Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Εμένα είναι 31😔 Ναι πολύ καλό είναι που έπεσε  δεν περίμενα να πέσει γιατί είμαι πολύ γλυκατζου🍰🍨 προσπαθώ να προσέχω γιατί έχουμε και την καμπύλη σακχάρου

Εγώ ξεκίνησα με 42, έπαιρνα σίδηρο από πριν, έπεσε στο 36 κ μόλις διπλασίασα την δόση πήγε 38. Και από ζάχαρο μου είπε χθες η γιατρός δεν έχω τίποτα. Τώρα ούτως ή άλλως θα κάνω διατροφή για να μην μου δημιουργήσει προβλήματα η χολή και ο Θεός βοηθός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Εμένα είναι 31😔 Ναι πολύ καλό είναι που έπεσε  δεν περίμενα να πέσει γιατί είμαι πολύ γλυκατζου🍰🍨 προσπαθώ να προσέχω γιατί έχουμε και την καμπύλη σακχάρου

Ε όλα καλα τότε... Μην ανησυχείς...

Εγώ το πρώτο μου παιδάκι το είχα δίπλα μου σε λίκνο 4 μήνες κ μετά τον πήγα στην κούνια στο δωμάτιο του. Βέβαια κατά τη διάρκεια της ημέρας τον έβαζα κ στο δωμάτιο του γιατί μου είχαν πει ότι πρέπει να περνάει χρόνο κι εκεί για να μαθαίνει τον χώρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!έκανα την β επιπέδου χτες όλα χαρά μια είπε η γιατρός!το μωράκι δραστήριο πολύ!ρώτησα συμβουλές για καλοκαίρι μου είπε όχι κολύμπι στα βαθιά μόνη, όχι ηλιοθεραπεία και να μην στεγνώνει το μαγιό πάνω μας. Ο σίδηρος κι εμένα μου έπεσε κι άλλο (32 από 34) και μου αύξησαν την δόση, παίρνω ένα λακτιφερον και ένα τζινοταρντιφερον!κι έχω ξεκινήσει και ασβέστιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι τρώει μακαρόνια ολικής, ψωμί μαύρο ,έχω κόψει σφολιατες και έχω μειώσει γλυκά!Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη ☹️

Άρα μια  άρα απέδωσε η διατροφή κ έπεσε το ζάχαρο σου! Να συνεχίσεις να τρως έτσι κ πιστεύω θα είναι σε λογικά πλαίσια το ζάχαρο κ ισως να μην εχεις κ θέμα με την καμπύλη. Εγώ πάντα έτρωγα μαύρο ψωμι κ γενικά μου αρέσουν τα ολικής οπότε  δν εχω θέμα να τρωω κ τώρα στην εγκυμοσυνη από αυτά. Κ γω με τον αιματοκρίτη μια από τα ίδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Άρα μια  άρα απέδωσε η διατροφή κ έπεσε το ζάχαρο σου! Να συνεχίσεις να τρως έτσι κ πιστεύω θα είναι σε λογικά πλαίσια το ζάχαρο κ ισως να μην εχεις κ θέμα με την καμπύλη. Εγώ πάντα έτρωγα μαύρο ψωμι κ γενικά μου αρέσουν τα ολικής οπότε  δν εχω θέμα να τρωω κ τώρα στην εγκυμοσυνη από αυτά. Κ γω με τον αιματοκρίτη μια από τα ίδια. 

Ναι με τα ολικής θα τα καταφέρω άσε που είναι συνήθεια! Με τα γλυκά όμως δεν γίνεται τίποτα!καλύτερα να μη φάω φαγητό παρά να μη φάω γλυκό 😜😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Διάβασα τα νέα σας!! Βλέπω όλα πάνε καλά για όλες μας! Ο μικρός μου είναι πλέον πολύ δραστήριος, δε με αφήνει ήσυχη σχεδόν καθόλου! Τετάρτη θα κατέβω Αθήνα στον γιατρό να δούμε που θα με στείλει για Β επιπέδου και πότε.  Αύριο κλείνω 20 εβδομάδες και μπαίνω στην 21η! Από ψώνια ακόμα τίποτα.  Ρούχα μου έχουν δώσει μέχρι 18 μηνών,  κάθισμα αυτοκινήτου από 6 μηνών, καρότσι έχω βάλει στο μάτι 3 σε 1 με καλές κριτικές οπότε θα το παραγγείλω μετά τη Β επιπέδου.  Κουνια και αλλαξιερα έχει να μου δώσει η αδερφή του Γιάννη και σε λίγες μέρες κουμπάρα μου αλλά δεν έχω που να τα βάλω..είναι μικρό το σπίτι, αν και θα ζητήσουμε μεγαλύτερο από την κοινότητα, μήπως και.... έτσι κι αλλιώς,τα πρώτα 2 χρόνια, θα κοιμάται μαζί μας, οπότε δεν με πολυαπασχολει, ίσως πάρω ένα παρκοκρεβατο για το σαλόνι κάτω για να κοιμάται μέσα στην ημέρα. Σουτιέν εγκυμοσύνης πήρα από την αρχή γιατί πονουσα πολύ, μέσα στο σπίτι δεν φοράω τίποτα, μόνο όταν βγαίνω έξω. Από κιλά είμαι +6 αλλά ξεκίνησα με 46, οπότε νομίζω είμαι οκ. Το μενταγιον το σκεφτόμουν κι εγώ, είναι χαριτωμένο αλλά δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό. 

