Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια εγω θελω να αρχίσω τα ψώνια για τη βαλίτσα του μαιευτήριο σιγά σιγά...θέλω να παρω καμια καινούργια μπιτζαμουλα και τέτοια εχει βγάλει τα Celestinο κάποιες τέλειες αν ψαχνει και κάποια άλλη κοπέλα ας μπει να ρίξει καμια ματια είναι πολυ ωραίες και έχει πολλές με κουμπάκια για να βολεύει και στο θηλασμο...επίσης η συμβουλή που θα έδινα στις κοπέλες που γέννας για πρώτη φορά είναι να μην πάρετε πολυ χοντρές γτ στο μαιευτήριο εχει παρα πολυ ζεστη εγώ σκεφτείτε στον μικρος αυτό που βολεύτηκα παρα πολυ ήταν δυο φακελάκια θηλασμού που είχα παρει από τα h and m τα έχω χιλιοφορεσει και τα έχω ακόμα είναι ποαρα πολυ βολικά και για τις πρώτες μέρες στο σπιτι...

Καλησπέρα!!

Ευχαριστούμε!! Θα μπω να δω!! Βρήκα και στο oysho μια γλυκούλα και έχει και εκπτώσεις!!

Αχ τι ωραία που φτάσαμε να κάνουμε τέτοιες ετοιμασίες!!💕

Έχω μια εφαρμογή που μου στέλνει email κάθε μέρα πόσο είμαι και πόσο έχω ακόμη..κ έλεγε σήμερα ότι μου μένουν 8 εβδομάδες και το έλεγα στη μαμά μου της έλεγα εντωμεταξύ, ελπίζω να μην τις φτάσω πάλι και τις περάσω, και μου έλεγε μπα δε νομίζω, αφού ήδη η κοιλιά σου είναι χαμηλά..της λέω αλήθεια;; Ενθουσιάστηκα😆 Γιατί με πονάει το διάφραγμα καμια φορά κ έλεγα είναι ακόμη ψηλά. Και την κοιτούσα την κοιλιά μου μετά στον καθρέφτη και έλεγα όντως έχει κατέβει και χαιρόμουν😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλες! Καλή εβδομάδα να χουμε! Λοιπόν και επίσημα ποια είμαι στο μήνα μου🎉. Περιμένω την Πέμπτη που έχω γιατρό να με δει και να του κάνω χίλιες δυο ερωτήσεις😄. Κορίτσια έχω αρχίσει να έχω πονακια μέσα στην μέρα, σποραδικά όχι συνεχόμενα, λέτε να είναι προπαρασκευαστικοι πόνοι;;; Λογικά από δω και πέρα δεν θα μου πει να πηγαίνω ανά εβδομάδα;

Μαράκι περαστικά να μας στείλεις νεώτερα μόλις μπορέσεις σε σκεφτόμαστε!

@Vasilique όλα καλά πως αισθάνεσαι κορίτσι μου μετά την αμνιο; Πήρες αποτελέσματα; 

Κορίτσια εγώ δεν έβγαλα καθόλου μαύρη γραμμή στην κοιλιά! 

@Princess28 εγώ τσίμπησα 2 ωραιότατες πυτζαμουλες ( 1 νυχτικό και ένα σετ μπλούζα παντελόνι με κουμπιά) σε πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα είναι φοβερές και είναι και πιο μοντέρνες στο σχέδιο😉. Μου άρεσαν πολύ οπότε τις συστήνω για οποία ψάχνει. 

Επίσης φανελάκια θηλασμού τα h&m είναι πολύ ωραία , εγώ όμως πήρα τελικά απ' τα lidl που είναι εξίσου καλά και τα πέτυχα προσφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Καλή εβδομάδα να χουμε! Λοιπόν και επίσημα ποια είμαι στο μήνα μου🎉. Περιμένω την Πέμπτη που έχω γιατρό να με δει και να του κάνω χίλιες δυο ερωτήσεις😄. Κορίτσια έχω αρχίσει να έχω πονακια μέσα στην μέρα, σποραδικά όχι συνεχόμενα, λέτε να είναι προπαρασκευαστικοι πόνοι;;; Λογικά από δω και πέρα δεν θα μου πει να πηγαίνω ανά εβδομάδα;

Μαράκι περαστικά να μας στείλεις νεώτερα μόλις μπορέσεις σε σκεφτόμαστε!

@Vasilique όλα καλά πως αισθάνεσαι κορίτσι μου μετά την αμνιο; Πήρες αποτελέσματα; 

Κορίτσια εγώ δεν έβγαλα καθόλου μαύρη γραμμή στην κοιλιά! 

@Princess28 εγώ τσίμπησα 2 ωραιότατες πυτζαμουλες ( 1 νυχτικό και ένα σετ μπλούζα παντελόνι με κουμπιά) σε πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα είναι φοβερές και είναι και πιο μοντέρνες στο σχέδιο😉. Μου άρεσαν πολύ οπότε τις συστήνω για οποία ψάχνει. 

Επίσης φανελάκια θηλασμού τα h&m είναι πολύ ωραία , εγώ όμως πήρα τελικά απ' τα lidl που είναι εξίσου καλά και τα πέτυχα προσφορά.

