Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Μίλησα μόλις με τη γιατρό μου είπε συνεχίζω τα utrogestan ακόμη μια εβδομάδα και όσο για τα πονακια επειδή μπηκα στη 16η είπε δεν πρέπει να έχω πονακια οπότε μου είπε ξαπλωμένη εντελώς και θα πάω την επόμενη Πέμπτη 🙄😟😟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Μίλησα μόλις με τη γιατρό μου είπε συνεχίζω τα utrogestan ακόμη μια εβδομάδα και όσο για τα πονακια επειδή μπηκα στη 16η είπε δεν πρέπει να έχω πονακια οπότε μου είπε ξαπλωμένη εντελώς και θα πάω την επόμενη Πέμπτη 🙄😟😟

Κάνε ότι σου είπε η γιατρός σου.. μη κάνεις τίποτα. Κ γω δύο μήνες έτσι ήμουν.. κ ακομα δλδ δεν κάνω τίποτα σχεδόν. Για το μαγνήσιο τη ρώτησες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! 

Maimoudaki92 γενικώς ξάπλα και όχι δουλειές!  

Εγώ ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν επαιρνα μαγνήσιο, τώρα μου το έχει γράψει να το πάρω εάν έχω ενόχληση αλλά δεν το εχω ξεκινήσει. Λέτε να το πάρω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Κάνε ότι σου είπε η γιατρός σου.. μη κάνεις τίποτα. Κ γω δύο μήνες έτσι ήμουν.. κ ακομα δλδ δεν κάνω τίποτα σχεδόν. Για το μαγνήσιο τη ρώτησες;

Ναι ναι ξάπλα εντελώς. Όχι ότι έκανα τίποτε τι ιδιαίτερο το πολύ πολύ να έκανα μια βόλτα γύρω από το σπίτι και φαγητό σπίτι και πιάτα. Τι να πω ελπίζω να μη πάει έτσι για πολύ καιρό. 

Μάλλον ναι θελει πολύ ξεκούραση. Τη ρώτησα μου είπε επειδή παίρνω και τα υπόλοιπα θα μου το δώσει σε μια εβδομάδα που θα πάωω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας! 

Maimoudaki92 γενικώς ξάπλα και όχι δουλειές!  

Εγώ ούτε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου δεν επαιρνα μαγνήσιο, τώρα μου το έχει γράψει να το πάρω εάν έχω ενόχληση αλλά δεν το εχω ξεκινήσει. Λέτε να το πάρω? 

Τουλάχιστον είμαι σπίτι εκτός δουλειάς οποτε ναι ξάπλα από εδω και πέρα μην έχουμε άλλα 🙂😇

Αχ δε ξερω καθόλου για το μαγνήσιο σίγουρα βοηθά πολύ αλλα εσένα σε ειπε μόνο όταν έχεις ενοχλήσεις; Όχι συστηματικά; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

 

Ελπίζω να είναι φυσιολογικό. Μαγνήσιο μου είχε πει θα μου δώσει αλλά δε μου έδωσε την τελευταία φορά. Βοηθά σε πόνους;

Ούτε σε εμένα έχει δώσει ακόμα μαγνήσιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Μίλησα μόλις με τη γιατρό μου είπε συνεχίζω τα utrogestan ακόμη μια εβδομάδα και όσο για τα πονακια επειδή μπηκα στη 16η είπε δεν πρέπει να έχω πονακια οπότε μου είπε ξαπλωμένη εντελώς και θα πάω την επόμενη Πέμπτη 🙄😟😟

Να μείνεις ξαπλωμενη ότι σου είπε η γιατρός σου να κάνεις κορίτσι μου!Αξίζουν τα πάντα τα μωράκια μας!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Μίλησα μόλις με τη γιατρό μου είπε συνεχίζω τα utrogestan ακόμη μια εβδομάδα και όσο για τα πονακια επειδή μπηκα στη 16η είπε δεν πρέπει να έχω πονακια οπότε μου είπε ξαπλωμένη εντελώς και θα πάω την επόμενη Πέμπτη 🙄😟😟

Σώπα ρε παιδί μου...οπλίσου με υπομονή ,ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά...

Είναι που λέμε να περνάνε οι βδομάδες να μην έχουμε τόσο άγχος αλλά τελικά μάλλον δεν σταματάει ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Σώπα ρε παιδί μου...οπλίσου με υπομονή ,ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά...

Είναι που λέμε να περνάνε οι βδομάδες να μην έχουμε τόσο άγχος αλλά τελικά μάλλον δεν σταματάει ποτέ...

