Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιανουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η katerin_a είπε:

Μια χαρά κοριτσι μου.. εσυ πως είσαι ?

Εγώ θελω  πολλά γλυκάκια τώρα τελευταία .. @Froufro  θέλεις κάτι συγκεκριμένο ή γενικά πεινάς? Όσον αφορά τον ύπνο.. εδώ και καιρό κοιμάμαι κάθε μεσημέρι και το βραδυ κατα τις 12, αλλά εγώ πηγαίνω και στο γραφείο το πρωι .. δεν θα έλεγα οτι νυστάζω υπερβολικά παρ όλα αυτά 😝

Μπα όχι δεν θέλω συγκεκριμένα πράγματα να μου "μυρίσει" κάτι, απλά πεινάω!!!! Τρώω κ μετά από κανένα μισάωρο νιώθω σαν να πέρασε ολόκληρη μέρα 😒 κρατιέμαι βέβαια όσο περισσότερο μπορώ, γιατί αν ακολουθήσω το ένστικτο δεν με βλέπω  καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Εγώ έχω πάθει μια αγάπη για τις μελιτζάνες και τα κολοκύθια. 🤷‍♀️ 

+++++ Μαγιονέζα όπου μπορώ

Επίσης δεν θέλω κρέας. Καθόλου ομως... 😒

Και αναζητώ κάτι γλυκό συνέχεια. 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Τι κάνετε ; 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία...

Κάθε φορά που ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ νιώθω ότι ο μικρός με κλωτσαει πολύ πολύ χαμηλά ... Πάρα πολύ χαμηλά αν καταλαβαίνετε τι εννοώ....

Βέβαια ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι έχω πρόσθιο πλακούντα ... Έχει τύχει σε κάποια; Και αν ναι επιρεαζει κάπου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Τι κάνετε ; 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία...

Κάθε φορά που ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ νιώθω ότι ο μικρός με κλωτσαει πολύ πολύ χαμηλά ... Πάρα πολύ χαμηλά αν καταλαβαίνετε τι εννοώ....

Βέβαια ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι έχω πρόσθιο πλακούντα ... Έχει τύχει σε κάποια; Και αν ναι επιρεαζει κάπου ;

Καλησπέρα κορίτσι μου.... αυτό με τις κλωτσιές το ένιωθα παααααρα πολύ συχνά στον μικρό μου, μου εξήγησε η γιατρός ότι είναι που μπορεί να έχει γυρισμένα ποδαράκια ή χεράκια σε εκείνη την μεριά κ όταν ξαπλώνεις του αφήνεις περισσότερο ελεύθερο χώρο για να κινηθεί, γι'αυτό το νιώθεις πιο έντονα! Όσο για την θέση του πλακούντα... σε αυτή την εγκυμοσύνη μου είπαν ότι έχω προδρομικό πλακούντα, οπότε ψάχτηκα λίγο με τις θέσεις κτλ.... αυτό που κατάλαβα για την δική σου περίπτωση είναι πως δεν είναι κάτι να σε ανησυχεί για το αν τρέφεται σωστά το μωρό, απλά είναι πιο σπάνια η εμφύτευση του σε αυτό το σημείο... είναι δηλ στο μπροστινό μέρος της κοιλιάς, ενώ στη πλειονότητα έχει την τάση να εμφυτεύεται στο πίσω μέρος, η μόνη σου ανησυχία είναι πως πρέπει να προσέχεις παραπάνω από τις υπόλοιπες για να μην τραυματιστείς στην κοιλιά γιατί είναι πιο "εκτεθειμένος" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Annast είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα ! Τι κάνετε ; 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρόμοια εμπειρία...

Κάθε φορά που ξαπλώνω το βράδυ να κοιμηθώ νιώθω ότι ο μικρός με κλωτσαει πολύ πολύ χαμηλά ... Πάρα πολύ χαμηλά αν καταλαβαίνετε τι εννοώ....

Βέβαια ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Επίσης ο γιατρός μου είπε ότι έχω πρόσθιο πλακούντα ... Έχει τύχει σε κάποια; Και αν ναι επιρεαζει κάπου ;

Καλησπέρα κορίτσια!

Κ εγώ πρόσθιο έχω, δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός να τον ανησυχεί. Κ έτσι ακριβώς κάνει κ η δική μου,χαμηλά, και χώνεται ακόμα στα ισχία. Στην β επιπέδου όταν μας γύρισε την πλάτη κ έπεσε να.κοιμηθει εκεί χώθηκε κ ο γιατρός είπε μετά τον έβδομο θα μας νοιάζει που είναι. Τις τελευταίες ημέρες την νιώθω να έρχεται ψηλά αρκετές φορές.