Αχ κορίτσι μου με το καλό!!!!!!! Ήρθε ο καιρός που είπες μπήκα στο μήνα μου!! Πιστεύω ναι είναι προπαρασκευαστικοι χωρίς να ξέρω φυσικά...αλλά νομίζω με το που μπαίνουμε στο μήνα μας αλλά και πιο νωρίς τα έχουμε αυτά!!!! Αχουυυυ μπράβο κορίτσι μου !! 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Αχ κορίτσι μου με το καλό!!!!!!! Ήρθε ο καιρός που είπες μπήκα στο μήνα μου!! Πιστεύω ναι είναι προπαρασκευαστικοι χωρίς να ξέρω φυσικά...αλλά νομίζω με το που μπαίνουμε στο μήνα μας αλλά και πιο νωρίς τα έχουμε αυτά!!!! Αχουυυυ μπράβο κορίτσι μου !! 💓💓💓

Αχ Διονη μου ευχαριστώ πολύ! Θα δεις για πότε θα περάσει ο καιρός και για σένα δεν θα καταλάβεις.... Τώρα με έχει πιάσει πια αγωνία και λαχτάρα! Πλησιάζουν τα θαύματα μας♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Καλή εβδομάδα να χουμε! Λοιπόν και επίσημα ποια είμαι στο μήνα μου🎉. Περιμένω την Πέμπτη που έχω γιατρό να με δει και να του κάνω χίλιες δυο ερωτήσεις😄. Κορίτσια έχω αρχίσει να έχω πονακια μέσα στην μέρα, σποραδικά όχι συνεχόμενα, λέτε να είναι προπαρασκευαστικοι πόνοι;;; Λογικά από δω και πέρα δεν θα μου πει να πηγαίνω ανά εβδομάδα;

Μαράκι περαστικά να μας στείλεις νεώτερα μόλις μπορέσεις σε σκεφτόμαστε!

@Vasilique όλα καλά πως αισθάνεσαι κορίτσι μου μετά την αμνιο; Πήρες αποτελέσματα; 

Κορίτσια εγώ δεν έβγαλα καθόλου μαύρη γραμμή στην κοιλιά! 

@Princess28 εγώ τσίμπησα 2 ωραιότατες πυτζαμουλες ( 1 νυχτικό και ένα σετ μπλούζα παντελόνι με κουμπιά) σε πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα είναι φοβερές και είναι και πιο μοντέρνες στο σχέδιο😉. Μου άρεσαν πολύ οπότε τις συστήνω για οποία ψάχνει. 

Επίσης φανελάκια θηλασμού τα h&m είναι πολύ ωραία , εγώ όμως πήρα τελικά απ' τα lidl που είναι εξίσου καλά και τα πέτυχα προσφορά.

Καλησπέρα κοριτσάκι μου!!!🌸

Ναι είναι οι συσπάσεις braxton hicks!! Ναι τώρα στον 9ο θα πηγαίνεις κάθε εβδομάδα! 🤗

Αχ τι ωραία μεγεια!! Από oysho;

Κι εγώ θα πάρω από εκεί μια πυτζαμούλα με κουμπιά και ένα νυχτικό, και κάτι έξτρα παντόφλες κάλτσες λαστιχάκια κλπ. Έχω ήδη και 2 νυχτικά με ρόμπα από την προηγούμενη φορά και 2 νυχτικά(χειμερινά) που μου έδωσε η αδερφή μου. Και πυτζαμούλα με κουμπάκια ωραία, αλλά θα την κρατήσω για το σπίτι αυτή! Ουσιαστικά δε χρειάζομαι αλλά θέλω να πάρω κάτι και τώρα με τις εκπτώσεις αξίζει. Θα πάρω και 2 καινούργια σουτιέν θηλασμού!

Αυτά τα φανελάκια θηλασμού από τα H&M είναι τέλεια! Πέρσι με αυτά την έβγαλα γιατί είχα γεννήσει αρχές Σεπτέμβρη και ήταν καλοκαίρι😄

Αχχ τι ωραία που μπήκες στο μήνα σου, έχω ενθουσιαστεί!! Άντε μετά από σένα παίρνουμε σειρά κι εμείς🥰😍💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Χτες έκανα ντόπλερ κι όπως φαίνεται ανήκω στην εβδομάδα του Μαρτίου δικαιωματικά χαχα τελικά η Πητ μου είναι 27 Μάρτη. Απλά δεν εκτυπώθηκε ποτέ πάνω στο χαρτί της αυχενικής. Και ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με εβελαε να ρωτήσω τον εμβρυομητρικο. Τελικά είμαστε και σε Πητ μια εβδομάδα μεγαλύτερες που αυτό με ανακουφίζει πάρα πολύ....γιατί την τελευταία φορά ο γιατρός μου είπε ότι ίσως φέρουμε το κόσμο το μωράκι στις 35 εβδομάδες γιατί εγώ έχω τα θέματα μου!!!!

 

Το μωρό μας όμως είναι μια χαρά! Είναι ήδη 2070 γρ. Και όλα λειτουργούν ρολόι...κι έτσι εύχομαι να μείνει Παναγία μου!!! 

