Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Αμ δε ξεπερνιέται..! Εκεί είναι το θέμα! Οι εμβρυολογοι στο εργαστήριο το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ελέγξουν μορφολογικά χαρακτηριστικά του σπερματοζωαρίου, να τηρούνται τα πρότυπα δηλαδή, οπτικά και μόνο. Το αν το σπερματοζωάριο το οποίο θα επιλέξουν για γονιμοποίηση έχει ή όχι κατάτμηση στην αλυσίδα του DNA δεν μπορούν να το γνωρίζουν ούτε και να το ελέγξουν εκείνη τη στιγμή μπορούν! Για αυτό λοιπόν ελέγχουμε από πριν το ποσοστό κατακερματισμού του σπέρματος ώστε αν χρειάζεται να γίνει κατάλληλη λήψη θεραπευτικής αγωγής (με αντιοξειδωτικά κατά κύριο λόγο) που θα δώσει εξειδικευμένος ανδρολόγος ανά περίπτωση ώστε να μειωθεί το ποσοστό κατακερματισμού και κατ'επεκταση να μειωθεί η πιθανότητα του να επιλεγεί στο εργαστήριο ένα σπερματοζωάριο με κατάτμηση του DNA.

Για να στο πω και πιο απλά.. είναι σα να παίζεις ρουλέτα! Έχεις 61% πιθανότητες (αναφέρω το ποσοστό που είπες) να σου κάτσει το μαύρο και 39% το κόκκινο, είσαι διατεθειμένη να ποντάρεις ότι έχεις και δεν έχεις (τα λεφτά σου, την υγεία σου, τα όνειρα σου κτλ) στο μαύρο και ότι γίνει; Δεν λέω, οι πιθανότητες στατιστικά είναι με το μέρος σου.. αλλά θα πονταρες; Και τι θα επέλεγες να κάνεις αν σου έλεγα ότι αν περίμενες 3 γύρους (3 μήνες θεραπείας λέω πχ) οι πιθανότητες να σου κάτσει το μαύρο θα αυξάνονταν στο 85% και να σου κάτσει κόκκινο 15%; Θα επέλεγες να ποντάρεις τότε καλύτερα; Ποια θεωρείς είναι καλύτερη επένδυση των αποθεμάτων που έχεις; Δεν χρειάζεται φυσικά να απαντήσεις σε εμένα τώρα.. ως τροφή για σκέψη το αναφέρω για να βοηθήσω..

Και εννοείται αυτός είναι ένας μόλις παράγοντας από τους τόσους που παίζουν ρόλο.. για αυτό λέμε να "κυκλώνουμε" σωστά το θέμα της υπογονιμότητας εξ'αρχής, με τις κατάλληλες ειδικευσεις γιατρών, τις κατάλληλες εξετάσεις και τις τυχόν απαραίτητες περαιτέρω θεραπείες ώστε να προχωρήσουμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις στην προσπάθεια μας αυτή της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής ώστε όσο γίνεται να έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας.

Υ.Γ. Καραμέλα έχει γίνει πια από τους γιατρούς ότι όλα τα του σπέρματος ξεπερνιουνται με εξωσωματική.. Νισάφι πια! Το σπέρμα έχει την ευθύνη του 50% της έκβασης μιας προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης! Δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο..! @Παρασκευαιδου δεν το λέω για εσένα κοπέλα μου τώρα αυτό, μη με παρεξηγείς.. με τους γιατρούς (εξωσωματικούς) έχω κουραστεί που μειώνουν τη συνεισφορά του ανδρικού παράγοντα στη διαδικασία φουσκώνοντας τα μυαλά σε ζευγάρια, τσεπωνοντας χιλιάρικα και γεμίζοντας τη γυναίκα με ορμόνες επιβαρύνοντας την υγεία της χωρίς να έχουν ελέγξει ποτέ ενδελεχώς το σπέρμα γιατί "έλα μωρέ και τι έγινε, αφού όλα ξεπερνιουνται"!! Μακάρι να ήταν έτσι πραγματικά.. και εγώ να ήμουν ήδη έγκυος.. 😖

Υ.Γ.2 Λίγο προσοχή κορίτσια μου με "γιατρούς" των social..! Στη ταυτότητα και στο διαδίκτυο ότι δηλώσεις είσαι άλλωστε, μη το ξεχνάμε.. αλλά και πάλι, κανένας σοβαρός γιατρός πιστεύω που σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη που υπηρετεί δεν θα καθήσει να κάνει γνωματεύσεις και να δώσει ιατρικές συμβουλές ή έστω την άποψη του μέσω social media.. απλά συστήνω προσοχή.. αυτό.

Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα..👊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Κορίτσια λέτε για difi  και σε μια ομάδα στο φμπ ένας γιατρός έγραψε "Το αποτέλεσμα που πήρατε στην συγκεκριμένη εξέταση με απλά λόγια σημαίνει ότι το 39% των σπερματοζωαρίων έχουν κατακερματισμό της μιας έλικας του DNA 🧬 . Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει διαθέσιμο το υπόλοιπο 61% για να το επιλέξουν οι Εμβρυολόγοι και να προχωρήσουν σε μικρογονιμοποίηση. Υπάρχουν τρόποι να απομονωθούν σπερματοζωάρια που ενδεχομένως να μην έχουν προβλήματα αλλά έγκειται στις εργαστηριακές διαδικασίες του κάθε Εμβρυολογοκού εργαστηρίου. " και αναρωτιέμαι εγώ αρα ποιος ο λόγος ένα ζευγάρι που πάει για εξωσωματική θα πρέπει να κάνει την δαπανηρη εξέταση όταν με μικρογονιμοποιηση ξεπερνιέται;  🤔🤔

Δε Ξεπερνιέτα δυστυχως κ χρειαζεται οπωσδήποτε κατα τη γμωμη μου κ απορω κ εγω που δε το λενε οι γιατροι .,εμεις ειχαμε πολυ καλό σπερμα και παλι μας το ζηταγε..στο a-lab τη καναμε ..δεν ηταν παρα πολυ ακριβη 130 περιπου αν θυμαμαι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2021 at 1:12 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, είχα σήμερα το ραντεβού στο τμήμα αποβολών και είπα να γράψω εντυπώσεις για να ξέρουν οι επόμενες τι να περιμένουν ( @Luna777. @hope501 Και δεν ξέρω και ποια άλλη ακολουθεί)..