Τρέχουμε για τις ετοιμασίες γαμου... αύριο πάω να δω νυφικο, ελπίζω να βρω κάτι να μου κάνει και να μου αρέσει.  Έμειναν και όλα τελευταία στιγμή και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε ως τις 26... ούτε άδειες δεν βγάλαμε ακόμα!!! Πολύ άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Διάβασα τα νέα σας!! Βλέπω όλα πάνε καλά για όλες μας! Ο μικρός μου είναι πλέον πολύ δραστήριος, δε με αφήνει ήσυχη σχεδόν καθόλου! Τετάρτη θα κατέβω Αθήνα στον γιατρό να δούμε που θα με στείλει για Β επιπέδου και πότε.  Αύριο κλείνω 20 εβδομάδες και μπαίνω στην 21η! Από ψώνια ακόμα τίποτα.  Ρούχα μου έχουν δώσει μέχρι 18 μηνών,  κάθισμα αυτοκινήτου από 6 μηνών, καρότσι έχω βάλει στο μάτι 3 σε 1 με καλές κριτικές οπότε θα το παραγγείλω μετά τη Β επιπέδου.  Κουνια και αλλαξιερα έχει να μου δώσει η αδερφή του Γιάννη και σε λίγες μέρες κουμπάρα μου αλλά δεν έχω που να τα βάλω..είναι μικρό το σπίτι, αν και θα ζητήσουμε μεγαλύτερο από την κοινότητα, μήπως και.... έτσι κι αλλιώς,τα πρώτα 2 χρόνια, θα κοιμάται μαζί μας, οπότε δεν με πολυαπασχολει, ίσως πάρω ένα παρκοκρεβατο για το σαλόνι κάτω για να κοιμάται μέσα στην ημέρα. Σουτιέν εγκυμοσύνης πήρα από την αρχή γιατί πονουσα πολύ, μέσα στο σπίτι δεν φοράω τίποτα, μόνο όταν βγαίνω έξω. Από κιλά είμαι +6 αλλά ξεκίνησα με 46, οπότε νομίζω είμαι οκ. Το μενταγιον το σκεφτόμουν κι εγώ, είναι χαριτωμένο αλλά δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό. 

Τρέχουμε για τις ετοιμασίες γαμου... αύριο πάω να δω νυφικο, ελπίζω να βρω κάτι να μου κάνει και να μου αρέσει.  Έμειναν και όλα τελευταία στιγμή και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε ως τις 26... ούτε άδειες δεν βγάλαμε ακόμα!!! Πολύ άγχος...

Όλα με το καλό εύχομαι και ο γάμος και το μπεμπακι! Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση έχει καμία συσπάσεις η πονάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Όλα με το καλό εύχομαι και ο γάμος και το μπεμπακι! Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση έχει καμία συσπάσεις η πονάκια;

Καλημέρα. Εγώ δεν έχω κάτι ακόμη, ευτυχώς.

@annoula1987 εύχομαι να τα προλάβεις όλα. Να μην αγχώνεσαι, πάνω απ'όλα να προσέχεις τον εαυτό σου και όλα θα γίνουν.

