Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις Just now, ο/η troia είπε:

Για το ζάχαρο που συζητάτε, το πρωί μίλησα κι εγώ με τον ενδοκρινολόγο μου και μου εξήγησε τα εξής: στη δική μου περίπτωση το νηστείας είναι καλό, αλλά στο 60᾽ η μέτρηση ήταν οριακή (176 με όριο το 180). Μου είπε να συμπεριφέρομαι σαν να ήμουν διαβητική και ότι θα εμφανίσω διαβήτη κύησης, αλλά ότι η καμπύλη ζαχάρου δεν επαναλαμβάνεται, απλώς να ξαναμετρήσω ζάχαρο νηστείας και γλυκοζυλιωμένη σε ένα μήνα. Για τη διατροφή μου είπε να μην τρώω απέξω ούτε φαγητό, ούτε αρτοπαρασκευάσματα και να τρώω συχνά και μικρά γεύματα. Εγώ έχω την εντύπωση ότι ένας διαβητικός κάνει πιο αυστηρή διατροφή, αλλά αυτό που μου είπε να κάνω είναι πολύ εύκολο και με συμφέρει. Ο γυναικολόγος μου μου είπε επίσης ότι η καμπύλη μου είναι κάπως οριακή και ο πατέρας του που με είδε την περασμένη εβδομάδα και είναι και γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος τη βρήκε μια χαρά (βέβαια οι παλιοί γιατροί ήταν πιο ελαστικοί με αυτό το θέμα). 

Ο ενδοκρινολόγος χαρακτηριστικά μου είπε να μην τρώω κάτι που δεν θα έτρωγε η γιαγιά μου. Π.χ. του είπα ότι έφτιαξα φανουρόπιτα και έφαγα ένα κομμάτι και μου είπε ότι και η γιαγιά μου το ίδιο θα έκανε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Dioni20 είπε:

Είμαι επαρχία...δυστυχώς το Ρίο της Πάτρας δεν είναι και ότι καλύτερο για να πας να γεννήσεις...όπως επίσης και το νοσοκομείο της περιοχής μου...ανεπαρκές προσωπικό,οι γιατροί συνήθως ζητάνε φακελάκια,παρουσιάζουν δήθεν επιπλοκές,δεν ενδιαφέρονται ούτε για εσένα ούτε για το μωρό αν δεν τα πάρουν...

Προέρχομαι από μια οικογένεια όπου η μητέρα μου γέννησε στο δημόσιο τέσσερα παιδιά και πριν λίγα χρόνια η αδερφή μου πάλι στο δημόσιο...Και οι πέντε εμπειρίες λειαν επιεικώς απαράδεκτες....οπότε Ναι Δεν θα ήθελα να πάω...

Ούτε να με ξεγεννήσει κάποιος που δεν έχει ιδέα για το ιστορικό μου...Η που θα με κακοράψει, ή που θα με αφήσει να αιμορραγώ κ.λ.π κ.λ.π 

Εδώ στην Αθήνα πηγαίνουμε στο Αττικό και μας ξεγεννάει η Σοφία Καλανταρίδου που είναι καθηγήτρια. Όλοι λένε τα καλύτερα γι᾽αυτήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tvz είπε:

Απλώς σκεφτείτε πως τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια εγκυμονούσα 24 εβδομάδων διασωληνωμενη στο βενιζελειο στην Κρήτη. Κ εκείνη φοβόταν αλλά εργαζόταν σε σούπερ μάρκετ, δε φαντάζομαι πως δεν πρόσεχε. Κ αν εκείνη το ξεπεράσει κάτι που το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, οι γιατροί δεν μπορούν να εγγυηθουν κάτι για την υγεία του μωρού, γιατί από ότι λένε για πολλές ώρες δεν λάμβανε την κατάλληλη ποσότητα οξυγόνου. Κ είναι κρίμα γιατί είναι ολόκληρο μωρό αλλά δεν μπορούν να της το πάρουν γιατί οι 25 εβδομάδες είναι πολύ λίγες για τη βιωσιμότητα του.. Τι να πω μακάρι να μην τύχει σε καμία μας τέτοιο πράγμα κ η γυναίκα κ το μωρό να βγουν αλωβητοι αλλά ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.. 