Λοιπον, στην είσοδο δεν ελέγχουν τπτ, δηλαδή δεν μου ζήτησαν ούτε πιστοποιητικό ούτε τεστ. Μπαίνουμε στο χώρο του νοσοκομείου , ακολουθούμε το δρόμο και στο τέλος του στρίβουμε λίγο δεξιά για να βρούμε το κτίριο Μαρικα Ηλιαδη. Εκεί στο ισόγειο παίρνουμε νούμερο να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αυτό παίρνει πολύ ώρα, εγώ δλδ είχα ραντεβού στις 9, πήρα το χαρτάκι μου στις 8.15 και τελικά τα στοιχεία μου τα έδωσα ακριβώς 9. Οπότε να πάτε περίπου 45 λεπτά νωρίτερα από την ώρα του ραντεβού. Αφού τελείωσα με τα στοιχεία και μου έδωσαν κάτι χαρτιά, κατέβηκα στο υπόγειο του ίδιου κτιρίου που είναι το κέντρο αποβολών. Χτύπησα την πόρτα και έδωσα το ένα χαρτι που μου είχαν δώσει στο ισόγειο και περίμενα έξω άλλα 5 το πολύ λεπτά και μετά με φώναξαν. Δηλαδή δεν έχει αναμονή, μπαίνεις σχεδόν κατευθείαν.
Το ραντεβού κράτησε πάνω από 1.5 ώρα όπου με ρώτησαν ιστορικό, για τις προσπάθειες που έχουμε κάνει και είδαν αναλυτικά όλες τις εξετάσεις που είχα (σε ξεχωριστό ντοσιέ για μένα και για το σύζυγο για να τα βρίσκουμε εύκολα). Δεν ξέρω πως ήταν παλιά αυτή η Τσεκούρα που έχω ακούσει εδώ να λένε καλά λόγια, πάντως η Οικονομόπουλου που είναι τώρα είναι γλυκύτατη και υπεραναλυτικη, ακούει προσεκτικά και απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις. 

Εγω επειδή έχω ήδη κάνει αρκετές εξετάσεις, δε μου έδωσε παρά πολλές ακόμα, θα ξαναπάω όμως σε 14 μέρες για αιματολογικές και την άλλη βδομάδα για αναλυτικό υπέρηχο. Προς το παρόν μου είπε ότι δεν βλέπει κάποιο σοβαρό λόγο που να εμποδίζει την εμφύτευση, το απέδωσε πιο πολύ στην τύχη αλλά φυσικά πρέπει να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις, ακόμα είναι νωρίς. Επέμεινε στο να βάλω ένα ταβάνι στις διεγέρσεις, δηλαδή επειδή έχω κάνει ήδη 3 και της είπα ότι ετοιμάζομαι για 4η μου είπε να προσανατολιζομαι να μην πάω πάνω από εκεί. Ήταν αντίθετη στο σχήμα αντιβιώσεων που είχα πάρει για την ενδομητριτιδα και στις εγχυσεις αντιβίωσης στη μήτρα που έκανα (το ήξερα άλλωστε ότι θα είναι αντίθετη από συζητήσεις εδώ μέσα) αλλά θεωρεί καλό ότι τουλάχιστον δεν έκανα παρά πολλές. Επίσης θεώρησε ακραίο το ότι ο προηγούμενος γιατρός μας είχε κόψει τις επαφές για να μην ξανακυλήσω κανενα μικρόβιο. Ως προς τη νέα υστεροσκοπηση και βιοψία είπε ότι θεωρούν πως η καλλιεργεια κολπικού υγρού αρκεί, αλλά ήταν θετική στη νέα υστεροσκοπηση για να ελεγχθεί η μήτρα μήπως υπάρχουν συμφευσεις ή άλλα πράγματα που εμποδίζουν. Της είπα ότι ο καινούριος γιατρός θα μου κάνει καλλιεργεια, το θεώρησε καλό. Τώρα εάν αυτή η καλλιεργεια δείξει μικροβιο θα το συζητήσω μαζί της εάν θα παρω αντιβίωση, δε θα ακούσω μόνο τον εξωσωματιστη. 
Εδωσε βάρος στα προβιοτικά, ότι είναι καλό να παίρνουμε σε συνδυασμό με γιαούρτι με πέτσα και κεφιρ και στη βιταμίνη d. Για διατροφή δεν μου είπε πολλές λεπτομέρειες αλλά θα ξανά ρωτήσω όταν πάω για τις αιματολογικές. Πάντως ο προσανατολισμός της ήταν ότι πρέπει να είμαστε υγιείς σωματικά και ψυχολογικά, να μη μας γινετια εμμονή η εξωσωματική και βέβαια ότι ο παράγοντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο και ότι σε πολλές περιπτώσεις δυστυχώς δε μπορούν να απομονώσουν ή να εντοπίσουν τον ένα και μοναδικό παράγοντα στον οποίο να οφείλονται οι μή εμφυτευσεις. Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει και στην περίπτωση μας. 
Εμενα προσωπικά με βοήθησε πολύ η συζήτηση, μετά από καιρό ένιωσα να μιλάω με καποιον λογικό άνθρωπο γιατί τους εξωσωματιστες δυστυχώς δεν τους βρίσκω και πολύ λογικούς τελικά. Φυσικά δεν χαίρομαι που ξέρω ότι έχω μόνο μια προσπάθεια ακόμα αλλιώς τίποτα, ούτε που μπορεί να μην ανακαλύψω τίποτα νέο με αυτές τις εξετάσεις και να μου πουν πάλι τυχαίο. Όμως όπως σοφά έχει πει και η @BlackCat αν αναλογιστούμε ποσο σοβαρά πράγματα μπορεί να διαγνώσουν εκεί, τότε ναι πρέπει να χαιρόμαστε όταν δεν μας βρίσκουν τίποτα. Αυτό μου είπε η Οικονομόπουλου φεύγοντας. Να σκέφτεσαι ότι δεν φταις και ότι είσαι υγιής. 
 

α και ξεχασα, ένα μεγάλο ευχαριστώ στην @troiaπου επιμένει τόσο καιρό εδώ μέσα και γράφει για αυτό το ιατρείο. Πραγματικά αξίζει τον κόπο. 

Χαίρομαι που σου άρεσε το συγκεκριμένο ιατρείο και η γιατρός και ακόμα περισσότερο χαίρομαι που προς το παρόν δεν σου βρήκε κάποιον σοβαρό ανασταλτικό παράγοντα. Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά και με τη @BlackCatότι πολλές φορές πάμε εκεί με την ελπίδα ότι θα μας βρουν κάτι, αλλά έχω πρόσφατο το παράδειγμα συγγενικού μου προσώπου που πήγε εκεί μετά από αποβολή και της βρήκαν κάποιο αρκετά σοβαρό αυτοάνοσο, αν αναλογιστούμε τι μπορεί να βρούμε στη διερεύνηση της υπογονιμότας θα λέμε πάλι καλά που είμαστε υγιείς και ας μην έχουμε καταφέρει ακόμα να κάνουμε παιδάκι....

