Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλά εσείς πέσατε και σε περιπτωσαρα.. μια από τις πολλές δηλαδή εκεί έξω..! 

Θα σου πω τι μας είπαν εμάς και ποια είναι η δική μου θέση.. 

Καταρχήν εμείς έχουμε αζωοσπερμία να θυμίσω.. όλοι οι γιατροί που είδαμε (ακόμα και αυτός που έχουμε κρατήσει) μας είπαν ότι δεν έχει κανένα νόημα να την αφαιρέσουμε. Και λόγο ηλικίας αλλά κυρίως λόγο αζωοσπερμίας δεν πρόκειται να βελτιωθεί κάτι δηλαδή.. και εν μέρει συμφωνώ και το καταλαβαίνω πως το λένε παρόλο που υπάρχουν μέσα στις έρευνες και ελάχιστοι άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία που μετά το χειρουργείο είχαν μέχρι και φυσιολογική σύλληψη. Τα ποσοστά είναι πολύ μικρά βέβαια..! ΑΛΛΑ... πολύ μεγάλο ΑΛΛΑ, για τη περίπτωση μας πάντα, οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια με βιοψία σε άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία οι οποίοι αφαίρεσαν τη κιρσοκήλη σε σχέση με την ομάδα ελέγχου αυξάνεται κατά 50% ενώ υπάρχει ανάλογη βελτίωση στο ποσοστό κατακερματισμού στους άντρες αυτούς σε σχέση με αυτούς που δεν την αφαίρεσαν αλλά βρήκαν σπερματοζωάρια, καθώς και το ποσοστό των αυξήσεων στις γεννήσεις είναι θεαματική σε αυτούς που την αφαίρεσαν. Αν και δεν θυμάμαι την έρευνα από έξω, μπορώ να ανατρέξω να αναφέρω και τα ακριβή ποσοστά.. 

Και επειδή στη δική μας περίπτωση, "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται", θέλω να την αφαιρέσουμε...! Να ξέρω ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε ότι κάναμε πραγματικά τα πάντα..

Όσον αφορά γενικότερα την αφαίρεση της κιρσοκήλης τώρα σε άντρες που δεν έχουν τόσο προβληματικό σπερμοδιάγραμμα με το δικό μας... Με βάση τις έρευνες λοιπόν ούτε η αλλαγή της διατροφής ούτε η λήψη βιταμινών και μετάλλων είχε το ίδιο ποσοστό βελτίωσης σε παραμέτρους του σπέρματος και του κατακερματισμού όσο η η αφαίρεση της κιρσοκήλης. Εννοείτε αν θέλεις πες μου να σου στείλω την έρευνα. 

Τώρα το τι θα κάνει η κάθε μία μας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο βαθμός του προβλήματος και κυρίως το οικονομικό καθότι πολύ ακριβό χειρουργείο.. Όμως θέλω να αναφέρω το εξής που μου έκανε τρομερή εντύπωση. Ουρολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο που πήγαμε με την ελπίδα να μας την αφαιρέσει μας είπε χαρακτηριστικά "εγώ για 40% πιθανότητες βελτίωσης δεν σας χειρουργώ και επειδή εγώ είμαι ο γιατρός αυτό θα γίνει" δεν πήγαμε λέγοντας του ότι έχουμε αζωοσπερμία βέβαια.. μόνο για το παράγοντα ηλικία ήταν το σχόλιο του. Γιατί μου έκανε εντύπωση..; Γιατί τα ποσοστά επιτυχίας στην εξωσωματική αυτή καθαυτή με ιδανικές παραμέτρους είναι στο 30% ανά προσπάθεια.. δεν βλέπω όμως κανένας να αρνείται να σου κάνει εξωσωματική γιατί είναι μικρά τα ποσοστά..! Πάνω σε αυτό τώρα ένα σχόλιο και για εσένα @Apolμου.. πουθενά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.. και όποιος σου δώσει θα είναι ψεύτης! Όλοι μας με τις πιθανότητες "παίζουμε".. και εκεί πάνω ελπίζουμε..! Γενικότερα παρατηρώ πάντως από τους γιατρούς μια υπονόμευση της συνολικής αξίας και συνεισφοράς του σπέρματος σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής και στις πιθανότητες επιτυχίας της ακόμα και όταν υπάρχουν εφαρμοσμένες τεχνικές ευρέως για την βελτίωση του με πολύ περισσότερα ποσοστά επιτυχίας σε σχέση με άλλες τεχνικές που αφορούν τη γυναίκα συχνά με αμφιλεγόμενα οφέλη οι οποίες παρόλα αυτά προτείνονται συνέχεια...!

