Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποσο σας ελεγαν και τελικα ποσο βγηκαν τα μωρακια σας;


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Καλημέρα.. Εμένα υπολόγιζε 3300 και βγήκε 3600 😂 δεν το περίμενε ούτε ο γιατρός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα.. Εμένα υπολόγιζε 3300 και βγήκε 3600 😂 δεν το περίμενε ούτε ο γιατρός.. 

Ωχ ωχ ωχ.....αν βγει παραπανω την εκατσα!!!! 🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Κοπέλα μου με το καλο να πάνε όλα όπως επιθυμείς! Οι υπέρηχοι έχουν απόκλιση 10% ωστόσο πολλές έχουμε δει κ παραπάνω αποκλισεις. Τον γιο μου ο γιατρός τον έβγαζε μεγαλύτερο κ τελικά βγήκε μικρότερος. Στην μικρή είχα να κάνω 3 εβδ υπέρηχο αλλά νομίζω κ παλι λάθος ήταν δηλ στον υπέρηχο την έβγαζε παραπάνω. 

Κ φυσικά δεν θα παραλείψω ότι σε έχει τρομοκράτησει.να μην αγχώνεσαι, να μην φοβάσαι, να πάρεις τον τοκετό στα χέρια σου, εισαι μόνο εσύ κ το μωράκι σου κ οι υπόλοιποι είναι μόνο για να σε ενθαρρύνουν ψυχολογικά, σωματικά κ σ περίπτωση που χρειαστεί ιατρική παρέμβαση(συνήθως μετά τον τοκετό),. Δεν υφίσταται καλή μου να ζοριστείς, το κάτω μέρος μας ανοίγει εκεινη την στιγμή τοσο όσο χρειάζεται το μωρακι μας για να βγει ! Δεν υπάρχει εισια στενή κλπ πιυ μας λένε. Κ εννοείται ότι δνε είναι λόγος καισαρικής! 

ακριβώς τα ίδια άκουσα απο τον γιατρό που είχα στην μικρή στην αρχή για τα κιλά μου βασικά 55 κιλά ήμουν κ προς τέλος για τα κιλά της μικρής, την θεωρούσε μεγάλη!ξέρεις πως γέννησα... Εαν δεν υπάρχουν  φουλ παρεμβάσεις δεν θα ζοριστείς. Ο μόνος λόγος για να μην μπορεί να βγει ενα μωράκι, αυτό φαίνεται κατά την διάρκεια των εξωθησεων οπου θα πρέπει να έχουν κρατήσει ώρες είναι ο κοντός λωρος που δεν είναι τόσο συχνό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κοπέλα μου με το καλο να πάνε όλα όπως επιθυμείς! Οι υπέρηχοι έχουν απόκλιση 10% ωστόσο πολλές έχουμε δει κ παραπάνω αποκλισεις. Τον γιο μου ο γιατρός τον έβγαζε μεγαλύτερο κ τελικά βγήκε μικρότερος. Στην μικρή είχα να κάνω 3 εβδ υπέρηχο αλλά νομίζω κ παλι λάθος ήταν δηλ στον υπέρηχο την έβγαζε παραπάνω. 

Κ φυσικά δεν θα παραλείψω ότι σε έχει τρομοκράτησει.να μην αγχώνεσαι, να μην φοβάσαι, να πάρεις τον τοκετό στα χέρια σου, εισαι μόνο εσύ κ το μωράκι σου κ οι υπόλοιποι είναι μόνο για να σε ενθαρρύνουν ψυχολογικά, σωματικά κ σ περίπτωση που χρειαστεί ιατρική παρέμβαση(συνήθως μετά τον τοκετό),. Δεν υφίσταται καλή μου να ζοριστείς, το κάτω μέρος μας ανοίγει εκεινη την στιγμή τοσο όσο χρειάζεται το μωρακι μας για να βγει ! Δεν υπάρχει εισια στενή κλπ πιυ μας λένε. Κ εννοείται ότι δνε είναι λόγος καισαρικής! 

