Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια γεννησαμε!!! 🌸🌸🌸

Έγινε ξαφνικά! Ήρθε ο γιατρός το πρωί να δει τον τράχηλο κ είχε λεπτυνει αρκετά κ σε συνδυασμό με μια μικρή διαστολή που είχα (1εκ) αποφασίσαμε να πάμε σήμερα για να μην τρέχουμε τα ξημερώματα!

Τα κορίτσια μας έκλαψαν όλα κατευθείαν. Από κιλά κυμαίνονται από 1600 έως 1800 και το ένα έχει μπει θερμοκοιτίδα, το δεύτερο θέλει βοήθεια με το οξυγόνο και το 3ο είναι διασωληνομενο!

Ξεκίνησα αντλήσεις με θήλαστρο και βλέπουμε!

 

Κοριτσάκι μου!!!! Εεε θα τρελαθώ!!!!! Μπράβο κοπέλα σου!!! Συγχαρητήρια! Να τα χαίρεσαι τα κορίτσια σου! Να σου ζήσουν οι τριδύμουλες σου!! Να της δείτε όπως επιθυμείτε! Καλοτυχες και ευτυχισμένες!!! Κάνε αντλησεις ναι!!  ♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσι μου τελευταία σου μέρα αυριο όταν ξανα γυρίσεις σπίτι θα είστε με το ζουζουνακι σας!!!πως σου φαίνεται;;;; είσαι έτοιμη;;;

Κοριτσάκι μου ειμαι έτοιμη ναι! Λίγο αγχωμενη για το πότε θα βγει αν θα πάνε όλα καλά! Αλλά νιώθω πολύ έτοιμη κατά τ άλλα!!! Αλλά πραγματικά ανυπομονώ τοοοσο πολύ!! Θέλω τόσο πολύ να τη σφίξω στην αγκαλιά μου!!! 💓💓💓

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Διόνη μου είσαι κι εσύ δυνατή και το έχεις αποδείξει!!! Όπως είπε μια κοπέλα εδώ, θα μπεις στο μαιευτήριο και η επόμενη φορά που θα είσαι σπίτι θα είναι με το μωράκι σου💕🥰💕

Χαχα ναι εμένα έχει άλλη θέση οπότε χτυπάει αλλού😆 τα ποδαράκια της με χτυπάνε πάνω κ συνήθως με πιέζει με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω, σαν να τεντώνεται😅 έντερα δεν χτυπάει πάντως νομίζω..με το κεφάλι με πιάνει αυτό που σου λέω, όταν πιέζει προς τα κάτω ξέρεις..χτυπάει κ μπροστά κ πίσω χαχα

Ουφ κορίτσια, πόσο έχω στεναχωρηθεί με την Ουκρανία…δε μπορώ να το χωνέψω…😞😞😞

Ναι κοριτσάκι μου! Σ' ευχαριστώ! Είστε όλες πολύ εμψυχωτικες! Εύχομαι όλες μας να κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας τα μωράκια μας υγιέστατα σε λίγο καιρό γιατί όπως φαίνεται ξεκίνησε να βρέχει μωρά!!! 

Χαχα έχεις δίκιο δεν καταλαβαίνω ακριβώς που φτάνουν τα πόδια όταν είναι με το κεφάλι γιατί εμένα έχει βολευτει σε εγκάρσια θέση για τα καλα χαχαχα 

Αστα! Με την Ουκρανία πραγματικά μια θλίψη! Δεν μπορώ να καταλάβω πως εν έτει 2022 έχουμε πόλεμο! Τελικά όλα θα τα ζήσει η γενιά μας! 🤷

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Χαμούλης κορίτσια! Βρέχει μωρά! 💚💚💚 Ποια είναι η επόμενη;;; 

Όπως το είπες κορίτσι μου ξεκίνησε να βρέχει μωρά 🤣 ανυπομονώ να δω ποια έρχεται επόμενη!!!!!!!!!!

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

καλημέρα καλή Κυριακή σε όλες κορίτσια μου ❤️❤️❤️❤️ 
 

μπαινει Μαρτης θα έχουμε πολλά γεννητούρια! Είναι κ ο μήνας του νήματος με το καλό! 🎉🎉🎉 

 

πολυ χαίρομαι για όσες μανούλες γέννησαν ήδη κ για οσες έρχεται η σειρά τους!!! 
 