Είδαμε τη φατσούλα της....αχ μοιάζει και στους δύο μας αν και ο άντρας μου θέλει να την καρπωθεί πλήρως επειδή έχει τη μύτη του χαχαχαχαχα 💓💓💓

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι το έγραψα σαν απορία και στο Facebook αλλά θα το γράψω κι εδώ ...τώρα που άλλαξε η ΠΗΤ αλλάζει και ημερομηνία επιδόματος μητρότητας η οποία πέφτει πάνω στην αναρρωτική μου....θα έχω πρόβλημα;;;;;κανονικά ήδη έπρεπε να βγω σε άδεια μητρότητας....έχεις συμβεί σε κάποια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΤ για τις εγκυουλες Φεβρουαρίου-Μαρτίου-Απριλίου 2022❤️

@Bonbon 03/02 

@JNtina 06/02

@Nantinaki 26/02 αγόρι 👶💙

@mia2020  01/03 Κορίτσι 👶💜

@I want a baby 06/03 αγόρι 👶💙

@geo2222 09/03 κορίτσι 👶💜, 💜ή 💙 

@Νανά22 09/03 αγόρι 👶💙, κορίτσι 👶💜

@Louna     10/03 κορίτσι 👶💜

@Maria mariaa 16/03 αγόρι 👶💙

@Maira29  19/03 κορίτσι 👶💜

@Monica 92 20/03

@Liza05     21/03  κορίτσι👶💜

@Euaggelia98 22/03 κορίτσι 👶💜

@Vasilique 24/03 αγόρι 👶💙 κορίτσι 👶💜

@Niki5s     25/03 αγόρι 👶💙

@Konstantina93 26/03 αγόρι 👶💙

@Διόνη 27/03 κορίτσι 👶💜

@Xrisa95 28/03 αγόρι 👶💙

@Evaki! 29/03 κορίτσι 👶💜

@Αναστασία31 30/03 αγόρι 👶💙

 

@Ονομα χρήστη 31/03 κορίτσι 👶💜

@iovnn 31/03 αγόρι 👶💙

@Princess28 01/04 κορίτσι 👶💜

 

@Vasiliki14 03/04 κορίτσι 👶💜

@Theodora12 05/04 αγόρι 👶💙

@Riaa   06/04 κορίτσι 👶💜

@Hailey 17/04

@Marakiii 25/04 κορίτσι 👶💜, κορίτσι 💜👶, κορίτσι 👶💜

 

@Διόνη μου το άλλαξα με το καλό λοιπόν νωρίτερα το θαυματακι σου 💜💜💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλό μήνα σε όλες κορίτσια μου ❤️❤️❤️ 
 

@Nantinaki καλως μπήκες στον μήνα σου κορίτσι μου με το καλό να το δεχτείς το μωράκι σου! Είναι γλυκιά η προσμονή κ η αναμονή 💙💙💙🎉🎉🎉  για να δούμε το θαυματακι σου ποσο θα μείνει στην κοιλιτσα 👶🥳💙

Ποτε μπήκαμε στο φόρουμ ποτε μπήκες στο μήνα σου είναι απίστευτο πως πέρασε ο καιρός κ ευτυχώς πήγαν όλα κατ’ευχην ❤️🥰🎈👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Χτες έκανα ντόπλερ κι όπως φαίνεται ανήκω στην εβδομάδα του Μαρτίου δικαιωματικά χαχα τελικά η Πητ μου είναι 27 Μάρτη. Απλά δεν εκτυπώθηκε ποτέ πάνω στο χαρτί της αυχενικής. Και ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με εβελαε να ρωτήσω τον εμβρυομητρικο. Τελικά είμαστε και σε Πητ μια εβδομάδα μεγαλύτερες που αυτό με ανακουφίζει πάρα πολύ....γιατί την τελευταία φορά ο γιατρός μου είπε ότι ίσως φέρουμε το κόσμο το μωράκι στις 35 εβδομάδες γιατί εγώ έχω τα θέματα μου!!!!

 

Το μωρό μας όμως είναι μια χαρά! Είναι ήδη 2070 γρ. Και όλα λειτουργούν ρολόι...κι έτσι εύχομαι να μείνει Παναγία μου!!! 

Είδαμε τη φατσούλα της....αχ μοιάζει και στους δύο μας αν και ο άντρας μου θέλει να την καρπωθεί πλήρως επειδή έχει τη μύτη του χαχαχαχαχα 💓💓💓

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι το έγραψα σαν απορία και στο Facebook αλλά θα το γράψω κι εδώ ...τώρα που άλλαξε η ΠΗΤ αλλάζει και ημερομηνία επιδόματος μητρότητας η οποία πέφτει πάνω στην αναρρωτική μου....θα έχω πρόβλημα;;;;;κανονικά ήδη έπρεπε να βγω σε άδεια μητρότητας....έχεις συμβεί σε κάποια;

Πρέπει να μιλήσεις με ΙΚΑ κορίτσι μου λογικά θα διακοπεί η αναρρωτική για να αρχίσει η άδεια τοκετού-μητρότητας διότι αυτές είναι στάνταρ ημέρες κ πριν 2 χρόνια που είχα βγει εγώ ήθελαν χαρτί με πητ για να οριστούνε οι μέρες ακριβώς ώστε να χρηματοδοτηθούν όποτε κ η αναρρωτική μου σταματούσε μια μέρα πριν την άδεια! 
 