Λοιπόν κορίτσια έκλεισα μια εβδομάδα που έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου. Το μόνο που είχα ήταν για 24 ώρες πόνο στο χέρι. Μετά τίποτα απολύτως. 

Κ εγώ τώρα άρχισα να τρώω γλυκό,αλλά το μόνο που θέλω είναι μακαρον, τα κλασσικά,τα παλιά όχι αυτά τα μοντέρνα 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/9/2021 at 3:27 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.... αυτό με τις κλωτσιές το ένιωθα παααααρα πολύ συχνά στον μικρό μου, μου εξήγησε η γιατρός ότι είναι που μπορεί να έχει γυρισμένα ποδαράκια ή χεράκια σε εκείνη την μεριά κ όταν ξαπλώνεις του αφήνεις περισσότερο ελεύθερο χώρο για να κινηθεί, γι'αυτό το νιώθεις πιο έντονα! Όσο για την θέση του πλακούντα... σε αυτή την εγκυμοσύνη μου είπαν ότι έχω προδρομικό πλακούντα, οπότε ψάχτηκα λίγο με τις θέσεις κτλ.... αυτό που κατάλαβα για την δική σου περίπτωση είναι πως δεν είναι κάτι να σε ανησυχεί για το αν τρέφεται σωστά το μωρό, απλά είναι πιο σπάνια η εμφύτευση του σε αυτό το σημείο... είναι δηλ στο μπροστινό μέρος της κοιλιάς, ενώ στη πλειονότητα έχει την τάση να εμφυτεύεται στο πίσω μέρος, η μόνη σου ανησυχία είναι πως πρέπει να προσέχεις παραπάνω από τις υπόλοιπες για να μην τραυματιστείς στην κοιλιά γιατί είναι πιο "εκτεθειμένος" 

Τέλεια 😍 

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου ! 

Η αλήθεια είναι ότι έψαχνα και εγώ πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν έβρισκα κάτι ! Πάντως με καθησύχασες ! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Mariaki_k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Κ εγώ πρόσθιο έχω, δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός να τον ανησυχεί. Κ έτσι ακριβώς κάνει κ η δική μου,χαμηλά, και χώνεται ακόμα στα ισχία. Στην β επιπέδου όταν μας γύρισε την πλάτη κ έπεσε να.κοιμηθει εκεί χώθηκε κ ο γιατρός είπε μετά τον έβδομο θα μας νοιάζει που είναι. Τις τελευταίες ημέρες την νιώθω να έρχεται ψηλά αρκετές φορές.

Λοιπόν κορίτσια έκλεισα μια εβδομάδα που έκανα την πρώτη δόση του εμβολίου. Το μόνο που είχα ήταν για 24 ώρες πόνο στο χέρι. Μετά τίποτα απολύτως. 

Κ εγώ τώρα άρχισα να τρώω γλυκό,αλλά το μόνο που θέλω είναι μακαρον, τα κλασσικά,τα παλιά όχι αυτά τα μοντέρνα 😁😁

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 

Η αλήθεια είναι και εμένα δεν ανεβαίνει συχνά ψηλά ! 

Προσοχη με τα γλυκά ! Εγώ το έχω παρακάνει και δεν μπορώ να σταματήσω! Έχω πάρει είδη 8 κιλά συνολικά ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πώς είστε? Εγώ αύριο πάω για καμπύλη σακχάρου 🥵🥵 κ την Παρασκευή έχω Β επιπέδου κ ανυπομονώωωωω!!!!! @Christine_ εσύ τι γίνεσαι από αυτό το θέμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πώς είστε? Εγώ αύριο πάω για καμπύλη σακχάρου 🥵🥵 κ την Παρασκευή έχω Β επιπέδου κ ανυπομονώωωωω!!!!! @Christine_ εσύ τι γίνεσαι από αυτό τι θέμα?

Και εγώ αύριο έχω καμπύλη ζαχάρου!!

Υπομονή δύο ώρες θα είναι θα περάσουν 🥴🥴🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Annast είπε:

Και εγώ αύριο έχω καμπύλη ζαχάρου!!

Υπομονή δύο ώρες θα είναι θα περάσουν 🥴🥴🥴

Πήρα αποτελέσματα κ είναι όλα καλά 😊 Οι συγκεκριμένες εξετάσεις είναι αυτά που φοβάμαι περισσότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2021 at 5:06 ΜΜ, ο/η Froufro είπε:

Πήρα αποτελέσματα κ είναι όλα καλά 😊 Οι συγκεκριμένες εξετάσεις είναι αυτά που φοβάμαι περισσότερο 

Τέλεια !! Με το καλό ! ❤️

Εγώ τελικά θα πάω αύριο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!  

