Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε; 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάνετε εξετάσεις αίματος κάθε μήνα! Ο γιατρός μου δεν μ έχει πει κάτι αλλα δίνω ουρα σε κάθε επίσκεψη! Τώρα είμαι στην 22η εβδομάδα..Σκέφτηκα μήπως μου πει να κάνω με την καμπύλη ζαχάρου! Θα τον ρωτήσω κ αύριο που έχω ραντεβού βέβαια...Αισθάνομαι κ λίγο χαζή γιατί δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα!

Οι πρώτες εξετάσεις μου είχαν βγει πολύ καλές εκτός της βιταμίνης d που είχα έλλειψη και ξεκίνησα αμέσως συμπλήρωμα. Τώρα παίρνω και σιδηρο.

Καλημέρα αγαπάκι!!! Ναι σε κάθε μήνα κάνω εξετάσεις εγώ! Γενικές αίματος κι επιπλέον ερυθράς τοξόπλασματος και μεγαλοκυταρροιου(????) Κάπως έτσι λέγεται νομίζω.... Επίσης κάνω και crp αλλά αυτό το κάνω μάλλον λόγω εξωσωματικης και αντιπηκτικών. Δεν έχω ιδέα γιατί το κάνω αλλά δεν το κάνουν όλες οι εγκυουλες για αυτό στο λέω.

 

Βέβαια ο γιατρός σου σε ρυθμίζει με φάρμακα κι ίσως δε θέλει να σε επιβαρύνει με εξετάσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Αχ ! Τριανταρισες!!!!!! Μπράβο!!! Ο πρώτος στόχος μου ήταν να ξεπεράσω τις 24 εβδομάδες!!! Τώρα είναι να ξεπεράσω τις 30. Και μετά θα είναι τις 37. Έτσι το έχω στο νου μου!!!! Αχ με όλα τα μικρά θεματακια που έχω θέλω να βρίσκομαι μέσα στα όρια βιωσιμότητας ενός παιδιού προωρότητας.

Εγω ξάπλα και πάλι ξάπλα...στις 27 έχω υπέρηχο να δω τι θα μου πει ο γιατρός για τον τράχηλο. 

 

Αχ ρε μα τι ωραίο αυτό που έκανε η μανούλα σου! Συγκινήθηκα!! Αλήθεια!!! Εννοείται να το κάνεις κι εσύ! Και το μωράκι να βγει υγιές και ευλογημένο σαν εσάς!!! ♥️♥️♥️

Καλησπέρα κορίτσι μου!και εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι με τις βδομαδες και τώρα έχω και εγώ θέμα με τον τράχηλο!ποσο είναι εσένα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα αγαπάκι!!! Ναι σε κάθε μήνα κάνω εξετάσεις εγώ! Γενικές αίματος κι επιπλέον ερυθράς τοξόπλασματος και μεγαλοκυταρροιου(????) Κάπως έτσι λέγεται νομίζω.... Επίσης κάνω και crp αλλά αυτό το κάνω μάλλον λόγω εξωσωματικης και αντιπηκτικών. Δεν έχω ιδέα γιατί το κάνω αλλά δεν το κάνουν όλες οι εγκυουλες για αυτό στο λέω.

 

Βέβαια ο γιατρός σου σε ρυθμίζει με φάρμακα κι ίσως δε θέλει να σε επιβαρύνει με εξετάσεις...

Ίσως! Θα τον πάρω ένα τηλ αν είναι να πάω να κάνω το απόγευμα! Δεν πιστεύω ότι θα το ξεχνουσε να μου πει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Αχ ! Τριανταρισες!!!!!! Μπράβο!!! Ο πρώτος στόχος μου ήταν να ξεπεράσω τις 24 εβδομάδες!!! Τώρα είναι να ξεπεράσω τις 30. Και μετά θα είναι τις 37. Έτσι το έχω στο νου μου!!!! Αχ με όλα τα μικρά θεματακια που έχω θέλω να βρίσκομαι μέσα στα όρια βιωσιμότητας ενός παιδιού προωρότητας.

Εγω ξάπλα και πάλι ξάπλα...στις 27 έχω υπέρηχο να δω τι θα μου πει ο γιατρός για τον τράχηλο. 

 

Αχ ρε μα τι ωραίο αυτό που έκανε η μανούλα σου! Συγκινήθηκα!! Αλήθεια!!! Εννοείται να το κάνεις κι εσύ! Και το μωράκι να βγει υγιές και ευλογημένο σαν εσάς!!! ♥️♥️♥️

Τελικά είμαστε αρκετές που βάζουμε τέτοιους στόχους! Εμείς βάζουμε κάθε ραντεβού γιατρού και το πρώτο μαξιλάρι είπαμε τις 26 εβδομάδες που μας έδωσε Κ ο γιατρός την άδεια του για ψώνια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!και εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι με τις βδομαδες και τώρα έχω και εγώ θέμα με τον τράχηλο!ποσο είναι εσένα ;

