Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπογονιμότητα και γάτες.


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Ήμουν μπροστά σε συζήτηση όπου ένα γνωστός λέει σε γνωστή μου που ήθελε να πάρει γατάκι στη κορούλα της "εμ αυτά κάνετε, παίρνετε γάτες απο μικρές και μετά δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά και τρέχετε στους γιατρούς."
Η αλήθεια είναι ότι πάγωσα εκείνη τη στιγμή, γιατί σκέφτομαι ότι είχα απο 5 χρονών γατάκια μέχρι τα 14 μου περίπου, μεγάλωσα με αυτά και συνειδητοποιώ ότι 2 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδί.
Διάβασα πάντως ότι οι γάτες κολλάνε στον άνθρωπο τοξόπλασμα που όντως μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα! Είχα κάνει εξετάσεις τοξοπλάσματος και ήταν αρνητικές.
Τι άποψη έχετε; Λέτε να ισχύει; Συνδέεται η υπογονιμότητα με τις γάτες; Ειδικά εσείς που είχατε γάτες;
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα.
Ήμουν μπροστά σε συζήτηση όπου ένα γνωστός λέει σε γνωστή μου που ήθελε να πάρει γατάκι στη κορούλα της "εμ αυτά κάνετε, παίρνετε γάτες απο μικρές και μετά δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά και τρέχετε στους γιατρούς."
Η αλήθεια είναι ότι πάγωσα εκείνη τη στιγμή, γιατί σκέφτομαι ότι είχα απο 5 χρονών γατάκια μέχρι τα 14 μου περίπου, μεγάλωσα με αυτά και συνειδητοποιώ ότι 2 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδί.
Διάβασα πάντως ότι οι γάτες κολλάνε στον άνθρωπο τοξόπλασμα που όντως μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα! Είχα κάνει εξετάσεις τοξοπλάσματος και ήταν αρνητικές.
Τι άποψη έχετε; Λέτε να ισχύει; Συνδέεται η υπογονιμότητα με τις γάτες; Ειδικά εσείς που είχατε γάτες;
 

Γειά σου κορίτσι μου! Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πράγμα!😮 Εγώ δεν το πιστεύω! Γιατί ένα ζώο να προκαλεί υπογονιμότητα; Κι εμείς με γατούλες και σκυλάκια μεγαλώσαμε! Για μια απλή προκατάληψη μου μοιάζει. Σκέψου το αντίθετο. Πόσοι άνθρωποι δεν είχαν ποτέ τους γάτα και παρόλα αυτά αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι ας μας απαντήσει αλλά εγώ το θεωρώ αδύνατο!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου κορίτσι μου! Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πράγμα!😮 Εγώ δεν το πιστεύω! Γιατί ένα ζώο να προκαλεί υπογονιμότητα; Κι εμείς με γατούλες και σκυλάκια μεγαλώσαμε! Για μια απλή προκατάληψη μου μοιάζει. Σκέψου το αντίθετο. Πόσοι άνθρωποι δεν είχαν ποτέ τους γάτα και παρόλα αυτά αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι ας μας απαντήσει αλλά εγώ το θεωρώ αδύνατο!🥰