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν το σκέφτομαι και δεν το φοβάμαι...Απλώς εγώ επέλεξα να μην το κάνω. Προσωπικά είχα την επιλογή να πάρω αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη επειδή εργάζομαι στο δημόσιο. με βάση τα δικά μου δεδομένα έκανα αυτή την επιλογή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η troia είπε:

Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν το σκέφτομαι και δεν το φοβάμαι...Απλώς εγώ επέλεξα να μην το κάνω. Προσωπικά είχα την επιλογή να πάρω αναρρωτική σε όλη την εγκυμοσύνη επειδή εργάζομαι στο δημόσιο. με βάση τα δικά μου δεδομένα έκανα αυτή την επιλογή. 

Μην νομίζεις ότι κ εγώ που έχω κάνει εμβόλιο δε φοβάμαι. Ή δεν προσέχω ή συνεχίζω τη ζωή μου σαν να μην υπάρχει ιός. Απλώς είναι γεγονός πως όσο περισσότεροι κάνουν εμβόλιο τόσο γρηγορότερα θα ξεμπλεξουμε από αυτή την κατάσταση. Φυσικά κ είναι σεβαστή η επιλογή κ σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά κ μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με υγεία σε εσένα κ το μωράκι σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να πω κάτι άλλο που σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Η παραπομπή σε ιατρούς άλλων ειδικοτήτων πχ διαβητολογους, αιματολογους, νομίζω ότι έχει καταντήσει και λίγο "μόδα" τελευταία. Οι γυναικολόγοι ψάχνουν  λίγο περισσοτερο τα πράγματα και θέλουν να έχουν καλύψει όλα τα ενδεχόμενα. Δεν λέω, μερικές φορές ίσως έχουν δίκιο αλλά πολλές δεν έχει νόημα. Και θα φέρω ως παράδειγμα την προσωπική μου εμπειρία που μετά από μία παλινδρομη κύηση πήγα σε αιματολογο και έκανα ενδελεχή έλεγχο για να καταλήξουν στο τέλος αιματολογος και γυναικολόγος ότι δεν καταλαβαίνουν τι έγινε και γιατί πήγε στραβά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ να πω κάτι άλλο που σκεφτόμουν αυτές τις μέρες. Η παραπομπή σε ιατρούς άλλων ειδικοτήτων πχ διαβητολογους, αιματολογους, νομίζω ότι έχει καταντήσει και λίγο "μόδα" τελευταία. Οι γυναικολόγοι ψάχνουν  λίγο περισσοτερο τα πράγματα και θέλουν να έχουν καλύψει όλα τα ενδεχόμενα. Δεν λέω, μερικές φορές ίσως έχουν δίκιο αλλά πολλές δεν έχει νόημα. Και θα φέρω ως παράδειγμα την προσωπική μου εμπειρία που μετά από μία παλινδρομη κύηση πήγα σε αιματολογο και έκανα ενδελεχή έλεγχο για να καταλήξουν στο τέλος αιματολογος και γυναικολόγος ότι δεν καταλαβαίνουν τι έγινε και γιατί πήγε στραβά.....