δες το λίγο γιατί μετά ακολουθεί κ η άδεια λοχειας για να μην έχεις κάποιο θέμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Χτες έκανα ντόπλερ κι όπως φαίνεται ανήκω στην εβδομάδα του Μαρτίου δικαιωματικά χαχα τελικά η Πητ μου είναι 27 Μάρτη. Απλά δεν εκτυπώθηκε ποτέ πάνω στο χαρτί της αυχενικής. Και ο γιατρός μου το είχε καταλάβει και με εβελαε να ρωτήσω τον εμβρυομητρικο. Τελικά είμαστε και σε Πητ μια εβδομάδα μεγαλύτερες που αυτό με ανακουφίζει πάρα πολύ....γιατί την τελευταία φορά ο γιατρός μου είπε ότι ίσως φέρουμε το κόσμο το μωράκι στις 35 εβδομάδες γιατί εγώ έχω τα θέματα μου!!!!

 

Το μωρό μας όμως είναι μια χαρά! Είναι ήδη 2070 γρ. Και όλα λειτουργούν ρολόι...κι έτσι εύχομαι να μείνει Παναγία μου!!! 

Είδαμε τη φατσούλα της....αχ μοιάζει και στους δύο μας αν και ο άντρας μου θέλει να την καρπωθεί πλήρως επειδή έχει τη μύτη του χαχαχαχαχα 💓💓💓

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι το έγραψα σαν απορία και στο Facebook αλλά θα το γράψω κι εδώ ...τώρα που άλλαξε η ΠΗΤ αλλάζει και ημερομηνία επιδόματος μητρότητας η οποία πέφτει πάνω στην αναρρωτική μου....θα έχω πρόβλημα;;;;;κανονικά ήδη έπρεπε να βγω σε άδεια μητρότητας....έχεις συμβεί σε κάποια;

Καλημέρα κορίτσι!
Σχετικά με το ΙΚΑ επειδή το είχα πρόσφατο. Την αναρρωτική μου την έγραφε η γραμματέας του γιατρού υπολογισμένη ακριβώς να τελειώνει μια μέρα πριν ξεκινήσουν οι 56 ημέρες του επιδόματος κυοφορίας. Για να ξεκινήσουν οι 56 ημέρες σου γράφει ο γιατρός ηλεκτρονικά ένα χαρτί που λέει "άδεια κυήσεως", ΄΄που έχει ένα barcode πάνω και με αυτό μπαίνεις και κάνεις την αίτηση στη σελίδα e-efka. Άρα αυτό έπρεπε να κανονιστεί με τον γιατρό ή τη γραμματέα δεν ξέρω ποιος τα γράφει. Αν αφήσεις να περάσει ο καιρός και περιμένεις πότε θα τελειώσει η αναρρωτική και ξεκινήσουν οι 56 μέρες αργότερα η ΠΗΤ που θα αναγράφει το χαρτί μπορεί να λέει και Απρίλιο. Μην το αφήνεις. Ρώτα τον γιατρό σου γι'αυτό το χαρτί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις άδειες και τα επιδόματα.
Αν γεννηθεί το μωρό νωρίτερα απο τις 56 ημέρες, πχ στις 50 μέρες, εγώ έχω ήδη προπληρωθεί το ποσό των 56 ημερών κυοφορίας τι γίνεται; Μου τις συμψηφίζουν με τις 63 ημέρες λοχείας μετά και αφαιρούν απο εκεί; Μήπως αυτά που πήρα είναι και για τις 56 μέρες πριν και για τις 63 μετά σύνολο;
Παίρνω στο ΙΚΑ εδώ και μέρες να ενημερωθώ αλλά δεν το σηκώνει κανείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Ευχαριστούμε!! Θα μπω να δω!! Βρήκα και στο oysho μια γλυκούλα και έχει και εκπτώσεις!!

Αχ τι ωραία που φτάσαμε να κάνουμε τέτοιες ετοιμασίες!!💕

Έχω μια εφαρμογή που μου στέλνει email κάθε μέρα πόσο είμαι και πόσο έχω ακόμη..κ έλεγε σήμερα ότι μου μένουν 8 εβδομάδες και το έλεγα στη μαμά μου της έλεγα εντωμεταξύ, ελπίζω να μην τις φτάσω πάλι και τις περάσω, και μου έλεγε μπα δε νομίζω, αφού ήδη η κοιλιά σου είναι χαμηλά..της λέω αλήθεια;; Ενθουσιάστηκα😆 Γιατί με πονάει το διάφραγμα καμια φορά κ έλεγα είναι ακόμη ψηλά. Και την κοιτούσα την κοιλιά μου μετά στον καθρέφτη και έλεγα όντως έχει κατέβει και χαιρόμουν😆

Αχ κοριτσάκι μου!! Και εγώ έχω την εφαρμογή momly και κάθε μέρα βάζω την ημερομηνία της καισαρικής για να δω πόσο μου μένει ακόμα!! Σαν φαντάρος τις μετράω!! 😂😂😂😂 36 μέρες λοιπόν ακόμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Καλή εβδομάδα να χουμε! Λοιπόν και επίσημα ποια είμαι στο μήνα μου🎉. Περιμένω την Πέμπτη που έχω γιατρό να με δει και να του κάνω χίλιες δυο ερωτήσεις😄. Κορίτσια έχω αρχίσει να έχω πονακια μέσα στην μέρα, σποραδικά όχι συνεχόμενα, λέτε να είναι προπαρασκευαστικοι πόνοι;;; Λογικά από δω και πέρα δεν θα μου πει να πηγαίνω ανά εβδομάδα;

Μαράκι περαστικά να μας στείλεις νεώτερα μόλις μπορέσεις σε σκεφτόμαστε!

