Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρεφική Κολύμβηση


Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα,

Σκέφτομαι σοβαρά τη βρεφική κολύμβηση ως απασχόληση για εμένα και το μπέμπη μου - όταν δηλαδή πάει 6 μηνών.

Έχω την αίσθηση ότι θα δεθούμε πολύ με το παιδί και θα έχουμε μια ευχάριστη ώρα οι δυό μας.:) Χωρίς γιαγιάδες και παπούδες, χωρίς τηλέφωνα, χωρίς μαγειρέματα... Με ενοχλούν πολύ όλα και όσοι δεν με αφήνουν να χαρώ το μπέμπη μου, ειδικά τώρα που επέστρεψα στη δουλειά, και πιστέψε πάντα υπάρχει κάτι να μου "αποσπάσει" τη προσοχή ή να "αποσπάσει" την προσοχή του μπέμπη :angry:

Τί γνώμη ή τυχόν εμπειρίες έχετε για τη βρεφική κολύμβηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi ,ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

Σίγουρα θα σας δέσει πολύ με το μωρό και θα αντηληφθεί οτι αυτή την ώρα σε έχει ολοδική του!Ασε που είναι πολύ καλή γυμναστική και θα μάθει απο μικρός την έννοια αθλητισμός!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ακούγεται ΤΕΛΕΙΟ! Μακάρι να μπορούσα και εγώ να το κάνω!

Στην πόλη που ζω, δυστυχώς αλλά αυτή η ιδέα είναι ένα μακρυνό όνειρο!

Στο κολυμβητήριο δέχονται μόνο τα παιδάκια που ξέρουν να χρησιμοποιούν την .... τουαλέτα! Φανταστείτε να τους πω για μένα και το μωρό μου που είναι 7 μηνών!

Και το δεύτερο αρνητικό είναι, ότι είναι ανοικτό!!! (χωρίς σκεπή εννοώ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω το σκεφτομουνα γιατι εχω πολυ κοντα μου κολυμβητηριο,αλλα μου ειπαν οτι υπαρχει φοβος για ουρολοιμωξη,και ειδικα στα κοριτσακια.Γνωριζω οτι φορανε ειδικα μαγιουδακια στα βρεφακια αλλα το νερο ποσο συχνα το αλλαζουν?Το απολυμαινουν με χλωριο βεβαια,αλλα κατα ποσο ειναι υγιεινο για τα μωρακια μας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σας πω την άποψή μου, έχοντας ειλικρινά ξοδέψει 12 χρόνια στα κολυμβητήρια! Ωραία ακούγεται σαν ιδέα αλλά στην πράξη είναι εντελώς διαφορετικά! Το χλώριο προκαλεί αλλεργία όχι μόνο στο σώμα αλλά και στο αναπνευστικό! Είναι δυσάρεστη η όσφρησή του και μόνο! Προσωπικά δεν θα εξέθετα στο χλώριο ένα μωρό, ούτε καν παιδάκι! Θεωρώ ότι η κολύμβηση για λόγους υγείας και μόνο συνιστάται να αρχίζει 8-9 ετών και αυτό ανάλογα με την ωριμότητα του παιδιού και την κατάσταση της υγείας του! Οι ανοιχτές πισίνες το Καλοκαιράκι για απασχόληση αυτών των παιδιών είναι κάπως καλύτερα, καθώς το χλώριο εξατμίζεται. Επίσης ξέχασα ν'αναφέρω και το γεγονός των ματιών. Αυτό για τα μεγαλύτερα παιδάκια φυσικά, να φοράνε πάντοτε γυαλάκια. Άσε και τις λοιμώξεις... Έρπητας είναι η πιο συνηθισμένη και ούτε το χλώριο δεν σε προστατεύει. Αυτά με όλη τη φιλική διάθεση, έχοντας ζήσει πολλά-πολλά μέσα στις πισίνες.

:):P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioupi, γειά σου

ο γιός μου πηγαίνει στο ΟΑΚΑ (Σύλλογος Νηριίδες) όπου η πισίνα καθαρίζεται με όζον (πράγματι το χλώριο δεν είναι καλό ειδικά για τα μωρά!)από έξι μηνών.

