Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Μου είπε ο γιατρός ότι κάτι γίνεται όταν μεγαλώνει ο σάκος και το έμβρυο. Σε αυτή τη φάση παράτα φάρμακα και εννοείται την προσοχή, με πιάνει ξαφνικά μεγάλη αιμορραγία που δεν ανακόπτεται οπότε αποβάλω! Η δομή της μήτρα μου δεν βοηθά, βέβαια έχω και μία κύηση που έχασα τη 14η εβδομάδα με φυσική σύλληψη αλλά τότε είχα και ινωμύωμα που η τότε γοατρό ςπου είχα μου έλεγε ότι δεν πειράζει αλλάμεγάλωσε πολύ. Τι να πω, αυτή τη μήτρα έχω με αυτή θα πορευτώ και βλέπουμε! Εσύ πως είσαι;

Να μας πεις την ημερομηνία ΕΤ να μπεις στο τυχερό πινακακι κ να στείλουμε όλες μαζί την θετική μας ενέργεια κ την αγαπη μας να πάει να φωλιάσει στο πιο ζεστό κ σωστο σημείο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σου είπα θα ερχόμουν.. ήθελα λιγακι χρόνο. Τώρα μπήκε η καινούρια χρονιά και είμαι γεμάτη αισιοδοξία.  . 

Τα παγωτινια σου τι κανουν;

Σε περιμέναμε πως κ πως 

Χωρις παντοφλινια δεν πάει καλά η ομάδα 😂 😂

Καλα πρέπει να είναι τα παγωτινια ,η άκαρδη η μάνα τα έχω αφήσει εκεί στο κρύο για να μαζέψω και αλλά να τους κάνουν παρέα.. Τα άφησα 2 μήνες να πάρω τις ανάσες μου γιατί δεν την πάλευα με όλα τα υπόλοιπα που μας έτυχαν κ ξανά προς την δόξα τραβάω..Τέλος του μήνα περιμένω περίοδο κ θεού θέλοντος & τύχης επιτρέποντος πάμε για τροποποιημένο φυσικό & ότι γίνει..🙏🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κ εγώ θα τις έβαζα, πολύ καλό ποσοστό είναι το 90%. Θα κάνεις κ λήψη τροφοβλαστη φαντάζομαι ε; 

Αν πρωτα ο Θεος καταφερω για αρχη να μεινω εγκυος εννοειται πως θα κανω .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η rouseva είπε:

14η μετά σήμερα που την έκοψα😥

Τι κάνεις κορίτσι μου εσύ?Μάρτη θα ξεκινήσεις κ εσύ ε?Έχεις παγωτινακια η από την αρχή?Συγχώρεσε με,δεν θυμάμαι😳

Όλα απ την αρχή. Δε με αγχώνει όμως καθόλου.. καλα ψέματα δε θα πω αυτές οι ενέσεις είναι ένα πράγμα σε εμένα που δε θέλω να τις δω αλλά θα το παλέψω.  Αλλιώς πραγματικά δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι δύσκολο, όταν επεενα κλομιφερ μου φαινόταν πολύ πιο δύσκολο πιο πολύ με ενοχλούσε απ ότι αυτές οι ενέσεις στα νεύρα στο πρήξιμο κτλ. 

Είχα 4 έμβρυα 2 ημερών είχα βάλει τα 2 και πιάσανε αλλά.... και τα άλλα 2 πήγαν μέχρι 4 ημερών. Οπότε έμεινα με 0. 

Νομίζω λογικό είναι Ακόμα στις 14 μέρες επειδή έπαιρνα μέχρι την αποξεση δεν μπορώ να σου πω ..φυσικά μετά είχα αλλά και δεν πρόσεξα ποτε ξεπεράστηκα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Σε περιμέναμε πως κ πως 

Χωρις παντοφλινια δεν πάει καλά η ομάδα 😂 😂

Καλα πρέπει να είναι τα παγωτινια ,η άκαρδη η μάνα τα έχω αφήσει εκεί στο κρύο για να μαζέψω και αλλά να τους κάνουν παρέα.. Τα άφησα 2 μήνες να πάρω τις ανάσες μου γιατί δεν την πάλευα με όλα τα υπόλοιπα που μας έτυχαν κ ξανά προς την δόξα τραβάω..Τέλος του μήνα περιμένω περίοδο κ θεού θέλοντος & τύχης επιτρέποντος πάμε για τροποποιημένο φυσικό & ότι γίνει..🙏🙏

 

Καλά έκανες...ξέρω απ το χρόνο που λες και νομίζω ότι είναι και αυτό μέρος της θεραπείας.  