Ακριβώς αυτό! Λέμε να περνάνε οι εβδομάδες να ξεφεύγουμε από τον κίνδυνο αλλα νομιζω ετσι θα πάει όλη η εγκυμοσύνη δλδ θα έχουμε κάτι να ασχολούμαστε 😀

Ξεκούραση και πάλι ξεκούραση! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Μίλησα μόλις με τη γιατρό μου είπε συνεχίζω τα utrogestan ακόμη μια εβδομάδα και όσο για τα πονακια επειδή μπηκα στη 16η είπε δεν πρέπει να έχω πονακια οπότε μου είπε ξαπλωμένη εντελώς και θα πάω την επόμενη Πέμπτη 🙄😟😟

Ξεκουράσου κορίτσι μου όσο περισσότερο μπορείς, τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν!!!!

Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά 💗😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ακριβώς αυτό! Λέμε να περνάνε οι εβδομάδες να ξεφεύγουμε από τον κίνδυνο αλλα νομιζω ετσι θα πάει όλη η εγκυμοσύνη δλδ θα έχουμε κάτι να ασχολούμαστε 😀

Ξεκούραση και πάλι ξεκούραση! 😊

Η γιατρός σου, σου λέει να κάνεις αυτό που πρέπει για να προστατευτεί το μπιμπικακι σου. Άραξε στο κρεβατάκι ή στο καναπεδάκι σου κ θα πάνε όλα καλά. Εγώ σχεδόν τρεις μήνες τώρα έχω πόνους πόνους, όχι πονάκια.. τολμώ να πω ότι τις τελευταίες δυο μέρες έχουν σταματήσει λογικά με το μαγνήσιο.. θέλω να πιστεύω τουλάχιστον.. αλλά όπως κ να χει παραμένω μες στο σπίτι κ κάνω μόνο τα απαραίτητα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Κάνε ότι σου είπε η γιατρός σου.. μη κάνεις τίποτα. Κ γω δύο μήνες έτσι ήμουν.. κ ακομα δλδ δεν κάνω τίποτα σχεδόν. Για το μαγνήσιο τη ρώτησες;

Πολύ με φοβίζει ρε κορίτσια αυτό, εμένα μου έχει πει από την αρχή ότι το μωράκι είναι πολύ χαμηλά και αγχώνομαι μήπως κάποια στιγμή έρθει η στιγμή και μου πει ότι πρέπει να μείνω στο κρεβάτι.

Μία γνωστή μου έμεινε 4 μήνες στο κρεβάτι ούτε για νερό της είχε πει δεν θα σηκώνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Σώπα ρε παιδί μου...οπλίσου με υπομονή ,ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά...

Είναι που λέμε να περνάνε οι βδομάδες να μην έχουμε τόσο άγχος αλλά τελικά μάλλον δεν σταματάει ποτέ...

Νομίζω ότι πλέον δεν θα σταματήσει ποτέ το άγχος μας για αυτά τα μωράκια!!!!🥰😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Anna Tsak είπε:

Πολύ με φοβίζει ρε κορίτσια αυτό, εμένα μου έχει πει από την αρχή ότι το μωράκι είναι πολύ χαμηλά και αγχώνομαι μήπως κάποια στιγμή έρθει η στιγμή και μου πει ότι πρέπει να μείνω στο κρεβάτι.

Μία γνωστή μου έμεινε 4 μήνες στο κρεβάτι ούτε για νερό της είχε πει δεν θα σηκώνεται. 

Το μόνο εύκολο είναι να σκεφτόμαστε τα χειρότερα. Δεν ωφελεί όμως πουθενά... Βήμα βήμα τη φορά. Κάτσε ξεκουράσου τώρα κ σε λίγες μέρες που θα πας για υπέρηχο θα σου πει.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η touloumpitsa είπε:

Το μόνο εύκολο είναι να σκεφτόμαστε τα χειρότερα. Δεν ωφελεί όμως πουθενά... Βήμα βήμα τη φορά. Κάτσε ξεκουράσου τώρα κ σε λίγες μέρες που θα πας για υπέρηχο θα σου πει.. 😉

Συμφωνώ...ας μην σκεφτόμαστε τα χειρότερα...πάμε όπως μας πάει το μωράκι...είναι εννιά μήνες που πρέπει να έχουμε πολύ υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Το μόνο εύκολο είναι να σκεφτόμαστε τα χειρότερα. Δεν ωφελεί όμως πουθενά... Βήμα βήμα τη φορά. Κάτσε ξεκουράσου τώρα κ σε λίγες μέρες που θα πας για υπέρηχο θα σου πει.. 😉

Πάντα το μυαλό μου στο κακό πάει άσε!!!