Εγώ β επιπέδου έχω τώρα την Κυριακή το πρωί οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα τότε!

Μετά από 2 φορές που έκανα γλυκοζη αίματος μετά από νηστεία, η οποία βγήκε την πρώτη φορά αρκετά χαμηλή και τη δεύτερη σχετικά Οκ, άρχισα να έχω υπογλυκαιμιες μάλλον.  Είχα ταχυπαλμια, τρεμουλο στα χέρια,ζαλαδες και χάσιμο μέχρι που έφαγα μια καραμελιτσα και κάπως ηρέμησα. 

Λόγω όλων αυτόν η γιατρός έκρινε αναγκαίο να κάνω κι εγώ τη καμπυλη σακχαρου τώρα στην 22η εβδομάδα.  Έχω ένα άγχος ότι δε θα βγει καλή.  Και δεν εχω ποτέ άγχος χωρίς λόγο.  

Θα δείξει....

Επίσης περιμένω και αποτελέσματα αιματολογικων σχετικά με σίδηρο και την αντι χα. 

Αυτά τα λίγα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, μόλις γύρισα από τον γιατρό γιατί από μια απλή ενόχληση 2 μέρες εντάθηκε κ έγινε μόνιμη κ λόγω σαββατοκύριακου επισπευασαμε το ραντεβού της επόμενης εβδομάδας. 

Έχω μια ενόχληση δεξιά σχετικά στο μεσο της κοιλιάς στην καμπύλη που κάνει προς το πλάι. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό μου είπε, είναι λογω του άνοιγματος της λεκάνης. Τραβάει κ ο ορθός κοιλιακός κ χτυπάνε λίγο νεφρό. Να πάρω utrogestan 2 την ημέρα κ να κάτσω λίγο κάτω μεχρι να ηρεμήσει. 

Η μικρή καθόταν σταυροποδι κ έπαιζε με τα χερια της. Όλα καλά φαίνονται, γράψαμε εξετάσεις κ καμπύλη ζαχάρου για τις 15. 

Στις 9 έχω κ την 2η δόση του εμβολίου.

Κ από κιλά από τις 10 Αυγούστου που είχα ζυγιστει μόνο 2. Ξεκίνησα 49 κ είμαι 53, μην με βρισετε ρεεε 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καμπυλη σακχαρου γίνεται ιδανικά και υπό φυσιολογικές συνθήκες στην 26η εβδομάδα απ ότι μου είπε η γιατρός μου.  Νομίζω στο διάστημα 24-28 εβδομάδα γίνεται γενικότερα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2021 at 7:25 ΜΜ, ο/η Mariaki_k είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, μόλις γύρισα από τον γιατρό γιατί από μια απλή ενόχληση 2 μέρες εντάθηκε κ έγινε μόνιμη κ λόγω σαββατοκύριακου επισπευασαμε το ραντεβού της επόμενης εβδομάδας. 

Έχω μια ενόχληση δεξιά σχετικά στο μεσο της κοιλιάς στην καμπύλη που κάνει προς το πλάι. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό μου είπε, είναι λογω του άνοιγματος της λεκάνης. Τραβάει κ ο ορθός κοιλιακός κ χτυπάνε λίγο νεφρό. Να πάρω utrogestan 2 την ημέρα κ να κάτσω λίγο κάτω μεχρι να ηρεμήσει. 

Η μικρή καθόταν σταυροποδι κ έπαιζε με τα χερια της. Όλα καλά φαίνονται, γράψαμε εξετάσεις κ καμπύλη ζαχάρου για τις 15. 

Στις 9 έχω κ την 2η δόση του εμβολίου.

Κ από κιλά από τις 10 Αυγούστου που είχα ζυγιστει μόνο 2. Ξεκίνησα 49 κ είμαι 53, μην με βρισετε ρεεε 🥰🥰

Περαστικά κορίτσι μου! 

Για τα κιλά μην το συζητάς καθόλου ! Μια χαρά είσαι ! Έχω πάρει τουλάχιστον 8 και είμαι 26 εβδομάδων 😁 

Εγώ κορίτσια από εχθές έχω το στομάχι μου .. είμαι χάλια και δεν ηρεμεί ... 

Είναι σαν να θέλω να κάνω εμετό και να μην μπορώ ..