ακριβώς τα ίδια άκουσα απο τον γιατρό που είχα στην μικρή στην αρχή για τα κιλά μου βασικά 55 κιλά ήμουν κ προς τέλος για τα κιλά της μικρής, την θεωρούσε μεγάλη!ξέρεις πως γέννησα... Εαν δεν υπάρχουν  φουλ παρεμβάσεις δεν θα ζοριστείς. Ο μόνος λόγος για να μην μπορεί να βγει ενα μωράκι, αυτό φαίνεται κατά την διάρκεια των εξωθησεων οπου θα πρέπει να έχουν κρατήσει ώρες είναι ο κοντός λωρος που δεν είναι τόσο συχνό. 

Ευχαριστω παρα πολυ!!! Με ηρεμησες λιγακι ειναι η αληθεια. Δεν ειμαι στενη, η ιδια γιατρός μου ειπε οτι εχω και "φαρδια λεκανη" και ουτε αδύνατη μικροκαμωμένη ειμαι. Ισα ισα θα ελεγα. Επειδη δεν θελω να παω με προκληση, θελω να ερθει οταν θα ειναι η ωρα του, με αγχωσε λιγο οταν ειπε "καλυτερα να μην παρεις ολον τον έννατο...."!!! Θα περπαταω φυσικα γιατι ετσι κι αλλιως κανει καλο, αλλα δεν θελω να ειμαι αγχωμενη και φοβισμενη στον τοκετο επειδη ισως το μωρο μου ειναι μεγαλο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Τώρα τι να πω; Πολύ εύκολη την έχουν την καισαρική! Λυπάμαι που το λέω αλλά στην Ελλάδα έχουμε ξεφύγει. Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ο γιατρός πρέπει να το παλεύει μέχρι το τέλος και όχι να το σκέφτεται πριν καν φτάσει η γυναίκα στον τοκετό.

Μια χαρά θα γεννηθεί το μωρό! Εγώ γέννησα με πρόκληση ακριβώς στις 40 εβδομάδες. Φυσικά ήθελα να έρθει μόνο του αλλά το θέμα ήταν ότι εγώ δεν είχα καθόλου συσπάσεις( πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ερχόταν άμεσα) και το μωρό έβγαινε κοντά στα 3.800. Θα ξεπερνούσε δηλαδή τα 4.000!

Μην ανησυχείς καθόλου! Εσύ να περπατάς όσο μπορείς περισσότερο αλλά πάνω από όλα να είσαι ήρεμη! Κι επειδή εδώ ήμαστε θα δεις ότι θα μας γράψεις σε λίγες εβδομάδες ότι όλα πήγαν καλά κι ότι γεννησες ένα υπέροχο νινακι!💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Τώρα τι να πω; Πολύ εύκολη την έχουν την καισαρική! Λυπάμαι που το λέω αλλά στην Ελλάδα έχουμε ξεφύγει. Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι ο γιατρός πρέπει να το παλεύει μέχρι το τέλος και όχι να το σκέφτεται πριν καν φτάσει η γυναίκα στον τοκετό.

Μια χαρά θα γεννηθεί το μωρό! Εγώ γέννησα με πρόκληση ακριβώς στις 40 εβδομάδες. Φυσικά ήθελα να έρθει μόνο του αλλά το θέμα ήταν ότι εγώ δεν είχα καθόλου συσπάσεις( πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ερχόταν άμεσα) και το μωρό έβγαινε κοντά στα 3.800. Θα ξεπερνούσε δηλαδή τα 4.000!

