Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Εμένα μου έχει πει ένα μισάωρο την ημέρα συνολικά μπορώ να βγαίνω να περπατάω. Αλλά ούτε αυτό κάνω.. προσεχουμε για να έχουμε με τα πάντα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εμένα μου έχει πει ένα μισάωρο την ημέρα συνολικά μπορώ να βγαίνω να περπατάω. Αλλά ούτε αυτό κάνω.. προσεχουμε για να έχουμε με τα πάντα... 

Εγώ περπατάω λίγο με την δουλειά στο πέγαινε- έλα οπότε μετά δεν κουνιέμαι καθόλου 😂😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ας ελπίσουμε πως ναι από εδω και πέρα θα ηρεμήσουν! Τουλάχιστον περνάνε με την ξεκούραση κάτι είναι και αυτό. @Anna Tsak μάλλον δεν κάνει και τόσο καλό το περπατημα τι να πω και εγω προχθες που με έπιασαν οι πονοι περπάτησα καμια 5 χιλιομετρα το πολύ, έκανα και τις δουλειές και αυτό ήταν. 

Όσο για τις επαφές εμάς δε μας αφηνε στο 1ο τρίμηνο μετα λεει αντε οκ με προσοχή και μια φορά ήταν και μοναδική γιατί μετά ειχα τα καφέ και τις ξανα απαγόρευσε 😅

Σε εμένα όχι μόνο το είχε επιτρέψει από την αρχή, αλλά  μου είχε πει ότι το θέλουμε, γιατί κάνει καλό. Βέβαια τα 5km μου φαίνονται υπερβολικά κι επίσης όπου κουράζομαι, σταματάω για λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Μου είπε όχι βάρη, όχι πολύ περπάτημα!

Όσο για τις επαφές μου είπε με μέτρο και ήρεμα 😉😉

όχι βάρη μου είπε κι εμένα, αλλά μου διευκρίνισε τι εννοούσε. Π.χ να μην μετακινώ έπιπλα, τέτοια βάρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η troia είπε:

όχι βάρη μου είπε κι εμένα, αλλά μου διευκρίνισε τι εννοούσε. Π.χ να μην μετακινώ έπιπλα, τέτοια βάρη...

Ούτε να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ κ να κουβαλάς σακούλες 3 κιλών σε κάθε χέρι πχ κάνει.. μέχρι κάνα δύο κιλά οκ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η troia είπε:

όχι βάρη μου είπε κι εμένα, αλλά μου διευκρίνισε τι εννοούσε. Π.χ να μην μετακινώ έπιπλα, τέτοια βάρη...

Εμένα μου το τόνισε τίποτα απολύτως από βάρη, ακόμα και η τσάντα που κουβαλάω στην καθημερινότητα να προσέχω το βάρος της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ούτε να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ κ να κουβαλάς σακούλες 3 κιλών σε κάθε χέρι πχ κάνει.. μέχρι κάνα δύο κιλά οκ... 

Ευτυχώς σούπερ μάρκετ πάντα με τον άντρα μου πηγαίνω οπότε τα κουβαλάει ο γλυκούλης μόνος του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ευτυχώς σούπερ μάρκετ πάντα με τον άντρα μου πηγαίνω οπότε τα κουβαλάει ο γλυκούλης μόνος του!!

Έτσι πρέπει... Εμένα πηγαίνει μόνος του τώρα.. να μάθει να ψωνίζει κιόλας.. 😂😂

Συμφωνώ κ με την τσάντα που έγραψες πιο πάνω..😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Έτσι πρέπει... Εμένα πηγαίνει μόνος του τώρα.. να μάθει να ψωνίζει κιόλας.. 😂😂

Συμφωνώ κ με την τσάντα που έγραψες πιο πάνω..😉

Φοβάμαι πως αν τον στείλω μόνο του θα έχει μόνο μπύρες και πατατάκια το σπίτι μας μετά!!!

🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Anna Tsak είπε:

Φοβάμαι πως αν τον στείλω μόνο του θα έχει μόνο μπύρες και πατατάκια το σπίτι μας μετά!!!

🤣😂

😂😂 Καλά κι εγώ που τον στέλνω για δέκα πράγματα γυρίζει με είκοσι... 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σε εμένα όχι μόνο το είχε επιτρέψει από την αρχή, αλλά  μου είχε πει ότι το θέλουμε, γιατί κάνει καλό. Βέβαια τα 5km μου φαίνονται υπερβολικά κι επίσης όπου κουράζομαι, σταματάω για λίγο.