Πήγες σε εξειδικευμένη αιματολόγο; Το θηλυκό γένος το έβαλα επίτηδες, γιατί από εμπειρίες άλλων γυναικών γνωρίζω ότι μόνο η Λευκού και η Τσεκούρα στο Έλενα κάνουν πλήρη έλεγχο (συμπεριλαμβανομένου και του ανοσολογικού). Αυτές οι δύο σε ψάχνουν καλά σε περίπτωση αποβολών. Οι άλλοι είναι κλασικοί αιματολόγοι, μια χαρά να σε ελέγξουν π.χ. για θρομβοφιλία και να σε παρακολουθούν στην εγκυμοσύνη, αν έχεις, αλλά δεν καλύπτουν όλο το φάσμα των εξετάσεων για τις αποβολές. Για την Τσεκούρα που έχω εμπειρία στο Έλενα σου κάνει και εξετάσεις και άλλων ειδικοτήτων επειδή βρίσκεται μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο και σε παραπέμπει σε αυτές αν συντρέχει λόγος. Για τους γυναικολόγους δεν το συζητώ ότι η ειδικότητά τους δεν καλύπτει παρά μόνο ένα πολύ μικρό φάσμα παραγόντων που σχετίζονται με αποβολές. Είναι ωστόσο γεγονός ότι ο έλεγχος μπορεί να γίνει και να μην βγει κάποιο συμπέρασμα. Πολλές φορές οι αποβολές οφείλονται απλώς σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και είναι τυχαία γεγονότα. 

Δεν ξέρω αν οι γυναικολόγοι σε παραπέμπουν από μόνοι τους σε άλλες ειδικότητες. Εγώ που έκανα εξωσωματική έχω να πω ότι μακάρι να το έκαναν πριν προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Εγω το έκανα μόνη μου και μου βγήκε σε καλό. Τώρα στην εγκυμοσύνη εφόσον είχα από πριν τους γιατρούς αυτών των 2 ειδικοτήτων προτίμησα να απευθυνθώ σε εκείνους εξαρχής για θέματα των ειδικοτήτων τους και να μην βασιστώ μόνο στη γνώμη του γυναικολόγου μου. Εκείνος δε νομίζω να με παρέπεμπε σε άλλη ειδικότητα αν δεν υπήρχε κάποιο θέμα με τις εξετάσεις μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η troia είπε:

Πήγες σε εξειδικευμένη αιματολόγο; Το θηλυκό γένος το έβαλα επίτηδες, γιατί από εμπειρίες άλλων γυναικών γνωρίζω ότι μόνο η Λευκού και η Τσεκούρα στο Έλενα κάνουν πλήρη έλεγχο (συμπεριλαμβανομένου και του ανοσολογικού). Αυτές οι δύο σε ψάχνουν καλά σε περίπτωση αποβολών. Οι άλλοι είναι κλασικοί αιματολόγοι, μια χαρά να σε ελέγξουν π.χ. για θρομβοφιλία και να σε παρακολουθούν στην εγκυμοσύνη, αν έχεις, αλλά δεν καλύπτουν όλο το φάσμα των εξετάσεων για τις αποβολές. Για την Τσεκούρα που έχω εμπειρία στο Έλενα σου κάνει και εξετάσεις και άλλων ειδικοτήτων επειδή βρίσκεται μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο και σε παραπέμπει σε αυτές αν συντρέχει λόγος. Για τους γυναικολόγους δεν το συζητώ ότι η ειδικότητά τους δεν καλύπτει παρά μόνο ένα πολύ μικρό φάσμα παραγόντων που σχετίζονται με αποβολές. Είναι ωστόσο γεγονός ότι ο έλεγχος μπορεί να γίνει και να μην βγει κάποιο συμπέρασμα. Πολλές φορές οι αποβολές οφείλονται απλώς σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και είναι τυχαία γεγονότα. 

Δεν ξέρω αν οι γυναικολόγοι σε παραπέμπουν από μόνοι τους σε άλλες ειδικότητες. Εγώ που έκανα εξωσωματική έχω να πω ότι μακάρι να το έκαναν πριν προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Εγω το έκανα μόνη μου και μου βγήκε σε καλό. Τώρα στην εγκυμοσύνη εφόσον είχα από πριν τους γιατρούς αυτών των 2 ειδικοτήτων προτίμησα να απευθυνθώ σε εκείνους εξαρχής για θέματα των ειδικοτήτων τους και να μην βασιστώ μόνο στη γνώμη του γυναικολόγου μου. Εκείνος δε νομίζω να με παρέπεμπε σε άλλη ειδικότητα αν δεν υπήρχε κάποιο θέμα με τις εξετάσεις μου. 