αυριο μπαίνω κ εγώ στο μήνα μου (μπορεί να με πιάσει κ απριλης αν μοιάσει στην κόρη μου 🤣

παρότι το έχω ξανά ζήσει με βλέπω πάλι να μην κοιμάμαι γιατί θα νομίζω ότι γεννάω κάθε τρεις κ λίγο 🤣🤣🤣🤣

Καλημερούδια και καλή Κυριακή! Πραγματικά ήρθε ο μήνας μας! 🌸🌷🌺  Χαχαχαχα η αγωνία δε σταματά ποτέ τελικά σε όποιο παιδάκι και να είσαι ε; Με το καλό κοριτσάκι μου κι εσύ! Με το καλό όλα τα μωράκια μας! ♥️👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια γεννησαμε!!! 🌸🌸🌸

Έγινε ξαφνικά! Ήρθε ο γιατρός το πρωί να δει τον τράχηλο κ είχε λεπτυνει αρκετά κ σε συνδυασμό με μια μικρή διαστολή που είχα (1εκ) αποφασίσαμε να πάμε σήμερα για να μην τρέχουμε τα ξημερώματα!

Τα κορίτσια μας έκλαψαν όλα κατευθείαν. Από κιλά κυμαίνονται από 1600 έως 1800 και το ένα έχει μπει θερμοκοιτίδα, το δεύτερο θέλει βοήθεια με το οξυγόνο και το 3ο είναι διασωληνομενο!

Ξεκίνησα αντλήσεις με θήλαστρο και βλέπουμε!

 

Mαράκι μου τα πιο υπέροχα νέα που θα μπορούσα να διαβάσω πρωί, πρωί... ❤️

Να σας ζήσουν κορίτσι μου, να δυναμώσουν γρήγορα, και εύχομαι σύντομα σπίτι σας όλες μαζί!!!! 

 ❤️❤️❤️ 

Καλή ανάρρωση και σε εσένα!!!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια γεννησαμε!!! 🌸🌸🌸

Έγινε ξαφνικά! Ήρθε ο γιατρός το πρωί να δει τον τράχηλο κ είχε λεπτυνει αρκετά κ σε συνδυασμό με μια μικρή διαστολή που είχα (1εκ) αποφασίσαμε να πάμε σήμερα για να μην τρέχουμε τα ξημερώματα!

Τα κορίτσια μας έκλαψαν όλα κατευθείαν. Από κιλά κυμαίνονται από 1600 έως 1800 και το ένα έχει μπει θερμοκοιτίδα, το δεύτερο θέλει βοήθεια με το οξυγόνο και το 3ο είναι διασωληνομενο!

Ξεκίνησα αντλήσεις με θήλαστρο και βλέπουμε!

 

Να σας ζήσουν γερές,καλοτυχες και όλες σας σιδερένιες να ειστε!!!να τς καμαρώνετε και να είστε πάντα δίπλα τους και να είναι όλος όμορφα!!Καλες αντλήσεις να έχεις!!Να προσεχείς και εσυ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

καλημέρα καλή Κυριακή σε όλες κορίτσια μου ❤️❤️❤️❤️ 
 

μπαινει Μαρτης θα έχουμε πολλά γεννητούρια! Είναι κ ο μήνας του νήματος με το καλό! 🎉🎉🎉 

 

πολυ χαίρομαι για όσες μανούλες γέννησαν ήδη κ για οσες έρχεται η σειρά τους!!! 
 

αυριο μπαίνω κ εγώ στο μήνα μου (μπορεί να με πιάσει κ απριλης αν μοιάσει στην κόρη μου 🤣

παρότι το έχω ξανά ζήσει με βλέπω πάλι να μην κοιμάμαι γιατί θα νομίζω ότι γεννάω κάθε τρεις κ λίγο 🤣🤣🤣🤣

Καλησπέρα Χρυσάκι!! Καλή Κυριακή!!🌸

Χαχα σε νιώθω!! Κι εγώ έτσι θα είμαι σε αγωνία, η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά είχα κάνει πρόκληση ούτως ή άλλως οπότε δε ξέρω και πώς είναι να ξεκινάει μόνος του ο τοκετός και θα’μαι σ αναμμένα κάρβουνα μη σπάσουν τα νερά ξαφνικά, ή μη με πιάσουν πόνοι και δεν το καταλάβω χαχα😄

Κι εμένα αν πάρει από το Θοδωρή μπορεί να πιάσει και Απρίλιο, βέβαια η αλήθεια είναι ότι δε θέλω με τίποτα να γεννήσω νωρίτερα, καλά είναι όσο κάθεται μέσα, κι εγώ ελεύθερη και πάω όπου θέλω και κάνω τις δουλειές μου, κι εκείνη ασφαλής…γιατί και με αυτά που γίνονται τώρα λέω κάτσε μέσα μπεμπούλα, ποιος ξέρει τι μας ξημερώνει..