Αλλαξιερα κορίτσια θα βάλετε πάνω στην συρταριερα του παιδικού; Εγώ δεν φτιάχνω παιδικό προς την ώρα και σκέφτομαι αν πρέπει να πάρω μπανάκι-αλλαξιερα και να το έχω στο μπάνιο ή κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Όλα με το καλό εύχομαι και ο γάμος και το μπεμπακι! Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση έχει καμία συσπάσεις η πονάκια;

Καλημέρα!εγώ έχω κάποια πονακια και σήμερα που ήταν να πάω στο γιατρό με πήραν και μου το ακύρωσαν !!!!!!Είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα περίμενα ένα μήνα να με δει και τη Δευτέρα έχω τη β επιπέδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Καλημέρα!εγώ έχω κάποια πονακια και σήμερα που ήταν να πάω στο γιατρό με πήραν και μου το ακύρωσαν !!!!!!Είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα περίμενα ένα μήνα να με δει και τη Δευτέρα έχω τη β επιπέδου!

Έλα βρε, μην στεναχωριέσαι, δεν κάνει καλό στο μωράκι σου. Και εγώ τελευταία με το παραμικρό κλαίω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Διάβασα τα νέα σας!! Βλέπω όλα πάνε καλά για όλες μας! Ο μικρός μου είναι πλέον πολύ δραστήριος, δε με αφήνει ήσυχη σχεδόν καθόλου! Τετάρτη θα κατέβω Αθήνα στον γιατρό να δούμε που θα με στείλει για Β επιπέδου και πότε.  Αύριο κλείνω 20 εβδομάδες και μπαίνω στην 21η! Από ψώνια ακόμα τίποτα.  Ρούχα μου έχουν δώσει μέχρι 18 μηνών,  κάθισμα αυτοκινήτου από 6 μηνών, καρότσι έχω βάλει στο μάτι 3 σε 1 με καλές κριτικές οπότε θα το παραγγείλω μετά τη Β επιπέδου.  Κουνια και αλλαξιερα έχει να μου δώσει η αδερφή του Γιάννη και σε λίγες μέρες κουμπάρα μου αλλά δεν έχω που να τα βάλω..είναι μικρό το σπίτι, αν και θα ζητήσουμε μεγαλύτερο από την κοινότητα, μήπως και.... έτσι κι αλλιώς,τα πρώτα 2 χρόνια, θα κοιμάται μαζί μας, οπότε δεν με πολυαπασχολει, ίσως πάρω ένα παρκοκρεβατο για το σαλόνι κάτω για να κοιμάται μέσα στην ημέρα. Σουτιέν εγκυμοσύνης πήρα από την αρχή γιατί πονουσα πολύ, μέσα στο σπίτι δεν φοράω τίποτα, μόνο όταν βγαίνω έξω. Από κιλά είμαι +6 αλλά ξεκίνησα με 46, οπότε νομίζω είμαι οκ. Το μενταγιον το σκεφτόμουν κι εγώ, είναι χαριτωμένο αλλά δεν πιστεύω ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό. 

Τρέχουμε για τις ετοιμασίες γαμου... αύριο πάω να δω νυφικο, ελπίζω να βρω κάτι να μου κάνει και να μου αρέσει.  Έμειναν και όλα τελευταία στιγμή και δεν ξέρω αν θα προλάβουμε ως τις 26... ούτε άδειες δεν βγάλαμε ακόμα!!! Πολύ άγχος...

Όλα καλά θα πάνε κοπέλα μου μην αγχώνεσαι θα τα καταφέρεις!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stardust_83 είπε:

Έλα βρε, μην στεναχωριέσαι, δεν κάνει καλό στο μωράκι σου. Και εγώ τελευταία με το παραμικρό κλαίω.

Ευτυχώς πήρα τηλ τον ίδιο και με έστειλε στον άλλο γιατρό να με δει γιατί θα εσκαγα!οπότε ετοιμάζομαι να πάω σε κάνα μισάωρο!έστω να δω τη μπεμπουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@maroutsalo μπράβο κορίτσι.. πολύ ευχάριστα νέα!!! 

@Lenia1983 μια συνήθεια είναι τα ολικής... Εγώ τα πάντα ολικής τρώω..  τα άσπρα δε σου προσφέρουν τίποτα απολύτως.. Αυτό να σκέφτεσαι.. κ όσο για τα γλυκά υπάρχουν κ γλυκά υγιεινά που μπορείς να φτιάξεις κ να αγοράσεις επίσης.. 😉😉 μην ανησυχείς για το γιατρό.. ούτως ή άλλως τη Δευτέρα έχεις την β επιπέδου... Όλα καλά θα είναι!!! Αν δεν πάει κάτι καλά στο στάδιο αυτό που είμαστε νομίζω το καταλαβαίνουμε... Είτε με αίμα είτε με συσπάσεις που δεν σταματάνε... Τα πονάκια κ οι ενοχλήσεις μέσα στο πρόγραμμα είναι.. μη στεναχωριέσαι..