Μεγάλη κουβέντα η ξεκούραση, δουλεύω σχεδόν 12 ώρες κάθε μέρα, την έχω ξεχάσει την ξεκούραση!!!!🧐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ήλιο άγχος στην εγκυμοσυνη δν σταματάει ποτέ! Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα κας κάνει να αγχώνουμε! Πρέπει όμως πάντα να σκεφτόμαστε θετικά! Κ γω είχα πόνακια από την αρχή κ τώρα που είμαι στην 15η βδομάδα νιώθω απλά χαμηλά κάποιες φορες τη μέρα κάτι τσιμπηματάκια για λίγα δευτερόλεπτα! Αλλά μέχρι και την 13η βδομάδα είχα πονάκια κ είχα πάρει την μαία του να ρωτήσω κ μου είπε πως ακόμα είναι φυσιολογικό να έχω πονάκια Γτ μεγαλώνει η μήτρα. Μαγνήσιο δν παίρνω ακόμα κ ο γιατρος μου δν πολύ δίνει ούτε μαγνήσιο ούτε ασβέστιο, μου είπε πως το μαγνήσιο βοηθάει αν έχεις κράμπες. Την Πέμπτη που θα πάω για υπέρηχο Γτ έχω να πάω από την αυχενική θα ρωτήσω αν χρειάζεται να πάρω μαγνήσιο κ ασβεστιο.Μέχρι στιγμής παίρνω φυλλικό οξύ κ βιταμίνη D3 . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι κορίτσια συμφωνώ κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί μας για το καλό των μωρών μας 🧿🙏🧿

Ξεκούραση και θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! 

@touloumpitsa σοβαρά; έχεις τόσο καιρό πόνους; Ελπίζω να έγινε το πρώτο βήμα τώρα προς την καλυτέρευσή τους. Έτσι και εμένα πονάει λες και παθαίνω κραμπες ειδικά αν βήχω η φτερνιστω νοιώθω σούβλιές από προχθές. Θα δείξει 🙏

@Anna Tsak για το μωράκι που ειναι χαμηλά τι σου ειπε; Πρέπει να προσέχεις κάτι; Εμένα μου είχε πει για τον πλακούντα ότι είναι χαμηλά και να αποφεύγω τις επαφές. 

@Dioni20 Αισιοδοξία και υπομονή όπως είπες 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Σε άλλα νέα δειλά δειλά η δική μου κοιλίτσα έχει αρχίσει να μεγαλώνει....και πολύ το χαίρομαι!!!

Τι ωραιαα! Ευχαριστααα νέα 🥰 

Από εδω και πέρα πιστεύω θα πεταχτούν οι κοιλίτσες. Και εμένα πετάχτηκε λίγο και τη νοιωθω λίγο σκληρή χαμηλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Έτσι κορίτσια συμφωνώ κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί μας για το καλό των μωρών μας 🧿🙏🧿

Ξεκούραση και θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! 

@touloumpitsa σοβαρά; έχεις τόσο καιρό πόνους; Ελπίζω να έγινε το πρώτο βήμα τώρα προς την καλυτέρευσή τους. Έτσι και εμένα πονάει λες και παθαίνω κραμπες ειδικά αν βήχω η φτερνιστω νοιώθω σούβλιές από προχθές. Θα δείξει 🙏

@Anna Tsak για το μωράκι που ειναι χαμηλά τι σου ειπε; Πρέπει να προσέχεις κάτι; Εμένα μου είχε πει για τον πλακούντα ότι είναι χαμηλά και να αποφεύγω τις επαφές. 

@Dioni20 Αισιοδοξία και υπομονή όπως είπες 🙂

Ναι έχω αρκετές ενοχλήσεις στην κοιλιά όπου περνάνε μόνο εάν κοιμηθώ.. ελπίζω από δω και πέρα να σταματήσουν ή τουλάχιστον να μειωθούν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Έτσι κορίτσια συμφωνώ κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί μας για το καλό των μωρών μας 🧿🙏🧿

Ξεκούραση και θέλω να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! 