Μεθαύριο 1 Μάρτη κορίτσια🌺🌸🌼🌻🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Χρυσάκι!! Καλή Κυριακή!!🌸

Χαχα σε νιώθω!! Κι εγώ έτσι θα είμαι σε αγωνία, η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά είχα κάνει πρόκληση ούτως ή άλλως οπότε δε ξέρω και πώς είναι να ξεκινάει μόνος του ο τοκετός και θα’μαι σ αναμμένα κάρβουνα μη σπάσουν τα νερά ξαφνικά, ή μη με πιάσουν πόνοι και δεν το καταλάβω χαχα😄

Κι εμένα αν πάρει από το Θοδωρή μπορεί να πιάσει και Απρίλιο, βέβαια η αλήθεια είναι ότι δε θέλω με τίποτα να γεννήσω νωρίτερα, καλά είναι όσο κάθεται μέσα, κι εγώ ελεύθερη και πάω όπου θέλω και κάνω τις δουλειές μου, κι εκείνη ασφαλής…γιατί και με αυτά που γίνονται τώρα λέω κάτσε μέσα μπεμπούλα, ποιος ξέρει τι μας ξημερώνει..

Μεθαύριο 1 Μάρτη κορίτσια🌺🌸🌼🌻🌷

Κοιτα Αθηνα μου εμένα τ νερά μου σπάσανε όποτε λέω αν με πιάσουν πόνοι δν ξέρω πως είναι χαχαχαχα 

τοτε ως πρωτότοκη κ αγχωμένη  έτρεξα κατευθείαν στο μαιευτήριο κιόλας όποτε δν έκατσα κ σπίτι να περιμένω τους πόνους να τους χρονομετράω κ τα λοιπά άρα κ για μένα αυτό πρωτόγνωρο είναι! 
 

για να δούμε κ για τις δυο μας ποτε θα κάνουν την τιμή να σκάσουν μύτη  💪🏽🤔🧐😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Όλα πάνε σταθερά καλά! Οι μικρές είναι σε θερμοκοιτίδα άλλη είναι πιο χαλαρή με το οξυγόνο άλλη χρειάζεται λίγο περισσότερο βοήθεια! Εγώ είμαι καλά! Ακόμα δεν έχω πονέσει από την καισαρική..σηκώθηκα το ίδιο βράδυ και περπάτησα σήμερα το πρωί κ φυσικά το απόγευμα έτρεξα για τις δω!

Όλοι κάνουμε τον σταυρό μας να συνεχίσουν έτσι καλά και να τις πάρουμε γρήγορα στο σπίτι μας!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την δύναμη κ το κουράγιο που μου δίνατε κάθε μέρα! Και μόνο που μοιραζόμασταν το ίδιο άγχος και ανησυχίες ήταν ανακούφιση για μένα γιατί το πέρναγαν όλες μαζί αυτό!

Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Στα κορίτσια που γέννησαν, να τους ζήσουν τα μωράκια τους και σε αυτές που περιμένουν να έρθουν με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Όλα πάνε σταθερά καλά! Οι μικρές είναι σε θερμοκοιτίδα άλλη είναι πιο χαλαρή με το οξυγόνο άλλη χρειάζεται λίγο περισσότερο βοήθεια! Εγώ είμαι καλά! Ακόμα δεν έχω πονέσει από την καισαρική..σηκώθηκα το ίδιο βράδυ και περπάτησα σήμερα το πρωί κ φυσικά το απόγευμα έτρεξα για τις δω!

Όλοι κάνουμε τον σταυρό μας να συνεχίσουν έτσι καλά και να τις πάρουμε γρήγορα στο σπίτι μας!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την δύναμη κ το κουράγιο που μου δίνατε κάθε μέρα! Και μόνο που μοιραζόμασταν το ίδιο άγχος και ανησυχίες ήταν ανακούφιση για μένα γιατί το πέρναγαν όλες μαζί αυτό!

Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Στα κορίτσια που γέννησαν, να τους ζήσουν τα μωράκια τους και σε αυτές που περιμένουν να έρθουν με το καλό!