@Doritoula11 εγώ έχω απ όλα. Ειδικά τις προάλλες που βγήκα πρωτη φορά με τον μικρό μου να του αγοράσω κάτι κ ήμουν μια ώρα έξω στα μαγαζιά, το βράδυ είχα συσπάσεις που δεν σταματούσαν... ανησύχησα πολύ η αλήθεια είναι αλλά μου είπε ο γιατρός ότι φταίει η ζέστη κ το περπάτημα κ να κάθομαι σπίτι..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εγώ δεν έχω κάτι ακόμη, ευτυχώς.

@annoula1987 εύχομαι να τα προλάβεις όλα. Να μην αγχώνεσαι, πάνω απ'όλα να προσέχεις τον εαυτό σου και όλα θα γίνουν.

Αλλαξιερα κορίτσια θα βάλετε πάνω στην συρταριερα του παιδικού; Εγώ δεν φτιάχνω παιδικό προς την ώρα και σκέφτομαι αν πρέπει να πάρω μπανάκι-αλλαξιερα και να το έχω στο μπάνιο ή κάτι άλλο.

Αλλαξιερα έχω πάνω στη συρταριερα κ βολεύει πολύ η αλήθεια είναι γιατί έχεις έχει όλα τα πράγματα μαζεμένα.. πάνες, κρέμες, ρουχαλακια.. μετά το βραδυνό μπανάκι το άλλαζα εκεί...  Πολλές φορές όμως μέσα στη μέρα το άλλαζα κ στο κρεβάτι μου που είναι απέναντι από το μπάνιο που το έπλενα μετά την αλλαγή πανας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Ευτυχώς πήρα τηλ τον ίδιο και με έστειλε στον άλλο γιατρό να με δει γιατί θα εσκαγα!οπότε ετοιμάζομαι να πάω σε κάνα μισάωρο!έστω να δω τη μπεμπουλα!

Άντε ωραία θα πας να τη δεις σε άλλον γιατρό τουλάχιστον! Μην αγχώνεσαι μια χαρά είναι η μπεμπουλα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα. Εγώ δεν έχω κάτι ακόμη, ευτυχώς.

@annoula1987 εύχομαι να τα προλάβεις όλα. Να μην αγχώνεσαι, πάνω απ'όλα να προσέχεις τον εαυτό σου και όλα θα γίνουν.

Αλλαξιερα κορίτσια θα βάλετε πάνω στην συρταριερα του παιδικού; Εγώ δεν φτιάχνω παιδικό προς την ώρα και σκέφτομαι αν πρέπει να πάρω μπανάκι-αλλαξιερα και να το έχω στο μπάνιο ή κάτι άλλο.

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ δν θα βάλω αλλαξιερα Γτ δν θα έχω συρτάριερα , δν χωράει στο παιδικό επειδή θα έχω κ το κρεβάτι μέσα το μεγάλο κ τη βιβλιοθήκη μόνο το Γραφειο θα βγάλω . Ευτυχως θα έχω μεγάλη ντουλάπα. Κ σκέφτομαι να πάρω μπανιέρα αλλαξιερα αλλά ούτε αυτή ξέρω που θα τη βάλω Γτ κ στο μπάνιο δν χωράει! Μάλλον θα την έχω στο χωλ δίπλα στο δωμάτιο κ να δω αν θα μπορούμε να περνάμε 😜Το σπιτι μου δν είναι παρά πολυ μεγάλο είναι 65 τμ  κ αυτό με προβληματίζει Γτ δν μπορώ να πάρω πολλά κ θα πάρω μόνο τα βασικά . Ούτε παρκοκρεβατο για πιο μετά θα μπορώ να βάλω κάπου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου εγώ πίνω καφεδάκι και χαλαρώνω μέχρι να έρθει ο μικρός από τον παιδικό σταθμό...κάνω συσπάσεις αλλά το θέμα με εμένα είναι ότι και μικρές να είναι τις αισθάνομαι...τα ίδια με την πρώτη εγκυμοσύνη ..ακολουθώ τις οδηγίες της γιατρού και προσεύχομαι... ξεκούραση θέλει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι μου κάνετε????
Κορίτσια μην αγχώνεστε για το χώρο για τα πράγματα του μωρού σημασία έχει να έχουμε χώρο στην καρδιά μας ❤️❤️❤️

Εμένα το σπίτι είναι παρά πολύ μικρό ένα σαλόνι μια κουζίνα και ενα μπάνιο έχω και εμείς κοιμόμαστε σε καναπέ κρεβάτι αλλα δεν με νοιάζει για εμένα θα βγάλω την μια μεριά του καναπέ για να βάλω το κρεβάτι του μωρού μου.

