Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2022


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Τουλάχιστον είμαστε πολλές κορίτσια 😋 ίσως είναι φυσιολογικό !! 

Οντως αυτο, ειμαστε πολλες! Εγω διάβασα για 24η εβδομάδα στο σαιτ του Ιασώ οτι ειναι αναμενόμενα τα πονάκια!!! Υπομονη… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Οντως αυτο, ειμαστε πολλες! Εγω διάβασα για 24η εβδομάδα στο σαιτ του Ιασώ οτι ειναι αναμενόμενα τα πονάκια!!! Υπομονη… 

Νομίζω ότι δεν μας νοιάζει τόσο να πονάμε , όσο το να μην είναι τίποτα 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Νομίζω ότι δεν μας νοιάζει τόσο να πονάμε , όσο το να μην είναι τίποτα 😂

 

Εννοειται!!! Εγω ολα τα υπομένω αρκεί να ειναι καλα η μικρουλα!! 🎀🎀🙏🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, τα πονακια ειναι φυσιολογικα. Η μητρα μεγαλωνει και ετοιμαζεται κιολας σιγα σιγα για τον τοκετο. Εγω ειχα τις προηγουμενες μερες. Τωρα δεν εχω. Οταν δω οτι εχω παιρνω ενα μαγνησιο που ηρεμει απο κραμπες και συσπασεις. Σε καθε περιπτωση βεβαια καλο ειναι να μιλαμε και με τον γιατρο μας για παν ενδεχομενο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Κοριτσια, τα πονακια ειναι φυσιολογικα. Η μητρα μεγαλωνει και ετοιμαζεται κιολας σιγα σιγα για τον τοκετο. Εγω ειχα τις προηγουμενες μερες. Τωρα δεν εχω. Οταν δω οτι εχω παιρνω ενα μαγνησιο που ηρεμει απο κραμπες και συσπασεις. Σε καθε περιπτωση βεβαια καλο ειναι να μιλαμε και με τον γιατρο μας για παν ενδεχομενο!

Ευχαριστούμε κοριτσι μου!!! Εχεις εμπειρία εσυ απο τις προηγούμενες εγκυμοσύνες και ξερεις σιγουρα καλυτερα!!! 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Ευχαριστούμε κοριτσι μου!!! Εχεις εμπειρία εσυ απο τις προηγούμενες εγκυμοσύνες και ξερεις σιγουρα καλυτερα!!! 🥰🥰🥰🥰

Εμπειρια εχω φουλ αλλα οπως σας εχω ξαναπει το αγχος υπαρχει παντα!!! Κι εγω οταν εχω πονακια λεω γιατι τωρα ενω το ξερω οτι ειναι φυσιολογικοτατα! Υπομονη για τα μωρακια μας!!!!🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Εμπειρια εχω φουλ αλλα οπως σας εχω ξαναπει το αγχος υπαρχει παντα!!! Κι εγω οταν εχω πονακια λεω γιατι τωρα ενω το ξερω οτι ειναι φυσιολογικοτατα! Υπομονη για τα μωρακια μας!!!!🥰🥰

Ναι κοριτσι μου το καταλαβαινω, το αγχος δε φευγει!!! Υπομονη σε ολες μας!!! 🙂🙏❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες όμορφες !!!

Έχουν γίνει τόσο δυνατές οι κλωτσιές μας που κουνιέται η κοιλίτσα πλέον !! 🥰

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Κοριτσια, τα πονακια ειναι φυσιολογικα. Η μητρα μεγαλωνει και ετοιμαζεται κιολας σιγα σιγα για τον τοκετο. Εγω ειχα τις προηγουμενες μερες. Τωρα δεν εχω. Οταν δω οτι εχω παιρνω ενα μαγνησιο που ηρεμει απο κραμπες και συσπασεις.

Αυτό για το μαγνήσιο δεν το ήξερα !! ανυπομονώ να πάμε σήμερα να δούμε πως είμαστε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Κοριτσια, τα πονακια ειναι φυσιολογικα. Η μητρα μεγαλωνει και ετοιμαζεται κιολας σιγα σιγα για τον τοκετο. Εγω ειχα τις προηγουμενες μερες. Τωρα δεν εχω. Οταν δω οτι εχω παιρνω ενα μαγνησιο που ηρεμει απο κραμπες και συσπασεις. Σε καθε περιπτωση βεβαια καλο ειναι να μιλαμε και με τον γιατρο μας για παν ενδεχομενο!

