Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσι μου, ναι μου είπε ότι είναι πολύ καλή ποιότητας οι βλαστοκυστες αλλά δεν κατάλαβα αν οι δικές μου είναι πολύ καλής ποιότητας η γενικά οι βλαστοκυστες.... Είμαι 29.. επιμένει ότι καλύτερα να βάλουμε ένα γιατί η δίδυμη κύηση είναι high risk και είναι και πιο δύσκολα στην ανατροφή μετά και γενικά είναι της άποψης τα παιδιά να έρχονται ένα ένα μου είπε για πολλούς λόγους. Σκέφτομαι να ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου δεν ξέρω τι να κάνω...

@Tvz δεν παιζει θεμα νομοθεσιας...κι εγω στα 29 ειμαι και εβαλα 2. οποτε οπως καταλαβαινω δεν παιζει ρολο αυτο...μαλλον ειναι αποψη του γιατρου σου Ευα μου.
εγω γενικα δε θελω να αμφισβητω γιατρους . γι αυτο δε θα σταθω στο τι σου ειπε. απλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη !αν θελετε δυο και δε σε νοιαζει για την κυηση αν θα ειναι επικινδυνη η οχι εννοειται πως πρεπει να του το πειτε κοριτσακι μου...αλλωστε μπορει να μην τα καταφερουν και τα δυο να γαντζωθουν....ρωτα ομως και τον γυναικολογο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eva29 είπε:

Το έχω ψάξει αυτό με τη νομοθεσία και ο πρώτος περιορισμός που υπάρχει είναι ως 2. Δεν λέει κάπου να βάζουν μέχρι ένα. 

Απλά από ότι κατάλαβα θεωρεί ότι θα πιάσει το ένα και αν στην τελική δεν πιάσει την επόμενη φορά ίσως βάλουμε 2... Αλλά δεν θέλω να ταλαιπωρούμε και να φάω αρνητικό τεστ απο στιγμή που έχω και 8 βλαστοκυστες και δεν με ενοχλούν τα δίδυμα..ίσα ίσα διπλή χαρά !! Οπότε δεν ξέρω γι αυτό σας έγραψα να δω πόσα βάλατε εσείς κορίτσια...

 

Καλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κ εμένα μου είπε ο γιατρός μην αγχωθείς έχουμε περιθώριο με τις 9 βλαστοκυστες στην κατάψυξη. Κ του λέω οκ αλλά δε χρειάζεται να τις χρησιμοποιήσουμε κ τις 9. Οπότε μου απαντάει ναι ναι να πιάσουμε με την πρωτη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Διόνη είπε:

@Tvz δεν παιζει θεμα νομοθεσιας...κι εγω στα 29 ειμαι και εβαλα 2. οποτε οπως καταλαβαινω δεν παιζει ρολο αυτο...μαλλον ειναι αποψη του γιατρου σου Ευα μου.
εγω γενικα δε θελω να αμφισβητω γιατρους . γι αυτο δε θα σταθω στο τι σου ειπε. απλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη !αν θελετε δυο και δε σε νοιαζει για την κυηση αν θα ειναι επικινδυνη η οχι εννοειται πως πρεπει να του το πειτε κοριτσακι μου...αλλωστε μπορει να μην τα καταφερουν και τα δυο να γαντζωθουν....ρωτα ομως και τον γυναικολογο σου.

Ε ναι παίζει κ αυτό, καλύτερα να βάλεις 2 για να μείνει έστω 1. Ε νομίζω ότι όταν έρθει αυτή η ώρα που θα προετοίμαζεσαι για τη μεταφορά, το συζητάτε κ απόφασιζετε. Άλλωστε η δική σας γνώμη μετράει περισσότερο εφόσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

@Tvz δεν παιζει θεμα νομοθεσιας...κι εγω στα 29 ειμαι και εβαλα 2. οποτε οπως καταλαβαινω δεν παιζει ρολο αυτο...μαλλον ειναι αποψη του γιατρου σου Ευα μου.
εγω γενικα δε θελω να αμφισβητω γιατρους . γι αυτο δε θα σταθω στο τι σου ειπε. απλα αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη !αν θελετε δυο και δε σε νοιαζει για την κυηση αν θα ειναι επικινδυνη η οχι εννοειται πως πρεπει να του το πειτε κοριτσακι μου...αλλωστε μπορει να μην τα καταφερουν και τα δυο να γαντζωθουν....ρωτα ομως και τον γυναικολογο σου.