Έλα γλυκό μου κορίτσι!!! Τι έπαθες ματάκια μου;;; Είναι κοντός;;; Η είναι πιο χαμηλά;; Εμένα τώρα μου είπαν για πρόπτωση....θα πάω Πέμπτη εκτάκτως στον εμβρυομητρικο μήπως το βάλω το δαχτυλίδι να τελειώνουμε.δεν έχω θέμα ότι είναι κοντός απλά πέφτει μέσα στον κολπο.γι αυτό μου είπαν για προπτωση.αλλα κι εγώ ξάπλα ειμαι.κατσε κάτω κορίτσι μου και δες μη σου βάλουν δαχτυλίδι κι εσενα,δεν χρειάζεται να ανησυχεις.αν μπει πεσσός και κάτσεις ξάπλα θα είσαι κομπλε.τι κάνουν τα μικρουλια σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marakiii είπε:

Ίσως! Θα τον πάρω ένα τηλ αν είναι να πάω να κάνω το απόγευμα! Δεν πιστεύω ότι θα το ξεχνουσε να μου πει! 

Ίσως δε θέλει ακόμα! Πιστεύω κιόλας ότι επειδή έχεις και τρίδυμα ίσως να ξέρει πως θα βγουν κάποιες εξετάσεις ...χμμ δεν ξέρω....κι εγώ πιστεύω κάποιο λόγο θα είχε που δε σου είπε!!! 

 

Χαχαχα εσύ έχεις τις 26 βδομαδουλες ε σαν στόχο;;; Εμείς εντάξει τις κλείσαμε αυτές!!ποτέ τις κλείνεις εσύ; Πφφ...μεγάλο άγχος! Φαντάζομαι και για εσένα που είναι και τρία! Αχ ξέρεις λίγο έμεινε νομίζω άπαξ και φύγει ο Δεκέμβρης εγώ αυτό λέω...δεν έμεινε τίποτα!! 💓🤰🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Ίσως δε θέλει ακόμα! Πιστεύω κιόλας ότι επειδή έχεις και τρίδυμα ίσως να ξέρει πως θα βγουν κάποιες εξετάσεις ...χμμ δεν ξέρω....κι εγώ πιστεύω κάποιο λόγο θα είχε που δε σου είπε!!! 

 

Χαχαχα εσύ έχεις τις 26 βδομαδουλες ε σαν στόχο;;; Εμείς εντάξει τις κλείσαμε αυτές!!ποτέ τις κλείνεις εσύ; Πφφ...μεγάλο άγχος! Φαντάζομαι και για εσένα που είναι και τρία! Αχ ξέρεις λίγο έμεινε νομίζω άπαξ και φύγει ο Δεκέμβρης εγώ αυτό λέω...δεν έμεινε τίποτα!! 💓🤰🤰🤰

Σε 3 εβδομάδες περίπου μπαίνω στην 26η..κοίτα υπάρχουν μέρες που δεν το σκέφτομαι πολύ γιατί είναι μικρά ακόμα κ απλά έχω πιο μεγάλη κοιλιά και δεν με επηρεάζει στην καθημερινότητα μου! Υπάρχουν όμως μέρες που αγχώνομαι μέχρι κ για τον άντρα μου που πάει στη δουλειά κάθε μέρα! Κ εγω ετσι πιστεύω, λόγω γιορτών κιόλας θα κυλήσουν νερό κ οι πρώτες μέρες του Γενάρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Έλα γλυκό μου κορίτσι!!! Τι έπαθες ματάκια μου;;; Είναι κοντός;;; Η είναι πιο χαμηλά;; Εμένα τώρα μου είπαν για πρόπτωση....θα πάω Πέμπτη εκτάκτως στον εμβρυομητρικο μήπως το βάλω το δαχτυλίδι να τελειώνουμε.δεν έχω θέμα ότι είναι κοντός απλά πέφτει μέσα στον κολπο.γι αυτό μου είπαν για προπτωση.αλλα κι εγώ ξάπλα ειμαι.κατσε κάτω κορίτσι μου και δες μη σου βάλουν δαχτυλίδι κι εσενα,δεν χρειάζεται να ανησυχεις.αν μπει πεσσός και κάτσεις ξάπλα θα είσαι κομπλε.τι κάνουν τα μικρουλια σου;

