Μετάβαση σε περιεχόμενο

Του Μαρτίου οι αγκαλίτσες θα φέρουν μωράκια στις κοιλίτσες!!!!!!!!!


manoula84

Recommended Posts

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι έχω ακούσει είναι η αλήθεια για πολύ λιγότερα χρήματα. Εγώ είχα κάνει σε ιδιωτικό γιατί ήθελα κυρίως να κάνω προεμφυτευτικό στα έμβρυα. 

Λογικά Αθήνα είναι φθηνότερα. Παπαγεωργίου με μικρογονιμοποιηση είναι τόσο.. Με κλασική εξωσωματικη φυσικά είναι πολύ φθηνότερα αλλά ποιος την κάνει? Ουσιαστικά πληρώνεις τα μισά από το ιδιωτικό αλλά έχεις τριπλάσια καθυστέρηση, είναι πολύ ψυχοφθορο.. Κι εγώ σε ιδιωτικό πήγα εντέλει, γιατί ο κορονοιος μάς άλλαξε τα σχέδια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Λογικά Αθήνα είναι φθηνότερα. Παπαγεωργίου με μικρογονιμοποιηση είναι τόσο.. Με κλασική εξωσωματικη φυσικά είναι πολύ φθηνότερα αλλά ποιος την κάνει? Ουσιαστικά πληρώνεις τα μισά από το ιδιωτικό αλλά έχεις τριπλάσια καθυστέρηση, είναι πολύ ψυχοφθορο.. Κι εγώ σε ιδιωτικό πήγα εντέλει, γιατί ο κορονοιος μάς άλλαξε τα σχέδια! 

Τα κατάφερες; Έμεινες εγκυούλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zeta. είπε:

Τα κατάφερες; Έμεινες εγκυούλα; 

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη 😊έναν χρόνο περίμενα το παπαγεωργίου 🤣τώρα άλλαξα και πήγα στο embryolab! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη 😊έναν χρόνο περίμενα το παπαγεωργίου 🤣τώρα άλλαξα και πήγα στο embryolab! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Κ εγώ Θεσσαλονίκη είμαι, την έκανα δίπλα όμως στο newlife. Δυστυχώς δεν έπιασα καμία από τις 6 βλαστοκύστες μου. Κάναμε εξωσωματική γιατί έχουμε στίγμα μεσογειακής. Έχω ένα παιδάκι τώρα με φυσιολογική σύλληψη κ προσπαθούμε για το δεύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Κ εγώ Θεσσαλονίκη είμαι, την έκανα δίπλα όμως στο newlife. Δυστυχώς δεν έπιασα καμία από τις 6 βλαστοκύστες μου. Κάναμε εξωσωματική γιατί έχουμε στίγμα μεσογειακής. Έχω ένα παιδάκι τώρα με φυσιολογική σύλληψη κ προσπαθούμε για το δεύτερο. 

Σ ευχαριστώ πολύ!!

Όταν γράφτηκα στο site σε θυμάμαι να γράφεις στο θέμα της εξωσωματικης, παρόλο που έμεινες φυσιολογικά 😍θα τα καταφέρεις και για το δεύτερο, είμαι σίγουρη! 

Έχω κι εγώ το στίγμα, ευτυχώς όχι ο άντρας μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:
στις πριν 22 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ!!

Όταν γράφτηκα στο site σε θυμάμαι να γράφεις στο θέμα της εξωσωματικης, παρόλο που έμεινες φυσιολογικά 😍θα τα καταφέρεις και για το δεύτερο, είμαι σίγουρη! 

Έχω κι εγώ το στίγμα, ευτυχώς όχι ο άντρας μου. 

Έκανα διακοπή κύησης το φθινόπωρο γιατί δυστυχώς νοσούσε το μωράκι. Προσπαθούμε τώρα για άλλη μία φορά κ αν είμαστε τόσο άτυχοι πάλι θα ξαναπροσπαθήσω με εξωσωματική. Ελπίζω να μην χρειαστεί. Καλή επιτυχία να έχεις. Να μας γράφεις τα νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

 

Πολύ λυπάμαι.. Έχετε προσπαθήσει πολύ για το αδερφάκι που θα σας έρθει, είμαι σίγουρη! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mantikio είπε:

Σου εύχομαι αυτή την φορά να πετύχε κ να πάνε όλα καλά!! Εγώ ξεκίνησα διατροφή γιατί στην πρώτη καραντινα πήρα κάποια κιλά κ αν μείνω 🤰να μην ξεφύγω..  λέω να ξεκινήσω κ γυμναστική στο σπιτι..γενικά προσπαθώ να κάνω πράγματα μέσα στη μέρα για να ξεχνιέμαι κ να μη το πολύ συζητάω.. αν κ αυτή την περίοδο δεν είμαι σε αναστολή δουλεύω κ κουράζομαι αρκετα φαντάσου κοιμάμαι από τις δεκα το βράδυ..