@Διόνη @Tvz δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνη η κύηση νομίζω όλες μας πάνω από όλα θέλουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας η των μωρών μας, προέχει αυτό να πάνε όλα καλά. Αλλά σχεδόν σε όλες τις κοπέλες βάζουμε δύο οι γιατροί από ότι έχω παρατηρησει και θέλω να αυξήσω τις πιθανότητες... Θα το συζητήσω από κοντά μαζι του αναλυτικά... Αν και μου φαίνεται θα γίνει το δικό του αλλά και πάλι θα τον εμπιστευτώ γιατί γιατρός μου είναι τον επέλεξα και ελπίζω να πετύχει ένα την πρώτη αυτό θα του πω !! 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Ε ναι παίζει κ αυτό, καλύτερα να βάλεις 2 για να μείνει έστω 1. Ε νομίζω ότι όταν έρθει αυτή η ώρα που θα προετοίμαζεσαι για τη μεταφορά, το συζητάτε κ απόφασιζετε. Άλλωστε η δική σας γνώμη μετράει περισσότερο εφόσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος.. 

Έχεις δίκιο θα το συζητήσουμε και θα δούμε... Αυτό σκέφτομαι κι εγώ να βάλω δύο να μείνει έστω το ένα !! Αλλά μάλλον εκείνος θεωρεί ότι το ένα έχει πολλές πιθανότητες εμφύτευσης.  Θα τα πούμε και αναλυτικά από κοντά και θα αποφασίσουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

@Διόνη @Tvz δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνη η κύηση νομίζω όλες μας πάνω από όλα θέλουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας η των μωρών μας, προέχει αυτό να πάνε όλα καλά. Αλλά σχεδόν σε όλες τις κοπέλες βάζουμε δύο οι γιατροί από ότι έχω παρατηρησει και θέλω να αυξήσω τις πιθανότητες... Θα το συζητήσω από κοντά μαζι του αναλυτικά... Αν και μου φαίνεται θα γίνει το δικό του αλλά και πάλι θα τον εμπιστευτώ γιατί γιατρός μου είναι τον επέλεξα και ελπίζω να πετύχει ένα την πρώτη αυτό θα του πω !! 😋

ναι αυτο με την κυηση καπως το ειπα αλλα δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες...ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

ναι αυτο με την κυηση καπως το ειπα αλλα δεν εννοουσα αυτο που καταλαβες...ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα 🤣

Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα κορίτσι μου γλυκό ! Ούτε καν μη το σκέφτεσαι! Το κατάλαβα πως το είπες απλά ήθελα να το διευκρινησω ότι ο λόγος που κάνω αυτή τη συζήτηση δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνο αλλά πολλοί γιατροί την ακολουθούν την τακτική των 2 για αυτό 🥰😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eva29 είπε:

Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα κορίτσι μου γλυκό ! Ούτε καν μη το σκέφτεσαι! Το κατάλαβα πως το είπες απλά ήθελα να το διευκρινησω ότι ο λόγος που κάνω αυτή τη συζήτηση δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνο αλλά πολλοί γιατροί την ακολουθούν την τακτική των 2 για αυτό 🥰😘😘😘

😊😊😊 παντως εγω να ξερεις πιστευω  οτι τοσο σουπερ που εχουν παει ολα με εσενα μεχρι στιγμης και μεχρι το τελος ετσι θα πηγαινουν!!!! :):) οποτε ο,τι και να γινει μην αγχωνεσαι καθολου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

😊😊😊 παντως εγω να ξερεις πιστευω  οτι τοσο σουπερ που εχουν παει ολα με εσενα μεχρι στιγμης και μεχρι το τελος ετσι θα πηγαινουν!!!! :):) οποτε ο,τι και να γινει μην αγχωνεσαι καθολου!!!

Σε ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια !! Με κάνεις να χαμογελάω ♥️🥰🥰 μακάρι μακάρι !! 