Καλά εγώ σε ειπα το ένα παγωτινι εκεί είναι σίγουρο το μωράκι σου . Στο έλεγα και τότε και ακόμα και σήμερα είμαι σίγουρη για εκείνο. 

Τι ότι γίνει.; θα γίνει να πάρεις 2 τέλειες βλαστοκυστες! 

Αντε μην έρθει η πατοφλινα μου. Πάμε δηλαδή δυναμικά μαζί στο είχα πει και αυτο :-*

Ποσα θα βάλεις και μαζεύεις και αλλα; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλά έκανες...ξέρω απ το χρόνο που λες και νομίζω ότι είναι και αυτό μέρος της θεραπείας.  

Καλά εγώ σε ειπα το ένα παγωτινι εκεί είναι σίγουρο το μωράκι σου . Στο έλεγα και τότε και ακόμα και σήμερα είμαι σίγουρη για εκείνο. 

Τι ότι γίνει.; θα γίνει να πάρεις 2 τέλειες βλαστοκυστες! 

Αντε μην έρθει η πατοφλινα μου. Πάμε δηλαδή δυναμικά μαζί στο είχα πει και αυτο :-*

Ποσα θα βάλεις και μαζεύεις και αλλα; 

 

Λόγω ιστορικού αποβολών και εφόσον ο νόμος το επιτρέπει ηλικιακά, θέλει ο doc να μεταφέρω 4.

Τώρα ανάλογα τι σοδειά θα έχουμε πάμε και βλέπουμε.😛

Την παντοφλίνα την βλέπω να έρχεται σφαίρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Να μας πεις την ημερομηνία ΕΤ να μπεις στο τυχερό πινακακι κ να στείλουμε όλες μαζί την θετική μας ενέργεια κ την αγαπη μας να πάει να φωλιάσει στο πιο ζεστό κ σωστο σημείο ❤️

Αχ αγαπημένη μου όταν τη μάθω ναι ευχαρίστως να σας πω! Μακάρι να πάρω τη θετική σας αύρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaounmar είπε:

Αχ αγαπημένη μου όταν τη μάθω ναι ευχαρίστως να σας πω! Μακάρι να πάρω τη θετική σας αύρα!!!

Δεν έχω like αλλά έχω καρδούλωμα...🧡💛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ κοριτσάκι μου γλυκό. 

Να ρωτήσω κάτι ίσως σου φανεί χαζο από μικρόβια έχετε ελέγξει;  

Ναι καθαρή είμαι! Εσύ τι νέα; Πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Δεν έχω like αλλά έχω καρδούλωμα...🧡💛

Σε ευχαριστώ όπως και όλα τα κορίτσια που πάντα βρίσκετε κάτι καλό να πείτε!!! Που θα πάει, θα το τερματίσουμε το δρόμο όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ditimama δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω την Τρίτη είχες πάει στο Έλενα, σωστα? Η σε μπερδεύω τώρα? Πως πήγε? Τι σας είπε η Οικονομοπούλου?

@Lucia79 πως πήγε η επιτροπή? Τι σου είπαν? Το βρήκες εύκολα?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Ναι καθαρή είμαι! Εσύ τι νέα; Πως είσαι;

Τι είναι αυτό με τα μικρόβια κορίτσια το κολπικό επίχρισμα που περνούν; το κάνατε πριν την εμβρυομεταφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η hope501 είπε:

@Ditimama δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω την Τρίτη είχες πάει στο Έλενα, σωστα? Η σε μπερδεύω τώρα? Πως πήγε? Τι σας είπε η Οικονομοπούλου?

@Lucia79 πως πήγε η επιτροπή? Τι σου είπαν? Το βρήκες εύκολα?  

