Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις On 29/6/2021 at 8:30 ΜΜ, ο/η Ele91na είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε ??? Ποια ξέρει να μου πει για το κλάμα ?? Ότι βιώσω σε αγχωτικό επίπεδο βάζω τα κλάματα και με πιάνει πανικός ... Δεν ήμουν έτσι σε καμία περίπτωση είμαι στην 31 βδομάδα στο τέλος της ... Ας με βοηθήσει κάποια ! Κλαίω σαν μωρό ...

Γλυκειά μου μην αγχώνεσαι!! Έχω κλάψει (λόγω ορμονών για χαζοπραγματα,η και χωρίς λόγο ) τόσες φορές απ' την πρώτη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος !! Σίγουρα πρέπει να είμαστε όσο πιο ήρεμες είμαστε ,όμως το μωράκι σου θα είναι σίγουρα μια χαρά ! Και εγώ είμαι στη αρχή της 32ης εβδομάδας και μπορεί να κλάψω από συγκίνηση επειδή ένα παιδάκι έτρωγε παγωτό στο δρόμο ας πούμε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ele91na είπε:

Μανουλες !!!!!!! Τι κάνετε ???? Έχει καμία πόνο χαμηλά σαν τράβηγμα κιόλας ??? 32 βδομάδων.. 

Εγω εδω και καμία βδομάδα 🙄 με πιάνει όταν σηκώνομαι περίπου στο κόκαλο του αιδοίου 

Είχα γιατρό και ζήτησα να μου μετρήσει τον τραχηλο γτ πίστευα κάτι πάει λαθος 😅 το κεφάλι του μπέμπη ειναι εκεί χαμηλά και νιώθω πίεση απ το βάρος του.. Ο τράχηλος ηταν 4 ευτυχώς αλλα μου είπε να αποφεύγω να είμαι όρθια οσο μπορώ μην μικρύνει τώρα που παίρνει βάρος το μωρο.. Εγώ ελπίζω να ξεκουνησει απο κει 😂 31w

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/7/2021 at 9:41 ΜΜ, ο/η PanB είπε:

Εγω εδω και καμία βδομάδα 🙄 με πιάνει όταν σηκώνομαι περίπου στο κόκαλο του αιδοίου 

Είχα γιατρό και ζήτησα να μου μετρήσει τον τραχηλο γτ πίστευα κάτι πάει λαθος 😅 το κεφάλι του μπέμπη ειναι εκεί χαμηλά και νιώθω πίεση απ το βάρος του.. Ο τράχηλος ηταν 4 ευτυχώς αλλα μου είπε να αποφεύγω να είμαι όρθια οσο μπορώ μην μικρύνει τώρα που παίρνει βάρος το μωρο.. Εγώ ελπίζω να ξεκουνησει απο κει 😂

Μανουλες καλησπέρα !!!! Πήρα την γενική ούρων και μου γράφει χρώμα αχυροχρους και γενικά είναι καλη ..  ξέρει καμία τι σημαίνει αυτή η λέξη ? Να ανησυχώ η είναι καλή η απάντηση ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!! Χθες ειχα γιατρό 34 και 3, η μικρη μας ζυγιζει 2640 περιπου!!! Ειναι με το κεφαλι κατω ηδη απο τον προηγούμενο μηνα, αλλα τώρα περιμένουμε να βγαλει με τον ποπο προς τα εξω, γιατι ακομα τον εχει στην πλάτη μου! Η γιατρος ειπε εχω καιρο ακομα.....μακαρι!!! Ολα τα βρισκει πολυ καλα δοξα τον Θεό!!! 👌👌 Σαν μπω στον εννατο, μου ειπε να περπαταω παρα πολυ, για να επισπευσω τον τοκετο, να μην παρω ολο τον εννατο για να μην βγει η μπεμπα πολυ μεγαλη λεει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Χθες ειχα γιατρό 34 και 3, η μικρη μας ζυγιζει 2640 περιπου!!! Ειναι με το κεφαλι κατω ηδη απο τον προηγούμενο μηνα, αλλα τώρα περιμένουμε να βγαλει με τον ποπο προς τα εξω, γιατι ακομα τον εχει στην πλάτη μου! Η γιατρος ειπε εχω καιρο ακομα.....μακαρι!!! Ολα τα βρισκει πολυ καλα δοξα τον Θεό!!! 👌👌 Σαν μπω στον εννατο, μου ειπε να περπαταω παρα πολυ, για να επισπευσω τον τοκετο, να μην παρω ολο τον εννατο για να μην βγει η μπεμπα πολυ μεγαλη λεει!!! 