Μην ανησυχείς καθόλου! Εσύ να περπατάς όσο μπορείς περισσότερο αλλά πάνω από όλα να είσαι ήρεμη! Κι επειδή εδώ ήμαστε θα δεις ότι θα μας γράψεις σε λίγες εβδομάδες ότι όλα πήγαν καλά κι ότι γεννησες ένα υπέροχο νινακι!💗

 

Ευχαριστώ πολυ για την ενθάρρυνση!!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Ευχαριστω παρα πολυ!!! Με ηρεμησες λιγακι ειναι η αληθεια. Δεν ειμαι στενη, η ιδια γιατρός μου ειπε οτι εχω και "φαρδια λεκανη" και ουτε αδύνατη μικροκαμωμένη ειμαι. Ισα ισα θα ελεγα. Επειδη δεν θελω να παω με προκληση, θελω να ερθει οταν θα ειναι η ωρα του, με αγχωσε λιγο οταν ειπε "καλυτερα να μην παρεις ολον τον έννατο...."!!! Θα περπαταω φυσικα γιατι ετσι κι αλλιως κανει καλο, αλλα δεν θελω να ειμαι αγχωμενη και φοβισμενη στον τοκετο επειδη ισως το μωρο μου ειναι μεγαλο.....

Το μωρό όσο μεγάλο κ να είναι θα βγει, δεν ζορίζεσαι εσύ, το μωρό αν ζορίζεται θα φαίνεται στο καρδιοτοκογραφο. Όλη την βρωμοδουλεια στους τοκετους την κάνει η χημική ωκυτοκινη που βάζουν κ η βλακεία των γιατρών που δνε περιμένουν! Εάν βάλουν ωκυτοκινη πάει ανάλογα πως θα αντιδράσει ο οργανισμός. Βασικά μην την ακούς για να μην αγχώνεσαι, ειναι δύσκολο το καταλαβαίνω αλλά δε γίνεται αλλιώς. Σου εύχομαι να έρθει οπότε θέλει εκείνο κ να έχεις παρά πολύ γρήγορο τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2021 at 10:50 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Γεια, ο δικός μου που έβγαινε σταθερά πολύ μεγάλος, 34w 5d ζύγιζε 2416, στον τελευταίο υπέρηχο 37w ζύγιζε 3418 και γέννησα στις 37w 5d και βγήκε 3460. Οπότε ήταν αρκετά κοντά.

Νομίζω όταν είναι πολύ μεγάλο ελέγχουν ξανά για διαβήτη κύησης, μήπως είναι αυτός ο λόγος που μεγαλώνει τόσο πολύ. Δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά πρέπει να βρίσκεται υπό έλεγχο.

Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η wild lavender είπε:

Γεια, ο δικός μου που έβγαινε σταθερά πολύ μεγάλος, 34w 5d ζύγιζε 2416, στον τελευταίο υπέρηχο 37w ζύγιζε 3418 και γέννησα στις 37w 5d και βγήκε 3460. Οπότε ήταν αρκετά κοντά.

Νομίζω όταν είναι πολύ μεγάλο ελέγχουν ξανά για διαβήτη κύησης, μήπως είναι αυτός ο λόγος που μεγαλώνει τόσο πολύ. Δεν είναι κάτι σοβαρό, απλά πρέπει να βρίσκεται υπό έλεγχο.

Με το καλό!