Και εγώ είμαι σίγουρη ότι θα μας πεις πολύ πολύ ευχάριστα νέα σε λίγες μέρες θα δεις !! 🌟🌟🌟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα κορίτσι μου γλυκό ! Ούτε καν μη το σκέφτεσαι! Το κατάλαβα πως το είπες απλά ήθελα να το διευκρινησω ότι ο λόγος που κάνω αυτή τη συζήτηση δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνο αλλά πολλοί γιατροί την ακολουθούν την τακτική των 2 για αυτό 🥰😘😘😘

Πω πω αυτό το 1ή 2 το έζησα και εγώ..εμένα διαφωνούσαν μεταξύ τους οι γιατροί μου..ο εξωσωματικος ήθελε 2 και ο γυναικολόγος ήθελε 1 και τους γκρινιαξε λιγάκι..όμως τελικά 2 βάλαμε, έτσι ήθελα και εγω...τώρα στη δεύτερη έμβρυομεταφορά μου συμφώνησαν πλέον να μεταφέρουμε 2 εμβρυακια..συζητήστε και αν σε καλύψει ο λόγος που σου το λέει προχωράς και με ένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας παρακολουθώ κι εγώ εδώ και μέρες!

Με το καλό σε όσες είναι σε αναμονή για επιτροπή, διέγερση και ε.τ. και καλά αποτελέσματα σε όσες πλησιάζουν στην χοριακή!!! Λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν!!!

Πολλά συγχαρήτηρια σε όσες είχαν θετικό αποτέλεσμα, λίγα παραπάνω στην @Vasilique, που είναι η αρχηγός της ομάδας💖!!! Όλα να πηγαίνουν τέλεια μέχρι τέλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Odette είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!Δεν γνωριζόμαστε προσωπικά,αλλά μου κρατάτε παρέα τόσες μέρες που κάθομαι στο σπίτι ❤️14/7 έκανα εμβρυομεταφορά μίας καλής βλαστοκύστης.Παρασκευή θα κάνω χοριακή.Το ερώτημά μου είναι το εξής(και χωρίς να θέλω να αηδιάσω καμία 🙈):εδώ και 2-3 μέρες μυρίζει πολύ έντονα ο ιδρώτας μου.Μήπως φταίνε αυτά τα χάπια οιστραδιόλης που παρασκευάζονται στα φαρμακεία κ τα παίρνουμε αντί για cyclacur??Το έχει παρατηρήσει καμία άλλη κοπέλα?

Καλημέρα γλυκιά μου καλώς ήρθες στην παρέα...με το καλό να πάρεις μια τεράστια χοριακή την Παρασκευή....!!!!!!!!🤰🏻

Ήθελα να σε ρωτήσω πιο κάτω μας γράφεις ότι ο γιατρός σου έκανε καταστολή ορμονών για 3 μήνες;! Πως δηλαδή με χάπια με ενέσεις; Και τι πρόβλημα βρήκατε πριν την ετ δεν παχενε το ενδομητριο; τελικά πόσο πήγε; όλα οκ; αν θες πες μας... Όσο για την μυρωδιά του ιδρώτα που ρωτάς μπορεί να είναι και από τα χάπια όπως είπες.. Προσωπικά (δεν νομίζω να φταίει το αν είναι φτιαχτα ή έτοιμα γτ είναι η ίδια ουσία) μέσω του ιδρώτα αποβάλλοντε διάφορες άχρηστες ή περιττές ουσίες μεταβολισμου, εξισορροπουντε τα επίπεδα των υγρών, των ηλεκτρολυτών κτλπ. Επίσης η οσμή του ιδρώτα επηρεάζεται από καταστάσεις άγχους ή αγωνίας ακόμα και από την διατροφή.... και από δυσλειτουργίες του οργανισμού πχ μπορεί να έχεις παρατηρήσει δυσκοιλιότητα!? Γενικά η κάθε γυναίκα το περνάει διαφορετικά το διάστημα της εγκυμοσύνης...σου εύχομαι να σου πανε όλα πολύ πολύ καλά και να μας πεις τα ευχαριστα προσεχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Φυσικά και δεν παρεξηγήθηκα κορίτσι μου γλυκό ! Ούτε καν μη το σκέφτεσαι! Το κατάλαβα πως το είπες απλά ήθελα να το διευκρινησω ότι ο λόγος που κάνω αυτή τη συζήτηση δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνο αλλά πολλοί γιατροί την ακολουθούν την τακτική των 2 για αυτό 🥰😘😘😘

Αυτό το θέμα, η μεταφορά 1 ή 2 βλαστοκύστεων με απασχόλησε και μένα. Οι γιατροί επέμεναν για 2, "γιατί όλες 2 βάζουν, για να μείνει έστω το 1", αλλά εγώ αφενός φοβόμουν τις τυχόν επιπλοκές μιας δίδυμης κύησης, αφετέρου και το στάδιο με τα 2 μωρά μου φαινόταν βουνό! Οπότε επέλεξα συνειδητά να βάλω 1 βλαστοκύστη και είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων την άλλη εβδομάδα!

