Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η mpounio είπε:

Καιι εμενα 26/7 με έβαλε για γην Β επιπέδου 😉

Εμείς σε όλα μαζί πάμε... κι εγώ 26 θα πάω... Χεχεχε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !σας έχω πει για την περιδεση που έκανα σήμερα έσκυψα για λίγο και έτρεξαν κάποια καφέ υγρά η γυναικολόγος είπε είναι φυσιολογικά αλλά έχω αγχωθεί 

Αφού σου είπε ότι είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς.. μη σκύβεις όμως κι εσύ.. ξεκουράσου κ όλα καλά θα πάνε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έχω όλα τα πράγματα από τον γιο μου...  Όχι ότι δε θα πάρω βέβαια κ καινούργια ροζ.. αλλά καρότσι, κρεβάτι, λίκνο, έπιπλα, μπανάκι τα έχω... Ενδοεπικοινωνια πρέπει να αγοράσω γιατί η προηγούμενη έχει χαλάσει..    πάντως για τις νέες μαμάδες.. αν πάτε σε κατάστημα με βρεφικά, σας δίνουν λίστα με τα πράγματα που χρειάζεται το μωράκι στην αρχή... Απο καρότσι κ κούνια έως κουνουπιέρα, σελτεδες, πάνες αγκαλιας,λαβετες ώμου (πολλές) κλπ... 

Εμένα με είχε βολεψει τρομερά το 3 σε 1 καρότσι. Γιατί το αυγό χρειάζεται για το αμάξι οπωσδήποτε για μένα, όταν είναι νεογέννητο κ το μπαινοβγαζεις στο σπίτι χωρίς να το σηκώνεις εάν κοιμάται, να το ντύνεις κλπ.., κ στη βόλτα βάζεις το Πορτ μπεμπέ πάνω στο καρότσι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Κορίτσια εγώ έχω όλα τα πράγματα από τον γιο μου...  Όχι ότι δε θα πάρω βέβαια κ καινούργια ροζ.. αλλά καρότσι, κρεβάτι, λίκνο, έπιπλα, μπανάκι τα έχω... Ενδοεπικοινωνια πρέπει να αγοράσω γιατί η προηγούμενη έχει χαλάσει..    πάντως για τις νέες μαμάδες.. αν πάτε σε κατάστημα με βρεφικά, σας δίνουν λίστα με τα πράγματα που χρειάζεται το μωράκι στην αρχή... Απο καρότσι κ κούνια έως κουνουπιέρα, σελτεδες, πάνες αγκαλιας,λαβετες ώμου (πολλές) κλπ... 

Εμένα με είχε βολεψει τρομερά το 3 σε 1 καρότσι. Γιατί το αυγό χρειάζεται για το αμάξι οπωσδήποτε για μένα, όταν είναι νεογέννητο κ το μπαινοβγαζεις στο σπίτι χωρίς να το σηκώνεις εάν κοιμάται, να το ντύνεις κλπ.., κ στη βόλτα βάζεις το Πορτ μπεμπέ πάνω στο καρότσι.. 

Το καρότσι σου πόσο το είχες χρησιμοποιήσει; Η ανιψιά μου ζήτημα αν κάθισε 1.5 χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !σας έχω πει για την περιδεση που έκανα σήμερα έσκυψα για λίγο και έτρεξαν κάποια καφέ υγρά η γυναικολόγος είπε είναι φυσιολογικά αλλά έχω αγχωθεί 

Περαστικά σου, να προσέχεις αφού έκανες περίδεση. Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Περαστικά σου, να προσέχεις αφού έκανες περίδεση. Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

Προσπαθώ κορίτσια αλλά και με ένα παιδί και στο εξωτερικό είναι περίεργα θα πράγματα ευτυχώς πηγαίνει παιδικό και ισορροπεί το πραγμα κάπως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Το καρότσι σου πόσο το είχες χρησιμοποιήσει; Η ανιψιά μου ζήτημα αν κάθισε 1.5 χρόνο. 

Δε θυμάμαι ακριβώς γιατί πάνε κ χρόνια... έχω την εντύπωση ότι λίγο μετά το χρόνο αγόρασα άλλο πιο ελαφρύ... Πάντως ήμουν από τις μαμάδες που το χρησιμοποίησα φουλ... Πολλές βόλτες και στη γειτονιά κάθε μέρα και με το αμάξι κ μετά καρότσι... Άλλες μαμάδες βολεύονται τον μάρσιπο πολύ.. Εμένα ενώ μου είχαν δώσει δύο,έναν της Chicco κ ένα sling δε μπορούσα με κανέναν... Είναι και ότι βολεψει την καθεμία... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Δε θυμάμαι ακριβώς γιατί πάνε κ χρόνια... έχω την εντύπωση ότι λίγο μετά το χρόνο αγόρασα άλλο πιο ελαφρύ... Πάντως ήμουν από τις μαμάδες που το χρησιμοποίησα φουλ... Πολλές βόλτες και στη γειτονιά κάθε μέρα και με το αμάξι κ μετά καρότσι... Άλλες μαμάδες βολεύονται τον μάρσιπο πολύ.. Εμένα ενώ μου είχαν δώσει δύο,έναν της Chicco κ ένα sling δε μπορούσα με κανέναν... Είναι και ότι βολεψει την καθεμία... 