Βρισκομαι σε ειδικη διατροφη λογω του οτι στον 7ο μηνα βγηκε η πρώτη ωρα της καμπυλης γλυκοζης ανεβασμενη. Απο τότε το σακχαρο μου εχει πεσει πολυ. Αν ηταν λογω αρρυθμιστου διαβητη θα υπήρχαν κι αλλα δείγματα, οπως προβλημα με το αμνιακο υγρο ή την περιφέρεια της κοιλιάς του εμβρυου....! Σε μενα ολα ειναι πολυ καλα! Απλα η μικρη μου τρωει καλα μαλλον (κι ας ειμαι εγω σε διατροφη)!!  🤣😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2021 at 10:50 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Καλησπέρα κοριτσι μου, είναι σχετικές θεωρώ οι μετρήσεις και πέφτουν εξω συχνα είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, εμένα γεννήθηκε 37+3, βιαζόταν, 15 μερες πριν μου την εβγαζε 2.800 στον υπερηχο, τελικα γεννήθηκε 2.560!! Σοκ εγω!! Ευτυχώς όλα καλα με την μπουμπου μου!! Πάντως και τόσο να είναι το μωράκι σου δε νομίζω ότι είναι λόγος να μιλάτε από τωρα για καισαρική, γεννιούνται φυσιολογικά και μεγαλύτερα μωρακια, όπως και να έχει με το καλό να είναι κοριτσι μου, να είναι γερο και ευλογημένο το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2021 at 10:50 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Εμένα την έβγαζε κάπου 3100 κ περίμενα ότι θα είναι αντε 3. Τελικά 3400!!! Ο λόγος που περίμενα λιγότερο είναι γιατί στα παιδιά της αδερφής μου είχε πάλι 200 με 300 γραμμάρια απόκλιση αλλά προς τα κάτω δλδ της έλεγαν 3400 κ βγήκε 3100... Οπότε υπολόγιζε ένα συν πλην 10%! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 12/7/2021 at 10:50 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Το ντοπλερ εβγαζε το μωρο 2300,ο γιατρος μου,μου ειπε οτι υπολογιζε το μωρο γυρω στα 3300.Τελικα με πιθανη ημερομηνια τοκετου 25 Γεναρη γεννηθηκε στις 6 Γεναρη 3650!Γεννησα 37+2 Δεν θελω να σκεφτω το ενδεχομενο να επαιρνα και τις 40 εβδομαδες!!!🤣🤣🤣🤣 Γεννησα με καισαρικη βεβαια λογω πολυ ανεβασμενων παλμων του μωρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην γεννα της κόρης μου πριν σχεδόν 2 χρόνια στις 40 εβδ μου την έβγαζε ο υπέρηχος 3900 

εν τέλη γεννησα φυσιολογικά 40+4 κ ήταν 3500 

ο γιατρός ωστόσο  μου είχε επιβεβαιώσει κ με είχε καθησυχάσει  ότι δεν υπάρχει θέμα και το μωρό μπορει να είναι κ πάνω από 4 κιλά και να γεννηθεί φυσιολογικά 


Είναι κρίμα να σας αγχώνουν έτσι οι γιατροί χωρίς λόγο κ χωρίς να είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αυτό που σου λέει

αν θέλεις επικοινώνησε με μια μαία πιστοποιημένη να σε καθησυχάσει κ να σου μιλήσει πιο επιστημονικά όσον αφορά το γεγονός ότι το βάρος δν αποτελεί αντένδειξη φυσιολογικού τοκετού 

με το καλό σου εύχομαι κ όλα θα πάνε καλά! ❤️ Μην αγχώνεσαι! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2021 at 12:44 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Στην γεννα της κόρης μου πριν σχεδόν 2 χρόνια στις 40 εβδ μου την έβγαζε ο υπέρηχος 3900 

εν τέλη γεννησα φυσιολογικά 40+4 κ ήταν 3500 

ο γιατρός ωστόσο  μου είχε επιβεβαιώσει κ με είχε καθησυχάσει  ότι δεν υπάρχει θέμα και το μωρό μπορει να είναι κ πάνω από 4 κιλά και να γεννηθεί φυσιολογικά 


Είναι κρίμα να σας αγχώνουν έτσι οι γιατροί χωρίς λόγο κ χωρίς να είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αυτό που σου λέει

αν θέλεις επικοινώνησε με μια μαία πιστοποιημένη να σε καθησυχάσει κ να σου μιλήσει πιο επιστημονικά όσον αφορά το γεγονός ότι το βάρος δν αποτελεί αντένδειξη φυσιολογικού τοκετού 