Να σκεφτόμαστε θετικά κ να έχουμε πίστη κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε!! ❤️❤️❤️

Κι εγω το ίδιο.. εχω ήδη αρκετό καιρό ξεκινήσει γυμναστική στο σπίτι και όσο μπορούμε βγαίνουμε και για περπάτημα και τρέξιμο.. μακαρι να μην ταλαιπωρηθουμε αλλο και να εχουμε θετικά αποτελέσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Δεν ξέρω για Αθήνα, αλλά στη Θεσσαλονίκη στο Παπαγεωργίου που ξεκίνησα εγώ πέρυσι τον Φεβρουάριο δεν προχώρησα ποτέ σε εξωσωματικη.. Λόγω κορονοιου κλείνει η κλινική και μένεις ξεκρεμαστος. Επίσης θεωρώ αδιανόητο πως κοστίζει το λιγότερο 1350 ευρώ ενώ είναι δημόσιο, με τέτοια αναμονή και καθυστέρηση.. Σίγουρα αν μια κοπέλα είναι νέα και δεν έχει πρόβλημα να περιμένει, μπορεί να επιλέξει το δημόσιο. 

Νομίζω ότι και εδώ Αθήνα έχουν παγώσει κάπως οι διαδικασίες λόγω κορονοιου..Να σου πω την αλήθεια το δημόσιο μου πέρασε κι εμένα κάποια στιγμή από το μυαλό αλλά υποθέτω ότι με τέτοια λίστα αναμονής για να δώσουν έγκριση θα πρέπει να υπάρχει κάποιο σοβαρό προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Νομίζω ότι και εδώ Αθήνα έχουν παγώσει κάπως οι διαδικασίες λόγω κορονοιου..Να σου πω την αλήθεια το δημόσιο μου πέρασε κι εμένα κάποια στιγμή από το μυαλό αλλά υποθέτω ότι με τέτοια λίστα αναμονής για να δώσουν έγκριση θα πρέπει να υπάρχει κάποιο σοβαρό προβλημα

Δεν έχω εικόνα αν κι εκεί έχουν παγώσει οι διαδικασίες. Πιθανολογώ ναι καθώς είναι νοσοκομείο άρα θα θέλουν να πέσει το ιικο φορτίο. Όλες τις περιπτώσεις τις δέχονται και μπαίνουν σε σειρά, αλλά έχει πολλή αναμονή! Προτεραιότητα στο Παπαγεωργίου πάντως, όταν ανοίγει, δίνουν στις γυναίκες άνω των 40.

Όταν ξεκίνησα στο Παπαγεωργίου ήμουν 37,5 οπότε έλεγα δεν πειράζει αν περιμένω κι ένα εξάμηνο παραπάνω αν είναι να πληρώσω λιγότερα. Δυστυχώς όμως με τον κορονοϊο έχασαν το παιχνίδι. 

Δεν χάνεις κάτι να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Ίσως Αθήνα τρέχουν αλλιώς τις διαδικασίες. Σκέψου πως εδώ Θεσσαλονίκη έρχονται από όλη τη Βόρεια Ελλάδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Νομίζω ότι και εδώ Αθήνα έχουν παγώσει κάπως οι διαδικασίες λόγω κορονοιου..Να σου πω την αλήθεια το δημόσιο μου πέρασε κι εμένα κάποια στιγμή από το μυαλό αλλά υποθέτω ότι με τέτοια λίστα αναμονής για να δώσουν έγκριση θα πρέπει να υπάρχει κάποιο σοβαρό προβλημα

Μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία με τις εξετάσεις κ τα χαρτιά κ το πολύ πολύ να μείνεις φυσιολογικά πριν πάρεις σειρά... Καλή καβατζούλα σε περίπτωση που δεν έρθει το μπεμπάκι άμεσα. Αν κ σου μιλάει μια ανυπόμονη που δεν πέρασε ποτέ επιτροπή πληρώνοντας τα φάρμακα μόνη της γιατί θεωρούσε πως θα μείνει κατευθείαν έγκυος, με την πρώτη εμβρυομεταφορά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία με τις εξετάσεις κ τα χαρτιά κ το πολύ πολύ να μείνεις φυσιολογικά πριν πάρεις σειρά... Καλή καβατζούλα σε περίπτωση που δεν έρθει το μπεμπάκι άμεσα. Αν κ σου μιλάει μια ανυπόμονη που δεν πέρασε ποτέ επιτροπή πληρώνοντας τα φάρμακα μόνη της γιατί θεωρούσε πως θα μείνει κατευθείαν έγκυος, με την πρώτη εμβρυομεταφορά...