Εμένα με νοιάζει να έχει το κρεβατάκι του το μωρό μου να κοιμάται ήρεμο γιατί αν δεν έχεις αλαξίερα η αν δεν έχεις σιρταριερα θα γίνει κάτι??

Μπορείς να βολευτείς και έτσι αυτά δεν είναι τα απαρέτιτα για ενα μωρό,να είμαστε χαρούμενοι για αυτά που εχουμε και για το μωρακι που θα έρθει στην ζωή μας άλλοι έχουν τα μεγάλα τα σπίτια και τα πολλά τα λεφτά αλλα δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Εμένα σαν Μαρία μου φτάνει που έχω μια ήρεμη εγκυμοσύνη και ενα υγείες μωρακι να το περιμενω πως και πως να έρθει στην ζωή μου 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Όλα με το καλό εύχομαι και ο γάμος και το μπεμπακι! Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση έχει καμία συσπάσεις η πονάκια;

Ευχαριστώ καλή μου! Αν και δεύτερη εγκυμοσύνη,δεν έχω καταλάβει πότε θεωρείται ότι είναι συσπάσεις... κάποιες φορές όταν κουράζομαι ή περπατάω πολύ, νιώθω να σκληραίνει ή κοιλιά μου κάτω  χαμηλά και να με τραβάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι μου κάνετε????
Κορίτσια μην αγχώνεστε για το χώρο για τα πράγματα του μωρού σημασία έχει να έχουμε χώρο στην καρδιά μας ❤️❤️❤️

Εμένα το σπίτι είναι παρά πολύ μικρό ένα σαλόνι μια κουζίνα και ενα μπάνιο έχω και εμείς κοιμόμαστε σε καναπέ κρεβάτι αλλα δεν με νοιάζει για εμένα θα βγάλω την μια μεριά του καναπέ για να βάλω το κρεβάτι του μωρού μου.

Εμένα με νοιάζει να έχει το κρεβατάκι του το μωρό μου να κοιμάται ήρεμο γιατί αν δεν έχεις αλαξίερα η αν δεν έχεις σιρταριερα θα γίνει κάτι??

Μπορείς να βολευτείς και έτσι αυτά δεν είναι τα απαρέτιτα για ενα μωρό,να είμαστε χαρούμενοι για αυτά που εχουμε και για το μωρακι που θα έρθει στην ζωή μας άλλοι έχουν τα μεγάλα τα σπίτια και τα πολλά τα λεφτά αλλα δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Εμένα σαν Μαρία μου φτάνει που έχω μια ήρεμη εγκυμοσύνη και ενα υγείες μωρακι να το περιμενω πως και πως να έρθει στην ζωή μου 🥰🥰🥰🥰

Πολύ όμορφα το έθεσες! Κι εγώ μαζί σου! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Αν και δεύτερη εγκυμοσύνη,δεν έχω καταλάβει πότε θεωρείται ότι είναι συσπάσεις... κάποιες φορές όταν κουράζομαι ή περπατάω πολύ, νιώθω να σκληραίνει ή κοιλιά μου κάτω  χαμηλά και να με τραβάει..

Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου!!!! Οι συσπάσεις είναι αυτές ακριβώς που περιγράφεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Αν και δεύτερη εγκυμοσύνη,δεν έχω καταλάβει πότε θεωρείται ότι είναι συσπάσεις... κάποιες φορές όταν κουράζομαι ή περπατάω πολύ, νιώθω να σκληραίνει ή κοιλιά μου κάτω  χαμηλά και να με τραβάει..

Αυτό απ'ότι ξέρω είναι σύσπαση κορίτσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε??? 

Εύχομαι όλες να είστε καλά!!! 

Χάθηκα λίγο έχω μέρες να διαβάσω νέα σάς!! Την Πέμπτη είχαμε γιατρό όλα πήγαν καλά ευτυχώς έχει πάρει βάρος τ μωρό και είναι 270 γραμμάρια!!!Μας είπε ότι είδε και τ φυλλο οπότε άρχισα να ετοιμάζω τ πάρτυ για αυτό δεν βρήκα χρόνο να μπω να σας πω τ νέα μας, έχει έρθει διακοπές και η ανιψιά μου οπότε περνάω όλη την ώρα μαζί της!!! 