Κι εγώ έχω να πω ότι ο άντρας μου χειρουργήθηκε στα 40 του και μετά από αγωγή με αντιοξειδωτικά και (όσο γινόταν) κάποιες αλλαγές στον τρόπο ζωής, είδαμε θεαματική βελτίωση. Φυσική σύλληψη δεν πετύχαμε, πετύχαμε όμως σχετικά εύκολα με εξωσωματική και θεωρώ ότι οφείλεται και στο σπέρμα αυτό. Βέβαια σε εμάς δεν τέθηκε οικονομικό ζήτημα, γιατί το κόστος μας το κάλυψε η ασφάλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Apol είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι πουθενά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.. Απλά ο συγκεκριμένος ουρολόγος ήταν κάθετος στο να μου δώσει τη βεβαίωση αλλά μας παρότρυνε να κάνουμε την επέμβαση,εγώ τονίζω κυρίως την συμπεριφορά ενός γιατρού απέναντί μας, πως να εμπιστευτώ εγώ έναν γιατρό σε τόσο σημαντικό θέμα και να μου λέει δε πρόκειται να σου δώσω βεβαίωση και αν γουστάρεις πήγαινε σε άλλον να δούμε αν θα σου δώσει. Βιταμίνες μας έδωσε 150€ αυτές που πήρε αυτός που δεν μπορούσε να κάνει παιδί κ στους δύο μήνες έμεινε έγκυος η γυναίκα του με αυτές τις βιταμίνες έτσι μας είχε πει.. Γι αυτο πήγαμε και σε δεύτερο να δούμε τι θα μας πει.. Τώρα εσύ με το πρόβλημα σας, ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τι θέλεις να κάνετε.. Το θέμα είναι να είχαμε όλες εδώ φυσιολογικη σύλληψη,εφόσον είναι δύσκολο, εύχομαι να μην ταλαιπωρηθουμε πολύ και να τα καταφέρουμε σύντομα!!! 

profertil σας έδωσε; Δεν πρέπει να ήταν εξειδικευμένος ο ουρολόγος αυτός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

profertil σας έδωσε; Δεν πρέπει να ήταν εξειδικευμένος ο ουρολόγος αυτός...

Μπααα..! Αυτές δεν έχουν 150€.. από 180€ και πάνω..! 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια τα νέα μου είναι ως εξής : πήγαμε τελικά στο νοσοκομείο εχτές βράδυ κάναμε έναν υπέρυχο και είδαμε κανονικά τους δύο σάκους και ακούσαμε δύο καρδούλες! 🙏♥️ Το αίμα οφείλεται σε αιμάτωμα που έχει δημιουργηθεί από αποκόλληση. Είναι μεγάλο το αιμάτωμα. 

Σήμερα το πρωί ξαναπήγα για υπέρυχο με το γιατρό μου αυτή τη φορά και είδαμε τα ίδια. Δύο καρδούλες όπου η μία ήταν λίγο πιο αδύναμη από την άλλη γιατί είναι και πιο μικρό σε μέγεθος μου είπε. Αλλά συνηθίζεται στα δίδυμα αυτό είπε. Το αιματωμα το είδε και μου είπε ότι συμβαίνει αυτό πόσο μάλλον στις δίδυμες κυήσεις. Μίλησα και με τον εξωσωματιστη και με εκραξε που συμπεριφέρθηκα ετσι και μου είπε τι θα κάνω αργότερα δηλαδή και πως το άγχος το πραγματικό ξεκινάει όταν γεννηθούν. Μου είπε ότι είναι ανώριμο να κλαίω και να στενοχωριέμαι έτσι και γενικά με σκληραγωγησε λίγο ! (Πάλι καλά δεν θα γεννήσω μαζί του ) 

Μου είπε και αυτός ότι ειδικά στις δίδυμες κυήσεις συμβαίνουν αυτά και να ηρεμήσω να κάτσω ξάπλα και να σηκώνομαι 24ωρες αφού σταματάει το αίμα μόνο ! Μου είπε ότι οι αντιπικτηκες που παίρνω ενισχύουν τη ροή του αίματος αλλά δεν θα τις σταματήσουμε γιατί θέλουμε να φύγει το αιμάτωμα να καθαρίσει. Μου έκανε και ένα update για τα φάρμακα μου είπε να κόψω το salospir και τη κορτιζόνη μέρα παρά μέρα πλέον. 