@Vasilique όλα καλά πως αισθάνεσαι κορίτσι μου μετά την αμνιο; Πήρες αποτελέσματα; 

Κορίτσια εγώ δεν έβγαλα καθόλου μαύρη γραμμή στην κοιλιά! 

@Princess28 εγώ τσίμπησα 2 ωραιότατες πυτζαμουλες ( 1 νυχτικό και ένα σετ μπλούζα παντελόνι με κουμπιά) σε πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα είναι φοβερές και είναι και πιο μοντέρνες στο σχέδιο😉. Μου άρεσαν πολύ οπότε τις συστήνω για οποία ψάχνει. 

Επίσης φανελάκια θηλασμού τα h&m είναι πολύ ωραία , εγώ όμως πήρα τελικά απ' τα lidl που είναι εξίσου καλά και τα πέτυχα προσφορά.

Κορίτσι μου μπήκες στην τελική ευθεία!! Έφτασε ο καιρός!! Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις άδειες και τα επιδόματα.
Αν γεννηθεί το μωρό νωρίτερα απο τις 56 ημέρες, πχ στις 50 μέρες, εγώ έχω ήδη προπληρωθεί το ποσό των 56 ημερών κυοφορίας τι γίνεται; Μου τις συμψηφίζουν με τις 63 ημέρες λοχείας μετά και αφαιρούν απο εκεί; Μήπως αυτά που πήρα είναι και για τις 56 μέρες πριν και για τις 63 μετά σύνολο;
Παίρνω στο ΙΚΑ εδώ και μέρες να ενημερωθώ αλλά δεν το σηκώνει κανείς. 

Κορίτσι εάν δεν βρίσκεις άκρη με το ΙΚΑ της περιοχής σου δοκίμασε να πάρεις στο 1555μήπως σε κατατοπισουν!! Είναι 24ωρο και αν δεν κάνω λάθος μπορούν να σου κλείσουν και ραντεβού!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις άδειες και τα επιδόματα.
Αν γεννηθεί το μωρό νωρίτερα απο τις 56 ημέρες, πχ στις 50 μέρες, εγώ έχω ήδη προπληρωθεί το ποσό των 56 ημερών κυοφορίας τι γίνεται; Μου τις συμψηφίζουν με τις 63 ημέρες λοχείας μετά και αφαιρούν απο εκεί; Μήπως αυτά που πήρα είναι και για τις 56 μέρες πριν και για τις 63 μετά σύνολο;
Παίρνω στο ΙΚΑ εδώ και μέρες να ενημερωθώ αλλά δεν το σηκώνει κανείς. 

Καλημέρα. Οι μέρες αυτές δεν συμψηφιζονται.ειτε γεννήσεις νωρίτερα από τις 56 μέρες είτε αργότερα το ποσό που είναι να πάρεις είναι το ίδιο. Έχουμε δύο περιπτώσεις.α)γέννα νωρίτερα από 56 μέρες, π.χ.στις 50 μέρες οι 6 μέρες που υπολοιπονται δεν χάνονται προστίθενται στις 63 της λοχείας (συνολικά θα κάτσεις 56+63 ημέρες).β)γέννα μετά τις 56 μέρες, σε αυτή τη περίπτωση αν γεννήσεις στις 60 μέρες οι 4 μέρες παραπάνω είναι υπέρ σου δεν μπορούν να αφαιρεθούν από πουθενά (συνολικά θα κάτσεις 56+4+63). Εύχομαι να βοήθησα. Επίσης μόλις τελειώσουν και οι 63 μέρες λοχείας και πάρουμε το επίδομα λοχείας μην ξεχάσουμε να κάνουμε αίτημα στον ΟΑΕΔ ο οποίος μας δίνει για την περίοδο αυτή τη διαφορά που υπολοιπεται μέχρι το μισθό μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Πρέπει να μιλήσεις με ΙΚΑ κορίτσι μου λογικά θα διακοπεί η αναρρωτική για να αρχίσει η άδεια τοκετού-μητρότητας διότι αυτές είναι στάνταρ ημέρες κ πριν 2 χρόνια που είχα βγει εγώ ήθελαν χαρτί με πητ για να οριστούνε οι μέρες ακριβώς ώστε να χρηματοδοτηθούν όποτε κ η αναρρωτική μου σταματούσε μια μέρα πριν την άδεια! 
 

δες το λίγο γιατί μετά ακολουθεί κ η άδεια λοχειας για να μην έχεις κάποιο θέμα! 

Σε ευχαριστώ που με άλλαξες στο Τυχερό πινακακι χρυσακο μου!!!!! 💓 Ωραία πήρα 1555 είπαν θα με καλέσουν αλλά δεν ξέρω πότε! Θα το κοιτάξω ναι γιατί κανονικά έπρεπε να βγω σε άδεια!! Ευχαριστώ πολύ!!

στις πριν 4 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσι!
Σχετικά με το ΙΚΑ επειδή το είχα πρόσφατο. Την αναρρωτική μου την έγραφε η γραμματέας του γιατρού υπολογισμένη ακριβώς να τελειώνει μια μέρα πριν ξεκινήσουν οι 56 ημέρες του επιδόματος κυοφορίας. Για να ξεκινήσουν οι 56 ημέρες σου γράφει ο γιατρός ηλεκτρονικά ένα χαρτί που λέει "άδεια κυήσεως", ΄΄που έχει ένα barcode πάνω και με αυτό μπαίνεις και κάνεις την αίτηση στη σελίδα e-efka. Άρα αυτό έπρεπε να κανονιστεί με τον γιατρό ή τη γραμματέα δεν ξέρω ποιος τα γράφει. Αν αφήσεις να περάσει ο καιρός και περιμένεις πότε θα τελειώσει η αναρρωτική και ξεκινήσουν οι 56 μέρες αργότερα η ΠΗΤ που θα αναγράφει το χαρτί μπορεί να λέει και Απρίλιο. Μην το αφήνεις. Ρώτα τον γιατρό σου γι'αυτό το χαρτί.