Όσο μικρότερα αρχίσουν τόσο το καλύτερο. Στο εξωτερικό ξεκινούν και από πολύ μκρότερα, και είναι καλύτερο γιατί έχουν πρόσφατη την ανάμνηση της "κολύμβησης" στο αμνιακό υγρό .Ο συγκεκριμένος σύλλογος όμως, όπως και όλοι στην Ελλάδα, απ'όσο γνωρίζω, δέχονται μωρά από έξι μηνών έως τριών ετών.

Είναι ένας υπέροχος τρόπος να βρεθείς κοντά με το παιδί σου, ενώ εκείνο εξοικειώνεται με το νερό, παίζει, γυμνάζεται και κοινωνικοποιείται καθώς κολυμπά με άλλα παιδάκια και τις μαμάδες (ή τους μπαμπάδες) τους.

Είναι ο μόνος τρόπος για να αρχίσει να γυμνάζεται ένα τόσο μικρό μωρό με ασφάλεια. Είμαστε χώρα που περιβάλλεται από θάλασσα και δεν ξέρουμε να κολυμπάμε. Είναι κρίμα, γιατί είναι στη φύση μας.

Το μωρό σίγουρα θα δεθεί περισσότερο μαζί σου και εσύ θα το γνωρίσεις καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία θα είναι να κολυμπάς με τον 'γοργόνο' σου και όχι απλά για δροσιά όπως στη θάλασσα αλλά πραγματικά για να εξοικιωθεί το μωρό με το νερό και φυσικά όπως είπες για να περάσετε λίγες στιγμές μόνοι οι δυο σας. Έχω δει ανάλογα ρεπορτάζ στην TV και φαίνεται υπέροχο.Δεν είχα σκεφθεί την επικινδυνότητα του χλωρίου , αλλά αν βρεις πισίνα με όζον θα είναι καταπληκτικά!!! Εμείς εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο!!:( Κρίμα! Θα ήταν ωραία να πηγαίναμε μαζί στην πισίνα με τα πριγκηπάκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi καλησπέρα!

Από τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου έχω ξεκινήσει κολύμβητήριο, γιατί ήθελα να γυμνάζομαι και μου το σύστησε ο γιατρός μου. Δεν ήθελα με τίποτα χλώριο, οπότε βρήκα πισίνα με όζον. Παόλαυτά, ότι και να σου πουν η πισίνα μία φορά το μήνα χλωριώνεται.

Είναι καλό πάντως για το μπεμπάκια μας και για εμάς τις ίδιες. Στο ΔΑΙΣ που πάω έχει τμήματα baby-swimming και εγώ όταν με το καλό παέι 6 μηνών η μπεμπούλα μου, θα την πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi καλη σου μερα,

ειναι πολυ ομορφη η ιδεα σου για εσενα και το μωρο σου....

θα συμφωνησω με την katrina ,κι εγω ειχα τα δυο μου παιδια

στο κολυμβητηριο με χρι που απο τα τοσα που επαθαν και μετα απο

μια επεμβαση lazer που χρειαστηκε ο γιος μου στη φτερνα απο ιο που

αρπαξε το σταματησαμε...........

για το μωρακι που δεν παταει κατω για 50 λεπτα για 2-3 φορες τη βδομαδα ,δεν ντυνεται -ξεντυνεται μονο παρα μονο στην αγκαλια σου και στα χερια σου δεν νομιζω ομως να υπαρχει τοσο προβλημα;) μπορεις να κανεις μια ερευνα για πισινα με οζον οπως ειπαν και καποιες κοπελες.....

οτι και να αποφασισεις θα ηθελα να σου πω οτι λυπαμαι γιατι βλεπω οτι εισαι σκασμενη απο τον περιγυρο,μια συμβουλη ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

ΝΑ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΑΣ ειδικα οταν εχετε μωρο

που θελετε να το χαρειτε ΚΑΙ να το φροντισετε οπως γουσταρετε και ειδικα αν δουλευετε,

το μωρο δεν θα ειναι μωρο για παντα κοιταξτε να το χαρειτε οσο μπορειτε:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο νοσοκομείο που γέννησα έχουν κολυμβητήριο ειδικό για τα νεογέννητα και τις μαμάδες ή μπαμπάδες. Εγώ όταν γέννησα ήθελα να πάω τον γιο μου αλλά το πρόβλημά μου ήταν ότι δεν μιλούσα την γερμανική (μένω Βόννη) και τα μαθήματα ήταν μόνο πρωί, επομένως ούτε ο άντρας μου μπορούσε να πάει :( Υπήρχε ειδικός της κολύμβησης που σου μάθαινε πώς να κολυμπάς με το μωρό, πώς να το κρατάς κλπ. και αυτό γίνεται, αν θυμάμαι καλά, από 2 μηνών...