Αυτά τα νέα μου... Χαίρομαι πολύ που όλα είναι καλά σε σημειο που μου ήρθε να κλάψω χαχαχ

Σας ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη σας ♥️

Μπράβο, πολύ χαίρομαι με τα νέα σου!  Να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του αν και συγχύστηκα κ εγώ με το γιατρο σου όπως λένε και οι @BlackCat και @Tvz.

αντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με δαύτους κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Πως με καταλαβαίνεις! Δεν είχα μόνο κανονική ροή αίματος μετά έγινε με πηγματα, στη λεκάνη πέφτανε κομμάτια. Εκεί νόμιζα πως τα έχω χάσει και περνάω αποβολή. Ήμουν σίγουρη δεν νομίζα. εκεί σηκώθηκαμε και πήγαμε στο νοσοκομείο 2 το βράδυ. Lentogest όχι δεν μου έκαναν δεν ξέρω. Μου είπαν αρκούν αυτά που παίρνω γιατί κάνω και μια ένεση prolutex την ημέρα και παίρνω και 2 utrogestan.

Το καταλαβαίνω τον τρόπο που τα είπε από τη μια ήθελε να μου δείξει ότι πρέπει να είμαι πιο σκληρή να μη στεναχωριέμαι γιατί έχουμε και πιο δύσκολα μπροστά ίσως. Μου κακοφανηκε στην αρχή αλλά μετά το σκέφτηκα και λέω εντάξει έχει δίκιο καλύτερα να αλλάξω λίγο τρόπο σκέψης σε αυτό το κομμάτι γιατί θα τρελαθώ στο τέλος... Μου είπαν ότι αίμα μπορεί να βλέπω συχνά και μπορεί να κάνει και εβδομάδες να φύγει δεν το ξέρουμε... Οπότε είμαι προετοιμασμένη να το συναντώ συνέχεια τώρα...

Το θέμα είναι ότι πριν δεν ήμουν προετοιμασμένη για αυτό φρικαρα. Είχα ακούσει και από σένα τα καφέ κλπ και λέω άντε αν δω κάτι θα είναι σταγόνες κλπ αλλά αυτό ήταν κανονική ροή που έγινε ροή με πηγματα ! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου μακάρι να πάνε όλα καλά ♥️♥️♥️

Είμαι πολύ χαρούμενη με την εξέλιξη γιατί όταν είπες για τα πηγματα τρελάθηκα άρχισα να πονάω και εγώ να φανταστείς .Να είσαι όλο κρεβάτι μέχρι να φύγει η αποκόλληση να το κανείς για τα μωράκια σου .🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόμουν και σκεφτόμουν όλοι την ώρα αυτά που περνάμε μόλις γίνεται η εμφύτευση.... Καποιες κοπέλες έχουν άδεια, άλλες δουλεύουν σερί και δεν μπορούν να πάρουν άδεια (όπως εγώ... ειναι κ άλλες? ). Τέλος πάντων, σκεφτόμουν λοιπόν και η σκέψη μου οδήγησε στην ζώνη της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου. Μήπως να πάρετε μια και να την τυλίξετε στην κοιλίτσα σας ώστε να δέσουν όλα τα έμβρυα καλά? Και ε΄συ @Eva29 μετά απο αυτό που έζησες χθες? Δεν ξέρω, λέω εγω τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο, πολύ χαίρομαι με τα νέα σου!  Να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του αν και συγχύστηκα κ εγώ με το γιατρο σου όπως λένε και οι @BlackCat και @Tvz.

αντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με δαύτους κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής…

@eva29 τελικά μερικοί γιατροί μόνο καλό δεν κάνουν... είτε είναι ψυχολογικό είτε είναι σωματικό. 

Και εγώ τότε έτρεξα στο νοσοκομείο δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κοπέλα που δε θα πήγαινε; ειδικά εμείς που περνάμε όσα περνάμε...  

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

profertil σας έδωσε; Δεν πρέπει να ήταν εξειδικευμένος ο ουρολόγος αυτός...