Ακριβως αυτό μου είχε πει και εμένα. Εγώ πήγαινα για τρέξιμο και μου λέει θα το σταματήσεις και η μόνη ασκηση που θα κάνεις είναι το περπατημα που κάνει καλό. 

Συνήθως περπατούσα πολύ περισσότερο αλλά τώρα λόγω της κατάστασης μας ίσως θεωρείται υπερβολή 🙄🙄 τωρα θα κάνω μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο όπως είπε όταν περάσουν οι πονοι 🙄

Για τα βάρη που λέτε εμένα μου είπε καθόλου ούτε σουπερ και αν πρέπει να πάω να πάρω 1 2 πράγματα μόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ακριβως αυτό μου είχε πει και εμένα. Εγώ πήγαινα για τρέξιμο και μου λέει θα το σταματήσεις και η μόνη ασκηση που θα κάνεις είναι το περπατημα που κάνει καλό. 

Συνήθως περπατούσα πολύ περισσότερο αλλά τώρα λόγω της κατάστασης μας ίσως θεωρείται υπερβολή 🙄🙄 τωρα θα κάνω μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο όπως είπε όταν περάσουν οι πονοι 🙄

Για τα βάρη που λέτε εμένα μου είπε καθόλου ούτε σουπερ και αν πρέπει να πάω να πάρω 1 2 πράγματα μόνο. 

Γενικά πράγματα που πριν τα σηκώναμε κάθε μέρα τώρα πρέπει να τα αποφεύγουμε...εγώ σήμερα που περπάτησα λίγο παραπάνω και είχα και δυο πραγματάκια του σουπερ έχω λίγα πονάκια οπότε το Σ/Κ με βλέπω καναπέ...στο μεταξύ όσο νιώθω καλά δεν το υπολογίζω και πολύ...μετά την ακούω... χαχαχα

Τέλειο είναι που περπατούσες τόσο από πριν μακάρι να μπορέσεις να συνεχίσεις σε όλη την εγκυμοσύνη...αν και τώρα αποφασίζει το μικρούλι στην κοιλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Φοβάμαι πως αν τον στείλω μόνο του θα έχει μόνο μπύρες και πατατάκια το σπίτι μας μετά!!!

🤣😂

Εμένα coca-cola και σοκολάτες...στανταρ...θα ψάχνω το τυρί και στο τέλος θα βάζω σοκολάτα αμυγδάλου στο τοστ...χαχαχαχ

Τουλάχιστον έρχεται μαζί και μετά αναλαμβάνει και το κουβάλημα αλλά μόνος του για κανένα λόγο...xaxaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα πάντως μου έχει λείψει πολύ το περπάτημα  τρεις μήνες τώρα... Πριν έβγαινα κάθε μέρα για 5-6 χιλιόμετρα τουλάχιστον... Αλλά τι να κάνουμε... Ας είμαστε καλά και οι δύο κ θα βγαίνουμε μετά τσουλώντας το καρότσι.. διπλή γυμναστική... 😉

Επίσης και το τίναγμα απαγορεύεται σε περίπτωση που δε σας το έχει πει ο γιατρός... Να ανοίξεις δλδ το παράθυρο κ να τινάζεις καλύμματα καναπέδων κλπ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Κορίτσια εμένα πάντως μου έχει λείψει πολύ το περπάτημα  τρεις μήνες τώρα... Πριν έβγαινα κάθε μέρα για 5-6 χιλιόμετρα τουλάχιστον... Αλλά τι να κάνουμε... Ας είμαστε καλά και οι δύο κ θα βγαίνουμε μετά τσουλώντας το καρότσι.. διπλή γυμναστική... 😉

Επίσης και το τίναγμα απαγορεύεται σε περίπτωση που δε σας το έχει πει ο γιατρός... Να ανοίξεις δλδ το παράθυρο κ να τινάζεις καλύμματα καναπέδων κλπ... 

Πάντως ενώ όλοι μου λένε ευχαριστήσου το και ξεκουράσου τώρα που μπορείς κ.λ.π δεν μπορώ όλη μέρα να μην κάνω και τίποτα ρε παιδιά...ή όταν είναι μικρή η απόσταση θέλω να περπατήσω λίγο κ.λ.π...νιώθω ότι βοηθάει και την μέση μου...