Την επόμενη φορά που θα τη δεις, πες της να σου μιλήσει πιο αναλυτικά περί διατροφής, τουλάχιστον η Τσεκούρα το υπερανάλυε αυτό το θέμα, πιστεύω ότι το ίδιο θα κάνει και η Οικονομοπούλου αν της το ζητήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια,

λοιπόοοοοον....πήγα χθες το πρωι στον ουρολόγο/ανδρολόγο και σε δυο γιατρούς εξωσωματιστές.

Να τα πάρουμε τώρα απο την αρχή..

Το πρωι πηγε ο σύζυγος με την καλλιέργεια σπέρματος στον ουρολόγο και του είπε εκείνος, πως το 80-90% έχουν στο σπέρμα E-Coli και πως είναι σύνηθες φαινόμενο, διότι το έχουμε ουτως η αλλιώς στο σώμα μας. Μπορεί να κολλήσεις απο παντού... και απο τον ίδιο σου τον εαυτό, διότι το βακτηρίδιο που βρίσκεται στο έντερο μπορει να μεταφερθει πηγαίνοντας τουαλετα. Του είπε πως πρέπει να πάρει μια αντιβίωση και τις βιταμίνες spermact (τις οποίες φέρνει συγκεκριμένη γυναίκα) (κάποιες κοπέλες εδω έχουν ξαναπει για το συγκεκριμένο), να πάρει και μισό serpafar και πως μπορεί να κάνει οξειδωτικό και dna αλλά δεν είναι απαραίτητο για την εξωσωματική, διότι επιλέγουν από όλα τα σπερματοζωάρια μόνο τα καλά, αναλόγως πόσα ωάρια έχεις. 

Το απόγευμα πήγα σε δυο γιατρούς που ασχολούνται χρόνια με εξωσωματική και με όλο το θέμα της γονιμότητας σε γυναίκες στα 40. Και οι δυο μου είπαν ένα πράγμα και βασικά ακριβώς το ίδιο...... τους είπα για όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει, ο ένας είδε λίγο πιο εξονυχιστικά τους φακέλους μας, τα κατέγραψαν και μου είπαν πως ο λόγος που δυσκολεύομαι να μείνω και να κρατήσω ειναι στην ουσία ένας..... το 40!!!!

Μου εξήγησαν πως ότι και να πούμε, μια γυναίκα στα 40 δυσκολεύεται πιο πολυ απο μια γυναίκα πιο νεα σε ηλικία. Μου είπαν πως δεν χρειάζεται να κάνει ο συζυγος οξειδωτικό και dna, διότι από τα χιλιάδες σπερματοζωάρια θα χρησιμοποιήσουν, όσα ωάρια βγάλω. Και οι δυο είπαν πως έπρεπε να τα αφήναν την προηγούμενη να γίνουν βλαστοκύστες, και πώς θα έπρεπε να σκεφτούμε και τον προεμφυτευτικό έλεγχο. Και οι δυο θεώρησαν πως δεν πρέπει να πάρει βιταμίνες ο συζυγος, ου΄τε το serpafar.

Ο ένας απο τους δυο είπε επίσης πως, πριν την ετ χρειάζεται να μου κάνουν προγεστερώνη και οιστραδιόλη και αν η προγεστερώνη δεν δείξει κάτι επιθυμητό, δεν κάνουμε ετ, αλλά πάμε για τον επόμενο μήνα.

Και όλοι είπαν πως ελεύθερο γουτσου γουτσου γίνεται παρ'όλο το E-Coli γιατί δεν μπαίνει το βακτηρίδιο στο ωάριο. Και δεν υπάρχει θέμα αν μείνω φυσιολογικά εγκυος.

Πάντως σε σχέση με τον τωρινό μου γιατρό φαίνεται πως η εμπειρία είναι το παν. Έχω κλείσει στις 16 άλλο ένα ραντεβού σε έναν αλλoν και αποφασίζουμε που θα καταλήξουμε....

 

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 

Το μόνο που έχω να σου πω είναι έκαστος στο είδος του! Τη γνώμη των εξωσωματικών γιατρών (γυναικολόγων δηλαδή) που έχουν για το σπέρμα, μπαινάκης βγαινακης! Θα ακούσετε το γυναικολόγο για εσένα και ότι αφορά της εξωσωματικής και τον ανδρολόγο για το σπέρμα! 

Για το κατακερματισμό τα έγραψα και παραπάνω ακριβώς.. τώρα ότι πιστεύετε εσείς καλύτερα θα κάνετε..!

Το Serpafar αλήθεια.. γιατί σας το έδωσε; Σας εξήγησε; Έχετε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων μήπως..; Συγχωρα με αν έχεις ξαναγράψει και δεν το θυμάμαι..

Το spermact είναι ιταλικό σκεύασμα και μπορείς να το βρεις σε φαρμακεία της Ιταλίας γύρω στα 20€+ περίπου και δεν θυμάμαι τώρα έξοδα αποστολής. Κάνε την αναζήτηση σου στα ιταλικά με ανάλογες λέξεις κλειδιά και ψάξε σε φαρμακεία που έχουν δυνατότητα αποστολής σε Ε.Ε. και Ελλάδα πόσο το δίνουν.. Πριν χρόνια που το είχα ψάξει ήταν γύρο στα 16-18€ πρόσφατα που το έψαξα, για άλλη κοπέλα, το βρήκα στα 20€-24+ εκεί.. πάρε φυσικά και στο τηλέφωνο που σας έδωσε και ανάλογα με το τι σας συμφέρει καλύτερα πράττετε!

Για το e-coli και εγώ αυτά γνωρίζω που σας είπε.. σίγουρα δεν χρειάζονται πολύμηνες βαριές αντιβιωσεις..!

😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου! 

Το μόνο που έχω να σου πω είναι έκαστος στο είδος του! Τη γνώμη των εξωσωματικών γιατρών (γυναικολόγων δηλαδή) που έχουν για το σπέρμα, μπαινάκης βγαινακης! Θα ακούσετε το γυναικολόγο για εσένα και ότι αφορά της εξωσωματικής και τον ανδρολόγο για το σπέρμα! 

Για το κατακερματισμό τα έγραψα και παραπάνω ακριβώς.. τώρα ότι πιστεύετε εσείς καλύτερα θα κάνετε..!

Το Serpafar αλήθεια.. γιατί σας το έδωσε; Σας εξήγησε; Έχετε χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων μήπως..; Συγχωρα με αν έχεις ξαναγράψει και δεν το θυμάμαι..