Κορίτσι μου πήρα σήμερα 1555 για να με εξυπηρετήσουν είπαν θα με καλέσουν αλλά ακόμα τίποτα. Βέβαια είπαν θα το κάνουν άμεσα για να μην έχω θέμα. Αυτό που μου εξήγησε η κοπέλα είναι ότι μάλλον θα μου ακυρώσουν την αναρρωτική και θα μου ξεκινήσουν την άδεια κυήσεως. Αλλά θα με καλέσουν πίσω για σίγουρα... Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάω αύριο μάλλον στο γιατρό να την γράψουμε!

στις πριν 4 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις άδειες και τα επιδόματα.
Αν γεννηθεί το μωρό νωρίτερα απο τις 56 ημέρες, πχ στις 50 μέρες, εγώ έχω ήδη προπληρωθεί το ποσό των 56 ημερών κυοφορίας τι γίνεται; Μου τις συμψηφίζουν με τις 63 ημέρες λοχείας μετά και αφαιρούν απο εκεί; Μήπως αυτά που πήρα είναι και για τις 56 μέρες πριν και για τις 63 μετά σύνολο;
Παίρνω στο ΙΚΑ εδώ και μέρες να ενημερωθώ αλλά δεν το σηκώνει κανείς. 

Κορίτσι μου πάρε στο 1555. Σε εξυπηρετούν εκεί.....κι εγώ δεν ξέρω να σου πω έχω την ίδια απορία. Γτ μάλλον θα γεννήσω νωρίτερα... Αλλά δεν τις χάνεις τις ημέρες ούτε τα χρήματα 💸 είναι σίγουρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε;

Πήγαμε τελικά χθες γιατρό ο μπέμπης δεν έχει γυρίσει ακόμα από ισχιακός που ήταν απλά τώρα είναι σχεδόν οριζόντια ακόμα χειρότερα δηλαδή 🤣 αλλά  μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον προσπαθεί να τα καταφέρει να γυρίσει, την Πέμπτη έχω ραντεβού με μαία να μου δείξει ασκήσεις να τον βοηθήσουμε. Και θα ξαναπάω την άλλη Τετάρτη να το δούμε πάλι

Σήμερα μπαίνω στην 31η εβδομάδα και είναι 1724γρ ας ελπίσω ότι θα καταφέρω να τον γυρίσω....

Μιλήσαμε χθες και με τον γιατρό σχετικά με τον τοκετό αφού μου είπε ότι πιστεύει και εκείνος πως θα γυρίσει και μάλλον πα΄με για φυσιολογικό οπότε το αναλύσαμε....

Του είπα ΄ότι θα ήθελα ΄όσο πιο φυσιολογικά γίνεται και χωρίς πολλές παρεμβάσεις και συμφωνήσαμε ότι θα το σεβαστεί και θα μου κάνει την χάρη να το ξεκινήσω όπως θέλω, να προσπαθήσω  και να δω τις αντοχές μου αλλά αν δούμε ότι δεν προχωράει τελικά έτσι θα σταματήσουμε αυτά που λέω εγώ και θα αναλάβει εκείνος δράση όπως νομίζει (πχ ωκυτοκίνη, ραχιαία αναισθησία) και δεν θα του αρχίσω τα μα και μου 🤣 

Οπότε είπα να μην είμαι και εγώ απόλυτη στις απόψεις μου, βλέποντας και κάνοντας.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Καλή εβδομάδα να χουμε! Λοιπόν και επίσημα ποια είμαι στο μήνα μου🎉. Περιμένω την Πέμπτη που έχω γιατρό να με δει και να του κάνω χίλιες δυο ερωτήσεις😄. Κορίτσια έχω αρχίσει να έχω πονακια μέσα στην μέρα, σποραδικά όχι συνεχόμενα, λέτε να είναι προπαρασκευαστικοι πόνοι;;; Λογικά από δω και πέρα δεν θα μου πει να πηγαίνω ανά εβδομάδα;

Μαράκι περαστικά να μας στείλεις νεώτερα μόλις μπορέσεις σε σκεφτόμαστε!

@Vasilique όλα καλά πως αισθάνεσαι κορίτσι μου μετά την αμνιο; Πήρες αποτελέσματα; 

Κορίτσια εγώ δεν έβγαλα καθόλου μαύρη γραμμή στην κοιλιά! 

@Princess28 εγώ τσίμπησα 2 ωραιότατες πυτζαμουλες ( 1 νυχτικό και ένα σετ μπλούζα παντελόνι με κουμπιά) σε πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα είναι φοβερές και είναι και πιο μοντέρνες στο σχέδιο😉. Μου άρεσαν πολύ οπότε τις συστήνω για οποία ψάχνει. 

Επίσης φανελάκια θηλασμού τα h&m είναι πολύ ωραία , εγώ όμως πήρα τελικά απ' τα lidl που είναι εξίσου καλά και τα πέτυχα προσφορά.