Spermotrend!!! Χειρούργος ουρολόγος ανδρολογος  είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

@eva29 τελικά μερικοί γιατροί μόνο καλό δεν κάνουν... είτε είναι ψυχολογικό είτε είναι σωματικό. 

Και εγώ τότε έτρεξα στο νοσοκομείο δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κοπέλα που δε θα πήγαινε; ειδικά εμείς που περνάμε όσα περνάμε...  

 

 

Ακριβώς, έχει να κάνει και με το πόση προσπάθεια και κόπο έχεις καταβάλει. Υπάρχουν γυναίκες που μένουν έγκυοι κατά λάθος, άλλες πανεύκολα, άλλες με μια εξωσωματική, και άλλες με την 8η προσπάθεια. Είναι το ίδιο??? Και ειδικά οι εξωσωματικοί που ξέρουν όλη τη διαδικασία θα πρεπε να είναι πολύ ευαισθητοποιημένοι αλλά μιλάμε ότι όπως φαίνεται είναι αναίσθητοι οι περισσότεροι…αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ θα πρεπε να μας παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη και λόγω κακής συνεννόησης  πολλές φορές καταφέρουν να μας αγχώνουν παρά πάνω. Όλα αυτα που λέμε εδώ μέσα είναι ψιλά γράμματα..τελωσπαντων, τέλος καλό όλα καλά. Ευτυχώς που μπορούμε και συζητάμε τουλάχιστον μεταξύ μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ακριβώς, έχει να κάνει και με το πόση προσπάθεια και κόπο έχεις καταβάλει. Υπάρχουν γυναίκες που μένουν έγκυοι κατά λάθος, άλλες πανεύκολα, άλλες με μια εξωσωματική, και άλλες με την 8η προσπάθεια. Είναι το ίδιο??? Και ειδικά οι εξωσωματικοί που ξέρουν όλη τη διαδικασία θα πρεπε να είναι πολύ ευαισθητοποιημένοι αλλά μιλάμε ότι όπως φαίνεται είναι αναίσθητοι οι περισσότεροι…αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ θα πρεπε να μας παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη και λόγω κακής συνεννόησης  πολλές φορές καταφέρουν να μας αγχώνουν παρά πάνω. Όλα αυτα που λέμε εδώ μέσα είναι ψιλά γράμματα..τελωσπαντων, τέλος καλό όλα καλά. Ευτυχώς που μπορούμε και συζητάμε τουλάχιστον μεταξύ μας. 

Δεν θες να ξες και απ το δικό μου κέντρο τι έχω πάρει... ας μη το πω γτ θα με κάνουν αναφορά! 

Ποια υποστήριξη ενώ ξέρουν εν μέρη τι έχει συμβεί . Δεν βλέπανε σακο . Ένα τηλ να ρωτήσουν γτ δεν πήγα στο δεύτερο ραντεβού τι έχει συμβεί ούτε για δειγμα. Είχα αίμα και αντί να μου πουν έλα να δούμε να αυξήσουμε προγεστερονη κτλ με δώσανε ραντεβού για μετά από πόσες μέρες.. τους τα έχω και αυτούς μαζεμενα !!! 26.10 είναι η ώρα τους.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Spermotrend!!! Χειρούργος ουρολόγος ανδρολογος  είναι 

Δεν ξέρω καθόλου για τις spermotrend...Και μπορεί να είναι εξειδικευμένος, δε γνωρίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η noutelitsa είπε:

Την Πέμπτη έχω ραντεβού στο 'Ελενα, στο τμήμα αποβολών...εχετε να μου προτείνετε κάτι που πρέπει να ρωτήσω ή να ξέρω??? Υπαρχει κάτι που πρεπει να ζητήσω εγώ??? 

Τα έχω λίγο χαμένα γιατι στάθηκα πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το ραντεβού στο Έλενα και επειδή πιστεύω και στη μοίρα...και ενω ημουν ετοιμη να τα παρατήσω όλα και να το παρω απόφαση πως δεν εχω ελπίδα, τσουπ....κατι εγινε και αλλαξε αυτο....


