Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Νομίζω οτι για την πλειοψηφία των γιατρών η πρώτη προσπάθεια είναι πείραμα. Κακώς αν με ρωτάς, πολύ κακώς αλλά μετά από τρεις γιατρούς αυτό έχω καταλάβει.

Η διαφορά σε εμένα στον Σφακ ήταν οτι πήγα με εναν φάκελο τεράστιο απο εξετάσεις και πλήρως ενημερωμένη για το τι θέλω. Δηλαδή δεν είχε και πολλά να διερευνήσει, όπως επίσης πχ δεν θα δεχόμουν να πάω χωρίς picsi. Για δυο πράγματα πήγα σε εκείνον 1. τους φυσικούς και την 2.picsi. Αυτά δηλαδή που δεν είχα δοκιμάσει.

Στους προηγούμενους δυο πήγα σαν το ψάρακλα. Τώρα θα μου πεις και τι σημαίνει αυτό οτι πρέπει να ψαχνόμαστε μόνοι μας & να προτείνουμε εμείς εναλλακτικές ?

Οχι και πάλι όχι δεν θα σταματήσω να τα λέω, αλλά αφού αυτό είναι το παιχνίδι που έχουν στήσει δυστυχώς πρέπει να παίξουμε με αυτούς τους όρους,  όσες δεν ξεμπερδέψαμε από την πρώτη προσπα΄θεια.

Την πρώτη φορά στον Σφακ δεν σου έδωσαν γραπτές οδηγίες διέγερσης & ΕΤ? Με φάρμακα δοσολογίες κλπ?

Εμένα μου έδωσαν αμέσως μετά το 1ο ραντεβού αφού πήραν ιστορικό χωρίς να έχω πει αν θα συνεχίσω εκεί.

Που κανένας από τους δυο προηγούμενους δεν το έκανε, ήταν όλα στο προφορικό και τα ζητούσα γραπτώς εγώ να μην γινει λάθος.

Όχι δεν μου έδωσαν τις οδηγίες τότε που λες, ίσως γιατί πρώτα έπρεπε να μου αφαιρέσει ινομυωμα και ηξερε ότι δεν θα ξεκινούσα άμεσα. Επίσης και πιο μετά που μου έδωσαν οδηγίες δεν υπήρχε μέσα κορτιζόνη. Όπως και να έχει όμως, μπορεί να μην είχα κάνει τότε όλο αυτό το πακέτο των εξετάσεων, είχα κάνει όμως ΑΝΑ και τότε λίγο πριν ξεκινησω ήταν που μου είχε πρηστεί πρώτη φορά και το χέρι και μάλιστα του το είχα δείξει του Σφακ και μου είχε πει να παρω γνώμη ρευματολόγου. Παρολα αυτα δεν μου είπε κανεις να παρω κορτιζόνη!….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Δυνατή δυνατή, ούτε μπορούσα να φανταστώ ποσο μας χρειάζεται ο αριστερός αντίχειρας παιδια! Δε μπορώ να κουμπώσω σουτιέν, παντελόνι, οριακα κάνω ντους και φοβάμαι δε θα μπορέσω να λουστώ και με βλέπω για 3 βδομαδες να πηγαίνω κομμωτήριο. Τις ενέσεις να δω πως θα κάνω!

η πλάκα είναι ότι στο μόνο που δε με εμποδίζει το χέρι είναι στο να δουλέψω @&#δ»:.#

μα είναι δυνατόν? Τι αδικία είναι αυτή?

Αυτο πραγματι ειναι αδικια. Εγω το 2019 λογω κηλης στον αυχαινα ειχα ενα μηνα πληρη παραλυση στο δεξι χερι κ τρομερους πονους. Εμαθα να κανω μπανιο κουλη απο το ενα χερι να κουμπωνω σουτιεν με το αριστερο( οποτε φοραγα) δηλ. Αλλα δεν δουλευα αυτο ηταν το δικαιο. Περαστικα κοριτσαρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Λοιπόν μόλις γύρισα από γιατρο! 
τον ενημέρωσα για τον ουρολογο και τις εξετάσεις του άντρα μου και κλείσαμε ότι χρειαζόμαστε picsi. Μετά του είπα για τα θέματα που προέκυψαν απ το Έλενα και συμφώνησε να κάνουμε διέγερση και κατάψυξη χωρίς μεταφορά τώρα. Του φάνηκε αρκετά ψηλή η τιμή των ΑΝΑ και θέλει κι αυτός να δω ρευματολόγο να δούμε αν θα μου προτεινει θεραπεία. Είπε ότι αυτή η τιμή μπορεί να ενοχοποιηθεί για αρνητική έκβαση γιατί το ανοσοποιητικό είναι τσίτα και μπορεί να επιτεθεί στο έμβρυο. Σε κάθε περίπτωση όταν και όποτε πάω για μεταφορά θα κάνουμε σίγουρα προετοιμασία με κορτιζόνη. 
απο φάρμακο μου έδωσε gonal, μου είπε ότι το θεωρεί καλύτερο για την περίπτωση μου (δεν έχω ιδέα γιατί), 300 μονάδες τη μέρα. Σε αυτό δεν άλλαξε σε σχέση με Σφακ. Και εννοείται ανταγωνιστή. 
1η μέρα θέλει υπέρηχο και όχι αιματολογικές, 2η μέρα ξεκινάω ενέσεις και θα μου πουν απ το κέντρο ποτε θα με δουν αλλά από όταν πρώτο πάω θα με βλέπουν με αιματολογικές και υπέρηχο κάθε δυο μέρες. Όλα θα γίνουν στο νέο κέντρο, ακόμα δεν έχω πάει εκεί, και σήμερα πήγαμε στο παλιό του κέντρο..