Μόλις μπηκα να γράψω! Τα μεγάλα πνεύματα…

περάσαμε! Το λέω και χαίρομαι λες και πέρασα πανελλήνιες! Ξαφνικά α νιώθω λίγο παιδούλα, είναι μέχρι να ξαναδώ την αμη μου, θα μου περάσει 🤣

3.600 μονάδες θα μας δώσουν (υποθέτω εννοούν για τη μια προσπάθεια). Τώρα έχω ραντεβού με το γιατρο την επόμενη Πέμπτη να μου πει τι φάρμακα θα μου δώσει και να μου εξηγήσει αναλυτικά το πρωτοκολλο. Ελπίζω αφού έως τώρα έχω ανταποκριθείς στο μενοπουρ να μην μου το αλλάξει, θα μου φαινόταν λίγο ρισκο. Αντε να θέλει να μου αλλάξει λίγο τις μονάδες. Επίσης έχω απορία τί κάνουν στο καινουριο κέντρο, θέλουν τη 2η μέρα αιματολογικές ή υπέρηχο? Και μετά πότε πάλι?
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχω περάσει τη διαδικασία και σε άλλο κέντρο, θα μου φανεί περίεργο να αλλάξω κάποια πράγματα που πιστεύω ότι δούλευαν. Μέχρι που σκέφτηκα ότι αν ο καινούριος γιατρός δε θέλει αιματολογικές τη 2η μέρα, εγώ να πάω να τις κάνω μόνη μου κι ας τις πληρώσω. Τουλάχιστον να ξέρω πάνω κάτω πώς ξεκινάω…

επισης ακόμα περιμένω αποτελέσματα από το Έλενα. Την Τρίτη έχω ραντεβού και με ενδοκρινολόγο εκεί, οπότε θα πάω μια γύρα και από το αποβολών να δω αν έχουν βγει όλα και τι συμπεράσματα βγάζουμε κάνοντας τη σούμα. 
μεσα σε όλα μου βγήκε και μια μυκητίαση και βάζω κάτι υποθετα lomexin που μου είχανε περισσέψει. Ελπίζω να καθαρίσει άμεσα, μη βρεθώ να ξεκινάει ο κύκλος κι έχω ακόμα θέμα. 
εσυ @hope501 πως πας? Σε τι φάση ειστε? Έκανε τελικά ο άντρας σου εξετάσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

@Ditimama δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω την Τρίτη είχες πάει στο Έλενα, σωστα? Η σε μπερδεύω τώρα? Πως πήγε? Τι σας είπε η Οικονομοπούλου?

@Lucia79 πως πήγε η επιτροπή? Τι σου είπαν? Το βρήκες εύκολα?  

Βρήκαμε και το calendar της ομάδας 🤣

Μπράβο ρε αγάπη, ευτυχώς που έχεις μνημονικο΄..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις μπηκα να γράψω! Τα μεγάλα πνεύματα…

περάσαμε! Το λέω και χαίρομαι λες και πέρασα πανελλήνιες! Ξαφνικά α νιώθω λίγο παιδούλα, είναι μέχρι να ξαναδώ την αμη μου, θα μου περάσει 🤣

3.600 μονάδες θα μας δώσουν (υποθέτω εννοούν για τη μια προσπάθεια). Τώρα έχω ραντεβού με το γιατρο την επόμενη Πέμπτη να μου πει τι φάρμακα θα μου δώσει και να μου εξηγήσει αναλυτικά το πρωτοκολλο. Ελπίζω αφού έως τώρα έχω ανταποκριθείς στο μενοπουρ να μην μου το αλλάξει, θα μου φαινόταν λίγο ρισκο. Αντε να θέλει να μου αλλάξει λίγο τις μονάδες. Επίσης έχω απορία τί κάνουν στο καινουριο κέντρο, θέλουν τη 2η μέρα αιματολογικές ή υπέρηχο? Και μετά πότε πάλι?
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχω περάσει τη διαδικασία και σε άλλο κέντρο, θα μου φανεί περίεργο να αλλάξω κάποια πράγματα που πιστεύω ότι δούλευαν. Μέχρι που σκέφτηκα ότι αν ο καινούριος γιατρός δε θέλει αιματολογικές τη 2η μέρα, εγώ να πάω να τις κάνω μόνη μου κι ας τις πληρώσω. Τουλάχιστον να ξέρω πάνω κάτω πώς ξεκινάω…

επισης ακόμα περιμένω αποτελέσματα από το Έλενα. Την Τρίτη έχω ραντεβού και με ενδοκρινολόγο εκεί, οπότε θα πάω μια γύρα και από το αποβολών να δω αν έχουν βγει όλα και τι συμπεράσματα βγάζουμε κάνοντας τη σούμα. 
μεσα σε όλα μου βγήκε και μια μυκητίαση και βάζω κάτι υποθετα lomexin που μου είχανε περισσέψει. Ελπίζω να καθαρίσει άμεσα, μη βρεθώ να ξεκινάει ο κύκλος κι έχω ακόμα θέμα. 
εσυ @hope501 πως πας? Σε τι φάση ειστε? Έκανε τελικά ο άντρας σου εξετάσεις?