Στην Λευκού πήγα κορίτσι μου. Και αυτό επειδή ήμουν στα 37 και ήθελα να είμαι καλυμμένη σε κάποια θέματα σε νέα εγκυμοσύνη. Αν ήμουν πιο μικρή ίσως προσπαθούσα ξανά πριν ψαχτω, όλοι οι γιατροί βασικά μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται γιατί ήμουν νέα, χωρίς προηγούμενο ιστορικό. Τέλος πάντων, ελπίζω να πάνε όλα με το μωράκι μου τώρα, αυτό έχει σημασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Στην Λευκού πήγα κορίτσι μου. Και αυτό επειδή ήμουν στα 37 και ήθελα να είμαι καλυμμένη σε κάποια θέματα σε νέα εγκυμοσύνη. Αν ήμουν πιο μικρή ίσως προσπαθούσα ξανά πριν ψαχτω, όλοι οι γιατροί βασικά μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται γιατί ήμουν νέα, χωρίς προηγούμενο ιστορικό. Τέλος πάντων, ελπίζω να πάνε όλα με το μωράκι μου τώρα, αυτό έχει σημασία.

Και πολύ καλά έκανες! Κι εγώ πήγα στην Τσεκούρα χωρίς καν να έχω μείνει ποτέ έγκυος. Μα δεν πρέπει να έχεις αμφιβολία ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά, φάγαμε το γαίδαρο, η ουρά μας έμεινε μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Νομίζω τα παιδικά εμβόλια είναι υποχρεωτικά για να γράψεις το παιδί στο σχολείο. 

Όχι, δεν είναι,  έχω αρκετές περιπτώσεις που πηγαίνουν σχολείο ανεμβολίαστα τα παιδιά τους,απλώς μπαίνουν σε μια διαδικασία με υπεύθυνες δηλώσεις κτλ.δεν τα ξέρω σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Απλώς σκεφτείτε πως τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια εγκυμονούσα 24 εβδομάδων διασωληνωμενη στο βενιζελειο στην Κρήτη. Κ εκείνη φοβόταν αλλά εργαζόταν σε σούπερ μάρκετ, δε φαντάζομαι πως δεν πρόσεχε. Κ αν εκείνη το ξεπεράσει κάτι που το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, οι γιατροί δεν μπορούν να εγγυηθουν κάτι για την υγεία του μωρού, γιατί από ότι λένε για πολλές ώρες δεν λάμβανε την κατάλληλη ποσότητα οξυγόνου. Κ είναι κρίμα γιατί είναι ολόκληρο μωρό αλλά δεν μπορούν να της το πάρουν γιατί οι 25 εβδομάδες είναι πολύ λίγες για τη βιωσιμότητα του.. Τι να πω μακάρι να μην τύχει σε καμία μας τέτοιο πράγμα κ η γυναίκα κ το μωρό να βγουν αλωβητοι αλλά ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.. 

Ας μην ξεχνάμε όμως και την περίπτωση στην Κρήτη που μια υγιέστατη μητέρα 3 παιδιών, παρουσίασε επιπλοκές μετά το εμβόλιο και άφησε ορφανά τα παιδάκια της.... ρίσκο το ένα, ρίσκο και το άλλο... ο καθένας μας επιλέγει τι θα ακολουθήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Stardust_83 είπε:

Στην Λευκού πήγα κορίτσι μου. Και αυτό επειδή ήμουν στα 37 και ήθελα να είμαι καλυμμένη σε κάποια θέματα σε νέα εγκυμοσύνη. Αν ήμουν πιο μικρή ίσως προσπαθούσα ξανά πριν ψαχτω, όλοι οι γιατροί βασικά μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται γιατί ήμουν νέα, χωρίς προηγούμενο ιστορικό. Τέλος πάντων, ελπίζω να πάνε όλα με το μωράκι μου τώρα, αυτό έχει σημασία.