Καλά αυτό είναι ότι μόνο σίγουρο. Απλά σκέφτομαι ότι με την λογική ότι δεν ξέρω πόσο θα το χρησιμοποιήσω μήπως δεν αξίζει να δώσω εξωφρενικό ποσό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλά αυτό είναι ότι μόνο σίγουρο. Απλά σκέφτομαι ότι με την λογική ότι δεν ξέρω πόσο θα το χρησιμοποιήσω μήπως δεν αξίζει να δώσω εξωφρενικό ποσό.

Ότι παίρνει το πορτοφόλι της κάθε οικογένειας... Εμάς μας το είχαν κάνει δώρο το καρότσι... Το είχα βρει στα prenatal πολύ καλή προσφορα γύρω στα 500.  Προσωπικά ήθελα το stokke αλλά έκανε κ ένα χιλιάρικο μόνο το καρότσι... πάντως τον Αύγουστο που είναι οι εκπτώσεις είναι μια καλή εποχή για ψώνια... Βάζουν πολλές προσφορές τα περισσότερα μαγαζιά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ότι παίρνει το πορτοφόλι της κάθε οικογένειας... Εμάς μας το είχαν κάνει δώρο το καρότσι... Το είχα βρει στα prenatal πολύ καλή προσφορα γύρω στα 500.  Προσωπικά ήθελα το stokke αλλά έκανε κ ένα χιλιάρικο μόνο το καρότσι... πάντως τον Αύγουστο που είναι οι εκπτώσεις είναι μια καλή εποχή για ψώνια... Βάζουν πολλές προσφορές τα περισσότερα μαγαζιά.. 

Ποιο έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ότι παίρνει το πορτοφόλι της κάθε οικογένειας... Εμάς μας το είχαν κάνει δώρο το καρότσι... Το είχα βρει στα prenatal πολύ καλή προσφορα γύρω στα 500.  Προσωπικά ήθελα το stokke αλλά έκανε κ ένα χιλιάρικο μόνο το καρότσι... πάντως τον Αύγουστο που είναι οι εκπτώσεις είναι μια καλή εποχή για ψώνια... Βάζουν πολλές προσφορές τα περισσότερα μαγαζιά.. 

Οι εκπτώσεις τον Αύγουστο ξεκινάνε η έχει και τώρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Οι εκπτώσεις τον Αύγουστο ξεκινάνε η έχει και τώρα???

Από μέσα Ιουλίου ξεκινάνε οι επίσημες εκπτώσεις.. 😉 μπορείς να πας να κάνεις έρευνα αρχικά να βρεις 2-3 που σε ενδιαφέρουν και παρακολουθείς την τιμή τους..  ακόμα και on-line μπορεί να τα βρεις σε καλύτερη προσφορά.. αρκεί να ξέρεις ποιο θέλεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Από μέσα Ιουλίου ξεκινάνε οι επίσημες εκπτώσεις.. 😉 μπορείς να πας να κάνεις έρευνα αρχικά να βρεις 2-3 που σε ενδιαφέρουν και παρακολουθείς την τιμή τους..  ακόμα και on-line μπορεί να τα βρεις σε καλύτερη προσφορά.. αρκεί να ξέρεις ποιο θέλεις... 

Εεεε έχω κάνα 2-3 στο μυαλό μου αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα 🤪🤪🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εεεε έχω κάνα 2-3 στο μυαλό μου αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα 🤪🤪🤪🤪

Το πιο οικονομικό από τα τρία τότε... 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Doritoula11 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !σας έχω πει για την περιδεση που έκανα σήμερα έσκυψα για λίγο και έτρεξαν κάποια καφέ υγρά η γυναικολόγος είπε είναι φυσιολογικά αλλά έχω αγχωθεί 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι το πιο πιθανόν να είναι από την περιδεση κ όχι από κάτι άλλο! Όπως είπε κ η γιατρος σου είναι φυσιολογικό. Ξεκουράσου κ όσο μπορείς να είσαι ξαπλωμένη μέχρι να αναρρώσεις , Γτ όσο να ναι χειρουργείο ήταν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η 1994Μαρια είπε:

Εεεε έχω κάνα 2-3 στο μυαλό μου αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα 🤪🤪🤪🤪

Ποιες εταιρείες κοιτάς;τι ξέρουμε για τα  cangaroo η τα lionelo?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Ποιες εταιρείες κοιτάς;τι ξέρουμε για τα  cangaroo η τα lionelo?