Οπότε κάθε βοηθεια και συμβουλή από σας κορίτσια είναι πολύτιμη και ευπρόσδεκτη! 😘
 

Επειδή δεν ξέρω αν έχεις ξαναπάει σε αιματολόγο και η επικεφαλής του τμήματος είναι και τώρα αιματολόγος, εγώ θα ρώταγα τι φάρμακα της ειδικότητάς της χρειάζομαι μετά την εμβρυομεταφορά και αναφέρομαι στην αντιπηκτική αγωγή και στην κορτιζόνη. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι σε θέση να σου το πει αφού σου κάνει όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται, αλλά μπορείς να της ζητήσεις να σου κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε στη συνέχεια να σου πει τι από αυτά χρειάζεσαι και σε τι δόση. Για να εξηγήσω λίγο καλύτερα τι εννοώ: αυτά τα φάρμακα άλλοι εξωσωματιστές τα δίνουν όλα εκ του πρωτοκόλλου προληπτικά και άλλοι, όπως ο δικός μου, δεν τα δίνουν καθόλου σε καμία γυναίκα. Εγώ ένιωθα πιο ασφαλής να μου πει η Τσεκούρα αν χρειάζομαι κάτι από αυτά και εν τέλει προέκυψε ότι και οι 2 είχαν την ίδια άποψη, δηλ. ότι δεν χρειάζομαι τίποτα από αυτά, άρα δεν τα πήρα. 

Επίσης, συμφωνώ με την @BlackCatαν η Οικονομοπούλου που είναι τώρα επικεφαλής είναι τόσο διαβασμένη όσο η Τσεκούρα, ζήτα της να σου πει για διατροφή και συμπληρώματα και εκμεταλλεύσου το χρόνο μαζί της, γιατί θα σου πει πράγματα που οι εξωσωματιστές περνάνε στα ψιλά γράμματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Ποιο πολύ το έχω ακούσει για το σπερμα. Εκεί βοηθάει πολύ. Αλλά ίσως να βοηθάει και τα ωάρια. Δεν ξέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

ναι, είχα πάρει το q10 της solgar....μου τα είχε δωσει η γυναικολόγος μου για να βοηθήσει με την ποιότητα των ωαρ΄΄ιων. Και γω τοσο τα ειχα παρει κανενα μηνα αν θυμαμαι καλα.

@Eva29 οταν διαβασα αυτο που συνεβηκε ειχα αγχωθει εγω η ιδια ποσο μαλλον εσυ οποτε η αντιδραση σου ειναι απολυτως φυσιολογική!! Πολυ καλα εκανες και πηγες στο νοσοκομειο οπως σε συμβούλεψαν τα κορίτσια. Ο εξωσωματιστής σου παντελώς ακυρος. Οταν περάσει αυτα που περνα ή που πέρασε η καθε μια απο μας και δει πόσο ψυχοφθόρο είναι ολο αυτο και πόση δυναμη χρειάζεται τότε να έρθει να σου δώσει μαθήματα υπομονής και αυτοσυγκράτησης! χαιρομαι που ειναι ολα καλα 😘

@Vasilique Χρόνια πολλα και ευτυχισμένα!

Αυριο θα παω στην κλινικη μετα απο την αποτυχημένη ετ. Υπάρχει κατι συγκεκριμένο που πρεπει να ρωτησω για την αποτυχια μας? Επειδη σας διαβάζω καθημερινά και πραγματικά καταλαβαίνω οτι ειμαι παντελώς ασχετη για το θέμα παρόλο που έχω κάνει δυο κυκλους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Ναι, εμένα μου είχε δώσει ενδοκρινολόγος να πάρω. Όμως εγώ θα ήθελα να σημειώσω κάτι άλλο για τη χρήση των όποιων συμπληρωμάτων. Επειδή τα ωάρια θέλουν 3 με 4 μήνες για να ωριμάσουν, τα συμπληρώματα θα πρέπει να τα παίρνουμε για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα για να πούμε ότι έχει επέλθει η όποια βελτίωση από τη λήψη αυτών. Οπότε ο ένας μήνας μόνο λήψης τους δεν πρόκειται να βοηθήσει ιδιαίτερα κάπου αλλά και πάλι δεν θα το βλέπαμε άμεσα αλλά μετά από τους 3-4 μήνες όπως είπα που χρειάζονται τα ωάρια να ωριμάσουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kiddo είπε:

Ναι, εμένα μου είχε δώσει ενδοκρινολόγος να πάρω. Όμως εγώ θα ήθελα να σημειώσω κάτι άλλο για τη χρήση των όποιων συμπληρωμάτων. Επειδή τα ωάρια θέλουν 3 με 4 μήνες για να ωριμάσουν, τα συμπληρώματα θα πρέπει να τα παίρνουμε για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα για να πούμε ότι έχει επέλθει η όποια βελτίωση από τη λήψη αυτών. Οπότε ο ένας μήνας μόνο λήψης τους δεν πρόκειται να βοηθήσει ιδιαίτερα κάπου αλλά και πάλι δεν θα το βλέπαμε άμεσα αλλά μετά από τους 3-4 μήνες όπως είπα που χρειάζονται τα ωάρια να ωριμάσουν..