μετα από εκεί πήγαμε και στο φαρμακείο κ πήρα τις gonal. 
αρχισα λίγο να αγχώνομαι αλλά υπάρχει κάτι που μου εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη σε ςυτο το κέντρο. Όχι απαραίτητα στον ιδιο το γιατρο (εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι απλά το ιδιο συνέβαινε και με τον προηγούμενο) αλλά στο όλο σύστημα τους. Σου λένε θα σε πάρουν την τάδε ώρα, σε παίρνουν, σου εξηγούν αναλυτικά, όλα μου φαίνονται να έχουν περισσότερη τάξη από το άλλο το μπάχαλο…τώρα μη λέω και μεγάλες κουβέντες, στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό….

ακόμα δεν το έχω πιστέψει ότι θα ξεκινησω πάλι, φοβάμαι μην τύχει καμία καινουρια αναποδιά. 

Ολα να πανε καλα αυτη τη φορα. Ψαξου κ με το ρευματολογο κ μεχρι τη μεταφορα θα διορθωθει κ αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Στο 1535 για το ρευματολογικο του Λαϊκού κλείνεις σήμερα για μέσα Απρίλη περίπου!!!! Σίγουρα ιδιωτικά θα δω γιατρό, σε ευχαριστώ πάντως, περίμενα δική σου παρέμβαση είναι η αλήθεια!

Η νύφη μου βρήκε πάνω στο μήνα από ακύρωση. Η επιλογή είναι ρευματολογικό α' φορά (α' ππκ σφηκάκης τεκτονίδου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Βρήκα εξετάσεις αλλά είναι πριν 10 μήνες αλλάζουν οι τιμές μέσα σε αυτό το διάστημα;

Screenshot_20220120-133534_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132738_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132639_Drive.jpg

Screenshot_20220120-132651_Drive.jpg

Κάποιες τις κάνεις μία φορά στη ζωή σου (της κληρονομικής θρομβοφιλίας π.χ.) και άλλες πρέπει να επαναλαμβάνονται. Ο αιματολόγος σου θα σου πει τι πρέπει να επαναλάβεις και πότε. Κάποιες (π.χ. ΑΝΑ) η Τσεκούρα μας έλεγε να τις κάνουμε πριν την εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

😂😂😂😂😂 κανονικά ήταν να πάω και εγώ στο κτήριο Δ σήμερα. Αλλά το ανέβαλα για Τρίτη. Κρίμα, αλλιώς θα τα λέγαμε και σήμερα😁😁

Καλημερα🌞

Καλημερα κ εγω τελικα δεν πηγα γιατι ειχα τρεξιμο με την δουλεια αλλα μου αλλαξαν το ραντεβου που ειχα με την ενδοκρινολογο μου κ θα παω την Δευτερα που θα ειμαι στην περιοχη. Αρα το ραντεβου μας ειναι κανονικα το Φεβρουαριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Όχι δεν μου έδωσαν τις οδηγίες τότε που λες, ίσως γιατί πρώτα έπρεπε να μου αφαιρέσει ινομυωμα και ηξερε ότι δεν θα ξεκινούσα άμεσα. Επίσης και πιο μετά που μου έδωσαν οδηγίες δεν υπήρχε μέσα κορτιζόνη. Όπως και να έχει όμως, μπορεί να μην είχα κάνει τότε όλο αυτό το πακέτο των εξετάσεων, είχα κάνει όμως ΑΝΑ και τότε λίγο πριν ξεκινησω ήταν που μου είχε πρηστεί πρώτη φορά και το χέρι και μάλιστα του το είχα δείξει του Σφακ και μου είχε πει να παρω γνώμη ρευματολόγου. Παρολα αυτα δεν μου είπε κανεις να παρω κορτιζόνη!….