Είμαι της άποψης ότι οι γιατροί οφείλουν να ενημερώνουν για τα οφέλη και τους κινδύνους της κάθε επιλογής και όχι να έχουν σύστημα τις 2 βλαστοκύστες σε κάθε περίπτωση, που συνήθως "επιβαλλουν" με τον τρόπο τους. Δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, δεν είναι όλες οι βλαστοκύστες ίδιες, δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, ούτε όλα τα ζευγάρια έχουν τις ίδιες επιθυμίες και τη δυνατότητα ανατροφής 2 μωρών ταυτόχρονα. Ούτε από οικονομικής ούτε από πρακτικής πλευράς. Πολλές φορές δεν επισημαίνουν ότι η πολύδυμη κύηση είναι υψηλότερου κινδύνου, με την έννοια ότι απαιτείται μεγαλύτερη προσοχή, συχνότερες εξετάσεις, είναι πιο συχνές οι επιπλοκές, η πιθανότητα πρόωρου τοκετού είναι σχεδόν 50% και η καισαρική σχεδόν μονόδρομος. Αυτά όλα πρέπει να τα γνωρίζει μια γυναίκα και να τα ζυγίσει πριν πάρει την απόφασή της. 

Σε κάθε περίπτωση, οι γιατροί συστήνουν, το ζευγάρι είναι αυτό που θα αποφασίσει αν θα βάλει 1, 2 ή περισσότερα! Και αναλαμβάνει και την ευθύνη της επιλογής του φυσικά!

Οπότε @Eva29 ό,τι και να λέει ο γιατρός σου, είναι θέμα δικής σου επιλογής! Αν θες 2, θα βάλεις 2! Εκτός εάν συντρέχει κάποιος ειδικός ιατρικός λόγος και σου προτείνει 1, που και πάλι θα πρέπει να σε ενημερώσει και να το συζητήσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Odette είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Ετοιμάζεσαι  για εμβρυομεταφορα;Εγώ έκανα προετοιμασία 20 ημερών με οιστραδιόλη  για να φτιάξουμε ενδομήτριο ,γιατί είχαμε κάνει καταστολή για 3 μήνες και το πρόβλημα εμφανίστηκε 2-3 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορα.Μπορεί να εξαρτάται από τα επίπεδα οιστραδιόλης του αίματος που ανεβαίνουν….🤷‍♀️

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα!

Δεν έχω παρατηρήσει αυτό που λες, αλλά μου φαίνεται πιθανό να οφείλεται στις ορμόνες που παίρνουμε.

Εγώ παρατήρησα ότι τα ούρα έχουν μια πιο έντονη οσμή όταν έχω κάποιες ώρες να πάω, πράγμα που δεν συνέβαινε παλιότερα.

Πάντως, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς γι' αυτό!

Με το καλό το τεστ ή η χοριακή σου τις επόμενες μέρες, μακάρι να δεις θετικό αποτέλεσμα🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλημέρα γλυκιά μου καλώς ήρθες στην παρέα...με το καλό να πάρεις μια τεράστια χοριακή την Παρασκευή....!!!!!!!!🤰🏻

Ήθελα να σε ρωτήσω πιο κάτω μας γράφεις ότι ο γιατρός σου έκανε καταστολή ορμονών για 3 μήνες;! Πως δηλαδή με χάπια με ενέσεις; Και τι πρόβλημα βρήκατε πριν την ετ δεν παχενε το ενδομητριο; τελικά πόσο πήγε; όλα οκ; αν θες πες μας... Όσο για την μυρωδιά του ιδρώτα που ρωτάς μπορεί να είναι και από τα χάπια όπως είπες.. Προσωπικά (δεν νομίζω να φταίει το αν είναι φτιαχτα ή έτοιμα γτ είναι η ίδια ουσία) μέσω του ιδρώτα αποβάλλοντε διάφορες άχρηστες ή περιττές ουσίες μεταβολισμου, εξισορροπουντε τα επίπεδα των υγρών, των ηλεκτρολυτών κτλπ. Επίσης η οσμή του ιδρώτα επηρεάζεται από καταστάσεις άγχους ή αγωνίας ακόμα και από την διατροφή.... και από δυσλειτουργίες του οργανισμού πχ μπορεί να έχεις παρατηρήσει δυσκοιλιότητα!? Γενικά η κάθε γυναίκα το περνάει διαφορετικά το διάστημα της εγκυμοσύνης...σου εύχομαι να σου πανε όλα πολύ πολύ καλά και να μας πεις τα ευχαριστα προσεχώς...