Ναι έχεις δίκιο για τη διάρκεια. Θελεις να μου πεις ποιο συγκεκριμένα ήταν? Εννοώ Εταιρεία και αν ήταν το απλό coq10 ή ubiquinol?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Το CoQ10 βοηθάει στην αναπλήρωση της ενέργειας των κυττάρων όταν λόγω ηλικίας τα μιτοχόνδριά μας δεν μπορούν να παράγουν αυτή που απαιτείται. Ναι, το δίνουν συχνά οι ουρολόγοι για το σπέρμα, όπως έγινε στον άντρα μου, αλλά ενδείκνυται και για τα ωαριά μας, ειδικά αν είμαστε κάποιας ηλικίας. Εγώ πήρα για αρκετό καιρό. Αν δεις το βιβλίο "it starts with the egg" αφιερώνει ολόκληρο κεφάλαιο σε αυτό το θέμα και αναφέρει και τις ενδεδειγμένες ποσότητες ημερησίως. Επίσης, συμφωνώ με την @Kiddo, η οποια προσπάθεια για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων μας πρέπει να γίνεται για 3 μήνες τουλάχιστον, διότι τόσο χρειάζονται τα κύτταρά μας να ωριμάσουν. Το ίδιο ισχύει και για το σπέρμα. Για το ubiquinol vs ubiquinone, θα σου πει η @Kiddo, νομίζω έχει καταρριφθεί ότι το 1ο είναι πιο εύκολα αποροφήσιμο, θα το πληρώσεις παραπάνω χωρίς λόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου έδωσε τις ova-max μου ειπε θα βοηθησει στη ποιότητα των ωαρίων και καλά για φυσική σύλληψη.. σε 2 μερες περιμένω περίοδο και τις παίρνω 1 μήνα, αυτό το μήνα έκανα ovitrelle.. Τώρα για την εξωσωματική έχω ακούσει οτι τις δίνουν και σε αυτή τη περίπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Εμένα μου είχε δώσει fertilfix και innofert plus το πρώτο έχει 42 ευρώ και το δεύτερο ήταν φτηνό δεν θυμάμαι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

Ναι έχεις δίκιο για τη διάρκεια. Θελεις να μου πεις ποιο συγκεκριμένα ήταν? Εννοώ Εταιρεία και αν ήταν το απλό coq10 ή ubiquinol?

Κοίτα, η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος με έστειλε συστημένη να πάρω από συγκεκριμένο φαρμακείο (για να μου κάνουν και καλύτερη "τιμή" και καλά) ubiquinol. Μη σου πω ψέματα, δεν πήγα ποτέ! Είχα ήδη αρκετή πείρα για να καταλάβω πότε προσπαθούν να με εκμεταλλευτούν.. προσωπικά αγόρασα μέσω eBay από Ε.Ε. 

