Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2022


Recommended Posts

@Froufro ξέρω ότι δεν πρέπει να κουνιέσαι για να μην μεταβολίζεται η γλυκόζη. Δεν αραιώνει όμως με το νερό . Ούτως ή άλλως πόση ώρα να θέλει όλο αυτό που πίνεις να απορροφηθεί? 

Ψαξτο λίγο με τη γιατρό σου , είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι περισσότερο ... Είναι ούτως ή άλλως ταλαιπωρία σαν εξέταση ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 7/11/2021 at 5:31 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

🤔 τι να σου πω... Είναι η πέμπτη φορά που την κάνω αυτή την εξέταση κ είναι κάθετοι όταν ρωτάω, συγκεκριμένα με αφήνουν να πιω μια γουλιά από νωρίς πριν πάω γιατί παίρνω χάπι για τον θυρεοειδή! Ο λόγος όπως μου λένε είναι ότι δεν πρέπει να αραιώσει ούτε στο ελάχιστο την γλυκόζη στο αίμα για να είναι οι ενδείξεις σωστές.... Κ άλλες κοπέλες που ρώτησα μου είπαν το ίδιο..... οι υπόλοιπες βρε κορίτσια, αν παρακολουθεί κάποια, τι σας έχουν πει?

@Froufro σε εντόπισα και εδώ😋 

Ερχόμενη από τα μωράκια Φεβρουαρίου. Εμένα η απορία μου είναι πόσες φορές γίνεται η καμπύλη στους μήνες της εγκυμοσύνης? Γτ εγώ έκανα μια στο πρώτο τρίμηνο και η δεύτερη ήταν το Σεπτέμβριο...Μήπως πρέπει να το επισημάνω και στο γιατρό να κάνω και στο τρίτο τρίμηνο? Γτ εμένα δεν μου είπε τίποτα? Έχω αρχίσει και ανησυχώ..😔  Οι υπόλοιπες μανουλες πόσες φορές την έχετε κάνει αυτή την εξέταση??

Να πω στις κοπέλες που δεν με ξέρουν έχω ΠΗΤ 1/2/22 28+1 σήμερα💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Poli91 είπε:

@Froufro σε εντόπισα και εδώ😋 

Ερχόμενη από τα μωράκια Φεβρουαρίου. Εμένα η απορία μου είναι πόσες φορές γίνεται η καμπύλη στους μήνες της εγκυμοσύνης? Γτ εγώ έκανα μια στο πρώτο τρίμηνο και η δεύτερη ήταν το Σεπτέμβριο...Μήπως πρέπει να το επισημάνω και στο γιατρό να κάνω και στο τρίτο τρίμηνο? Γτ εμένα δεν μου είπε τίποτα? Έχω αρχίσει και ανησυχώ..😔  Οι υπόλοιπες μανουλες πόσες φορές την έχετε κάνει αυτή την εξέταση??

Να πω στις κοπέλες που δεν με ξέρουν έχω ΠΗΤ 1/2/22 28+1 σήμερα💕

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!!!

Εγώ προσωπικά την καμπύλη ζαχάρου την εκανα μόνο μια φορά ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Poli91 είπε:

@Froufro σε εντόπισα και εδώ😋 

Ερχόμενη από τα μωράκια Φεβρουαρίου. Εμένα η απορία μου είναι πόσες φορές γίνεται η καμπύλη στους μήνες της εγκυμοσύνης? Γτ εγώ έκανα μια στο πρώτο τρίμηνο και η δεύτερη ήταν το Σεπτέμβριο...Μήπως πρέπει να το επισημάνω και στο γιατρό να κάνω και στο τρίτο τρίμηνο? Γτ εμένα δεν μου είπε τίποτα? Έχω αρχίσει και ανησυχώ..😔  Οι υπόλοιπες μανουλες πόσες φορές την έχετε κάνει αυτή την εξέταση??