@touloumpitsa σοβαρά; έχεις τόσο καιρό πόνους; Ελπίζω να έγινε το πρώτο βήμα τώρα προς την καλυτέρευσή τους. Έτσι και εμένα πονάει λες και παθαίνω κραμπες ειδικά αν βήχω η φτερνιστω νοιώθω σούβλιές από προχθές. Θα δείξει 🙏

@Anna Tsak για το μωράκι που ειναι χαμηλά τι σου ειπε; Πρέπει να προσέχεις κάτι; Εμένα μου είχε πει για τον πλακούντα ότι είναι χαμηλά και να αποφεύγω τις επαφές. 

@Dioni20 Αισιοδοξία και υπομονή όπως είπες 🙂

Μου είπε όχι βάρη, όχι πολύ περπάτημα!

Όσο για τις επαφές μου είπε με μέτρο και ήρεμα 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια μου ήλιο άγχος στην εγκυμοσυνη δν σταματάει ποτέ! Πάντα θα υπάρχει κάτι που θα κας κάνει να αγχώνουμε! Πρέπει όμως πάντα να σκεφτόμαστε θετικά! Κ γω είχα πόνακια από την αρχή κ τώρα που είμαι στην 15η βδομάδα νιώθω απλά χαμηλά κάποιες φορες τη μέρα κάτι τσιμπηματάκια για λίγα δευτερόλεπτα! Αλλά μέχρι και την 13η βδομάδα είχα πονάκια κ είχα πάρει την μαία του να ρωτήσω κ μου είπε πως ακόμα είναι φυσιολογικό να έχω πονάκια Γτ μεγαλώνει η μήτρα. Μαγνήσιο δν παίρνω ακόμα κ ο γιατρος μου δν πολύ δίνει ούτε μαγνήσιο ούτε ασβέστιο, μου είπε πως το μαγνήσιο βοηθάει αν έχεις κράμπες. Την Πέμπτη που θα πάω για υπέρηχο Γτ έχω να πάω από την αυχενική θα ρωτήσω αν χρειάζεται να πάρω μαγνήσιο κ ασβεστιο.Μέχρι στιγμής παίρνω φυλλικό οξύ κ βιταμίνη D3 . 

Έτσι πιστεύω και εγώ στην αρχή λεγαμε να περάσει το πρώτο τρίμηνο αλλα νομιζω πως έτσι θα πάει από εδω και πέρα 😅

Νομίζω πως όπως σου είπε είναι φυσιολογικά απλά εμένα είναι σε συνδυασμό με τα καφέ που έχω εδώ και μια εβδομάδα και την προβλημάτισε. 

Μαζί έχουμε την Πέμπτη αντε να περάσει και αυτη η εβδομάδα να παμε να μας δουν και να μας πουν ότι είναι όλα καλά! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Ναι έχω αρκετές ενοχλήσεις στην κοιλιά όπου περνάνε μόνο εάν κοιμηθώ.. ελπίζω από δω και πέρα να σταματήσουν ή τουλάχιστον να μειωθούν.. 

Ας ελπίσουμε πως ναι από εδω και πέρα θα ηρεμήσουν! Τουλάχιστον περνάνε με την ξεκούραση κάτι είναι και αυτό. @Anna Tsak μάλλον δεν κάνει και τόσο καλό το περπατημα τι να πω και εγω προχθες που με έπιασαν οι πονοι περπάτησα καμια 5 χιλιομετρα το πολύ, έκανα και τις δουλειές και αυτό ήταν. 

Όσο για τις επαφές εμάς δε μας αφηνε στο 1ο τρίμηνο μετα λεει αντε οκ με προσοχή και μια φορά ήταν και μοναδική γιατί μετά ειχα τα καφέ και τις ξανα απαγόρευσε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Ας ελπίσουμε πως ναι από εδω και πέρα θα ηρεμήσουν! Τουλάχιστον περνάνε με την ξεκούραση κάτι είναι και αυτό. @Anna Tsak μάλλον δεν κάνει και τόσο καλό το περπατημα τι να πω και εγω προχθες που με έπιασαν οι πονοι περπάτησα καμια 5 χιλιομετρα το πολύ, έκανα και τις δουλειές και αυτό ήταν. 

Όσο για τις επαφές εμάς δε μας αφηνε στο 1ο τρίμηνο μετα λεει αντε οκ με προσοχή και μια φορά ήταν και μοναδική γιατί μετά ειχα τα καφέ και τις ξανα απαγόρευσε 😅

Το πρώτο τρίμηνο το απαγορεύουνε νομίζω σε όλες μέχρι να πιαστεί καλά το μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...