Τα μικρούλια μου ευτυχως είναι μια χαρά μεγαλώνουν ευτυχως γρήγορα έχουν πολύ καλό βάρος για τις εβδομάδες τους και ευχτυχως δεν επηρεάζονται από όλα αυτά!εμεις είδαμε ότι ο τράχηλος πήγε 2.6 και τώρα θα το μετράμε κάθε βδομάδα να δούμε γιατί το όριο στα δίδυμα μου είπε είναι 2 εγώ τις  έκλεισα τις 28 βδομαδες και τώρα λέω δυο βδομάδες και ήρθαν και οι 30 κοντεύουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ έκλεισα την 30η βδομάδα κ έχω σήμερα ραντεβού με τον γιατρό. Γεννάω αρχές Μαρτίου. Όποτε πάω δεν μου λέει βάρος παρα μόνο ότι πχ στην 26η όλα τα μωράκια είναι πάνω κάτω 800 γρ. Έχω αγχωθεί καθώς δεν λέει πολλα κ δεν μιλάει πολύ. Φοβάμαι μη μου πει πάλι σήμερα όταν τον ρωτήσω ότι "όλα τα μωρά την 30η βδομάδα είναι περίπου 1350 γρ. Κορίτσια εσάς κάθε φορά σας το μετράει κ σας λέει το βάρος; Εμένα γιατί κάνει έτσι; Μου λέει απλά ότι αναπτύσσεται φυσιολογικά. Αυτό μόνο. Το μήκος σας το λέει; Εμένα σπο τη β επιπέδου που είπε η εμβρυολόγος δεν μ έχει πει καθόλου. Τον ρωτάω κ μ λέει τι σημασία έχει αφού αναπτύσσεται κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Αχ ! Τριανταρισες!!!!!! Μπράβο!!! Ο πρώτος στόχος μου ήταν να ξεπεράσω τις 24 εβδομάδες!!! Τώρα είναι να ξεπεράσω τις 30. Και μετά θα είναι τις 37. Έτσι το έχω στο νου μου!!!! Αχ με όλα τα μικρά θεματακια που έχω θέλω να βρίσκομαι μέσα στα όρια βιωσιμότητας ενός παιδιού προωρότητας.

Εγω ξάπλα και πάλι ξάπλα...στις 27 έχω υπέρηχο να δω τι θα μου πει ο γιατρός για τον τράχηλο. 

 

Αχ ρε μα τι ωραίο αυτό που έκανε η μανούλα σου! Συγκινήθηκα!! Αλήθεια!!! Εννοείται να το κάνεις κι εσύ! Και το μωράκι να βγει υγιές και ευλογημένο σαν εσάς!!! ♥️♥️♥️

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου❤️❤️❤️ καταλαβαίνω ότι τα λες με πολύ αγάπη!

Ολες ίδιες είμαστε τελικά! Και γω έτσι σκεφτόμουν με στόχους, ανά βδομάδες και μια ακόμα επιτυχία, ακόμα πιο κοντά στο να γεννηθεί το μωράκι μας υγιές! Έμενα τώρα είναι στις 32 που πλησιάζει!! Και μετά να μπω στο μήνα μου με το καλό!!! 

Αχ και γω πιστεύω ότι τώρα στις γιορτές που θα βρεθούμε με οικογένειά και κοντινούς φίλους θα περάσουν πιο γρήγορα οι μέρες!

Υπομονή είναι πολύ δύσκολο να είσαι ξάπλα κορίτσι μου, διάβασα και το θέμα με τον τράχηλο. Λίγο υπομονή ακόμα δεν έχει μείνει πολύ. Είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις τον τελικό σου στόχο να περάσεις τις 37 βδομάδες!

Έχεις και στα κοντά γιατρό οπότε θα κάνεις ήρεμη πρωτοχρονιά!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ έκλεισα την 30η βδομάδα κ έχω σήμερα ραντεβού με τον γιατρό. Γεννάω αρχές Μαρτίου. Όποτε πάω δεν μου λέει βάρος παρα μόνο ότι πχ στην 26η όλα τα μωράκια είναι πάνω κάτω 800 γρ. Έχω αγχωθεί καθώς δεν λέει πολλα κ δεν μιλάει πολύ. Φοβάμαι μη μου πει πάλι σήμερα όταν τον ρωτήσω ότι "όλα τα μωρά την 30η βδομάδα είναι περίπου 1350 γρ. Κορίτσια εσάς κάθε φορά σας το μετράει κ σας λέει το βάρος; Εμένα γιατί κάνει έτσι; Μου λέει απλά ότι αναπτύσσεται φυσιολογικά. Αυτό μόνο. Το μήκος σας το λέει; Εμένα σπο τη β επιπέδου που είπε η εμβρυολόγος δεν μ έχει πει καθόλου. Τον ρωτάω κ μ λέει τι σημασία έχει αφού αναπτύσσεται κανονικά. 

Είναι ανάλογα με τον γιατρό! Από την β επιπέδου περίπου δεν λένε εκατοστά λένε βάρος μόνο ( τουλάχιστον σε μένα και η εμβρυολογος και ο γιατρός το ίδιο μου εξήγησαν).

Το βάρος υπολογίζεται βάση στατιστικών που βγάζει ο υπέρηχος υπολογίζοντας το μέγεθος του κεφαλιού της κοιλιάς και του μηριαίου οστού ( τώρα στα λέω χοντρικά όπως μου τα λέει ο γιατρός μου). Εμένα μου λέει γραμμάρια κάθε φορά κατά προσέγγιση όπως τα βγαζει και μου λέει πόσο είναι το αντίστοιχο φυσιολογικό στις ίδιες εβδομάδες. 