Χίλια δίκια έχεις ,δεν τα έγραψα τα προηγούμενα προς υπεράσπιση του γιατρού γιατί μετά από τοσα δεν εμπιστεύομαι και κανέναν, απλά επειδή εμένα με χαλούσαν & με χαλάνε πολύ οι παραλείψεις σε σημείο να σκέφτομαι να τα παρατήσω ,αποφάσισα να εμπιστεύομαι μόνο τα μάτια μου, το ένστικτό μου και τις επιλογές και όπου με βγάλει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα σε όλες παλιές και καινούργιες κοπέλες ύστερα από πααααρα πολύ καιρό που έχω να γράψω. @Vasiliqueμου με το καλό τα νινάκια σου πολύ χάρηκα και εύχομαι να σε ακολουθήσουμε και οι υπόλοιπες που παλεύουμε ακόμα. 

Έκανα ένα διάλειμμα από forum κλπ.(αν και σας διάβαζα)για να ηρεμίσω και ξανά πρός τη δόξα τραβά που λέμε. Από την τελευταία φορά που σας διάβασα πέρασε βέβαια ένα δίμηνο περίπου και μπήκα ξανά σήμερα.

@Lucia79 για τα ΑΝΑ ότι θές ρωτάς.....από τον Απρίλιο που μου βγήκαν κι εμένα θετικά 1/160 το έχω ψάξει πάρα πολύ και μετά από προτροπή της αιματολόγου μου αλλά και της Οικονομοπούλου (ναι ναι πήγα ΚΑΙ στο τμήμα αποβολ΄ών του Έλενα) που επισκέφτηκα το καλοκαίρι πήγα σε μια "ειδική ρευματολόγο κύησης" η οποία μετά από 18 αιματολογικές εξετάσεις,γενική ούρων και 3 οφθαλμολογικές εξετάσεις που με έβαλε να κάνω μου έδωσε θεραπεία με ένα χάπι, μίλησε και με τον εξωσωματικό και έχω το οκ να προχωρήσω. Από μόνο τους σαν τιμή τα ΑΝΑ δεν λένε τίποτα μπορεί δλδ  να έχεις από το πιο απλό πχ σύνδρομο reynold ή sjorgen μέχρι.....δεν ξέρω τι.....θέλει παραπάνω έλεγχο με πολλές εξειδικευμένες εξετάσεις που και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα σου πούν 1000% αν είσαι επιβεβαιωμένο "κρούσμα" να το πώ έτσι αλλά σίγουρα θα σου δώσουν θεραπεία. Η ρευματολόγος μου δλδ είναι σίγουρη ότι δεν έχω πετύχει ως τώρα λόγω αυτής της τιμής. Μου εξήγησς ότι μπορεί να μας "χτυπήσει" οπουδήποτε αυτή η τιμή όπως πχ στη μήτρα και να αναγνωρίζει το έμβρυο σαν ξένο σώμα με όλα τα ωραία επακόλουθα που μας ταλαιπωρούν. Προσωπικά χάρηκα που επιτέλους βρήκα κάτι για να πώ να αυτό φταίει και για την αποβολή που είχα αλλά και για 2 αποτυχημένες ΕΤ που έχω στο ιστορικό μου. 

Μπορείς να γράψεις το όνομα της ρευματολόγου κύησης για να την έχουμε υπόψη; Σε αρκετές κοπέλες βρέθηκε αυτοάνοσο και χρειάζονται ρευματολόγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι στο Γεν… ήμουν, να δούμε τώρα πως θα είναι στο καινουριο, όσο ναναι έχω ένα άγχος αλλά από την άλλη λογικό είναι κιόλας. 
Καθολου κάπως δεν ακούγονται αυτα που σκέφτεσαι, πιστεύω όλες μας τα σκεφτόμαστε, γιατί δυστυχώς σε αυτή την ιστορία δεν είναι μόνο η ίδια η εξωσωματική αλλά και όλα τα περιφερειακά, πού δουλεύεις, πόση άνεση έχεις να καθυστερείς ή να λείπεις εντελώς για εξετάσεις, όλα, όλα, όλα. Κι εγώ τα σκέφτομαι γιατί με όλους τους γιατρούς που έχω μπλέξει, δεν ειανι ότι θα λείπω μόνο για τους υπερήχους και την παρακολούθηση. Έχω να λείψω επίσης για ρευματολόγο, για 2η ακτινογραφία στο χέρι και πάει λέγοντας. Το επόμενο 20ημερο θα ζητάω όλο χάρες. Τουλάχιστον έχω γενικα την ευχέρεια να πω ότι ξεκινάω δουλειάς στις 11 και σταματάω στις 7 μετά αλλά όσο ναναι πάντα όταν ζητάς χάρες και ειδικά αν είναι η μια μετά την άλλη, σηκώνεται λίγο το φρυδακι…

Να κανεις όπως νιώθεις καλύτερα όμως, αν είναι να σε αγχώσει φουλ αυτός ο μήνας, καντο τον επόμενο. Εξετάσεις αίματος πριν ξεκινησεις ζητάει ο Π…? Μήπως αν ζητάει να τις εκανες και να δεις μετά?