Το spermact είναι ιταλικό σκεύασμα και μπορείς να το βρεις σε φαρμακεία της Ιταλίας γύρω στα 20€+ περίπου και δεν θυμάμαι τώρα έξοδα αποστολής. Κάνε την αναζήτηση σου στα ιταλικά με ανάλογες λέξεις κλειδιά και ψάξε σε φαρμακεία που έχουν δυνατότητα αποστολής σε Ε.Ε. και Ελλάδα πόσο το δίνουν.. Πριν χρόνια που το είχα ψάξει ήταν γύρο στα 16-18€ πρόσφατα που το έψαξα, για άλλη κοπέλα, το βρήκα στα 20€-24+ εκεί.. πάρε φυσικά και στο τηλέφωνο που σας έδωσε και ανάλογα με το τι σας συμφέρει καλύτερα πράττετε!

Για το e-coli και εγώ αυτά γνωρίζω που σας είπε.. σίγουρα δεν χρειάζονται πολύμηνες βαριές αντιβιωσεις..!

😘

Ναι το διάβασα μετά το δικό σου το απο πάνω. 

Ήταν πρωι και απλά ήθελα να σας ενημερώσω, όπως είχα πει. Περιμένω να παω και στο Έλενα να δω τι θα μου πουν και επίσης στον άλλον γιατρό. Εμείς λέμε την αντιβίωση να την παρουμε και τώρα και όχι πριν την ωοληψία η οποία δεν ξέρω ακόμα πότε θα είναι. Στον ίδιο που πήγες και εσύ ουρολόγο πήγα. Δεν ξέρω γιατί του το έγραψε. Δεν ξέρω αν ρώτησε και ο σύζυγος. Απλά όπως του είπε του γιατρού "η γυναίκα μου τα κανονίζει όλα και εγώ ακολουθώ και κάνω ότι μου λέει και παω όπου μου πει".. όσο για τις βιταμίνες ήδη το κοίταξα 🤪 αμέσως τα κοιτάζω αυτά γιατί τα συστατικά παίζουν ρόλο. Μπορεί τα ΄ίδια συστατικά να είναι σε άλλη εταιρία. Θα το κοιτάξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα ενδοκρινολόγο,,,,να μη λέτε!!!!! 

Απίστευτος, εξαιρετικός, αναλυτικός,,,,και μου είπε πως είμαι καλύτερα και από όποιον δεν έχει θυρεοειδή. Παρόλα αυτά θα βγούν και τα αντισώματα (μάλλον αυτά τα antitpo που λέτε εσείς είναι) τη Δευτέρα και θα έχει καλύτερη εικόνα. Ούτε όζους ούτε τίποτα....πάει και αυτό! 

Nextttttttttttttt !!!!🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Ναι το διάβασα μετά το δικό σου το απο πάνω. 

Ήταν πρωι και απλά ήθελα να σας ενημερώσω, όπως είχα πει. Περιμένω να παω και στο Έλενα να δω τι θα μου πουν και επίσης στον άλλον γιατρό. Εμείς λέμε την αντιβίωση να την παρουμε και τώρα και όχι πριν την ωοληψία η οποία δεν ξέρω ακόμα πότε θα είναι. Στον ίδιο που πήγες και εσύ ουρολόγο πήγα. Δεν ξέρω γιατί του το έγραψε. Δεν ξέρω αν ρώτησε και ο σύζυγος. Απλά όπως του είπε του γιατρού "η γυναίκα μου τα κανονίζει όλα και εγώ ακολουθώ και κάνω ότι μου λέει και παω όπου μου πει".. όσο για τις βιταμίνες ήδη το κοίταξα 🤪 αμέσως τα κοιτάζω αυτά γιατί τα συστατικά παίζουν ρόλο. Μπορεί τα ΄ίδια συστατικά να είναι σε άλλη εταιρία. Θα το κοιτάξω...

Καλά έκανες! Ρώτα και στο Έλενα όταν πάς περί αντιβίωσης & e-coli να δείς τι θα σου πουν και εκεί..

Γενικότερα δεν χρειάζεται αντιβίωση πάντως κάθε φορά που ανευρίσκεται το e-coli να ξέρεις.. σας το έδωσε για πριν την εξωσωματική ώστε το σπέρμα που θα χρησιμοποιηθεί τότε να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" από μικρόβια γίνεται. Αν θέλεις τη ταπεινή μου γνώμη κάντε αυτό που σας είπε.. το e-coli ειδικά είναι ένα μικρόβιο που κολλάει πολύ πολύ εύκολα αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συνέχεια αντιβίωση γιατί έτσι θα γίνει πιο ανθεκτικό το μικρόβιο. Καλύτερα να τη πάρει μια φορά λοιπόν εκεί που χρειάζεται, πριν την εξωσωματική δηλαδή..

Θαρραλέα σε βρίσκω πάντως!! Αφού τον άφησες να πάει μόνο του...😂😂😂😂 Αν τον αφήσω να πάει μόνος του ικανοί είναι να μιλήσουν περισσότερο για δουλειές/οικονομικά/πολιτική παρά για αυτά που πρέπει!! Όχι ότι θα θυμάται μετά και τι είπαν.. οπότε 1000φορες να πάω εγώ μόνη μου στον ουρολόγο παρά ο άντρας μου.. και ας τον λέει μετά ήρωα τον δικό μου! Δεν με πειράζει..! 😂😂😂😂😂

Πως του φάνηκε αλήθεια ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η condios είπε:

Κορίτσια πήγα ενδοκρινολόγο,,,,να μη λέτε!!!!! 

Απίστευτος, εξαιρετικός, αναλυτικός,,,,και μου είπε πως είμαι καλύτερα και από όποιον δεν έχει θυρεοειδή. Παρόλα αυτά θα βγούν και τα αντισώματα (μάλλον αυτά τα antitpo που λέτε εσείς είναι) τη Δευτέρα και θα έχει καλύτερη εικόνα. Ούτε όζους ούτε τίποτα....πάει και αυτό! 

Nextttttttttttttt !!!!🤣

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!! Πολύ χαίρομαι! Άντε με το καλό να βγουν super και τα αποτελέσματα των αντισωμάτων!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τι εννοείς με το αρνητικό και το ενδομήτριο; σε έχασα λιγακι. Στις αποβολές έκανες ενεση για τα ρέζους.  Και εγώ έχω 0- και έκανα και το 2017 αλλά και τώρα. 

Αρα φίλη μου μάλλον  πρέπει λιγακι να δείτε γιατί πιο νωρις έχουμε θεματα; ρώτησες εάν μπορείτε να διορθώσετε έστω και λιγακι τη μήτρα? 