Ίσως δεν σου λέει γιατί είναι μέσα στο φυσιολογικό ότι δηλαδή ο υπέρηχος σε βγάζει στο μέσο όρο! Μην αγχώνεσαι αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα στο είχε πει. Πολλοί γιατροί δεν λένε γιατί οι υπέρηχοι έχουν πάντα μια απόκλιση ( πχ το υπολογίζουν ότι θα γεννηθεί 3500 κιλά και βγαίνει 3100). Τι βασικό είναι να βγαίνουν οι υπόλοιπες μετρήσεις καλές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε; 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάνετε εξετάσεις αίματος κάθε μήνα! Ο γιατρός μου δεν μ έχει πει κάτι αλλα δίνω ουρα σε κάθε επίσκεψη! Τώρα είμαι στην 22η εβδομάδα..Σκέφτηκα μήπως μου πει να κάνω με την καμπύλη ζαχάρου! Θα τον ρωτήσω κ αύριο που έχω ραντεβού βέβαια...Αισθάνομαι κ λίγο χαζή γιατί δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα!

Οι πρώτες εξετάσεις μου είχαν βγει πολύ καλές εκτός της βιταμίνης d που είχα έλλειψη και ξεκίνησα αμέσως συμπλήρωμα. Τώρα παίρνω και σιδηρο.

Αγαπη ξέρω ότι η καμπύλη γίνεται από την 24η εβδομάδα έως της 28η. Ο γιατρός κρίνει βέβαια ποτέ είναι η πιο κατάλληλη στιγμή. Αν έχει δει κάτι ανησυχητικό μπορεί να κάνει κάποια κοπέλα πιο νωρίς π.χ αν έχει ιστορικο η αν έχει αυξημένες τιμές. Εγώ την έκανα στην 24η εβδομάδα, στην λογική του γιατρού αν είναι κάτι να το εντοπίσουμε γρήγορα. Αποκλείεται να σε έχει ξεχάσει!

Εγω αίμα και ουρά κάνω ανα 2 μήνες ακριβώς. Τώρα εσύ επειδή έχεις κ τρίδυμα μπορεί να είναι και πιο συχνά🤷. Αλλα γενικά επειδή οι γιατροί έχουν όλο το φάκελο σου μπροστά σε κάθε εξέταση βλέπουν ποτέ έκανες εξετάσεις και δεν ξεχνάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geo2222 είπε:

Τα μικρούλια μου ευτυχως είναι μια χαρά μεγαλώνουν ευτυχως γρήγορα έχουν πολύ καλό βάρος για τις εβδομάδες τους και ευχτυχως δεν επηρεάζονται από όλα αυτά!εμεις είδαμε ότι ο τράχηλος πήγε 2.6 και τώρα θα το μετράμε κάθε βδομάδα να δούμε γιατί το όριο στα δίδυμα μου είπε είναι 2 εγώ τις  έκλεισα τις 28 βδομαδες και τώρα λέω δυο βδομάδες και ήρθαν και οι 30 κοντεύουμε!!!

Προσπαθησε να ξεκουράζεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο, έχω διαβάσει ότι μπορεί αντί να κοντύνει να ξαναμεγαλωσει ( ελπίζω να μην λέω χαζομάρες ) Αφού πέρασες τις 28 εβδομάδες είναι πολύ σημαντικό! Τίποτα 2 βδομάδες θα περάσουν νεράκι! Και μετά θα έχει περάσει τα 3/4 της εγκυμοσύνης😉. Εγώ έτσι το σκεφτόμουν και χαιρομουν!

Εισαι και συ ξάπλα ή απλά λίγο πιο προσεκτική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Είναι ανάλογα με τον γιατρό! Από την β επιπέδου περίπου δεν λένε εκατοστά λένε βάρος μόνο ( τουλάχιστον σε μένα και η εμβρυολογος και ο γιατρός το ίδιο μου εξήγησαν).

Το βάρος υπολογίζεται βάση στατιστικών που βγάζει ο υπέρηχος υπολογίζοντας το μέγεθος του κεφαλιού της κοιλιάς και του μηριαίου οστού ( τώρα στα λέω χοντρικά όπως μου τα λέει ο γιατρός μου). Εμένα μου λέει γραμμάρια κάθε φορά κατά προσέγγιση όπως τα βγαζει και μου λέει πόσο είναι το αντίστοιχο φυσιολογικό στις ίδιες εβδομάδες. 