Ο συνεργάτης του και γυναικολόγος μου, μου ειπε να τις κάνω. Τις έκανα σήμερα το πρωί και περιμένω τα αποτελέσματα.  Αν φαίνεται καλός ο κύκλος, θα ξεκινήσω.  Αν όχι, πάμε για τον επόμενο.  Δεν ξέρω, μια είμαι έτσι,  μια αλλιώς. Αλλά λέω μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει. Και νομίζω καλύτερα να μην το πολυσκεφτομαι γιατί όσο το σκέφτομαι, τόσο δεν θέλω να ξεκινήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Κι όμως την πρώτη φορά δεν μου έδωσε κορτιζόνη ενώ είχα ήδη θετικά ΑΝΑ 1:160, και τότε δεν ήξερα, μου είχαν πει ότι είναι ασθενώς θετικό το νούμερο και δεν έδωσα σημασία. Τώρα πλέον, εκ των υστέρων καταλαβαίνω ότι όλη η πρώτη προσπάθεια ήταν για το γιατρο απλά ένα πείραμα για να δει τι θα κανει την επόμενη και τα αντιμετώπισε όλα επιπόλαια. Όπως και το ότι δεν μου έκανε πρόβα εμβρυομεταφορας και διαλύθηκα στον πόνο με αποτέλεσμα να μου προτεινει ο ίδιος την επόμενη να την κανω με μέθη,, Δεν ξέρω πραγματικά τι σκεφτόταν την πρώτη φορά και δεν μου έδωσε κορτιζόνη, μπορεί απλά να ξέχασε να μου το πει η συντονίστρια! Με τέτοιο χαμό όλα παίζει να συμβαίνουν…

Ωχχχ με αγχωσες τωρα .. καλημερααα.. ποναει τοσο πολυ η εμβρυομεταφορα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Μπορείς να γράψεις το όνομα της ρευματολόγου κύησης για να την έχουμε υπόψη; Σε αρκετές κοπέλες βρέθηκε αυτοάνοσο και χρειάζονται ρευματολόγο...

Καλημέρα. Λέγεται Κομνηνού Ελένη έχει ιδιωτικό ιατρείο στην Πανόρμου πολύ κοντά στο Μετρό και είναι υπεύθυνη και στο τμήμα ρευματολογία κύησης του Μητέρα όπου εκει βρίσκεις πιο εύκολα ραντεβού. Επίσης διαβάζω για την κορτιζόνη (για το prezolon φαντάζομαι) που δίνουν πολλοί γιατροί..... εμένα μου το έδωσε η πρ. αιματολόγος που είχα..... μόλις της το είπα δυσανασχέτησε και μου είπε ότι η κορτιζόνη  είναι ένα πολύ καλό φάρμακο αλλά δεν κάνει για όλες κι ότι μόνο ρευματολόγος κατόπιν εξετάσεων είναι αρμόδιος για να σου το δώσει γιατί σε πολλούς οργανισμούς μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλουμε. Εμένα πχ η κορτιζόνη μου ανέβασε το ζάχαρο που ποτέ δεν είχα θέμα, σε άλλες κοπέλες έχει προκαλέσει άλλα προβλήματα. Όπως λέω πάντα: έκαστος στο είδος του! Μακάρι να μην χρειαζόταν να τα ψάξω όλα αυτά και να τρέξω σε τόσους γιατρούς όμως δυστυχώς ένας εξωσωματικός όσο καλός και να είναι δεν αρκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Natassou85 είπε:

Ωχχχ με αγχωσες τωρα .. καλημερααα.. ποναει τοσο πολυ η εμβρυομεταφορα;;