Κοριτσακι μ εύχομαι κ εγώ να συνεχίσουν έτσι τα μικρούλια σου άλλωστε έχουν αποδείξει ποσο δυνατές είναι...με το καλό να δυναμώσουν κ να τις πάρετε σπιτάκι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! 

Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό... Μου έκανε καρδιοτοκογράφημα πάλι δεν είχα καθόλου συσπάσεις... Είδα και τον τράχηλο μου επίσης ήταν καλός.. η μικρή δεν έχει αλλάξει καθόλου στάση είναι σε εγκάρσια προβολή! Δεν μας επηρεάζει όμως γιατί θα γεννήσω με καισαρική!!

Σήμερα αν θυμάστε θα έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο αλλά επειδή είδε ότι ήμουν καλά Μου έκαναν μοριακό και μου είπε την Τετάρτη εισαγωγή το οποίο είναι και οριστικό! Και την άλλη εβδομάδα γεννάω! Η αλήθεια είναι πως δεν μου έδωσε ημερομηνία για τη γέννα αλλά υποθέτω μία εβδομάδα περίπου θα κάτσω μέσα για επίβλεψη!Οπότε υπολογίζω στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουμε τη μικρή στα χέρια μας πρώτα ο Θεός! 

Αυτά τα νέα μου! Δύο μερουλες ακόμα σπίτι μου! Κάτι είναι κι αυτό! ♥️♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το γλυκό και που θα το πάρεις αγκαλίτσα. Μόλις θα δεις αυτό το πλάσμα θα ανταμειφθείς για όλους σου τους κόπους. Θα έχεις την πιο γλυκιά προσμονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το γλυκό και που θα το πάρεις αγκαλίτσα. Μόλις θα δεις αυτό το πλάσμα θα ανταμειφθείς για όλους σου τους κόπους. Θα έχεις την πιο γλυκιά προσμονή!

Κορίτσι μου πόσο χαίρομαι που ακούω νέα σου !!! Με το καλό να πάτε στο σπίτι σας!!! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βρεις μια λύση με το θηλασμό! Σημασία έχει που προσπαθεις και το παλεύεις παρά την ανάρρωση που χρειάζεσαι από την καισαρική! ♥️♥️ Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για μένα!! Κρατάω γερά με υπομονή 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! 

Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό... Μου έκανε καρδιοτοκογράφημα πάλι δεν είχα καθόλου συσπάσεις... Είδα και τον τράχηλο μου επίσης ήταν καλός.. η μικρή δεν έχει αλλάξει καθόλου στάση είναι σε εγκάρσια προβολή! Δεν μας επηρεάζει όμως γιατί θα γεννήσω με καισαρική!!

Σήμερα αν θυμάστε θα έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο αλλά επειδή είδε ότι ήμουν καλά Μου έκαναν μοριακό και μου είπε την Τετάρτη εισαγωγή το οποίο είναι και οριστικό! Και την άλλη εβδομάδα γεννάω! Η αλήθεια είναι πως δεν μου έδωσε ημερομηνία για τη γέννα αλλά υποθέτω μία εβδομάδα περίπου θα κάτσω μέσα για επίβλεψη!Οπότε υπολογίζω στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχουμε τη μικρή στα χέρια μας πρώτα ο Θεός! 

Αυτά τα νέα μου! Δύο μερουλες ακόμα σπίτι μου! Κάτι είναι κι αυτό! ♥️♥️ 

Τι ωραία νέα Διονη μ προσπάθησε να χαρείς τις τελευταίες σου μερούλες στο σπιτάκι σας!!!Με το καλό να έρθει η μικρούλα σας!!!Εμεινε τόσο λίγο για να τη γνωρίσετε!!!❣❣❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το γλυκό και που θα το πάρεις αγκαλίτσα. Μόλις θα δεις αυτό το πλάσμα θα ανταμειφθείς για όλους σου τους κόπους. Θα έχεις την πιο γλυκιά προσμονή!