Κάναμε το πάρτυ το Σάββατο με λίγους φίλους στο σπίτι και μάθαμε ότι περιμένουνε ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!! Η χαρά μας δεν περιγράφεται θέλαμε και οι δυο πολύ κοριτσάκι!! Την ημέρα του πάρτυ η μπέμπα τρελάθηκε πρώτη φορά την ένιωσα να κουνιέται!!! Είμαστε πολύ χαρούμενη ευχομαι έτσι να κυλήσει όλη η υπόλοιπη εγκυμοσυνης μας!!! 

Θα καθήσω να διαβάσω και όλα σας τ μήνυματα πιο μετά μήπως έχασα κάτι που είπατε!! 😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι μου κάνετε????
Κορίτσια μην αγχώνεστε για το χώρο για τα πράγματα του μωρού σημασία έχει να έχουμε χώρο στην καρδιά μας ❤️❤️❤️

Εμένα το σπίτι είναι παρά πολύ μικρό ένα σαλόνι μια κουζίνα και ενα μπάνιο έχω και εμείς κοιμόμαστε σε καναπέ κρεβάτι αλλα δεν με νοιάζει για εμένα θα βγάλω την μια μεριά του καναπέ για να βάλω το κρεβάτι του μωρού μου.

Εμένα με νοιάζει να έχει το κρεβατάκι του το μωρό μου να κοιμάται ήρεμο γιατί αν δεν έχεις αλαξίερα η αν δεν έχεις σιρταριερα θα γίνει κάτι??

Μπορείς να βολευτείς και έτσι αυτά δεν είναι τα απαρέτιτα για ενα μωρό,να είμαστε χαρούμενοι για αυτά που εχουμε και για το μωρακι που θα έρθει στην ζωή μας άλλοι έχουν τα μεγάλα τα σπίτια και τα πολλά τα λεφτά αλλα δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Εμένα σαν Μαρία μου φτάνει που έχω μια ήρεμη εγκυμοσύνη και ενα υγείες μωρακι να το περιμενω πως και πως να έρθει στην ζωή μου 🥰🥰🥰🥰

Έχεις απόλυτο δίκιο κορίτσι μου σε όσα είπες! Δν έχει σημασία τι θα του αγοράσουμε αλλά η αγάπη που θα του προσφέρουμε .Στην τελική κ μείς τα χρόνια εκείνα που γεννηθήκαμε είχαμε τα απολύτως απαραίτητα! Κ γω πάντως δν θα πάρω πολλά κ αχρείαστα! Όπως είπες το κρεβατακι του να έχει να κοιμάται ήρεμο αυτό είναι το βασικότερο! Σιγά σιγά θα έρθουν κ τα υπόλοιπα. Το σημαντικό είναι να έχουμε μια υγιή εγκυμοσυνη κ υγιέστατα μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε??? 

Εύχομαι όλες να είστε καλά!!! 

Χάθηκα λίγο έχω μέρες να διαβάσω νέα σάς!! Την Πέμπτη είχαμε γιατρό όλα πήγαν καλά ευτυχώς έχει πάρει βάρος τ μωρό και είναι 270 γραμμάρια!!!Μας είπε ότι είδε και τ φυλλο οπότε άρχισα να ετοιμάζω τ πάρτυ για αυτό δεν βρήκα χρόνο να μπω να σας πω τ νέα μας, έχει έρθει διακοπές και η ανιψιά μου οπότε περνάω όλη την ώρα μαζί της!!! 

Κάναμε το πάρτυ το Σάββατο με λίγους φίλους στο σπίτι και μάθαμε ότι περιμένουνε ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!! Η χαρά μας δεν περιγράφεται θέλαμε και οι δυο πολύ κοριτσάκι!! Την ημέρα του πάρτυ η μπέμπα τρελάθηκε πρώτη φορά την ένιωσα να κουνιέται!!! Είμαστε πολύ χαρούμενη ευχομαι έτσι να κυλήσει όλη η υπόλοιπη εγκυμοσυνης μας!!! 

Θα καθήσω να διαβάσω και όλα σας τ μήνυματα πιο μετά μήπως έχασα κάτι που είπατε!! 😍😍😍

Με το καλό η ζουζούνα σας κορίτσι μου! Την ένιωσες κιόλας τώρα όποτε όλα είναι μια χαρά! Ετσι να κυλήσει σε ολες μας το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης μας, με ηρεμία κ ευτυχια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...