Όσον αφορά ubiquinol vs ubiquinone.. Καταρχήν το ίδιο το σώμα το μετατρέπει ήτε σε ubiquinol ήτε σε ubiquinone ανάλογα με την ανάγκη που έχει. Οπότε σε όποια μορφή και αν το πάρεις ο οργανισμός θα το μετατρέψει σε αυτό που χρειάζεται. Επίσης όσες έρευνες έχουν γίνει πάνω στο συγκεκριμένο συμπλήρωμα διατροφής είναι σε μορφή ubiquinone λόγο του κόστους του, δεν μπορούν οι ερευνητές να το χρησιμοποιήσουν στο μέγεθος που χρειάζεται μια έρευνα για να διεξαχθεί, έτσι όλα τα θετικά που παρουσιάζονται από έρευνες να υπάρχουν στον οργανισμό από το συγκεκριμένο συμπλήρωμα αφορά το ubiquinone. Ακόμα, η διαφορά αυτή στο κόστος των δύο σκευασμάτων δεν αφορά την ικανότητα απορρόφησης ή τη ποιότητα του ενός σε σύγκριση με το άλλο. Η διαφορά στη τιμή τους αφορά καθαρά το κόστος παραγωγής του ubiquinol σύν το κόστος της πατέντας που έχει κατοχυρώσει η εταιρεία (Kaneka) που ήταν η μόνη που κατάφερε να το "σταθεροποιήσει" σε αυτή τη μορφή και πρέπει η όποια άλλη εταιρεία θέλει να το παρασκευάσει να τους πληρώσει, ένα κόστος το οποίο προστίθεται στο καταναλωτή. Πάνω σε αυτό να προσθέσω ότι η συγκεκριμένη μορφή (ubiquinol) είναι πολύ ευαίσθητη και εύκολο να οξειδωθεί, από τη στιγμή που θα οξειδωθεί μετατρέπεται σε ubiquinone, οπότε και να δώσεις τα χρήματα για το συγκεκριμένο σκεύασμα να υπάρχει ο κίνδυνος σε περίπτωση που οξειδωθεί να λαμβάνεις πάλι ubiquinone αντί ubiquinol που πλήρωσες. Μπορείς εύκολα να διακρίνεις και με το μάτι τυχών οξείδωση του σκευάσματος, το ubiquinol πρέπει να έχει χρώμα γαλακτερό/λευκό ενώ το ubiquinone κιτρινωπό.

Τα παραπάνω μαζί με την οικονομική μου δυνατότητα με βοήθησαν να αποφασίσω τι να πάρω χωρίς δεύτερη σκέψη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Παλουκωσου στο κρεβάτι ευακι μου. Ξέρω πως νιώθεις και καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου. 

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και ναι στις δίδυμες συναντάμε πιο συχνά αίμα.  

Αυτό κάνω αγάπη ναι θα λιώσω στο κρεβάτι για όσο χρειαστεί... Δεν κουνιέμαι καθόλου εδώ τρώω εδώ τα πάντα. 

Λυπάμαι κι για εσένα που ταλαιπωρήθηκες ελπίζω σύντομα να μηδενίσει αυτή η χοριακη επιτέλους που όπως το βλέπω σε λίγες ημέρες θα έχει γίνει... Υπομονή ♥️

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Εγω σε καταλαβαίνω απόλυτα, κ την αντίδραση σου κ όλα..μη σου πω εγώ θα είχα πάει από την πρώτη στιγμή γιατρό, νοσοκομείο, οπουδήποτε θα μπορούσα να κάνω υπερηχο!! Καταλαβαίνω ότι το άγχος δε βοηθάει, αλλά είναι δύσκολο το άτιμο να το βγάλεις τελείως από το μυαλό σου, δυστυχώς συμβαίνουν τοσα πράγματα γύρω μας που είναι δύσκολο να μην επηρρεαζομαστε, να μη φοβόμαστε, να μην ανησυχούμε.. Έτσι είμαστε εμείς οι μαμάδες!! Ξεκουρασου τώρα αρκετά, χαϊδεύε τα κ θα επανέλθει ο σάκος στη θέση του.. Κ εγώ είχα πάθει μια μικρή αποκόλληση σε μεγαλύτερη εβδομάδα βέβαια, έκανα τη lentogest, κ σε 1 μέρα είχε εξαφανιστεί το αίμα κ μετά κ το καφέ.. ❤️❤️

♥️♥️ Τι τράβηξες και εσύ κοριτσάκι μου ευτυχώς όλα καλά και πέρασε γρήγορα το αίμα, και εμένα έχει ελαττωθεί πολύ τώρα ευτυχώς με την ακινησία... 

στις πριν 4 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ολα καλά λοιπόν και αυτα που σου λέει ο εξωσωματιστής είναι κατ'εμέ χαζά. Φυσιολογικό είναι να αγχώνεσαι και να κλαις. Δεν καταλαβαίνω προς τι τέτοια σκληράδα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και να κάτσεις να ηρεμήσεις!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσι μου ♥️

στις πριν 4 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

@Eva29 Πολύ χάρηκα που τελικά ειναι καλά και τα 2 μωράκια σου! Μια χαρά φυσιολογική ήταν η αντίδρασή σου μετά από όλα αυτά που έχεις περάσει για να πετύχεις αυτή την εγκυμοσύνη. Ξεκουράσου τώρα όπως σου είπαν και κάνε μόνο θετικές σκεψεις για τα μωράκια σου! 💖 Όλα θα πάνε καλά!