Ναντινακι μου με το καλό  να πάτε σπιτάκι σας!!!Με το θηλασμο δεν μπορώ  α σε βοηθήσω και πολυ εγώ θυμάμαι τις πρώτες μέρες έβαζα μερικές ζεστες κομπρεσουλες και ειχα κανει κ άντληση για να ξεπρκστει το στήθος μ...τώρα αν σου δίνω λάθος πληροφορίες για κάτι ας με διορθώσει η @Xrisa95 που είναι πιο κατάλληλη!!!🥰🥰🥰Παντως να ξέρεις οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες μόλις εξοικειωθεί το στήθος σου με την προσφορά και τη ζήτηση θα είναι καλύτερα τα πράγματα η αληθεις είναι πολυ ωραίες στιγμές αυτές με τα μικρακια μας στην αρχη!!!🤱🤱🤱👩‍🍼👩‍🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το 

Ναντινακι μου με το καλό  να πάτε σπιτάκι σας!!!Με το θηλασμο δεν μπορώ  α σε βοηθήσω και πολυ εγώ θυμάμαι τις πρώτες μέρες έβαζα μερικές ζεστες κομπρεσουλες και ειχα κανει κ άντληση για να ξεπρκστει το στήθος μ...τώρα αν σου δίνω λάθος πληροφορίες για κάτι ας με διορθώσει η @Xrisa95 που είναι πιο κατάλληλη!!!🥰🥰🥰Παντως να ξέρεις οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες μόλις εξοικειωθεί το στήθος σου με την προσφορά και τη ζήτηση θα είναι καλύτερα τα πράγματα η αληθεις είναι πολυ ωραίες στιγμές αυτές με τα μικρακια μας στην αρχη!!!🤱🤱🤱👩‍🍼👩‍🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marakiii Τι κανεις κορίτσι μ;;πως εισαι ψυχολογικά είναι και λίγο δύσκολες οι πρώτες μέρες με τις ορμόνες μας;;;τα μικρούλια σας πως πανε;;;🧚‍♀️🧚‍♀️🧚‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το γλυκό και που θα το πάρεις αγκαλίτσα. Μόλις θα δεις αυτό το πλάσμα θα ανταμειφθείς για όλους σου τους κόπους. Θα έχεις την πιο γλυκιά προσμονή!

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό να πάτε σπίτι σας!!!

Έπαθα κι εγώ διόγκωση μαστών την 4η μέρα αφού γέννησα και είχα πολύ πόνο. Με βοήθησαν πολύ από τη ΜΚΟ Φαιναρέτη. Μπορείς να τους πάρεις τηλ αύριο το πρωι στο 210 9319054 να σου πουν τι να κάνεις. Οι μαίες είναι φοβερές και οι υπηρεσίες τους είναι δωρεάν. Θα σε βοηθήσουν και τηλεφωνικά. Εγώ χάρη στη Φαιναρέτη δεν έχασα το θηλασμό - ακόμα παλεύω να το στρώσω τελείως τώρα που το μωρό είναι 3 εβδομά΄δων, αλλά έχουμε κάνει τεράστια πρόοδο.

Γενικά πάντως για τη διόγκωση μαστών τα βήματα είναι:

1. Ζεστές κομπρέσες στο στήθος ή ζεστό ντους, και αν αντέχεις απαλό μασαζ με ελαιόλαδο ή αμυγδαλέλαιο.

2. Θηλάζεις το μωρό ή κάνεις θή΄λαστρο

3. Φύλλα κρύου λάχανου στο στήθος ή κρυες κομπρέσες

Επίσης, έπαιρνα algrofren 3 φορές τη μερα για τον πόνο και το οίδημα. Μου κράτησε 1-2 μέρες.

Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ενημερώσου εγκαίρως και εξειδικευμένα για την περίπτωσή σου για να μη γίνει χειρότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου και με το καλό να πάτε σπίτι σας!!!

Έπαθα κι εγώ διόγκωση μαστών την 4η μέρα αφού γέννησα και είχα πολύ πόνο. Με βοήθησαν πολύ από τη ΜΚΟ Φαιναρέτη. Μπορείς να τους πάρεις τηλ αύριο το πρωι στο 210 9319054 να σου πουν τι να κάνεις. Οι μαίες είναι φοβερές και οι υπηρεσίες τους είναι δωρεάν. Θα σε βοηθήσουν και τηλεφωνικά. Εγώ χάρη στη Φαιναρέτη δεν έχασα το θηλασμό - ακόμα παλεύω να το στρώσω τελείως τώρα που το μωρό είναι 3 εβδομά΄δων, αλλά έχουμε κάνει τεράστια πρόοδο.

Γενικά πάντως για τη διόγκωση μαστών τα βήματα είναι:

1. Ζεστές κομπρέσες στο στήθος ή ζεστό ντους, και αν αντέχεις απαλό μασαζ με ελαιόλαδο ή αμυγδαλέλαιο.