Σου μιλάει το παιδί που μεγάλωσε σε δικερη μήτρα , τώρα ξέρω και το λόγο που σε έχω πάντα στο μυαλό μου :-*

Γεια σου κορίτσι, τι κάνεις; Εγώ έχω ίδια ομάδα αίματος με το σύζυγο 0 θετικό. Αντιπηκτικές έκανα προληπτικά στο πλαίσιο της εξωσωματικής όχι για κάποιον ειδικό λόγο. Τ΄ώρα αυτός ο νέος γιατρός που είδαμε την Τετάρτη δεν ενοχοποιεί τη μήτρα για αρχικού σταδίου αποβολές και  θέλει να κάνουμε ανοσολογικό έλεγχο. Απλά εγώ αναρωτιέμαι αν όντως δεν ήμουν ως οργανισμός φιλική για το έμβρυο πως έκανα εμφύτευση και ειδικά στην πρώτη κύηση πήγα και 14η εβδομαδα; Αυτό μόνο,  μήτρα ωστόσο δεν φτιάχνει μου το απέκλεισε και αυτός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Καλά έκανες! Ρώτα και στο Έλενα όταν πάς περί αντιβίωσης & e-coli να δείς τι θα σου πουν και εκεί..

Γενικότερα δεν χρειάζεται αντιβίωση πάντως κάθε φορά που ανευρίσκεται το e-coli να ξέρεις.. σας το έδωσε για πριν την εξωσωματική ώστε το σπέρμα που θα χρησιμοποιηθεί τότε να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" από μικρόβια γίνεται. Αν θέλεις τη ταπεινή μου γνώμη κάντε αυτό που σας είπε.. το e-coli ειδικά είναι ένα μικρόβιο που κολλάει πολύ πολύ εύκολα αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται συνέχεια αντιβίωση γιατί έτσι θα γίνει πιο ανθεκτικό το μικρόβιο. Καλύτερα να τη πάρει μια φορά λοιπόν εκεί που χρειάζεται, πριν την εξωσωματική δηλαδή..

Θαρραλέα σε βρίσκω πάντως!! Αφού τον άφησες να πάει μόνο του...😂😂😂😂 Αν τον αφήσω να πάει μόνος του ικανοί είναι να μιλήσουν περισσότερο για δουλειές/οικονομικά/πολιτική παρά για αυτά που πρέπει!! Όχι ότι θα θυμάται μετά και τι είπαν.. οπότε 1000φορες να πάω εγώ μόνη μου στον ουρολόγο παρά ο άντρας μου.. και ας τον λέει μετά ήρωα τον δικό μου! Δεν με πειράζει..! 😂😂😂😂😂

Πως του φάνηκε αλήθεια ο γιατρός;

🤣😂🤣😂🤣😂 δεν καταλαβες....... χαχαχα του έδωσα τον φάκελο του και έγραψα μια κόλλα Α4 με τα πάντα όλα. Την έβαλα με συνδετήρα στο ντοσιέ και όταν του έδωσε τον φάκελο να δει τις εξετάσεις είδε και το δικό μου χαρτί...😂😂 του είπε "οργανωμένη η γυναίκα με όλα βλέπω" χαχαχαχα και εκει του έδωσε την απάντηση που σου έγραψα πριν... χαχαχαχα.... σιγα αλλιώς μην τον άφηνα....χαχαχαχαχα γι'αυτό και τον "μάλωσα" που δεν ρώτησε πως να κάνουμε γουτσου γούτσου με μικρόβιο. Όταν τον ΄ρωτησα πως του φάνηκε μου είπε "μια χαρα"😂 βλέπεις, δεν λεει πολλα το αγορι😂

Πιστεύω πως η φύση προνοεί και όντως δεν αφήνουν τα μικρόβια να περάσουν όπως μου το εξήγησε μια φίλη απο άλλον τομέα ιατρικής. Γιατί όπως είπε και ο δεύτερος γιατρός... πριν το ανακαλύψουν πως έμενα όλοι έγκυος και στον πόλεμο αλλά και στις 3οκοσμικές χώρες που δεν έχουν ιατρική περίθαλψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

🤣😂🤣😂🤣😂 δεν καταλαβες....... χαχαχα του έδωσα τον φάκελο του και έγραψα μια κόλλα Α4 με τα πάντα όλα. Την έβαλα με συνδετήρα στο ντοσιέ και όταν του έδωσε τον φάκελο να δει τις εξετάσεις είδε και το δικό μου χαρτί...😂😂 του είπε "οργανωμένη η γυναίκα με όλα βλέπω" χαχαχαχα και εκει του έδωσε την απάντηση που σου έγραψα πριν... χαχαχαχα.... σιγα αλλιώς μην τον άφηνα....χαχαχαχαχα γι'αυτό και τον "μάλωσα" που δεν ρώτησε πως να κάνουμε γουτσου γούτσου με μικρόβιο. Όταν τον ΄ρωτησα πως του φάνηκε μου είπε "μια χαρα"😂 βλέπεις, δεν λεει πολλα το αγορι😂

Πιστεύω πως η φύση προνοεί και όντως δεν αφήνουν τα μικρόβια να περάσουν όπως μου το εξήγησε μια φίλη απο άλλον τομέα ιατρικής. Γιατί όπως είπε και ο δεύτερος γιατρός... πριν το ανακαλύψουν πως έμενα όλοι έγκυος και στον πόλεμο αλλά και στις 3οκοσμικές χώρες που δεν έχουν ιατρική περίθαλψη. 

😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Τώρα μάλιστα..! Έτσι ναι, το καταλαβαίνω!! 🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂🤣🤣

Μωρέ μια χαρά περνάνε όλα τα μικρόβια..! Αλλά για αυτό θέλουμε κιόλας να έχουμε υγιές το μικροβιωμα στη μήτρα γιατί αυτά τα καλά βακτήρια που βρίσκονται εκεί είναι που "πολεμάνε" τα κακά βακτήρια που εισέρχονται με αποτέλεσμα να αποφεύγονται τυχόν λοιμώξεις και να διατηρείται έτσι η υγεία μας! Να κάνετε κοπέλα μου και γουτσου γουτσου αγκαλίτσες και ακροβατικά με κολασμένα φιλιά και το βιβλίο του Κάμα Σούτρα όλο άμα γουστάρετε! Δεν σας εμποδίζει κάπου το μικρόβιο! 

