Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσα κιλά είστε τώρα που προσπαθείτε να συλλάβετε;


misofeggaro

Πόσα κιλά είστε τώρα που προσπαθείτε να συλλάβετε;  

26 members have voted

  1. 1. Πόσα κιλά είστε τώρα που προσπαθείτε να συλλάβετε;

    • Κάτω από 50
      1
    • 50-65
      13
    • 66-80
      8
    • 81-95
      1
    • 96-110
      2
    • Πάνω από 110
      1


Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ παλεύω 5 χρόνια και εγώ είμαι +10 κιλά και εγώ θεώρησα υπεύθυνες τις διεγέρσεις και μετά τις αποβολές και μετά την ηλικία και τελειωμό δεν έχει..

Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι η τροφή η επιπλέον που κατανάλωνα ήταν τροφή «ανακούφισης» για να μην σκέφτομαι τις τόσες ματαιώσεις..

Δεν έχω καταφέρει να τα χάσω ακόμα τα κιλά που θέλω αλλά το παλεύω..Συνειδητοποιώ τον λόγο της «υπερφαγίας» κ προσπαθώ να το ελέγξω..

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου κ όλα να πάνε καλά και αν η ψυχολογική υποστήριξη σε βοηθάει μη τη σταματάς γιατί όλες οι φοβίες κ τα άγχη δεν θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας με την θετική χοριακή..

Νομιζω ότι για όσες κοπέλες παλεύουν λίγο παραπάνω τα μεγάλα άγχη τότε ξεκινάνε όποτε όπως κ να έχει καλό θα σου κάνει ❤️ 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και την ευχή σου.... ❤️Άρα πάνω κάτω με καταλαβαίνεις τι εννοώ αφού και εσύ παλεύεις με αυτό... Εγω δεν έχω σύμμαχο και τον θυρεοειδή μου και έτσι μου το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Θα επανέλθω που θα πάει... Πάντως πιστεύω ότι Ολα κάνουν έναν κύκλο... Υπάρχουν πολλά στάδια που περνάει η ψυχολογία μας στις καταστάσεις που αντιμετωπίζουμε, ξεκινάμε απο τον θρήνο και τον πόνο για κάτι μέχρι να φτάσουμε στην αποδοχή και την συνηδιτοποιηση για να  βγούμε πιο δυνατοί και αλλαγμένοι. 

Ο λόγος που μίλησα με ειδικό ήταν μόνο γιατί έχασα την αυτοπεποίθηση μου σαν γυναίκα όσο και αν ο άντρας μου έκανε τα πάντα για αυτό το θέμα, εγώ αντίθετα πέρασα μια φάση που ένιωθα ένοχη για όλα ακόμα και για τα κιλά μου και για την υπόγονιμότητα. Σίγουρα τπτ δεν θα αλλάξει δια μαγείας με μια χοριακή αν έχεις παράλληλα και άλλα θέματα....

Επίσης σίγουρο είναι ότι στην ζωή δεν πρέπει να βάζουμε το κεφάλι κάτω ότι και να συμβαίνει γύρω μας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2021 at 3:56 ΜΜ, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και την ευχή σου.... ❤️Άρα πάνω κάτω με καταλαβαίνεις τι εννοώ αφού και εσύ παλεύεις με αυτό... Εγω δεν έχω σύμμαχο και τον θυρεοειδή μου και έτσι μου το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Θα επανέλθω που θα πάει... Πάντως πιστεύω ότι Ολα κάνουν έναν κύκλο... Υπάρχουν πολλά στάδια που περνάει η ψυχολογία μας στις καταστάσεις που αντιμετωπίζουμε, ξεκινάμε απο τον θρήνο και τον πόνο για κάτι μέχρι να φτάσουμε στην αποδοχή και την συνηδιτοποιηση για να  βγούμε πιο δυνατοί και αλλαγμένοι. 

Ο λόγος που μίλησα με ειδικό ήταν μόνο γιατί έχασα την αυτοπεποίθηση μου σαν γυναίκα όσο και αν ο άντρας μου έκανε τα πάντα για αυτό το θέμα, εγώ αντίθετα πέρασα μια φάση που ένιωθα ένοχη για όλα ακόμα και για τα κιλά μου και για την υπόγονιμότητα. Σίγουρα τπτ δεν θα αλλάξει δια μαγείας με μια χοριακή αν έχεις παράλληλα και άλλα θέματα....