2. Θηλάζεις το μωρό ή κάνεις θή΄λαστρο

3. Φύλλα κρύου λάχανου στο στήθος ή κρυες κομπρέσες

Επίσης, έπαιρνα algrofren 3 φορές τη μερα για τον πόνο και το οίδημα. Μου κράτησε 1-2 μέρες.

Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ενημερώσου εγκαίρως και εξειδικευμένα για την περίπτωσή σου για να μη γίνει χειρότερα.

Ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και για την πληροφορία! Εννοείται θα καλέσω για πληροφορίες.

ευτυχώς σήμερα ήρθε μία μαία και με βοήθησε πάρα πολύ μου έκανε μαλαξεις στο στήθος και το μωράκι μου έχει απ' το μεσημέρι που θηλάζει πιο καλά φαίνεται να χορταινει και το στήθος μου κάπως χαλαρώνει ( αν και μετά ξαναγεμίζει σε χρόνο dt). 

Ελπίζω να τα καταφέρω, θέλω πάρα πολύ! Μπραβο που δεν σταμάτησες και τα κατάφερες κάθε μέρα είναι σημαντική ( τώρα το καταλαβαίνω που περνάω τα ίδια)και γω παίρνω panadol  αλλά έχει πολύ πόνο 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Ναντινακι μου με το καλό  να πάτε σπιτάκι σας!!!Με το θηλασμο δεν μπορώ  α σε βοηθήσω και πολυ εγώ θυμάμαι τις πρώτες μέρες έβαζα μερικές ζεστες κομπρεσουλες και ειχα κανει κ άντληση για να ξεπρκστει το στήθος μ...τώρα αν σου δίνω λάθος πληροφορίες για κάτι ας με διορθώσει η @Xrisa95 που είναι πιο κατάλληλη!!!🥰🥰🥰Παντως να ξέρεις οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες μόλις εξοικειωθεί το στήθος σου με την προσφορά και τη ζήτηση θα είναι καλύτερα τα πράγματα η αληθεις είναι πολυ ωραίες στιγμές αυτές με τα μικρακια μας στην αρχη!!!🤱🤱🤱👩‍🍼👩‍🍼

Μακάρι να τα καταφέρω! Όλοι αυτό μου λένε ότι μετά από λίγο καιρό στρώνει το πράγμα! Όντως μου είπανε για ζεστές κομπρεσες θα το δοκιμάσω. Προς το παρόν έκανα ένα ζεστό ντους νομίζω βοηθησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Τι ωραία νέα Διονη μ προσπάθησε να χαρείς τις τελευταίες σου μερούλες στο σπιτάκι σας!!!Με το καλό να έρθει η μικρούλα σας!!!Εμεινε τόσο λίγο για να τη γνωρίσετε!!!❣❣❣

Ευχαριστούμε κοριτσάκι μου!!!! Έμεινε τόσο λίγο πράγματι! Είμαι πολύ χαρούμενη! Με το καλό σε όλες μας!!! 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2022 at 7:52 ΜΜ, ο/η Marakiii είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας! Όλα πάνε σταθερά καλά! Οι μικρές είναι σε θερμοκοιτίδα άλλη είναι πιο χαλαρή με το οξυγόνο άλλη χρειάζεται λίγο περισσότερο βοήθεια! Εγώ είμαι καλά! Ακόμα δεν έχω πονέσει από την καισαρική..σηκώθηκα το ίδιο βράδυ και περπάτησα σήμερα το πρωί κ φυσικά το απόγευμα έτρεξα για τις δω!

Όλοι κάνουμε τον σταυρό μας να συνεχίσουν έτσι καλά και να τις πάρουμε γρήγορα στο σπίτι μας!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για την δύναμη κ το κουράγιο που μου δίνατε κάθε μέρα! Και μόνο που μοιραζόμασταν το ίδιο άγχος και ανησυχίες ήταν ανακούφιση για μένα γιατί το πέρναγαν όλες μαζί αυτό!

Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο! Στα κορίτσια που γέννησαν, να τους ζήσουν τα μωράκια τους και σε αυτές που περιμένουν να έρθουν με το καλό!