Μπράβο κορίτσι! Όλα καλά να πάνε! Έχει χρόνο ακόμα να πάρει την σωστή θέση! Είχα κ εγώ χθες γιατρό, 33εβδ  2060γρ η δικιά μου! Τώρα πάλι σε δύο εβδομάδες που θα μου πάρει δείγμα για καλλιέργεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Μπράβο κορίτσι! Όλα καλά να πάνε! Έχει χρόνο ακόμα να πάρει την σωστή θέση! Είχα κ εγώ χθες γιατρό, 33εβδ  2060γρ η δικιά μου! Τώρα πάλι σε δύο εβδομάδες που θα μου πάρει δείγμα για καλλιέργεια. 

Ααα εμενα μου πηρε χθες δειγμα για καλλιεργεια. Κι εγω σε 2 εβδομάδες θα παω παλι και ειπε θα ξεκινησει μα με βλέπει απο κατω!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Χθες ειχα γιατρό 34 και 3, η μικρη μας ζυγιζει 2640 περιπου!!! Ειναι με το κεφαλι κατω ηδη απο τον προηγούμενο μηνα, αλλα τώρα περιμένουμε να βγαλει με τον ποπο προς τα εξω, γιατι ακομα τον εχει στην πλάτη μου! Η γιατρος ειπε εχω καιρο ακομα.....μακαρι!!! Ολα τα βρισκει πολυ καλα δοξα τον Θεό!!! 👌👌 Σαν μπω στον εννατο, μου ειπε να περπαταω παρα πολυ, για να επισπευσω τον τοκετο, να μην παρω ολο τον εννατο για να μην βγει η μπεμπα πολυ μεγαλη λεει!!! 

Ο δικός μου είναι προφίλ 😁 Το ποπουδακι θα το βγάλει όταν εμπεδωθεί! Κι εμένα τόσο ζύγιζε την Τρίτη που πήγαμε αλλά εγώ ήμουν 35+3 οπότε λογικά δε θα βγει πολύ μεγάλος. Κι εγώ έκανα καλλιέργεια και περιμένω τα αποτελέσματα τη Δευτέρα. Εγώ περπατάω έτσι κι αλλιώς αρκετά αλλά ο γιατρός μου είπε ότι λογικά θα περάσουμε την ΠΗΤ αφού είναι το πρώτο μου 🤱🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!! Χθες ειχα γιατρό 34 και 3, η μικρη μας ζυγιζει 2640 περιπου!!! Ειναι με το κεφαλι κατω ηδη απο τον προηγούμενο μηνα, αλλα τώρα περιμένουμε να βγαλει με τον ποπο προς τα εξω, γιατι ακομα τον εχει στην πλάτη μου! Η γιατρος ειπε εχω καιρο ακομα.....μακαρι!!! Ολα τα βρισκει πολυ καλα δοξα τον Θεό!!! 👌👌 Σαν μπω στον εννατο, μου ειπε να περπαταω παρα πολυ, για να επισπευσω τον τοκετο, να μην παρω ολο τον εννατο για να μην βγει η μπεμπα πολυ μεγαλη λεει!!! 

