Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις On 7/2/2022 at 4:08 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Α εγώ δεν έχω θέμα, αν πρέπει να φάει θα θηλάσω οπουδήποτε

 

received_625541865215945.jpeg

Εννοείται την θηλαζω παντου απλά τα έχω για πάντα ενδεχόμενο ας πουμε μια μέρα που φορουσε την φόρμα εξόδου και εγώ χοντρό μπουφάν δεν την βόλευε καθόλου και γκρίνιαζε πολυ!! Για καμιά τέτοια στιγμή τα έχω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε κορίτσια τα μικρά σας κοιμούνται μέσα στην μέρα, εμένα σχεδόν καθόλου εκτός από κάτι 10 λεπτά και έχω κουραστεί πολύ γιατί μετά το μεσημέρι της βγαίνει σε γκρίνια επειδή και αυτή κουράζετε και θέλει μόνο αγκαλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Εννοείται την θηλαζω παντου απλά τα έχω για πάντα ενδεχόμενο ας πουμε μια μέρα που φορουσε την φόρμα εξόδου και εγώ χοντρό μπουφάν δεν την βόλευε καθόλου και γκρίνιαζε πολυ!! Για καμιά τέτοια στιγμή τα έχω!! 

Καλά κάνεις κορίτσι, όπως βολεύεται η καθεμία, δεν το είπα για να σου την πω.

Εμένα μισάωρα συνήθως κοιμάται, 2-3 φορές μέσα στην ημέρα. Έχει δύο μέρες που το μεσημέρι μου κοιμήθηκε μία ώρα αλλά όλο αλλάζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν έχω θέμα με το ζεστό και το κρύο, ούτε ματώνουν. Θα δούμε τι θα μου πει, πάω από μικρή σε αυτόν και του έχω εμπιστοσύνη.

Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης. Είναι ότι δε κάνουν την ίδια δουλειά απλά κανένας οδοντίατρος δε το δέχεται. Ο περιοδοντολογος είναι ειδικός για τα ούλα. Κ ο οδοντίατρος για τα δοντια. Ρώτησέ τον να δεις τη γνώμη του. Αλλα αφού λες δεν έχεις τέτοια θέματα με τα ούλα δε ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε; Εγώ αδιαθετησα προχθές, δεύτερη φορά. Έχουν αρχίσει να με πονάνε και τα δόντια μου, έχω δύο χρόνια να πάω οδοντίατρο η αλήθεια είναι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τον covid. Από Παρασκευή όμως ξεκινάω με οδοντίατρο. Έχει καμία άλλη τέτοια θέματα;

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ στον 9ο είχα θέμα με ένα δόντι που μου κουνιόταν. Κ κουνιέται ελάχιστα ακόμα! Είχα πάει τότε στην οδοντίατρο να το δει κ μου είχε πει ότι είναι λογικά απο την εγκυμοσύνη γτ το δόντι δν είχε κανένα προβλημα. Την προηγούμενη βδομάδα πήγα για καθαρισμό  κ το είδε κ μου είπε ότι δν κουνιέται όσο τότε κ ότι μπορεί οταν σταματήσω κ τον θηλασμό κ επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά να επανέλθει κ να μην κουνιέται ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια τα μικρά σας κοιμούνται μέσα στην μέρα, εμένα σχεδόν καθόλου εκτός από κάτι 10 λεπτά και έχω κουραστεί πολύ γιατί μετά το μεσημέρι της βγαίνει σε γκρίνια επειδή και αυτή κουράζετε και θέλει μόνο αγκαλιά! 