Και ο δικός μου έχει ένα άλλο μικρόβιο (κάτι με -κόκκο είναι αλλά δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή) και όσες φορές έκανα εγώ καλλιέργεια ήταν πάντα καθαρή! Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι! Κανένας γιατρός δεν μας απαγόρευσε τις επαφές..!  Πριν τη βιοψία/ωοληψία θα πάρει και ο δικός μου ελαφρά αντιβίωση για να είναι όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" γίνεται το γενετικό υλικό που θα βρεθεί (ΑΝ βρεθεί..) για την εξωσωματική γονιμοποίηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην ομάδα .. σας διαβάζω καθημερινά και ενημερώνομαι .. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας .. μήπως γνωρίζετε κάποια Ενδοκρινολόγο Κύησης (για Αθήνα αναφέρομαι!).. Βρίσκομαι στην 12 εβδ και η tsh μου εχει πάρει την ανηφόρα .. πέρυσι έκανα θυροειδεκτομη και ενώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν σταθερά στο 0,57 ακόμη και κατα τη διάρκεια της εξωσωματικης και τωρα έφτασε στο 8 με δόση Τ4 των 300mg.. Εχω εμπιστοσύνη στην ενδοκρινολόγο μου αλλα θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη .. ευχαριστω θερμα σε όσες μπορείτε να με βοηθήσετε .. 💛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν δεν σου προχωράει κανένα έμβρυο σε βλαστοκυστη, λένε πως ευθύνεται το σπέρμα. Δεν σας έχουν βάλει ποτέ να κάνετε dfi? Μου κάνει τρομερή εντύπωση καθώς είναι βασική εξέταση. 

Ούτε που ξέρω Γιάννα μου τι εξέταση είναι αυτή.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει με τους εξωσωματικους είναι ότι δείχνουν βάση στην γυναίκα και όχι τόσο στον άντρα.

Θες να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την συγκεκριμένη εξέταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mari84 είπε:

Ούτε που ξέρω Γιάννα μου τι εξέταση είναι αυτή.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει με τους εξωσωματικους είναι ότι δείχνουν βάση στην γυναίκα και όχι τόσο στον άντρα.

Θες να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την συγκεκριμένη εξέταση?

Σου κάνω copy paste απο ίντερνετ.

"Το υψηλό επίπεδο κατακερματισμού του DNA στα κύτταρα του σπέρματος, μπορεί να αποτελέσει αιτία ανδρικής υπογονιμότητας που οι συμβατικές εξετάσεις - συγκέντρωση σπερματοζωαρίων, ανάλυση κινητικότητας, εκτίμηση μορφολογίας - δεν μπορούν να ανιχνεύσουν." 

ο υψηλός βαθμός κατακερματισμού του DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να επηρεάσει τις αρχικές διαιρέσεις και τον σχηματισμό βλαστοκύστης, εφόσον το πατρικό γονιδίωμα (DNA) είναι ενεργοποιημένο (switched on)

Τα επίπεδα κατακερματισμού του DNA συνδέονται στενά με τα ποσοστά αποβολών μετά από IUI, IVF και ICSI καθώς και τα ποσοστά κύησης

Ο κατακερματισμός του DNA είναι σημαντικά υψηλότερος σε υπογόνιμους άνδρες

Άνδρες με κακές παραμέτρους σπέρματος είναι πιο πιθανό να έχουν υψηλό βαθμό κατακερματισμού του DNA

Υψηλός βαθμός κατακερματισμού του σπερματικού DNA, μπορεί να βρίσκεται επίσης και σε άνδρες με φυσιολογικές παραμέτρους του σπέρματος". 

 

Δεν νοείται σε φάση εξωσωματικης, με το φτωχό κι αδαες μυαλό μου, να μην εξετάζουν κανονικά το σπέρμα. Ακόμη κι αυτό που έχει καλές τιμές στο σπερμοδιαγραμμα! 

Δηλ τόσες χιλιάδες ευρώ ξοδεύονται... Εκεί γιατί δεν εμμένουν? Μόνο την ποιότητα των ωαρίων έχουν μάθει ως καραμέλα να χρησιμοποιούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mari84 είπε:

Ούτε που ξέρω Γιάννα μου τι εξέταση είναι αυτή.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει με τους εξωσωματικους είναι ότι δείχνουν βάση στην γυναίκα και όχι τόσο στον άντρα.

Θες να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την συγκεκριμένη εξέταση?

Επειδή είμαστε πολλές καμμενες από σπερμα κ φυσάμε κ το γιαούρτι θα σου πρότεινα να βρείτε εξειδικευμένο ουρολόγο να κάνει φύλο και φτερό το σπερμα.

Ξεχαστε τι έχουν πει οι γυναικολόγοι κ το κέντρο μέχρι τώρα για το σπερμα και πάρτε καθοδήγηση από ουρολόγο και εξετάσεις σε εξειδικευμένα κέντρα για ανδρικό παράγοντα όχι απλά μικρόβιολογικα τύπου Βίο..κη.

Ο γυναικολόγος στα δικά του χωράφια το σπερμα δεν είναι χωράφι του. Ναι ξεπερνιούνται κάποια πράγματα αλλά θέλει σωστο κύκλωμα το θέμα όταν υπάρχουν αποτυχίες στην σειρά!

Το ωάριο δείχνει την δυναμική του με την γονιμοποίηση κ την εξέλιξη σε 3ημερων μετά για βλαστοκύστη μπαίνει στο παιχνίδι το σπερμα!

100 γυναικολόγους να ρωτήσεις οι 80 (παίζει να λέω κ λιγους) θα πουν Ξεπερνιέται το σπερμα , τα ωάρια φταίνε για όλα!Εμ πως ρε φιλε 50-50 είναι ένα γερό μωρό να τα λένε όπως είναι τα πράγματα όχι να καταρρακώνουν ψυχολογίες!

Ωρες ώρες μου έρχεται να βρω γυναίκα εξωσωματικό να δω από περιέργεια για το γαμωτο τι θα πει;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Επειδή είμαστε πολλές καμμενες από σπερμα κ φυσάμε κ το γιαούρτι θα σου πρότεινα να βρείτε εξειδικευμένο ουρολόγο να κάνει φύλο και φτερό το σπερμα.

Ξεχαστε τι έχουν πει οι γυναικολόγοι κ το κέντρο μέχρι τώρα για το σπερμα και πάρτε καθοδήγηση από ουρολόγο και εξετάσεις σε εξειδικευμένα κέντρα για ανδρικό παράγοντα όχι απλά μικρόβιολογικα τύπου Βίο..κη.

Ο γυναικολόγος στα δικά του χωράφια το σπερμα δεν είναι χωράφι του. Ναι ξεπερνιούνται κάποια πράγματα αλλά θέλει σωστο κύκλωμα το θέμα όταν υπάρχουν αποτυχίες στην σειρά!

Το ωάριο δείχνει την δυναμική του με την γονιμοποίηση κ την εξέλιξη σε 3ημερων μετά για βλαστοκύστη μπαίνει στο παιχνίδι το σπερμα!