Γειά σου κορίτσι μου!
Δεν ξέρω που βασίζεται η συγκεκριμένη άποψη και πως μπορεί να επηρεάζει. Δεν ρώτησα ποτέ τους γιατρούς που πήγα καθώς δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Διάβασα σήμερα όμως κάτι σχετικά με ένα παράσιτο, τοξόπλασμα που μεταδίδει η γάτα αλλά δεν ξέρω περισσότερα. Όταν ξεκίνησα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου ο γιατρός μου έγραψε πρώτο πρώτο το τοξόπλασμα το οποίο βγήκε αρνητικό.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για προκατάληψη, απλά εγώ είχα τη μύγα και μυγιάστηκα εκείνη τη στιγμή.
Αν κάποια γνωρίζει ή ρώτησε τον γιατρό της κάτι αντίστοιχο ας μας διαφωτίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ψάξεις για το τοξόπλασμα ή ρωτήσεις έναν γιατρό θα σου πει πως αν έχεις κολλήσει στο παρελθόν έχεις αντισώματα κ είσαι καλυμμένη αν όχι, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κάνεις εξέταση κάθε φορά που σου γράφει αιματολογικές. Δεν επηρεάζει τη γονιμότητα αλλά αν κολλήσεις ενώ είσαι έγκυος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα έως κ αποβολή. Γι αυτό το λόγο δεν τρώμε έξω σαλάτες κλπ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Σχετικά με τις γάτες έχουν μόνο τα μικρά γατάκια τοξόπλασμα. Και πάλι αν είναι οικόσιτο κ εμβολιασμένο δεν έχεις θέμα. Στο λέω γιατί έχω γάτα κ το είχε ψάξει η μάνα μου όταν τον πήραμε πριν 16 χρόνια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η I want a baby είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!
Δεν ξέρω που βασίζεται η συγκεκριμένη άποψη και πως μπορεί να επηρεάζει. Δεν ρώτησα ποτέ τους γιατρούς που πήγα καθώς δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Διάβασα σήμερα όμως κάτι σχετικά με ένα παράσιτο, τοξόπλασμα που μεταδίδει η γάτα αλλά δεν ξέρω περισσότερα. Όταν ξεκίνησα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου ο γιατρός μου έγραψε πρώτο πρώτο το τοξόπλασμα το οποίο βγήκε αρνητικό.
Δεν ξέρω αν πρόκειται για προκατάληψη, απλά εγώ είχα τη μύγα και μυγιάστηκα εκείνη τη στιγμή.
Αν κάποια γνωρίζει ή ρώτησε τον γιατρό της κάτι αντίστοιχο ας μας διαφωτίσει!

Το τοξόπλασμα, επειδή το φοβόμουν κι εγώ στην εγκυμοσύνη, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο αν το κολλήσεις κατά την διάρκεια της κύησης. Δυστυχώς όμως δεν προέρχεται μόνο από τις γάτες αλλά κι από όχι καλά πλυμένα λαχανικά και φρούτα. Όπως επίσης κι από μη καλά μαγειρεμένο κρέας. Σε κάθε άλλη περίπτωση που θα το κολλήσεις είναι πολύ σπάνιο να προκαλέσει επιπλοκές στην υγεία σου. Ότι προκαλεί υπογονιμότητα όμως δεν το έχω διαβάσει ή ακούσει πουθενά. Τι να πω! Ίσως κάποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω και μας πει!😘💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα.
Ήμουν μπροστά σε συζήτηση όπου ένα γνωστός λέει σε γνωστή μου που ήθελε να πάρει γατάκι στη κορούλα της "εμ αυτά κάνετε, παίρνετε γάτες απο μικρές και μετά δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά και τρέχετε στους γιατρούς."
Η αλήθεια είναι ότι πάγωσα εκείνη τη στιγμή, γιατί σκέφτομαι ότι είχα απο 5 χρονών γατάκια μέχρι τα 14 μου περίπου, μεγάλωσα με αυτά και συνειδητοποιώ ότι 2 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδί.
Διάβασα πάντως ότι οι γάτες κολλάνε στον άνθρωπο τοξόπλασμα που όντως μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα! Είχα κάνει εξετάσεις τοξοπλάσματος και ήταν αρνητικές.
Τι άποψη έχετε; Λέτε να ισχύει; Συνδέεται η υπογονιμότητα με τις γάτες; Ειδικά εσείς που είχατε γάτες;
 

δεν νομίζω έχω γάτες εδώ και 3 χρόνια και στην προσπάθεια είμαι εδώ και 6 χρόνια μικρή δεν είχα ποτέ γάτα και γνωστές μου που μεγαλοσαν με γάτες μια χαρά παιδάκια εκάναν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Μου θυμιζεις τις παλιες γενιες που ειχαν συνδεδει την γατα με τοξοπλασμα κι αποβολες!! Στην εγκυμοσυνη μου ειχε πει ο γιατρος για το 1ο τριμηνο μακρυα απο γατες και σκυλους..Ο λογος ηταν οτι αν ενα ζωακι εχει τοξοπλασμα ειναι επικινδυνο..Θεωρω βεβαια οτι τα ζωακια που εχουμε σπιτι μας ειναι ολα ελεγμενα/εμβολιασμενα, οποτε αυτο πηγαινε προς τα ζωα τριτων που δεν ξερεις...