Να μην αγχώνεσαι.  Δεν πονάει καθόλου η ετ, εκτός αν υπάρχει θέμα ανατομίας.  Ελάχιστες γυναίκες πονάνε κατά την ετ. Εμένα αυτό που με πονάει είναι ο κολποδιαστολεας που είναι σχεδόν σε κάθε εξέταση.  Την ετ ούτε που την καταλαβαίνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα. Λέγεται Κομνηνού Ελένη έχει ιδιωτικό ιατρείο στην Πανόρμου πολύ κοντά στο Μετρό και είναι υπεύθυνη και στο τμήμα ρευματολογία κύησης του Μητέρα όπου εκει βρίσκεις πιο εύκολα ραντεβού. Επίσης διαβάζω για την κορτιζόνη (για το prezolon φαντάζομαι) που δίνουν πολλοί γιατροί..... εμένα μου το έδωσε η πρ. αιματολόγος που είχα..... μόλις της το είπα δυσανασχέτησε και μου είπε ότι η κορτιζόνη  είναι ένα πολύ καλό φάρμακο αλλά δεν κάνει για όλες κι ότι μόνο ρευματολόγος κατόπιν εξετάσεων είναι αρμόδιος για να σου το δώσει γιατί σε πολλούς οργανισμούς μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλουμε. Εμένα πχ η κορτιζόνη μου ανέβασε το ζάχαρο που ποτέ δεν είχα θέμα, σε άλλες κοπέλες έχει προκαλέσει άλλα προβλήματα. Όπως λέω πάντα: έκαστος στο είδος του! Μακάρι να μην χρειαζόταν να τα ψάξω όλα αυτά και να τρέξω σε τόσους γιατρούς όμως δυστυχώς ένας εξωσωματικός όσο καλός και να είναι δεν αρκεί.

"Όπως λέω πάντα: έκαστος στο είδος του! Μακάρι να μην χρειαζόταν να τα ψάξω όλα αυτά και να τρέξω σε τόσους γιατρούς όμως δυστυχώς ένας εξωσωματικός όσο καλός και να είναι δεν αρκεί."

Πες τα χρυσόστομη!!👌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τον Π... και μέσα σε 10 λεπτά έφαγα γύρω στα 6, 7 σφολιατοειδη και 1 μαρς. Είπα να τα εξαφανίσω γιατί ξεκινάω κορτιζόνη και κόβω μαχαίρι αλάτι και ζάχαρη. 

Εν ολίγοις ο Π.... δεν είναι υπέρ των κατεψυγμένων στην περίπτωσή μου γιατι φτάνουν πολύ λίγα στο στάδιο της βλαστοκυστης και όσο να είναι υπάρχει ρίσκο στη διαδικασία να μην τα καταφέρουν.  Την τελευταία φορά δεν έφτασε κανένα σε αυτή τη φάση. Έμειναν μόνο 3 μοριδια.  Μου είπε ότι θα το δούμε εκείνη τη στιγμή ανάλογα με τα δεδομένα. 

Όταν τον ρώτησα τι φταίει φυσικά και απάντησε ότι φταίνε τα ωάρια, η ηλικία, τα φάρμακα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

"Όπως λέω πάντα: έκαστος στο είδος του! Μακάρι να μην χρειαζόταν να τα ψάξω όλα αυτά και να τρέξω σε τόσους γιατρούς όμως δυστυχώς ένας εξωσωματικός όσο καλός και να είναι δεν αρκεί."

Πες τα χρυσόστομη!!👌

Κακά τα ψέματα κορίτσι.....το λέω γιατί τα έχω λουστεί......μόλις μπήκα σε αυτόν τον δρόμο που δεν είχα ιδέα....έπαθα και έμαθα.....πήγα να τα παρατήσω, έκλαψα αμέτρητες φορές, δεν ήθελα να δώ άνθρωπο μέχρι που είπα ότι θα το ψάξω όσο δεν πάει και από το καλοκαίρι μέχρι αυτήν τη στιγμή που μιλάμε έχω χάσει το μέτρημα για το πόσες φορές έκατσα σε μια καρέκλα και σήκωσα το μανίκι για να μου πάρουν αίμα! Αν δλδ δεν πετύχω ούτε τώρα..... πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να ψάξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για αυτό άλλαξα πρωτοκολλο να δούνε μήπως τώρα βγουν καλύτερα ωάρια. Το σπερμα ούτε καν να το αναφέρει.  Και εκεί σε θυμήθηκα αγαπημένε μου μαυρογατε @BlackCat.

Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι εμείς πήγαμε για εξωσωματικη λόγω σπέρματος.  Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει ότι μετά την 3η μερα έχω ακούσει ότι ενοχοποιειται το σπερμα για να φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης, φυσικά και μου είπε ότι όχι δεν ισχύει. 

Τον ρωτήσαμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες μας λέει τίποτα, τα έχετε κάνει όλα. Μου λέει έλα να σου κάνω ένα σκρατσινγκ. Μου το έκανε και αυτό και ο Θεός βοηθός! 

Τι να πω πια... όλα πολύ χαλαρά.  Πάμε και βλέπουμε γιατί πέρα από το ψυχολογικό, το σωματικό κομμάτι, υπάρχει και το οικονομικό.  Όλα στον πάγο για να τα δίνουμε όλα εκεί.