η γνώμη μου είναι να πας, αφού ελέγξεις βέβαια την πισίνα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως το είχα αποφασίσει απο την εγκυμοσύνη..

Μολις πάει 6 μηνών θα πάω ή στο ΟΑΚΑ ή στο Κολυμβητήριο Χαλανδριου που δεν χρησιμοποιούν χλώριο κ έχουν baby προγράμματα..

Το περιμένω πως και πως!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ξετρελαθηκα με το θεμα αυτο!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Το εχω σκεφτει κι εγω παμπολλες φορες...

Δυστυχως εφυγα απο αθηνα πριν 1,5 χρονο και δεν εχω τις ιδιες επιλογες εδω που ειμαι.... Ξερω ωστοσο οτι υπαρχει ενα γυμναστηριο με πισινα με θαλασσινο νερο...(δεν ξερω αν εχει προγραμματα baby-swimming...:unsure: )

Εχετε ακουσει κατι σχετικο? Και για να καταλαβω και κατι αλλο.... Υπαρχει περιπτωση να καθαριζεται με χλωριο ενω εχει θαλασσινο νερο???

Πολυ ζηλεψα!!! Η Αθηνα ειναι κολαση αλλα εχει και πολλα πραγματα που δεν τα βρισκεις αλλου....!!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω περιμενω πως και πως να μεγαλωσει λιγο και να παμε για πλατσα πλουτσα στο κολυμβητητιακι σε καποια ειδα οτι και απο 4 μηνων τα παιρνουν θα ναι πολυ ωραια και ετσι τα παιδακια μας θα εξοικιωθουν καλυτερα με το νερακι και γω στο οακα σκεφτομαι να τον γραψω οταν με το καλο ειναι ο καιρος:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Georgia Kakal

einai eukolo na mas dwseis til

apo to kolymvitirio

kai kapoies plirofories;!;

Times, eggrafes, kathariotita,

programmata..............

Gia to OAKA,,,

kai opoia kopela kserei as grapsei,

tha mas voithisei...

Ps: yparxoun programmata eidika

kai gia tin diarkeia tis kyisis?????????

Sas euxaristw poly!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia...

Einai teleio na pernoume ta mwrakia mas kolumvisi...:) :) :)

San merikes apo emes pou exoume pisina spiti mas einai pio eukolo...

Wmos den MATHENOUN ola ta aparetita ta mwrakia mas...

Einai kalitera na tous pernoume se eidikous...B) B) B)

San emeis to kalokairi pou perasen eixame valei ton kwnstantino mas stin pisina spiti kai APLA ton kratousame...

Tou aresei poli to nero tora...

Kai otan kanei mpanio thelei monos tou to zizanio mas...

{Fusika ton parakolouthoume}...:)

Egw ithela poli na ton parw kolumvisi wmos emeina egkuws pali,kai etsi to ksexasa...

Twra wmos tha einai duskolo mou giati tha exw 2 mikra mwra...:blink:

Den pirazei tha perasoume me auto pou exoume sto spiti,,,

ews pou tha megalosoun ligo na tous parw se eidiko daskalo:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Koritsia min to amelisetai kai einai teleiotati i kolumvisi..

Sas zuleuw...

FILIA...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζοάννα μου όντως η κολύμβηση είναι τέλειο άθλημα!:cheer:

Το σώμα διαμορφώνεται ομοιόμορφα, απλώνει και γενικότερα όλοι οι μύες γυμνάζονται!:) Παλαιότερα ζούσα και ανέπνεεα για την κολύμβηση αλλά δυστυχώς οι συνθήκες δεν ήταν ανθρώπινες αλλά απαράδεκτες! :(

Τώρα όπως φαίνεται υπάρχει υπόβαθρο!:) Πάντως θεωρώ ότι το χλώριο ποτέ δεν λείπει από την πισίνα, δεν καθαρίζει αλλιώς και για τα μωράκια δεν είναι ό,τι καταλληλότερο. Για μεγαλύτερα παιδιά είναι η καλύτερη επιλογή! (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη).

Scarlet μου όντως η επαρχία προσφέρει ποιότητα ζωής, χαλαρότητα αλλά δυστυχώς πολλές φορές σε περιορίζει! :(;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...