Όταν λες έμβρυομεταφορά επειδή είμαι εντελώς άσχετη είχες φυλαγμένα ωάρια;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Όταν λες έμβρυομεταφορά επειδή είμαι εντελώς άσχετη είχες φυλαγμένα ωάρια;; 

Έκανα μία διέγερση, δηλαδή πήρα μία φορά τις ορμόνες για να κατεβάσω ωάρια. Μετά γονιμοποιόντας τα ωάρια είχα 6 υγιή βλαστοκύστες ( έμβρυα 5ης μέρας). Εμβρυομεταφορά είναι όταν μεταφέρεις τα έμβρυα στην μήτρα. Στην πρώτη εμβρυομεταφορά έβαλα 2. Στην δεύτερη άλλα 2. Κ από 1 στην Τρίτη κ τέταρτη. Δηλαδή με μια διέγερση έκανα τέσσερις εμβρυομεταφορές βάζοντας 6 έμβρυα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Έκανα μία διέγερση, δηλαδή πήρα μία φορά τις ορμόνες για να κατεβάσω ωάρια. Μετά γονιμοποιόντας τα ωάρια είχα 6 υγιή βλαστοκύστες ( έμβρυα 5ης μέρας). Εμβρυομεταφορά είναι όταν μεταφέρεις τα έμβρυα στην μήτρα. Στην πρώτη εμβρυομεταφορά έβαλα 2. Στην δεύτερη άλλα 2. Κ από 1 στην Τρίτη κ τέταρτη. Δηλαδή με μια διέγερση έκανα τέσσερις εμβρυομεταφορές βάζοντας 6 έμβρυα.

Γι'αυτό το βρίσκω δύσκολο να πάρω έγκριση από το δημόσιο γιατί εγώ έχω δικά μου ωάρια δεν χρειάζομαι φάρμακα για να κατεβάσω ωάρια και η ΑΜΗ μου είναι πολλή καλή για την ηλικία μου δηλαδή πιστεύω ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες με σοβαρά προβλήματα υπογονιμότητας που περιμένουν στη σειρά που αν πάω εγώ που το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι άργησα να το αποφασίσω θα με μουτζωσουν με χέρια και με πόδια και δεν θα έχουν αδικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Γι'αυτό το βρίσκω δύσκολο να πάρω έγκριση από το δημόσιο γιατί εγώ έχω δικά μου ωάρια δεν χρειάζομαι φάρμακα για να κατεβάσω ωάρια και η ΑΜΗ μου είναι πολλή καλή για την ηλικία μου δηλαδή πιστεύω ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες με σοβαρά προβλήματα υπογονιμότητας που περιμένουν στη σειρά που αν πάω εγώ που το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι άργησα να το αποφασίσω θα με μουτζωσουν με χέρια και με πόδια και δεν θα έχουν αδικο

Όχι κορίτσι μου, δεν πάει έτσι, δηλ με τη σοβαρότητα της κάθε περίπτωσης. Κι εγώ ουσιαστικά με ανεξήγητη πηγαίνω, έχουμε και καλό σπέρμα. Προτεραιότητα δίνουν μόνο στην ηλικία, πάνω από σαράντα δηλαδή τη θεωρούν πιο επείγουσα περίπτωση όπως κι αν είναι οι ορμόνες. 

Όπως και να χει, αν θελήσεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, θα τα μάθεις αναλυτικά όλα.. 

Όταν λέει η Ζετα να κατεβάσω ωαρια, δεν εννοεί πως δεν έχει ωαρια. Απλά με τη διέγερση παίρνεις περισσότερα του ενός που κάνει φυσιολογικά μια γυναίκα κάθε μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Δεν έχω εικόνα αν κι εκεί έχουν παγώσει οι διαδικασίες. Πιθανολογώ ναι καθώς είναι νοσοκομείο άρα θα θέλουν να πέσει το ιικο φορτίο. Όλες τις περιπτώσεις τις δέχονται και μπαίνουν σε σειρά, αλλά έχει πολλή αναμονή! Προτεραιότητα στο Παπαγεωργίου πάντως, όταν ανοίγει, δίνουν στις γυναίκες άνω των 40.

Όταν ξεκίνησα στο Παπαγεωργίου ήμουν 37,5 οπότε έλεγα δεν πειράζει αν περιμένω κι ένα εξάμηνο παραπάνω αν είναι να πληρώσω λιγότερα. Δυστυχώς όμως με τον κορονοϊο έχασαν το παιχνίδι. 

Δεν χάνεις κάτι να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Ίσως Αθήνα τρέχουν αλλιώς τις διαδικασίες. Σκέψου πως εδώ Θεσσαλονίκη έρχονται από όλη τη Βόρεια Ελλάδα.. 