Ίσως δεν σου λέει γιατί είναι μέσα στο φυσιολογικό ότι δηλαδή ο υπέρηχος σε βγάζει στο μέσο όρο! Μην αγχώνεσαι αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα στο είχε πει. Πολλοί γιατροί δεν λένε γιατί οι υπέρηχοι έχουν πάντα μια απόκλιση ( πχ το υπολογίζουν ότι θα γεννηθεί 3500 κιλά και βγαίνει 3100). Τι βασικό είναι να βγαίνουν οι υπόλοιπες μετρήσεις καλές!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου για την απάντηση! Κι εγώ ξέρω πως υπάρχει απόκλιση στο περίπου λέει το βάρος απλά διαβάζω που λένε σε όλες το βάρος κι εμένα μου λέει τον μέσο όρο γενικώς όχι του δικού μου μωρού. Όσο για το μήκος θυμάμαι μου το είπε κι εμένα η εμβρυολόγος ότι επειδή μεγαλώνει δεν μπορούνε πια να το μετράνε καθώς μαζεύεται και στον υπέρηχο το βλέπουν τμηματικά πλέον όχι ολόκληρο όπως στην Α επιπέδου. Όλες οι μετρήσεις και εξετάσεις βγαίνουν καλές απλά με προβλημάτισε που δεν μου έλεγε βάρος. Αν ήταν όλα τα μωρά το ίδιο τότε δεν θα γεννιόταν άλλα 2500 γρ και άλλα 4000 γρ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 12:50 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Ναι η παραγγελία απ' Μαρξς ήρθε με τα ρούχα! Είναι τέλεια μου άρεσαν πάρα πολύ. Ειδικά κάτι σετ με ολόσωμα που πήρα με πάντα ηταν απίστευτα γλυκά! Πήρα και βρεφικό απορρυπαντικό και λέω να τα πλύνω σιγά σιγά κ να σιδερωσω! 

Μεχρι τώρα έχω 8 ολόσωμα, 6 ζιπουνακια μακρυμάνικα, 5 κοντομανικα, μια ζακετουλα και 2 παντελονάκια! Δεν νομίζω να πάρω πολλά ακόμα για αρχή! 

Εσύ είσαι ετοιμη από ρουχαλακια;

Καλησπέρα Ναντινάκι!! 💖 Αχ εσύ κοντεύεις, μετά τις γιορτές είσαι μια ανάσα!!

Πολύ ωραία σε βρίσκω από ρουχαλάκια😊😊

Εγώ έχω γύρω στα 15 κοντομάνικα φορμάκια για από μέσα, καμια 10αριά ολόσωμα (4 που αγόρασα κ 7 που θα μου δώσει η φίλη μου), συν άλλα 5 ολόσωμα που βρήκα από τον μικρό μου που είναι ουδέτερα..1-2 ζακετούλες θέλω να πάρω, καλτσούλες έχω πάρα πολλές από το μικρό μου συν 1 ζευγαράκι που αγόρασα για τη μπέμπα, κ θέλω να πάρω άλλη μια 4αδα ροζ καλτσάκια🥰 Σεντονάκια λίκνου έχω 4 (2 άσπρα που είχα από το μικρούλη μου κ 2 κοριτσίστικα που μου πήρε δώρο μια φίλη μου). Κουβερτούλα μου πήρε μία τέλεια η μαμά μου ροζ βελουτέ από mothercare μαζί με ένα κουκλάκι παρηγοριάς. Και πήρα και 3 πάνες αγκαλιάς με τέλεια σχεδιάκια🥰 Έχω και άλλες βέβαια πάρα πολλές! Πετσετάκια επίσης έχω πάααρα πολλά όπως και σαλιάρες!!

Δηλαδή θέλω ακόμα 1-2 ζακετούλες, μια 4αδα καλτσάκια, ένα ζευγάρι παπουτσάκια και 1-2 μπουρνούζια κάπες(γιατί τα άλλα τα χρησιμοποιεί ακόμα ο μικρούλης μου, είναι κ αυτός νινάκι🥰)…αλλά περιμένω και τα δώρα οπότε δεν παίρνω ακόμη!

Παρεπιπτόντως να πω ότι κ εγώ που δεν τρώω ζάχαρη για τον αντίθετο λόγο βέβαια (λόγω χαμηλού ζαχάρου κ υπογλυκαιμιών), έχω τσακίσει τα μελομακάρονα με στεβια από το φούρνο δίπλα μας😇😇 ένα δυο τη μέρα δηλαδή γιατί μετά ανακατεύομαι😆 κ ανακάλυψα επίσης σήμερα και τις σοκοφρέτες ιον με στεβια που είναι τέλειες σαν τις κανονικές😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 3:51 ΜΜ, ο/η Theodora12 είπε:

Πήρα φαρμάκια απο lidl, φαίνονται πολύ καλά και μου είπε και η κολλητή μου που είχε πάρει στο μωρό της ότι δεν παθαίνουν τίποτα. Δεν έχει όμως χοντρά.. ένα ωραίο φλις πήρα από Marks & Spencer

Κορίτσια τι τιμές έχουν τα φορμάκια στα lidl; Δεν τα έχω δει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 11:05 ΜΜ, ο/η Maira29 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Όπως έγραψα και στη Θεοδώρα και όπως μου έχουν πει και οι γιατροί το όριο είναι 110 όταν δεν είσαι έγκυος!! Στην εγκυμοσύνη πρέπει να είναι 92!! Η διατροφή δεν με πειράζει απλά για το μπεμπακι φοβάμαι!! Γιατί αν ήταν απλή εξέταση θα έλεγα οκ αυτά που έφαγα την προηγούμενη ίσως να επηρέασαν αλλά είναι η καμπυλη και δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να παίζει!! 