Νομίζω η απόφαση της επιτροπής περιλαμβάνει και τις 2 προσπάθειες που δικαιούμαστε.

Απλά θα πάρεις τις μονάδες που αντιστοιχούν στην πρώτη προσπάθεια μόλις στις συνταγογραφήσει ο γιατρός σου και αν χτύπα ξύλο χρειαστείς και τις υπόλοιπες, πας μετά από 4 μήνες με βεβαιώσεις οτι έγινε ωοληψία, ετ, πόσες μονάδες χρησιμοποιήθηκαν, δεν έχεις έμβρυα στην κατάψυξη και δεν είσαι έγκυος και παίρνεις και τις υπόλοιπες.

Την πρωτότυπη απόφαση της επιτροπής ΔΕΝ την δίνεις πουθενά χρησιμοποιείς μόνο φωτοτυπίες όπου χρειαστεί.

Επίσης έχει ισχύ η απόφαση για 1 χρόνο. Αν λέμε αν, που απεύχομαι,  χρειαστείς και τις υπόλοιπες μονάδες πρέπει να γίνει πριν λήξει. Και ας τις έχεις τις ενέσεις στο ψυγείο δεν πειράζει.

Εγώ την 2η φορά έτσι το είχα κάνει. Έληγε η απόφαση Δεκέμβριο τις πήρα και τις χρησιμοποίησα Ιουλιο νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Νομίζω η απόφαση της επιτροπής περιλαμβάνει και τις 2 προσπάθειες που δικαιούμαστε.

Απλά θα πάρεις τις μονάδες που αντιστοιχούν στην πρώτη προσπάθεια μόλις στις συνταγογραφήσει ο γιατρός σου και αν χτύπα ξύλο χρειαστείς και τις υπόλοιπες, πας μετά από 4 μήνες με βεβαιώσεις οτι έγινε ωοληψία, ετ, πόσες μονάδες χρησιμοποιήθηκαν, δεν έχεις έμβρυα στην κατάψυξη και δεν είσαι έγκυος και παίρνεις και τις υπόλοιπες.

Την πρωτότυπη απόφαση της επιτροπής ΔΕΝ την δίνεις πουθενά χρησιμοποιείς μόνο φωτοτυπίες όπου χρειαστεί.

Επίσης έχει ισχύ η απόφαση για 1 χρόνο. Αν λέμε αν, που απεύχομαι,  χρειαστείς και τις υπόλοιπες μονάδες πρέπει να γίνει πριν λήξει. Και ας τις έχεις τις ενέσεις στο ψυγείο δεν πειράζει.

Εγώ την 2η φορά έτσι το είχα κάνει. Έληγε η απόφαση Δεκέμβριο τις πήρα και τις χρησιμοποίησα Ιουλιο νομίζω.

Οκ άρα μου δίνουν 3.600 μονάδες για τις 2 φορές? Και αν ο γιατρός ας πουμε θεωρεί ότι πρέπει να παρω τώρα τις 2.400 (τόσες έπαιρνα με Σφακ) θα μου τις δώσουν και τις 2.400 τώρα αλλά για την επόμενη φορά θα μου λείψουν και θα πρέπει να βάλω το υπολοιπο μόνη μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Οκ άρα μου δίνουν 3.600 μονάδες για τις 2 φορές? Και αν ο γιατρός ας πουμε θεωρεί ότι πρέπει να παρω τώρα τις 2.400 (τόσες έπαιρνα με Σφακ) θα μου τις δώσουν και τις 2.400 τώρα αλλά για την επόμενη φορά θα μου λείψουν και θα πρέπει να βάλω το υπολοιπο μόνη μου?

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως ρυθμίζεται.

Καλό είναι να ρωτήσεις.