Να πω στις κοπέλες που δεν με ξέρουν έχω ΠΗΤ 1/2/22 28+1 σήμερα💕

Γεια σου κορίτσι μου 😊

Είμαστε μαζί στις βδομάδες..... Η ΠΗΤ μου είναι Φεβρουάριο αλλά θα γεννήσω με τα κορίτσια μέσα στον Γενάρη... 🥰 

Μια φορά γίνεται κανονικά η καμπύλη εκτός αν υπάρχει κάποια προδιάθεση ή γενικά κάποιος συγκεκριμένος λόγος να τη ζητάει παραπάνω  φορές ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!!!

Εγώ προσωπικά την καμπύλη ζαχάρου την εκανα μόνο μια φορά ... 

Σ ευχαριστώ πολύ!! Και αυτό περίεργο μου φαίνεται!! Εξαρτάται και από την σχέση που έχει κάθε μανούλα με το γιατρό της εγώ μάλλον δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη για αυτό αγχώνομαι παραπάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Poli91καλώς ήρθες μεταγραφή! 😂😂 Με το καλό το μωράκι σου κι εσένα! ❤️

Κι εγώ 28+1 είμαι βάση υπερήχου αλλά και εγώ λόγω προηγούμενης καισαρικής θα γεννήσω σίγουρα τον Ιανουάριο 

αν δεν νιώθεις εμπιστοσύνη στον μαιευτήρα σου είναι πρόβλημα. Η καμπύλη σακχάρου γίνεται μια φορά ιδανικά την 26η εβδομάδα εκτός αν συντρέχει λόγος ανησυχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christine_ είπε:

Γεια σου @Poli91καλώς ήρθες μεταγραφή! 😂😂 Με το καλό το μωράκι σου κι εσένα! ❤️

Κι εγώ 28+1 είμαι βάση υπερήχου αλλά και εγώ λόγω προηγούμενης καισαρικής θα γεννήσω σίγουρα τον Ιανουάριο 

αν δεν νιώθεις εμπιστοσύνη στον μαιευτήρα σου είναι πρόβλημα. Η καμπύλη σακχάρου γίνεται μια φορά ιδανικά την 26η εβδομάδα εκτός αν συντρέχει λόγος ανησυχίας

Ακριβώς το ίδιο ειμαστε στις εβδομάδες ούτε συνεννοημενες! 🤣

Τι παιδάκι περιμένεις? Εγώ αγόρι 💙

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Poli91 είπε:

Ακριβώς το ίδιο ειμαστε στις εβδομάδες ούτε συνεννοημενες! 🤣

Τι παιδάκι περιμένεις? Εγώ αγόρι 💙

 

Κι εγώ αγόρι ! Πάλι... 😂😁

Εσύ έχεις αλλά παιδάκια? Πες μας δυο λόγια για να σε γνωρίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Κι εγώ αγόρι ! Πάλι... 😂😁

Εσύ έχεις αλλά παιδάκια? Πες μας δυο λόγια για να σε γνωρίσουμε!

Με το καλό κορίτσι μου!!😊 Με έναν πόνο!!! Πιστεύω είναι η καλύτερη ευχή που μπορεί να μας δώσει κάποιος!! Είμαι 30 χρόνων και είναι το πρώτο μου και μένω Αθήνα! Πρωτόγνωρη εμπειρία με πολύ άγχος αν και  έως τώρα εχω πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Να σου ζήσει και σένα το αντράκι σου 💞πως νιώθει που θα έρθει ο αδερφούλης στο σπίτι σε λίγους μήνες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Poli91 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!😊 Με έναν πόνο!!! Πιστεύω είναι η καλύτερη ευχή που μπορεί να μας δώσει κάποιος!! Είμαι 30 χρόνων και είναι το πρώτο μου και μένω Αθήνα! Πρωτόγνωρη εμπειρία με πολύ άγχος αν και  έως τώρα εχω πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Να σου ζήσει και σένα το αντράκι σου 💞πως νιώθει που θα έρθει ο αδερφούλης στο σπίτι σε λίγους μήνες? 