Επίσης σίγουρο είναι ότι στην ζωή δεν πρέπει να βάζουμε το κεφάλι κάτω ότι και να συμβαίνει γύρω μας... 

@ΧΑΡΜΑ γεια σου! Διάβασα πως είχες κάνει υπερδιέγερση ωοθηκών... 

Σήμερα έκανα ωοληψια έχω παθει κ εγώ... Είμαι χάλια απίστευτα φουσκωμένη κοιλιά έντερο χαμηλά. Ψηλά πλαι παντου.... Σήμερα γυρισα σπιτι κ είμαι με αντιβίωση παυσιπονα κ αντιπηκτικες.... 

Πρέπει να ανησυχησω για αυτά; μου είπε πως κανα δυο μερες δεν θα είμαι καλά... 

Πίνω άφθονο νερό αλλά δεν μπορώ πως παω συχνα τουαλέτα... Τουαλέτα δεν έχω παει σήμερα ποναει κιόλας το έντερο μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mimi26 είπε:

@ΧΑΡΜΑ γεια σου! Διάβασα πως είχες κάνει υπερδιέγερση ωοθηκών... 

Σήμερα έκανα ωοληψια έχω παθει κ εγώ... Είμαι χάλια απίστευτα φουσκωμένη κοιλιά έντερο χαμηλά. Ψηλά πλαι παντου.... Σήμερα γυρισα σπιτι κ είμαι με αντιβίωση παυσιπονα κ αντιπηκτικες.... 

Πρέπει να ανησυχησω για αυτά; μου είπε πως κανα δυο μερες δεν θα είμαι καλά... 

Πίνω άφθονο νερό αλλά δεν μπορώ πως παω συχνα τουαλέτα... Τουαλέτα δεν έχω παει σήμερα ποναει κιόλας το έντερο μου... 

Καλή μου περαστικά σου.... Κουράγιο..... Μήπως έχεις ήπια υπερδιέγερση; έχεις δυσκολία στην αναπνοή; 

Σε καταλαβαίνω οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολο...

Αναλογα τον κάθε οργανισμό... Εμενα μου πήρε σχεδόν 2 εβδομάδες, την πρώτη εβδομάδα ήμουν πολύ πολύ χάλια ήμουν ένα βήμα πριν το νοσοκομείο οριακά αναπνεα... Το πριξημο έφυγε πολύ αργότερα... 

Δεν επινα πολύ νερό γτ κ εγώ δεν πήγαινα τουαλέτα γιατί με το υπερβολικό νερό το πριξιμο έμενε γιατί ήδη έχουμε κατακράτηση... ο γιατρός μου με συμβούλεψε και επινα τύπου λουκοζειτ ισοτονικά για ηλεκτρολύτες, έτρωγα πολλά ασπράδια από σφιχτά αυγά, κοτόπουλο και μοσχάρι υπάρχει διατροφή για υπερδιέγερση. 

Παυσίπονα ότι κ εσύ...και ανά 2 μέρες με έβλεπε ο γιατρός με υπέρηχο. 

Α! Και φορούσα ζώνη στην μέση...

Το έντερο σου μπορεί να είναι κ από την μέθη ή από την όλη διαδικασία.... 

Εύχομαι να μην είσαι τόσο βαριά....κοιτα, αναλογα πως θα σαι και πως νοιώθεις... από αύριο πάρε κάνα τηλ τον γιατρό σου...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλή μου περαστικά σου.... Κουράγιο..... Μήπως έχεις ήπια υπερδιέγερση; έχεις δυσκολία στην αναπνοή; 

Σε καταλαβαίνω οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολο...

Αναλογα τον κάθε οργανισμό... Εμενα μου πήρε σχεδόν 2 εβδομάδες, την πρώτη εβδομάδα ήμουν πολύ πολύ χάλια ήμουν ένα βήμα πριν το νοσοκομείο οριακά αναπνεα... Το πριξημο έφυγε πολύ αργότερα... 