Οταν πέρασα εγώ το 2018 ήταν έτσι , τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συγνώμη με Σφακ έκανες 2400 δηλαδή τι δόση έπαιρνες και για πόσες ημέρες?

Εννοείς 2400 μονάδες για 1 διέγερση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως ρυθμίζεται.

Καλό είναι να ρωτήσεις.

Οταν πέρασα εγώ το 2018 ήταν έτσι , τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συγνώμη με Σφακ έκανες 2400 δηλαδή τι δόση έπαιρνες και για πόσες ημέρες?

300 μονάδες τη μέρα και έκανα 8 ενέσεις τις 2 φορές ενώ μια φορά απ όλες βγήκε να κάνω 9 ενέσεις (που ήταν μαλακια γιατί άνοιξα το κουτί των 1200 μονάδων για να τραβήξω μόνο μια δόση και το υπόλοιπο τελικά πετάχτηκε. (Είχα γράψει εδώ για να το χαρίσω αλλά επειδή ήμουν καινουρια στο φόρουμ το μήνυμα πήγε άκλαυτο).

σου φαίνεται πολύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

300 μονάδες τη μέρα και έκανα 8 ενέσεις τις 2 φορές ενώ μια φορά απ όλες βγήκε να κάνω 9 ενέσεις (που ήταν μαλακια γιατί άνοιξα το κουτί των 1200 μονάδων για να τραβήξω μόνο μια δόση και το υπόλοιπο τελικά πετάχτηκε. (Είχα γράψει εδώ για να το χαρίσω αλλά επειδή ήμουν καινουρια στο φόρουμ το μήνυμα πήγε άκλαυτο).

σου φαίνεται πολύ? 

Για να είμαι ειλικρινής ναι..

Δεν ξέρω βέβαια πως επιλέγονται οι μονάδες. Ίσως έχουν να κάνουν με την εξέλιξη κ το μέγεθος των ωαρίων.

Εγώ 1η-2η διέγερση πήγα με 1800 κάθε φορά και στην τελευταία στον Σφακ πήρα 1500 τώρα το τσέκαρα γιατί μου φα΄νηκε πολύ το δικό σου. Βεβαια εγώ είμαι χαμηλή ανταποκρίτρια ίσως παίζει ρόλο αυτό, δεν ξέρω.

Δεν νομίζω οτι η επιτροπή παρέχει παραπάνω, νομίζω οτι θεωρούν οτι το ανώτερο safe μονάδων είναι το 1800 και αυτό θα σου δώσουν στην πρώτη φορά.

Και θεωρώ ότι έτσι θα σε πάει και ο Μαστρομ. Σου έχει σχολιάσει τις προηγούμενες μονάδες σε κα΄νενα ραντεβού?

Μπορεί να λέω και μπαρούφες βέβαια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Λόγω ιστορικού αποβολών και εφόσον ο νόμος το επιτρέπει ηλικιακά, θέλει ο doc να μεταφέρω 4.

Τώρα ανάλογα τι σοδειά θα έχουμε πάμε και βλέπουμε.😛

Την παντοφλίνα την βλέπω να έρχεται σφαίρα..

Αρα πάμε μαζί Μάρτιο θα σου κρατώ το χέρι αλλά απ το άλλο θα χω την παντοφλιτσα να σε χτυπώ που και που 

Τώρα θα πάρεις και τα άλλα 2 :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η BlackCat είπε:

Για να είμαι ειλικρινής ναι..

Δεν ξέρω βέβαια πως επιλέγονται οι μονάδες. Ίσως έχουν να κάνουν με την εξέλιξη κ το μέγεθος των ωαρίων.

Εγώ 1η-2η διέγερση πήγα με 1800 κάθε φορά και στην τελευταία στον Σφακ πήρα 1500 τώρα το τσέκαρα γιατί μου φα΄νηκε πολύ το δικό σου. Βεβαια εγώ είμαι χαμηλή ανταποκρίτρια ίσως παίζει ρόλο αυτό, δεν ξέρω.

Δεν νομίζω οτι η επιτροπή παρέχει παραπάνω, νομίζω οτι θεωρούν οτι το ανώτερο safe μονάδων είναι το 1800 και αυτό θα σου δώσουν στην πρώτη φορά.