Αθήνα κι εγώ και είμαι 27 χρόνων! 

Ο μικρός ανυπομονεί να βγει ο αδερφός του με ρωτάει συνέχεια 😂😂

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος , κι εγώ το ίδιο ένιωθα την πρώτη φορά , φαντάζομαι όλες ! 

Χαλάρωσε και απόλαυσε το ! 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και έτσι αντί να εξαλειφθεί το οποιοδήποτε άγχος , ανθίζει. 

Θα ήθελες να μας το αναλύσεις λίγο αυτό? Αν όχι σεβαστό! 

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις? Παίζει να είμαστε δίπλα δίπλα 😂😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια..... Είμαι στην 29 εβδομάδα μπήκα σήμερα.. Θα γεννήσω αρχές Γενάρη στην 37 εβδομάδα λόγω προηγούμενης καισαρικής και επιπλοκης στην πρώτη εγκυμοσυνη... Οπότε μπαίνω με ραντεβού...Έχει ένα αγοράκι 2.5 ετών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Αθήνα κι εγώ και είμαι 27 χρόνων! 

Ο μικρός ανυπομονεί να βγει ο αδερφός του με ρωτάει συνέχεια 😂😂

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος , κι εγώ το ίδιο ένιωθα την πρώτη φορά , φαντάζομαι όλες ! 

Χαλάρωσε και απόλαυσε το ! 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και έτσι αντί να εξαλειφθεί το οποιοδήποτε άγχος , ανθίζει. 

Θα ήθελες να μας το αναλύσεις λίγο αυτό? Αν όχι σεβαστό! 

Σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις? Παίζει να είμαστε δίπλα δίπλα 😂😁

Η τέλεια παρέα θα είναι γι αυτόν τώρα το αδερφάκι!! Έτσι ήταν και τα δικά μου αδέρφια τα αγόρια έκαναν πολύ παρέα! Εγώ στην άκρη 😋 ήμουν πολύ ήσυχη δεν συμμετειχα στη φασαρία τους... 

Αυτός είναι ο δεύτερος γιατρός που με παρακολουθεί κατά τη διάρκεια στην εγκυμοσύνης και αυτό γιατί το πρώτο τρίμηνο επέλεξα να είμαι δίπλα στη μητέρα μου οπότε έμενα μαζί της εκτός Αθηνών και είχα άλλη γιατρό.

Είναι οικογενειακός από τη μεριά του άντρα μου εγώ δεν τον γνώριζα πιο πριν γι'αυτό δεν έχει αναπτυχθεί η απαραίτητη οικιοτητα. Έχει  εμπειρία είναι συζητήσιμος αν τον είχα από την αρχή θα ένιωθα πιο άνετα πιστεύω.

Για β επιπέδου και ντοπλερ έχω τη Σίμου...δεν ξέρω αν τη γνωρίζεις! Μέσα στην καρδιά μου την έχω αυτή τη γυναίκα  μακάρι να την είχα και στο μαιευτήριο είναι εξαιρετική στη δουλειά της μόνο τα καλύτερα έχω να πω!!!

Με το Μητέρα συνεργάζεται ο γιατρός μου οπότε θα ακολουθήσω κ εγώ εκεί...Εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πώς είστε? 

@Poli91 κ εμένα η γιατρός μου ειναι στο Μητέρα... λες να συναντηθούμε? 😊 αν δεν νιώθεις καλά πάντως με τον γιατρό σου κ ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις, μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία της δικής μου γιατρού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Poli91και @Froufroμας βλέπω να γεννάμε μαζί ίδια μέρα και να μας βάζουν και μαζί στα δωμάτια! 

Κι εγώ μητέρα 😅😂😂😂 ετοιμαστείτε!! 

Κοίτα κι εγώ στη γυναικολόγο μου πρώτη φορά που πήγα ήταν όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα από τη πρώτη στιγμή! 

Αν σε ενδιαφέρει σου δίνω κι εγώ στοιχεία! 