Δεν επινα πολύ νερό γτ κ εγώ δεν πήγαινα τουαλέτα γιατί με το υπερβολικό νερό το πριξιμο έμενε γιατί ήδη έχουμε κατακράτηση... ο γιατρός μου με συμβούλεψε και επινα τύπου λουκοζειτ ισοτονικά για ηλεκτρολύτες, έτρωγα πολλά ασπράδια από σφιχτά αυγά, κοτόπουλο και μοσχάρι υπάρχει διατροφή για υπερδιέγερση. 

Παυσίπονα ότι κ εσύ...και ανά 2 μέρες με έβλεπε ο γιατρός με υπέρηχο. 

Α! Και φορούσα ζώνη στην μέση...

Το έντερο σου μπορεί να είναι κ από την μέθη ή από την όλη διαδικασία.... 

Εύχομαι να μην είσαι τόσο βαριά....κοιτα, αναλογα πως θα σαι και πως νοιώθεις... από αύριο πάρε κάνα τηλ τον γιατρό σου...

 

Μου είπε κ μένα να τα κανω όλα αυτά και τα κανω κ τα τηρώ κατά γράμμα... 

Είχα ήδη κάνει υπερδιέγερση φαινόταν από την Πέμπτη που τον πήρα κλαίγοντας από το πρήξιμο είχε διογκωθει αρκετά η αριστερή μου ωοθήκη.... Κ χθες που έκανα την ωοληψια χειροτέρεψε αρκετά..... 

Εχω απίστευτα πρισμενη κοιλια, δεν έχω δυσκολία στην αναπνοή, αναπνέω αλλά όταν αναπνέω κοιλιακα ποναω . Εχω πιε παρα πολλα υγρά δεμ μπορώ να πω πως πήγα δραματικά πολλες φορες τουαλέτα αλλά ήταν καθαρά τα ουρά μου σχεδόν λευκά δεν ήταν σκουρα. Μου είπε για την διατροφή κ μου εδωσε κ αντιβίωση κ αντιπηκτικες εννοείται. Από εκεί κατάλαβα κ για την υπερδιέγερση που εχω κανει..... Είναι καλή υπερδιέγερση. Αλλά νομίζω με έχει καλυψει με όλα αυτά κ στο σπίτι που είμαι... Γιατί ακουω κατι τυπου ότι πάνε νοσοκομείο κ με έχουν αγχώσει λίγο.. 😫

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mimi26 είπε:

Μου είπε κ μένα να τα κανω όλα αυτά και τα κανω κ τα τηρώ κατά γράμμα... 

Είχα ήδη κάνει υπερδιέγερση φαινόταν από την Πέμπτη που τον πήρα κλαίγοντας από το πρήξιμο είχε διογκωθει αρκετά η αριστερή μου ωοθήκη.... Κ χθες που έκανα την ωοληψια χειροτέρεψε αρκετά..... 

Εχω απίστευτα πρισμενη κοιλια, δεν έχω δυσκολία στην αναπνοή, αναπνέω αλλά όταν αναπνέω κοιλιακα ποναω . Εχω πιε παρα πολλα υγρά δεμ μπορώ να πω πως πήγα δραματικά πολλες φορες τουαλέτα αλλά ήταν καθαρά τα ουρά μου σχεδόν λευκά δεν ήταν σκουρα. Μου είπε για την διατροφή κ μου εδωσε κ αντιβίωση κ αντιπηκτικες εννοείται. Από εκεί κατάλαβα κ για την υπερδιέγερση που εχω κανει..... Είναι καλή υπερδιέγερση. Αλλά νομίζω με έχει καλυψει με όλα αυτά κ στο σπίτι που είμαι... Γιατί ακουω κατι τυπου ότι πάνε νοσοκομείο κ με έχουν αγχώσει λίγο.. 😫

Αφού δεν σε κράτησε ο γιατρός στο νοσοκομείο τις πρώτες μερες να μην ανησυχείς και αφού δεν σου είπε να σε παρακολουθησει τις επόμενες... δεν θα ναι βαριά κατάσταση υπομονή και θα περάσει.... Εύχομαι περαστικά και ταχεία ανάρρωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2021 at 3:14 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Και εγώ παλεύω 5 χρόνια και εγώ είμαι +10 κιλά και εγώ θεώρησα υπεύθυνες τις διεγέρσεις και μετά τις αποβολές και μετά την ηλικία και τελειωμό δεν έχει..

Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι η τροφή η επιπλέον που κατανάλωνα ήταν τροφή «ανακούφισης» για να μην σκέφτομαι τις τόσες ματαιώσεις..

Δεν έχω καταφέρει να τα χάσω ακόμα τα κιλά που θέλω αλλά το παλεύω..Συνειδητοποιώ τον λόγο της «υπερφαγίας» κ προσπαθώ να το ελέγξω..

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθεια σου κ όλα να πάνε καλά και αν η ψυχολογική υποστήριξη σε βοηθάει μη τη σταματάς γιατί όλες οι φοβίες κ τα άγχη δεν θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας με την θετική χοριακή..

Νομιζω ότι για όσες κοπέλες παλεύουν λίγο παραπάνω τα μεγάλα άγχη τότε ξεκινάνε όποτε όπως κ να έχει καλό θα σου κάνει ❤️ 

Ακριβώς, αυτό είναι το πιο σημαντικό, ο λόγος της υπερφαγίας. Δεν είναι απλά ότι πεινας, είναι ότι αποζητάς να νιώσεις αυτό το αίσθημα προσωρινής πληρότητας που δυστυχώς δίνει ένα λιπαρό και ανθυγιεινό σνακ για ψυχολογικούς λόγους. Γι αυτό και πολλοί άνθρωποι στην πραγματικότητα χρειάζονται πρώτα ψυχοθεραπευτή και δευτερευόντως διαιτολόγο. Ποσό μάλλον εμείς που παλεύουμε με αυτές τις καταστάσεις. 
@ΧΑΡΜΑ, έχουμε ίδιο σωματότυπο ακριβώς,  ίσως είμαι και κάνα δυο πόντους πιο κοντή αλλά με φυσιολογικό βάρος στα 56 κιλά. Μετά τις δυο διεγέρσεις όμως (αλλά και τη καραντίνα) έχω πάρει 5 κιλά και έχω θορυβηθεί αρκετά γιατί όλη μου τη ζωή παλεύω με τα κιλά. Επίσης μετά τις διεγέρσεις μου ανέβηκαν σε τρέλα επίπεδα τα αντισώματα θυρεοειδή ενώ οι τρεις τιμές t3, t4, tsh, είναι φυσιολογικές ακόμα.
Η ενδοκρινολόγος που πήγα, στην αρχή δε με πίστευε ότι οι τιμές μου ήταν φυσιολογικές πριν τη διέγερση (λέγοντας μου ότι μπορεί να ήταν λάθος οι τιμές λόγω εργαστηρίου) ενώ εγώ επιμένω ότι ήταν όλα απολύτως εντάξει και ότι οι ενέσεις το προκάλεσαν, και μου έλεγε ότι μπορεί να έχω κάποια υποβόσκουσα θυρεοειδιτιδα. Για καλή μου τύχη είχα κάνει όλο το σετ εξετάσεων σε δυο διαφορετικά κέντρα εκ των οποίων το ένα ήταν ο ευαγγελισμός οποτε όταν της το έδειξα εκεί άρχισε να με πιστεύει γιατί όλοι οι γιατροί έχουν εμπιστοσύνη στα μικροβιολογικά των μεγάλων νοσοκομείων. Τώρα με έχει στείλει για υπέρηχο και επαναληπτικές εξετάσεις. 
θελω να πω με όλα αυτα ότι μάλλον κάποιο ρόλο παίζουν και οι ορμόνες που παίρνουμε γι αυτό αποδεξου τον εαυτό σου γιατι ότι συμβαίνει τώρα το κάνεις για ένα σημαντικό σκοπό. 
Εγω θα σου έλεγα πάντως να απευθυνθείς και σε κάποιον ψυχοθεραπευτή, εγώ το κάνω και με έχει βοηθήσει παρά πολύ. 
να προσεχείς τον εαυτο σου κυρίως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...