Με το καλό κορίτσι μου κ με έναν πόνο! Μετράς αντίστροφα τώρα! Όλα να πάνε κατ´ευχήν! Ανοίγεις τον δρόμο κ ακολουθούμε! 💚

Καλά είμαι! Βγήκαν για τα σύνδρομα κ είμαστε οκ κ σήμερα μου έστειλαν κ για την κυστική όπου πάλι όλα είναι μια χαρά! 🙏🏻 Αναμένουμε βέβαια κ άλλα αποτελέσματα στην πορεία αλλά τα πιο σημαντικά έχουν ελεγχθεί… 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου πως είστε;

Πήγαμε τελικά χθες γιατρό ο μπέμπης δεν έχει γυρίσει ακόμα από ισχιακός που ήταν απλά τώρα είναι σχεδόν οριζόντια ακόμα χειρότερα δηλαδή 🤣 αλλά  μου είπε ο γιατρός ότι μάλλον προσπαθεί να τα καταφέρει να γυρίσει, την Πέμπτη έχω ραντεβού με μαία να μου δείξει ασκήσεις να τον βοηθήσουμε. Και θα ξαναπάω την άλλη Τετάρτη να το δούμε πάλι

Σήμερα μπαίνω στην 31η εβδομάδα και είναι 1780γρ ας ελπίσω ότι θα καταφέρω να τον γυρίσω....

Μιλήσαμε χθες και με τον γιατρό σχετικά με τον τοκετό αφού μου είπε ότι πιστεύει και εκείνος πως θα γυρίσει και μάλλον πα΄με για φυσιολογικό οπότε το αναλύσαμε....

Του είπα ΄ότι θα ήθελα ΄όσο πιο φυσιολογικά γίνεται και χωρίς πολλές παρεμβάσεις και συμφωνήσαμε ότι θα το σεβαστεί και θα μου κάνει την χάρη να το ξεκινήσω όπως θέλω, να προσπαθήσω  και να δω τις αντοχές μου αλλά αν δούμε ότι δεν προχωράει τελικά έτσι θα σταματήσουμε αυτά που λέω εγώ και θα αναλάβει εκείνος δράση όπως νομίζει (πχ ωκυτοκίνη, ραχιαία αναισθησία) και δεν θα του αρχίσω τα μα και μου 🤣 

Οπότε είπα να μην είμαι και εγώ απόλυτη στις απόψεις μου, βλέποντας και κάνοντας.... 

κοριτσι μου μην αγχώνεσαι κ μένα οριζόντια ήταν πριν λίγο καιρό σήμερα θα πάω κ θα δω αλλά κ να μην είναι με το κεφάλι υπάρχει χρόνος να γυρίσει 

η μαία μου που κάνει κ τοκετούς στο σπίτι κ αναλαμβάνει τοκετουσ μου λέει ότι σε κάποιες γυναίκες δν είδαν κ ποτε το παιδί με το κεφάλι προς το κάτω καθώς γύρισε την ώρα του τοκετού (περιττό να πω ότι βέβαια και ισχιακά μωρά γεννιουνται φυσιολογικά απλά δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί) 

Όλα καλά θα πάνε! 🎈🎈🎈 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η iovnn είπε:

Καλημέρα. Οι μέρες αυτές δεν συμψηφιζονται.ειτε γεννήσεις νωρίτερα από τις 56 μέρες είτε αργότερα το ποσό που είναι να πάρεις είναι το ίδιο. Έχουμε δύο περιπτώσεις.α)γέννα νωρίτερα από 56 μέρες, π.χ.στις 50 μέρες οι 6 μέρες που υπολοιπονται δεν χάνονται προστίθενται στις 63 της λοχείας (συνολικά θα κάτσεις 56+63 ημέρες).β)γέννα μετά τις 56 μέρες, σε αυτή τη περίπτωση αν γεννήσεις στις 60 μέρες οι 4 μέρες παραπάνω είναι υπέρ σου δεν μπορούν να αφαιρεθούν από πουθενά (συνολικά θα κάτσεις 56+4+63). Εύχομαι να βοήθησα. Επίσης μόλις τελειώσουν και οι 63 μέρες λοχείας και πάρουμε το επίδομα λοχείας μην ξεχάσουμε να κάνουμε αίτημα στον ΟΑΕΔ ο οποίος μας δίνει για την περίοδο αυτή τη διαφορά που υπολοιπεται μέχρι το μισθό μας.

Σ'ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατη!

Να κάνω άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζεις! Η αίτηση που έκανα για τις 56 μέρες είναι η ίδια με τις 63 μετά (119 σύνολο) και θα πληρωθώ αυτόματα ή πρέπει να ξανα κάνω άλλη ηλ αίτηση και για μετά για τις 63 ημέρες;

Μετά απο οαεδ δικαιούμαστε ένα 6μηνο που ξεκινάει στις 63 μέρες λοχείας σωστά; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;;;; χαίρομαι που όλες είστε καλά με το καλόοοο!!!εγώ ξαναπροσπαθω για μωράκι... Αν θυμάστε ήμουν και εγώ εγκυουλα τον Ιούλιο αλλά παλινδρομησε... Τώρα προσπαθούμε και πάλι θα κάνω και αντιπηκτικη αγωγή μόλις πετύχουμε πάλι την σύλληψη και εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρουμε!!!! Φιλιά πολλά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