Welcome back my dear! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η emmy87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας παρακολουθώ κι εγώ εδώ και μέρες!

Με το καλό σε όσες είναι σε αναμονή για επιτροπή, διέγερση και ε.τ. και καλά αποτελέσματα σε όσες πλησιάζουν στην χοριακή!!! Λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν!!!

Πολλά συγχαρήτηρια σε όσες είχαν θετικό αποτέλεσμα, λίγα παραπάνω στην @Vasilique, που είναι η αρχηγός της ομάδας💖!!! Όλα να πηγαίνουν τέλεια μέχρι τέλους!!!

Σ´ευχαριστώ πολύ Έμμυ για τις ευχές σου σε όλα τα κορίτσια κ σ´εμένα προσωπικά! Καλώς ήρθες στο παρεάκι μας! Καλά αποτελέσματα θα σου ευχηθώ κ εγώ με την σειρά μου! 💚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eva29 είπε:

@Διόνη @Tvz δεν είναι ότι δεν με νοιάζει αν είναι επικίνδυνη η κύηση νομίζω όλες μας πάνω από όλα θέλουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας η των μωρών μας, προέχει αυτό να πάνε όλα καλά. Αλλά σχεδόν σε όλες τις κοπέλες βάζουμε δύο οι γιατροί από ότι έχω παρατηρησει και θέλω να αυξήσω τις πιθανότητες... Θα το συζητήσω από κοντά μαζι του αναλυτικά... Αν και μου φαίνεται θα γίνει το δικό του αλλά και πάλι θα τον εμπιστευτώ γιατί γιατρός μου είναι τον επέλεξα και ελπίζω να πετύχει ένα την πρώτη αυτό θα του πω !! 😋

Εύα μου η επιλογή είναι δική σας. Σίγουρα αυξάνονται οι πιθανότητες με 2 βλαστοκυστεις και σίγουρα πολλοί γυναικολόγοι το προτείνουν για να εχουν την επιτυχία με την "πρώτη" εκτός βέβαια και αν μιλάμε για μεγάλες ηλικίες όπου η πιθανότητες με 1 βλαστοκυστη είναι πραγματικά πολύ μικρές. Οπότε με αυτή τη λογική θα έλεγα ότι είναι προς τιμήν του γυναικολόγου σου που προτείνει ένα καταρχήν κ κατά δεύτερον ότι αυτό δείχνει ότι πιστεύει ότι έχεις καλές πιθανότητες και με ένα. Στα 37 εγώ, αποφάσισαμε με το σύζυγό να βάλουμε 1 παρά τις μικρότερες πιθανότητες κι αν δεν πετυχαίνει θα βλέπαμε. Κι αυτό γιατί τα διδυμακια είναι διπλή χαρά δεν το συζητώ αλλά είναι και διπλοί κίνδυνοι. Επιπλοκές κύησης, προωρότητα κλπ που βέβαια όσο μικρότερη είσαι τόσο σπανιότερα συμβαίνουν. Κάθε απόφαση έχει τα υπέρ κ τα κατά της! Συζητήσετε  το κι εμπιστευτείτε τον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Πω πω αυτό το 1ή 2 το έζησα και εγώ..εμένα διαφωνούσαν μεταξύ τους οι γιατροί μου..ο εξωσωματικος ήθελε 2 και ο γυναικολόγος ήθελε 1 και τους γκρινιαξε λιγάκι..όμως τελικά 2 βάλαμε, έτσι ήθελα και εγω...τώρα στη δεύτερη έμβρυομεταφορά μου συμφώνησαν πλέον να μεταφέρουμε 2 εμβρυακια..συζητήστε και αν σε καλύψει ο λόγος που σου το λέει προχωράς και με ένα..

Πω πω...  Τελικά εμείνες έγκυος στην πρώτη εμβρυομεταφορα από ότι κατάλαβα  και πάτε για δεύτερο ? 