Μη νομίζεις κι εδώ Αθήνα μια επιτροπή υπάρχει στην οποία υπάγεται το λεκανοπέδιο Αττικής η Βοιωτία και η Κόρινθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lacostaki είπε:

Μη νομίζεις κι εδώ Αθήνα μια επιτροπή υπάρχει στην οποία υπάγεται το λεκανοπέδιο Αττικής η Βοιωτία και η Κόρινθος

Για την επιτροπή ναι, σίγουρα θα έχει αναμονή πλέον. Για τα νοσοκομεία που ανέφερα είναι για την καθεαυτή διαδικασία της εξωσωματικης, καθώς Αθήνα φαντάζομαι θα υπάρχουν περισσότερα του ενός νοσοκομεία για να κάνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Όχι κορίτσι μου, δεν πάει έτσι, δηλ με τη σοβαρότητα της κάθε περίπτωσης. Κι εγώ ουσιαστικά με ανεξήγητη πηγαίνω, έχουμε και καλό σπέρμα. Προτεραιότητα δίνουν μόνο στην ηλικία, πάνω από σαράντα δηλαδή τη θεωρούν πιο επείγουσα περίπτωση όπως κι αν είναι οι ορμόνες. 

Όπως και να χει, αν θελήσεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, θα τα μάθεις αναλυτικά όλα.. 

Όταν λέει η Ζετα να κατεβάσω ωαρια, δεν εννοεί πως δεν έχει ωαρια. Απλά με τη διέγερση παίρνεις περισσότερα του ενός που κάνει φυσιολογικά μια γυναίκα κάθε μήνα. 

Προς το παρών με τέτοιες καταστάσεις ούτε καν το σκέφτομαι τώρα αν περάσει όλο αυτό βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Γι'αυτό το βρίσκω δύσκολο να πάρω έγκριση από το δημόσιο γιατί εγώ έχω δικά μου ωάρια δεν χρειάζομαι φάρμακα για να κατεβάσω ωάρια και η ΑΜΗ μου είναι πολλή καλή για την ηλικία μου δηλαδή πιστεύω ότι υπάρχουν τόσες γυναίκες με σοβαρά προβλήματα υπογονιμότητας που περιμένουν στη σειρά που αν πάω εγώ που το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι άργησα να το αποφασίσω θα με μουτζωσουν με χέρια και με πόδια και δεν θα έχουν αδικο

Κάθε μήνα κατεβάζουμε όλες μας ένα ωάριο. Με τις ορμόνες λοιπόν κατεβάζουμε πολλά. Όσα πιο πολλά τόσο το καλύτερο. Μετά που τα γονιμοποιούν δεν τα καταφέρνουν όλα. Κ εννοείτε πως κανένας δεν θα σε μουτζώσει. Η κάθε γυναίκα έχει τους λόγους της να κάνει εξωσωματική. Δεν χρειάζεται να έχεις προβληματικές εξετάσεις για να κάνεις εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Προς το παρών με τέτοιες καταστάσεις ούτε καν το σκέφτομαι τώρα αν περάσει όλο αυτό βλέπουμε

Εξυπακουεται πως αυτό είναι μια πολύ προσωπική απόφαση που αφορά εσένα και τον σύντροφό σου.. Μακάρι να μην χρειαστεί τίποτα. 

Εμείς πληροφορίες κι εμπειρίες απλώς ανταλλάσσουμε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mantikio είπε:

Ναι έκανα οβιτρελ στις 29/12 και στις 31/12 έγινε η σπερματεγχυνση..

Για πιο λόγο τότε δεν είχε γίνει η ωορρηξία αφού στην ουσία γίνεται από την ώρα που την κανείς εως 36 ώρες πάνω κάτω!μου κάνει εντύπωση είναι σημαντικό να έχει γίνει ωορρηξία!μην απογοητεύεσαι η επόμενη προσπάθεια ευχομαι να είναι και η τυχερή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Για πιο λόγο τότε δεν είχε γίνει η ωορρηξία αφού στην ουσία γίνεται από την ώρα που την κανείς εως 36 ώρες πάνω κάτω!μου κάνει εντύπωση είναι σημαντικό να έχει γίνει ωορρηξία!μην απογοητεύεσαι η επόμενη προσπάθεια ευχομαι να είναι και η τυχερή σου!

Καλημέρα κορίτσι μου!! Δεν έχω ιδέα γιατί..έτσι σκέφτομαι ότι την επόμενη θα το πετύχουμε κ εύχομαι να γίνει!! Εύχομαι ότι καλύτερο κ σε σένα!!🤰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα @Lacostakiμου ήρθε σήμερα πρωΐ πρωΐ πάμε πάλι από την αρχή, 15/4

Μαζί θα είμαστε και τον άλλο μήνα μου φαίνεται...Έχω αρχίζει ήδη να έχω συμπτώματα περιόδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...