Από την άλλη βέβαια αυτός ο άνθρωπος μου εμπνέει και μία ηρεμία. Τωρα δηλαδή έχω καλύτερη διάθεση από χθες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Κακά τα ψέματα κορίτσι.....το λέω γιατί τα έχω λουστεί......μόλις μπήκα σε αυτόν τον δρόμο που δεν είχα ιδέα....έπαθα και έμαθα.....πήγα να τα παρατήσω, έκλαψα αμέτρητες φορές, δεν ήθελα να δώ άνθρωπο μέχρι που είπα ότι θα το ψάξω όσο δεν πάει και από το καλοκαίρι μέχρι αυτήν τη στιγμή που μιλάμε έχω χάσει το μέτρημα για το πόσες φορές έκατσα σε μια καρέκλα και σήκωσα το μανίκι για να μου πάρουν αίμα! Αν δλδ δεν πετύχω ούτε τώρα..... πραγματικά ΔΕΝ υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να ψάξω!

Δεν είσαι η μόνη και δεν είσαι μόνη είμαστε πολλές σε αυτό το μονοπάτι..

Θα πετύχεις και όλα θα πάνε καλά..Πίστεψε το..

Και το λέω γνωρίζοντας πόσο δύσκολο έως ακατόρθωτο είναι να είσαι θετική και αισιόδοξη.

Αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή..Κοιτάμε και προχωράμε μόνο μπροστά 🥰

Πολύ καλή επιτυχία😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Λοιπόν κορίτσια μόλις γύρισα από τον Π... και μέσα σε 10 λεπτά έφαγα γύρω στα 6, 7 σφολιατοειδη και 1 μαρς. Είπα να τα εξαφανίσω γιατί ξεκινάω κορτιζόνη και κόβω μαχαίρι αλάτι και ζάχαρη. 

Εν ολίγοις ο Π.... δεν είναι υπέρ των κατεψυγμένων στην περίπτωσή μου γιατι φτάνουν πολύ λίγα στο στάδιο της βλαστοκυστης και όσο να είναι υπάρχει ρίσκο στη διαδικασία να μην τα καταφέρουν.  Την τελευταία φορά δεν έφτασε κανένα σε αυτή τη φάση. Έμειναν μόνο 3 μοριδια.  Μου είπε ότι θα το δούμε εκείνη τη στιγμή ανάλογα με τα δεδομένα. 

Όταν τον ρώτησα τι φταίει φυσικά και απάντησε ότι φταίνε τα ωάρια, η ηλικία, τα φάρμακα 

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Και για αυτό άλλαξα πρωτοκολλο να δούνε μήπως τώρα βγουν καλύτερα ωάρια. Το σπερμα ούτε καν να το αναφέρει.  Και εκεί σε θυμήθηκα αγαπημένε μου μαυρογατε @BlackCat.

Να τονίσω σε αυτό το σημείο ότι εμείς πήγαμε για εξωσωματικη λόγω σπέρματος.  Όταν του είπα ότι έχω διαβάσει ότι μετά την 3η μερα έχω ακούσει ότι ενοχοποιειται το σπερμα για να φτάσουν στο στάδιο της βλαστοκυστης, φυσικά και μου είπε ότι όχι δεν ισχύει. 

Τον ρωτήσαμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες μας λέει τίποτα, τα έχετε κάνει όλα. Μου λέει έλα να σου κάνω ένα σκρατσινγκ. Μου το έκανε και αυτό και ο Θεός βοηθός! 

Τι να πω πια... όλα πολύ χαλαρά.  Πάμε και βλέπουμε γιατί πέρα από το ψυχολογικό, το σωματικό κομμάτι, υπάρχει και το οικονομικό.  Όλα στον πάγο για να τα δίνουμε όλα εκεί.

Από την άλλη βέβαια αυτός ο άνθρωπος μου εμπνέει και μία ηρεμία. Τωρα δηλαδή έχω καλύτερη διάθεση από χθες.

🤣🤣 Γελάω για να μην κλάψω ρε αγάπη ειλικρινά

29 κορυφαίους εξωσωματιστές να ρωτήσουμε (εκ των 29 κατασκευαστές πληντυρίων...) θα ακούσουμε 29 διαφορετικές απόψεις..Τραβάω τα μαλλιά μου!!

Εγώ κρατάω οτι σου εμπνέει ηρεμία, οτι σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια και εμπιστοσύνη, οτι είσαι σε έναν έμπειρο γιατρο και θα σου ευχηθώ τεράστια επιτυχία 🥰

Πάω να χτυπήσω και εγώ τώρα μια τυρόπιτα με πείνασες..🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

 

🤣🤣 Γελάω για να μην κλάψω ρε αγάπη ειλικρινά

29 κορυφαίους εξωσωματιστές να ρωτήσουμε (εκ των 29 κατασκευαστές πληντυρίων...) θα ακούσουμε 29 διαφορετικές απόψεις..Τραβάω τα μαλλιά μου!!