Παρολαυτα πρεπει το ζωο να νοσει απο τοξοπλασμα για να σε κολλησει και επισης μπορει να συμβει απο κακομαγειρεμενο κρεας ή κακοπλυμενα λαχανικα...

Απο τη στιγμη που οι εξετασεις βγηκαν αρνητικες πες πως δεν το ακουσες καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ τώρα το άκουσα! Δεν το είχα ξανα ακούσει ποτέ και είπα απλά να το συζητήσουμε εδώ που είναι και άλλες κοπέλες που προσπαθούνε να δούμε πάνω κάτω αν όντως συμβαίνει. Λόγω της ανεξήγητης υπογονιμότητας που μας λένε οι γιατροί, ξέρετε τώρα, ακούω το οτιδήποτε και προσπαθώ να βρω αιτίες, κάπου να το ρίξω, για να ερμηνεύσω την ανεξήγητη υπογονιμότητά μας. Υποσυνείδητα συμβαίνει αυτό πιστεύω ειδικά στις κοπέλες με ανεξήγητη να θέλουν να ρίξουν κάπου το βάρος της.
Απλά η συζήτηση αυτή που ήμουν μπροστά με έκανε να προβληματιστώ όταν το άκουσα. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια κι εγώ τώρα το άκουσα! Δεν το είχα ξανα ακούσει ποτέ και είπα απλά να το συζητήσουμε εδώ που είναι και άλλες κοπέλες που προσπαθούνε να δούμε πάνω κάτω αν όντως συμβαίνει. Λόγω της ανεξήγητης υπογονιμότητας που μας λένε οι γιατροί, ξέρετε τώρα, ακούω το οτιδήποτε και προσπαθώ να βρω αιτίες, κάπου να το ρίξω, για να ερμηνεύσω την ανεξήγητη υπογονιμότητά μας. Υποσυνείδητα συμβαίνει αυτό πιστεύω ειδικά στις κοπέλες με ανεξήγητη να θέλουν να ρίξουν κάπου το βάρος της.
Απλά η συζήτηση αυτή που ήμουν μπροστά με έκανε να προβληματιστώ όταν το άκουσα. 
 

Κορίτσι μου έχω φίλη που κοιμόνταν αγκαλιά με τη γάτα όλη της ζωή και σε μια δυο προσπάθειες έμεινε έγκυος... αυτά είναι δοξασίες καλά σου λένε παραπάνω! Το τοξόπλασμα όπως ήδη σου είπαν είναι φοβερά επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι μια ίωση... φαντάσου ότι σε χώρες όπως η ελλάδα οι φορείς είναι περίπου στο 25% - 30% όμως σε χώρες όπως η Γαλλία (που τρώνε το κρέας σχεδόν ωμό!!!) είναι πάνω από 50% (αν θυμάμαι καλά τι είχα διαβάσει κοντά στο 60%). Θα έπρεπε δλδ όλη η Γαλλία να μην μπορεί να κάνει παιδιά... Απλά παλιά δεν υπήρχαν τα εμβόλια, οι γάτες γυρνουσαν και εκαναν ακαθαρσίες (γιατί απο εκει προέρχεται) κοντά στα φρούτα κ λαχανικά και να μη συζητήσω κατα πόσο τα έτρωγαν χωρίς κανένα πλύσιμο. Οπότε σου λένε γατα = αποβολή = υπογονιμοτητα...