Και θεωρώ ότι έτσι θα σε πάει και ο Μαστρομ. Σου έχει σχολιάσει τις προηγούμενες μονάδες σε κα΄νενα ραντεβού?

Μπορεί να λέω και μπαρούφες βέβαια.

Όχι, μέχρι τώρα κανένας δεν έχει σχολιάσει τις μονάδες. Η αλήθεια είναι ότι τη 2η φορά του είχα πει μήπως να τις μειωναμε αλλά επέμενε. Επίσης το είχα ψάξει λίγο και διαβασα μέχρι πεηπερ στο pubmed για το πως καθορίζονται οι δόσεις, όπου διαβασα ότι το ανώτερο που δίνεται σε Αμερική τουλάχιστον είναι 450 και ότι το 300 είναι κάπως στάνταρ για γυναίκες της ηλικίας μου και κάπως ησύχασα. Είμαι περίεργη τώρα όντως που το λες όμως να δω τι θα πει ο Μαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μόλις μπηκα να γράψω! Τα μεγάλα πνεύματα…

περάσαμε! Το λέω και χαίρομαι λες και πέρασα πανελλήνιες! Ξαφνικά α νιώθω λίγο παιδούλα, είναι μέχρι να ξαναδώ την αμη μου, θα μου περάσει 🤣

3.600 μονάδες θα μας δώσουν (υποθέτω εννοούν για τη μια προσπάθεια). Τώρα έχω ραντεβού με το γιατρο την επόμενη Πέμπτη να μου πει τι φάρμακα θα μου δώσει και να μου εξηγήσει αναλυτικά το πρωτοκολλο. Ελπίζω αφού έως τώρα έχω ανταποκριθείς στο μενοπουρ να μην μου το αλλάξει, θα μου φαινόταν λίγο ρισκο. Αντε να θέλει να μου αλλάξει λίγο τις μονάδες. Επίσης έχω απορία τί κάνουν στο καινουριο κέντρο, θέλουν τη 2η μέρα αιματολογικές ή υπέρηχο? Και μετά πότε πάλι?
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχω περάσει τη διαδικασία και σε άλλο κέντρο, θα μου φανεί περίεργο να αλλάξω κάποια πράγματα που πιστεύω ότι δούλευαν. Μέχρι που σκέφτηκα ότι αν ο καινούριος γιατρός δε θέλει αιματολογικές τη 2η μέρα, εγώ να πάω να τις κάνω μόνη μου κι ας τις πληρώσω. Τουλάχιστον να ξέρω πάνω κάτω πώς ξεκινάω…

επισης ακόμα περιμένω αποτελέσματα από το Έλενα. Την Τρίτη έχω ραντεβού και με ενδοκρινολόγο εκεί, οπότε θα πάω μια γύρα και από το αποβολών να δω αν έχουν βγει όλα και τι συμπεράσματα βγάζουμε κάνοντας τη σούμα. 
μεσα σε όλα μου βγήκε και μια μυκητίαση και βάζω κάτι υποθετα lomexin που μου είχανε περισσέψει. Ελπίζω να καθαρίσει άμεσα, μη βρεθώ να ξεκινάει ο κύκλος κι έχω ακόμα θέμα. 
εσυ @hope501 πως πας? Σε τι φάση ειστε? Έκανε τελικά ο άντρας σου εξετάσεις?

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Οκ άρα μου δίνουν 3.600 μονάδες για τις 2 φορές? Και αν ο γιατρός ας πουμε θεωρεί ότι πρέπει να παρω τώρα τις 2.400 (τόσες έπαιρνα με Σφακ) θα μου τις δώσουν και τις 2.400 τώρα αλλά για την επόμενη φορά θα μου λείψουν και θα πρέπει να βάλω το υπολοιπο μόνη μου?

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Μπράβο βρε @Lucia79 μου!! Τυχερά να είναι εύχομαι τα φαρμακακια που θα πάρεις!!

Όχι οι 3.600 μονάδες αντιστοιχούν και στις δύο φορές που δικαιουσαι με την ίδια απόφαση! 3600 & 3600 δηλαδή και τις δύο φορές. Η διαφορά είναι ότι αν σου περισσέψουν μονάδες από τη πρώτη φορά που θα πάρεις τα φάρμακα και ο γιατρός γράψει πχ στη βεβαίωση που θα σου δώσει ότι έμειναν 1000 μονάδες, τη δεύτερη φορά θα σου δώσουν 2.600 + 1000 που σου περίσσεψαν από τη πρώτη φορά. 