Εμείς σήμερα είχαμε γιατρό 32+2!!! 2 κιλά η μπουμπουκα μας και όλα σε γενικές γραμμές τέλεια !!! Σε 3 εβδομάδες θα ξαναπάμε 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ο δικός μου είναι προφίλ 😁 Το ποπουδακι θα το βγάλει όταν εμπεδωθεί! Κι εμένα τόσο ζύγιζε την Τρίτη που πήγαμε αλλά εγώ ήμουν 35+3 οπότε λογικά δε θα βγει πολύ μεγάλος. Κι εγώ έκανα καλλιέργεια και περιμένω τα αποτελέσματα τη Δευτέρα. Εγώ περπατάω έτσι κι αλλιώς αρκετά αλλά ο γιατρός μου είπε ότι λογικά θα περάσουμε την ΠΗΤ αφού είναι το πρώτο μου 🤱🏼

Κ μόνο που σκέφτομαι το περπάτημα με πιάνει δυσφορία! 🥵 Μόνο πιλάτες κάνω 3 φορές την εβδομάδα και πάω και θάλασσα. Εν τω μεταξύ μου είπε η γιατρός από τη στιγμή που θα μου πάρει δείγμα για καλλιέργεια τέλος τα μπάνια στη θάλασσα 😱😩😭 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Κ μόνο που σκέφτομαι το περπάτημα με πιάνει δυσφορία! 🥵 Μόνο πιλάτες κάνω 3 φορές την εβδομάδα και πάω και θάλασσα. Εν τω μεταξύ μου είπε η γιατρός από τη στιγμή που θα μου πάρει δείγμα για καλλιέργεια τέλος τα μπάνια στη θάλασσα 😱😩😭 

Εμένα μου πήρε και τέλος 😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου! Βγηκε η καλλιεργεια μου και ειμαι θετικη στον αιμολυτικο στρεπτοκοκκο β τελικα. Διαβαζοντας στο διαδίκτυο, ειδα οτι δεν χορηγουν κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, καθως μπορει να ξαναεμφανιστει μεχρι τη γέννα, αλλα χορηγουν ενδοφλέβια αντιβιωση κατα τη διαρκεια του τοκετου ετσι ωστε να μην περασει ο στρεπτοκοκκος στο μωρο. 

Μιλησα με τη δικια μου γιατρο οσον αφορα τα αποτελέσματα και μου ειπε να παρω τωρα αντιβιωση zinadol  των 500mg ανα 12ωρες για μια εβδομαδα. Στην ερωτηση μου εάν θα μου χορηγηθεί αντιβιωση και κατα τον τοκετο η απαντηση της ηταν "το σωστο ειναι να προλαμβάνεις"! Δεν ειχα περιθωριο να ανοιξω κουβεντα μεσω τηλεφωνου γιατι ειχε ασθενη, αλλα στο επομενο ραντεβου θα τη ρωτήσω πιο αναλυτικα....

Εχει καμμια απο εσας παρομοια εμπειρια μηπως;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου! Βγηκε η καλλιεργεια μου και ειμαι θετικη στον αιμολυτικο στρεπτοκοκκο β τελικα. Διαβαζοντας στο διαδίκτυο, ειδα οτι δεν χορηγουν κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, καθως μπορει να ξαναεμφανιστει μεχρι τη γέννα, αλλα χορηγουν ενδοφλέβια αντιβιωση κατα τη διαρκεια του τοκετου ετσι ωστε να μην περασει ο στρεπτοκοκκος στο μωρο. 

Μιλησα με τη δικια μου γιατρο οσον αφορα τα αποτελέσματα και μου ειπε να παρω τωρα αντιβιωση zinadol  των 500mg ανα 12ωρες για μια εβδομαδα. Στην ερωτηση μου εάν θα μου χορηγηθεί αντιβιωση και κατα τον τοκετο η απαντηση της ηταν "το σωστο ειναι να προλαμβάνεις"! Δεν ειχα περιθωριο να ανοιξω κουβεντα μεσω τηλεφωνου γιατι ειχε ασθενη, αλλα στο επομενο ραντεβου θα τη ρωτήσω πιο αναλυτικα....