Όσο για την ανεξηγητη σε καταλαβαινω, κ γω ελεγα μα γιατί; τι γινεται; (κ γω στην ανεξήγητη) τελικά καμια σημασία δεν έχει είναι απλά τυχαίο όπως άλλοι πάσχουν από ασθένειες. Μην αναλώνεσαι στα γιατί αλλά στην προσπάθεια! Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo

Έχεις δίκαιο, πιο πολύ προκαταλήψεις μου μοιάζουν και απ'ότι φάίνεται τα έλεγαν οι γιαγιάδες παλιά στα χωριά. 

Μου είχε πει ένας γιατρός γυναικολόγος. Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Είναι ανεξήγητη διότι δεν έχουμε βρει τι φταίει ακόμη, κάποια είναι η αιτία απλά μπορεί να μην το βρούμε και ποτέ. Αμα σου λέει ο γιατρός έτσι σε βάζει στο τρυπάκι μετά να ψάχνεις, αν και είναι λάθος.

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.

Να έίσαι καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby κορίτσι μου για να κολλήσεις τοξόπλασμα από την γάτα πρέπει να μην τηρείς τους κανόνες υγιεινής δηλαδή να πιάνεις με τα χέρια τις ακαθάρσιες της αλλιώς δεν κολλάς πχ από τις τρίχες! Εγώ είχα ρωτήσει κτηνίατρο και μου είχε πει αυτό δεν υπάρχει θέμα να έχεις γάτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2020 at 3:34 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα.
Ήμουν μπροστά σε συζήτηση όπου ένα γνωστός λέει σε γνωστή μου που ήθελε να πάρει γατάκι στη κορούλα της "εμ αυτά κάνετε, παίρνετε γάτες απο μικρές και μετά δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά και τρέχετε στους γιατρούς."
Η αλήθεια είναι ότι πάγωσα εκείνη τη στιγμή, γιατί σκέφτομαι ότι είχα απο 5 χρονών γατάκια μέχρι τα 14 μου περίπου, μεγάλωσα με αυτά και συνειδητοποιώ ότι 2 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδί.
Διάβασα πάντως ότι οι γάτες κολλάνε στον άνθρωπο τοξόπλασμα που όντως μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα! Είχα κάνει εξετάσεις τοξοπλάσματος και ήταν αρνητικές.
Τι άποψη έχετε; Λέτε να ισχύει; Συνδέεται η υπογονιμότητα με τις γάτες; Ειδικά εσείς που είχατε γάτες;
 

Ωχ δε μπορώ αυτές τις μ@@ιες... Τι πράγματα είναι αυτά; καταρχάς και να κολλήσεις τόξοπλάσμα σε κάποια φάση της ζωής σου ειναι οκ... Δεν πρέπει να το κολλήσεις όταν είσαι ήδη έγκυος ή προσπαθείς (νομίζω θέλει ένα διάστημα αποχής  κάποιους μήνες για να γίνουν παλιά τα αντισώματα)... Το τόξοπλάσμα είναι πάρα πολύ πιθανό να το κολλήσεις από λαχανικά που δεν πλυθηκαν καλά (έτοιμες σαλάτες ή σαλάτες εκτός σπιτιού) ή από ώμο ή μισό μαγειρεμένο κρέας.... Για να το κολλήσεις από γάτα θα πρέπει να πας να πιάνεις χώματα που έχει ενεργηθει γάτα ή σκ@@τα γάτας κατευθειαν (κατά προτίμηση αδέσποτης) και να μην πλυθεις ποτέ... Επίσης άλλη μια πληροφορία είναι ότι κ η γάτα όταν έχει το τόξοπλάσμα το μεταφέρει μόνο για κάποιες μέρες όσο δηλ νοσεί... Προφανώς όμως όταν είσαι έγκυος μην έρχεσαι σε επαφή με αδέσποτα για διάφορες λοιμώξεις.. Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας λέει την παπαρια του κ μην ασχολησε γτ αύριο θα σ πουν κάτι άλλο... Επίσης δεν προκαλεί υπογονιμοτητα... Απλά αν νοσησεις στο 1ο τρίμηνο είναι εξαιρετικά κακή έκβαση για την εγκυμοσύνη... Επίσης αυτά στα λέω έχοντας κατοικίδιο γάτο, είχα πάντα γάτες στην αυλή, δεν έχω κολλήσει ποτέ τόξοπλάσμα και είχαμε θέμα ανδρικης υπογονιμοτητας.. Κατά ενα μεγάλο ποσοστό στην υπογονιμοτητα ψάχνουν πρώτα τον ανδρικό παράγοντα.. Καλή επιτυχία και σύντομα με ένα μωράκι στην κοιλίτσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/11/2020 at 3:34 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα.
Ήμουν μπροστά σε συζήτηση όπου ένα γνωστός λέει σε γνωστή μου που ήθελε να πάρει γατάκι στη κορούλα της "εμ αυτά κάνετε, παίρνετε γάτες απο μικρές και μετά δεν μπορείτε να κάνετε παιδιά και τρέχετε στους γιατρούς."
Η αλήθεια είναι ότι πάγωσα εκείνη τη στιγμή, γιατί σκέφτομαι ότι είχα απο 5 χρονών γατάκια μέχρι τα 14 μου περίπου, μεγάλωσα με αυτά και συνειδητοποιώ ότι 2 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδί.
Διάβασα πάντως ότι οι γάτες κολλάνε στον άνθρωπο τοξόπλασμα που όντως μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα! Είχα κάνει εξετάσεις τοξοπλάσματος και ήταν αρνητικές.
Τι άποψη έχετε; Λέτε να ισχύει; Συνδέεται η υπογονιμότητα με τις γάτες; Ειδικά εσείς που είχατε γάτες;
 