Λοιπόν επειδή κ γω είχα 3 αποβολες(2 φυσική σύλληψη κ 1 εξωσωματική) είχα πάει κ γω στη Λευκού από την πρώτη κιόλας αποβολή! Φυσικά κ με έβαλε να κάνω ένα σωρό εξετάσεις τις οποίες τις περισσότερες τις κάνω κάθε χρόνο για άλλο αιματολογικό θέμα που έχω αλλά παρολα αυτά ήθελε να τις ξανακάνω κ φυσικά όλες ήταν εντάξει καθως κ του άντρα μου.  Δν μπορεσε παντως να βγάλει κάποιο συμπέρασμα στο που οφείλονταν οι αποβολες παρά μόνο μου είπε να πάρω Σαλοσπίρ σε επόμενη κύηση. Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθαει το να εχεις κάνει αιματολογικό έλεγχο για να γνωρίζεις αν υπαρχει το οτιδήποτε όταν ξαναμεινεις εγκυος! Κ φυσικά οι γυναικολόγοι δν μπορούν να καλύψουν όλο το φάσμα της εγκυμοσυνης.  Σκεψου εγώ έχω αιματολόγο που με παρακολουθεί από μικρή κ μου είπε να πάω κ στη Λευκού επειδή αυτή έχει εξιδεικευση στις αποβολες! Ο γυναικολογος έχει την εμπειρία σε ότι έχει να κανει με το μαιευτικό κομμάτι, όμως όταν υπάρχει κάποιο αιματολογικό,ανοσολογικό κ ενδοκρινολογικο πρόβλημα δν μπορεί να δώσει την κατάλληλη θεραπεία! Όπως κ γίνεται κ τώρα με το ζάχαρο δν σου είπε η γυναικολογος τι πρέπει να κάνεις αλλά σε έστειλε σε ενδοκρινολόγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Λοιπόν επειδή κ γω είχα 3 αποβολες(2 φυσική σύλληψη κ 1 εξωσωματική) είχα πάει κ γω στη Λευκού από την πρώτη κιόλας αποβολή! Φυσικά κ με έβαλε να κάνω ένα σωρό εξετάσεις τις οποίες τις περισσότερες τις κάνω κάθε χρόνο για άλλο αιματολογικό θέμα που έχω αλλά παρολα αυτά ήθελε να τις ξανακάνω κ φυσικά όλες ήταν εντάξει καθως κ του άντρα μου.  Δν μπορεσε παντως να βγάλει κάποιο συμπέρασμα στο που οφείλονταν οι αποβολες παρά μόνο μου είπε να πάρω Σαλοσπίρ σε επόμενη κύηση. Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθαει το να εχεις κάνει αιματολογικό έλεγχο για να γνωρίζεις αν υπαρχει το οτιδήποτε όταν ξαναμεινεις εγκυος! Κ φυσικά οι γυναικολόγοι δν μπορούν να καλύψουν όλο το φάσμα της εγκυμοσυνης.  Σκεψου εγώ έχω αιματολόγο που με παρακολουθεί από μικρή κ μου είπε να πάω κ στη Λευκού επειδή αυτή έχει εξιδεικευση στις αποβολες! Ο γυναικολογος έχει την εμπειρία σε ότι έχει να κανει με το μαιευτικό κομμάτι, όμως όταν υπάρχει κάποιο αιματολογικό,ανοσολογικό κ ενδοκρινολογικο πρόβλημα δν μπορεί να δώσει την κατάλληλη θεραπεία! Όπως κ γίνεται κ τώρα με το ζάχαρο δν σου είπε η γυναικολογος τι πρέπει να κάνεις αλλά σε έστειλε σε ενδοκρινολόγο! 