Ο γυναικολόγος μου πιστεύω ένα θα πει και αυτός... Ναι θα το συζητήσουμε από κοντά γιατί από το τηλέφωνο πόσα να πούμε... Και αν με καλύψει όπως το λες θα πάμε με ένα τι να κάνω έτσι κι αλλιώς μακάρι αυτό να είναι το πρόβλημα πόσα να βάλουμε ένα η δύο ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Sylia είπε:

Εύα μου η επιλογή είναι δική σας. Σίγουρα αυξάνονται οι πιθανότητες με 2 βλαστοκυστεις και σίγουρα πολλοί γυναικολόγοι το προτείνουν για να εχουν την επιτυχία με την "πρώτη" εκτός βέβαια και αν μιλάμε για μεγάλες ηλικίες όπου η πιθανότητες με 1 βλαστοκυστη είναι πραγματικά πολύ μικρές. Οπότε με αυτή τη λογική θα έλεγα ότι είναι προς τιμήν του γυναικολόγου σου που προτείνει ένα καταρχήν κ κατά δεύτερον ότι αυτό δείχνει ότι πιστεύει ότι έχεις καλές πιθανότητες και με ένα. Στα 37 εγώ, αποφάσισαμε με το σύζυγό να βάλουμε 1 παρά τις μικρότερες πιθανότητες κι αν δεν πετυχαίνει θα βλέπαμε. Κι αυτό γιατί τα διδυμακια είναι διπλή χαρά δεν το συζητώ αλλά είναι και διπλοί κίνδυνοι. Επιπλοκές κύησης, προωρότητα κλπ που βέβαια όσο μικρότερη είσαι τόσο σπανιότερα συμβαίνουν. Κάθε απόφαση έχει τα υπέρ κ τα κατά της! Συζητήσετε  το κι εμπιστευτείτε τον

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Sylia

εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες... Είμαι τόσο διχασμένη στο τι να κάνω ωστόσο θα συναντηθώ με τον εξωσωματιστη την επόμενη εβδομάδα να τα συζητήσουμε αναλυτικά από κοντά να μου πει τα κατά και τα υπέρ και θα το σκεφτούμε με τον σύζυγό όλο τον Αύγουστο και το Σεπτέμβρη θα αποφασίσουμε... Θέλω να είναι συνειδητή απόφαση έχοντας σκεφτεί τα πάντα... Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε να με ρωτήσει τι θέλουμε εμείς απλά ανακοίνωσε ότι θα βάλουμε ένα... 

Τον εμπιστεύομαι όμως η αλήθεια είναι και ξέρει τι κάνει... Θα δούμε ♥️🌟 μακάρι αυτό να είναι το μόνο πράγμα που θα συζητάμε και θα σκεφτόμαστε τον Αύγουστο αυτό λέμε με τον άντρα μου και θα είμαστε οι πιο ευτυχισμένοι 🥰 είσαι έγκυος επομένως? Με το καλό καλή μου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Πω πω...  Τελικά εμείνες έγκυος στην πρώτη εμβρυομεταφορα από ότι κατάλαβα  και πάτε για δεύτερο ? 

Ο γυναικολόγος μου πιστεύω ένα θα πει και αυτός... Ναι θα το συζητήσουμε από κοντά γιατί από το τηλέφωνο πόσα να πούμε... Και αν με καλύψει όπως το λες θα πάμε με ένα τι να κάνω έτσι κι αλλιώς μακάρι αυτό να είναι το πρόβλημα πόσα να βάλουμε ένα η δύο ♥️♥️♥️

Όχι για πρώτο πάω γιαυτο θα βάλω 2 πάλι..την πρώτη φορά έμεινα έγκυος αλλά απεβαλλα..οπότε τώρα θέλω σίγουρα να αυξήσω τις πιθανότητες..ναι θα φοβόμουν λίγο τη δίδυμη κύηση αλλά πραγματικά μακάρι να είναι γερά μωράκια και ας είναι είτε 1 είτε 2 δεν με νοιάζει..όπως το λες μακάρι αυτό μόνο να ήταν το πρόβλημα..προσπαθούμε για το καλύτερο άλλωστε όλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Όχι για πρώτο πάω γιαυτο θα βάλω 2 πάλι..την πρώτη φορά έμεινα έγκυος αλλά απεβαλλα..οπότε τώρα θέλω σίγουρα να αυξήσω τις πιθανότητες..ναι θα φοβόμουν λίγο τη δίδυμη κύηση αλλά πραγματικά μακάρι να είναι γερά μωράκια και ας είναι είτε 1 είτε 2 δεν με νοιάζει..όπως το λες μακάρι αυτό μόνο να ήταν το πρόβλημα..προσπαθούμε για το καλύτερο άλλωστε όλες..