Στη δουλειά κάθομαι αρκετά...ειδικά αυτή την περίοδο το πάω λίγο ρελαντί γιατί δεν μπορώ να σηκώνω κουτιά κ.λ.π αλλά και όλη μέρα απραξία δεν παλεύετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Πάντως ενώ όλοι μου λένε ευχαριστήσου το και ξεκουράσου τώρα που μπορείς κ.λ.π δεν μπορώ όλη μέρα να μην κάνω και τίποτα ρε παιδιά...ή όταν είναι μικρή η απόσταση θέλω να περπατήσω λίγο κ.λ.π...νιώθω ότι βοηθάει και την μέση μου...

Στη δουλειά κάθομαι αρκετά...ειδικά αυτή την περίοδο το πάω λίγο ρελαντί γιατί δεν μπορώ να σηκώνω κουτιά κ.λ.π αλλά και όλη μέρα απραξία δεν παλεύετε...

Ούτε εμένα μ αρέσει που δεν κάνω τίποτα, αλλά αν έχεις κουδουνάκια που σου χτυπάνε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης πρέπει να τα λαμβάνεις υπόψιν κ να μην κάνεις τίποτα.. η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος καιρός με το μωρό είναι δύσκολος λόγω αϋπνίας.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου κ μένα ο γιατρος μου είχε πει να περπατώ 20-30 λεπτά , αλλά εγώ τους πρώτους 3 μήνες δν κουνιόμουν από το σπιτι Γτ είχα στην αρχή κ καφέ υγρά κ όποτε φοβόμουν. Τώρα που είμαι στον 4ο μήνα πάω καμία βόλτα εδώ στη γειτονιά κ κάνω το πολύ 3.500 βήματα κ καμία φορά που δν βγαίνω περπατάω κάνα 20λεπτο πάνω κάτω μέσα στο σπιτι,  ενώ προ εγκυμοσυνης περπατούσα παρά πολύ. Τώρα περιμένω ν πάω Πέμπτη για υπέρηχο να τον ρωτήσω κ για την θάλασσα κ να κάνω λίγο κολύμπι τα ΣΚ που θα πηγαίνουμε στο εξοχικό. Ακόμα όμως δν νιώθω ασφάλεια να περπατάω κάθε μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Ούτε εμένα μ αρέσει που δεν κάνω τίποτα, αλλά αν έχεις κουδουνάκια που σου χτυπάνε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης πρέπει να τα λαμβάνεις υπόψιν κ να μην κάνεις τίποτα.. η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος καιρός με το μωρό είναι δύσκολος λόγω αϋπνίας.. 

Σίγουρα... Το σημαντικό είναι να καταλήξουμε σε λίγους μήνες με ένα υγιές μωράκι...

Αυτό με την αυπνία ισχύει αλλά θεωρώ ότι όσο και να ξεκουραστούμε τώρα πάλι την ίδια κούραση θα έχουμε μετά... δεν αναπληρώνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Σίγουρα... Το σημαντικό είναι να καταλήξουμε σε λίγους μήνες με ένα υγιές μωράκι...

Αυτό με την αυπνία ισχύει αλλά θεωρώ ότι όσο και να ξεκουραστούμε τώρα πάλι την ίδια κούραση θα έχουμε μετά... δεν αναπληρώνεται...

Σίγουρα. . Εδώ μια μέρα δεν κοιμάσαι καλά το βράδυ κ την επόμενη σέρνεσαι... Που δεν έχουμε κ μωρό τώρα... 😛😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μου κ μένα ο γιατρος μου είχε πει να περπατώ 20-30 λεπτά , αλλά εγώ τους πρώτους 3 μήνες δν κουνιόμουν από το σπιτι Γτ είχα στην αρχή κ καφέ υγρά κ όποτε φοβόμουν. Τώρα που είμαι στον 4ο μήνα πάω καμία βόλτα εδώ στη γειτονιά κ κάνω το πολύ 3.500 βήματα κ καμία φορά που δν βγαίνω περπατάω κάνα 20λεπτο πάνω κάτω μέσα στο σπιτι,  ενώ προ εγκυμοσυνης περπατούσα παρά πολύ. Τώρα περιμένω ν πάω Πέμπτη για υπέρηχο να τον ρωτήσω κ για την θάλασσα κ να κάνω λίγο κολύμπι τα ΣΚ που θα πηγαίνουμε στο εξοχικό. Ακόμα όμως δν νιώθω ασφάλεια να περπατάω κάθε μέρα. 