με το καλό σου εύχομαι κ όλα θα πάνε καλά! ❤️ Μην αγχώνεσαι! ❤️❤️❤️❤️❤️

Γεννησα 30/7 και τελικα η μικρη μου βγηκε 2610 ενω ο τελευταίος υπολογισμός την εδειχνε 3250!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου πάνω στο θέμα... Η  κόρη μου  με βάση τον τελευταίο υπέρηχο στις 38 βδομάδες ήταν 3 κιλά ακριβώς και τελικά γεννήθηκε μια βδομάδα μετά 2600 και αντίστοιχα ο γιος μου 10 μέρες πριν γεννηθεί έβγαινε με βάση τον πολύ εξελιγμένο υπέρηχο του Μητέρα (όχι απλώς του ιατρείου του γιατρού μου) 3,250  και τελικά γεννήθηκε 3,060. και στις 2 περιπτώσεις περίμενα τα μωρά αρκετά βαρύτερα περίπου 400γραμμ. επιπλέον το καθένα. Τελικά όμως είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να υπάρχει απόκλιση όσο σύγχρονο και να είναι το μηχάνημα με το οποίο γίνεται ο υπέρηχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

γεια σας,αν και λιγο αργα να σας πω και εγω οτι η δικη μου κορουλα συμφωνα με τελευταιο υπερηχο στις 37 εβδομαδες ηταν 2.800 συμφωνα παντα με τον γιατρο.γεννησα με προκληση στις 39 εβδομαδες και 6 ημέρες .Η μικρη μου τελικά γενν΄΄ηθηκε 3.330 αν και ο γιατρος δεν πιστευε οτι θα πηγαινε πανω απο 3 κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2021 at 10:50 ΠΜ, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! 

Σημερα ηρθα με νεα απορια. Αυτη λοιπον πηγάζει απο το γεγονός οτι έκανα υπέρηχο 34 και 3 ημερων και η μικρη μου, με βαση φυσικα τον υπερηχο, εδειχνε 2640 γραμμαρια. Η γιατρός τη θεωρει "king size" και λεει οτι αν παρω ολο τον μηνα η μικρη μπορει να βγει πανω απο 3600 με αποτέλεσμα εγω να ζοριστω πολυ ή ακομα και να παμε σε καισαρικη. Φυσικα μου ειπε να περπαταω πολυ πολυ (πράγμα που ετσι κι αλλιως κανω) για να βγει λεει νωριτερα η μικρη. 

Ήθελα λοιπον να μαθω, εσας ποσο υπολογιζανε οτι θα βγουν τα μικρα σας και ποσο τελικα βγηκαν;; Ποση μπορει να ειναι η απόκλιση ενος υπερηχου οσον αφορα τα κιλα του βρεφους; Να τρομαξω με αυτα που μου ειπε η γιατρος ή να μην τρομαξω;;

Εμένα μου είχαν πει ότι αν φτάσω στις 40 εβδομάδες θα βγει 4kg. Τελικά δεν έφτασα! Έσπασαν τα νερά στις 37+2 εβδομάδες, φυσιολογικά 3.250kg.
Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι το μέγεθος δε θα πρέπει να με απασχολεί, γιατί όταν το μωρό είναι μεγάλο και με το κεφάλι κάτω, δε μπορεί να πάρει λάθος θέση, μόνο τη σωστή. Οπότε, δε θα χρειαστούν «μανούβρες», πολύ πιο γρήγορη διαδικασία.
Όταν γέννησα «νωρίτερα» από όσο υπολογιζόταν, τον ρώτησα και μου είπε ότι το σώμα ξέρει και ότι γέννησα την χρονική περίοδο που το σώμα μου μπορούσε για το μέγεθος του μωρού, μιας και είμαι μικρόσωμη. Δεν ήταν εύκολο, ήμουν πολλές ώρες, αλλά ήταν εφικτό. Εμπιστεύσου το σώμα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...