Από εμβρυομητρικο έχω έναν σε αυτή την εγκυμοσύνη ο οποίος είναι ο μόνος που έχω δει να ασχολείται τόσο εξονυχιστικά με τις εξετάσεις. 3 ώρες περίπου και κοιτάει και πράγματα που δεν ήξερα ότι τα κοιτάνε, ειδικότερα στην αυχενική διαφάνεια! 

Είναι ο τρίτος που πηγαίνω! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

@Poli91και @Froufroμας βλέπω να γεννάμε μαζί ίδια μέρα και να μας βάζουν και μαζί στα δωμάτια! 

Κι εγώ μητέρα 😅😂😂😂 ετοιμαστείτε!! 

Κοίτα κι εγώ στη γυναικολόγο μου πρώτη φορά που πήγα ήταν όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα από τη πρώτη στιγμή! 

Αν σε ενδιαφέρει σου δίνω κι εγώ στοιχεία! 

Από εμβρυομητρικο έχω έναν σε αυτή την εγκυμοσύνη ο οποίος είναι ο μόνος που έχω δει να ασχολείται τόσο εξονυχιστικά με τις εξετάσεις. 3 ώρες περίπου και κοιτάει και πράγματα που δεν ήξερα ότι τα κοιτάνε, ειδικότερα στην αυχενική διαφάνεια! 

Είναι ο τρίτος που πηγαίνω! 

 

@Christine_ τελικά κατέληξες να είσαι στο Μητέρα? Τέλεια!!!! Για φαντάσου να είμαστε παρέα.... εμένα για 18 με βλέπω από ότι συζητήσαμε με τη γιατρό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

@Christine_ τελικά κατέληξες να είσαι στο Μητέρα? Τέλεια!!!! Για φαντάσου να είμαστε παρέα.... εμένα για 18 με βλέπω από ότι συζητήσαμε με τη γιατρό 😊

Τελικά ναι ! Δεν άλλαξα γιατρό!! 

Τελευταία φορά είπαμε το αργότερο 25/1 θα μπω με καισαρική που είναι η 39η εβδομάδα ! 

Επειδή όμως θέλουμε να το δούμε για vbac θα το προσπαθήσουμε από 18/1 κι εμείς μήπως το προκαλέσουμε. Και ότι γίνει !

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι θα γεννήσω 22/1 για κάποιο λόγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Τελικά ναι ! Δεν άλλαξα γιατρό!! 

Τελευταία φορά είπαμε το αργότερο 25/1 θα μπω με καισαρική που είναι η 39η εβδομάδα ! 

Επειδή όμως θέλουμε να το δούμε για vbac θα το προσπαθήσουμε από 18/1 κι εμείς μήπως το προκαλέσουμε. Και ότι γίνει !

Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι θα γεννήσω 22/1 για κάποιο λόγο 

Μπορεί κ να τα πούμε από κοντά τελικά!!! 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Μπορεί κ να τα πούμε από κοντά τελικά!!! 😋

Χαχαχαχ φαντάζεσαι να γεννάμε δίπλα δίπλα? 😲😲😲

Πάντως για να τα πούμε από κοντά δε χρειάζεται να γεννάμε απαραίτητα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

@Poli91και @Froufroμας βλέπω να γεννάμε μαζί ίδια μέρα και να μας βάζουν και μαζί στα δωμάτια! 

Κι εγώ μητέρα 😅😂😂😂 ετοιμαστείτε!! 

Κοίτα κι εγώ στη γυναικολόγο μου πρώτη φορά που πήγα ήταν όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι αλλά δεν την αλλάζω με τίποτα από τη πρώτη στιγμή! 

Αν σε ενδιαφέρει σου δίνω κι εγώ στοιχεία! 

Από εμβρυομητρικο έχω έναν σε αυτή την εγκυμοσύνη ο οποίος είναι ο μόνος που έχω δει να ασχολείται τόσο εξονυχιστικά με τις εξετάσεις. 3 ώρες περίπου και κοιτάει και πράγματα που δεν ήξερα ότι τα κοιτάνε, ειδικότερα στην αυχενική διαφάνεια! 