Καλημέρα κορίτσια ❤

Εγώ δεν το είχα αυτό στις προηγούμενες εγκυμοσύνες κ γι'αυτό με προβλημάτισε λίγο... ένας γιατρός που το συζήτησα μου είπε ότι όσο προσθέτουμε εγκυμοσύνες στο "ιστορικό" της μήτρας είναι λογικό να τα νιώθουμε αυτά κ ότι κάποιες κοπέλες τα νιώθουν κ από την πρώτη εγκυμοσύνη. Απλά αυτές τις μέρες έγιναν λίγο πιο έντονα κ προβληματίστηκα 😓 αλλά αφού λέτε κι άλλες ότι νιώθετε αυτές τις μέρες ηρέμησα λίγο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ φοβήθηκα πολύ γιατί έχω ζοριστεί πολύ ψυχολογικά τον τελευταίο καιρό και επειδή θεωρώ ότι επηρεάζεται πολύ το έμβρυο , σκεφτόμουν διάφορα... Εσείς πώς τα πάτε με τις εναλλαγές της διάθεσης ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ φοβήθηκα πολύ γιατί έχω ζοριστεί πολύ ψυχολογικά τον τελευταίο καιρό και επειδή θεωρώ ότι επηρεάζεται πολύ το έμβρυο , σκεφτόμουν διάφορα... Εσείς πώς τα πάτε με τις εναλλαγές της διάθεσης ;

Πονεμένη ιστορία 😋 είμαι ευτυχισμένη το πρώτο δεκαήμερο που έχω πάει στη γιατρό... μετά αρχίζω να πέφτω πάλι, αλλά το παλεύω! Την τελευταία φορά που με έπιασαν τα ψυχολογικά μου πήγα κ αγόρασα μερικά ροζ μπιμπερό να τα βλέπω μέσα στο σπίτι σιγά 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Πονεμένη ιστορία 😋 είμαι ευτυχισμένη το πρώτο δεκαήμερο που έχω πάει στη γιατρό... μετά αρχίζω να πέφτω πάλι, αλλά το παλεύω! Την τελευταία φορά που με έπιασαν τα ψυχολογικά μου πήγα κ αγόρασα μερικά ροζ μπιμπερό να τα βλέπω μέσα στο σπίτι σιγά 😄

Η αλήθεια είναι ΄ότι με βοηθάνε και εμένα πολύ τα νέα πραγματάκια για το μωρό !! Θα ήθελα να ξεκινήσω να φτιάχνω το δωμάτιό της , αλλά έχω την πεθερά μου σχεδόν ένα μήνα σπίτι, στο δωμάτιό της, και δεν είναι πολύ πρόθυμη να γυρίσει στο χωριό ...

Προσπάθησε και εσύ να κάνεις ότι σε ηρεμεί και σε γαληνεύει !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Πονεμένη ιστορία 😋 είμαι ευτυχισμένη το πρώτο δεκαήμερο που έχω πάει στη γιατρό... μετά αρχίζω να πέφτω πάλι, αλλά το παλεύω! Την τελευταία φορά που με έπιασαν τα ψυχολογικά μου πήγα κ αγόρασα μερικά ροζ μπιμπερό να τα βλέπω μέσα στο σπίτι σιγά 😄

Καλημερα κορίτσια!!! Καλημερα και στα μωράκια μας!!! 
Κι εγω ετσι ειμαι ακριβως Froufro!! Οταν γυρίζω απο τον γιατρο μεσα στην τρελη χαρα και μετα σιγα σιγα ερχεται παλι το αγχος!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! Καλημερα και στα μωράκια μας!!! 
Κι εγω ετσι ειμαι ακριβως Froufro!! Οταν γυρίζω απο τον γιατρο μεσα στην τρελη χαρα και μετα σιγα σιγα ερχεται παλι το αγχος!!! 

Που θα πάει..... θα τα πάρουμε αγκαλίτσα κ θα μας φύγουν όλα!!!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλημέρα μανούλες όμορφες !!!

Έχουν γίνει τόσο δυνατές οι κλωτσιές μας που κουνιέται η κοιλίτσα πλέον !! 🥰

Αυτό για το μαγνήσιο δεν το ήξερα !! ανυπομονώ να πάμε σήμερα να δούμε πως είμαστε !!!

Καλημερα! Ρωτα το γιατρο σου για το μαγνησιο. Αν δεις οτι ζοριζεσαι μπορει να σε βοηθησει.