Λογικό να έχεις κουραστεί αν δεν κοιμάται. Εμένα κοιμάται και τη νύχτα αλλά και τη μέρα αρκετά. Μήπως είναι κάνα άλμα ανάπτυξης; Ή από την αρχή δεν κοιμόταν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω ; Όταν γεννήσατε σας είπαν στο μαιευτήριο να κάνετε κάτι εξετάσεις που είναι προαιρετικές βασικά , όπως αυτιά,ισχια κ για κάτι μεταβολικά νοσήματα; Εμένα δν μου είπαν τπτ αλλά έμαθα ,από γνωστή μου ότι της είπαν κ ότι την είπε ο παιδίατρος να τα κάνουν πιο μετά. Πηρα τον παιδιατρο κ του το είπα κ μου λέει θα τα κάνουμε μαζί τον έλεγχο για τα αυτιά.Για τα αλλά δν μου είπε κάτι.  Κ μου λέει δν τον έκανες; Πως να τον κανω ρε αδερφέ αφού δν μου είχες κει κάτι όταν πήγα να γεννήσω κ όταν δν είδες στο βιβλιάριο ότι δν τον έχω κάνει! Θελω να αλλάξω παιδιατρο αλλά είναι γνωστός μας κ δν ξέρω πως να το κανω τώρα! Τα πηρα πολύ γτ σε ότι τον ρωτάω είναι φυσιολογικό μου λέει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Λογικό να έχεις κουραστεί αν δεν κοιμάται. Εμένα κοιμάται και τη νύχτα αλλά και τη μέρα αρκετά. Μήπως είναι κάνα άλμα ανάπτυξης; Ή από την αρχή δεν κοιμόταν;

Την νύχτα κοιμάται μια χαρά αλλά όλη την ημέρα τίποτα, και μετά κουράζομαι και εγώ και δεν έχω υπομονή, της βγαίνουν νευρα και γκρίνια και δεν μπορώ να την αφήσω ουτε δευτερόλεπτο κάνει σαματά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ; Όταν γεννήσατε σας είπαν στο μαιευτήριο να κάνετε κάτι εξετάσεις που είναι προαιρετικές βασικά , όπως αυτιά,ισχια κ για κάτι μεταβολικά νοσήματα; Εμένα δν μου είπαν τπτ αλλά έμαθα ,από γνωστή μου ότι της είπαν κ ότι την είπε ο παιδίατρος να τα κάνουν πιο μετά. Πηρα τον παιδιατρο κ του το είπα κ μου λέει θα τα κάνουμε μαζί τον έλεγχο για τα αυτιά.Για τα αλλά δν μου είπε κάτι.  Κ μου λέει δν τον έκανες; Πως να τον κανω ρε αδερφέ αφού δν μου είχες κει κάτι όταν πήγα να γεννήσω κ όταν δν είδες στο βιβλιάριο ότι δν τον έχω κάνει! Θελω να αλλάξω παιδιατρο αλλά είναι γνωστός μας κ δν ξέρω πως να το κανω τώρα! Τα πηρα πολύ γτ σε ότι τον ρωτάω είναι φυσιολογικό μου λέει .

Εμένα μου είχε πει από πριν η παιδίατρος να μην κάνω τίποτα εξτρα στο μαιευτήριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης. Είναι ότι δε κάνουν την ίδια δουλειά απλά κανένας οδοντίατρος δε το δέχεται. Ο περιοδοντολογος είναι ειδικός για τα ούλα. Κ ο οδοντίατρος για τα δοντια. Ρώτησέ τον να δεις τη γνώμη του. Αλλα αφού λες δεν έχεις τέτοια θέματα με τα ούλα δε ξερω

Σωστά, αυτό μου είχε πει καο ο γυναικολόγος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια τα μικρά σας κοιμούνται μέσα στην μέρα, εμένα σχεδόν καθόλου εκτός από κάτι 10 λεπτά και έχω κουραστεί πολύ γιατί μετά το μεσημέρι της βγαίνει σε γκρίνια επειδή και αυτή κουράζετε και θέλει μόνο αγκαλιά! 