Ακριβώς... Ο μόνος λόγος που το συζηταω είναι για να αυξήσουμε τις πιθανότητες έστω για ένα !! Με το καλό να τα βάλετε και  Καλοστεριωτα να είναι κορίτσι μου ! Αναμένω νέα σου 🥰

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Sylia

εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες... Είμαι τόσο διχασμένη στο τι να κάνω ωστόσο θα συναντηθώ με τον εξωσωματιστη την επόμενη εβδομάδα να τα συζητήσουμε αναλυτικά από κοντά να μου πει τα κατά και τα υπέρ και θα το σκεφτούμε με τον σύζυγό όλο τον Αύγουστο και το Σεπτέμβρη θα αποφασίσουμε... Θέλω να είναι συνειδητή απόφαση έχοντας σκεφτεί τα πάντα... Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε να με ρωτήσει τι θέλουμε εμείς απλά ανακοίνωσε ότι θα βάλουμε ένα... 

Τον εμπιστεύομαι όμως η αλήθεια είναι και ξέρει τι κάνει... Θα δούμε ♥️🌟 μακάρι αυτό να είναι το μόνο πράγμα που θα συζητάμε και θα σκεφτόμαστε τον Αύγουστο αυτό λέμε με τον άντρα μου και θα είμαστε οι πιο ευτυχισμένοι 🥰 είσαι έγκυος επομένως? Με το καλό καλή μου 🙏

Εγώ κ ο άντρας μου από την αρχή ήμασταν ψημένοι αν θέλει κ ο Θεός φυσικά για δίδυμα! Το έχω σκεφτει, κ τα υπέρ κ τα κατά κ είναι συνειδητή μου απόφαση. Φυσικά είναι απόλυτα σεβαστή κ η αντίθετη άποψη δλδ πολλές γυναίκες να μη θέλουν δίδυμα. Εγώ θέλω, γνωρίζω κ τους κινδύνους κ ελπίζω να πάνε όλα καλά. Ευτυχώς συμφωνούμε κ με το σύζυγό κ με το γιατρό. Απλώς κακά τα ψέματα ότι κ να λένε οι γιατροί δική μας ή απόφαση καθώς εμείς θα επωμιστουμε τις ευθύνες κ ψυχολογικά κ οικονομικά ότι κ αν συμβεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου @Sylia

εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες... Είμαι τόσο διχασμένη στο τι να κάνω ωστόσο θα συναντηθώ με τον εξωσωματιστη την επόμενη εβδομάδα να τα συζητήσουμε αναλυτικά από κοντά να μου πει τα κατά και τα υπέρ και θα το σκεφτούμε με τον σύζυγό όλο τον Αύγουστο και το Σεπτέμβρη θα αποφασίσουμε... Θέλω να είναι συνειδητή απόφαση έχοντας σκεφτεί τα πάντα... Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε να με ρωτήσει τι θέλουμε εμείς απλά ανακοίνωσε ότι θα βάλουμε ένα... 

Τον εμπιστεύομαι όμως η αλήθεια είναι και ξέρει τι κάνει... Θα δούμε ♥️🌟 μακάρι αυτό να είναι το μόνο πράγμα που θα συζητάμε και θα σκεφτόμαστε τον Αύγουστο αυτό λέμε με τον άντρα μου και θα είμαστε οι πιο ευτυχισμένοι 🥰 είσαι έγκυος επομένως? Με το καλό καλή μου 🙏

Μόλις μπήκα στον τρίτο μήνα ναι! Σ' ευχαριστώ πολύ! Όποια απόφαση πάρετε αυτή είναι η σωστή. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sylia είπε:

Μόλις μπήκα στον τρίτο μήνα ναι! Σ' ευχαριστώ πολύ! Όποια απόφαση πάρετε αυτή είναι η σωστή. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!♥️

Σε ευχαριστώ πολύ!! Καλές ξέγνοιαστες διακοπές και με το καλό να το ανταμωσετε το μωράκι σας 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...