Εγώ που τον ρώτησα για μπάνια στη θάλασσα μου είπε εννοείται.. και κολύμπι.. όχι μόνο πλατσουρισμα. Απλά με το που βγεις βάζεις αμέσως στεγνό μαγιό.. δε μένεις με το βρεγμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι καταλαβαίνω... όλες μας λίγο πολύ στα ίδια είμαστε. 

Και εμένα μου είπε ότι ο πλακουντας είναι χαμηλά και επαφές no... no..! 😊😜

Εγώ για το s. Market έχω βοηθώ την κόρη μου,εαν και σήμερα με ξεθέωσε στο περπάτημα γιατί ήθελε shopping therapy. Για εμένα δεν πήρα τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dioni20 είπε:

Γενικά πράγματα που πριν τα σηκώναμε κάθε μέρα τώρα πρέπει να τα αποφεύγουμε...εγώ σήμερα που περπάτησα λίγο παραπάνω και είχα και δυο πραγματάκια του σουπερ έχω λίγα πονάκια οπότε το Σ/Κ με βλέπω καναπέ...στο μεταξύ όσο νιώθω καλά δεν το υπολογίζω και πολύ...μετά την ακούω... χαχαχα

Τέλειο είναι που περπατούσες τόσο από πριν μακάρι να μπορέσεις να συνεχίσεις σε όλη την εγκυμοσύνη...αν και τώρα αποφασίζει το μικρούλι στην κοιλιά...

Εκεί την πατάμε ναι γιατί και εγώ προχθές ένοιωθα καλά βγηκα περπάτησα και μετα πονοςςςς.  

Θέλει ότι κάνουμε να το κάνουμε με προσοχή και όσο μπορούμε να έχουμε βοήθεια. 

Τουλάχιστον να μας πάνε όλα καλά γιατί έχουν αρχίσει και με αγχώνουν οι κραμπες, πονακια πως να το περιγράψω δε ξερω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφήστε που σε ένα κατάστημα που δοκίμαζε ρουχα η μικρή, μου λεει η υπάλληλος "εάν θέλετε μπορείτε να καθησετε"! Και σκέφτομαι... φαίνομαι από τώρα έγκυος ή το είπε απο ευγένεια 😁🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μου κ μένα ο γιατρος μου είχε πει να περπατώ 20-30 λεπτά , αλλά εγώ τους πρώτους 3 μήνες δν κουνιόμουν από το σπιτι Γτ είχα στην αρχή κ καφέ υγρά κ όποτε φοβόμουν. Τώρα που είμαι στον 4ο μήνα πάω καμία βόλτα εδώ στη γειτονιά κ κάνω το πολύ 3.500 βήματα κ καμία φορά που δν βγαίνω περπατάω κάνα 20λεπτο πάνω κάτω μέσα στο σπιτι,  ενώ προ εγκυμοσυνης περπατούσα παρά πολύ. Τώρα περιμένω ν πάω Πέμπτη για υπέρηχο να τον ρωτήσω κ για την θάλασσα κ να κάνω λίγο κολύμπι τα ΣΚ που θα πηγαίνουμε στο εξοχικό. Ακόμα όμως δν νιώθω ασφάλεια να περπατάω κάθε μέρα. 

Ακριβως στα ίδια και εγω πρώτο 3μηνο τίποτα γιατί ήμουν χάλια με εμετούς και ανακατοσουρες, ενώ πριν περπατούσα και έτρεχα χιλιόμετρα. Τωρα μια μερα περπάτησα 7000 βήματα δλδ 5 χιλιόμετρα και με έχει ταράξει στις κραμπες κάτω χαμηλά. Θέλει να προσέχουμε. 

Ότι καλύτερο μπανακια εάν έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις συχνά βοηθά πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Εκεί την πατάμε ναι γιατί και εγώ προχθές ένοιωθα καλά βγηκα περπάτησα και μετα πονοςςςς.  

Θέλει ότι κάνουμε να το κάνουμε με προσοχή και όσο μπορούμε να έχουμε βοήθεια. 

Τουλάχιστον να μας πάνε όλα καλά γιατί έχουν αρχίσει και με αγχώνουν οι κραμπες, πονακια πως να το περιγράψω δε ξερω. 

Αφού τώρα έχω αράξει στο καναπέ και νιώθω ενόχληση!!!! 

Και πήγαινα και σαν τη χελώνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...