η δικιά μου το πολύ κανένα μισάωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ; Όταν γεννήσατε σας είπαν στο μαιευτήριο να κάνετε κάτι εξετάσεις που είναι προαιρετικές βασικά , όπως αυτιά,ισχια κ για κάτι μεταβολικά νοσήματα; Εμένα δν μου είπαν τπτ αλλά έμαθα ,από γνωστή μου ότι της είπαν κ ότι την είπε ο παιδίατρος να τα κάνουν πιο μετά. Πηρα τον παιδιατρο κ του το είπα κ μου λέει θα τα κάνουμε μαζί τον έλεγχο για τα αυτιά.Για τα αλλά δν μου είπε κάτι.  Κ μου λέει δν τον έκανες; Πως να τον κανω ρε αδερφέ αφού δν μου είχες κει κάτι όταν πήγα να γεννήσω κ όταν δν είδες στο βιβλιάριο ότι δν τον έχω κάνει! Θελω να αλλάξω παιδιατρο αλλά είναι γνωστός μας κ δν ξέρω πως να το κανω τώρα! Τα πηρα πολύ γτ σε ότι τον ρωτάω είναι φυσιολογικό μου λέει .

Εγώ δεν τις έκανα. Η παιδίατρος μου έγραψε και κάναμε έναν υπέρηχο ισχίων μόνο πάνω στον μήνα κ επειδή ήταν η τιμή οριακή κάναμε άλλον ένα σήμερα που ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια πια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Την νύχτα κοιμάται μια χαρά αλλά όλη την ημέρα τίποτα, και μετά κουράζομαι και εγώ και δεν έχω υπομονή, της βγαίνουν νευρα και γκρίνια και δεν μπορώ να την αφήσω ουτε δευτερόλεπτο κάνει σαματά!! 

Αχ υπομονή!!! Έτσι είναι κάποια μωράκια!!! Να της κάνεις μασαζακι μήπως την ηρεμησει κάπως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εμένα μου είχε πει από πριν η παιδίατρος να μην κάνω τίποτα εξτρα στο μαιευτήριο...

Σου είπε ομως να τις κανείς έξω; Ή δν έκανες καθόλου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ δεν τις έκανα. Η παιδίατρος μου έγραψε και κάναμε έναν υπέρηχο ισχίων μόνο πάνω στον μήνα κ επειδή ήταν η τιμή οριακή κάναμε άλλον ένα σήμερα που ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια πια. 

Γτ σου είπε μόνο για τα ισχια ; Τι βλέπουν στον υπέρηχο αυτόν; Να του αν είναι να μου γράψει κ μένα να τον κάνουμε! Δν έχω κάνει τπτ από εξετάσεις ,εκτός αυτών που  κάνουν με το που γεννιουνται . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Γτ σου είπε μόνο για τα ισχια ; Τι βλέπουν στον υπέρηχο αυτόν; Να του αν είναι να μου γράψει κ μένα να τον κάνουμε! Δν έχω κάνει τπτ από εξετάσεις ,εκτός αυτών που  κάνουν με το που γεννιουνται . 

"Το υπερηχογράφημα των ισχίων στη νεογνική και βρεφική ηλικία χρησιμοποιείται για την έγκαιρη διάγνωση στο Συγγενές Εξάρθρημα του Ισχίου ή πιο ορθά στην Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου"

Copy paste το έκανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Σου είπε ομως να τις κανείς έξω; Ή δν έκανες καθόλου; 

Όχι, μου είπε ότι αν χρειαστεί, θα τις κάνουμε στο Παίδων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

"Το υπερηχογράφημα των ισχίων στη νεογνική και βρεφική ηλικία χρησιμοποιείται για την έγκαιρη διάγνωση στο Συγγενές Εξάρθρημα του Ισχίου ή πιο ορθά στην Αναπτυξιακή δυσπλασία του ισχίου"

Copy paste το έκανα. 