@Vasilique Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένα!!! Και του χρόνου με τα 2 πιο όμορφα δωράκια! 💖

♥️♥️

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

@Eva29

Μπράβο κοριτσι μου! Όλα τέλεια λοιπόν! Να μην τον ακούς τον γιατρο σου και αν κάτι σε αγχώνει να το τσεκάρεις. Δεν το κατάλαβα δηλαδή,  τι έπρεπε να κάνεις? Να κάτσεις να βλέπεις το αίμα και τα πηγματα και να γελάς? Έλεος κάπου δηλαδή. Τέλος πάντων τέλος καλό, όλα καλά!

@Vasilique

Χρόνια πολλά κοπέλα μου! Πάντα γερή, δυνατή και χαρούμενη πολύ! Του χρόνου θα  το γιορτάσετε με τα διδυμακια σας!

♥️♥️

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μπράβο, πολύ χαίρομαι με τα νέα σου!  Να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του αν και συγχύστηκα κ εγώ με το γιατρο σου όπως λένε και οι @BlackCat και @Tvz.

αντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε με δαύτους κατά τη διάρκεια της εξωσωματικής…

♥️♥️

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerinaki83 είπε:

Είμαι πολύ χαρούμενη με την εξέλιξη γιατί όταν είπες για τα πηγματα τρελάθηκα άρχισα να πονάω και εγώ να φανταστείς .Να είσαι όλο κρεβάτι μέχρι να φύγει η αποκόλληση να το κανείς για τα μωράκια σου .🙏

Ωχ σε αγχωσα κι εσένα... Ναι ναι κρεβάτι τεζα τώρα 😘😘😘

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Καθόμουν και σκεφτόμουν όλοι την ώρα αυτά που περνάμε μόλις γίνεται η εμφύτευση.... Καποιες κοπέλες έχουν άδεια, άλλες δουλεύουν σερί και δεν μπορούν να πάρουν άδεια (όπως εγώ... ειναι κ άλλες? ). Τέλος πάντων, σκεφτόμουν λοιπόν και η σκέψη μου οδήγησε στην ζώνη της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου. Μήπως να πάρετε μια και να την τυλίξετε στην κοιλίτσα σας ώστε να δέσουν όλα τα έμβρυα καλά? Και ε΄συ @Eva29 μετά απο αυτό που έζησες χθες? Δεν ξέρω, λέω εγω τώρα.

Ωραία ιδέα ♥️ γιατί όχι ? ειδικά μετά από τα χθεσινά θα το σκεφτώ σοβαρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Μιας και συζητάμε για συμπληρώματα, έχει πάρει ποτε καμία από εσάς coq10? Υπάρχουν αρκετές μελέτες που υποστηρίζουν ότι βοηθάει στην ποιότητα των ωαρίων και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για ένα μήνα αλλά έχω χαθεί με την πληθώρα των συμπληρωμάτων. Έχετε δοκιμάσει ή σας έχουν προτείνει ποτέ καποιο συγκεκριμένο ? 

Καλησπέρα. Εγώ έπαιρνα για 6 μήνες περιπου της lamberts 200 mg μαζί με ω3 και βιταμίνη D. Σίγουρα βοηθάνε απλά πιστευω ότι ίσως πρεπει να τα παιρνεις για κάποιο διάστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Apol είπε:

Spermotrend!!! Χειρούργος ουρολόγος ανδρολογος  είναι 

Εγγύηση οι spermotrend! Ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αντρικές βιταμίνες! Όταν τις είχε πάρει ο άντρας μου είχαμε δει τεράστια διαφορά!!.. στο e bay τις είχα βρει και λίγο φθηνότερες από ότι στο site τους ή σε ιντερνετικά φαρμακεία.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο @Eva29!! Όλα καλά από δω και πέρα..Ξεκουράσου!!

@Vasilique Χρονια πολλά αρχηγέ!! Χρονια καλά, δημιουργικά και ευτυχισμένα!

Κοριτσια, σήμερα κάναμε την ωοληψια! 🥰  Από τα 2 που είχα ευτυχώς ήταν καλά και τα δυο! Το σπερμα μας επίσης καλό όπως έμαθα..Περιμενω αύριο τηλ για τις εξελίξεις!! ☺️
Τι εμπειρία κι αυτή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...