κοριτσι μου μην αγχώνεσαι κ μένα οριζόντια ήταν πριν λίγο καιρό σήμερα θα πάω κ θα δω αλλά κ να μην είναι με το κεφάλι υπάρχει χρόνος να γυρίσει 

η μαία μου που κάνει κ τοκετούς στο σπίτι κ αναλαμβάνει τοκετουσ μου λέει ότι σε κάποιες γυναίκες δν είδαν κ ποτε το παιδί με το κεφάλι προς το κάτω καθώς γύρισε την ώρα του τοκετού (περιττό να πω ότι βέβαια και ισχιακά μωρά γεννιουνται φυσιολογικά απλά δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί) 

Όλα καλά θα πάνε! 🎈🎈🎈 
 

Σε ευχαριστώ Χρύσα μου για τα ενθαρρυντικά σου λόγια... ❤️ Ναι το ξέρω ΄ότι γεννούνται φυσιολογικά και ισχιακά (σάματις παλιά που δεν  ήταν μόδα η αναίτια καισαρική πως γεννούσαν) αλλά όντως δυστυχώς δεν αναλαμβάνουν οι περισσότεροι γιατροί και ειδικά σε εμάς στην επαρχία δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.

Το καλό είναι ΄ότι και ο γιατρός μου είναι θετικός να δεχθεί τα θέλω μου, πιστεύει ότι μάλλον θα το γυρίσουμε και δεν δείχνει να με πηγαίνει σκόπιμα αλλού.... 

ευτυχώς ακόμα έχω χρόνο οπότε θα φανεί.... :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;;;; χαίρομαι που όλες είστε καλά με το καλόοοο!!!εγώ ξαναπροσπαθω για μωράκι... Αν θυμάστε ήμουν και εγώ εγκυουλα τον Ιούλιο αλλά παλινδρομησε... Τώρα προσπαθούμε και πάλι θα κάνω και αντιπηκτικη αγωγή μόλις πετύχουμε πάλι την σύλληψη και εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρουμε!!!! Φιλιά πολλά!!!! 

Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου!!! Kαι εγώ είμαι τώρα έγκυος μετά από μια παλίνδρομη τον περασμένο Απρίλιο  οπότε σε νιώθω.... θετική σκέψη και θα τα καταφέρετε σύντομα :)❤️ 

 Έκανα και εγώ αντιπηκτική αγωγή τώρα μέχρι τον 3ο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικότατη!

Να κάνω άλλη μια ερώτηση αν γνωρίζεις! Η αίτηση που έκανα για τις 56 μέρες είναι η ίδια με τις 63 μετά (119 σύνολο) και θα πληρωθώ αυτόματα ή πρέπει να ξανα κάνω άλλη ηλ αίτηση και για μετά για τις 63 ημέρες;

Μετά απο οαεδ δικαιούμαστε ένα 6μηνο που ξεκινάει στις 63 μέρες λοχείας σωστά; 

 

 

Οι 56 μέρες είναι το επίδομα εγκυμοσύνης οι 63 μέρες θα είναι το επίδομα λοχείας είναι διαφορετικό θα μπεις να κάνεις νέα αίτηση. Επίσης για όσα κορίτσια εργάζονται και δεν παίρνουν τον βασικό για τις 119 αυτές μέρες έρχεται ο ΟΑΕΔ και σου δίνει συμπληρωματικά τα χρήματα που θα έπαιρνες αν εργαζοσουν κανονικά.Δηλαδη το επίδομα κύησης το επίδομα λοχείας και το επίδομα ΟΑΕΔ θα αθροίζουν τη μισθοδοσία σου για αυτές τις 119 ημέρες.

Μόλις περάσουν οι 63 μέρες λοχείας,παίρνεις την ετήσια άδεια από την εργασία σου, μετά παίρνεις την άδεια του μειωμένου ωραρίου αν έχεις συμφωνήσει με τον εργοδότη σου να την πάρεις μαζεμένη(περίπου 3μηνες και κάτι)και μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ.

Τέλος από 5/1/2022 ισχύει γονική άδεια από τον ΟΑΕΔ 4μηνων όπου μπορείς να κάνεις αίτημα στον εργοδότη σου για αυτή την άδεια και είναι υποχρεωμένος να την δεχτεί το πολύ μέσα σε δύο μήνες σε αυτή τη περίπτωση ο ΟΑΕΔ σε πληρώνει με τον βασικό μισθό τους 2μονο από τους 4μηνες που δικαιουσαι να πάρεις.

Εύχομαι να βοήθησα και να μην σας μπερδεψα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!χαθηκα τον τελευταίο καιρό γιατι τελικά κορίτσια εγώ είχα ημερομηνία 9 Μαρτίου λόγο δίδυμης κύησης και κάποιων θεμάτων ο γιατρός μου είχε πει να υπολογίζω 9 Φεβρουαρίου αλλά τελικά τα κορίτσια μου ήρθα 9 Ιανουαρίου (το 9 παντως το πατυχαμε)! Ήμουν τόσο καιρό χαμένη τα κορίτσια μου πολύ μικρά το άγχος και φόβος μου στο τέρμα!ευτυχως ολα έχουν πάει πολύ καλά είναι πολύ κακά στην υγεια τους. Είναι ακόμα στη θερμοκοιτίδα αλλά σε μια βδομάδα το πολύ θα τις πάρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...