Όλα καλά θα σας πάνε!!Και εγώ τν μεγάλο μου τν γιο τν είχα θερμοκοιτίδα για 17 ημέρες αντλούσα όσο μπορούσα αποθήκευα γάλα..Και Θυμάμαι πήγαινα κάθε 2 ώρες στο νοσοκομείο!!Θα περάσει και θα λες ήταν πολύ δυνατές φλκ πολλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantinaki μου καλημέρα τώρα μπήκα στο φόρουμ 

λοιπον αν έχεις κόμπους τότε αυτό είναι φραγμένοι πόροι 

σε αυτήν την περίπτωση βάζεις το μωρό να θηλάσει με το πιγούνι να ακουμπά στους κόμπους 

αλλιώς κανεις μασάζ /ζεστές κομπρέσες η ζεστό ντουζ κ κανεις αμελξη με το χέρι πατώντας τους πόρους 

 

οι πόροι είναι σημεία στο στήθος που έχει μαζευτεί πολύ γάλα δημιουργώντας κόμπους 

 

γενιξοτερα επειδή κατεβαίνει το γάλα υπάρχει κίνδυνος μαστιτιδας όποτε κανεις αυτά που σου έβαλε πιο πάνω κ η Μια κ όποτε νιώθεις βαρύ το στήθος κανεις αμελξη με το χέρι (δλδ κανεις μαλάξεις στο στήθος κ βγάζει γάλα με το χέρι τόσο όσο να νιώσεις ανακούφιση ) είτε βάζεις το μωρό να θηλάσει αφού βγάλεις πρώτα λίγο γαλατάκι (γιατί αυτό το γάλα που μαζεύεται στο στήθος είναι αρκετά αραιό ) 

 

προσοχη μην πέσεις ατην παγίδα να βάζεις το μωρό να θηλάζει κ απο τα δυο στήθη κάθε φορά γιατί θα έχεις υπερπαραγωγή έτσι κ θα μεγαλώνει το πρόβλημα 

 

λοιπόν οσον αφορά σύμβουλο χθες μιλούσα στην ομάδα θηλασμού των Τρικάλων γιατί ψάχνουν αρκετεσ Κοπέλες

Τα Τρίκαλα είναι λίγο φτωχά ως προς αυτό το θέμα 

μου πρότειναν μια σύμβουλο αλλά δν ξέρω κατά ποσο καλή είναι (αν θέλεις σου στέλνω στοιχεία) αλλά ξέρεις είμαι επιφυλακτική γιατί δν την γνωρίζω κ δυστυχώς υπάρχουν κ σύμβουλοι με λανθασμένες οδηγίες 

 

ωστοσο αν θέλεις σου δίνω κ το τηλ της μαίας μου  από Λάρισα που είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού να μιλήσετε 

 

μπορείς κ δωρεάν να μιλήσεις είτε με την γραμμή της αλκυονης , είτε με la leche league είτε με φαιναρετη που είναι δωρεάν 

Σου στέλνω κ το τηλ μου σε inbox αν χρειαστείς οτιδήποτε να με πάρεις 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου μόλις μπήκα και διάβασα τα νέα σας και πραγματικά συγκινήθηκα τόσο πολύ!! Τι όμορφα νέα είναι αυτά!! ❤️❤️❤️❤️

@Nantinaki μου να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!! Γερός και καλότυχος να είναι!! Με το καλό να επιστρέψετε σπιτάκι σας!!

@Marakiiiγερές και δυνατές να είναι οι μικρές σου μαχητριες!! Σας εύχομαι καλή ανάρρωση και σύντομα να επιστρέψετε όλες μαζί στο σπίτι σας!!

Με το καλό σε όλες κορίτσια!! Μπήκε ο μήνας μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2022 at 2:26 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  μέσα απ' την καρδιά μου όλες σας για τις ευχές που μας δώσατε!

Εμείς αύριο βγαίνουμε απ' το μαιευτήριο και πάμε σπιτάκι μας. Η αλήθεια είναι ότι οι μέρες αυτές ήταν πολύ γεμάτες με πρωτόγνωρες καταστάσεις και πάρα πολλές απορίες! Προσπαθώ να αναρρώσω απ' την καισαρική και ταυτόχρονα να θηλάσω. Το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και ποναω ενώ έχω και κόμπους. Προσπαθώ να το διαχειριστώ για να μην εγκαταλείψω. @Xrisa95 μήπως ξέρεις κάποια σύμβουλο θηλασμού που να έρχεται στο σπίτι στα Τρίκαλα; Στο λέω μήπως μπορείς να ρωτήσεις και την δική σου που είναι στην περιοχή μας αν έχει κάποια γνωστή να μας προτείνει.