100 γυναικολόγους να ρωτήσεις οι 80 (παίζει να λέω κ λιγους) θα πουν Ξεπερνιέται το σπερμα , τα ωάρια φταίνε για όλα!Εμ πως ρε φιλε 50-50 είναι ένα γερό μωρό να τα λένε όπως είναι τα πράγματα όχι να καταρρακώνουν ψυχολογίες!

Ωρες ώρες μου έρχεται να βρω γυναίκα εξωσωματικό να δω από περιέργεια για το γαμωτο τι θα πει;;

 

Πέστα κι εσύ, έξαλλη είμαι που όλη την εξωσωματικη τη "χτίζουν" πάνω στη γυναίκα.! Και το λέω εγώ, που στο embryolab ζήτησαν dfi μαζί με σπερμοδιαγραμμα αναλυτικό πριν καν ξεκινήσουμε! 

Μα είμαστε για έρευνα και πειράματα αφού πρώτα αποτύχουμε?? Γιατί να μην λύνουμε έστω ό,τι μπορεί να λυθεί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Πέστα κι εσύ, έξαλλη είμαι που όλη την εξωσωματικη τη "χτίζουν" πάνω στη γυναίκα.! Και το λέω εγώ, που στο embryolab ζήτησαν dfi μαζί με σπερμοδιαγραμμα αναλυτικό πριν καν ξεκινήσουμε! 

Μα είμαστε για έρευνα και πειράματα αφού πρώτα αποτύχουμε?? Γιατί να μην λύνουμε έστω ό,τι μπορεί να λυθεί? 

Γιατί πατριαρχία αγαπη!!

Γιατι πάντα φταίει η ηλικία μας γιατί θέλαμε καριέρες και το θυμηθήκαμε αργά και ότι άλλη πατριαρχική μαλακια τους έρθει στο μυαλό!

Γιατι ο χώρος ήταν , είναι κ δυστυχώς θα είναι ανδροκρατούμενος!

Γιατι όλοι αυτοί το βράδυ γυρνάνε σπίτι τους κ τα έχουν καλά με την συνείδηση τους!Ας πω στον άνδρα ότι έλα μωρε δεν τρέχει κάστανο μη σου θίξω κ τον ανδρισμό και σε στεναχωρήσω το μικρό το κουτάβι!Ομως η ηλικία της γυναίκας είναι αμείλικτη κ τώρα που το θυμηθήκατε είναι αργα

Και τρέχα εσυ να λύσεις τα ψυχολογικα σου ,τα αυτοάνοσα σου , τα σωματικά σου και και και και τελειωμό δεν έχει!Και άντε να πείσεις τον άντρα σου ότι πρέπει να το δούμε περαιτέρω κ βάστα μικρό καλάθι κ πρέπει να το ψάξουμε σε ειδικό το χρυσό υγρό σου! Αν μου βρείτε έναν άντρα να το έχει ψάξει να το έχει μελετήσει να έχει διαβάσει έρευνες να συμμετέχει σε φορουμ και να κοντεύει να πάρει διδακτορικό όπως εμείς ελα να μου τρυπήσεις την μύτη!

Εξαλλη είμαι σήμερα , πιστεύω φάνηκε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Γιατί πατριαρχία αγαπη!!

Γιατι πάντα φταίει η ηλικία μας γιατί θέλαμε καριέρες και το θυμηθήκαμε αργά και ότι άλλη πατριαρχική μαλακια τους έρθει στο μυαλό!

Γιατι ο χώρος ήταν , είναι κ δυστυχώς θα είναι ανδροκρατούμενος!

Γιατι όλοι αυτοί το βράδυ γυρνάνε σπίτι τους κ τα έχουν καλά με την συνείδηση τους!Ας πω στον άνδρα ότι έλα μωρε δεν τρέχει κάστανο μη σου θίξω κ τον ανδρισμό και σε στεναχωρήσω το μικρό το κουτάβι!Ομως η ηλικία της γυναίκας είναι αμείλικτη κ τώρα που το θυμηθήκατε είναι αργα

Και τρέχα εσυ να λύσεις τα ψυχολογικα σου ,τα αυτοάνοσα σου , τα σωματικά σου και και και και τελειωμό δεν έχει!Και άντε να πείσεις τον άντρα σου ότι πρέπει να το δούμε περαιτέρω κ βάστα μικρό καλάθι κ πρέπει να το ψάξουμε σε ειδικό το χρυσό υγρό σου! Αν μου βρείτε έναν άντρα να το έχει ψάξει να το έχει μελετήσει να έχει διαβάσει έρευνες να συμμετέχει σε φορουμ και να κοντεύει να πάρει διδακτορικό όπως εμείς ελα να μου τρυπήσεις την μύτη!

Εξαλλη είμαι σήμερα , πιστεύω φάνηκε 😂

Δωσε πονε αρχηγαρα!🤣😂🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Γιατί πατριαρχία αγαπη!!

Γιατι πάντα φταίει η ηλικία μας γιατί θέλαμε καριέρες και το θυμηθήκαμε αργά και ότι άλλη πατριαρχική μαλακια τους έρθει στο μυαλό!

Γιατι ο χώρος ήταν , είναι κ δυστυχώς θα είναι ανδροκρατούμενος!

Γιατι όλοι αυτοί το βράδυ γυρνάνε σπίτι τους κ τα έχουν καλά με την συνείδηση τους!Ας πω στον άνδρα ότι έλα μωρε δεν τρέχει κάστανο μη σου θίξω κ τον ανδρισμό και σε στεναχωρήσω το μικρό το κουτάβι!Ομως η ηλικία της γυναίκας είναι αμείλικτη κ τώρα που το θυμηθήκατε είναι αργα

Και τρέχα εσυ να λύσεις τα ψυχολογικα σου ,τα αυτοάνοσα σου , τα σωματικά σου και και και και τελειωμό δεν έχει!Και άντε να πείσεις τον άντρα σου ότι πρέπει να το δούμε περαιτέρω κ βάστα μικρό καλάθι κ πρέπει να το ψάξουμε σε ειδικό το χρυσό υγρό σου! Αν μου βρείτε έναν άντρα να το έχει ψάξει να το έχει μελετήσει να έχει διαβάσει έρευνες να συμμετέχει σε φορουμ και να κοντεύει να πάρει διδακτορικό όπως εμείς ελα να μου τρυπήσεις την μύτη!

Εξαλλη είμαι σήμερα , πιστεύω φάνηκε 😂

Πόσο μα πόσο συμφωνώ μαζί σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν μπορώ ρε φιλε!

Εχω ακουσει και το αμίμητο 

Οτι για την 2η παλινδρομη εφταιγε το ωάριο γιατί είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κύτταρο!!!

Επιστημονικη άποψη όχι αστεία!!!