Εμάς στο μαιευτήριο μας έδωσαν Εν φυλλάδιο με άπειρες εξετάσεις κ φυσικά αστρονομικες χρεώσεις. Πήρα τηλ την παιδίατρο αλλά ρώτησα κ το γυναικολόγο μου που ήταν εκεί και οι δύο μου είπαν να κάνω μόνο τον έλεγχο για τα Αυτάκια. Μετά στο ραντεβού που ήρθε σπίτι η παιδίατρος μας έγραψε να κάνουμε υπέρηχο ισχιων στις 40 ημέρες, τη ρώτησα αν είδε κάτι κ μου είπε ότι είναι ρουτίνα κ το  πρέπει να γίνεται σε όλα τα βρέφη στις 40 μέρες ς περίπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ; Όταν γεννήσατε σας είπαν στο μαιευτήριο να κάνετε κάτι εξετάσεις που είναι προαιρετικές βασικά , όπως αυτιά,ισχια κ για κάτι μεταβολικά νοσήματα; Εμένα δν μου είπαν τπτ αλλά έμαθα ,από γνωστή μου ότι της είπαν κ ότι την είπε ο παιδίατρος να τα κάνουν πιο μετά. Πηρα τον παιδιατρο κ του το είπα κ μου λέει θα τα κάνουμε μαζί τον έλεγχο για τα αυτιά.Για τα αλλά δν μου είπε κάτι.  Κ μου λέει δν τον έκανες; Πως να τον κανω ρε αδερφέ αφού δν μου είχες κει κάτι όταν πήγα να γεννήσω κ όταν δν είδες στο βιβλιάριο ότι δν τον έχω κάνει! Θελω να αλλάξω παιδιατρο αλλά είναι γνωστός μας κ δν ξέρω πως να το κανω τώρα! Τα πηρα πολύ γτ σε ότι τον ρωτάω είναι φυσιολογικό μου λέει .

Έλεγχο αυτιών και όρασης και μεταβολικά νοσήματα μας έκαναν στην κλινική, ήταν μέσα στην τιμή, δεν πλήρωσα κάτι έξτρα. Υπέρηχο ισχύων ούτε από εκεί μου είπαν να κάνω, ούτε ο παιδίατρος. Απλά την πρώτη φορά που τον πήγα έλεγξε τις σφιξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η troia είπε:

Όχι, μου είπε ότι αν χρειαστεί, θα τις κάνουμε στο Παίδων.

Άρα δλδ κ σείς δν έχετε κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις! Πολύ αγχώθηκα πάντως κ ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα . Γτ νευρίασα κ με τον παιδιατρο . Θα μπορούσε να μου γράψει των υπέρηχο ισχίων κ να μου έκανε κ τα αυτιά νωριτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η IridaP είπε:

Εμάς στο μαιευτήριο μας έδωσαν Εν φυλλάδιο με άπειρες εξετάσεις κ φυσικά αστρονομικες χρεώσεις. Πήρα τηλ την παιδίατρο αλλά ρώτησα κ το γυναικολόγο μου που ήταν εκεί και οι δύο μου είπαν να κάνω μόνο τον έλεγχο για τα Αυτάκια. Μετά στο ραντεβού που ήρθε σπίτι η παιδίατρος μας έγραψε να κάνουμε υπέρηχο ισχιων στις 40 ημέρες, τη ρώτησα αν είδε κάτι κ μου είπε ότι είναι ρουτίνα κ το  πρέπει να γίνεται σε όλα τα βρέφη στις 40 μέρες ς περίπου 