Είναι ο τρίτος που πηγαίνω! 

 

Τι ωραίο αυτό που θα ήταν βρε κορίτσια!!! Να γεννησουμε όλες μαζί τα αγγελουδακια μας! Θα μιλάμε και μέχρι τότε οπότε καμία συνάντηση δεν είναι απίθανη! 💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Valia nikos είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια..... Είμαι στην 29 εβδομάδα μπήκα σήμερα.. Θα γεννήσω αρχές Γενάρη στην 37 εβδομάδα λόγω προηγούμενης καισαρικής και επιπλοκης στην πρώτη εγκυμοσυνη... Οπότε μπαίνω με ραντεβού...Έχει ένα αγοράκι 2.5 ετών 

Καλησπέρα Βάλια με το καλό να υποδεχθείς το αγγελούδι σου!! Θα είσαι και η πρώτη από όλες μας απ' ότι κατάλαβα!! 

Μήπως είσαι κ εσύ στο Μητέρα? Λέμε να διατηρήσουμε την ομάδα μας και στο μαιευτήριο η @Froufro @Christine_ και εγώ 🤣🤣🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι άσχετο αλλά θα σας το πω για να γελάσουμε!

Είχα λιγουρευτεί από χθες να φτιάξω τυρόπιτα πήγαμε σήμερα λοιπόν με τον άντρα μου σούπερ πήρα τα υλικά μαζί με τα υπόλοιπα ψώνια μας και έκατσα με πολύ μεράκι και την έφτιαξα! 

Αφού ξύπνησα το απόγευμα έβαλα ένα κομμάτι να φάω και κατέληξα με τρία! Του λέω θες να σου βάλω να φας? Μου λέει για βάλε να δοκιμάσω.... Και τι μου λέει βρε κορίτσια με ξινισμενη μούρη??

-Χμμμ ... πολύ τυρί έχει!!!! Φατο εσύ το υπόλοιπο!!! 😂😂😂😂😂

-Τυροπιτα είναι χριστιανέ μου του λέω τι ήθελες να βάλω μέσα?!?!??! 

Ήμουν έτοιμη να του τη φέρω στο κεφάλι!!! Με νευρίασε...Ένα μπράβο για τον κόπο μου τουλάχιστον δεν άξιζα πρωτού πεταξει την κακία του??? 

Άντε τωρα να φάω ένα ταψί τυρόπιτα μόνη μου.... 😂😋

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Poli91 είπε:

Κάτι άσχετο αλλά θα σας το πω για να γελάσουμε!

Είχα λιγουρευτεί από χθες να φτιάξω τυρόπιτα πήγαμε σήμερα λοιπόν με τον άντρα μου σούπερ πήρα τα υλικά μαζί με τα υπόλοιπα ψώνια μας και έκατσα με πολύ μεράκι και την έφτιαξα! 

Αφού ξύπνησα το απόγευμα έβαλα ένα κομμάτι να φάω και κατέληξα με τρία! Του λέω θες να σου βάλω να φας? Μου λέει για βάλε να δοκιμάσω.... Και τι μου λέει βρε κορίτσια με ξινισμενη μούρη??

-Χμμμ ... πολύ τυρί έχει!!!! Φατο εσύ το υπόλοιπο!!! 😂😂😂😂😂

-Τυροπιτα είναι χριστιανέ μου του λέω τι ήθελες να βάλω μέσα?!?!??! 

Ήμουν έτοιμη να του τη φέρω στο κεφάλι!!! Με νευρίασε...Ένα μπράβο για τον κόπο μου τουλάχιστον δεν άξιζα πρωτού πεταξει την κακία του??? 

Άντε τωρα να φάω ένα ταψί τυρόπιτα μόνη μου.... 😂😋

 

 

 

Αθήνα που είσαι να πεταχτω ? 😂😂😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...