Καλησπέρα!!

Μην αγχώνεσαι για το μπεμπάκι!! Το πολύ πολύ να σου δώσει διατροφή κ θα το φτιάξετε😊 

Μίλησες με το γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 2:10 ΠΜ, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια δε  θυμάμαι αν έχουμε κάνει αναλογεί συζήτηση στο παρελθόν για μαιευτήρια τι σκέφτεστε δημοσιο ή ιδιωτικο;;;

Καλησπέρα κορίτσι μου!!

Εγώ στο Ρέα θα γεννήσω όπως κ την πρώτη φορά. Εκεί είναι ο γιατρός μου. Σίγουρα όμως δημόσιο ειναι πολύ πιο οικονομικά!

Έχω ακούσει ότι το Έλενα είναι πολύ καλό και στην καινούργια πτέρυγα είναι πολύ ωραία τα δωμάτια!

Εσύ τι σκέφτεσαι; Ο γιατρός σου πού είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 2:02 ΠΜ, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ναι έτσι ακριβώς δεν έχετε να χάσετε κάτι...λέτε να πάτε πριν γεννήσεις;;;ναι επαρχία μένουνε...ναι μια η άλλη θα μας έρθει νομίζω στο τέλος θα δίνουμε πιο πολλά σε καύσιμα παρα σε ενοίκιο και λέω αστο καλυτερα.  

Δε ξέρω! Αν πάμε πριν γεννήσω πρέπει να πάμε τώρα..εγώ θέλω ας πούμε να τους πει τώρα ότι θα πάμε, να αρχίσουν να μαζεύουν τα πράγματά τους κλπ, να μεταφέρουμε πράγματα σιγά σιγά στην αποθήκη, κ όταν είμαστε έτοιμοι να πάμε..ίσως κ αφού γεννήσω…γιατί θα ήθελα τον πρώτο καιρό που θα γεννήσω να είμαστε ακόμη εδώ να έχω τη μαμά μου να με βοηθάει…αλλά κ να πάμε πριν το σκέφτομαι, για να γλιτώσουμε το ενοίκιο, κ θα κατεβαίνω εγώ στη μαμά μου😄

Ας τους το πει να πάρουν τα πράγματα, και βλέπουμε μετά! Όταν είναι έτοιμα πάμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 2:09 ΠΜ, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Αχ τι ωραία σημαίνει ότι αξιζε για να τα καταφέρετε έχετε δοκιμαστει κιολας🤗🤗🤗σου κακοφάνηκε καθόλου που έφυγες από το Λονδινο;;;;ναι οταν έχεις ωραίες σχέσεις είναι πολυ ωραία γτ ακούς και κάποιες ακραίες περιπτώσεις εμεν ευτυχώς η πεθερουλα μ είναι μια χαρά και με βοηθάει κ με το παιδι οσο μπορεί γτ εχει και εκείνη κ αλλα εγγονάκια όταν δούλευα τον κράταγε φυσικά πιο συχνά τον μικρο τωρα την  έχω αφήσει λίγο να ησυχάσει γτ όταν θα πρέπει να γυρίσω πάλι στη δουλειά δεν ξέρω τι θα κάνω με δυο μικρούλια θα είναι αρκετά δύσκολα!!!

 

Χαχαχα καταλαβαίνω!! Καλά κάνεις τώρα άστην να ησυχάσει γιατί μετά την περιμένει ζόρι😄😇

Ναι μωρέ άξιζε..είναι μεγάλη ιστορία σου λέω, σαν ταινία😅 με happy ending χαχα💘 ήταν γραφτό ότι θα καταλήξουμε μαζί! Δε μπορούσαμε ο ένας μακριά από τον άλλον🙈❤️ Κ παιδί κάναμε επειδή θέλαμε να κάνουμε μαζί οικογένεια👨‍👩‍👧‍👦 Αλλιώς εγώ μπορεί να μην έκανα και ποτέ, δεν ήταν δηλαδή αυτοσκοπός μου..αλλά όταν έχεις βρει τον άνθρωπό σου θες μαζί του να κάνεις τα πάντα! Από τα 18 μου έλεγα ότι μόνο μαζί του θα κάνω παιδί, δε θα κάνω απλά για να κάνω!🙈💕