Τουλάχιστον εσένα σου είπε ότι είναι εξέταση ρουτίνας κ στην έγραψε ! Εμένα ούτε καν για τα αυτιά δν είδε ότι δν κάναμε στο μαιευτήριο κ να μου πει να τα κάνουμε. Τελικά καλά λενε μακριά από γνωστούς ! Είναι μεγάλος κ σε ηλικία κ βαριέται μου φαίνεται . Τα περισσότερα του τα έχω ζητήσει εγώ κ του τα έχω προτείνει . Όπως κ με τη βιτ D δν μου είπε να ξεκινησω αυτός αλλά εγώ τον ρωτησα 40ημερων οταν ήταν το μωρό αν χρειάζεται να πάρει κ μετά μου λέει γτ δν παίρνει. Τι να πω δν ξέρω πως να φύγω τώρα να πάω σε άλλον παιδιατρο κ να μην το καταλάβει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω ; Όταν γεννήσατε σας είπαν στο μαιευτήριο να κάνετε κάτι εξετάσεις που είναι προαιρετικές βασικά , όπως αυτιά,ισχια κ για κάτι μεταβολικά νοσήματα; Εμένα δν μου είπαν τπτ αλλά έμαθα ,από γνωστή μου ότι της είπαν κ ότι την είπε ο παιδίατρος να τα κάνουν πιο μετά. Πηρα τον παιδιατρο κ του το είπα κ μου λέει θα τα κάνουμε μαζί τον έλεγχο για τα αυτιά.Για τα αλλά δν μου είπε κάτι.  Κ μου λέει δν τον έκανες; Πως να τον κανω ρε αδερφέ αφού δν μου είχες κει κάτι όταν πήγα να γεννήσω κ όταν δν είδες στο βιβλιάριο ότι δν τον έχω κάνει! Θελω να αλλάξω παιδιατρο αλλά είναι γνωστός μας κ δν ξέρω πως να το κανω τώρα! Τα πηρα πολύ γτ σε ότι τον ρωτάω είναι φυσιολογικό μου λέει .

Καλησπέρα κοπέλα μου!Εμένα μου είχαν πει από το μαιευτήριο η παιδίατρος που την κοίταξε πριν φύγουμε ότι πρέπει να κάνουμε έναν υπερηχο ισχίου μέχρι τις 40 μέρες και μια εξέταση σε ΩΡΛ μέχρι τον τέταρτο μήνα!Ακριβώς το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος όταν ήρθε πρώτη επίσκεψη στο σπίτι!Σκέψου ότι κάναμε τον υπέρηχο ενα μήνα μετά τη γέννηση της μικρής και πρέπει να επαναλάβουμε μέχρι το τρίμηνο γιατί βρήκαμε το αριστερό της ισχίο να ναι ανώριμο (φυσιολογικό) και μας είπαν ότι πρέπει να της φοράμε δύο pampers και να την κρατάμε σε σταση βάτραχακι αύριο θα πάνε να επαναλάβουμε!Την εξέταση για τα αυτακια θα την κάνουμε σε λίγες μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ δεν τις έκανα. Η παιδίατρος μου έγραψε και κάναμε έναν υπέρηχο ισχίων μόνο πάνω στον μήνα κ επειδή ήταν η τιμή οριακή κάναμε άλλον ένα σήμερα που ήταν στα φυσιολογικά πλαίσια πια. 

Να σε ρωτήσω !σας είπαν να βάζετε 2 pampers?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Lenia1983 είπε:

Να σε ρωτήσω !σας είπαν να βάζετε 2 pampers?

Κι εμάς φυσιολογικά ανώριμο το είχε βρει. Ήταν 59 κ το όριο ήταν 60. Μου είπε ο γιατρός εκεί για δύο μπεμπιλινο αλλά η παιδίατρος μου είπε δε χρειάζεται.. εννοείται βέβαια δεν το φασκιωνω το μωρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Κι εμάς φυσιολογικά ανώριμο το είχε βρει. Ήταν 59 κ το όριο ήταν 60. Μου είπε ο γιατρός εκεί για δύο μπεμπιλινο αλλά η παιδίατρος μου είπε δε χρειάζεται.. εννοείται βέβαια δεν το φασκιωνω το μωρό... 

Εμάς ηταν τελικά στο δεξί ανώριμο στο 58 ήταν! Α εμείς της το βάζουμε ακόμη το δεύτερο είχαν συμφωνήσει να της φοράμε δύο και ο ακτινολόγος και η παιδίατρος! Συνταγογραφειται η εξέταση; εμεις πήγαμε ιδιωτικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...