Καλησπέρα εγώ πάλι ξέρω περίπτωση κοπέλας που δεν μπορεί να κάνει παιδί και ο γιατρός της της είπε ξεκάθαρα ότι φταίει το γεγονός ότι είχε πολλά χρόνια γάτες...τώρα δεν ξέρω αν φταίει και κάτι άλλο και ο γιατρός το βρήκε σαν εύκολη απάντηση...το σίγουρο είναι ότι ακριβώς επειδή η γάτα μεταφέρει ασθένειες στον άνθρωπο θέλει μεγάλη προσοχή και πρέπει να γίνονται όλα τα εμβόλια και κυρίως το εμβόλιο για το τοξόπλασμα...πάντως εσύ αφού το τεστ για το τοξόπλασμα βγήκε αρνητικο προφανώς δεν έχεις κανένα θέμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/11/2020 at 12:08 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

@Tokyo

Έχεις δίκαιο, πιο πολύ προκαταλήψεις μου μοιάζουν και απ'ότι φάίνεται τα έλεγαν οι γιαγιάδες παλιά στα χωριά. 

Μου είχε πει ένας γιατρός γυναικολόγος. Δεν υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα. Είναι ανεξήγητη διότι δεν έχουμε βρει τι φταίει ακόμη, κάποια είναι η αιτία απλά μπορεί να μην το βρούμε και ποτέ. Αμα σου λέει ο γιατρός έτσι σε βάζει στο τρυπάκι μετά να ψάχνεις, αν και είναι λάθος.

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.

Να έίσαι καλά!

 

Αυτή ακριβώς την κουβέντα μου είχε πει κ ο δικός μου... Κάτι υπάρχει αλλιώς θα έμενες! Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν έχει νόημα να αναλώνεσαι σε κατι που ίσως δεν βρεις ποτέ. Εγώ όταν πια έκανα την εξωσωματική βρήκαμε ότι για κάποιο λόγο ήταν λίγο περίεργη η δομή κ πέταγαν έξω το σπέρμα οπότε χωρίς μικρογονιμοποιηση ούτε σε 10 χρόνια! Κατά τα άλλα ήταν μια χαρά κ έπιασα με την πρώτη. Τώρα πως κ γιατί ήταν έτσι τρέχα γύρευε.  Κ άλλες δλδ που δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν αιτία... Ας λέμε να πάνε όλα καλά ως το τέλος και ας είναι όποιος θέλει ο λόγος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...