Μου κακοφάνηκε λίγο που έφυγα από Λονδίνο, πιο πολύ από θέμα δουλειάς! Γιατί από θέμα ζωής εδώ περνούσα καλύτερα..εδώ ήταν οι πιο πολλοί φίλοι μου, εδώ έβγαινα περισσότερο, εδώ είχα το αμάξι μου να πηγαίνω όπου θέλω, την οικογένειά μου, τον έρωτα της ζωής μου..αλλά εκεί είχα καλή δουλειά, με καλά χρήματα, που δε νομίζω να βρω εδώ, οπότε αυτό μου λείπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Αγαπη ξέρω ότι η καμπύλη γίνεται από την 24η εβδομάδα έως της 28η. Ο γιατρός κρίνει βέβαια ποτέ είναι η πιο κατάλληλη στιγμή. Αν έχει δει κάτι ανησυχητικό μπορεί να κάνει κάποια κοπέλα πιο νωρίς π.χ αν έχει ιστορικο η αν έχει αυξημένες τιμές. Εγώ την έκανα στην 24η εβδομάδα, στην λογική του γιατρού αν είναι κάτι να το εντοπίσουμε γρήγορα. Αποκλείεται να σε έχει ξεχάσει!

Εγω αίμα και ουρά κάνω ανα 2 μήνες ακριβώς. Τώρα εσύ επειδή έχεις κ τρίδυμα μπορεί να είναι και πιο συχνά🤷. Αλλα γενικά επειδή οι γιατροί έχουν όλο το φάκελο σου μπροστά σε κάθε εξέταση βλέπουν ποτέ έκανες εξετάσεις και δεν ξεχνάνε!

Για να δούμε τι θα μου πει αύριο! Ναι αυτό σκέφτομαι! Μπορεί έτσι να δουλεύει! Κ εγω δεν νομίζω να με ξέχασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2021 at 8:03 ΠΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια βρήκα λίγο χρόνο να σας γράψω πολύ τρέξιμο τον τελευταίο καιρό 

 

βγηκαν τ αποτελέσματα ήταν πολύ καλά μάλιστα σε 2 μετρήσεις ήμουν λίγο κάτω από το όριο κ όχι πάνω (έτσι ήμουν κ στην κόρη αλλά με 3 αιμοληψίες κ οχι 5🤪)  

Τώρα ρώτησα μήπως πρέπει να ξανά κάνω κ μ είπε όχι γιατί κ με τ 50γρ είναι οκ εφόσον είμαι κάτω από 50κιλα (έφτασα 49-48 πάλι εκεί ανάμεσα παίζω) 

μ είπε ο γιατρος θα το παρατηρούμε κ θα μετράμε το αμνιακό μήπως μειωθεί να μην αγχώνομαι κ να τρώω ισορροπημένα . Σίγουρα με μέτρο όμως αλλά μπορώ να τρώω κ γλυκό μου λέει 1 φορά την εβδ 🤣 κ να αφήσω στην άκρη την διατροφή του διαβήτη (επισης θα με δει η εμβρυολογος για ντοπλερ στην 28η εβδ για να δούμε το αμνιακό κ το μωράκι το στομάχι κτλ κτλ )

ετσι χθες για να το γιορτάσω έφαγα μισο πιτόγυρο 🤣 κ το μετάνιωσα μου  έκατσε τόσο βαρύ γιατί έχει συνηθίσει τ στομάχι μου να τρώω μόνο light κ ολικής 

δοκίμασα 2 κουταλιεσ μια Πάστα που μου έφερε ο άντρας μου δν την άντεξα ήταν πολύ γλυκιά 

Εντάξει δν πειράζει λέω κ εγώ από μέσα μου καλύτερα χαχαχαχα 😂😂😂😂😂 

Σήμερα πάλι έχω μεγάλη μέρα είχα αφήσει κορίτσια το σπίτι στην τύχη του τόσες μέρες 

οπότε έχει  γενική σήμερα , μαγειρική ψώνια για να ξανά μπούμε στον ρυθμό μας! 

 

να έχετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο κορίτσια με ηρεμία κ όμορφες στιγμές ❤️❤️❤️❤️❤️

 

Είχα διαβάσει τα νέα σου Χρυσάκι μου και ανακουφίστηκα, αλλά τώρα πρόλαβα να σου απαντήσω!!

Όλα καλά λοιπόν!! Θα τρως και πιο ελεύθερα πάλι!! 🤗

Κ το αμνιακό μέσα στο όριο ε;; Σου είπαν τελικά τι ήταν; Ή γι’αυτό θα κάνετε ντοπλερ νωρίτερα;

Μια χαρά και τα κιλάκια σου, βουρ στα σουβλάκια!! 😄

5 κιλάκια έχω πάρει κι εγώ, και τα πήρα σχεδόν όλα όταν μεγάλωσε η κοιλιά απότομα! Μέχρι τον 5ο είχα χάσει φαντάσου😄 Τώρα έχω μείνει στα 5 αρκετό καιρό (παρόλο το καθημερινό σχεδόν junk food🤣), αλλά κ η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει πολύ ακόμη! Φαντάζομαι όταν μεγαλώσει η κοιλιά, θα αυξηθούν πάλι😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2021 at 3:12 ΠΜ, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα!!! 🥰🥰🥰

Εχω αρκετές μέρες να μπω και να διαβάσω τα νέα σας κορίτσια γιατι ήμουν λίγο πεσμενη ψυχολογικά. Ο άντρας μου δουλεύει πολλες ώρες και με όλη αυτή την κατάσταση τις ορμόνες και την κλεισούρα στο σπίτι και τους δικούς μου μακριά είναι λίγο δυσκολο. 