Να πω ακόμα για το menopur & pergoveris επειδή περιέχουν μέσα και LH ως φάρμακα η επιτροπή πλέον δεν δίνει αυτά τα δύο αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για να στα δώσει. Πάνω στην απόφαση που σου έδωσαν πρέπει να έχουν σημειώσει τι LH είχες στις εξετάσεις με τις οποίες πέρασες. Αν είναι πάνω από 2,5 νομίζω (δεν είμαι σίγουρη πόσο έχουν όριο ακριβώς)  ο γιατρός δεν μπορεί να σου γράψει αυτά τα δύο.. δεν θα στα δώσουν δηλαδή από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ.

@BlackCat μου ξέρεις πόσο σε αγαπώ αλλά ναι.. λες μπαρουφες! Σύ ειπας..! Μη παρεξηγηθώ ε;! 🤣🤣😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Ναι καθαρή είμαι! Εσύ τι νέα; Πως είσαι;

Σορρυ που σε ρώτησα κοριτσάκι μου .. ξες είναι λες μήπως δεν το είδαν ας το πω και ας είναι άχρηστη πληροφορία. Σε έχω στο μυαλό μου  . 

Καλά εδώ ηρεμία ευτυχως ηρέμησα ψυχολογικά αρκετά.  Και πλέον μόνο αισιοδοξία έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Τι είναι αυτό με τα μικρόβια κορίτσια το κολπικό επίχρισμα που περνούν; το κάνατε πριν την εμβρυομεταφορα;

Δεν ξέρω ακριβώς, κάπου το έχω διαβάσει μη ρωτάς που μετα την αποξεση διάβασα τοοοοοσαααα που λέω να δώσω για εμβρυολογος 1😀 ελεγε ότι υπάρχουν μικρόβια που μπορεί να ευθύνονται για αποβολές. 

Τωρα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη παντα έδινα ουρά.και πέρα εκεί έβλεπε και αυτά (δεν ξέρω αν τα έβλεπε όλα ή θέλει άλλες εξετάσεις) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια μου! 

Μπράβο βρε @Lucia79 μου!! Τυχερά να είναι εύχομαι τα φαρμακακια που θα πάρεις!!

Όχι οι 3.600 μονάδες αντιστοιχούν και στις δύο φορές που δικαιουσαι με την ίδια απόφαση! 3600 & 3600 δηλαδή και τις δύο φορές. Η διαφορά είναι ότι αν σου περισσέψουν μονάδες από τη πρώτη φορά που θα πάρεις τα φάρμακα και ο γιατρός γράψει πχ στη βεβαίωση που θα σου δώσει ότι έμειναν 1000 μονάδες, τη δεύτερη φορά θα σου δώσουν 2.600 + 1000 που σου περίσσεψαν από τη πρώτη φορά. 

Να πω ακόμα για το menopur & pergoveris επειδή περιέχουν μέσα και LH ως φάρμακα η επιτροπή πλέον δεν δίνει αυτά τα δύο αν δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για να στα δώσει. Πάνω στην απόφαση που σου έδωσαν πρέπει να έχουν σημειώσει τι LH είχες στις εξετάσεις με τις οποίες πέρασες. Αν είναι πάνω από 2,5 νομίζω (δεν είμαι σίγουρη πόσο έχουν όριο ακριβώς)  ο γιατρός δεν μπορεί να σου γράψει αυτά τα δύο.. δεν θα στα δώσουν δηλαδή από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ.

@BlackCat μου ξέρεις πόσο σε αγαπώ αλλά ναι.. λες μπαρουφες! Σύ ειπας..! Μη παρεξηγηθώ ε;! 🤣🤣😂😂😂😂

Εμ βλέπεις γιατί είσαι αντιπρόεδρος και εγώ ο πρόεδρος του Εδεσσαικού ?? 🤣🤣🤣

Χαίρομαι να με διορθώνεις μην πάρω και κόσμο στον λαιμό μου!

@Lucia79 τα εξηγεί η φίλη @Kiddo ορθότερα βεβαίως βεβαίως οπότε μάνα μου βουρ στο ψητό με όσες μονάδες σου πει ο γιατρός σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...