Εγώ κρατάω οτι σου εμπνέει ηρεμία, οτι σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια και εμπιστοσύνη, οτι είσαι σε έναν έμπειρο γιατρο και θα σου ευχηθώ τεράστια επιτυχία 🥰

Πάω να χτυπήσω και εγώ τώρα μια τυρόπιτα με πείνασες..🤣

Να σαι καλά μαυρογατε! Εγώ βράζω αυγουλακια για μεσημεριανό.  Ξεκινάει η φάση μου που για καμιά 15 μέρες θα πηξω στα αυγά. Φοβάμαι μην πάθω υπερδιεργεση όπως είχα πάθει την πρώτη φορά και τς κόβω μαχαίρι όλα. Μόνο πρωτεΐνη από εδώ και πέρα και δεν μου αρέσει και το κρέας! Οπότε αυγουλακια θα έχει το μενού από εδώ και πέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σαι καλά μαυρογατε! Εγώ βράζω αυγουλακια για μεσημεριανό.  Ξεκινάει η φάση μου που για καμιά 15 μέρες θα πηξω στα αυγά. Φοβάμαι μην πάθω υπερδιεργεση όπως είχα πάθει την πρώτη φορά και τς κόβω μαχαίρι όλα. Μόνο πρωτεΐνη από εδώ και πέρα και δεν μου αρέσει και το κρέας! Οπότε αυγουλακια θα έχει το μενού από εδώ και πέρα!

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση μιας και ανέφερες την υπερδιέγερση,  θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε να βοηθήθουμε ώστε να αποφύγουμε την υπερδιέγερση? 

 

Ξεκινάω απο βδομάδα ενέσεις μενοπουρ και εχω πολυκυστηκες ωοθήκες  και δεν κρυβω οτι φοβάμαι αρκετά για τυχόν υπερδιέγερση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν είσαι η μόνη και δεν είσαι μόνη είμαστε πολλές σε αυτό το μονοπάτι..

Θα πετύχεις και όλα θα πάνε καλά..Πίστεψε το..

Και το λέω γνωρίζοντας πόσο δύσκολο έως ακατόρθωτο είναι να είσαι θετική και αισιόδοξη.

Αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή..Κοιτάμε και προχωράμε μόνο μπροστά 🥰

Πολύ καλή επιτυχία😘

Όπως το λές απλά νευριάζω πολύ γιατί ενώ όλοι οι γιατροί θα μπορούσαν από την αρχή να σου πούν: ξέρεις θα πρέπει στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας να απευθυνθείς και σε άλλες 2-3 ειδικότητες για να είμαστε σίγουροι, σφυρίζουν αδιάφορα και σε αφήνουν να κολυμπάς σε έναν ωκεανό. Δεν λέω ότι θα βρεθεί κάτι σε όλες όμως γιατί να μην γίνει ένας πλήρης έλεγχος από την αρχή και να ταλαιπωρούνται τόσες γυναίκες με απανωτές διεγέρσεις κλπ:::: Aποτέλεσμα όλου αυτού γυναίκες καταρρακωμένες ψυχικά και σαφώς οικονομικά που ΄΄εχουν χάσει την όρεξη για οτιδήποτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Όπως το λές απλά νευριάζω πολύ γιατί ενώ όλοι οι γιατροί θα μπορούσαν από την αρχή να σου πούν: ξέρεις θα πρέπει στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας να απευθυνθείς και σε άλλες 2-3 ειδικότητες για να είμαστε σίγουροι, σφυρίζουν αδιάφορα και σε αφήνουν να κολυμπάς σε έναν ωκεανό. Δεν λέω ότι θα βρεθεί κάτι σε όλες όμως γιατί να μην γίνει ένας πλήρης έλεγχος από την αρχή και να ταλαιπωρούνται τόσες γυναίκες με απανωτές διεγέρσεις κλπ:::: Aποτέλεσμα όλου αυτού γυναίκες καταρρακωμένες ψυχικά και σαφώς οικονομικά που ΄΄εχουν χάσει την όρεξη για οτιδήποτε! 

Δεν έχω άλλα reactions οπότε καρδούλωμα 🧡

Ποτέ δεν θα σταματήσει να με εκπλήσει το πόσο ομοια και έντονα συναισθήματα και σκέψεις έχουμε ολες εμείς που μαχόμαστε για το αυτονόητο..

Και αντί αυτος ο χώρος να εκπροσωπείται από γυναίκες ή ε΄στω να πλειοψηφούν έναντι των ανδρών ,για να υπάρχει ενσυναίσθηση, έχει την απόλυτη κυριαρχία των ανδρών που δεν νιώθουν ούτε το 1/1000000 απο όλα αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια ερώτηση μιας και ανέφερες την υπερδιέγερση,  θέλω να ρωτήσω πως μπορούμε να βοηθήθουμε ώστε να αποφύγουμε την υπερδιέγερση? 