στις πριν 3 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤

Εγώ δεν το είχα αυτό στις προηγούμενες εγκυμοσύνες κ γι'αυτό με προβλημάτισε λίγο... ένας γιατρός που το συζήτησα μου είπε ότι όσο προσθέτουμε εγκυμοσύνες στο "ιστορικό" της μήτρας είναι λογικό να τα νιώθουμε αυτά κ ότι κάποιες κοπέλες τα νιώθουν κ από την πρώτη εγκυμοσύνη. Απλά αυτές τις μέρες έγιναν λίγο πιο έντονα κ προβληματίστηκα 😓 αλλά αφού λέτε κι άλλες ότι νιώθετε αυτές τις μέρες ηρέμησα λίγο...!

Να σου πω την αληθεια κι εγω σε καμια αλλη εγκυμοσυνη μου δεν πηρα κατι για τα πονακια. Σε αυτην βλεπω οτι κατι χρειαζομαι οποτε ισως εχει δικιο ο γιατρος!

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εγώ φοβήθηκα πολύ γιατί έχω ζοριστεί πολύ ψυχολογικά τον τελευταίο καιρό και επειδή θεωρώ ότι επηρεάζεται πολύ το έμβρυο , σκεφτόμουν διάφορα... Εσείς πώς τα πάτε με τις εναλλαγές της διάθεσης ;

Αυτο σιγουρα το εχουμε ολες!!!! Αν εχετε ορεξη μπορειτε να μπαινετε σε σεμιναρια διαδικτυακα με αλλες εγκυουλες να μιλατε και να ακουτε εμπειριες. Νομιζω βοηθαει! Εγω σημερα στις 10 το βραδυ εχω γραφτει να παρακολουθησω ενα online δωρεαν σεμιναριο για τη διαχειριση του πονου κατα τη διαρκεια της γεννας. Γενικα μπαινω και παρακολουθω διαφορα περα απο το πιλατες που με βοηθαει φουλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

 Αν εχετε ορεξη μπορειτε να μπαινετε σε σεμιναρια διαδικτυακα με αλλες εγκυουλες να μιλατε και να ακουτε εμπειριες. Νομιζω βοηθαει! Εγω σημερα στις 10 το βραδυ εχω γραφτει να παρακολουθησω ενα online δωρεαν σεμιναριο για τη διαχειριση του πονου κατα τη διαρκεια της γεννας. Γενικα μπαινω και παρακολουθω διαφορα περα απο το πιλατες που με βοηθαει φουλ!

Πωπω τέλεια ! αν μπορείς να μας στέλνεις , γιατί θα ήθελα να μπαίνω και εγώ . Δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ βεβαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Πωπω τέλεια ! αν μπορείς να μας στέλνεις , γιατί θα ήθελα να μπαίνω και εγώ . Δεν ξέρω αν επιτρέπεται εδώ βεβαια

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα γιατι ειναι δωρεαν αυτα που μπαινω. Την προηγουμενη βδομαδα ειχα μπει σε ενα παλι δωρεαν που μιλησε ενας γυναικολογος και απαντησε σε ολες τις ερωτησεις απο εγκυουλες για ολα τα αγχη που ειχε η καθεμια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Που θα πάει..... θα τα πάρουμε αγκαλίτσα κ θα μας φύγουν όλα!!!!! ❤

Αμήν!!! Ανυπομονωωωω!!! 🙏❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

https://fb.me/e/1d5u3gERb Αυτο ειναι που θα μπω σημερα το βραδυ. Ελπιζω να σας ανοιγει ο συνδεσμος!

Τέλεια , ναι !! Ευχαριστούμε πολύ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα , κορίτσια !! Μόλις γύρισα από τον γιατρό. Μου είπε να μην ανησυχω αν οι πόνοι δεν είναι έντονοι , αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω , είναι να ξεκουράζομαι και καθόλου σεξουαλικές επαφές . Είπε ότι είναι κρίσιμες αυτές οι βδομάδες και μέχρι την 35η εβδομάδα πρέπει να προσέχω πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Καλησπέρα , κορίτσια !! Μόλις γύρισα από τον γιατρό. Μου είπε να μην ανησυχω αν οι πόνοι δεν είναι έντονοι , αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω , είναι να ξεκουράζομαι και καθόλου σεξουαλικές επαφές . Είπε ότι είναι κρίσιμες αυτές οι βδομάδες και μέχρι την 35η εβδομάδα πρέπει να προσέχω πολύ 

Δεν σου ειπε κατι για μαγνησιο?? Ξεκουραση πανω απ ολα εννοειται αλλα δεν ειναι παντα ευκολο αυτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Δεν σου ειπε κατι για μαγνησιο?? Ξεκουραση πανω απ ολα εννοειται αλλα δεν ειναι παντα ευκολο αυτο.. 

Όχι και το ξέχασα κιόλας . Ίσως γιατί παίρνω μαγνήσιο κάθε βράδυ και δεν αναφέρθηκε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...