Ο γιατρός μου είπε να πάρω μαλοξ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! @Mariaki_k και @Annast περαστικά σας!!! Να μας στείλετε νέα, πως είστε?

@Froufro σε ευχαριστουμε κοπέλα μου ; Εσένα πως πάει η εγκυμοσύνη;;  Εγώ είμαι αρκετά καλύτερα σήμερα ... 

Απλά έχω ατονία! 

@Mariaki_k εσύ πως είσαι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Annast είπε:

@Froufro σε ευχαριστουμε κοπέλα μου ; Εσένα πως πάει η εγκυμοσύνη;;  Εγώ είμαι αρκετά καλύτερα σήμερα ... 

Απλά έχω ατονία! 

@Mariaki_k εσύ πως είσαι ;

Μήπως έφαγες κάτι που σε πείραξε βρε κορίτσι μου.... Εγώ καλά είμαι, σε αναμονή για την Β επιπέδου, ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να ταξιδέψω την Τρίτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου ! 

@Annastστην πρώτη εγκυμοσυνη μου είχα αυτό το πρόβλημα με το στομάχι μου, σκέψου είχα και παλινδρομιση.. θυμάμαι έτρωγα τελευταίο γεύμα 18.00 και στις 00.00 δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Επαιρνα κι ενα μασωμενο χαπακι, δε θυμάμαι πως λέγεται. Εύχομαι να μην το πάθει καμία. ...

Περαστικά λοιπόν  

@Mariaki_k ελπίζω να είσαι μια χαρά κι εσύ!  

Κατά τ αλλά οι υπόλοιπες πως είμαστε;;

Πήγα για β επιπέδου χθες το πρωί, εντάξει όλα καλά, είμαστε λίγο μεγάλοι, 580γρ βγήκε στο περίπου.  Πρέπει να τρέξω για καμπυλη οπωσδήποτε λοιπόν γιατί ολα δείχνουν ότι κάτι υποβοσκει!  

Αντίο μακαρονια  😢😢😳 

Κατά τ αλλα όλα καλά δόξα τω θεό. Έχουμε καλο αμνιακο και ο πλακουντας μας είναι grade 1. Και τα ποδαράκια μας είναι φυσιολογικα ευτυχώς!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Αρκετά καλύτερα σήμερα κ εγώ, έχει υποχωρήσει κ ο πόνος προς το νεφρό κ στη μέση. Ακόμα όμως δεν μπορώ να ξαπλώσω στα δεξιά καθόλου,αμέσως με ενοχλεί.βεβαια ο γιατρός είπε καλύτερα ετσι για να κοιμάμαι μόνο αριστερά,αλλά πιάνομαι μωρέ. 

Χαίρομαι που όλες έχουμε ευχάριστα νέα από τις εξετάσεις μας και κυλούν όλα όμορφα 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε? Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!! Σήμερα έκανα Β επιπέδου, είναι όλα τέλεια!!! Είδα κ το προσωπάκι της, έχω τρελαθεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Βγήκε η καμπυλη ζαχαρου μου 

0' 81.0

60' 81

120' 111

Απ ότι φαίνεται είναι όλα φυσιολογικά. Αν και με προβλημάτισε το γεγονός ότι στη μία ώρα μετά παρέμεινε στο ίδιο που ήταν μετά από νηστεία 10 ωρών. Τέλος πάντων θα δείξει. 

Εσείς τι κάνετε?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Βγήκε η καμπυλη ζαχαρου μου 

0' 81.0

60' 81

120' 111

Απ ότι φαίνεται είναι όλα φυσιολογικά. Αν και με προβλημάτισε το γεγονός ότι στη μία ώρα μετά παρέμεινε στο ίδιο που ήταν μετά από νηστεία 10 ωρών. Τέλος πάντων θα δείξει. 

Εσείς τι κάνετε?  

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εμένα δεν μου φαίνεται κακό αυτό, αλλά εννοείται ο γιατρός θα σου πει!! Νομίζω δεν είναι τυχαίο που αναφέρουν μόνο ανώτατο όριο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @Froufro είπε Οκ η γυναικολογος για τις τιμές, ότι δλδ δεν έχω διαβήτη.  Και ναι σίγουρα δεν έχω.  Αλλά το ότι το ανώτατο όριο είναι 186 και εμένα έμεινε 81 μου φαίνεται περίεργο.  Μόνο σε ένα σαιτ είδα ότι έλεγε 90-180 τα φυσιολογικά για μια ώρα μετά ακλα σίγουρα δεν μπορώ να το έχω για κριτήριο. Εσάς πόσο ήταν οι τιμές? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...