 

Ξεκινάω απο βδομάδα ενέσεις μενοπουρ και εχω πολυκυστηκες ωοθήκες  και δεν κρυβω οτι φοβάμαι αρκετά για τυχόν υπερδιέγερση 

Αν κόψεις μαχαίρι το αλάτι και τη ζάχαρη και τρως πολλή πρωτεΐνη, δεν θα πάθεις τίποτα. Τα ασπράδια αυγού βοηθάνε πάρα πολύ. Πρόσεχε όμως γιατί το αλάτι και η ζάχαρη είναι παντού. Δηλαδή θα πρέπει να μαγειρεύεις και να μην τρως απεξω τυρόπιτες, σαντουιτσακια κτλ.  

Εγω κάνω αναλατα φαγητά και προσθέτω πολλά καρυκεύματα για να νοστιμησουν. Εννοείται κομμένα τυριά κτλ. 

Την πρώτη φορά που δεν μου είχαν δώσει οδηγίες, ζορίστηκα πολύ με την υπερδιέγερση και ήμουν και ολοπρηστη σαν έγκυος 4, 5 μηνών. 

Τη δεύτερη φορά που ακολούθησα τις οδηγίες,  ούτε παχυνα ούτε πρηστηκα ούτε έπαθα υπερδιεργεση παρόλο που έβγαλα 21 ωάρια. Αλλά γενικά χρειάζεται λίγη προσοχή στη διατροφή. Εγω στη δουλειά έπαιρνα φρούτο και αναλατους ξηρούς καρπούς και ετρωγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω άλλα reactions οπότε καρδούλωμα 🧡

Ποτέ δεν θα σταματήσει να με εκπλήσει το πόσο ομοια και έντονα συναισθήματα και σκέψεις έχουμε ολες εμείς που μαχόμαστε για το αυτονόητο..

Και αντί αυτος ο χώρος να εκπροσωπείται από γυναίκες ή ε΄στω να πλειοψηφούν έναντι των ανδρών ,για να υπάρχει ενσυναίσθηση, έχει την απόλυτη κυριαρχία των ανδρών που δεν νιώθουν ούτε το 1/1000000 απο όλα αυτά.

Tόσα χρόνια σε αυτό το forum και αυτά τα reactions ακόμα με το σταγονόμετρο....λες και τα πληρώνουν χαχαχα! Ισχύει 8 στους 10 άντρες...... βέβαια υπάρχουν και οι σωστοί μην τους τσουβαλιάζουμε όλους.....μέχρι να πέσεις όμως πάνω στον σωστό και σε κάποιον που θα νιώσεις ασφάλεια..... περνάς από 40 κύματα! Τι να πείς.......υπομονή και τίποτε άλλο! Ευελπιστώ πως μια μέρα θα κοιτάζω το δικό μου θαύμα και θα λέω ότι "άξιζε" όλη αυτή η πορεία και το ίδιο εύχομαι για όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Αν κόψεις μαχαίρι το αλάτι και τη ζάχαρη και τρως πολλή πρωτεΐνη, δεν θα πάθεις τίποτα. Τα ασπράδια αυγού βοηθάνε πάρα πολύ. Πρόσεχε όμως γιατί το αλάτι και η ζάχαρη είναι παντού. Δηλαδή θα πρέπει να μαγειρεύεις και να μην τρως απεξω τυρόπιτες, σαντουιτσακια κτλ.  

Εγω κάνω αναλατα φαγητά και προσθέτω πολλά καρυκεύματα για να νοστιμησουν. Εννοείται κομμένα τυριά κτλ. 

Την πρώτη φορά που δεν μου είχαν δώσει οδηγίες, ζορίστηκα πολύ με την υπερδιέγερση και ήμουν και ολοπρηστη σαν έγκυος 4, 5 μηνών. 

Τη δεύτερη φορά που ακολούθησα τις οδηγίες,  ούτε παχυνα ούτε πρηστηκα ούτε έπαθα υπερδιεργεση παρόλο που έβγαλα 21 ωάρια. Αλλά γενικά χρειάζεται λίγη προσοχή στη διατροφή. Εγω στη δουλειά έπαιρνα φρούτο και αναλατους ξηρούς καρπούς και ετρωγα

Αχ μου φαίνεται βουνό όλα! Νόμιζα αυτή την διάτροφη ακολουθείς μονο όταν πάρεις κορτιζονη.. θα το κάνω προκειμένου να αποφύγω πρηξηματα,  ας κάνω και αυτό! Σε ευχαριστώ πολύ και καλη επιτυχία κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...