Εχει καμμια απο εσας παρομοια εμπειρια μηπως;;;

Δεν έχω ιδέα... Την επόμενη Τετάρτη πάω κ εγώ για καλλιέργεια. Παρτην ξανά ένα τηλέφωνο αν το επόμενο ραντεβού αργεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου! Βγηκε η καλλιεργεια μου και ειμαι θετικη στον αιμολυτικο στρεπτοκοκκο β τελικα. Διαβαζοντας στο διαδίκτυο, ειδα οτι δεν χορηγουν κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, καθως μπορει να ξαναεμφανιστει μεχρι τη γέννα, αλλα χορηγουν ενδοφλέβια αντιβιωση κατα τη διαρκεια του τοκετου ετσι ωστε να μην περασει ο στρεπτοκοκκος στο μωρο. 

Μιλησα με τη δικια μου γιατρο οσον αφορα τα αποτελέσματα και μου ειπε να παρω τωρα αντιβιωση zinadol  των 500mg ανα 12ωρες για μια εβδομαδα. Στην ερωτηση μου εάν θα μου χορηγηθεί αντιβιωση και κατα τον τοκετο η απαντηση της ηταν "το σωστο ειναι να προλαμβάνεις"! Δεν ειχα περιθωριο να ανοιξω κουβεντα μεσω τηλεφωνου γιατι ειχε ασθενη, αλλα στο επομενο ραντεβου θα τη ρωτήσω πιο αναλυτικα....

Εχει καμμια απο εσας παρομοια εμπειρια μηπως;;;

Βγήκε και η δική μου τη Δευτέρα. Εγώ δεν έχω στρεπτοκοκο, μόνο μύκητες candida. Από αυτό δεν κινδυνεύει το μωρό αλλά είναι καλό να αντιμετωπιστεί για να μην είναι πολύ σαθρος ο κόλπος και σκιστει πολύ κατά τον τοκετό (έχουμε πει δε θα κάνουμε περινεοτομη). Εγώ βάζω για 6 μέρες κολπικό υπόθετο lomexin 200 mg. Για την περίπτωση του στρεπτοκοκου, ο γιατρός μου είχε πει ότι θα χρειαζόταν αυτά που σου έγραψε η δική σου. Ο λόγος που κάνουμε την καλλιέργεια στην εβδομάδα που είμαστε τώρα είναι για να προλάβουμε να το αντιμετωπίσουμε πριν τον τοκετό και γιατί από όταν σταματήσεις την αντιβίωση είσαι καλυμμένη για 30 μέρες, επομένως δεν μπορεί να ξαναεμφανιστει μέχρι τη γέννα 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Βγήκε και η δική μου τη Δευτέρα. Εγώ δεν έχω στρεπτοκοκο, μόνο μύκητες candida. Από αυτό δεν κινδυνεύει το μωρό αλλά είναι καλό να αντιμετωπιστεί για να μην είναι πολύ σαθρος ο κόλπος και σκιστει πολύ κατά τον τοκετό (έχουμε πει δε θα κάνουμε περινεοτομη). Εγώ βάζω για 6 μέρες κολπικό υπόθετο lomexin 200 mg. Για την περίπτωση του στρεπτοκοκου, ο γιατρός μου είχε πει ότι θα χρειαζόταν αυτά που σου έγραψε η δική σου. Ο λόγος που κάνουμε την καλλιέργεια στην εβδομάδα που είμαστε τώρα είναι για να προλάβουμε να το αντιμετωπίσουμε πριν τον τοκετό και γιατί από όταν σταματήσεις την αντιβίωση είσαι καλυμμένη για 30 μέρες, επομένως δεν μπορεί να ξαναεμφανιστει μέχρι τη γέννα 😉

Ααααα ειμαι καλυμμενη για 30 ημέρες;;; Αυτο δεν μου το ειπε η δικια μου. Για αυτο ηθελα να μιλήσω μαζι της πιο αναλυτικα στις 27 που εχω ραντεβου παλι. Να δω γιατι μου εδωσε χαπια τώρα, αν θα γινει επαναληψη καλλιεργειας, αν θα μου βαλουν αντιβιωση κατα τον τοκετο κλπ...!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Ααααα ειμαι καλυμμενη για 30 ημέρες;;; Αυτο δεν μου το ειπε η δικια μου. Για αυτο ηθελα να μιλήσω μαζι της πιο αναλυτικα στις 27 που εχω ραντεβου παλι. Να δω γιατι μου εδωσε χαπια τώρα, αν θα γινει επαναληψη καλλιεργειας, αν θα μου βαλουν αντιβιωση κατα τον τοκετο κλπ...!! 