@Διόνη μου καλή ωραία έστω και 2 μέρες σπιτάκι σου είναι κέρδος. Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου θα περάσει στο νερό η μία εβδομάδα να σκέφτεσαι μόνο το κοριτσάκι σου το γλυκό και που θα το πάρεις αγκαλίτσα. Μόλις θα δεις αυτό το πλάσμα θα ανταμειφθείς για όλους σου τους κόπους. Θα έχεις την πιο γλυκιά προσμονή!

Κοριτσι μ πως εισαι;;; γυρίσατε σπιτάκι σας???πως τα πας με το θηλασμο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσι μ πως εισαι;;; γυρίσατε σπιτάκι σας???πως τα πας με το θηλασμο???

Καλημέρα κοριτσια σε όλες! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια ειλικρινά όλες σας απλά δεν έχω χρόνο να απαντήσω ξεχωριστά. Ναι είμαστε σπιτάκι μας και είμαστε και λίγο άυπνοι🤪 αλλά το παλεύουμε! Το στήθος μου ευτυχώς είναι πολύ καλύτερο ακολούθησα και τις πληροφορίες που μου δώσατε, ξεκίνησε και καλύτερη ροή οπότε ο μικρούλης μου αδειάζει πολύ περισσότερο το στήθος σε κάθε γεύμα. Είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρουμε. Το βράδυ όμως του έδωσε και συμπλήρωμα γιατί παρότι το θήλαζα πολλες φορές με το που τελείωνε απ' το στήθος εκλαιγε γοερα μέχρι που κάποια στιγμή βαλαντωσε απ' το κλάμα και αφού του άλλαξα πάνα, προσπάθησα να τον ηρεμήσω κατάλαβα ότι πεινάει. Με το που του έδωσα γάλα ξενο το έφαγε με λαχτάρα 😮 και κοιμήθηκε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος η απλά ακόμα δεν μου έχει έρθει τόσο γάλα για να τον καλύπτω. Ελπίζω να συνεχίσει να αυξάνεται η ροή μου μέρα με την μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα κοριτσια σε όλες! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια ειλικρινά όλες σας απλά δεν έχω χρόνο να απαντήσω ξεχωριστά. Ναι είμαστε σπιτάκι μας και είμαστε και λίγο άυπνοι🤪 αλλά το παλεύουμε! Το στήθος μου ευτυχώς είναι πολύ καλύτερο ακολούθησα και τις πληροφορίες που μου δώσατε, ξεκίνησε και καλύτερη ροή οπότε ο μικρούλης μου αδειάζει πολύ περισσότερο το στήθος σε κάθε γεύμα. Είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρουμε. Το βράδυ όμως του έδωσε και συμπλήρωμα γιατί παρότι το θήλαζα πολλες φορές με το που τελείωνε απ' το στήθος εκλαιγε γοερα μέχρι που κάποια στιγμή βαλαντωσε απ' το κλάμα και αφού του άλλαξα πάνα, προσπάθησα να τον ηρεμήσω κατάλαβα ότι πεινάει. Με το που του έδωσα γάλα ξενο το έφαγε με λαχτάρα 😮 και κοιμήθηκε. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος η απλά ακόμα δεν μου έχει έρθει τόσο γάλα για να τον καλύπτω. Ελπίζω να συνεχίσει να αυξάνεται η ροή μου μέρα με την μέρα.

Αχ τι ωραία ου πήγατε σπιτάκι σας οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες μέχρι να βρείτε τους ρυθμούς σας!!!💙💙💙

Και εγώ στο μικρό μου του έδινα συμπληρωμα το καθε παιδακι πιστεύω πως έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης χωρίς να παρεξηγηθώ από κάποια κοπέλα και εμενα έπινε αρκετό γαλατακι στην αρχη οποτε του έδινα και λίγο συμπλήρωμα να μη νιώθεις τύψεις πάντως γτ μας πιάνει λίγο κάτι μα γτ να του δώσω ξένο και τέτοια αλλα αμα δεις ότι το χρειάζεται μέχρι να βρείτε και τους ρυθμούς σας δεν πειράζει και το ότι τρώει και κοιμάται πιο ήσυχος θα είναι ξεκούραση και για εσένα γτ οσο περνάει ο καιρός λίγο το ξενύχτι είναι πιο δύσκολο...

Συνήθως μέρα τους 3 μηνες αρχίζουν να κοιμούνται όλη τη νύχτα εμενα από 40 ημερών κοιμόταν εύχομαι να είναι έτσι κ η μπουμπού μας!!!🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...