Με σπερμα με Dfi 39% και φυσιολογικές μορφές 2% χωρίς βιταμίνες χωρίς καλλιέργεια χωρίς βιοψία στο έμβρυο ξεστόμισε ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ φταίει το μεγαλύτερο κύτταρο!!!

Και χεστηκα αν φταίει η δεν φταίει αυτό αλλά σε ένα ζευγάρι που μόλις έχει μάθει ότι πάει αυτό ήταν μετά από τοσοοο αγώνα ΔΕΝ ΤΟ λες αυτό τέλος είμαι κάθετη!

Πες ένα λυπάμαι για την απώλεια σας δεν μπορώ με βεβαιότητα να πω τι φταίει κ μπλα μπλα μπλα..δείξε λίγη γαμημενη ενσυναισθηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Πέστα κι εσύ, έξαλλη είμαι που όλη την εξωσωματικη τη "χτίζουν" πάνω στη γυναίκα.! Και το λέω εγώ, που στο embryolab ζήτησαν dfi μαζί με σπερμοδιαγραμμα αναλυτικό πριν καν ξεκινήσουμε! 

Μα είμαστε για έρευνα και πειράματα αφού πρώτα αποτύχουμε?? Γιατί να μην λύνουμε έστω ό,τι μπορεί να λυθεί? 

Τα ιδια λεω κ εγω συνεχως! Τσεκαρετε τα παντα απο πριν!! εδω κανουν εξωσωματικες χωρις σαλπιγογραφια κ χωρις καρυο ( ναι το εχω διαβασει και αυτο)!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Γιατί πατριαρχία αγαπη!!

Γιατι πάντα φταίει η ηλικία μας γιατί θέλαμε καριέρες και το θυμηθήκαμε αργά και ότι άλλη πατριαρχική μαλακια τους έρθει στο μυαλό!

Γιατι ο χώρος ήταν , είναι κ δυστυχώς θα είναι ανδροκρατούμενος!

Γιατι όλοι αυτοί το βράδυ γυρνάνε σπίτι τους κ τα έχουν καλά με την συνείδηση τους!Ας πω στον άνδρα ότι έλα μωρε δεν τρέχει κάστανο μη σου θίξω κ τον ανδρισμό και σε στεναχωρήσω το μικρό το κουτάβι!Ομως η ηλικία της γυναίκας είναι αμείλικτη κ τώρα που το θυμηθήκατε είναι αργα

Και τρέχα εσυ να λύσεις τα ψυχολογικα σου ,τα αυτοάνοσα σου , τα σωματικά σου και και και και τελειωμό δεν έχει!Και άντε να πείσεις τον άντρα σου ότι πρέπει να το δούμε περαιτέρω κ βάστα μικρό καλάθι κ πρέπει να το ψάξουμε σε ειδικό το χρυσό υγρό σου! Αν μου βρείτε έναν άντρα να το έχει ψάξει να το έχει μελετήσει να έχει διαβάσει έρευνες να συμμετέχει σε φορουμ και να κοντεύει να πάρει διδακτορικό όπως εμείς ελα να μου τρυπήσεις την μύτη!

Εξαλλη είμαι σήμερα , πιστεύω φάνηκε 😂

Ήθελα να γελάσω και να πατήσω like ταυτόχρονα!! 

Σ'αγαπώ το ξέρεις! Και ταυτίζομαι με όλα! Και με τη @Γιάννα 36 μαζί! Και τα συναισθήματα σας συμμερίζομαι το ίδιο κορίτσια μου.. Ένα mix συναισθημάτων αγανάκτησης/αηδίας/κούρασης και νεύρων.. δεν ξέρω αν βγάζει νόημα.. ούτε να τους βρίσω δεν έχω την ενέργεια πλέον.. στεναχωριέμαι μόνο με τις τόσες γυναίκες που ταλαιπωρούνται εξαιτίας τέτοιων...

στις πριν 37 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Μα δεν μπορώ ρε φιλε!

Εχω ακουσει και το αμίμητο 

Οτι για την 2η παλινδρομη εφταιγε το ωάριο γιατί είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κύτταρο!!!

Επιστημονικη άποψη όχι αστεία!!!

Με σπερμα με Dfi 39% και φυσιολογικές μορφές 2% χωρίς βιταμίνες χωρίς καλλιέργεια χωρίς βιοψία στο έμβρυο ξεστόμισε ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ φταίει το μεγαλύτερο κύτταρο!!!

Και χεστηκα αν φταίει η δεν φταίει αυτό αλλά σε ένα ζευγάρι που μόλις έχει μάθει ότι πάει αυτό ήταν μετά από τοσοοο αγώνα ΔΕΝ ΤΟ λες αυτό τέλος είμαι κάθετη!

Πες ένα λυπάμαι για την απώλεια σας δεν μπορώ με βεβαιότητα να πω τι φταίει κ μπλα μπλα μπλα..δείξε λίγη γαμημενη ενσυναισθηση!!

Κορυφή ρε συ!! Να κάνει παρέα με τον άλλο που συστήνει χρήση δωρεάς ωαρίων σε σοβαρές ανδρικές περιπτώσεις υπογονιμότητας να δέσει το γλυκό!! 😱😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Τα ιδια λεω κ εγω συνεχως! Τσεκαρετε τα παντα απο πριν!! εδω κανουν εξωσωματικες χωρις σαλπιγογραφια κ χωρις καρυο ( ναι το εχω διαβασει και αυτο)!!!! 

Χωρίς σαλπιγγογραφια το έχω ακούσει και εγώ πολλές φορές.. πόσο στεναχωριέμαι.. καλά για καρυότυπο πολύ πιο συχνό φαινόμενο.. δυστυχώς.. 

Να μου φιλήσεις τα θαυματακια σου αγάπη!! 😘😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και ακλό ΣΚ να έχουμε!!

Να σας ρωτήσω, ξέρετε μήπως κάποιον αιματολόγο καλό? δηλαδή κάποιον που βλέπει και γυναίκες που πάνε για εξωσωματική και σε σχέση με την γονιμότητα?

Επίσης να σε ρωτήσω @Lucia79 μου, ήταν στο έλενα μαζί σου και ο σύζυγος? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και ακλό ΣΚ να έχουμε!!

Να σας ρωτήσω, ξέρετε μήπως κάποιον αιματολόγο καλό? δηλαδή κάποιον που βλέπει και γυναίκες που πάνε για εξωσωματική και σε σχέση με την γονιμότητα?

Επίσης να σε ρωτήσω @Lucia79 μου, ήταν στο έλενα μαζί σου και ο σύζυγος? 

Καλημέρα κορίτσι μου ! Εμενα με παρακολουθεί ο κος Αναγνώστου. Είναι καταπληκτικός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...