Εγώ κοιτάω

mamas&papas

peg perego book 51

inglesina aptica xt

Αλλά δεν ξέρω ποιο από τα τρία είναι καλύτερο😊😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Έχω εγώ κορίτσι μου από το πρώτο μου παιδάκι... 

Ααααα και εγώ κοιτάω να πάρω ένα καλο για να μου μείνει και για το επόμενο παιδάκι μου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Ααααα και εγώ κοιτάω να πάρω ένα καλο για να μου μείνει και για το επόμενο παιδάκι μου ❤️❤️❤️

Καλημέρα κορίτσια!!!  καλό μήνα να έχουμε!! 

Δοκίμασε αν είναι εύκολο κ το ανοιξε-κλεισε κ βάλε- βγάλε στο αυτοκίνητο... Όποιο σε βολεύει περισσότερο κ όποιο σου κάνει κλικ.. διάβασε κ καμία κριτική.. όλο κ κάποιες θα έχουν..😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!  καλό μήνα να έχουμε!! 

Δοκίμασε αν είναι εύκολο κ το ανοιξε-κλεισε κ βάλε- βγάλε στο αυτοκίνητο... Όποιο σε βολεύει περισσότερο κ όποιο σου κάνει κλικ.. διάβασε κ καμία κριτική.. όλο κ κάποιες θα έχουν..😉

Καλημέρα σε όλες τις τσούπρες της παρεας

Θα το δοκιμάσω γιατί και για τα 3 έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω που να καταλήξω η τιμές πάνω κάτω είναι στην ίδια κλίμακα όποτε από αυτήν την άποψη δεν έχω κατι να ξεχωρίσω 🤪🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααα χάθηκα κι εγώ με τις δουλειές και τα τρεξίματα...εγώ ακόμα ούτε έχω ψάξει, ούτε έχω πάρει κάτι για το μωρό. Έχουμε πει τώρα τέλος του μήνα να κάνουμε μια βόλτα στα μαγαζιά να δούμε τι υπάρχει και να κάνουμε μια έρευνα αγοράς...έχω αργήσει λέτε;;;Αν και πρώτο παιδάκι το έχουμε πάρει λίγο χαλαρά και το δωμάτιο τώρα θα ξεκινήσουμε να το φτιάχνουμε σιγά σιγά...

 

Εμείς πάντως επαφές έχουμε από την αρχή όχι πολλές γιατί υπάρχει και ο φόβος αλλά κάνουμε...μέχρι στιγμής όλα καλά!

@touloumpitsa Τι ωραία που μεγαλώνει το μπεμπάκι σας και πάνε όλα καλά...

@Doritoula11 Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι...όπως είπαν και παραπάνω χειρουργείο έκανες...

@annatsak Έχετε ανοίξει δουλίτσες κι εσείς!!!Υπομονή με την σκόνη ,δεν φεύγει εύκολα..

@1994Μαρια Πάντως οι περισσότεροι με το καρότσι κολλάνε...είναι νομίζω τι βολεύει τον καθένα και πόσο χώρο έχει στο αυτοκίνητο κ.λ.π

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η 1994Μαρια είπε:

Καλημέρα σε όλες τις τσούπρες της παρεας

Θα το δοκιμάσω γιατί και για τα 3 έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω που να καταλήξω η τιμές πάνω κάτω είναι στην ίδια κλίμακα όποτε από αυτήν την άποψη δεν έχω κατι να ξεχωρίσω 🤪🤪🤪