Εμείς είμαστε καλά σε γενικές γραμμές το μόνο προβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι έχω παει δυο φορες να κάνω την καμπύλη (0, 60,120) δεν τα έχω καταφέρει. Ενώ πινω το υγρό κανονικά χωρίς προβλημα μετά από λίγο και τις δυο φορες αρχίζω έχω υπνηλία και δεν αισθάνομαι καλά και στο μισάωρο τη πρωτη φορα λιποθύμησα και σήμερα το πρωι που πηγαμε ενώ λέω θα τα καταφέρουμε δεν είναι κάτι αρχισε να με λουζει κρυος ιδρώτας να μην αισθάνομαι καθόλου καλά και δέκα λεπτά πριν τη δεύτερη μέτρηση έκανα εμετό. 😩😩Πήρα τη γιατρό θα το δοκιμάσουμε άλλη μια φορά και θα δούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω γτ αντιδράει έτσι ο οργανισμός μου. 😞😞

Καλησπέρα Νικάκι!! 

Αχ κορίτσι μου..τι τραβάς!! Ελπίζω την επόμενη φορά να την καταφέρεις την καμπύλη! Συζήτα το μήπως σου δώσουν λιγότερη γλυκόζη που σου είπαν τα κορίτσια..μήπως την αντέξεις καλύτερα!

Κι εμένα ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες, δεν οδηγώ κι όλας τώρα με τις ζαλάδες(γιατί πέρσι είχα χάσει τις αισθήσεις μου κ τράκαρα που σας έχω χιλιοπεί), οπότε σε καταλαβαίνω κι εγώ δεν την παλεύω. Γι’αυτό έκανα κ το εμβόλιο για να βγαίνουμε έστω. Δε μπορώ μέσα, πνίγομαι! Κ τη μαμά μου που μένει πάνω έχω να τη δω πολύ καιρό, γιατί μια κόλλησε ο ανιψιός μου κορονοιό, μετά από μια βδομαδα κ ο πατέρας μου, μετά εμείς γαστρεντερίτιδα, έχω να τους δω κοντά ένα μήνα-20 μέρες..με τη μαμά μου κανονικά πηγαίνουμε κάθε μέρα το μωρό παιδικό, οδηγάει εκείνη ευτυχώς, μετά πάμε για δουλειές ή καφέ, κ μετά πάμε πάλι να πάρουμε το μωρό από τον παιδικό..οπότε κάπως περνάει η μέρα κ έχω κ παρέα. Ενώ τώρα είμαι όλη μέρα μόνη μου, και ο άντρας μου φεύγει 7 το πρωί κ γυρνάει 9-10 το βράδυ συνήθως..εκτός από κάποιες μέρες που γυρνάει 4.30-5! Κ δουλεύει κ τα Σάββατα! 😕 Καταλαβαίνεις κ εγώ δεν την παλεύω..κ με το μωρό όλη μέρα δε μπορώ να κάνω τίποτα για μένα.

Περιμένω να περάσουν όλαυτα κ να βγούμε τώρα τις γιορτές, να ξεσκάσουμε! Έχουμε κανονίσει διάφορα για Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά με φίλους κ οικογένεια, και την Κυριακή λέμε να πάμε και στο Christmas Factory με κάτι φίλους μας, μιας κ με τη γαστρεντερίτιδα δεν πήγαμε αυτό το σκ που θέλαμε..😕

Τύλιξα όμως σήμερα κάποια δώρα και τα έβαλα κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο και μου έφτιαξε η διάθεση🎄🎁🎠

Εσείς τι θα κάνετε τις γιορτές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως είστε; 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάνετε εξετάσεις αίματος κάθε μήνα! Ο γιατρός μου δεν μ έχει πει κάτι αλλα δίνω ουρα σε κάθε επίσκεψη! Τώρα είμαι στην 22η εβδομάδα..Σκέφτηκα μήπως μου πει να κάνω με την καμπύλη ζαχάρου! Θα τον ρωτήσω κ αύριο που έχω ραντεβού βέβαια...Αισθάνομαι κ λίγο χαζή γιατί δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα!

Οι πρώτες εξετάσεις μου είχαν βγει πολύ καλές εκτός της βιταμίνης d που είχα έλλειψη και ξεκίνησα αμέσως συμπλήρωμα. Τώρα παίρνω και σιδηρο.

Καλησπέρα Μαράκι!! 🎀

Πώς πας; Πώς πάνε τα κορίτσια;; 👶👶👶

Εμένα ναι μου γράφει κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και ούρων!

Ρώτησέ τον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...