Ναι, όπως έχω πει ξανά θεωρώ σημαντικό για έναν γιατρό να κρίνει πότε σταματάει η αρμοδιότητα και η γνώση του και πρέπει να σε παραπέμψει σε κάποιον πιο ειδικό. Αυτό που λέω εν ολίγοις είναι ότι πλέον με το παραμικρό σε παραπέμπουν και από εκεί και πέρα κρίνεις και αποφασίζεις αν θες να συνεχίσεις το ψάξιμο ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2021 at 12:07 ΜΜ, ο/η Stardust_83 είπε:

Καλημέρα κορίτσι. Μην στεναχωριέσαι. Ξέρεις ότι η γιατρός μας είναι λίγο ψείρα. Πήγαινε σε διαβητολογο, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις τρομερό θέμα με μια μονάδα. Το πιο πιθανό είναι να σου πει να προσέξεις κάποια πράγματα στην διατροφή σου και όλα καλά. Σου είπε τίποτα η γιατρός σχετικά με το μέγεθος του μωρού; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Καλημέρα κορίτσι μου, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο ψείρα σε όλα αλλά καλυτερα έτσι να έχει το κεφάλι της ήσυχο θέλει!! Οχι δεν ανέφερε κάτι για την εβδομάδα με τις μετρήσεις μου είμαι 27+5 σήμερα!! Έκλεισα και Doppler για 4 Οκτωβρίου 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2021 at 2:19 ΜΜ, ο/η Dioni20 είπε:

Πφφφ....λογικά θα σε ξεκινήσει με λίγη διατροφή...δεν ξέρω γιατί φοβούνται τόσο πολύ αυτό το νηστείας πια κι εφόσον τα μωρά είναι καλά....μια χαρά νομίζω είναι τα γραμμάρια του μωρού για την εβδομάδα που είμαστε....σου βρήκε αυξημένο αμνιακό ή κάτι άλλο ανησυχητικό;

Όχι όχι τίποτα απολύτως όλα φυσιολογικά μου είπε ότι είναι και η μπέμπα μια χαρά, υπερβολή το θεωρώ για μια μονάδα πάνω αλλά πρέπει να ακολουθήσουμε τις οδηγίες τους ☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο ψείρα σε όλα αλλά καλυτερα έτσι να έχει το κεφάλι της ήσυχο θέλει!! Οχι δεν ανέφερε κάτι για την εβδομάδα με τις μετρήσεις μου είμαι 27+5 σήμερα!! Έκλεισα και Doppler για 4 Οκτωβρίου 🥰🥰

Κοριτσια να ρωτησω σχετικα με το doppler, θα το κανετε ολες; Εμενα δε μου ειπε κατι ο γιατρος μου που πηγα τη Δευτερα και ημουν στις 29+4. Δεν το εχει αναφερει καθολου. Θα με ξαναδει σε 20 μερες παλι μου ειπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο ψείρα σε όλα αλλά καλυτερα έτσι να έχει το κεφάλι της ήσυχο θέλει!! Οχι δεν ανέφερε κάτι για την εβδομάδα με τις μετρήσεις μου είμαι 27+5 σήμερα!! Έκλεισα και Doppler για 4 Οκτωβρίου 🥰🥰

Αυτή θα στο κάνει ή θα πας κάπου αλλού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα μωράκια μας διάβασα ότι παίρνουν θέση με το κεφάλι προς τα κάτω 28η-32η βδομάδα συνήθως. Εσείς που έχετε ήδη πάει για υπερηχο, σας είπε ο γιατρός ότι έχουν πάρει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Moonbeam είπε:

Κοριτσια να ρωτησω σχετικα με το doppler, θα το κανετε ολες; Εμενα δε μου ειπε κατι ο γιατρος μου που πηγα τη Δευτερα και ημουν στις 29+4. Δεν το εχει αναφερει καθολου. Θα με ξαναδει σε 20 μερες παλι μου ειπε. 

Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό που μπήκα στην 28η κ μου έκανε το Doppler. Κ θα μου το ξανακάνει κ τέλος του μήνα πάλι που κλείσαμε ραντεβού.. τον ρώτησες εσύ ή όχι; ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη γραμμή του.. είτε στις εξετάσεις, είτε στα φάρμακα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Κορίτσια τα μωράκια μας διάβασα ότι παίρνουν θέση με το κεφάλι προς τα κάτω 28η-32η βδομάδα συνήθως. Εσείς που έχετε ήδη πάει για υπερηχο, σας είπε ο γιατρός ότι έχουν πάρει; 

Εγώ πήγα την περασμένη εβδομάδα και δεν είχε πάρει ακόμα θέση. Μου είπε ο γιατρός ότι αυτό ήταν φυσιολογικό στην 29η εβδομάδα που ήμουν τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Moonbeam είπε:

Κοριτσια να ρωτησω σχετικα με το doppler, θα το κανετε ολες; Εμενα δε μου ειπε κατι ο γιατρος μου που πηγα τη Δευτερα και ημουν στις 29+4. Δεν το εχει αναφερει καθολου. Θα με ξαναδει σε 20 μερες παλι μου ειπε. 

Ναι, εγώ έχω κλείσει ήδη να το κάνω στις 20 του μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Moonbeam είπε:

Κοριτσια να ρωτησω σχετικα με το doppler, θα το κανετε ολες; Εμενα δε μου ειπε κατι ο γιατρος μου που πηγα τη Δευτερα και ημουν στις 29+4. Δεν το εχει αναφερει καθολου. Θα με ξαναδει σε 20 μερες παλι μου ειπε. 

Εγώ έχω κλείσει ήδη από την β επιπέδου το ραντεβού για το ντοπλερ κ όταν είχα πάει πριν 2 βδομαδες με ρώτησε ο γιατρος αν το έχω κλείσει ! Θα έπρεπε να στο είχε αναφέρει πάντως τώρα που πήγες. Εκτός κ αν στο κάνει εκείνος σε 20 μέρες που θα πας κ γι αυτό δν στο ανέφερε. Καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις πάντως για να ξέρεις αν θα το κάνεις μαζί του ή όχι κ αν όχι να κλείσεις σε εμβρυολογο να το κάνετε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η troia είπε:

Εγώ πήγα την περασμένη εβδομάδα και δεν είχε πάρει ακόμα θέση. Μου είπε ο γιατρός ότι αυτό ήταν φυσιολογικό στην 29η εβδομάδα που ήμουν τότε. 

Η δικιά μας σήμερα είχε πάρει θέση με το κεφαλάκι κάτω αλλά μου είπε ο γιατρός ότι δεν αποκλείεται να γυρίσει κιόλας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Moonbeam είπε:

Κοριτσια να ρωτησω σχετικα με το doppler, θα το κανετε ολες; Εμενα δε μου ειπε κατι ο γιατρος μου που πηγα τη Δευτερα και ημουν στις 29+4. Δεν το εχει αναφερει καθολου. Θα με ξαναδει σε 20 μερες παλι μου ειπε. 

Εμάς μας είπε ότι δεν είναι αναγκαίο αλλά θα δούμε και μαζί κάποια πράγματα...απ'οτι κατάλαβα κάνει κι αυτός doppler οπότε δεν χρειάζεται να πάμε στον εμβρυολόγο...Α  χρειαστεί θα το κάνει ο ίδιος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Η δικιά μας σήμερα είχε πάρει θέση με το κεφαλάκι κάτω αλλά μου είπε ο γιατρός ότι δεν αποκλείεται να γυρίσει κιόλας... 

Την τελευταία φορά κι εμάς κάτω ήταν το κεφαλάκι αλλά έχω την εντύπωση ότι γυρίζει  ακόμα γιατί τον λόξυγγα τον κατάλαβαίνω πιο ψηλά στη κοιλιά μου...επίσης πολλές φορές με κλωτσάει σαν να είναι οριζόντια μέσα στην κοιλιά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες...ήθελα να ρωτήσω αν νιώθει κάποια άλλη "ενόχληση" στον τράχηλο...γενικά πιέζει ο μικρός και με κλωτσάει και κάτω...δεν είναι πόνος αλλά το αντιλαμβάνομαι σαν "ενόχληση"...όπως πχ όταν κάνουμε τεστ Παπ πχ...

Δεν ξέρω  αν είναι φυσιολογικό ή αν πρέπει να πάρω τον γυναικολόγο...🙄🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...