια βολτίτσα με το αμάξι αλλά όχι συνέχεια.. Έχω να πάω τώρα απ την προηγούμενη Κυριακή! Σήμερα έλεγα να πω στον άντρα μου να πάμε που έχει ρεπό.. 

Βάζω ταινιουλες να δω δλδ ρομαντικές κομεντί, κωμωδίες και βάζω τα κλαμματα γι αυτό είπα πως για λίγο καιρό θα σταματησω τις ταινίες 🤣 ξεκίνησα να φτιάχνω χριστουγεννιατικο σπιτάκι από πηλό! Να έχω να ασχολούμαι.. 

Μουσική στο μωρουλι βάζω!! Τώρα ειδικά π ξεκίνησα το σπιτάκι βάζω να ακούω και φτιάχνω εγώ! 

Μου έφερε μια φίλη π γέννησε περσυ τον Αύγουστο την "βίβλο της εγκυμοσυνης"! Πάρα πολύ ωραίο βιβλίο! 😊 Αλλά να σου πω την αλήθεια και το διάβασμα βαρέθηκα... Μολις τελειώσω το σπιτάκι νομίζω θα ξαναπιάσω τα βιβλία και τις ταινιουλες.. Σ ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/11/2021 at 1:18 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Ελα ρε κορίτσι μου περαστικά σας και άλλο κακό να μη σας βρει... Πω πω φαντάζομαι την τρομάρα που πήρες. Μην αγχώνεσαι για το τσιγάρο δεν είναι ότι το κάνεις από το την αρχή αυτό. Πιστεύω αν σε ηρεμεί είναι "καλό", γιατί ούτως η άλλως ο οργανισμός μας φιλτράρει τα πάντα καλά πριν φτάσουν στο μωράκι μας ενώ τις ορμόνες του άγχους δεν τις φιλτράρει.... Οπότε όλα θα είναι καλά!!! Επικεντρωσου στα θετικά ότι ο άντρας σου είναι καλά και δίπλα σου και στο μωράκι σου που πίστεψε με είναι τέλεια!!! 

Κορίτσι μου δυστυχώς το τσιγάρο είναι από αυτά που δεν φιλτράρει ο πλακούντας και περνάνε απευθείας στο μωρό….

Είχα διαβάσει μια φορά ότι 3 πράγματα δεν φιλτράρονται, το ένα είναι το τσιγάρο τα άλλα δύο νομίζω το αλκοολ και κάποια φάρμακα, ναρκωτικά κάτι τέτοιο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

χαχαχαχ τέλεια είσαι και εσύ ελπίζω ο άντρας σου να το διασκεδάζει σαν τον δικό μου... εγώ κλαίω κι εκείνος γελάει μαζί μου!!!

Με πηλό πέρασα την περσινή καραντίνα εκανα όλα τα χριστουγεννιάτικα στολίδια του δέντρου μας. Ήταν τα πρώτα Χριστούγεννα στο δικό μας σπίτι και δεν είχαμε τίποτα και αφού καθόμουν που καθόμουν στόλισα όλο το σπίτι με πηλό, αλατοζυμη και οριγκάμι.Φέτος όμως δεν έχω όρεξη... Όσο πλησιάζουν οι γιορτές νιώθω ότι πέφτω ψυχολογικά δεν ξέρω γιατί.

Χαχαχα έτσι κι εμένα κορίτσια κλαίω και γελάει….άντρες παιδί μου, πού να καταλάβουν…😂😂

Γιατί ρε κορίτσι μου πέφτειιις; Θα είναι οι πρώτε σου γιορτές με κοιλίτσα, και λίγο μετά τις γιορτές θα πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά❤️❤️

Εμένα πάλι τα Χριστούγεννα είναι η αγαπημένη μου περίοδος😍😍🎄🎀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά!! Εγώ χτες πέρασα το μισό της εγκυμοσύνης και κάποιες σε λίγο καιρό θα το περάσετε κι εσείς ε;;;; 

Περνάει ο καιρός κορίτσια μου!!!!

Σήμερα είναι και η μέρα που έχεις υπέρηχο ε;; Να μας πεις νέα!!!!

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν πριν λίγες μέρες Διόνη μου, ότι πέρασα το μισό!! 🤗🌸

Κ τώρα είδα ότι σε λίγες μέρες μπαίνω στον 6ο!! Αχ τι ωραία που περνάει ο καιρός…ανυπομονώ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα !! Από τη μεριά μου να σου πω ότι η συγκίνηση είναι θέμα ορμονών....πίστευα ότι θα φύγει μετά το τρίμηνο αλλά είμαι σε πιο χάλια κατάσταση τελικά από πριν 🤣😂😂🤣 

Τώρα επειδή κι εμένα μου ειπαν τώρα με τον τράχηλο ότι θέλω ξεκούραση ξάπλα και ελάχιστη δραστηριότητα μόνο για τα βασικα μου είπε η γιατρός εάν θελεις να βγαίνεις έξω κάνε μια βόλτα με το αμάξι.... εντωμεταξυ εγώ δεν έχω κάνει και εμβόλιο και περιορίζομαι ούτως η άλλως... 

Μέσα στο σπίτι βλέπω πολλές ταινίες όταν λείπει ο άντρας μου και όταν έρχεται το απογευματάκι πάμε αυτή την βολτουλα...αλλά εσύ που έχεις αποκόλληση δεν ξέρω αν στο επιτρέπει... Άκου μουσική και κάντο ρουτίνα τα μωράκια μας ακούν τώρα οπότε θα βοηθήσει και τα μικρά μας... ή δες όμορφες ταινίες...

Επίσης κάτι που κάνω επιπλέον είναι ότι διαβάζω μια εγκυκλοπαιδεια αφορά την εγκυμοσύνη...τώρα ας πούμε διαβάζω για τη φροντίδα του μωρού...δες μήπως βρεις κι εσύ κανένα τέτοιο βιβλίο. Υπάρχουν πολλά ..

Τι ωραίες ιδέες που δίνεις😊

Τα μωράκια όντως λέει ακούνε τη μουσική και τους αρέσει, να τους βάζετε κλασική μουσική..🤗

Εμείς κορίτσια ένα συγκρεκριμένο house τραγούδι που ακούγαμε πολύ όταν ήμουν έγκυος στο μπέμπη, όταν γεννήθηκε κ έκλαιγε όποτε το βάζαμε ηρεμούσε..😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Αυτά είναι από πέρσυ!!! Τις πεταλούδες τις κόλλησε νστον τοίχο ντου δωματίου της η αδερφή μου... 

IMG_20201203_185314.jpg

IMG_20210130_132608.jpg

IMG_20210202_201100.jpg

IMG_20210130_200048.jpg

IMG_20201125_170553.jpg

IMG_20201120_164308.jpg

Κορίτσια τι δημιουργικές που είστε όλες!! 😀

Πολύ όμορφα!!💓🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...