Ναι εννοείται να μιλήσετε γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμείς υπολογίζουμε να περάσουμε την ΠΗΤ γι αυτό το παίρνω τώρα που είμαι στην 37η 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

@Lia5 εσύ ήσουν που παρήγγειλες κάτι βρεφικά παιχνίδια; Αν ναι μπορείς να μου στείλεις το σάιτ; 

Ναι vintage lovers λέγεται. Αν είσαι Αθήνα έχει φυσικό κατάστημα στην Κηφισιά. Αν όχι στη σελίδα έχει αναλυτική περιγραφή και την ηλικία για την οποία ενδείκνυνται ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι vintage lovers λέγεται. Αν είσαι Αθήνα έχει φυσικό κατάστημα στην Κηφισιά. Αν όχι στη σελίδα έχει αναλυτική περιγραφή και την ηλικία για την οποία ενδείκνυνται ☺

Οκ ευχαριστώ πολύ!!! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2021 at 2:29 ΜΜ, ο/η Μαριλου1 είπε:

Δεν έχω ιδέα... Την επόμενη Τετάρτη πάω κ εγώ για καλλιέργεια. Παρτην ξανά ένα τηλέφωνο αν το επόμενο ραντεβού αργεί.

Καλημέρα !!! Υπομονή να μην πανικοβάλλεσαι η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ έχω ιδέα ! Να βρεις χρόνο πρέπει και να μιλήσεις με τον γιατρό σου .. να σου πει τα πάντα ! Η ζιναντολ είναι καλή αντιβίωση την πήρα και εγώ για άλλο θέμα ! Να μην ανησυχείς και να μας στείλεις τι σου είπε ο γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Πήγα σήμερα στη γιατρό μου πήρε δείγμα για καλλιέργεια και περιμένω τα αποτελέσματα. Τέλος κ τα μπάνια... Είμαι 35η εβδ κ η κυρία μου είναι 2,5 κιλά! Σε δύο εβδομάδες θα ξαναπάω κ μου είπε θα αρχίσει να με βλέπει κ από κάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ίδια και εγώ ! Εγώ δεν έκανα μπάνιο θάλασσα ! Και είμαι και σε νησί ! Εμένα ο μικρός είναι 2.350....  μου είπε χαλαρά θα με ξανά δει σε δύο τρεις βδομάδες να ανέβω Αθήνα σιγά σιγά σήμερα μπήκα 35 βδομάδων και μικρός είναι 4 μέρες μεγαλύτερος ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!κ γω ακριβώς τα ίδια! Χααχχαα. 35 εβδομάδων, μπέμπης 2720 κιλά, μου πήρε κ εμένα δείγμα κολπικών υγρών! Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες όπου κ μένα είπε πως θα μ μετρήσει τράχηλο! Άντε...πλησιάζει ο καιρός μας! Καλό κουράγιο σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μπανυ είπε:

Γεια σας κορίτσια!κ γω ακριβώς τα ίδια! Χααχχαα. 35 εβδομάδων, μπέμπης 2720 κιλά, μου πήρε κ εμένα δείγμα κολπικών υγρών! Ραντεβού πάλι σε δύο εβδομάδες όπου κ μένα είπε πως θα μ μετρήσει τράχηλο! Άντε...πλησιάζει ο καιρός μας! Καλό κουράγιο σε όλες μας!!!

Ρε παιδιά εγώ σήμερα μπήκα 34η και στο doppler χθες μου τον έβγαλε 2800 σχεδόν 🙄 κ το αμνιακό στο Θεό 😐🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...