Καλημέρα κορίτσια μου σήμερα πάω για μεγάλο υπέρηχο με το καλό!να σας πω την ιστορία μου εδώ Βερολίνο δεν συνηθίζουν να αφήνουν τα καρότσια στην είσοδο της πολυκατοικίας έτσι λοιπόν κάποια μέρα που δεν μπόρεσα να το ανεβάσω σπίτι λόγω της εγκυμοσύνης μας το έκλεψαν αφήστε το Δράμα έμεινε το παιδί χωρίς καρότσι ευτυχώς όμως μας στείλανε το Lorelli από Ελλάδα που είχα 3 σε ένα και βολεύει!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα ραμ μου! Εννοείται προχωράμε δυναμικά 🥰 αύριο βρήκα νοσοκομείο που έχει χειρουργικό κ είναι κοντά μου κ θα πάω να το δω! Μακάρι να είναι κάτι απλό όπως λές... Πήγε κ ο άντρας μου για σπερματοδιαγραμμα γιατί έχει να κάνει δύο χρόνια σχεδόν να δούμε που είμαστε κ μετά ανδρολογο να μιλήσει μήπως χρειαστεί βιταμίνες... Οπότε θα το παλέψουμε λίγο μόνοι μας κ ποιος ξέρει μπορεί να τα καταφέρουμε...🙏
    • Όπως αισθάνεσαι πιο ασφαλής, πχ σε φιλικά σπίτια πάρε το σεντονακι μαζί σου και στρώσε το αν είναι να φάτε εκεί. Σε καφετέρια κόψε τα μικρά κομμάτια, ζητα καρεκλάκι για μωρά και άσε τα στα χεράκια της. Τα μισά θα πάνε κάτω,δεν πειράζει. Στο τέλος προσφέρομαι να σκουπίσω πριν φύγουμε, πάντα μου λένε όχι δεν πειράζει. Εσύ με τη μικρή σου θα βάλετε τις βάσεις ανά περίοδο πως θα τρώει. Ακολουθείς το μωρό. Αν τρώει καλά στην πορεία θα μεταβειτε εύκολα και σε φρέσκο γάλα. Εμάς επειδή τρώει λίγα πράγματα της δίνω γάλα σκόνη διότι έχει βιταμίνες, αν την αφήσω μόνο γλυκά και τηγανιτές πατάτες θα τρώει. Κάθε παιδί έχει το tempo του. Ακολουθείς δεν μπορείς να κάνεις πολλά. 
    • Καλημέρα! Σαν να διαβάζω την ιστορία μας! Αυτό που έκανα εγώ, επειδή φοβόμουν άπειρα μην μου πνίγει, έκοβαν σε πολύ πολύ μικρά κομμάτια φαγητό ή φρούτα κ της τα έδινα εγώ. Οπότε έλεγχα πόση ποσότητα μπαίνει στο στόμα κ το μέγεθος της μπουκιας! Έτσι, τάισμα στο τάισμα πλέον τα τρώει σχεδόν όλα τελείως μόνη της! Αν δεν φοβόμουν τον πνιγμό, ίσως είχα κάνει κι εγώ blw, αλλά φοβάμαι 😂😂 κ στην 2η έχω σκοπό το ίδιο σενάριο να κάνω!
    • Έκατσα χτες μέχρι πολύ αργά και διάβαζα για κοπές και τα σχετικά. Κατέβασα και μια εφαρμογή που τα δείχνει αναλυτικά για κάθε ηλικία. Εμένα τώρα είναι 6 μηνών + 1 εβδομάδας,  οπότε έχει φάει σε αλεσμένα λίγα φρουτάκια και πατάτα καρότο κολοκύθι. Αύριο ξεκινάμε το μοσχάρι βάσει της 3ημερης εισαγωγής που πρότεινε η παιδίατρος. Δηλαδή εκ των πραγμάτων έχει δοκιμάσει πολύ λίγα πράγματα, αλλά ήδη φαίνεται να μην της αρέσει ούτε η υφή των αλεσμενων, ούτε να την μπουκωνω εγώ. Θέλει να πιασει μόνη της το κουτάλι, αλλιώς το κοιτάει με σηκωμένο φρύδι και σφραγισμένο στόμα 😂 Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής: Στα λαχανικά είχε πει η παιδίατρος να βάζουμε λαδακι και λεμόνι. Στα κομμάτια φαντάζομαι δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, σωστά;  Δεν μπαίνετε στον πειρασμό στην αρχή να τα "βοηθήσετε" καθοδηγώντας το φαγητό στο στοματακι τους; 😂 Μπορεί να είναι χαζή ερώτηση, αλλά θα παλεύω με τον εαυτό μου να μην το κάνω 😂😂  Σε φιλικά σπίτια, ή πχ σε μια καφετέρια τι κάνετε αν πρέπει να τα ταισετε; Και εννοώ όταν είναι τόσο μικρά, γιατί φαντάζομαι μετά δεν θα γίνεται ο ίδιος χαμός αφού θα είναι πιο επιδέξια με τα χεράκια τους.  
    • Ναι σωστά κ εγώ ξέχασα να σου πω για το σεντονι κ εγώ του απλώνω κ γενικά δεν πετάει πολλά στο πάτωμα τα πιο πολλά είναι στο κάθισμα. Αν δεν θέλω να λερώσει τα ρούχα του, αγόρασα από σειν αυτες τις σαλιαρες π είναι σαν ρούχο του τη φοράω @Elli13
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...